Συνομιλία με άτομο που δεν ακούει καλά

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Σίγουρα σας έχει τύχει να μιλάτε με ένα άτομο το οποίο δεν ακούει καλά αυτά που του λέτε με αποτέλεσμα να λέει συνέχεια "Τι;", "Δεν άκουσα".Αυτό βέβαια , μπορεί να οφείλεται είτε στο ότι το άτομο είναι απλά αφηρημένο και δεν δίνει πολλή σημασία σε αυτά που λέτε οπότε επιτηδευμένα "δεν ακούει", είτε στο ότι απλά έχει πρόβλημα βαρηκοΐας.Και στις δύο περιπτώσεις είναι αρκετά εκνευριστικό γιατί πρέπει να επαναλαμβάνεις δυο(μη σου πω και τρεις) φορές την ίδια φράση.
Τουλάχιστον εμένα με εκνευρίζει πάρα πολύ.Φτάνω σε σημείο που θέλω να ρίξω μπούφλα. :P
Σας έχει τύχει να συναναστρέφεστε με τέτοιο άτομο;Πώς αντιδράτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Ρωτάει ένας κουφός μια ξανθιά:
-Πόσο κάνει δύο και ένα?
-Τέσσερα.
-Να τη φας και ναναι κρύα!!!

Διάλογος κουφών:
- Πας για ψάρεμα;
- Όχι πάω για ψάρεμα.
- Α, κι εγώ νόμιζα ότι πας για ψάρεμα.

Διάλογος με κουφή γιαγιά:
- Η Μαρία γέννησε.
- Τιιιιιιιιιιιιιιι;
- Η ΜΑΡΙΑ ΓΕΕΝΝΗΣΕΕΕ ΑΓΟΟΟΡΙ!!!!!!
- Μπράβο να σας ζήσει η κόρη.

Πάει κάποιος στον Ωριλά και παραπονιέται ότι η γυναίκα του δεν ακούει καλά αλλά και αρνείται να πάει στον γιατρό
- Δεν πειράζει λέει ο γιατρός, θα κάνουμε ένα τεστ, θα μου φέρεις τα αποτελέσματα και θα δούμε... Θα πας, λοιπόν στο σπίτι και ξεκινώντας από τα 10 μέτρα θα μιλάς στην γυναίκα σου. Όταν ακούσει θα μετρήσεις την απόσταση και θα μου την πεις. Εντάξει?
Φεύγει ο άντρας, πάει στο σπίτι, μπαίνει μέσα και βλέπει την γυναίκα του στην κουζίνα. Υπολογίζει τα 10 μέτρα και την ρωτάει
- Αγάπη μου τι θα φάμε σήμερα?
Καμιά απάντηση από την σύζυγο. Στα 9 μέτρα τα ίδια, στα 8...7...6...3...2...1...τίποτα.
Φτάνει στο 1/2 μέτρο.....
- Αγάπη μου τι θα φάμε σήμερα?
- Γιουβαρλάκια ρε ηλίθιε, 9 φορές στο είπα!!!!

Σ'ενα βουνό κάθεται ένας βλάχος και σ'ενα αλλο βουνό ένας άλλος βλάχος και λέει ο ένας στον άλλον: ...
-εχω πυτιριδα,τ να κανω?
-πλυσου με ultreeeeex!
-τιιιιιιιιιιιιιιιι???
-πλυσου με ultreeeeeeeeex!
...-τιιιιιιιιιιιιιιιιιι???
-πλυσου με ultreeeeeeeeex!
-τιιιιιιιιιιιιιιιιιι???
-ε αντε κ γ@μήσου!!!
-λες να πιασει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πολλές φορές ακούμε, αλλά κάνουμε πως δεν ακούμε. ;)
(αν σου λέει και μαλακίες ο άλλος...)

Για να απαντήσω σοβαρά, στην περίπτωση που ο άλλος έχει πρόβλημα, το βρίσκω τουλάχιστον ηλίθιο να θυμώνουμε μαζί του επειδή μας ζητά να επαναλάβουμε. Δε μου συμβαίνει και καθημερινά, αλλά όσες φορές μου έχει τύχει δεν εκνευρίστηκα, μάλλον λίγο μαλάκας νιώθεις που ενώ ξέρεις το πρόβλημα του άλλου (ή ακόμη κι αν δε το ξέρεις!) δεν τα λες αρκετά καθαρά/δυνατά.

Αν είναι αφηρημένος ο άλλος και μου πει πως δε με άκουσε, πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς, όλοι στον κόσμο μας είμαστε.

Τέλος, αν σε άκουσε και απλά σε 'γραψε, κάνε κι εσύ το ίδιο. Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι είναι και τόσο συχνό ώστε να γίνει ενοχλητικό. Ακόμη και στη περίπτωση που ζεις μ' ένα άτομο με πρόβλημα βαρηκοΐας, κάπου μαθαίνει ο ένας τον άλλον, εκείνος διαβάζει χείλη κι εσύ καταλαβαίνεις πως πρέπει να μιλάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Εχει τυχει να συναναστραφω με ατομα μεγαλυτερης ηλικιας που δεν ακουνε και απλα οπλιζομαι με υπομονη και δυναμωνω την ενταση της φωνης.Θυμαμαι περιστατικο που ημουν με ατομο που ειχε βαρηκοια και αρχισα να του φωναζω για να ακουσει και απαντα ''ενταξει καλε σε ακουσαμε τι φωναζεις;''
Τωρα για τους αλλους που απλα δεν σε ακουνε ειναι εντελως στον κοσμο τους (εχει τυχει να μην ακουω και γω γιατι εκανα κατι αλλο παραλληλα) ή το παιζουν εντεχνως αδιαφοροι για να γλυτωσουν ορισμενες καταστασεις.
Αλλο ενοχλητικο ειναι να σε διακοπτουν εκει που μιλας.Ειναι παρα μα παρα πολυ ΑΓΕΝΕΣ.Ακου πρωτα τι εχει να πει το ατομο (ακομα και αν ειναι χαζομαρες) και μετα εξεφρασε την δικια σου αποψη.Το αναφερω γιατι αν ο συνομιλητης δεν ακουει και τοσο καλα την εχεις πατησει στην συννενοηση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Ένα θεματάκι με αυτούς που δεν ακούνε καλά, είναι ότι δεν παραδέχονται το πρόβλημά τους και λένε: "Εγώ μια χαρά ακούω, εσείς δεν μιλάτε καθαρά". Κι όμως, αν ντρέπονται, σήμερα τα ακουστικά βαρηκοΐας είναι αόρατα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τώρα τελευταία πολλοί άνθρωποι ενώ δεν άκουγαν από το αριστερό, δεν ακούν ούτε από το δεξί αυτί...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εάν έχετε εντοπίσει πρόβλημα βαρηκοΐας, ειδικά αν μιλάμε για μεγάλο άνθρωπο, μην μιλάτε από πίσω του, και να τσιρίξετε δύσκολα θα σας ακούσει.
Να μιλάτε ενώ μπορεί να σας δει. Μόνο αυτό μπορώ να συμβουλέψω για διευκόλυνση, κατά τ' άλλα υπομονή, δεν έχουν ψώρα οι άνθρωποι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top