Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ο Αγνωστικός έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να αγκαλιάσει το Θεό από τον πιο φανατικό Πιστό. 8)
for the win! :P

Ρωτώ διάφορους συγγενείς "γιατί πιστέυουν" και μου απαντάνε "πίστευε και μή ερεύνα" :wall: γκρρρρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
for the win! :P

Ρωτώ διάφορους συγγενείς "γιατί πιστέυουν" και μου απαντάνε "πίστευε και μή ερεύνα" :wall: γκρρρρ

Μάλλον το μπέρδεψες λίγο....:hmm:

Αγνωστικός δεν είναι αυτός που "δεν ερευνά" αλλά αυτός που δεν πιστεύει στην απόλυτη γνώση. Γι' αυτόν είναι μια ψευδαίσθηση, μία φαντασίωση. Το Υπερβατικό δεν συλλαμβάνεται με τη Νόηση γιατί απλά είναι εκεί Έξω και κανείς δεν μπορεί να πάει να δει τι υπάρχει Εκεί. Μπορεί και να μην υπάρχει τίποτα...

Απαλλαγμένος λοιπόν από ιδεοψυχαναγκασμούς πίστης σε ένα Θεό, η προσωπική ορμή, η δύναμη του Προσώπου γιγαντώνεται. Αυτή η προσωπική αναζήτηση μεγαλώνει τον Θεό που υπάρχει μέσα μας. --> :bigarmhug (η αγκαλιά)

Πίστευε και μη, ερεύνα! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anasfalhs

Νεοφερμένος

Ο anasfalhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός.Αν είναι όπως τον περιγράφουν πολλές θρησκείες.Πιστεύω σίγουρα πως υπάρχει κάτι που δημιούργησε τον κόσμο.Δεν ξέρω αν είναι θεός,κάποια νοήμων οντότητα η κάποια δύναμη που η επιστήμη δεν έχει ανακαλύψει ακόμα.Πάντως κάτι πρέπει να υπάρχει.
Τώρα καθαρά προσωπική μου άποψη είναι πως οι Θεοί των διάφορων θρησκειών είναι ψεύτικοι.Ακριβώς όπως κάποτε οι κεραυνοί ήταν του Δία και τα κύματα του Ποσειδώνα επειδή δεν έφτανε παραπέρα το μυαλό των ανθρώπων τότε,έτσι πιστεύω πως ΚΑΘΕ "θαύμα" που υπάρχει σε ΚΑΘΕ θρησκεία,είναι κάτι φυσικό που μπορεί να εξηγηθεί,απλά εμεις ακόμα δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να το εξηγήσουμε.

Και αν πραγματικά υπάρχει Θεός,ειναι έτσι φιλεύσπλαχνος?Μας αγαπάει όλους και είμαστε παιδιά του?Τότε γιατί ο Θεός δεν κάνει κάτι?Οι νεκροί στην Νορβηγία δεν ήταν παιδιά του?Οι τόσοι εκατομύρια νεκροί από τους χιλιάδες πολέμους που έχουν γίνει δεν ήταν παιδιά του?Ο άτυχος άνθρωπος που απλά θα χάσει την ζωή του από τον ψυχοπαθή δολοφόνο δεν ήταν παιδί του?Το κοριτσάκι που θα καταστραφεί η ζωή του επειδή την βίασε κάποιος αρρωστημένος δεν ήταν παιδί του?
Γιατί λοιπόν ο παντοδύναμος και πανάγαθος Θεός δεν κάνει κάτι?Δεν είναι παντοδύναμος?Δεν είναι πανάγαθος?

Ναι,ξέρω και την γνωστή ιστορία που όπως ο πατέρας αφήνει τον γιο του να πέσει από το ποδήλατό του να χτυπήσει για να μάθει αν κάνει ποδήλατο,έτσι και ο Θεός μας αφήνει να κάνουμε λάθη για να μάθουμε να ζούμε.Α μα δεν είναι το ίδιο.Καμία αντίρρηση να με αφήσει και μένα ο Θεός να χτυπήσω για να μάθω ποδήλατο.Αλλά το να εξισώνεις μια ανθρώπινη ζωή (γενικά μια ζωή γιατί πιστεύω ότι δεν είμαστε κάτι παραπάνω από ένα οποιοδήποτε άλλο ζώο) με ένα χτύπημα στο γόνατο είναι νομίζω επικίνδυνο.
Είναι η ίδια λογική του "μαζί τα φάγαμε",του όσο ευθύνεται ο Μπους για τον πόλεμο στο Ιράκ άλλο τόσο ευθύνεται και ο χ αμερικάνος πολίτης που τον ψήφισε.

Ο Θεός λοιπόν,είτε δεν μπορεί να κάνει κάτι άρα δεν είναι παντοδύναμος,είτε δεν θέλει να κάνει κάτι εφόσον είναι πανάγαθος.
Εγώ,ΑΝ υπάρχει Θεός,πιστεύω το δεύτερο.Σκεφτείτε τον Θεό ως ανώτερο ον.Στο ανώτερο,σκεφτείτε ότι θέλετε.Πιο μεγάλο,πιο έξυπνο,πιο δυνατό...Μας βλέπει όπως βλέπουμε το μυρμήγκι,την μύγα,τα πουλάκια...Εφόσον ΟΛΑ τα γνωστά μας ζώα (συμπεριλαμβανόμενου και του ανθρώπου) έχουν την τάση να κατστρέφουν τους πιο αδύνατους,να παίζουν μαζί τους και να τους προξενούν πόνο,ο Θεός γιατί να διαφέρει?Έχει κάποιο λόγο να είναι πανάγαθος?Γιατί η κατάσταση της ανθρωπότητας σήμερα να μην είναι ο δικός του τρόπος να παίξει μαζί μας,να μας πονέσει και να μας καταστρέψει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μάλλον το μπέρδεψες λίγο....:hmm:

Αγνωστικός δεν είναι αυτός που "δεν ερευνά" αλλά αυτός που δεν πιστεύει στην απόλυτη γνώση. Γι' αυτόν είναι μια ψευδαίσθηση, μία φαντασίωση. Το Υπερβατικό δεν συλλαμβάνεται με τη Νόηση γιατί απλά είναι εκεί Έξω και κανείς δεν μπορεί να πάει να δει τι υπάρχει Εκεί. Μπορεί και να μην υπάρχει τίποτα...

Απαλλαγμένος λοιπόν από ιδεοψυχαναγκασμούς πίστης σε ένα Θεό, η προσωπική ορμή, η δύναμη του Προσώπου γιγαντώνεται. Αυτή η προσωπική αναζήτηση μεγαλώνει τον Θεό που υπάρχει μέσα μας. --> :bigarmhug (η αγκαλιά)

Πίστευε και μη, ερεύνα! 8)
Ναι αλλά οι συγγενείς μου με αυτή την έννοια το λένε [δίχως έρευνα δλδ] :P πράγμα που με τσαντίζει περισσότερο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

Ο θεός δεν είναι για όλους ίδιος και ο καθένας του δίνει καιένα όνομα σε αυτή την περίπτωση λέω ναι ότι και πιστεύω και υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
for the win! :P

Ρωτώ διάφορους συγγενείς "γιατί πιστέυουν" και μου απαντάνε "πίστευε και μή ερεύνα" :wall: γκρρρρ

Κάποιοι, όταν ακούνε αυτή τη φράση με την οποία φυσικά δεν συμφωνούν, σκέφτοναι πονηρά: "Λες να υπάρχει πράγματι αυτή η φράση στην Ορθόδοξη γραμματεία, και να διαψευσθώ αν την αρνηθώ;" Προτιμούν λοιπόν, αντί να την αρνηθούν, να την ΑΛΛΟΙΩΣΟΥΝ και να αντιστρέψουν το νόημά της. Λένε λοιπόν σε όσους τους κατηγορούν για το: "Πίστευε, και μη Ερεύνα":

"-Βάζετε λάθος το κόμμα στη φράση. Το κόμμα πάει στο "μη", και όχι στο "πίστευε". Η φράση είναι: "Πίστευε και μη, ερεύνα". Δηλαδή: "Είτε πιστεύεις, είτε όχι, να ερευνάς". Έτσι και τη φράση κρατάνε, και αντιστρέφουν το νόημά της, νιώθοντας ασφαλείς! Αν όμως κάποιος τους ρωτήσει: "Πού το βρήκατε αυτό γραμμένο με το κόμμα έτσι;", φυσικά δεν ξέρουν να του απαντήσουν. Γιατί είναι και αυτή μια εντελώς αυθαίρετη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί είναι και αυτή μια εντελώς αυθαίρετη θέση.



Αν είχαμε όλοι μας γεννηθεί πρίν από δύο αιώνες, η αρνητική απάντηση στην ερώτηση θα ήταν μια "εντελώς αυθαίρετη θέση".



λολ;




Υγ. Παίδες μην κοροϊδεύετε τον εαυτό σας.

Ακόμα αν οι Γραφές μας παροτρύνουν να ερευνήσουμε,
που μας λένε ακριβώς να ψάξουμε;

"Ερευνάτε τας γραφάς"

μια ακόμα ατάκα που, μάλιστα, δεν επιδέχεται κόμματα πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
"Ερευνάτε τας γραφάς"
μια ακόμα ατάκα που, μάλιστα, δεν επιδέχεται κόμματα πουθενά.

επιδέχεται όμως, κώματα. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
εμ, ανασκαλεύοντας κάτι διαλόγους του Χορσλάβερ Φατ
από το VALIS του κυρ Φίλιπ (Ντικ) ή κατά κόσμον
φίλιπο ψώλο (:redface:) συμπέρανα κάτι γοητευτικά και συναρπαστκά
για μένα πράγματα που έχω τις ορεξούλες να απαριθμήσω
με δικά μου λόγια:

1. όποιοι δε διαθέτουν φιλολογική γνώση των γλωσσών
{π.χ. στα χρόνια της Κ.Δ. η κοινή ελληνική (αττική διάλεκτος έστω)
ή αλλιώς και lingua franca της Μέσης Ανατολής αντικατέστησε την αραμαϊκή
η οποία προηγουμένως είχε υποσκελίσει την ακκαδική} καλύτερα
ας κάτσουν εκεί που κάθονται γιατί χάνουν βασικά συστατικά του πυρήνα
των συμπερασμάτων.
Τα κείμενα της Κ.Δ. ΕΠΕΖΗΣΑΝ στην κοινή ελληνική αν και πιθανόν
η μετάφραση των εβδομήκοντα, η πηγή των συνόψεων, να είχε γραφτεί
στα αραμαϊκά, τα οποία είναι μια μορφή εβραϊκών.
Ο Ιησούς μιλούσε αραμαϊκά.
Ωραία που παίζεται η μπάλα ε?
Ωσπου μια στιγμή, χάνεται :P

2. ο άγιος λουκά(νικο)ς και ο άγιος παυλάρας (που ήταν κολλητάρια)
χρησιμοποίησαν την koine ελληνική η οποία φαίνεται παράξενα γραμμένη
σε πολλά κείμενα που σώθηκαν επειδή οι γραφείς δεν άφηναν διαστήματα
ανάμεσα στις λέξεις.
ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΟΚΟΤΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ
ΕΦΟΣΟΝ Ο ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΕΙ
ΟΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ.
π.χ.:

ΑΝΑΙΤΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ
ΑΝ ΑΙΤΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ
:hmm:

3. πως να πάρεις στα σοβαρά τις θρησκευτικές εμπειρίες
των φανατικά πιστών? Τίθε σοβαρό θέμα αξιοπιστίας, δε τίθε?

4. (αν υπάρχει) ο Θεός είναι μια περιοχή που έχει περιφράξει για τον εαυτό του.
Θα έπρεπε οι ταγοί του για μέγιστο τζίρο επι των ακολούθων τους να το κάνουν
υποχρεωτικό ότι αν βρεις το Θεό πρέπει να τον κρατήσεις (για πάρτη σου).
Κι έτσι έγινε.
Δέστε τι λένε στις λειτουργίες.
Ο θεός είναι μέσα μας.
Ποτέ έξω.
Αγκινάρες.
(κι εγώ είμαι ο σκούμπι ντου και είμαι παντού)

5. τελικά η ανεύρεση του Θεού έγινε ένα κακόγουστο αστείο,
μια πηγή χαράς που συνεχώς λιγόστευε, που άδειαζε σαν το περιεχόμενο
μιας σακούλας με ...μπίλιες κάρβουνου ή ..αμφεταμίνες :eek:
αφού εξωθεί τη λογική μας να ξεχάσει πως υπάρχει.

6. ποιος πλασάρει το Θεό?
ΠΟΙΟΣ ΠΛΑΣΑΡΕΙ ΤΟ ΘΕΟ?
Οι εκκλησίες δεν μπορούν να βοηθήσουν (όχι ότι ποτέ βοήθησαν :redface:).
Τίποτα από όσα λένε και κάνουν δεν πετυχαίνει.
Στη θέση τους θα πρότεινα την πρέζα ή κανένα γαμίκουλα
πορνοδιαστροφικό παλαιό ποιητή για αναστροφή κλίματος και βλέπουμε
μετά με τις προπέλες στην όπισθεν.
Έτσι, πολεμάς τον αναχρονισμό με αναχρονισμό και οραματίζεσαι
να πιάσει η ομοιοπαθητική, έτσι έτσι.
Κι απο το πουθενά μπορεί να φανεί έστω θολά στην αρχή,
το νυχάκι του Θεού. Το λεβεντόπαιδό μας. :redface:

7. (αν υπάρχει) ο θεός μας χρησιμοποιεί σαν εργαλεία για να κάνει
το έργο του. Απλώς δε ξέρουμε τι σκατά υπόθα έχει.
Είναι τσόντα? είναι σπλάτερ? Είναι αισθηματική κωμωδία?
Τουρλού?

8. τα βρωμερά πτώματα είναι η αναίρεση της θεωρίας της καλοσύνης
του Θεού.
Τουλάχιστον ας προέβλεπε ευωδιαστό θάνατο. Θάνατο μεν, μοσχομυριστό δε.
Ούτε αυτό.

(στις μύτες μας και στους μηρούς μας καταγράφονται ισχυρά κέντρα μνήμης,
για αυτό όταν μυρίζουμε κάτι ο εγκέφαλος μας φέρνει εικόνες,
ή όταν περπατάμε μιλάμε ακατάσχετα συνήθως με τον εαυτό μας)

9. υπάρχει μια φλέβα παραλόγου στην ψυχή του κόσμου, μας αφηγείται ο Πλάτο.
Με το Θεό , κάνε τις φλέβες δύο :mad:

10. η συνάντηση με το Θεό δεν είναι θεραπεία, είναι συμπόνοια για
κάτι εντελώς ακατανόητο στο αντιληπτικό μας πεδίο.
Για να μη κρασάρουν τα συστήματα από υπεραμόκ,
λες "ήταν θαύμα από το Θεό τη παναγία κλπ" και καθάρισες.

11. η θεοφάνεια έγκειται στην αυτο-αποκάλυψη του θεού.
Δεν έγκειται σε κάτι που κάνει ο αποδέκτης της.
Η-Μ-Α-Ρ-Τ-Ο-Ν δηλ.
(πέφτει αεροπλάνο, σκοτώνονται 42 και ζει 1, άρα ο θεός
του αποκαλύφθηκε στους αιθέρες δίπλα ακριβώς
από τη φλεγόμενη τουρμπίνα. :confused::confused::confused:)
έζησα, άρα ο θεός ήταν εκεί.
τι θα φάμε σήμερα? αχινούς γιαχνί με sauce god de la revelation :eek:
(και πως να ξεχωρίσεις την αυθεντική θεοφάνεια από την απλή
παραίσθηση του αποδέκτη? (έχω απάντηση :redface:)
Μάλλον θα πρέπει να κβαντίσουμε τα μουρμουρητά μας.)

12. αν δεχτούμε ότι πιθανόν να υπάρχει μια θεϊκή οντότητα,
δεν μπορούμε να της αρνηθούμε τη δύναμη να αυτοαποκαλυφθεί.
Προφανώς κάθε οντότητα που αξίζει να αποκαλείται με τον όρο
"Θεός" θα διέθετε άκοπα αυτή την ικανότητα.
Το πραγματικό ερώτημα δεν είναι "γιατί συμβαίνουν θεοφάνειες"
αλλά "γιατί δεν συμβαίνουν περισσότερες"?

13. στο 12 απαντάει καλώς με τη συνδρομή του Γιουνγκ η ιδέα
του deus absconditus, δηλ του κρυμμένου, συγκαλυμμένου μυστικού
ή άγνωστου θεού. Για κάποιον λόγο ο Γιουνγκ το θεωρεί αυτό εξωφρενικό.
Αλλά αν ο Θεός υπάρχει, τότε πρέπει να είναι ένας deus absconditus -
με την εξαίρεση των σπάνιων θεοφανειών του, αλλιώς δεν υπάρχει.
Το μόνο που χρειάζεται είναι μια θεοφάνεια απόλυτα επιβεβαιωμένη,
και η τελευταία άποψη καθίσταται άκυρη. :)

14. ούτε η ομαδική εμπειρία συνιστά απόδειξη (όπως υπέθετε ο Σπινόζα,
ίσως ολόκληρο το Σύμπαν να είναι μια θεοφάνεια, αλλά και πάλι το σύμπαν
ίσως να μην υπάρχει καθόλου, όπως είχαν αποφανθεί οι βουδιστές ιδεαλιστές)
πανάθεμα τα σπαθιά τους δηλ. :worry:
Οποιαδήποτε υποτιθέμενη θεοφάνεια μπορεί να είναι πλαστή επειδή τα πάντα
μπορεί να είναι πλαστά, από τα γραμματόσημα μέχρι τα απολιθωμένα κρανία
και τις μαύρες τρύπες στο διάστημα.

15. την ιδέα ότι ολόκληρο το σύμπαν μπορεί - όπως το βιώνουμε- μπορεί να είναι
πλαστό την εξέφρασε πιο πετυχημένα ο Ηράκλειτος.
Από τη στιγμή που θα εννοήσετε αυτή την άποψη, ή αμφιβολία,
θα είστε έτοιμοι να ασχοληθείτε με το ζήτημα του Θεού.
"Για να μπορέσετε να ερμηνεύσετε τη μαρτυρία των ματιών και των αυτιών σας,
είναι αναγκαίο να έχετε νόηση. Το βήμα από τη φανερή στην αφανή αλήθεια
είναι σαν τη μετάφραση λεγομένων σε μια γλώσσα που είναι ξένη για τους
περισσότερους..."


16. αλλά αν η πραγματικότητα είναι ως ένα βαθμό "κρυμμένη"
έρχομαι και ρωτάω ο δόλιος γιουζερ, το ταπεινό κνωδαλάκι,
τότε ποιο είναι το νόημα της γαμημένης θεοφάνειας? (Σε μια περιορισμένη
ή γριφώδη μυστική πραγματικότητα που παίζει κρυφτό από τα μέρη
που την αποτελούν)
Επειδή αν δε κάνω λάθος, η θεοφάνεια είναι ο τρόπος που εισχωρεί ο ΘΕΟΣ,
μια εισχώρηση που τελικά αποτελεί εισβολή στον κόσμο μας. no? yes.


17. η ψυχασθένεια δεν είναι κάτι αστείο, τελικά. :redface::redface:


βαρέθηκα.
πάω να με κεράσω μια λαχταριστή σοκολάτα με ολόκληρα αμύγδαλα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
εμ, ανασκαλεύοντας κάτι διαλόγους του Χορσλάβερ Φατ
από το VALIS του κυρ Φίλιπ (Ντικ) ή κατά κόσμον
φίλιπο ψώλο (:redface:) συμπέρανα κάτι γοητευτικά και συναρπαστκά
για μένα πράγματα που έχω τις ορεξούλες να απαριθμήσω
με δικά μου λόγια:
....
βαρέθηκα.
πάω να με κεράσω μια λαχταριστή σοκολάτα με ολόκληρα αμύγδαλα. :redface:

17 παραγράφους ρε θηρίο; Εγώ για να τα γράψω αυτά θέλω μια μέρα ολόκληρη! :redface:

Αυτά με τον Παυλάρα, τον Λουκάνικο και το deus absconditus του Γιουνγκ μου έκαναν περισσότερο κλικ απ' όσα έγραψες. Επίσης το 14, για τον Σπινόζα και τους Βουδιστές μου θύμισε έντονα τα παρακάτω λόγια του Ρένου Αποστολίδη:

"Είναι όλα αυτά φαγούρες, φτιαχτά, αυτοδημιούργητα, δεν είναι Κόσμος....ούτε ο κόσμος δεν είναι κόσμος! Και που φτάνουμε τώρα; Ε φτάσε όπου θέλεις, αν δεν θες να φτάσεις εκεί, κοροϊδέψου!" :P

"Ούτε καν σχέσεις επιστημονικές δεν μπορείς να βεβαιώσεις. Που επιτέλους δεν είναι άλλο η επιστήμη από συνάρτηση σχέσεων. Ούτε αυτό! Δεν είναι πάντοτε της αυτής χροιάς, χάρις αυτής σημασίας, ούτε η ίδια η στέρηση. Εις άλλες στιγμές της συνειδήσεως οι έννοιες είναι άλλες και επομένως οι σχετικοί λογισμοί, συναρτήσεις και τα λοιπά, είναι λανθασμένοι!" :crazy: Πηγή

Αν θέλουμε να κάνουμε μια κριτική στο Θεό όπως μας παρουσιάστηκε στις θρησκείες, θα πρέπει να ξεκινήσουμε από την μεγάλη διάκριση του Μονοθεϊσμού με οτιδήποτε άλλο. Γιατί είναι ο Μονοθεϊσμός ο οποίος ήρθε και αντικατέστησε την Αναζήτηση με την "Εξ Αποκαλύψεως Αλήθεια", η οποία με τη σειρά της γονιμοποίησε τις Δογματικές Αντιλήψεις. Αν οι Θρησκείες θεωρητικά αντανακλούν την "Ουράνια Τάξη" στην επίγεια ζωή, τότε, ο Μονοθεϊσμός -και οι ελέω θεού Βασιλείς κλπ- πήραν τη θέση του Πλουραλισμού που συμβόλιζαν οι υπόλοιπες Φυσικές Θρησκείες. Ο Πατριαρχικός ολοκληρωτισμός της έννοιας του Θεού ήταν που συσσώρευσε μέσα του τα σπέρματα εξουσίας, επιβολής και στρέβλωσε την έννοια του Υπερβατικού.

Μία στρέβλωση που επιβλήθηκε από την υγιή ίσως ιδέα του Οικουμενισμού ("όλοι είμαστε ίσοι στα μάτια του Θεού") και μιας αρρωστημένης, του "ευσυνείδητου μίσους" ("είναι προτιμότερο να σκοτώνεις από αγάπη τον ασεβή, παρά να τον αφήνεις να σαπίζει στο βούρκο της αμαρτίας" - Αυγουστίνος). Θα μου πεις βέβαια τώρα ότι ο Αυγουστίνος ήταν Μανιχαϊστής, σκληρός κι αδίστακτος, εγώ ξέρω ότι ήταν αυτοκράτορας του Βυζαντίου! Καμιά σχέση βέβαια με τον επίσης Μανιχαϊστή Άγιο Αυγουστίνο που υπήρξε μέγας φιλόσοφος της εποχής του και όπως λέγεται από τα 16 ως τα 33 γεύτηκε κάθε αμαρτία και τις κατέγραψε όλες μετά σε ένα συγχωροχάρτι - βιβλίο! :P

Έχει πολύ ενδιαφέρον αυτός ο Άγιος - Φιλόσοφος μιας και έζησε την εποχή του νεοπλατωνισμού και του Θεοδοσίου (του Μέγα) όπου το 380 μ.Χ. ο χριστιανισμός έγινε κρατική θρησκεία και την εξουσία την αναλαμβάνει η “αγάπη”! Έζησε την περίοδο 354-430 μ.Χ. την ίδια πάνω κάτω περίοδο με την Υπατία (370-415 μ.Χ.) και πρόλαβε φαντάζομαι να ζήσει και το "λυτρωτικό" θάνατό της.

Ως αυθεντικός Μανιχαϊστής λοιπόν τον απασχολούσε πολύ το θέμα του καλού και του κακού και των ορίων της ανθρώπινης ελεύθερης βούλησης. Δε δέχεται ότι ο Θεός δημιούργησε το Κακό, δε δέχεται όμως και την ύπαρξη του κακού, ως δύναμης ικανής να μειώσει το άπειρο της θείας δύναμης. Θεωρεί ότι το κακό γεννιέται όταν ξεκινά η εκδήλωση του όντος και δεν είναι μια ουσία αυτή καθεαυτή αλλά μια «κίνηση του όντος προς το μη ον», μια πτώση προς τη μη ύπαρξη.

Και έρχεται να δέσει το γλυκό με την "Θεοφάνεια" που είπες. Αντιγράφω από το net:

Ο Άγιος Αυγουστίνος πιστεύει ότι ο μόνος τρόπος για να κατακτήσουμε την Αλήθεια είναι η Πίστη. Η πίστη του όμως δεν είναι τυφλή. Αντίθετα με την κοινή γραμμή του χριστιανισμού της εποχής του πιστεύει ότι ο άνθρωπος για να γνωρίσει, χρειάζεται το Λόγο αλλά, αντίθετα από τους ορθολογιστές της εποχής, τους διαδόχους δηλαδή του Αριστοτέλη στο «Μουσείο» της Αλεξάνδρειας, πιστεύει ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να γνωρίσει χωρίς την πίστη. Η πίστη για την οποία μας μιλά λοιπόν υπερβαίνει το Νου, είναι μια βιωματική πίστη που περιλαμβάνει και υπερβαίνει το λόγο. Η ύπαρξη του Θεού δεν μπορεί να αποδειχθεί με το Λόγο, ούτε μπορεί να είναι αντικείμενο τυφλής πίστης, χρειάζεται βίωση ώστε να έρθει η θεία Χάρη. Η Αλήθεια που αναζητά ο Άγιος Αυγουστίνος είναι μια αλήθεια που αγγίζει και το νου και την καρδιά, βιώνεται, δεν είναι θεωρητική αλλά ενεργητική και προϋποθέτει γνώση, πίστη, αγάπη και... «Θεοφάνεια».

Κατάλαβες τώρα κνωδαλάκι; Το Θεό δεν τον σκέφτεσαι, τον βιώνεις. Ερεύνα, πίστευε, αγάπα και τσουπ....θα σου εμφανιστεί! :angelnot: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Οχι, δεν πιστευω και δυστυχως ή ευτυχως ειμαι καθετη σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
17 παραγράφους ρε θηρίο; Εγώ για να τα γράψω αυτά θέλω μια μέρα ολόκληρη! :redface:

τα σχόλια και τα σχολιανά δικά μου. Μια απλή μύγα (οίστρος) ήταν ο Φελίπε.
Και σιγά τις παραγράφους, ωραία θα ήταν μια παραγραφή των παραγράφων.
Έτσι, για να μετουσιώνουμε το "δε λέμε και τίποτε σπουδαίο". :D


για τον Σπινόζα και τους Βουδιστές μου θύμισε έντονα τα παρακάτω λόγια του Ρένου Αποστολίδη:

"Είναι όλα αυτά φαγούρες, φτιαχτά, αυτοδημιούργητα, δεν είναι Κόσμος....ούτε ο κόσμος δεν είναι κόσμος! Και που φτάνουμε τώρα; Ε φτάσε όπου θέλεις, αν δεν θες να φτάσεις εκεί, κοροϊδέψου!" :P

"Ούτε καν σχέσεις επιστημονικές δεν μπορείς να βεβαιώσεις. Που επιτέλους δεν είναι άλλο η επιστήμη από συνάρτηση σχέσεων. Ούτε αυτό! Δεν είναι πάντοτε της αυτής χροιάς, χάρις αυτής σημασίας, ούτε η ίδια η στέρηση. Εις άλλες στιγμές της συνειδήσεως οι έννοιες είναι άλλες και επομένως οι σχετικοί λογισμοί, συναρτήσεις και τα λοιπά, είναι λανθασμένοι!" :crazy: Πηγή

Πάντα τόσο επίκαιροδιαχρονικάνθρωπος και bone-breaking
που θα' λεγε και η αξιαγάπητη Resident Evil. :redface:


Κατάλαβες τώρα κνωδαλάκι; Το Θεό δεν τον σκέφτεσαι, τον βιώνεις. Ερεύνα, πίστευε, αγάπα και τσουπ....θα σου εμφανιστεί! :angelnot: :hehe:


κάποιοι αφιέρωσαν τη ζωή τους κάνοντας αυτό
και κατάφεραν μονάχα να βγάλουν τα ράσα από πάνω τους
στο λυκαυγές της ζωής τους
και να διαπιστώσουν το χαμένο χρόνο που πέρασε
και τους άφησε όχι βιωμα θεού αλλά μερικές ρυτίδες,
άλλοι με στομάχια κι άλλοι λιπόσαρκοι και με γεννειάδα αφριστή.

Σε αυτούς τι λέμε?
Το πείραμα απέτυχε ή ήθελε περισσότερο προσευχή
και απομόνωση η επίβλεψη του καλού Θεού?
Να μπεις σε απομόνωση φυλακής για να βρεις το Θεό?

Τι κακομοιρίστικο.
Να χάσεις την ελευθερία σου για να βρεις τη φυλακή σου?
Και με νουθεσίες του στυλ ελεύθερα ας βούλονται?
μουαχαχαχαχα

Θυμήθηκα τη φυλακή της ελευθερίας του Μίκαελ Έντε. Έτσι απλά.

ο άγιος αυγουστίνος μάλλον μιλάει για τον Ιούλιο καθυστερημένα.
Αφού αρκούσαν όλα αυτά για να βιώσεις το Θεό,
γιατί χρειάστηκε να καταγράψει 17 χρόνων αμαρτίες
για να βιώσει τη θεία χάρη?

Μάλλον τη ψώνισε κι αυτός από την εκ τους ασφαλούς φιλοσόφηση που
συνιστά εννοιολογικά η (θεού την) πίστη.


Θα παραθέσω τον Ηράκλειτο μόνος μου, χωρίς να πάρω την άδεια του Φατ:
"Αιών παις εστί παίζων, πεσσεύων, παιδός ή βασιλίη".
Χριστέ μου! Τι σημαίνει αυτό?

ο Έντουαρντ Χάσσεϋ λέει για το απόσπασμα αυτό:

"Εδώ, όπως πιθανότατα και στον Αναξίμανδρο, o "Αιών", ο "Χρόνος",
είναι ένα όνομα για το Θεό, που υπαινίσσεται ετυμολογικά την αιωνιότητά του.
Η παμπάλαια θεότητα είναι ένα παιδί που παίζει ένα επιτραπέζιο παιχνίδι
καθώς κινεί τα κοσμικά πούλια στη μάχη σύμφωνα με τους κανόνες".

τζίζους κραϊστ , με τη μπλεχτήκαμε εδώ?
Που είμαστε και πότε είμαστε και ΠΟΙΟΙ είμαστε?
Πόσοι άνθρωποι σε πόσα μέρη σε πόσους χρόνους?
Πιόνια σε ένα παιχνίδι, που μας κινεί η "παμπάλαια θεότητα"
που είναι ένα παιδί! :worry::worry::worry:

Επιστροφή στη σοκολάτα μου. :redface:

υγ. για να έχουμε ιδία άποψη και να μη μας νουθετούν
και μας πατρονάρουν άγιοι παράγιοι και αυγουστίνηδες,
πρέπει να γνωρίσουμε οι ίδιοι με δικά μας μάτια και να συναντήσουμε
αυτό που ένας Θεός ξέρει τι είναι. :P

Πάντως ό,τι κι αν είναι η με ό,τι κι αν μοιάζει
είναι ζωντανό και σκέφτεται, αλλά μάλλον ο Ξενοφάνης
έιχε δίκιο:

"ένας θεός, ούτε στο σώμα όμοιος σε κάτι με τους θνητούς
ούτε στο πνεύμα"

(τι κατ' ομοίωσιν και παπαριές)

Κάποιος παίζει ένα επιτραπέζιο παιχνίδι με το χρόνο,
κάποιος τον οποίο δεν μπορούμε να δούμε.
Δεν είναι ο Θεός.
Αυτό είναι ένα αρχαϊκό όνομα που δόθηκε σ' αυτή την οντότητα
από παρελθούσες κοινωνίες, και από ανθρώπους που έχουν
μπλοκαριστεί σε έναν αναχρονιστικό τρόπο σκέψης.

Χρειαζόμαστε έναν καινούριο όρο αλλά αυτό στο οποίο αναφερόμαστε
δεν είναι καινούριο. δατς ολ που θα' λεγε και η γιουζερ Resident Evil. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Αγκινάρες.
(κι εγώ είμαι ο σκούμπι ντου και είμαι παντού)

Κατάλαβες τώρα κνωδαλάκι; Το Θεό δεν τον σκέφτεσαι, τον βιώνεις. Ερεύνα, πίστευε, αγάπα και τσουπ....θα σου εμφανιστεί! :angelnot: :hehe:
:hehe: Παλαβοί είστε και οι δυο σας!! Δεν έχετε τον...Θεό σας! Θέλω πρώτα καφέ να ξυπνήσω και θα σας ξαναδιαβάσω εκτενώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
οχι δεν πιστευω στον θεο!! θεωρω οτι η υπαρξη του παλαιοτερα ειχε την εννοια του να εξηγηθουν καποια ανεξηγητα φαινομενα ενω επιπλεον τον φτιαξαμε για να μην νοιωθουμε μονοι και οτι η ζωη μας εχει καποιο νοημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
στον θεο ναι στον χριστο ναι . αλλα στην εκκλησια οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Θα μπορουσε :P

ολα ειναι ρευστα! η αληθεια ειναι κατι το υποκειμενικο και οσο και να την ψαχνουμε we are never gonna find it;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
χοχοχοχοχοχοχχοχ δεν νομιζω τακη:P


ολα ειναι ρευστα! η αληθεια ειναι κατι το υποκειμενικο και οσο και να την ψαχνουμε we are never gonna find it;)

ουτε κι εγω νομιζω.. τακη :Ρ
ακριβως.. αλλωστε "Η ελλειψη αποδειξεων δεν αποδεικνυει την ανυπαρξια".. οποτε ουτε εγω εχω στοιχεια οτι δεν υπαρχει θεος, ουτε κι οσοι πιστευουν μπορουν να μου αποδειξουν οτι υπαρχουν..οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ουτε κι εγω νομιζω.. τακη :Ρ
ακριβως.. αλλωστε "Η ελλειψη αποδειξεων δεν αποδεικνυει την ανυπαρξια".. οποτε ουτε εγω εχω στοιχεια οτι δεν υπαρχει θεος, ουτε κι οσοι πιστευουν μπορουν να μου αποδειξουν οτι υπαρχουν..οποτε...

δεν εχω αποδειξη οτι δεν υπαρχει εχω ομως στοιχεια που στηριζουν οτι η ανυπαρξια του δεν ειναι απιθανη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
δεν εχω αποδειξη οτι δεν υπαρχει εχω ομως στοιχεια που στηριζουν οτι η ανυπαρξια του δεν ειναι απιθανη

Χωρις αποδειξεις βασικα, τιποτα δεν ειναι απιθανο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οχι...Κατηγορηματικα οχι....Ειμαστε απλα πλασματα,ζωα που με τα χρονια εξελιχθηκαμε...Δεν υπαρχει θεος,ουτε παραδεισος,ουτε κολαση....Μονο το τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top