Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη;

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Παιδια αυτα ειναι βασικα πραγματα, για το ονομα του θεου ανοιχτε ενα βιβλιο ψυχολογιας για αρχαριους, μην ακουτε μονο τη τηλεοραση τη μαμα και το μπαμπα

Θα ήθελα μόνο να σχολιάσω το ειρωνικό σχόλιο αυτό, καθώς στα άλλα δεν βγάζουμε άκρη.Με το σχόλιο αυτό δείχνεις οτι νομίζεις οτι είσαι ο μόνος μορφωμένος στην συζήτηση και ότι εμείς απλώς λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι,ενώ τα άλλα τα λένε οι μεγάλοι "επιστήμονες" οι ψυχολόγοι,και εμείς βλέπουμε μόνο τηλεόραση(που παρεπιμπτώντος αν βλέπαμε τηλεόραση σίγουρα θα είχαμε αντίθετες απόψεις).

Να είσαι σίγουρος ότι έχουμε ανοίξει πολλά βιβλία, όχι απαραίτητα ψυχολογίας, αλλά της μητέρας των επιστημών της φιλοσοφίας, που κάποια πράγματα που δεν δέχεσαι τα έχουν πεί και τα έχουν μελετήσει μεγάλες διάνοιες της ανθρωπότητας,και έμειναν στην ιστορία για αυτά,άμα ήταν χαζομάρες για να περνάει η ώρα δεν θα τους θυμόταν κανείς σήμερα,τα περί ηθικής και συμπεριφοράς δεν είναι εφεύρεση του χθές, για κάποιο λόγο μελετούντε χιλιάδες χρόνια τώρα,η εξέλιξη βλέπεις έκανε το λάθος να αναπτύξει έναν οργανισμό που μπορεί να αναρωτηθεί αν αυτά που επιβάλοντε απο την φύση είναι σωστά η λάθος.Γιατί απο ότι βλέπω θεωρείς ότι επιβάλει η φύση σαν σωστό, ε λοιπόν αφού είναι έτσι ας φτιάξουμε και μια μεγάλη αρένα σε στυλ κολοσαίου να λύνουμε τις διαφορές μας, αφού έτσι γίνεται στην φύση και ας σταματήσουμε να αμφισβητούμε τα ενστικτά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
To παραδειγμα με το παιδι που γινεται πρεζακι συγκλονισε την υπαρξη μου.
ΟΛΑ τα παιδια χωρισμενων γονιων που ο λογος ηταν η απιστια (λες και ειναι λιγοι αυτοι που χωριζουν γι'αυτο) αλλωστε βρισκονται στην ομονοια, ειναι γνωστο αυτο.
Παω τωρα για μια βουτα στον κοσμο του τολκιν. Μπλουμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
To παραδειγμα με το παιδι που γινεται πρεζακι συγκλονισε την υπαρξη μου.
ΟΛΑ τα παιδια χωρισμενων γονιων που ο λογος ηταν η απιστια (λες και ειναι λιγοι αυτοι που χωριζουν γι'αυτο) αλλωστε βρισκονται στην ομονοια, ειναι γνωστο αυτο.
Παω τωρα για μια βουτα στον κοσμο του τολκιν. Μπλουμ!

μπραβο, τι ηταν αυτο τωρα εξυπναδα? Οκ ανασκευαζω

χωριζουν οι γονεις: στεναχωριεται το παιδι

δεν χωριζουν οι γονεις: δεν στεναχωριεται το παιδι.

οκ τωρα, στεκει το επιχειρημα?

να δω τι αλλη π@π@ρια θα ακουσω

ε λοιπόν αφού είναι έτσι ας φτιάξουμε και μια μεγάλη αρένα σε στυλ κολοσαίου να λύνουμε τις διαφορές μας
εισαι σιγουρος οτι αυτο δεν γινεται ηδη? Δεν ξερω πολλες γατες που να εχουν αναπτυξει πυρινικα οπλα, να εχουν εξελιξει τις μεθοδους βασανηστιριων οσο ο ανθρωπος και που να κανουν πολεμους και γενεοκτονιες. Οχι, η γενεοκτονια ειναι χαρακτηριστικο μονο του ειδους που προικηστικε απο τη φυση με μια μεθοδο να "αμφισβιτει τα ενστικτα του"

Τωρα σχετικα με τις ανουσιοτητες περι ηθικης και μελετης της για χιλιαδες χρονια, τι να σου πω, για χιλιαδες χρονια πιστευαμε οτι ειμαστε το κεντρο του συμπαντος...

btw το ξερεις οτι η απολυτη ηθικη ηταν η αιτια που οι ιεροεξαιταστες ειχαν αναπτυξει μια συσκευη την οποια εβαζαν στο κολπο των "μαγισων" η οποια διεσταλοταν μεχρι που εσπαγε τις λεκανες τους.

και ναι ειμαι πολυ σιγουρος οτι δεν εχεις ανοιξει βιβλιο στη ζωη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σοβαρα τωρα, αυτο με τους χωρισμενους γονεις και τη στεναχωρια το θεωρεις επιχειρημα? Γιατι οταν το παιδι ζει σ'ενα περιβαλλον που τα πυρα πανε κι ερχονται, δεν το διασκεδαζει και πολυ επειδη δεν παιρνουν αποφαση οι γονεις του να χωρισουν!

Επισης, το θεματακι εδω λεει πολυ καθαρα αν θεωρουμε ΔΕΔΟΜΕΝΗ την απιστια εξαρχης, οχι αν θα συγχωρουσαμε την απιστια το οποιο κανεις δεν μπορει να προβλεψει, ουτε οι μεν ουτε οι δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μέχρι τώρα πίστευα ότι συζητούσα με ένα άτομο που σέβεται το συνομιλητή του και τον θεωρεί απλά ώς ένα άτομο με διαφορετικές απόψεις (όπως έκανα εγώ). Πλέον βλέπω ότι μας θεωρείς αδαής και αφελείς και ένα σωρό άλλα χαρακτηριστικά με στερητικό α. Έπειτα, έπεσα τυχαία σε ένα άλλο θέμα στο οποίο έγραψες:
προσωπικα συζω με τη κοπελια μου, δεν βγαινουμε σχεδον ποτε, δεν συμφωνουμε πρακτικα σε τιποτα εκτος απο ορισμενα πολυ προφανη πραγματα δηλαδη ειμαστε μια χαρα:p

οχι χωρις πλακα, εμενα μου αρεσει, ειναι ζεστη, μαλακια και μυριζει ωραια, τι αλλο μπορει να θες?:p
Οκ το δεύτερο το δέχομαι σαν αστείο, αν και πιστεύω ότι αν της το έλεγες δεν θα το έβρισκε έτσι. Στο πρώτο όμως βλέπω, ότι εσύ δεν θέλεις τίποτα παραπάνω απο την σαρκική επαφή (αφού όλα τα άλλα τα απέκλεισες). Οπότε, είναι λογικό (σχεδόν) να μην σε ενδιαφέρει αν αυτή πηγαίνει με όλο τον λόχο, αν αυτό της επιβάλλουν τα "σαρκικά" της ένστικτα.
Αλλά μάλλον και αυτό θα σου φάνηκε ως άλλη μια π@π@ρι@, όπως λες.
Συγνώμη που θα σε γεμίσω και με άλλες, αλλά να σου πω ότι ξέρω την διαφορά της άρνησης και της αποδοχής. Δεν αρνούμαι ότι υπάρχει κόσμος που απιστεί, αλλά δέχομαι ότι μπορώ να βρω ταίρι το οποίο θα μπορώ να εμπιστευτώ όπως και αυτή εμένα.
Όσο για το άστοχο παράδειγμα που έθεσες, να πω ότι φυσικά και θα δρούσα όπως θα θεωρούσα σωστότερο για το παιδί. Το να κρατήσεις μια σχέση χωρίς νόημα, οπου οι γονείς δεν μπορούν να συζήσουν και επικρατεί μια κατάσταση αλληλοαποδοχής της κατάστασης, ίσως έιναι χειρότερο για το παιδί. Είναι πολύ μεγάλη όμως ανάλυση (τόσα βιβλία έχουν γραφτεί για σχέσεις γονιών-παιδιού, που υποθέτω τα έχεις διαβάσει όλα).
Επίσης στην "άποψη" σου για την απιστία δήλωσες ότι σε αυτά που επηρρεάζουν μια σχέση είναι "α) η αφοσιοση των συντροφων στις υποχρεωσεις τους οπως αυτες θεσπιστικαν ειτε εγγαμα ειτε με οποιοδηποτε αλλο τροπο (πχ κοινη αποδοχη)". Αν δεν κάνω λάθος όταν παντρεύεσαι, ορκίζεσαι πίστη στον σύντροφό σου μέχρι να πεθάνεις, ή να χωρίσετε. Αμέσως αμέσως δλδ παραβαίνεις τον όρκο σου. Αλλά ακόμα και για απλή σχέση να μιλάμε, ελπίζω να ξεκαθαρίζεις στο ταίρι σου ότι οι πιθανότητες να την απατήσεις είναι τεράστιες (αν όχι 100%). Αν μιλάς για "ελεύθερη" σχέση, με γειά σου με χαρά σου.
Να σου θυμήσω τέλος, ότι (όπως είπε η Κατερίνα) μιλάμε για το αν πρέπει να θεωρείς δεδομένη την απιστία, απο την αρχή της σχέσης. Πάω να συνεχίσω και εγώ την περιπλάνηση μου στον "παραμυθένιο" κόσμο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
εισαι σιγουρος οτι αυτο δεν γινεται ηδη? Δεν ξερω πολλες γατες που να εχουν αναπτυξει πυρινικα οπλα, να εχουν εξελιξει τις μεθοδους βασανηστιριων οσο ο ανθρωπος και που να κανουν πολεμους και γενεοκτονιες. Οχι, η γενεοκτονια ειναι χαρακτηριστικο μονο του ειδους που προικηστικε απο τη φυση με μια μεθοδο να "αμφισβιτει τα ενστικτα του"

Τωρα σχετικα με τις ανουσιοτητες περι ηθικης και μελετης της για χιλιαδες χρονια, τι να σου πω, για χιλιαδες χρονια πιστευαμε οτι ειμαστε το κεντρο του συμπαντος...

btw το ξερεις οτι η απολυτη ηθικη ηταν η αιτια που οι ιεροεξαιταστες ειχαν αναπτυξει μια συσκευη την οποια εβαζαν στο κολπο των "μαγισων" η οποια διεσταλοταν μεχρι που εσπαγε τις λεκανες τους.

και ναι ειμαι πολυ σιγουρος οτι δεν εχεις ανοιξει βιβλιο στη ζωη σου

Μπράβο, έχεις το κλασσικό χαρακτηριστικό αυτών που όταν ο άλλος δεν συμφωνεί μαζί τους αρχίζουν τις προσωπικές προσβολές.Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις, δικαιωμά σου είναι,αλλά ξέρεις το χειρότερο πράγμα δεν είναι να νομίζουν οι άλλοι ότι είσαι αμόρφωτος,σκασίλα σου,είναι να είσαι εσύ και να το ξέρεις πολύ καλά,σκέψου το καλύτερα αυτό.Το ότι μερικοί ήταν βασανιστές δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν έχουν την δυνατότητα να αμφισβητούν την φύση και να ξεχωρίζουν το λάθος απο το σωστό,όπως και το ότι μερικοί άνθρωποι είναι ανάπηροι δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν μπορούν να τρέξουν.

p.s.
Τουλάχιστον εγώ γράφω στο μονοτονικό σύστημα και όχι στο ατονικό,σεβάσου τουλάχιστον λίγο αυτόν που προσπαθεί να διαβάσει το post σου.Όσο για τα βιβλία τι να σου πώ διάλεξε ένα πεδίο επιστήμης και έλα να τα πούμε :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με το αν τον προσέχεις ή όχι. Υπάρχουν 2 λόγοι για να σε απατήσει ένας άντρας. 1) Δεν ήταν πραγματικά έτοιμος για μια σταθερή σχέση οπότε με την πρώτη στην κάνει.* 2) Νιώθει παραμελημένος και δεν έχει τα κότσια να σε διεκδηκήσει, ψάχνοντας αλλού αυτά που του λείπουν χωρίς να ρισκάρει να χάσει το μόνιμο.
*Αυτό το λέω γιατί πολλές φορές για να "δέσουμε" κάποιον τον "εκβιάζουμε" να δεσμευτεί μαζί μας ή να μας χάσει και τότε παίρνει αποφάσεις για τις οποίες δεν ήταν έτοιμος (μεγάλη ανωριμότητα).
(Κάπως έτσι παντρεύτηκε μια φίλη και τώρα μετά από 10 χρόνια και 1 4χρονο παιδί, προσπαθεί να τον μαζέψει. Εκείνος τότε ήταν μόλις 19χρ και άβγαλτος, φοβήθηκε μην την χάσει και την παντρεύτηκε, τώρα ξαφνηκά θυμήθηκε να ζήσει τα χαμένα νεανικά του χρόνια αλλά χωρίς να χωρήσει!!:mad:Θράσος Θεέ μου!!)
Πάντως αν και θεωρούν οτι η απιστία είναι αντρικό προνόμιο και μερικοί αντρικό δικαίομα, πιστεύω πως είναι ότι πιο άνανδρο υπάρχει! Το θέμα είναι να έχει κανείς το θάρος να αναλάβει την ευθήνη των πράξεών του και αν βλέπει πως κάτι τελειώνει ή κάτι άλλο αρχίζει, να μην τα μπερδεύει! Να ξεκαθαρίζει τα πράγματα ότι κι αν σημαίνει αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οκ το δεύτερο το δέχομαι σαν αστείο, αν και πιστεύω ότι αν της το έλεγες δεν θα το έβρισκε έτσι.
φυσικα και το ξερει και της το εχω πει και συμφωνει μαζι μου.

Στο πρώτο όμως βλέπω, ότι εσύ δεν θέλεις τίποτα παραπάνω απο την σαρκική επαφή (αφού όλα τα άλλα τα απέκλεισες)
get this, και ειναι γαματο, δεν βγαινουμε, γιατι θεωρουμε οτι να παμε να ξημεροβραδιαζομαστε σε καφετεριες ειναι ανοητο, επισις δεν χρειαζομαστε αλλους για να ειμαστε ευτυχισμενοι, μου αρκει αυτη και της αρκω εγω. Προτιμω να κατσω σπιτι να πιω σοκολοτιτσα με τη καλη μου - χωρις καν να χρειαζεαι να μιλαμε - τι αλλο να πουμε αλλοστε μετα απο 4 χρονια παρα να βγω εξω και να αναγκαστω να συναστραφω με ολα αυτα τα αυταρεσκα ανοητα πιθικοειδη που εχουν κατακλυσει το τοπο.

δεν συμφωνουμε πρακτικα σε τιποτα γιατι ειμαστε τελειως διαφορετικα μυαλα, θετικος και ρεαλιστης εγω, καλιτεχνικη και "φαντασμενη" εκεινη. Αλλα ξερεις κατι, εγω δεν θελω να μιλαω για κβαντομηχανικη με τη κοπελια μου, θελω να με κοιταει στα ματια και να νοιωθω το στομαχι μου να κανει πεταλουδες.

και θα σε παρακαλουσα την επομενη φορα που θα μιλισεις για τη σχεση μου να εχεις το θαρος να το κανεις μπροστα μου.

Όσο για τα βιβλία τι να σου πώ διάλεξε ένα πεδίο επιστήμης και έλα να τα πούμε
Pick one

σεβάσου τουλάχιστον λίγο αυτόν που προσπαθεί να διαβάσει το post σου

χαχαχα γιατι?

Δεν αρνούμαι ότι υπάρχει κόσμος που απιστεί, αλλά δέχομαι ότι μπορώ να βρω ταίρι το οποίο θα μπορώ να εμπιστευτώ όπως και αυτή εμένα.
καλη τυχη, ειναι λιγοτεροι απο 10-15 στους 100. Και ξερεις κατι, και εσυ ΔΕΝ εισαι ενας απο αυτους. Αλλα φυσικα δεν υπαρχει περιπτοση να το αποδεχθεις=αρνηση. Συνεπως οχι, δεν ξερεις τη διαφορα

τα υπολοιπα που γραφεις στερουντε στοχου και ειναι εμφανες οτι δεν καταλαβες τιποτα απο οσα ειπα, συνεπως δεν κανω το κοπο. Ξαναδιαβασε το ποστ μου και μην κανεις εικασιες για το πως σκεφτομαι εγω.

assumption is the mother of all fuck ups

Το ότι μερικοί ήταν βασανιστές δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν έχουν την δυνατότητα να αμφισβητούν την φύση και να ξεχωρίζουν το λάθος απο το σωστό,όπως και το ότι μερικοί άνθρωποι είναι ανάπηροι δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν μπορούν να τρέξουν.

μερικοι? χαχαχα σχεδον ΟΛΟΙ κατω απο τις καταληλες προυποθεσεις (που ειναι πολυ πιο ελαστικες απο οσο νομιζεις). Εσυ που οπως λες εισαι διαβασμενος ξερεις τιποτα για τον Milgram και τον Zimbardi?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
φυσικα και το ξερει και της το εχω πει και συμφωνει μαζι μου.
Συγχαρητήρια τότε, βρήκες ένα άτομο που σκέφτεται όπως εσύ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποκλείεις το γεγονός να υπάρχουν άτομα που σκέφτονται όπως εγώ.
get this, και ειναι γαματο, δεν βγαινουμε, γιατι θεωρουμε οτι να παμε να ξημεροβραδιαζομαστε σε καφετεριες ειναι ανοητο, επισις δεν χρειαζομαστε αλλους για να ειμαστε ευτυχισμενοι, μου αρκει αυτη και της αρκω εγω. Προτιμω να κατσω σπιτι να πιω σοκολοτιτσα με τη καλη μου - χωρις καν να χρειαζεαι να μιλαμε - τι αλλο να πουμε αλλοστε μετα απο 4 χρονια παρα να βγω εξω και να αναγκαστω να συναστραφω με ολα αυτα τα αυταρεσκα ανοητα πιθικοειδη που εχουν κατακλυσει το τοπο.
Τελικά έχεις αποφασίσει αν όλοι είμαστε ζώα ή όχι; Ή μήπως όλοι οι υπόλοιποι είναι αυτάρεσκα πιθηκοειδή και εσύ είσαι άλλο είδος ζώου (καλύτερο πάντα);
και θα σε παρακαλουσα την επομενη φορα που θα μιλισεις για τη σχεση μου να εχεις το θαρος να το κανεις μπροστα μου.
Εσύ μίλησες δημόσια για τη σχέση σου, οπότε δίνεις κάλλιστα στον καθένα το δικαίωμα να σχολιάσει για αυτήν. Ή μήπως όχι; Επίσης αυτό ήταν απειλή για τι; Θα χειροδικήσεις μήπως;
καλη τυχη, ειναι λιγοτεροι απο 10-15 στους 100. Και ξερεις κατι, και εσυ ΔΕΝ εισαι ενας απο αυτους. Αλλα φυσικα δεν υπαρχει περιπτοση να το αποδεχθεις=αρνηση. Συνεπως οχι, δεν ξερεις τη διαφορα
Μα με την ίδια λογική μπορώ να σου πω εγώ ότι και εσύ αρνείσαι (δεν καταλαβαίνω γιατί μου τονίζεις ότι είναι το ίδιο με το να πεις "δεν αποδέχομαι") ότι μπορούν να υπάρξουν τέτοιες περιπτώσεις, εφόσον μόνος σου λες ότι είναι 10-15% (άσχετα αν σε προηγούμενο post τους έβαζες 30-50%)
τα υπολοιπα που γραφεις στερουντε στοχου και ειναι εμφανες οτι δεν καταλαβες τιποτα απο οσα ειπα, συνεπως δεν κανω το κοπο. Ξαναδιαβασε το ποστ μου και μην κανεις εικασιες για το πως σκεφτομαι εγω.

assumption is the mother of all fuck ups
Εφόσον δεν σε ξέρω, μόνο εικασίες μπορώ να κάνω απο τα λεγόμενα σου. Όπως άλλωστε κάνεις και εσύ. Εικασία δεν είναι το ότι εσύ λες ότι εγώ ΔΕΝ είμαι στα άτομα που δεν απιστούν; Άρα πάλι βγάζεις τον εαυτό σου απ'έξω. Αλλά ξέχασα, εσύ είσαι παντογνώστης και εγώ ζω σε ένα παραμύθι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Συγχαρητήρια τότε, βρήκες ένα άτομο που σκέφτεται όπως εσύ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποκλείεις το γεγονός να υπάρχουν άτομα που σκέφτονται όπως εγώ.

ωωω μα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ που σκεφτονται σαν και εσενα make no mistake;)

Τελικά έχεις αποφασίσει αν όλοι είμαστε ζώα ή όχι; Ή μήπως όλοι οι υπόλοιποι είναι αυτάρεσκα πιθηκοειδή και εσύ είσαι άλλο είδος ζώου (καλύτερο πάντα);

οπως ελεγα σε αλλο τοπικ, οι ανθρωποι που ειναι αξιοι να λεγονται ανθρωποι ειναι ελαχιστοι. Το αν εγω ανοικω σε αυτους remains to be seen, αλλα τουλαχιστον εχω επιγνωση της ματαιοτητας μου. Στερουμαι το αυταρεσκος;)

Εσύ μίλησες δημόσια για τη σχέση σου, οπότε δίνεις κάλλιστα στον καθένα το δικαίωμα να σχολιάσει για αυτήν. Ή μήπως όχι; Επίσης αυτό ήταν απειλή για τι; Θα χειροδικήσεις μήπως;

yep ακριβως αυτο.

ότι μπορούν να υπάρξουν τέτοιες περιπτώσεις, εφόσον μόνος σου λες ότι είναι 10-15% (άσχετα αν σε προηγούμενο post τους έβαζες 30-50%)

ω θεε μου, εγραψα 500 φορες οτι τα ποσοστα για "επιπολεες" απιστιες (οχι δηλαδη συνουσια) ειναι σαφως μεγαλυτερα. Ελεος, λιγη διορατηκοτητα δεν κανει κακο.

Point is αν θες να ζεις στο πραγματικο κωσμο πρεπει να ερθεις σε συμβιβασμο με αυτον. Αν σου τυχει το 15% μπραβο, μπορει να σου τυχει και το λοτο, δεν μπορεις να βασιζεσαι σε αυτο.

(το εσυ το οποιο χρησημοποιω ειναι γενικο, αναφερομαι σε ενα ρητορικο εσυ, οχι συγκεκριμενα σε εσενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Point is αν θες να ζεις στο πραγματικο κωσμο πρεπει να ερθεις σε συμβιβασμο με αυτον. Αν σου τυχει το 15% μπραβο, μπορει να σου τυχει και το λοτο, δεν μπορεις να βασιζεσαι σε αυτο.
Δεν θα σχολιάσω τα υπόλοιπα, γιατί δεν αξίζει. Η διαφωνία μας αν θυμάσαι ξεκίνησε γιατί θεωρείς δεδομένο, ότι όλοι (συν εμένα) απιστούν. Απο τη στιγμή που δέχεσαι πλέον ότι υπάρχει ένα ποσοστό που ΔΕΝ απιστεί, μου αρκεί. Μπορώ λοιπόν, να ζω στο παραμύθι μου και να παίζω λόττο. Και εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι πάντα θα πηγαίνετε 3-3 ή 4-4...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
… σαν πολύ προσωπικά δεν το πήρατε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Και κάτι άλλο ακόμα… σαν πολύ προσωπικά δεν το πήρατε?

Ναι βρε παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να μαλώνετε...!:/: Ο καθένας με την άποψή του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ναι βρε παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να μαλώνετε...!:/: Ο καθένας με την άποψή του...
Δεν μαλώνουμε, απλά είμαστε και οι δυο "έντονοι" χαρακτήρες. Όπως είπα το θέμα ξεκίνησε απο κάτι πολύ απλό και απλά προσωπικά ενοχλήθηκα γιατί προσπάθησε να μας μειώσει. Απο εκεί και πέρα, όπως είδατε το σταμάτησα γιατί το επίπεδο όσο πήγαινε και έπεφτε. Ε στο τέλος μάλλον (λέω μάλλον) το σταμάτησε και αυτός και για "τιμωρία" μάλλον έβαλε και ένα -4 κάρμα.

Για το θέμα πάντως, εγώ θα ήθελα να μου πουν αυτοί που πιστέυουν ότι όλοι σε μια μακροχρόνια σχέση απατούν, αν νομίζουν το ίδιο και για τους γονείς τους. Ελπίζω να μην μου πουν ότι το κάνω προσωπικό το θέμα. Απλά καλό είναι να μιλάμε θεωρήτικά, αλλά να το βλέπουμε και λίγο στην πράξη.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Εγω παντως συμφωνω με τον fandago..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Για το θέμα πάντως, εγώ θα ήθελα να μου πουν αυτοί που πιστέυουν ότι όλοι σε μια μακροχρόνια σχέση απατούν, αν νομίζουν το ίδιο και για τους γονείς τους.
Οι περισσότεροι απατούν. Όχι όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά "οι περισσότεροι" απατούν....
υπάρχουν στοιχεία και έρευνες για αυτό το πράγμα?
είναι οι περισσότεροι δλδ τόσο δυστυχισμένοι στη σχέση τους?

αναρωτιέμαι πραγματικά... η ερώτηση μου δεν ειναι ρητορική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Απλα βολευει. Το θεωρεις δεδομενο και τελειωσε. Αγαπη μου λυπαμαι, αλλα ετσι γινεται, ετσι λενε οι πινακες, δεν το θελω, αλλα θα σε απατησω.
Ειναι ευκολο και σε βγαζει απ'τη δυσκολη θεση, δε χρειαζεται να παιδεψεις τη σχεση σου, να προσπαθησεις, να κανεις καμια υποχωρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Απλα βολευει. Το θεωρεις δεδομενο και τελειωσε. Αγαπη μου λυπαμαι, αλλα ετσι γινεται, ετσι λενε οι πινακες, δεν το θελω, αλλα θα σε απατησω.
Ειναι ευκολο και σε βγαζει απ'τη δυσκολη θεση, δε χρειαζεται να παιδεψεις τη σχεση σου, να προσπαθησεις, να κανεις καμια υποχωρηση.

+++++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε έποτε, αφού έχεις σε τόσα πράγματα δίκιο, γιατί το χάνεις με τον τρόπο που μιλάς; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top