Εδώ κάνουμε δίαιτα!

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δύο βδομάδες,μείον 1 κιλό.Ξεκίνησα.Και δεν σκοπεύω να σταματήσω πριν πατήσω τα 75 κιλά.Το πηρα απόφαση!

γεια σου μαρω, συγνωμη που παιρνω το θαρρος,
ειδα καποια θεματα σου τυχαια σημερα και ενιωσα αγχος, ενιωσα πως εισαι πολυ αγχωμενη με το θεμα διαιτα και με αγχωσες κι εμενα.:)
Θα ηθελα, αν μου επιτρεπεις, να σου πω πως δε χρειαζεται ποτε και κανεναν λογο να πιεζεσαι και να κανεις κατι σαν αγγαρεια. θαθελα αυτο να το δουν κι αλλες γυναικες που αγχωνονται και τρελαινονται με το θεμα αυτο.(εχω φιλη μανιακη με τις διαιτες που παρολιγο να κανει ζημια στον εαυτο της)

Ας πω πχ τη δικη μου θεωρια και τη δικη μου πορεια σε ο,τι αφορα την σχεση μου με το σωμα μου.
Ποτε στη ζωη μου δεν ειχα προβλημα με το βαρος μου(δεν θεωρουμαι αδυνατη,αλλα κανονικοτατη! συνηθως με φωναζουν μεσογειακη, μπριτνευ, λοπεζ και κατι τετοια:redface::D ) κι οσες φορες επαιρνα κιλα με τον ιδιο τροπο τα εχανα, χαλαρα κι ησυχα, ενιωθα απλως πως μπουχτιζω και φουσκωνω κι εκλεινε το στομα απο μονο του. σε μια τετοια φαση ειμαι τωρα, δεν πειναω πολυ και δεν τρωω/ μεχρι νανοιξει παλι το στομαχακι και καταβροχθισω ο,τι βρω :Dαλλα κι εκει βαζω το μετρο.
νομιζεις δε μαρεσουν τα λεπτα ποδαρακια που βλεπω σε κοπελες?
δε θα τα εχω ποτε ομως γιατι ειναι ετσι ο σωματοτυπος μου! και μου αρεσει, επισης επειδη αρεσει σε μενα εχω την αισθηση πως αρεσει επισης πολυ και στους αλλους(γυναικες- αντρες)!
διαιτα δεν εκανα ποτε κι ουτε νομιζω θα κανω.

αυτο που θελω να σου πω ειναι πως ακομα κι αν εχεις καποια παραπανω κιλα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να νιωθεις αγχωμενη, βεβαρυμενη, πιεσμενη και με το ζορι να χασεις... κιλα. για ολες μας ισχυει αυτο.
παντα απο το καλο υπαρχει το καλυτερο.
οποιος νιωθει αχημα με τα κιλα του και το σωμα του το φτιαχνει αλλα ποτε υπο πιεση.
ερχεται πηγαια, αυθορμητα, ελευθερα...

ολα πιστευω ειναι στο μυαλο μας κι αν η σωστη διατροφη δε σου γινει συνηθεια, τροπος ζωης οπως ο καφες σου η η δουλεια σου η τελοσπαντων οι καθημερινες σου συνηθειες σε μια φαση της ζωης σου θα τα ξαναπαρεις(πολλα παραδειγματα γυρω μας, αμφιβαλλεις?) και θαναρωτιεσαι που εκανες το λαθος.

σε ενα αλλο θεμα εξεφρασες παραπονο πως δεν ηπιες νερακι.
και τι εγινε αν δεν ηπιες νερο μια μερα?
πεφτουν τα καραβια εξω?
οχι.
απλως δεν ηπιες νερο. ε αυριο χαλαρα κι ωραια σηκω και πιες δυο ποτηρακια κι αμμμααα το θυμηθεις.

με λιγα λογια θελω να πω πως ο,τι γινεται υπο πιεση εχει ναι μεν αποτελεσματα αλλα ειναι εφημερα, προσωρινα.
η διατροφη η σωστη ειναι τροπος ζωης κι οχι αγγαρεια.
ειναι θελω κι οχι πρεπει.
ειναι επιθυμια οχι υποχρεωση.
ειναι αγαπη για το ωραιο και το δροσερο- αερινο-ελαφρυ συναισθημα κι οχι αγγαρεια.

γνωριζω πολλες γυναικες με καποια περιττα κιλα που νιωθουν υπεροχα (δε το λενε, το δειχνουν!!)και τις θαυμαζω.

συγνωμη για την παρεμβαση μου, ελπιζω να ηταν ευχαριστη.

φιλια και καλη συνεχεια στην πορεια- προσπαθεια σου που θα βγαινει πηγαια, δροσερα.:)
μακαρι ολες μας να προσπαθουμε αλλα με ελυθερια κινησεων, με ευχαριοστη διαθεση για οσα κανουμε και θελουμε να πετυχουμε.
η καθε γυναικα ειναι ξεχωριστη, μοναδικη και πανεμορφη και καμια δε συναγωνιζεται την αλλη... γιατι η καθεμια εχει αυτο το κατι... που καμια αλλη δεν μπορει ποτε και με τιποτα να αποκτησει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
γεια σου μαρω, συγνωμη που παιρνω το θαρρος,
ειδα καποια θεματα σου τυχαια σημερα και ενιωσα αγχος, ενιωσα πως εισαι πολυ αγχωμενη με το θεμα διαιτα και με αγχωσες κι εμενα.:)
Θα ηθελα, αν μου επιτρεπεις, να σου πω πως δε χρειαζεται ποτε και κανεναν λογο να πιεζεσαι και να κανεις κατι σαν αγγαρεια. θαθελα αυτο να το δουν κι αλλες γυναικες που αγχωνονται και τρελαινονται με το θεμα αυτο.(εχω φιλη μανιακη με τις διαιτες που παρολιγο να κανει ζημια στον εαυτο της)

Ας πω πχ τη δικη μου θεωρια και τη δικη μου πορεια σε ο,τι αφορα την σχεση μου με το σωμα μου.
Ποτε στη ζωη μου δεν ειχα προβλημα με το βαρος μου(δεν θεωρουμαι αδυνατη,αλλα κανονικοτατη! συνηθως με φωναζουν μεσογειακη, μπριτνευ, λοπεζ και κατι τετοια:redface::D ) κι οσες φορες επαιρνα κιλα με τον ιδιο τροπο τα εχανα, χαλαρα κι ησυχα, ενιωθα απλως πως μπουχτιζω και φουσκωνω κι εκλεινε το στομα απο μονο του. σε μια τετοια φαση ειμαι τωρα, δεν πειναω πολυ και δεν τρωω/ μεχρι νανοιξει παλι το στομαχακι και καταβροχθισω ο,τι βρω :Dαλλα κι εκει βαζω το μετρο.
νομιζεις δε μαρεσουν τα λεπτα ποδαρακια που βλεπω σε κοπελες?
δε θα τα εχω ποτε ομως γιατι ειναι ετσι ο σωματοτυπος μου! και μου αρεσει, επισης επειδη αρεσει σε μενα εχω την αισθηση πως αρεσει επισης πολυ και στους αλλους(γυναικες- αντρες)!
διαιτα δεν εκανα ποτε κι ουτε νομιζω θα κανω.

αυτο που θελω να σου πω ειναι πως ακομα κι αν εχεις καποια παραπανω κιλα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να νιωθεις αγχωμενη, βεβαρυμενη, πιεσμενη και με το ζορι να χασεις... κιλα. για ολες μας ισχυει αυτο.
παντα απο το καλο υπαρχει το καλυτερο.
οποιος νιωθει αχημα με τα κιλα του και το σωμα του το φτιαχνει αλλα ποτε υπο πιεση.
ερχεται πηγαια, αυθορμητα, ελευθερα...

ολα πιστευω ειναι στο μυαλο μας κι αν η σωστη διατροφη δε σου γινει συνηθεια, τροπος ζωης οπως ο καφες σου η η δουλεια σου η τελοσπαντων οι καθημερινες σου συνηθειες σε μια φαση της ζωης σου θα τα ξαναπαρεις(πολλα παραδειγματα γυρω μας, αμφιβαλλεις?) και θαναρωτιεσαι που εκανες το λαθος.

σε ενα αλλο θεμα εξεφρασες παραπονο πως δεν ηπιες νερακι.
και τι εγινε αν δεν ηπιες νερο μια μερα?
πεφτουν τα καραβια εξω?
οχι.
απλως δεν ηπιες νερο. ε αυριο χαλαρα κι ωραια σηκω και πιες δυο ποτηρακια κι αμμμααα το θυμηθεις.

με λιγα λογια θελω να πω πως ο,τι γινεται υπο πιεση εχει ναι μεν αποτελεσματα αλλα ειναι εφημερα, προσωρινα.
η διατροφη η σωστη ειναι τροπος ζωης κι οχι αγγαρεια.
ειναι θελω κι οχι πρεπει.
ειναι επιθυμια οχι υποχρεωση.
ειναι αγαπη για το ωραιο και το δροσερο- αερινο-ελαφρυ συναισθημα κι οχι αγγαρεια.

γνωριζω πολλες γυναικες με καποια περιττα κιλα που νιωθουν υπεροχα (δε το λενε, το δειχνουν!!)και τις θαυμαζω.

συγνωμη για την παρεμβαση μου, ελπιζω να ηταν ευχαριστη.

φιλια και καλη συνεχεια στην πορεια- προσπαθεια σου που θα βγαινει πηγαια, δροσερα.:)
μακαρι ολες μας να προσπαθουμε αλλα με ελυθερια κινησεων, με ευχαριοστη διαθεση για οσα κανουμε και θελουμε να πετυχουμε.
η καθε γυναικα ειναι ξεχωριστη, μοναδικη και πανεμορφη και καμια δε συναγωνιζεται την αλλη... γιατι η καθεμια εχει αυτο το κατι... που καμια αλλη δεν μπορει ποτε και με τιποτα να αποκτησει!:)

Καταρχάς, σε ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση σου.Είμαστε εδώ για να λέμε γνώμες και όχι για να παρεξηγούμαστε.:)

Όσον αφορά στην δίαιτα θα ήθελα να πω ότι δεν το κάνω με το ζόρι.Δεν είμαι άνθρωπος που κάνει πράγματα με το ζόρι.Ίσα ίσα.Το αντίθετο.Δεν έχω ξανακάνει "δίαιτα"(λάθος ο όρος...διατροφή έπρεπε να πω).Τον περισσοτερο καιρό στην ζωή μου έτρωγα ότι έβρισκα και όσο ήθελα χώρις να με νοιάζει τίποτα.Ωστόσο έχω φτάσει σε ένα σημείο να μην μου αρέσει ο εαυτος μου.Τοσο καιρο προσπαθουσα να πείσω τον εαυτο μου ότι είμαι μια χαρά,ωστόσο κάτι με έτρωγε.Και έπειτα από ένα σοκ που έπαθα ανεβαίνοντας στην ζυγαριά πηρα απόφαση για την υγεία μου αλλα και για να χάσω κιλα να ξεκινήσω διατροφή.Και είναι προφανές ότι δεν προκειται για δίαιτα καθώς το 1 κιλο στις 2 βδομάδες με διαιτα θα ήταν απίθανο.Συνήθως στις δίαιτες χάνεις περισσοτερα.Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό με χαίρομαι...Το λεω αυτό γιατί έκανα μία προσπαθεια και ανταμοιφθηκα...Επαναπαυόμουν τόσο ευκολα που απλά δεν έκανα καμία προσπάθεια...όχι μόνο στην εξωτερική εμφάνιση αλλα και γενικά στην ζωή μου.Και έτσι θέλοντας να το αλλάξω αυτο, η προσπαθεια να μου αρεσω ηταν μέσα στο σχέδιο!:)

Όσο για το νεράκι...το είπα αστειευόμενη με μία δόση αλήθειας.Το λεω αυτό γιατί συνηθίζω να πίνω το λιγότερο 2-2,5 λίτρα την ημέρα και σήμερα απλά δεν ηπια παρα μόνο γυρω στο 1 λιτρο...και μου φάνηκε περίεργο...

Σ'ευχαριστώ και πάλι για την παρέμβαση σου.Ίσως να παρερμηνεύτηκαν όσα ειπα γιατι συμφωνω και επαυξάνω σε όσα είπες...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειναι φανταστικο συναισθημα το στοιχημα με τον εαυτο μας οταν κερδιζεται.
χαιρομαι να γνωριζω ανθρωπους που προσπαθουν με αγαπη να καταφερουν αυτο που επιθυμουν.
προσφατα εβαλα κι εγω ενα τεραστιο στοιχημα με τον εαυτο μου.
τετοιες ιστοριες οπως η δικη σου η αλλες παρομοιες, ειτε σχετιζομενες με διαιτες ειτε οτιδηποτε, ενα μαθημα μας δινουν, να προσπαθουμε με ελευθερια και ορεξη να υλοποιησουμε προσωπικα ονειρα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Και γω για αυτό το μάθημα παλεύω!Σ'ευχαριστώ πολύ...

Τελικά είναι πολύ πιο ευκολο να πετυχεις εναν στόχο αν έχεις άτομα να σε στηρίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.tatiana

Νεοφερμένος

Η τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας κοριτσια!!αχ αυτα τα κιλα τι μας κανουν!μαρω μου μπραβο σου για την προσπαθεια που ξεκινησες!κι εγω ειμαι μαζι σου για να σε στηριξω οποτε νιωσεις αυτη την αναγκη(εγω να σου πω την αληθεια παιρνω δυναμη οταν διαβαζω τα μηνυματα σας!).και η δικη μου κατασταση ειναι καπως σαν αυτη που περιεγραψε η mindcircus.μπορει η γενικη εικονα του σωματος μου να ειναι μιας κανονικης κοπελας,αλλα αυτα τα ατιμα τα μπουτακια δε λενε να μου κανουν τη χαρη να φορεσω κι εγω η καημενη μια κοντη φουστιτσα!!:(.anyway,εγω θα ολοκληρωσω την προσπαθεια μου,ωστε να νιωθω γενικοτερα καλα,και αν κατι δεν μας κατσει δεν θα σκασουμε κιολας!καλη συνεχεια σε ολες ευχομαι,και περιμενω κι αλλα ευχαριστα νεα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μπράβο Τατιάνα!Το θέμα είναι να αρέσουμε στον εαυτο μας.Να αισθανομαστε ανετα...και πιστευω πως αν αισθανθουμε ανετα με τον εαυτο μας τοτε μπορουμε να εκφραστουμε τελειως διαφορετικα και πιθανως να βγαλουμε πραγματα απο μεσα μας τα οποια δεν τα περιμεναμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.tatiana

Νεοφερμένος

Η τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ετσι ειναι μαρω...δυστυχως η ευτυχως(πραγματικα δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο)τα κιλα επηρεαζουν καταλυτικα την ψυχολογια μας.και πραγματικα χαιρομαι οταν βλεπω ανθρωπους που παρολο που εχουν καποια παραπανω κιλα,νιωθουν ωραια και δεν κολλανε σ'αυτο.αλλα εγω δυστυχως δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ετσι...ακομα και 2 κιλα παραπανω απο το κανονικο μου βαρος να ειμαι,η ψυχολογια μου πεφτει κατακορυφα!δεν θελω να βγω εξω,δεν θελω να δω ανθρωπο,γιατι νομιζω οτι ολοι αυτο προσεχουν...!το βαρος μου εχει γινει εμμονη!καθε μερα στη ζυγαρια για να δω τι γινεται,και αν καποια μερα δω καποια γραμμαρια παραπανω,απελπιζομαι(ή μαλλον απελπιζομουν γιατι ευτυχως αυτη τη φορα ολα πανε καλα,μη το ματιασω!!).παντως μετα απο αρκετες προσπαθειες,γιατι εχω και προηγουμενα με ορμονικες θεραπειες,μπορω να πω πως ο μονος τροπος για να χασεις τα κιλα και να μην τα ξαναπαρεις,ειναι να μην επιτρεψεις να μονοπωλησουν αυτα τη ζωη σου.δε λεω φυσικα να αφεθουμε τελειως και να κανουμε τα πραγματα χειροτερα,απλα να αντιμετωπιζουμε τη διαιτα πιο χαλαρα!εγω δεν το εχω καταφερει αυτο ακομα αλλα σιγα σιγα κατι γινεται!α και κατι τελευταιο,ποτε δεν καταφευγουμε σε ακραιες και στερητικες διαιτες γιατι τελικα δεν καταφερνουμε Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Παιδιά συνεχίζω ακάθεκτη την διατροφή και έχει φέρει πολύ καλά αποτελέσματα...αργά και σταθερά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μπράβο Μάρω!:D
Πόσα κιλά έχεις χάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μπράβο Μάρω!:D
Πόσα κιλά έχεις χάσει;

Σ'ευχαριστώ πολύ!:)
Χάνω αργά και σταθερά...3 κιλά σε 1 μήνα...Ίσως να φαίνεται πολύ λίγο αλλά εμένα μου φαίνεται κατόρθωμα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλες και όλους!!! :)
Με λένε Όλγα και είμαι καινούργιο μέλος στο forum, το οποίο και βρήκα ψάχνοντας διάφορες πληροφορίες για διατροφή και για το μεταβολισμό.
Είμαι 1,63 και 57 kg και στόχος μου είναι να χάσω τουλάχιστον άλλα 5 kg.
Απ ότι βλέπω όμως θα δυσκολευτώ πάρα πολύ.
Μάρω 3kg σε 1 μήνα είναι πολύ καλά, μπορείς σε παρακαλώ να μου περιγράψεις λίγο τη διατροφή σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλες και όλους!!! :)
Με λένε Όλγα και είμαι καινούργιο μέλος στο forum, το οποίο και βρήκα ψάχνοντας διάφορες πληροφορίες για διατροφή και για το μεταβολισμό.
Είμαι 1,63 και 57 kg και στόχος μου είναι να χάσω τουλάχιστον άλλα 5 kg.
Απ ότι βλέπω όμως θα δυσκολευτώ πάρα πολύ.
Μάρω 3kg σε 1 μήνα είναι πολύ καλά, μπορείς σε παρακαλώ να μου περιγράψεις λίγο τη διατροφή σου?


Καλησπέρα Όλγα!Καλώς όρισες στο στέκι μας!:)

Πολύ ευχαρίστως να σου πω στο περίπου τι τρώω ώστοσο οφείλω να τονίσω από την περιγραφή σου ότι δεν μου φαίνεσαι να χρειάζεσαι να χάσεις κάποια κιλά, αλλά για να το λές εσύ πάει να πει ότι κάτι ξέρεις παραπάνω.
Στο θέμα μας.Ένα πολύ καλό πρωινό.Μεσημέρι πάντα πράσινη σαλάτα παρέα με οποιοδήποτε φαγητό και αν έχεις να φας.Και απο το φαγητό που έχεις να φας όχι πολύ μεγάλη μερίδα.Φυσιολογική.Και το βραδυ κάτι ελαφρυ.Και όχι μετα τις 10 το βραδυ.Έκοψα τις χαζομαρούλες και τα τσιμπολογήματα.ΑΑΑ...και πολύ νερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχαριστώ Μάρω :)

Σε γενικές γραμμές αυτή τη διατροφή κάνω και εγώ, αλλά όσο λιγότερα κιλά έχεις τόσο πιο δύσκολα χάνεις.
Δεν είναι απαραίτητο να χάσω κιλά, αλλά επειδή έρχονται Χριστούγεννα καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε ;)
Εσύ πόσα θέλεις να χάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έχεις δίκιο για τα Χριστούγεννα...Καλά κάνεις.
Μακάρι να ήμουν στην θέση σου και να ειχα λιγα κιλα και να δυσκολευομουν να τα χασω...Χρειάζεται να χάσω άλλα 10 κιλά.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μην το λες! Υπομονή θέλει και πείσμα!
Κ όσο θα χάνεις και θα νιώθεις ωραία τόσο πιο πολύ πείσμα θα το βάζεις!
10 kg είναι 3 μηνάκια.....Λίγη προσοχή τα Χριστούγεννα και με τη νέα χρονιά θα σαι άλλος άνθρωπος...
Υπομονή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ακριβώς!το έχω βάλει πείσμα...σ'ευχαριστώ για την στήριξη!
Καλη συνέχεια στην "διατροφή" σου και να μας κρατας ενήμερες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litmell

Νεοφερμένος

Η litmell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλημέρα, νέο αίμα στην παρέα σας,
να σας πω την δική μου εμπειρία μήπως βοηθήσει κάποιους και κάποιες.
Τον Σεπτέμβριο έκανα για ένα μήνα μόνο διατροφή με μία εταιρεία απο αυτές που σου φέρνουν φαγητό κάθε μέρα στο σπίτι ή στο γραφείο και σου λένε αυτά θα φας όλη μέρα και τιποτα άλλο. Υπόσχονται 6-8 κιλά.
Είμαι λαίμαργη αλλά επειδή τους πλήρωσα αδρά για αυτόν τον μήνα, έκανα την ψυχή μου πέτρα και έτρωγα μόνο αυτά που μου έφερναν.
Συμπαραστάτης μου το απογευματινό γλυκό τους (είχα ζητήσει να είναι μόνο σοκολάτα που είμαι λάτρης).
Σε ένα μήνα έχασα 5,5 κιλά. Κατέβηκα ένα νούμερο στα ρούχα μου !!
Σταμάτησα και έκτοτε με την βοήθεια του καιρού που ομολογουμένως ήταν πολύ καλός, άρχισα να περπατάω.
Λόγω καθιστικής εργασίας, αυτοκινήτου κλπ και τεμπελιάς να πάω σε γυμναστήριο αποφάσισα ότι το περπάτημα ειναι το πιο κατάλληλο για μένα.
Ετσι απο ένα περιοδικό που είχε δώρο έναν βηματομετρητή, άρχισα τα πρώτα μου βήματα κάθε απόγευμα μετά την δουλειά. Αρχικά έκανα 4.000 βήματα την μέρα (με κανονικό ρυθμό περίπου 40 λεπτά), έφθασα στα 8.000 βήματα την μέρα !!!
Τώρα ανακάλυψα ένα στάδιο κοντά στο σπίτι μου και πηγαίνω 3-4 απογεύματα την εβδομάδα και περπατάω εκεί.
Φοράω τα ακουστικά μου, ακούω την μουσική που μου αρέσει και περπατάω.
Είναι γυμναστική αλλά και ψυχοθεραπεία μαζί.
Για 1- 1:30 ώρα περπατάω (όσο θέλω) με κανονικό ρυθμό, ακούω την μουσική μου, δεν σκέφτομαι τα μικρά ή μεγάλα προβλήματα που έχω.
Αποτέλεσμα: Σε δύο μήνες έχασα άλλα 3 κιλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΑΙΤΑ, τρώω κανονικά και με τα γλυκά μου που λατρεύω και τις σχετικές παρασπονδίες...
Το βασικότερο όμως, άλλαξε το κορμί μου, όλοι μου λένε ότι έχω αδυνατίσει πολύ, η ζυγαριά μπορεί να μην το δείχνει αλλά στο σώμα και στα ρούχα φαίνεται, "έσφιξε" το κορμί και αγόρασα νέα τζην !!!

Εδώ και 2 εβδομάδες έρχονται μαζί μου και 2 φίλες μου, τους άρεσε η ιδέα ή μάλλον είδαν αποτελέσματα σε μένα και το αποφάσισαν και αυτές, έτσι έχω και παρέα.


Χθές άρχισε να βρέχει και αυτό λίγο μου τα χαλάει, αλλά είμαι αποφασισμένη,
έστω και με κρύο θα συνεχίσω να πηγαίνω για περπάτημα, στην βροχή όχι φυσικά, αλλά είναι κάτι που το κάνω για μένα και μου αρέσει.
Είναι ο μοναδικός χρόνος που αφιερώνω στον εαυτό μου - για το καλό μου- σωματικό και ψυχικό και είμαι πολύ αισιόδοξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Συγχαρητήρια!!!Εξαιρετικό παράδειγμα προς μίμηση το οποίο θα εφαρμόσω και εγώ όσο μπορώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλημέρα σας!!!
litmell πόσο δίκιο έχεις για το περπάτημα!!! Για τους ίδιους ακριβώς λόγους με σενα διάλεξα και γω να περπατάω.
Βοηθάει πάρα πολύ πραγματικά ειδικά εάν το κάνεις τόσο συστηματικά όσο εσύ.
Εγώ με το ρολόι προσπαθώ να φτάνω τη μισή ώρα, παραπάνω λιγάκι δύσκολα, αλλά πραγματικά κάνει δουλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το περπατημα εχει ουσια και νοημα μονο αν δεν μπορεις να κανεις καποιου αλλου ειδους γυμναστικη, αν μπορεις ιεναι χασιμο χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top