Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη;

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για μένα δείχνει αδιαφορία κ πιστεύω ότι πιο εύκολα θα απιστούσε κάποιος αν είχε απέναντί του μια γυναίκα μ΄αυτό το σκεπτικό.
Γιατί εγώ πιστεύω το ανάποδο? Αν είναι να την κάνεις την λαμογιά θα την κάνεις. Αν σε φυλλάσουν κιόλας το απαγορευμένο το κάνει και μεγαλύτερο πειρασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Οι άνδρες έχουν την δυνατότητα να εκσπερματώσουν πολλές φορές κάθε μέρα,λόγω του ότι η πιθανότητα σύλληψης στους homo sapiens είναι μικρή σε σχέση με αυτή των υπολοίπων θηλαστικών,τα οποία μάλιστα έχουν και συγκεκριμένες εποχές αναπαραγωγής για το λόγο ότι η πιθανότητα σύλληψης είναι αρκετά μεγάλη ώστε να μην χρειάζεται να προσπαθουν όλο τον χρόνο.

ολα τα αρσενικα ζωα χωρις καμια εξαιρεση εξπερματωνουν συχνοτατα. Ειδικα δε τα λιονταρια στα οποια αναφερεσε γονιμοποιουν 4-5 λεαινες την ημερα και η συνουσια τους κραταει 30-40 δευτερολεπτα (οπως δηλαδη και σε ενα σημαντικο ποσοστο ανθρωπων:P)

Ποιό αρσενικό άλλου είδους θα υιοθετούσε παιδιά όπως οι αρσενικοί homo sapiens; Εδώ π.χ. τα λιοντάρια ψάχνουν να σκοτώσουν τα παιδιά των άλλων,οι άνθρωποι το κάνουν όμως γιατί δεν τους ενδιαφέρει μόνο να περάσουν τα γονιδιά τους απο ένστικτο

οι φωκιες...? οι σκυλοι, οι γατες, πρακτικα ολα τα ζωα εχει τυχει να μεγαλωσουν νεογνα αλλης μητερας η ακομα και αλλου ειδους. Το γεγονος οτι δεν αναζητουν ενεργα την υιοθεσια ειναι ασχετο γιατι στη φυση ενα νεογνο μονο του δεν θα αντεξει ουτε 2 ωρες ποσο μαλλον τις μερες που θα χρειαστει για να το βρει μια αλλη μητερα. Προσωπικα ειχα δει ενα σκυλο να προστατευει ενα κουταβακι εμφανος μη δικο του (αλλο χρωμα αλλη ρατσα) απο κατι πιτσιρικια που το ψιλοταλαιπορουσαν. Και οχι τα λιονταρια δεν τρωνε τα παιδια τους, καθε αλλο, τα αρσενικα λιονταρια ειναι ιδιαιτερα ανεκτικα με τα αρσενικα τους μεχρι αυτα να γινουν ενηλικες οποτε και φευγουν απο την αγελη.
1. Θέλω να πιστεύω ότι ειμαστε κάτι παραπάνω απο ζώα
2. Την ηθική για παράδειγμα, δεν ξέρω να την έχουν πολλά ζώα
3. Όταν μιλάμε για καθαρά σεξουαλικά συναισθήματα, τότε ναι, δεν τα διαταράσσει απαραίτητα. Όταν όμως θες κάτι παραπάνω, τότε θεωρώ ότι πρέπει να είσαι αναίσθητος για να μην σε επηρρεάζει.
4. Είσαι κλέφτης είτε σε πιάσουν είτε όχι, απλά αν σε πιάσουν υπάρχουν και κυρώσεις. Αντίστοιχα και με την απιστία.
5. Και μόνο που τα ποσοστά δεν ειναι 100% δεν μπορείς να λες ότι όλοι το κάνουν. Ακόμα και για 99.9%, πάλι δεν πρέπει να είσαι απόλυτος.

1) ετσι λες? εγω βλεπω το αντιθετο, ειμαστε ζωα. Ελλογα (λεμε τωρα) αλλα ζωα. Με ενστικτα κιαπολα. Διαβασε το προπερεσμενο foreign afairs εχει ενα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ αρθρο για την κοινωνιολογια των πιθικων. Ειναι εκπληκτικο το ποσο μοιαζουμε ως κοινωνικες δομες. Υπαρχουν πιθηκοι που ανεχονται τους ομωφυλοφιλους και αλλοι που δεν τους ανεχονται, πιθικοι που πρωτιμουν τον επιθετικο τροπο ζωης και αλλοι που προτιμουν να κανουν σεξ ολη την ημερα και να φτιαχνουν εργα τεχνης απο φυλα και χωμα.

2) ετσι λες?




4) ο γιαννης αγιαννης λοιπον ηταν κλεφτης? Αν δεν τον επιαναν θα τον θεωρουσες κλεφτη? Truth is in the eye of the beholder, θυμισου οτι τα μεγαλυτερα εγγληματα τα εκαναν ανθρωποι στο ονομα του καλου *αυτου που οι ιδιοι θεωρουσαν καλο*

5) ε καλα τωρα, οταν λεω ολοι εννοω το στατιστικα μεγαλυτερο τμημα. Σαν να λαμε οι ανθρωποι δεν ειναι κανιβαλοι, προφανως ΚΑΠΟΙΟΙ ειναι, ξερεις τι εννοω ομως μην παιζουμε με τις λεξεις.

Ποσοστά της τάξης του 40%-50% (σχεδόν οι μισοί) δεν είναι εξαιρέσεις

προφανως δεν ασχοληθικες με το να διαβασεις το ποστ μου γιαυτο το επαναλαμβανω:

επι τις ουσιας και για να μην κοροηδευομαστε, το 60% των εγγαμων ανδρων και το 55% των εγγαμων γυναικων επιδιδονται σε εξωγαμικο σεξ οπως αυτο οριζεται ως επανηλημενη συνουσια (1). Μπορειται να ειστε βεβαιοι οτι τα στατιστικα για μη παντρεμενους η για σεξουαλικες πραξεις μικροτερης βαρυτητας απο την συνουσια (στοματικο κτλ κτλ) ειναι σαφως ποιο συχνες απο το 60%.

και για να το κανω ακομα πιο απλο, αν το 60% κανει εξωσυζιγικο σεξ το μπαλαμουτιασμα ποσο πιο συχνο θα ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τον συναισθηματισμό σας και τον έχω κι εγώ. Θέλω να πιστεύω πως ο φίλος μου δεν θα απατήσει ποτέ και θα είναι πάντα τρελά ερωτευμένος μαζί μου, όπως είναι τέσσερα χρόνια τώρα..

..όμως αυτό δεν θα είναι αλήθεια, τουλάχιστον όχι στην απολυτότητά της! Ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι μονογαμικός, αλλά και να βρείτε κάποιον που είναι, είναι τόσοι οι πειρασμοί εκεί έξω, που είναι καθαρά θέμα τύχης το να μη θελήσει κάποια στιγμή να κάνει σεξ ή να φλερτάρει χοντρά με άλλη/ον. Προσοχή.. είπα κάνει σεξ ή φλερτάρει χοντρά, όχι να κάνει παράλληλη σχέση.. και φυσικά δεν βγάζω τον ευατό μου απέξω. Και όχι δεν το κάνω για να έχω δικαιολογία ηθική και να νιώθω καλύτερα, αν κάποια στιγμή απιστήσω (που ειλικρινά θα το αποφύγω όσο μπορώ), αλλά γιατί έτσι είναι η φύση μας. Ο άνθρωπος πάντα ψάχνει για το καλύτερο και το διαφορετικό- αλλοίμονο αν δεν έψαχνε, θα είμασταν ακόμα σε σπηλιές.. και το ψάχνει σε όλους τους τομείς!

Δεν ξέρω πως μπορώ να σας το εξηγήσω, αλλά υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στα συναισθήματα και στη σάρκα.. Η σάρκα σου μπορεί να θελήσει κάποια στιγμή και κάποιον άλλον (και είτε να ολοκληρώσει, είτε να φτάσει μέχρι κάποιο σημείο και μετά να σταματήσει, είτε να μη κάνει τίποτα και να μείνει απωθημένο) χωρίς αυτό να σημαίνει πως ξαφνικά τα συναισθήματά σου για τον μόνιμο σύντροφό σου άλλαξαν. Φυσικά δεν μιλώ για παράλληλες σχέσεις, αυτές είναι άλλη κατηγορία και μπορούμε να τις συζητήσουμε σε άλλο θέμα αν θέλετε (που κι εκεί ρευστά είναι όλα.. αλλά καταρχήν είναι ασυγχώρητες!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
οι φωκιες...? οι σκυλοι, οι γατες, πρακτικα ολα τα ζωα εχει τυχει να μεγαλωσουν νεογνα αλλης μητερας η ακομα και αλλου ειδους. Το γεγονος οτι δεν αναζητουν ενεργα την υιοθεσια ειναι ασχετο γιατι στη φυση ενα νεογνο μονο του δεν θα αντεξει ουτε 2 ωρες ποσο μαλλον τις μερες που θα χρειαστει για να το βρει μια αλλη μητερα. Προσωπικα ειχα δει ενα σκυλο να προστατευει ενα κουταβακι εμφανος μη δικο του (αλλο χρωμα αλλη ρατσα) απο κατι πιτσιρικια που το ψιλοταλαιπορουσαν. Και οχι τα λιονταρια δεν τρωνε τα παιδια τους, καθε αλλο, τα αρσενικα λιονταρια ειναι ιδιαιτερα ανεκτικα με τα αρσενικα τους μεχρι αυτα να γινουν ενηλικες οποτε και φευγουν απο την αγελη.

When a new male (or a coalition) takes over a pride and ousts the previous master(s), the conquerors often kill any remaining cubs. This is explained by the fact that the females would not become fertile and receptive until the cubs grow up or die. The male lions reach maturity at about 3 years of age and are capable of taking over another pride at 4-5 years old. They begin to age (and thus weaken) at around 8. This leaves a short window for their own offspring to be born and mature — the fathers have to procreate as soon as they take over the pride. Sometimes a female may defend her and the ousted male's children from the new master, but such actions are rarely successful, as he usually kills all the previous top male's cubs less two years old.

πηγή wikipedia αν και το έχω διαβάσει και σε βιβλία,θα κάνω ποστ τις αναφορές μολίς τα βρώ.

Όσο για τις εικόνες των πτωμάτων, για τα περι ηθικής, δεν είπε κανείς φυσικά ότι είμαστε ηθικοί όλοι εξίσου εκ γενετής, ανθρωπόμορφα τέρατα θα υπάρχουν πάντα ότι και να κάνουμε, κρυμένα και φανερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Γιατί εγώ πιστεύω το ανάποδο? Αν είναι να την κάνεις την λαμογιά θα την κάνεις. Αν σε φυλλάσουν κιόλας το απαγορευμένο το κάνει και μεγαλύτερο πειρασμό.

Σύμφωνοι, αν είναι να την κάνεις θα την κάνεις.Δεν είπα ότι χρειάζεται φύλαξη. Αυτό που εγώ λέω είναι ότι δεν μου αρέσει να δείχνει αδιάφορη αυτή που έχω δίπλα μου, στο συγκεκριμένο ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Και όχι δεν το κάνω για να έχω δικαιολογία ηθική και να νιώθω καλύτερα, αν κάποια στιγμή απιστήσω (που ειλικρινά θα το αποφύγω όσο μπορώ), αλλά γιατί έτσι είναι η φύση μας. Ο άνθρωπος πάντα ψάχνει για το καλύτερο και το διαφορετικό- αλλοίμονο αν δεν έψαχνε, θα είμασταν ακόμα σε σπηλιές.. και το ψάχνει σε όλους τους τομείς!

Δεν ξέρω πως μπορώ να σας το εξηγήσω, αλλά υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στα συναισθήματα και στη σάρκα.. Η σάρκα σου μπορεί να θελήσει κάποια στιγμή και κάποιον άλλον (και είτε να ολοκληρώσει, είτε να φτάσει μέχρι κάποιο σημείο και μετά να σταματήσει, είτε να μη κάνει τίποτα και να μείνει απωθημένο) χωρίς αυτό να σημαίνει πως ξαφνικά τα συναισθήματά σου για τον μόνιμο σύντροφό σου άλλαξαν. Φυσικά δεν μιλώ για παράλληλες σχέσεις, αυτές είναι άλλη κατηγορία και μπορούμε να τις συζητήσουμε σε άλλο θέμα αν θέλετε (που κι εκεί ρευστά είναι όλα.. αλλά καταρχήν είναι ασυγχώρητες!).

Αν ψαχνεις το καλυτερο μονιμως, ειτε εισαι ειτε οχι σε μια σχεση, τοτε λες ξεκαθαρα και στον συντροφο σου οτι το καλυτερο λυπουμαστε αλλα δεν ειστε εσεις, και ειστε μια ομορφια κι οι δυο. Σε μια σχεση μενεις επειδη ειναι ο,τι καλυτερο μπορει να σου συμβει εστω εκεινη τη στιγμη, οχι μεχρι να βρεις το επομενο καλυτερο. Ετσι νομιζω δηλαδη.

Η καραμελα της φυσης και των μονογαμικων σχεσεων ειναι ωραια, αλλα ποσο ανετα νιωθει ο καθενας να το ακουσει και να το δεχτει?

Υπαρχει διαχωρισμος αναμεσα στη "ΣΑΡΚΑ" και τα αισθηματα, αλλα δεν ειναι αλλου η σαρκα, αλλου το μυαλο. Καπου συνυπαρχουν κιολας. Οταν εχω το μυαλο να σκεφτω οτι το σεξ που θελει η ΣΑΡΚΑ ειναι ΚΑΚΟ, -οχι γιατι τζιζ ειναι σαρκικο σεξ κι οχι ερωτας με αγαπη και αρωμα βανιλια, αλλα γιατι με εναν ανθρωπο εχω ΕΠΙΛΕΞΕΙ να ειμαι, και να τον σεβομαι με τις πραξεις μου-, δε χρειαζεται να φερομαστε σαν ζωα που θελουν μονο να κανουν σεξ.

Πως δεν αλλαζουν τα συναισθηματα οταν μπαινει ενας αλλος ανθρωπος μεσα μου? Πως γινεται αυτο να το διαγραψω το επομενο δευτερολεπτο και να ειμαι παλι με τον ανθρωπο μου σαν να μην εγινε τιποτα?

Πραγματικα δεν καταλαβαινω αυτον τον κουλλλλ τροπο αντιμετωπισης της απιστιας..(και δεν θελω να τον καταλαβω κιολας).

(kajira ο "αντιλογος" δεν ηταν προσωπικα για σενα..τις αποψεις αυτες τις εχω ακουσει σε παμπολλες version και το εγραψα με αφορμη αυτο το ποστ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
When a new male (or a coalition) takes over a pride and ousts the previous master(s), the conquerors often kill any remaining cubs.

ναι when a NEW male, αυτο ειναι φυσικο, ρωτα τα παιδακια tutsi τι τους εκαναν οι hutu, δεν ειναι και τοσο διαφορετικο, η μαλλον ειναι διαφορετικο, οι ανωτεροι ανθρωποι σκοτωναν τα παιδακια κοβοντας τους τα χερια και αφηνοντας τα να παιθανουν απο αιμοραγια για να μην χαλανε σφαιρες.

τεσπα που θελεις να καταληξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
ναι when a NEW male, αυτο ειναι φυσικο, ρωτα τα παιδακια tutsi τι τους εκαναν οι hutu, δεν ειναι και τοσο διαφορετικο, η μαλλον ειναι διαφορετικο, οι ανωτεροι ανθρωποι σκοτωναν τα παιδακια κοβοντας τους τα χερια και αφηνοντας τα να παιθανουν απο αιμοραγια για να μην χαλανε σφαιρες.

τεσπα που θελεις να καταληξεις?

Στο ότι η διαφορά μεταξύ των ανθρώπων και ζώων στην εκτέλεση μιας πράξης είναι στο θέλω και όχι μου επιβάλεται απο το ένστικτο μου, ένα ρομπότ που είναι προγραμματισμένο να σκοτώνει δεν είναι φονιάς, η επιλογή κάνει την διαφορά,προφανώς η επιλογή είναι και αυτή ένα σύνολο μικροτέρων διεργασιών αλλά εμείς μιλάμε για το καθημερινό επίπεδο, οι άνθρωποι,οι φυσιολογικοί, μπορούν να πάνε κόντρα σε ένα ένστικτο αυτό κάνει την διαφορά, και για αυτό είχα μιλήσει για θέμα μυαλού.Εντάξει στην πέφτει μια ωραία και έχεις σχέση, δεν μπορείς να πείς όχι; έστω και αν το ένστικτο λέει ναι; εκεί είναι η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο ζώο και στον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
συμφωνω, το ερωτημα ειναι το εξις ομως τελικα, η ικανοτητα του νου να επιβαλεται στα ενστικτα (αν μπορει να ειπωθει καν τετοιο πραγμα, προσωπικα εχω τις επιφυλαξεις μου) ειναι κατι που μπορει η πλειοψηφια να κανει η ειναι ενα προνομιο λιγων?

θελω να πω, βγαινω εξω και παρατηρω τους ανθρωπους το 99% ειναι αβουλα, αμυαλα πλασματα χωρις κανενα ελεγχο πανω στις παρορμυσεις τους. Και αναρωτιεμαι, ειναι τελικα τοσο κοινο ανθρωπινο γνωρισμα η εγγρατεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
συμφωνω, το ερωτημα ειναι το εξις ομως τελικα, η ικανοτητα του νου να επιβαλεται στα ενστικτα (αν μπορει να ειπωθει καν τετοιο πραγμα, προσωπικα εχω τις επιφυλαξεις μου) ειναι κατι που μπορει η πλειοψηφια να κανει η ειναι ενα προνομιο λιγων?

θελω να πω, βγαινω εξω και παρατηρω τους ανθρωπους το 99% ειναι αβουλα, αμυαλα πλασματα χωρις κανενα ελεγχο πανω στις παρορμυσεις τους. Και αναρωτιεμαι, ειναι τελικα τοσο κοινο ανθρωπινο γνωρισμα η εγγρατεια?

Και εγώ συμφωνώ ότι είναι δύσκολο και λίγοι μπορούν να το πετύχουν εύκολα,αλλά το θέμα είναι ότι γίνεται, μπορείς να το κάνεις και να πείς όχι δεν θα πληγώσω κάποιον, έστω και αν δεν το μάθει για εμένα είναι το ίδιο.Για αυτό υπάρχει η φιλοσοφία και η θρησκεία(αν και η θρησκεία έχει αποτελέσει μεγάλη πηγή μαρτυρίου,τουλάχιστον μερικές διδαχές είναι πολύ σωστές για εμένα).Η εγγράτεια ως προσωπική επιλογή για εμένα είναι μέγιστη αρετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν ψαχνεις το καλυτερο μονιμως, ειτε εισαι ειτε οχι σε μια σχεση, τοτε λες ξεκαθαρα και στον συντροφο σου οτι το καλυτερο λυπουμαστε αλλα δεν ειστε εσεις, και ειστε μια ομορφια κι οι δυο. Σε μια σχεση μενεις επειδη ειναι ο,τι καλυτερο μπορει να σου συμβει εστω εκεινη τη στιγμη, οχι μεχρι να βρεις το επομενο καλυτερο. Ετσι νομιζω δηλαδη.

Η καραμελα της φυσης και των μονογαμικων σχεσεων ειναι ωραια, αλλα ποσο ανετα νιωθει ο καθενας να το ακουσει και να το δεχτει?

Υπαρχει διαχωρισμος αναμεσα στη "ΣΑΡΚΑ" και τα αισθηματα, αλλα δεν ειναι αλλου η σαρκα, αλλου το μυαλο. Καπου συνυπαρχουν κιολας. Οταν εχω το μυαλο να σκεφτω οτι το σεξ που θελει η ΣΑΡΚΑ ειναι ΚΑΚΟ, -οχι γιατι τζιζ ειναι σαρκικο σεξ κι οχι ερωτας με αγαπη και αρωμα βανιλια, αλλα γιατι με εναν ανθρωπο εχω ΕΠΙΛΕΞΕΙ να ειμαι, και να τον σεβομαι με τις πραξεις μου-, δε χρειαζεται να φερομαστε σαν ζωα που θελουν μονο να κανουν σεξ.

Πως δεν αλλαζουν τα συναισθηματα οταν μπαινει ενας αλλος ανθρωπος μεσα μου? Πως γινεται αυτο να το διαγραψω το επομενο δευτερολεπτο και να ειμαι παλι με τον ανθρωπο μου σαν να μην εγινε τιποτα?

Πραγματικα δεν καταλαβαινω αυτον τον κουλλλλ τροπο αντιμετωπισης της απιστιας..(και δεν θελω να τον καταλαβω κιολας).

(kajira ο "αντιλογος" δεν ηταν προσωπικα για σενα..τις αποψεις αυτες τις εχω ακουσει σε παμπολλες version και το εγραψα με αφορμη αυτο το ποστ)

Μην ανησυχείς και δεν παίρνω τπτ προσωπικά.

Ναι, σίγουρα το μυαλό μπορεί να κυριαρχήσει στην σάρκα. Και προφανώς εκ παραδρομής έγραψα πως ο άνθρωπος ψάχνει πάντα το καλύτερο (που κράτησες) και όχι μόνο το διαφορετικό (που δεν σχολίασες), προσπαθώντας απλά να καταδείξω το φυσικό ένστικτο του ανθρώπου στην εξέλιξη.

Είναι πάρα πολύ δύσκολο ειλικρινά να διατυπώσω γραπτώς όσα σκέφτομαι σε σχέση με αυτό το θέμα. Καταρχάς να διευκρινήσω πως δεν μιλώ από προσωπικές εμπειρίες (που μάλλον είναι ήδη κατανοητό) και γι' αυτό εξαρχής ζήτησα διευκρίνιση ως προς τι θεωρεί απιστία ο θεματοθέτης. Σίγουρα είναι σκληρό, πιθανόν και δείγμα φοβερής αναισθησίας, το να κάνει σεξ ο σύντροφός σου με κάποια άλλη/ον, γνωρίζοντας πως αν το μάθεις θα πληγωθείς πάρα πολύ. Αλλά λογικά ως απιστία δεν ορίζουμε μόνο την συνουσία αυτή καθευατή, αλλά και οτιδήποτε υποδεικνύει χημεία μεταξύ δύο ανθρώπων ενώ ο ένας από αυτούς (ή και οι δυο) έχουν ήδη σχέση. Και γι' αυτό άλλωστε λέω πως είναι αδύνατον να μην υπάρξει κανενός είδους απιστία σε μια μακρόχρονη σχέση.

Ξέρω πως θα σου φανεί παιδικό (γενικά μιλάω, απλά απαντάω σε σένα με αφορμή το ποστ σου), αλλά το σεξ είναι μια βασική ανάγκη όπως πχ το φαγητό ή η δίψα. Ε, αν όταν διψάσεις πιεις κοκα κόλα, αποκλείεται να σου θυμώσει ο καφές επειδή δεν τον προτίμησες.. απλά ήθελες μια αλλαγή! Σαφώς δεν είναι όλα τόσο απλά όταν μιλάμε για ερωτικές σχέσεις, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς, οι άνθρωποι πάντα αναζητούν κάτι διαφορετικό και πάντα έχουν την απορία πως θα ήταν κάτι άλλο. Από αυτήν την άποψη λέω πως είναι αδύνατο να μη σε απατήσει κάποιος (είτε ολοκληρωμένα, είτε όχι)- δηλ σκέψου.. μπορείς να περάσεις 20 χρόνια με τον ίδιον άνθρωπο χωρίς ποτέ να σου "γυαλίσει" κάποιος άλλος; Απιστία δεν θα είναι κι αυτό; Και αν αυτός ο κάποιος σε θελήσει επίσης, κόβεις το κεφάλι σου πως δεν θα υποκύψεις από φιλαρέσκεια έστω σε ένα φλερτ που εσύ θα το θεωρήσεις αθώο αλλά που στην ουσία του θα είναι απάτη; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
mentor:

ναι αλλα επειδη ζουμε σε ενα κοσμο ανθρωπων αν θελουμε να ειμαστε ρεαλιστες θα αναγνωρισουμε την πραγματικοτητα: η εγγρατεια ειναι χαρακτιριστικο ελαχιστων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
mentor:

ναι αλλα επειδη ζουμε σε ενα κοσμο ανθρωπων αν θελουμε να ειμαστε ρεαλιστες θα αναγνωρισουμε την πραγματικοτητα: η εγγρατεια ειναι χαρακτιριστικο ελαχιστων

'Αλλο ποιο είναι το σωστό(εγώ προσωπικά πιστεύω στο αντικειμενικό σωστό,βλέπε moral absolutism) και άλλο τι κάνουν οι περισσότεροι,προσωπικά έχω βαρεθεί τις δικαιολογίες περί πειρασμών σε βαθμό που σε προσωπική συζήτηση σηκώνομαι και φεύγω, γιατί για εμένα δεν στέκουν ούτε για αστείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επειδή δεν θέλω να γεμίσω το post μου με παραθέματα θα αναφέρομαι στον καθένα ξεχωριστά. Λοιπόν:
@epote: Φυσικά και πρέπει να προσέχουμε τα λόγια μας (που λες ότι παίζουμε με τις λέξεις), γιατί αυτά δημιουργούν εντυπώσεις. Δεν μπορείς να λες απο τη μια ότι όλοι το κάνουν, καλύτερα να λες ότι οι περισσότεροι το κάνουν (αν αυτό πιστέυεις, γιατί έτσι θα είσαι πιο ακριβής. Αν εσύ πιστεύεις ότι είμαστε ζώα, μπορείς να συμπεριφέρεσαι έτσι. Δεν πρέπει όμως να τους βάζεις όλους στο ίδιο σάκο, γιατί κάποιους τους αδικείς. Όσο για τα ποσοστά που παραθέτεις, πρέπει να το συνδυάσεις και με τα ποσοστά των ζευγαριών που έχουν διαζύγια. Γιατί; Γιατί έτσι θα καταλάβεις (αν δεν το έχεις ήδη καταλάβει και απλά δεν το έχεις συνδυάσει), ότι δεν είναι όλοι ικανοποιημένοι απο τη σχέση τους. Αυτό που λέω εγώ είναι, αν δεν είσαι ικανοποιημένος και θες κάτι άλλο, να χωρίσεις και μετά κάνε ότι θέλεις. Δεν είναι ανάγκη να απιστήσεις.

@kajira: Έχεις πει στον φίλο σου ότι θεωρείς ότι θα σε απιστήσει κάποια στιγμή και μάλιστα το θεωρείς και φυσιολογικό; Όσο για την εξέλιξη του ανθρώπου που λες, να σου θέσω το εξής ερώτημα. Εσύ είσαι έτοιμη να σε απορρίψει κάποιος για κάτι καλύτερο; Το δέχεσαι απρόσκοπτα; Δεν θα σε ενοχλήσει; Στην τελική, ακόμα και αν θες να πας σε κάτι καλύτερο, πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα; Χώρισε και μετά κάνε ότι θες. Δεν μπορείς να εφαρμόσεις, όπως όλοι, το "ότι δεν θέλω να μου κάνουν δεν το κάνω"; Έτσι δεν θα μειωνόταν η απιστία;

@katerina: Αυτά σκέφτομαι και εγώ. Πιστεύω όμως ότι αυτός ο κουλ τρόπος αντιμετώπισης της απιστίας, είναι για να νιώσουν (όσοι τα πιστεύουν) καλύτερα (ή αν θες, όχι τόσο άσχημα), όταν και αυτοί απιστήσουν.

Προσωπικά στεναχωριέμαι να βλέπω ότι επικρατούν τέτοιες απόψεις σε τόσα άτομα, γιατί βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συναντήσω τέτοια άτομα και απο κοντά. Ελπίζω μόνο να μην είναι πολύ αργά πριν το καταλάβω. Ελπίζω επίσης να μην θεωρήσει κανένας ότι του κάνω επίθεση (αν το ύφος μου υποννοεί κάτι τέτοιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.

+++

Πέρα απο τις φιλοσοφικές αναζητήσεις που μπορεί να κουράζουν,το τελευταίο που έχω να πω σε αυτό θέμα είναι ότι νομίζω ότι κάποιος μπορεί να ζήσει μια καλή και γεμάτη ζωή, χωρίς να είναι άτιμος, έστω και αν του φερθούν έτσι,το ότι αυτός είναι εντάξει για εμένα είναι μια μεγάλη ικανοποίηση.

edit:
Όσο αφορά τους βαθμούς της απιστίας,είναι άλλος ένας τομέας που η λογική πάει περίπατο,στα περισσότερα post που θεωρούν δεδομένη την απιστία βλέπω το στύλ "αφού και το κοίταγμα είναι απιστία και η εξωσυζυγική συνουσία είναι απιστία τότε εξισώνονται οπότε ας κάνουμε το δεύτερο".Το οποίο φυσικά είναι τελείως χαζό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Kajira εγω νομιζω οτι η χημεια ή η ελξη αναμεσα σε εναν ανθρωπο που εχει σχεση και εναν αλλο "εξωτερικο" ειναι κατι φυσιολογικο. Δεν μπορεις να σταματησεις να βλεπεις οτι γυρω σου υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι που σε ελκουν, η θα σου αρεσαν σε δεδομενες συνθηκες. Απ'το να σκεφτεις ομως οτι "μ'αυτον θα ταιριαζα" μεχρι να κανεις σεξ μαζι του υπαρχει μια τεραααστια αποσταση. Και το πρωτο δεν το θεωρω απιστια, και αν θεωρειται τοτε ναι, μονο αυτη την απιστια θεωρω δεδομενη a priori.

(Το διαφορετικο παει στην ιδια κατηγορια με το καλυτερο. Αν κατι δε μου κανει και ψαχνω το διαφορετικο δεν ειναι αναγκη να στολισω οποιον εχει την ατυχια να ειναι μαζι μου, μπορω να χωρισω εξαρχης και να ψαχνω το διαφορετικο/καλυτερο/οπως θελει να το πει ο καθενας, με την ησυχια μου και χωρις να πρεπει να παιζω κρυφτουλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
@kajira: Έχεις πει στον φίλο σου ότι θεωρείς ότι θα σε απιστήσει κάποια στιγμή και μάλιστα το θεωρείς και φυσιολογικό; Όσο για την εξέλιξη του ανθρώπου που λες, να σου θέσω το εξής ερώτημα. Εσύ είσαι έτοιμη να σε απορρίψει κάποιος για κάτι καλύτερο; Το δέχεσαι απρόσκοπτα; Δεν θα σε ενοχλήσει; Στην τελική, ακόμα και αν θες να πας σε κάτι καλύτερο, πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα; Χώρισε και μετά κάνε ότι θες. Δεν μπορείς να εφαρμόσεις, όπως όλοι, το "ότι δεν θέλω να μου κάνουν δεν το κάνω"; Έτσι δεν θα μειωνόταν η απιστία;
Φυσικά και θα την ενοχλήσει παρόλο που το ξέρει. Και εγώ ξέρω ότι πρέπει να πληρώσω τέλη κυκλοφορίας (ας πάρουμε και κάτι που με σύγχισε:whistle: ) αλλά δεν μαρέσει και όλας. Το ξέρω όμως και στην ειδική περίπτωση το θεωρεί μια πιθανή πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ναι οκ, δεν μπορειτε να καταλαβετε τη διαφορα αναμεσα στο εφαρμοσμενο και το παραμυθακι του τολκιν. Κουραστικα, believe what you may, η *πραγματικοτητα* σας διαψευδει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καλά, εφόσον φτάσαμε σε αυτό το σημείο, να σου πω κάτι που μπορεί να σε ξεκουράσει. Εσύ μπορείς να θεωρήσεις τον εαυτό σου πιο τυχερό, γιατί το εύρος συντρόφων που θα μπορείς να έχεις είναι μεγαλύτερο απο αυτό που μπορούμε εμείς. Αυτό γιατί εσύ, δεν θα έχεις ποτέ σαν κριτήριο το πόσο "έμπιστο" και ειλικρινές είναι ένα άτομο. Αδιαφορείς για το αν θα σε απατήσει μιας και το έχεις δεδομένο, οπότε αμέσως οι επιλογές σου αυξάνονται. Εμείς απο την άλλη (με το παραμύθι του Τόλκιν;!;!) θα είμαστε επιλεκτικοί και θα συντροφεύουμε με άτομα που έχουν τις ίδιες απόψεις με εμάς (ναι υπάρχουν τέτοια), οπότε θα είμαστε όλοι ικανοποιημένοι. Τώρα δεν ξέρω ποιός θα είναι περισσότερο ικανοποιημένος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
fandago:

ξερεις ποια ειναι η διαφορα της αποδοχης και της αρνησης?;)

για να γινω πιο σαφης:

ενα ζευγαρι παντρευεται και κανει ενα παιδακι. καποια στιγμη ο ενας απο τους δυο ανακαλυπτει καποια επιπολαια (βλεπε σεξουαλικης φυσης) απιστια.

περιπτοση δικια σου : "Σε εμενα ρε το εκανες αυτο, εμενα που σου εμπιστευτικα τη ζωη μου? Χωριζουμε!". Αποτελεσμα το παιδι να γινει πρεζακι

περιπτοση δικια μου: Γνωριζοντας οτι ετσι ειναι η ζωη, κανω μια κουβεντα που αφορα το ποσο αυτο επιρεαζει το συναισθηματικο status quo της συντροφου μου προς εμενα, κατα ποσο αυτο θα ειναι μια ρουτινα η κατι που ηταν αποτελεσμα παρορμησης και θα συνεχισει απροσκοπτα η σχεση. Αποτελεσμα, το παιδι δεν γινεται πρεζακι.

φανταζομαι ο πρωτος τροπος ειναι πολιτισμενος ενω ο δευτερος ειναι η πτωση της ρωμαικης αυτοκρατοριας αλλα τι να κανουμε shit happens.

η θεση μου ειναι η εξις, η απιστια ειναι κατι που συμβαινει, και αυτη καθεαυτη δεν θα επρεπε να επιρεαζει μια σχεση, αυτο που επιρεαζει τη σχεση ειναι α) η αφοσιοση των συντροφων στις υποχρεωσεις τους οπως αυτες θεσπιστικαν ειτε εγγαμα ειτε με οποιοδηποτε αλλο τροπο (πχ κοινη αποδοχη) β) το αναλοιοτο της αμοιβαιας αγαπης οπως αυτη οριζεται απο την αμφοτερη ΕΥΤΥΧΙΑ των μετοχων γ) η υγεια και σωματικη ευχαριστιση στα πλαισια της σχεσης.

περα απο αυτα, η απιστια οταν δεν μπλεκεται στα ποδια της σχεσης ειναι ενα κοινο μυστικο, μια εκφαση των ενστικτων, και θες να ξερεις κατι? Συνηθως καταληγει να κανει καλο.

Φανταζομαι εκπλησει τον παραμυθενιο κοσμο σου αυτο, αλλα η προαναφερθησα μελετη μεταξυ αλλων εδειχνε οτι οι σχεσεις μετα απο καποια απιστια ανανεονονται, ητοι, ο αυτος που απιστισε συνηθος καταλαβαινει ποσο "δυσκολος" ειναι ο κοσμος εκτος της σχεσης του και ποσο απροστατευτος νοιωθει χωρις τον μονιμο συντροφο του.

Στην περιπτοση που αναπτυχθει ολοκληρη εξωγαμικη σχεση και/η ερωτας τοτε η αρχικη σχεση ηταν ΝΟΣΗΡΗ και παραβιαζοταν καποια απο τις παραπανω παραμετρους.

η απιστια οταν ειναι συναισθηματικης φυσης ειναι ΣΥΜΠΤΩΜΑ και οχι ΑΙΤΙΑ.

Παιδια αυτα ειναι βασικα πραγματα, για το ονομα του θεου ανοιχτε ενα βιβλιο ψυχολογιας για αρχαριους, μην ακουτε μονο τη τηλεοραση τη μαμα και το μπαμπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top