Ταβανοθεραπεία

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ταβανοθεραπεία - Ταβανοσκόπηση

Περισυλλογή, ενδοσκόπηση, σκέψη, ξεκαθάρισμα, ερεθίσματα του μυαλού αναζήτηση στα μέσα και στα έξω της καρδιάς και της ψυχής ή απλό χουζούρεμα........

από την ιστοσελίδα https://www.lifo.gr/blogs/dana_semitecolo/2008-3
"....Τον τελευταίο καιρό απέχω. Όχι μόνο από τη Lifoland. Απέχω γενικώς, απ' όλους και όλα. Με άλλα λόγια έχω κατεβάσει το γενικό του συστήματός μου και ασχολούμαι -με ζήλο- με την ταβανοσκόπηση.
Ένας καλός φίλος πρότεινε να δοκιμάσω και την πατωμασκόπηση αλλά την απέφυγα γιατί αυτά τα χαλιά από τη Μιραράκη με τους χιλιάδες κόμπους, τα αυτοκρατορικά μοτίβα, σε μπορδοκόκκινες και ροδακινοπράσινες αποχρώσεις, είναι κουραστικά στο μάτι. Ταβάνι και πάλι ταβάνι. Ξέρω ακριβώς πόσες σανίδες και πόσους κορμούς έχει. Αναγνωρίζω κάθε ρόζο του ξύλου, με κλειστά μάτια. Ξέρω ακριβώς που βρίσκεται η κάθε σχισμή. Φτιάχνω με το μυαλό μου εικόνες σχηματισμένες από τα νερά των ξύλων. Δεν ξέρω αν έχει στόμα να μιλήσει το ταβάνι αλλά μαζί μου κάνει απίστευτους διαλόγους. Για τα πάντα. Με μια ελαφριά προτίμηση στα μουσικά και στα κινηματογραφικά....."

Ποιο είναι το μεγαλύτερο σκορ στην ταβανοθεραπεία σου;
Σκέφτεσαι;
Ή παύεις να σκέφτεσαι;
Κατά την ταβανοθεραπεία τι κάνεις παράλληλα;
Ε!!!! μην βάλω άλλες ερωτήσεις ...θα προκύψουν κατά την συζήτηση....:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Λοιπον μου αρεσε αυτο το θεμα και με γυρισε πολυ πισω.
Την πρωτη φορα που επικοινωνησα με το ταβανι μου (μονοδρομα καμια σημασια δεν μου εδωσε) ηταν οταν χωρισα μεσα μου. Ο κοσμος μου γκρεμιζοταν και εγω κοιτουσα το ταβανι ωρες ατελειωτες το παρακαλουσα να πεσει να με πλακωσει και εκεινο ασυγκινητο (ευτυχως) εμενε στην θεση του .Αποτοτε εχουμε μια στενη σχεση το κοιτω και αυτο με γραφει αδειαζω επανω του την φορτιση της μερας και εκεινο με περιγελα ασεμε καημενη τα ιδια ειπες και εχτες και προχτες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καμια φορα αμα το πολυπριζω βαζει και τις φωνες σηκω αχρηστη μουλαρα να βαλεις κανενα φαγακι να κανεις καμια δουλεια μου στρωθηκες και με κοιτας με το ματι του βοδιου και κλαιγεσαι τι σου λειπει αχαριστη!!!!!!!!!!! Οπως καταλαβατε και εγω αλλα και το ταβανι μου χρειζουμε ιατρικης φροντιδας αυτα για σημερα υπολοιπες συνομιλιες επιφυλασομαι θα το ρωτησω και αν μου επιτρεψει τις μεταφερω :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κανω. Δεν πετυχαινει παντα γιατι ειμαι νευρικη με μπολικες υποχρεωσεις.
Υπαρχουν ομως στιγμες που λεω ''αραξε'' και πετυχαινει. Κλεινω κινητα κι ακινητα και εξαφανιζομαι απο τον κοσμο. Δεν εχω καταφερει ακομα να κλεισω ωρες κοιτωντας το ταβανι, κοιταω ομως ωρες την ντουλαπα(μη γελατε, πραγματικα με εμπνεει περισσοτερο:redface:) Το σκορ μου δε το χω μετρησει ποτε γιατι με παιρνει ο υπνος :redface: Σκεφτομαι ως ενα σημειο ειδικοτερα οταν ειμαι εκνευρισμενη,υπαρχουν φασεις ομως που δε θα σκεφτομαι τιποτα. Γενικα ειναι καλος τροπος εξαγνισης της καθημερινης κουρασης. Εγω κι ο εαυτος μου, ο εαυτος μου κι εγω. Η σχεση αυτη δεν δινει απαραιτητα ραντεβου στο ταβανι, εχει κι αλλα μερη και κατω απο αλλες συνθηκες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και εγώ έκανα ταβανοθεραπεία μια περίοδο. Καθόμουν στο κρεβάτι και βυθισμένος στις σκέψεις μου κοίταζα ψηλά για να καθαρίσω το μυαλό μου και να δω τι θα κάνω με σημαντικά προβλήματα που με ταλαιπωρούσαν και βασάνιζαν τις σκέψεις μου. Θεωρούσα ότι ήταν ένας καλός τρόπος να αναστοχαζεσαι και να μπορείς να δώσεις ένα νόημα στη ζωή σου. Κατέληξα ότι είναι ηλίθιο να προσδίδω σε γυναικεία οπίσθια που μου ξαναέρχονταν στο μυαλό και παρέμβαιναν σαν σκοτεινός εφιάλτης σε όλα αυτά τα σπουδαία που ανέφερα πιο πάνω και στο τέλος κατέληγαν σε κρύο ντουζ μια υπερβατολογική αξία.

Για αυτό έκοψα την ταβανοθεραπεία, σταμάτησα να βλέπω το Californication και πλέον πέφτω ψόφιος στο κρεβάτι και κοιμάμαι μετά από 2 λεπτά. Με λίγα λόγια χακούνα ματάτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δε μου πηγαίνει να βλέπω τις σκέψεις μου, κολημένες στο ταβάνι....
παρόλα, κοιτάω και σκέφτομαι....

και αν κολήσεις, πώς ξεκολάς; με ξυπνητήρι...; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ταβανοθεραπεια...το καλυτερο αγχολυτικο. Αν εχει και καμια αραχνη , σου κανει και παρεα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και εγώ έκανα ταβανοθεραπεία μια περίοδο. Καθόμουν στο κρεβάτι και βυθισμένος στις σκέψεις μου κοίταζα ψηλά για να καθαρίσω το μυαλό μου και να δω τι θα κάνω με σημαντικά προβλήματα που με ταλαιπωρούσαν και βασάνιζαν τις σκέψεις μου. Θεωρούσα ότι ήταν ένας καλός τρόπος να αναστοχαζεσαι και να μπορείς να δώσεις ένα νόημα στη ζωή σου. Κατέληξα ότι είναι ηλίθιο να προσδίδω σε γυναικεία οπίσθια που μου ξαναέρχονταν στο μυαλό και παρέμβαιναν σαν σκοτεινός εφιάλτης σε όλα αυτά τα σπουδαία που ανέφερα πιο πάνω και στο τέλος κατέληγαν σε κρύο ντουζ μια υπερβατολογική αξία.

Για αυτό έκοψα την ταβανοθεραπεία, σταμάτησα να βλέπω το Californication και πλέον πέφτω ψόφιος στο κρεβάτι και κοιμάμαι μετά από 2 λεπτά. Με λίγα λόγια χακούνα ματάτα...

Ξεκίνα την ξανά γιατί δεν σε βλέπω καλά :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Πωωωω... Είχα φάει πολλές ώρες τότε στην Γ' Λυκείου... Δεν δοκίμασα ποτέ να τις μετρήσω...

Από κει και πέρα το έχω ψιλοκόψει... Τώρα γράφω χιλιόμετρα περπατώντας γύρω γύρω στο σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinaki

Νεοφερμένος

Η zinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από αυτό. Όταν τυχαίνει να πέσω για ύπνο και να μην μπορώ να κοιμηθώ, μόλις συνειδητοποιώ ότι έχει περάσει λίγη ώρα και εγώ κοιτάζω το ταβάνι, προτιμώ να σηκωθώ να δω τηλεόραση, να ανοίξω pc, να να να.... Το ταβάνι δεν σου μιλάει, το κοιτάς και σε γράφει.. So boring. Και δυστυχώς τα προβλήματα δεν λύνονται έτσι,.. Ούτε με το chat τα ξημερώματα βέβαια, αλλά τουλάχιστον περνάει η ώρα λίγο πιο ευχάριστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Το αγαπημενο μου.Επειδη εχω και ενα γενικοτερο θεμα υπνου και για να με πιασει κατευθειαν πρεπει να ειμαι πολυυυ κουρασμενος,συνηθως κοιταω τουλαχιστον κανα μισαωρο το ταβανι(τον κολλητο τοιχο στο κρεβατι βασικα γιατι εχω μυωπια και μου την σπαει να μν μπορω να δω το ταβανι καθαρα :P)και σκεφτομαι πολλα πραγματα.Οποτε η καθαριζει το μυαλο η δεν κοιμαμαι καθολου και συνεχιζω τις τοιχοαμπελοφιλοσοφιες μου ολη τη νυχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top