Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Άρα παραδέχεσαι ότι μαγείρεμα, σιδέρωμα, διάβασμα παιδιών κτλ είναι πολύ λιγότερο από 9 ώρες τη μέρα + χρόνια σπουδών. Άρα, θες να κάθεσαι ώρες που ο άντρας δουλεύει, και δυσανασχετείς κιόλας που πλέον δεν τους πιάνουμε κορόιδα σε αυτό το θέμα.

Ντόιν, αυτό δε λέω τόσην ώρα; Οτι ο φεμινισμός βγήκε εις βάρος των γυναικών; Τώρα το παραδέχεσαι κι εσύ;

Μα το ότι το θεωρείς ευφυία αποδεικνύει αυτό ακριβώς που είπα :)

Οι πράξεις ευφυϊας που κάνουν οι γυναίκες συνήθως λέγονται κατινιές, ενώ οι άντρες πουστιές ή και απλά ιδιοφυείς πράξεις. Εγώ το βλέπω σαν την αλεπού που ό,τι δε φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια. Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ το κίνημα του φεμινισμού αντρική ιδιοφυή σκέψη.

Άρα κανένα ζευγάρι δεν παντρεύεται χωρίς να περιμένει παιδί;
Κάνεις μεγάλο λάθος και ξέρω πάρα πολλά αντιπαραδείγματα (στο ένα μάλιστα ήμουν και κουμπάρα πέρυσι)

Αυτοί που παντρεύονται είτε περιμένουν ήδη παιδί είτε σκοπεύουν να αποκτήσουν σύντομα. Ποιος άλλος λόγος αλήθεια υπάρχει για να παντρευτείς σήμερα; Αυτό και τα περουσιακά δικαιώματα και οι διευκολύνσεις για δάνειο κλπ.

Μα όλες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία, άσχετα αν την χρησιμοποιούν ή όχι. Υποθέτω ότι αυτό ήθελες να πεις και εκφράστηκες λάθος.
Δε νομίζω ότι καμιά γυναίκα κάνει σεξ μόνο και μόνο για να μην θεωρηθεί αντιφεμινίστρια. Μάλλον εσύ απλά δεν κατανοείς τη στάση τους και τους αποδίδεις τέτοια κίνητρα. Οπότε μην ανησυχείς, είναι μάλλον απίθανό η κόρη σου να βγει "τέτοια", διότι καμία δεν είναι έτσι.

Κι όλως τυχαίως αυτή η σεξουαλική ελευθερία συμφέρει τους άντρες τα μάλα.... Κάτι μου βρωμάει εδώ....

Πώς γίνεται αυτό; Τις εξουσιάζω μήπως για να τους δίνω και να τους αφαιρώ ελευθερίες;

Λες οτι θα πάρουν τη θέση που τους αξίζει, το χρονοντούλαπο της ιστορίας. Άρα δε δέχεσαι τις απόψεις τους.


@DrStrangelove: Μην προσπαθείς τις δικές σου ιδέες να τις κάνεις και καθολικά σωστές ούτε να απαρνηθείς με τόση ευκολία κινήματα κι ιδέες που εσένα σε έβλαψαν αλλά ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού το ωφέλησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ντόιν, αυτό δε λέω τόσην ώρα; Οτι ο φεμινισμός βγήκε εις βάρος των γυναικών; Τώρα το παραδέχεσαι κι εσύ;
Η αλήθεια είναι ότι το λες. Σε αυτό δεν μπορούμε να σου πάρουμε το δίκιο είσαι συνεπής στια απόψεις σου. Αν και δεν κατάλαβα η StC να ενστερνίζεται σώνει και ντε την άποψη, εσύ όντως το λές από την πρώτη στιγμή.


Αυτοί που παντρεύονται είτε περιμένουν ήδη παιδί είτε σκοπεύουν να αποκτήσουν σύντομα. Ποιος άλλος λόγος αλήθεια υπάρχει για να παντρευτείς σήμερα; Αυτό και τα περουσιακά δικαιώματα και οι διευκολύνσεις για δάνειο κλπ.
Μάνι, μάνι μόνη σου βρήκες έναν 2ο λόγο (στεγαστικά κτλ). Είμαι σιγουρη ότι με λίγη σκέψη θα βρεθούν κι άλλοι. Άρα ΔΕΝ είναι πανάκεια αυτό που είπες.
Ασε δλδ που υπάρχουν και κάποιοι που επιλέγουν να μην παντρευτούν ΠΑΡΑ τα παιδιά (από "διάσημους" παραδείγματα ο Καφετζόπουλος με την Κοκκινοπουλου για αρκετά χρόνια (δεν ξέρω αν παντρευτήκαν κάποια στιγμή), ο Ρουβάς με τη Ζυγούλη τώρα και από μη εγχώριους το διασημότερο όλων... Jolie και Pitt και... τα ...6 παιδιά τους).

Κι όλως τυχαίως αυτή η σεξουαλική ελευθερία συμφέρει τους άντρες τα μάλα.... Κάτι μου βρωμάει εδώ....
Aυτή η σεξουαλική απελευθέρωση βοηθάει (τι πάει να πει "βοηθάει" αλήθεια?) ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Εκτός κι αν δέχεσαι οτι ο έρωτας είναι κάτι βρώμικο,ποταπό και μυερό που είναι "παράπλευρη απώλεια" για να ...κρατήσεις έναν άντρα και να κάνεις παιδί. Πολλοί (Myself included) αυτό λέμε εδώ και τόσα ποστ, γιατί επιμένεις να το παραγνωρίζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ντόιν, αυτό δε λέω τόσην ώρα; Οτι ο φεμινισμός βγήκε εις βάρος των γυναικών; Τώρα το παραδέχεσαι κι εσύ;
Σε κάποια πράγματα τις ωφέλησε, σε κάποια τις έβλαψε. Προσωπικά προτιμώ μακράν τη δικαιοσύνη και την ισότητα, κι ας χάσω κάποια κεκτημένα μου.
Επίσης, και το αν τις έβλαψε, για πολλές είναι questionable. Πχ, προτιμώ χίλιες φορές να γράφω κώδικα επί 14 ώρες τη μέρα, παρά να σφουγγαρίζω και να ξεσκατίζω μωρά για 4. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιες γυναίκες μπορούν και θέλουν να κάνουν μόνο τα 2 τελευταία, γιατί δεν έχουν και κανένα άλλο ταλέντο. Ευτυχώς γι'αυτές, ακόμα και στην ισότητα μπορούν να το κάνουν, απλά πλέον μπορούν να το κάνουν και οι άντρες.

Οι πράξεις ευφυϊας που κάνουν οι γυναίκες συνήθως λέγονται κατινιές, ενώ οι άντρες πουστιές ή και απλά ιδιοφυείς πράξεις. Εγώ το βλέπω σαν την αλεπού που ό,τι δε φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια. Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ το κίνημα του φεμινισμού αντρική ιδιοφυή σκέψη.
Οι πράξεις ευφυίας που κάνουν οι γυναίκες στην επιστήμη, στην τέχνη, στις επιχειρήσεις κτλ, λέγονται πράξεις ευφυίας, period. Ομοίως και των αντρών. Οι κατινιές και οι πουστιές είναι από αμόρφωτα ατομάκια που η μόνη τους χαρά στη ζωή προέρχεται από ανάμεσα στα πόδια τους.

Αυτοί που παντρεύονται είτε περιμένουν ήδη παιδί είτε σκοπεύουν να αποκτήσουν σύντομα. Ποιος άλλος λόγος αλήθεια υπάρχει για να παντρευτείς σήμερα; Αυτό και τα περουσιακά δικαιώματα και οι διευκολύνσεις για δάνειο κλπ.
Υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα παντρεύονται επειδή είναι ένας τρόπος να δηλώσεις στο σύντροφο σου και τον κόσμο ότι με αυτό τον άνθρωπο είσαι μαζί, και σκοπεύεις να είσαι για πάντα.
Στο εξωτερικό κυρίως βέβαια, στην Ελλάδα της καχυποψίας και του κυνισμού, που χώρος για τέτοια...

Κι όλως τυχαίως αυτή η σεξουαλική ελευθερία συμφέρει τους άντρες τα μάλα.... Κάτι μου βρωμάει εδώ....
Και τους 2 συμφέρει. Το ότι συμφέρει τον έναν δεν σημαίνει αυτόματα ότι ζημιώνει τον άλλο.

Λες οτι θα πάρουν τη θέση που τους αξίζει, το χρονοντούλαπο της ιστορίας. Άρα δε δέχεσαι τις απόψεις τους.
Φυσικά και δεν τις δέχομαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ελεύθερες να πιστεύουν ο,τι τους κατέβει. Εδώ άλλοι πιστεύουν σε ζώδια.

Μην προσπαθείς τις δικές σου ιδέες να τις κάνεις και καθολικά σωστές ούτε να απαρνηθείς με τόση ευκολία κινήματα κι ιδέες που εσένα σε έβλαψαν αλλά ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού το ωφέλησαν.
Είναι αστείο πόσο αυτή την πρόταση, χωρίς την παραμικρή αλλαγή, θα μπορούσε κάποιος να την απευθύνει σε σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mois:
o φεμινισμός απέτυχε γιατί οι γυναίκες αποτριχώνονται, μπλα μπλα...
Αρχική Δημοσίευση από σαμπτζ:
Όχι αγαπητέ μου, ο φεμινισμός επέτυχε, διότι πλέον αντίστοιχα κάνουν και οι άντρες.

...άρα ο φεμινισμός δεν πέτυχε μόνο,
αλλά πετυχε epic win,
γιατί εγώ μπορώ επίσης και να μαντάρω τις κάλτσες μου :confused:



Υγ.

Αρχική Δημοσίευση από η πως τη λένε:
στην σφαίρα της αδιαφορίας

:redface: σχεδόν έρωτας δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσωπικά προτιμώ μακράν τη δικαιοσύνη και την ισότητα,
και ποιος ειπε οτι η φυση ειναι δικαιη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Μάνι, μάνι μόνη σου βρήκες έναν 2ο λόγο (στεγαστικά κτλ). Είμαι σιγουρη ότι με λίγη σκέψη θα βρεθούν κι άλλοι. Άρα ΔΕΝ είναι πανάκεια αυτό που είπες.
Ασε δλδ που υπάρχουν και κάποιοι που επιλέγουν να μην παντρευτούν ΠΑΡΑ τα παιδιά (από "διάσημους" παραδείγματα ο Καφετζόπουλος με την Κοκκινοπουλου για αρκετά χρόνια (δεν ξέρω αν παντρευτήκαν κάποια στιγμή), ο Ρουβάς με τη Ζυγούλη τώρα και από μη εγχώριους το διασημότερο όλων... Jolie και Pitt και... τα ...6 παιδιά τους).

Ναι σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι λόγοι. Εγώ σε ρωτάω, ποιος είναι ο λόγος να παντρευτεί κανείς σήμερα;
Όσο για τους διασήμους που αναφέρεις.... τι θες να πεις με αυτό; Ποιος θα κατηγορήσει το Ρουβά, τη Ζυγούλη ή τα παιδιά τους;; Ενώ το δικό μου το παιδί μια χαρά θα το κατηγορήσει κάποιος αν πάει στο σχολείο κι οι γονείς του είναι ανύπαντροι. Και πραγματικά σου λέω για τους ανεγκέφαλους που θα το πουν δεκάρα δε δίνω, με νοιάζει όμως αν αποκτήσει πρόβλημα το παιδί μου λόγω αυτού.

Aυτή η σεξουαλική απελευθέρωση βοηθάει (τι πάει να πει "βοηθάει" αλήθεια?) ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Εκτός κι αν δέχεσαι οτι ο έρωτας είναι κάτι βρώμικο,ποταπό και μυερό που είναι "παράπλευρη απώλεια" για να ...κρατήσεις έναν άντρα και να κάνεις παιδί. Πολλοί (Myself included) αυτό λέμε εδώ και τόσα ποστ, γιατί επιμένεις να το παραγνωρίζεις?

Αυτό το "βοηθάει" το είπα θέλοντας να τεκμηριώσω την άποψή ΜΟΥ οτι ο φεμινισμός είναι αντρικό δημιούργημα. Το σωστό ρήμα θα ήταν ίσως "βολεύει".

Σε κάποια πράγματα τις ωφέλησε, σε κάποια τις έβλαψε. Προσωπικά προτιμώ μακράν τη δικαιοσύνη και την ισότητα, κι ας χάσω κάποια κεκτημένα μου.
Επίσης, και το αν τις έβλαψε, για πολλές είναι questionable. Πχ, προτιμώ χίλιες φορές να γράφω κώδικα επί 14 ώρες τη μέρα, παρά να σφουγγαρίζω και να ξεσκατίζω μωρά για 4. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιες γυναίκες μπορούν και θέλουν να κάνουν μόνο τα 2 τελευταία, γιατί δεν έχουν και κανένα άλλο ταλέντο. Ευτυχώς γι'αυτές, ακόμα και στην ισότητα μπορούν να το κάνουν, απλά πλέον μπορούν να το κάνουν και οι άντρες.

Σεβαστό το οτι εσύ δε νιώθεις οτι σε έβλαψε ο φεμινισμός, σεβαστό κι οτι προτιμάς την εργασία από τα οικιακά και το μεγάλωμα παιδιών. Πρέπει όμως κι εσύ να σεβαστείς το γεγονός οτι δε σημαίνει οτι δεν έχουν άλλο ταλέντο αυτές που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να κάνουν οικογένεια και να μείνουν σπίτι. Μέσα σε αυτές είμαι κι εγώ, αυτός είναι ο σκοπός της ζωής μου. Αν θεωρείς κάποιος ή όλοι οτι είμαι ατάλαντη, so be it. Δεκάρα δε δίνω γιατί δεν είναι σημαντικό αυτό για μένα.

Οι πράξεις ευφυίας που κάνουν οι γυναίκες στην επιστήμη, στην τέχνη, στις επιχειρήσεις κτλ, λέγονται πράξεις ευφυίας, period. Ομοίως και των αντρών. Οι κατινιές και οι πουστιές είναι από αμόρφωτα ατομάκια που η μόνη τους χαρά στη ζωή προέρχεται από ανάμεσα στα πόδια τους.

Εσύ ανέφερες τη λέξη κατινιές πρώτη. Συμφωνώ οτι όλες οι ευφυείς πράξεις είναι απλά αυτό.

Υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα παντρεύονται επειδή είναι ένας τρόπος να δηλώσεις στο σύντροφο σου και τον κόσμο ότι με αυτό τον άνθρωπο είσαι μαζί, και σκοπεύεις να είσαι για πάντα.
Στο εξωτερικό κυρίως βέβαια, στην Ελλάδα της καχυποψίας και του κυνισμού, που χώρος για τέτοια...

Ήθελα να ήξερα, εσύ που βρίζεις την καχυποψία της Ελάδος, δεν έχει χρειαστεί ποτέ να είσαι καχύποπτη; Κι αν όχι, δε ζημιώθηκες καμιά φορά;

Φυσικά και δεν τις δέχομαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ελεύθερες να πιστεύουν ο,τι τους κατέβει. Εδώ άλλοι πιστεύουν σε ζώδια.

Λες οτι είναι ελεύθερες να πιστεύουν ό,τι θέλουν όμως με τον τρόπο σου, έμμεσα, δίνεις χαρακτηρισμούς κι αυτό δεν είναι θεμιτό. Εκτός αν όσοι δεν έχουν τις απόψεις σου είναι "συμπλήρωσε εδώ επίθετο της επιλογής σου".

Είναι αστείο πόσο αυτή την πρόταση, χωρίς την παραμικρή αλλαγή, θα μπορούσε κάποιος να την απευθύνει σε σένα.

Συμφωνώ. Αλλά νομίζω οτι ο καθένας λέει τη γνώμη του. Ε εγώ θεωρώ οτι ο φεμινισμός κατέστρεψε τις γυναίκες, και πολύ λίγο τις ωφέλησε.

:redface: σχεδόν έρωτας δλδ

Πέρασε και δεν ακούμπησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και ποιος ειπε οτι η φυση ειναι δικαιη?
Που κολλάει αυτό; Ούτως ή άλλως, οι νόμοι της ζούγκλας ούτε εσένα ευνοούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όσο για τους διασήμους που αναφέρεις.... τι θες να πεις με αυτό; Ποιος θα κατηγορήσει το Ρουβά, τη Ζυγούλη ή τα παιδιά τους;; Ενώ το δικό μου το παιδί μια χαρά θα το κατηγορήσει κάποιος αν πάει στο σχολείο κι οι γονείς του είναι ανύπαντροι. Και πραγματικά σου λέω για τους ανεγκέφαλους που θα το πουν δεκάρα δε δίνω, με νοιάζει όμως αν αποκτήσει πρόβλημα το παιδί μου λόγω αυτού.
Ποιός θα κατηγορήσει ρε Χιμέλα το παιδί σου; Για όνομα του Θεού! Νομίζεις ο κόσμος δεν έχει άλλες ασχολίες από το να ασχολείται με την προσωπική σου ζωή ή μήπως οι γονείς των συμμαθητών του παιδιού σου θα προσλάβουν ντετέκτιβ για να βεβαιωθούν ότι έχεις παντρευτεί για να τους επιτρέψουν να παίξουν μαζί του;

Σεβαστό το οτι εσύ δε νιώθεις οτι σε έβλαψε ο φεμινισμός, σεβαστό κι οτι προτιμάς την εργασία από τα οικιακά και το μεγάλωμα παιδιών. Πρέπει όμως κι εσύ να σεβαστείς το γεγονός οτι δε σημαίνει οτι δεν έχουν άλλο ταλέντο αυτές που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να κάνουν οικογένεια και να μείνουν σπίτι. Μέσα σε αυτές είμαι κι εγώ, αυτός είναι ο σκοπός της ζωής μου.
Και φαντάζομαι ότι οικονομικά θα θέλεις να σε συντηρήσει ο άντρας σου. Να δω τι θα κάνεις αν κάποια στιγμή αναγκαστείς να χωρίσεις, κάτι το οποίο απεύχομαι. Πώς θα μπορέσει να τα βγάλει πέρα κάποια μητέρα που έχει μάθει να στηρίζεται στις πλάτες άλλων; Και ακόμα και αν εσύ αποφασίσεις ότι θα έκανες ότι μπορούσες για να μην πάρεις διαζύγιο και θορυβηθεί η κακούργα κοινωνία, ποτέ δεν μπορείς να προεξοφλήσεις τα θέλω και τις αντιδράσεις του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εχουμε μια οικογενειακη φιλη, χρυσος ανθρωπος πραγματικα δεν εχω γνωρισει πιο καλο ανθρωπο στη ζωη μου και μακαρι να ναι παντα καλα. αυτη λοιπον δεν εχει σπουδασει κατι, ειναι γυρω στα 50, και καθαριζει 2-3 φορες την εβδομαδα ενα σπιτι. βγαζει δηλαδη ενα μικρο βοηθημα που σιγουρα δε μπορει να συντηρησει οχι οικογενεια αλλα ουτε και εκεινη. δικο της σπιτι δεν εχει. ο αντρας της, δε της φερεται καθολου καλα και ομως δε μπορει να φυγει γιατι δεν εχει ουτε χρηματα, ουτε καπου να μεινει. και απλα τον ανεχεται. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Που κολλάει αυτό; Ούτως ή άλλως, οι νόμοι της ζούγκλας ούτε εσένα ευνοούν.

επειδη μιλαμε πολυ για ισοτητα δικαιοσυνη κλπ..

η πραγματικοτητα δεν ειναι δικαιη ουτε ιση..οσο θελουμε στο μυαλο μας ισως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
εχουμε μια οικογενειακη φιλη, χρυσος ανθρωπος πραγματικα δεν εχω γνωρισει πιο καλο ανθρωπο στη ζωη μου και μακαρι να ναι παντα καλα. αυτη λοιπον δεν εχει σπουδασει κατι, ειναι γυρω στα 50, και καθαριζει 2-3 φορες την εβδομαδα ενα σπιτι. βγαζει δηλαδη ενα μικρο βοηθημα που σιγουρα δε μπορει να συντηρησει οχι οικογενεια αλλα ουτε και εκεινη. δικο της σπιτι δεν εχει. ο αντρας της, δε της φερεται καθολου καλα και ομως δε μπορει να φυγει γιατι δεν εχει ουτε χρηματα, ουτε καπου να μεινει. και απλα τον ανεχεται. :/:

off-topic:
Μην το πάρεις προσωπικά,- με αφορμή αυτό που είπες θα πω τα εξής:
Δεν είναι δυνατόν κανείς να γνωρίζει πώς ζει ένα ζευγάρι όταν κλείνει η πόρτα πίσω του. Θέλω να πω ότι αυτό που βλέπεις, ότι δεν της φέρεται καλά ο σύζυγος, μπορεί να είναι αποτέλεσμα κάποιας δικής της συμπεριφοράς την οποία αγνοείς. Δεν υπονοώ ότι δεν μπορεί να ισχύει αυτό που είπες. Εννοώ ότι πολλές φορές βλέπουμε γυναίκες που δέχονται, μπροστά στα μάτια μας μια άσχημη συμπεριφορά από τον σύζυγό τους, η οποία έχει προκληθεί ίσως από τις ίδιες, από καταστάσεις που δεν γνωρίζουμε. Επίσης, ποτέ ένας άνθρωπος, όταν δέχεται άσχημη συμπεριφορά από κάποιον άλλον δεν είναι καλά. Η άσχημη συμπεριφορά που δεχόμαστε μας προκαλεί θυμό, ο οποίος, πρέπει να εκτονωθεί. Το να φαίνεται στους έξω ότι κάποιος είναι καλός ενώ ο ίδιος κακοποιείται είναι ύποπτο, για μένα. Δε θα το αναλύσω περισσότερο διότι πρόκειται για μεγάλη κουβέντα, εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ήθελα να ήξερα, εσύ που βρίζεις την καχυποψία της Ελάδος, δεν έχει χρειαστεί ποτέ να είσαι καχύποπτη; Κι αν όχι, δε ζημιώθηκες καμιά φορά;
Στις διαπροσωπικές μου σχέσεις, ποτέ (η δουλειά είναι άλλο, αν και ακόμα κι εκεί, είμαι πολύ λιγότερο από το μέσο Έλληνα). Θεωρώ ότι όλοι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου και μέχρι στιγμής δεν έχω απογοητευτεί ποτέ.
Ίσως επειδή όταν εμπιστεύεσαι κάποιον και φαίνεται προσπαθεί διπλά να μην σε απογοητεύσει, ίσως γιατί απλά έχω καλή διαίσθηση με τους ανθρώπους.

επειδη μιλαμε πολυ για ισοτητα δικαιοσυνη κλπ..

η πραγματικοτητα δεν ειναι δικαιη ουτε ιση..οσο θελουμε στο μυαλο μας ισως..
Άγρια φύση == Πραγματικότητα;
Ώρες ώρες Άγγελε με κάνεις να εύχομαι να υπήρχε διαδικτυακή καρπαζιά.

off-topic:
Μην το πάρεις προσωπικά,- με αφορμή αυτό που είπες θα πω τα εξής:
Δεν είναι δυνατόν κανείς να γνωρίζει πώς ζει ένα ζευγάρι όταν κλείνει η πόρτα πίσω του. Θέλω να πω ότι αυτό που βλέπεις, ότι δεν της φέρεται καλά ο σύζυγος, μπορεί να είναι αποτέλεσμα κάποιας δικής της συμπεριφοράς την οποία αγνοείς. Δεν υπονοώ ότι δεν μπορεί να ισχύει αυτό που είπες. Εννοώ ότι πολλές φορές βλέπουμε γυναίκες που δέχονται, μπροστά στα μάτια μας μια άσχημη συμπεριφορά από τον σύζυγό τους, η οποία έχει προκληθεί ίσως από τις ίδιες, από καταστάσεις που δεν γνωρίζουμε. Επίσης, ποτέ ένας άνθρωπος, όταν δέχεται άσχημη συμπεριφορά από κάποιον άλλον δεν είναι καλά. Η άσχημη συμπεριφορά που δεχόμαστε μας προκαλεί θυμό, ο οποίος, πρέπει να εκτονωθεί. Το να φαίνεται στους έξω ότι κάποιος είναι καλός ενώ ο ίδιος κακοποιείται είναι ύποπτο, για μένα. Δε θα το αναλύσω περισσότερο διότι πρόκειται για μεγάλη κουβέντα, εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να γίνει.
Ορισμένες συμπεριφορές δεν δικαιολογούνται με κανένα τρόπο όμως. Ο,τι και να έχει κάνει η άλλη, δεν δικαιολογείται κανείς να τη βρίζει, χτυπάει, μειώνει κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
^^Η βία ΔΕΝ δικαιολογείται. Μπορεί να εξηγηθεί, κι αυτό στην περίπτωση που οι εμπλεκόμενοι επιθυμούν να κάνουν τις σωστές κινήσεις ώστε να επιλύσουν το πρόβλημα. Θυμάμαι, είχα πάει μια φορά στο σούπερ μάρκετ, παλιά όταν ήμουν φοιτήτρια => είχα δει μια μητέρα με τον γιο της , εκείνος την έβριζε αδιαλείπτως. Είχα μείνει άφωνη, αναρωτήθηκα πόσο άσχημα πρέπει να ένιωθε εκείνη η γυναίκα, η οποία δεν έβγαζε άχνα, υπόμενε στωικά. Μέσα μου είχε μείνει, όμως, κάτι σαν αμφιβολία. Μεγαλώνοντας κατάλαβα πολλά περισσότερα για τους λόγους που μπορεί να κάνουν έναν άντρα να βρίζει μια γυναίκα, πέρα από τον δικό του κακό χαρακτήρα. Ονομάζεται χειρισμός, θυματοποίηση. Είπαμε, είναι μεγάλη κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
off-topic:
Μην το πάρεις προσωπικά,- με αφορμή αυτό που είπες θα πω τα εξής:
Δεν είναι δυνατόν κανείς να γνωρίζει πώς ζει ένα ζευγάρι όταν κλείνει η πόρτα πίσω του. Θέλω να πω ότι αυτό που βλέπεις, ότι δεν της φέρεται καλά ο σύζυγος, μπορεί να είναι αποτέλεσμα κάποιας δικής της συμπεριφοράς την οποία αγνοείς. Δεν υπονοώ ότι δεν μπορεί να ισχύει αυτό που είπες. Εννοώ ότι πολλές φορές βλέπουμε γυναίκες που δέχονται, μπροστά στα μάτια μας μια άσχημη συμπεριφορά από τον σύζυγό τους, η οποία έχει προκληθεί ίσως από τις ίδιες, από καταστάσεις που δεν γνωρίζουμε. Επίσης, ποτέ ένας άνθρωπος, όταν δέχεται άσχημη συμπεριφορά από κάποιον άλλον δεν είναι καλά. Η άσχημη συμπεριφορά που δεχόμαστε μας προκαλεί θυμό, ο οποίος, πρέπει να εκτονωθεί. Το να φαίνεται στους έξω ότι κάποιος είναι καλός ενώ ο ίδιος κακοποιείται είναι ύποπτο, για μένα. Δε θα το αναλύσω περισσότερο διότι πρόκειται για μεγάλη κουβέντα, εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να γίνει.

πραγματικα την ξερω παρα πολυ καλα, οπως ξερω και το στορυ που υπαρχει απο πισω. φτανει μονο να σου πω, πως η κορη του εχει να του μιλησει παρα πολλα χρονια και σημερα ειναι 25 χρονων. :/:

ενιγουει, το ποιντ μου ειναι πως αν αυτη η γυναικα ηταν ανεξαρτητη και ειχε τη δικια της δουλεια, το δικο της σπιτι θα μπορουσε να φυγει. τωρα αναγκαστικα υπομενει την κατασταση στο σπιτι της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γλυκιά μου love-angel, θα σου πω το εξής και κράτα το στο μυαλό σου. Η κατάσταση που περιγράφεις μού επιβεβαιώνει το ότι η μητέρα που ανέφερες έχει βρει τον τρόπο να εκδικείται τον άνδρα της. Η εικόνα που εισπράττει ένα παιδί από τους γονείς του δεν είναι ακριβώς η εικόνα του καθενός από αυτούς, ξεχωριστά, αλλά της συνισταμένης της σχέσης τους. Το πόιντ σου το είχα καταλάβει. Ίσως η γυναίκα που αναφέρεις, αν είχε την οικονομική δυνατότητα, να είχε επιλέξει να χωρίσει, οπότε θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για αυτήν, για τον σύζυγο και για το παιδί τους. Δεν αντιλέγω σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγρια φύση == Πραγματικότητα;
Ώρες ώρες Άγγελε με κάνεις να εύχομαι να υπήρχε διαδικτυακή καρπαζιά.


οι βασικοι κανονες επιβιωσης παντου ιδιοι ειναι..
απλα καλυμμενοι..


και εγω το ευχομαι,,παντως,,θα ειχαμε καλυτερη επαφη ετσι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Γλυκιά μου love-angel, θα σου πω το εξής και κράτα το στο μυαλό σου. Η κατάσταση που περιγράφεις μού επιβεβαιώνει το ότι η μητέρα που ανέφερες έχει βρει τον τρόπο να εκδικείται τον άνδρα της. Η εικόνα που εισπράττει ένα παιδί από τους γονείς του δεν είναι ακριβώς η εικόνα του καθενός από αυτούς, ξεχωριστά, αλλά της συνισταμένης της σχέσης τους. Το πόιντ σου το είχα καταλάβει. Ίσως η γυναίκα που αναφέρεις, αν είχε την οικονομική δυνατότητα, να είχε επιλέξει να χωρίσει, οπότε θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για αυτήν, για τον σύζυγο και για το παιδί τους. Δεν αντιλέγω σε αυτό.

συγνωμη για την αρνητικη αλλα εχω μεγαλωσει σε αυτο το σπιτι και ειμαι φιλη με την κορη τους, οποτε να σαι σιγουρη πως αυτα που λεω ισχυουν 100%. δεν ειμαι χαζη. εχω κριση και βλεπω τι γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
^^Οκ. Πάντως μη βάζεις λόγια εμμέσως στο στόμα μου που δεν είπα ούτε υποννόησα, ότι είσαι χαζή δηλαδή. Με προσβάλλεις. Το να έχω μία προσωπική γνώμη δεν σημαίνει ότι υποβιβάζω την δική σου. Εχω πείρα από κάποια θέματα και έτσι μιλώ. Σε μερικά χρόνια, θα αναθεωρήσεις αρκετά από όσα πίστευες στα 20. Στο είπα εξαρχής, μην το πάρεις προσωπικά. Ευχαριστώ, αυτά από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Γλυκιά μου love-angel, θα σου πω το εξής και κράτα το στο μυαλό σου. Η κατάσταση που περιγράφεις μού επιβεβαιώνει το ότι η μητέρα που ανέφερες έχει βρει τον τρόπο να εκδικείται τον άνδρα της. Η εικόνα που εισπράττει ένα παιδί από τους γονείς του δεν είναι ακριβώς η εικόνα του καθενός από αυτούς, ξεχωριστά, αλλά της συνισταμένης της σχέσης τους. Το πόιντ σου το είχα καταλάβει. Ίσως η γυναίκα που αναφέρεις, αν είχε την οικονομική δυνατότητα, να είχε επιλέξει να χωρίσει, οπότε θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για αυτήν, για τον σύζυγο και για το παιδί τους. Δεν αντιλέγω σε αυτό.

Ηθελα να ηξερα..απο που εβγαλες ολα αυτα τα συμπερασματα;Τιποτα απο οσα εγραψε η love,ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ τα συμπερασματα σου.Τα θεωρω εντελως αυθαιρετα..και αυτο που μπορω να συμπερανω εγω ειναι,οτι ριχνεις τις ευθυνες στη γυναικα...επειδη ειναι γυναικα...,ω ναι..τα ξερουμε αυτα..η γυναικα παντα φταιει..ότι και να γινει.Εχουν φροντισει για να περασει αυτη η νοοτροπια..οι παλιοτερες γενιες..κριμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
^^Λες, ε; Ευχαριστώ που μου κατέδειξες πόσο αθεράπευτα συντηρητική είμαι. Ξέρεις καλύτερα από μένα πόσα φανέρωσα και πόσα απέκρυψα. Από την επιθετικά επαναστατική σου διάθεση κατάλαβα πως μπορώ να κοιμάμαι ήσυχη: θα αλλάξεις τον κόσμο προς το καλύτερο. Όλε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top