Απόψεις του Κώστα Τσόκλη για τους βιαστές και τους παιδόφιλους

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παρατηρείτε καθόλου; Ο Τσόκλης λέει ότι στην τελική αντί να επιτίθεσαι, γεύσου το! Δίνει μια συνταγή "αποβιασμοποίησης" του βιαστή! :slourp:
Περισσότερο από τις αρχικές δηλώσεις του, με ενόχλησε η φανερά αλαζονική και προκλητικά αναίσθητη απάντηση προς την γυναίκα-θύμα. "Τέχνη κάνουμε κιουρία μου, δε βράζουμε αυγά, να προσέχουμε μη σπάσουμε κανένα"... Η συμπόνια και η ταπεινότητα όμως, είναι Τέχνες κι αυτές.
Η καρδιά του κυρίου Τσόκλη φαίνεται να είναι από πέτρα, ...σαν αυτές που ζωγραφίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Περισσότερο από τις αρχικές δηλώσεις του, με ενόχλησε η φανερά αλαζονική και προκλητικά αναίσθητη απάντηση προς την γυναίκα-θύμα. "Τέχνη κάνουμε κιουρία μου, δε βράζουμε αυγά, να προσέχουμε μη σπάσουμε κανένα"... Η συμπόνια και η ταπεινότητα όμως, είναι Τέχνες κι αυτές.
Η καρδιά του κυρίου Τσόκλη φαίνεται να είναι από πέτρα, ...σαν αυτές που ζωγραφίζει.

Με έβαλες να ξαναδιαβάσω την απάντηση. Πρέπει να ευχαριστήσουμε την Resident Evil που ποστάρισε το link της απάντησης άσχετα αν πέρασε απαρατήρητο σε ένα μονόγραμμο.

Αρχική Δημοσίευση από Κώστας Τσόκλης:
.....
Τέλος, σας ζητώ συγνώμη, αν τα λόγια που είχα πει πριν από 11 χρόνια στην Ιταλία, βρήκαν την ευρωστία και τον τρόπο να ταξιδέψουν στο χρόνο και στο χώρο και να φτάσουν σήμερα σε σας, αποκομμένα από το γενικό πλαίσιό τους και κατʼεπέκταση, φυσικά, παρανοημένα και να ανασκαλέψουν τη ψυχή σας δυσάρεστα. Όμως και πάλι παρασύρομαι και αναρωτιέμαι μήπως αιτία και σπόρος δημιουργικός της ευαισθησίας που αποπνέει το μήνυμα σας που με συγκίνησε, δεν είναι ακριβώς αυτή η τραυματική σας εμπειρία. Αυτό το οδυνηρά ιερό διαμάντι της υπάρξεώς σας.

Έχω και εγώ στο σώμα μου και στη ψυχή μου πολλά τραύματα. Μα δεν τα φέρω σα βάρος, ούτε τα χρησιμοποιώ σαν άλλοθι. Αντίθετα προσπαθώ να τα μετατρέψω σε πηγές ομορφιάς και συγκίνησης για τους άλλους, για εσάς, που όπως λέτε δεν με αγαπάτε. Προσπαθήστε τουλάχιστον να με καταλάβετε και μην ξεχνάτε, παρακαλώ, ότι είμαι δημιουργός διψασμένος για έμπνευση, για αυτό, αν τα λόγια που είπα τότε σας προσέβαλαν, συγχωρέστε με.

Με όλη μου την εκτίμηση και τον σεβασμό,
....

Γιατί ο άνθρωπος έχει την τάση να δημιουργεί συνέχεια αφορισμούς; Ρε παιδιά κανένας δεν είναι τέλειος. Όλοι παρλαπιπάρουμε αραιά και που, πετάμε κοτσάνες, κάνουμε λάθη....αλλά έχουμε και τα καλά μας. Στη ζωή υπάρχει ασχήμια, υπάρχει όμως και ομορφιά. Το μεγαλύτερο λάθος μας είναι ότι ζούμε αγνοώντας την ομορφιά γύρω μας. Κι αυτό γίνεται ακριβώς γιατί δεν έχουμε ερωτικό πάθος για την ίδια τη ζωή.

Δεν βλέπω καμμιά έλλειψη συμπόνιας ή ταπεινότητας στα λόγια του κ. Τσόκλη. Μπορεί ναι η αλήθεια είναι να χειρίστικε επιπόλαια ένα λεπτό θέμα αλλά στο κάτω κάτω δεν είναι πολιτικός να "μετριάζει" το λόγο του μήπως και παρεξηγηθεί από τα ΜΜΕ.

Αισθάνομαι ότι πολλοί εδώ μέσα, ίσως κι εγώ στην αρχή, αδικήσαμε αυτό τον άνθρωπο. Μέχρι "πορνόγερο" τον είπαμε! Έλεος πια με αυτή την απολιτισιά και την "ποδοσφαιροποίηση" της ανθρώπινης σκέψης. Χαλαρώστε λιγάκι....η ζωή είναι ωραία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αισθάνομαι ότι πολλοί εδώ μέσα, ίσως κι εγώ στην αρχή, αδικήσαμε αυτό τον άνθρωπο. Μέχρι "πορνόγερο" τον είπαμε! Έλεος πια με αυτή την απολιτισιά και την "ποδοσφαιροποίηση" της ανθρώπινης σκέψης. Χαλαρώστε λιγάκι....η ζωή είναι ωραία! :D

Ελεος ! Ελεος! αυτό πρέπει να φώναζε και το 11 χρονο κοριτσάκι απο το βάθος του πηγαδιού. Αλλα ζωή σε λόγου μας και βέβαια, η ζωή έξω απο το πηγάδι είναι ωραία ! Ποιός το αρνήθηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Εγω θεωρώ οτι εκφράζει τις απόψεις πολλών. Ειδικά αυτο το "η κοπέλα τον ήθελε το βιασμό γιατί έβγαλε έξω τα βυζιά της" είναι μια διαδεδομένη άποψη από ανθρώπους αυτής της ηλικίας - συνήθως όμως κατώτερης μόρφωσης.
Θελει να πει οτι με τον τροπο που ντυνεται μια γυναικα προκαλει την βια, τις σεξουαλικες ορμες κτλ. Οχι οτι θελει να καταληξει βιασμενη αλλα θελει να γεννησει τον ποθο, τη θεληση για το σωμα της και ισως στην ευρεση ενος παρτενερ που σφιζει απο τεστοστερονη. Υπαρχει καποιο ψεμα σ'αυτο;
μην ξεχνάμε πως δεν μιλάει κανένας επίσημος εκπρόσωπος
τις προσωπικές του ιδέες, αϊντίεζ, εκφράζει ο άνθρωπας :down:
Σωστο αλλα που να το προσεξει κανεις αναμεσα σε τοσα ωμα ποστ με αμετρητα "κατηγορω" λες κι αμα καταδικασεις σ'ενα φορουμ τις ακραιες αποψεις καποιου θα νιωσεις λιγο πιο σιγουρα για την ηθικη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τις προσωπικές του ιδέες, αϊντίεζ, εκφράζει ο άνθρωπας
ναι,,τις προσωπικες του αηδιες,εκφραζει,,εμεις τι φταιμε?

τετοιοι κουλτουριαρηδες "πολιτισμενοι" χαμηλων τονων ειναι οι επικινδυνοι για βιασμο,και σαδισμους..
ολοι τετοιοι ηταν αν παρατηρησετε..

στερημενοι ,ανανδροι,θρασυδειλοι,που επειδη δεν τους καθεται γυναικα,,προσπαθουν να το κανουν με το ζορι..στα κρυφα ομως,απομονωνοντας τη γυναικα..

τους ευγενεις,"πολιτισμενους' να φοβαστε,γυναικες,,αυτους που εχουν προσωπειο..

[...]

θυμηθητε σχεδον ολους τους βιαστες στα χρονικα..οι περισσοτεροι φαινονταν γλυκα και καλα ηρεμα παιδια,,περαν πασης υποψιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν βλέπω καμμιά έλλειψη συμπόνιας ή ταπεινότητας στα λόγια του κ. Τσόκλη. Μπορεί ναι η αλήθεια είναι να χειρίστικε επιπόλαια ένα λεπτό θέμα αλλά στο κάτω κάτω δεν είναι πολιτικός να "μετριάζει" το λόγο του μήπως και παρεξηγηθεί από τα ΜΜΕ.
Επαναλαμβάνω πως δεν με ενόχλησαν οι αρχικές δηλώσεις του περί των βιαστών, ούτε περίμενα να μετριάσει το λόγο του για να μην παρεξηγηθεί. Καλά έκανε και μίλησε όπως μίλησε, εάν έτσι ήθελε να μιλήσει. Ο θεατής-ακροατής, φιλτράρει αυτά που ακούει και τα αξιολογεί, με τον τρόπο του ο καθένας. Γι' αυτό και θεωρώ τη συγγνώμη της ΕΡΤ περιττή.
Μια προσωπική συγγνώμη όμως, με "ναι μεν αλλά" εμένα δεν με πείθει.
Χαρακτηριστικό των καλλιτεχνών είναι η ευαισθησία, την οποία βλέπω μονόπλευρα στις απόψεις του κ. Τσόκλη.
Η απάντησή του είναι διαποτισμένη από αλαζονεία και καλλιτεχνική έπαρση.
Η μομφή δε περί των τραυμάτων που εκείνος δεν χρησιμοποιεί ως άλλοθι, (πόσο ταιριαστό να μιλάς για άλλοθι σε ένα θύμα...) είναι το τελειωτικό χτύπημα στην ανοχή μου.
Εάν δεν ένιωθε από καρδιάς την ανάγκη να ζητήσει συγγνώμη, καλύτερα ας μην το έκανε. Το έργο του μπορούσε θαυμάσια να το διαφημίσει αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μήπως αν ο λόγος του δεν είναι επαρκής καλύτερα να δημιουργεί και όχι να μιλάει? Γιατί αν δεν θεωρείτε αφ'υψηλού τις παρακάτω φράσεις δεν ξέρω τι να πω?


"Όμως και πάλι παρασύρομαι και αναρωτιέμαι μήπως αιτία και σπόρος δημιουργικός της ευαισθησίας που αποπνέει το μήνυμα σας που με συγκίνησε, δεν είναι ακριβώς αυτή η τραυματική σας εμπειρία. Αυτό το οδυνηρά ιερό διαμάντι της υπάρξεώς σας."
"Είδατε πόσο ευαίσθητη γίνατε τώρα που έχετε πληγές? Πριν είσασταν?" Βιαστείτε και θα αποκτήσετε ευαισθησία!
"Έχω και εγώ στο σώμα μου και στη ψυχή μου πολλά τραύματα. Μα δεν τα φέρω σα βάρος, ούτε τα χρησιμοποιώ σαν άλλοθι. Αντίθετα προσπαθώ να τα μετατρέψω σε πηγές ομορφιάς και συγκίνησης για τους άλλους, για εσάς, που όπως λέτε δεν με αγαπάτε. "
Γιατί εμένα δεν με πόνεσαν, επειδή δεν το κάνω θέμα όπως εσεις και το κάνω ΤΕΧΝΗ? Βρείτε επιτέλους κι εσεις κάτι να κάνετε με τον βιασμό σας!

Αυτά δεν λέει? Η μήπως δεν κατάλαβα!
Και χωρίς να είναι λάθος να τα πει ένας άνθρωπος που τον αγαπάμε και μας αγαπάει τα παραπάνω, ο τρόπος είναι απαράδεκτος (εγώ VS εσύ) αλλά και δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Νομίζω οτι το παρακάναμε μεγάλο θέμα. Τα πάντα στη ζωή (και οι άνθρωποι επίσης) παίρνουν την αξία που τους δίνουμε. Αυτός ο τύπος βρήκε βήμα και είπε τις απόψεις του που είναι σεβαστές. Αν δηλαδή στη θέση του ήταν ο μανάβης της γειτονιάς μας, γιατί δε θα μας ένοιαζε; Τι τον κάνει αυτόν περισσότερο άξιο να ακουστούν οι απόψεις του από τον καθένα από μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Γιατί ο άνθρωπος έχει την τάση να δημιουργεί συνέχεια αφορισμούς; Ρε παιδιά κανένας δεν είναι τέλειος. Όλοι παρλαπιπάρουμε αραιά και που, πετάμε κοτσάνες, κάνουμε λάθη....αλλά έχουμε και τα καλά μας. Στη ζωή υπάρχει ασχήμια, υπάρχει όμως και ομορφιά. Το μεγαλύτερο λάθος μας είναι ότι ζούμε αγνοώντας την ομορφιά γύρω μας. Κι αυτό γίνεται ακριβώς γιατί δεν έχουμε ερωτικό πάθος για την ίδια τη ζωή.

Δεν βλέπω καμμιά έλλειψη συμπόνιας ή ταπεινότητας στα λόγια του κ. Τσόκλη. Μπορεί ναι η αλήθεια είναι να χειρίστικε επιπόλαια ένα λεπτό θέμα αλλά στο κάτω κάτω δεν είναι πολιτικός να "μετριάζει" το λόγο του μήπως και παρεξηγηθεί από τα ΜΜΕ.

Αισθάνομαι ότι πολλοί εδώ μέσα, ίσως κι εγώ στην αρχή, αδικήσαμε αυτό τον άνθρωπο. Μέχρι "πορνόγερο" τον είπαμε! Έλεος πια με αυτή την απολιτισιά και την "ποδοσφαιροποίηση" της ανθρώπινης σκέψης. Χαλαρώστε λιγάκι....η ζωή είναι ωραία! :D

Συνήθως δε βάζω αρνητικές ψήφους. Εσύ όμως δεν αφήνεις και πολλά περιθώρια.

Ο άνθρωπος δημιουργεί αφορισμούς επειδή πρέπει να κρατάει και κάποια προσχήματα και επειδή με τα χρήματα που πλήρωσε στο ελληνικό κράτος χρηματοδότησε έμμεσα έναν άνθρωπο με τέτοιες απόψεις.
Ελευθερία λόγου υπάρχει. Υπάρχει όμως και ελευθερία κριτικής. Όπως κρίνεις κρίνεσαι. Ο κύριος αυτός περίμενε ότι θα αρέσουν οι απόψεις του γενικώς και ειδικότερα σε γυναίκες που υπέστησαν βιασμό;

Επίσης, θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα προσβλητική η έκφραση περί απολιτισιάς για κάποιους οι οποίοι αντέδρασαν έντονα στις απόψεις αυτού του κυρίου. Αλήθεια για εσένα δηλαδή τι σημαίνει πολιτισμός; Είμαι απολίτιστος όταν θεωρώ επικίνδυνες τις απόψεις απενοχοποίησης του βιασμού; :confused:

Νομίζω οτι το παρακάναμε μεγάλο θέμα. Τα πάντα στη ζωή (και οι άνθρωποι επίσης) παίρνουν την αξία που τους δίνουμε. Αυτός ο τύπος βρήκε βήμα και είπε τις απόψεις του που είναι σεβαστές. Αν δηλαδή στη θέση του ήταν ο μανάβης της γειτονιάς μας, γιατί δε θα μας ένοιαζε; Τι τον κάνει αυτόν περισσότερο άξιο να ακουστούν οι απόψεις του από τον καθένα από μας;

Σέβομαι μόνο τις απόψεις εκείνες που σέβονται τον άνθρωπο και τα δικαιώματά του. Που είναι πραγματικά φιλελεύθερες απόψεις, που είναι πραγματικά συντηρητικές απόψεις. Όχι τις απόψεις εκείνες που είναι ψεύτικες, ανυπόστατες και εκφράζονται μόνο και μόνο για να εκφραστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Σέβομαι μόνο τις απόψεις εκείνες που σέβονται τον άνθρωπο και τα δικαιώματά του. Που είναι πραγματικά φιλελεύθερες απόψεις, που είναι πραγματικά συντηρητικές απόψεις. Όχι τις απόψεις εκείνες που είναι ψεύτικες, ανυπόστατες και εκφράζονται μόνο και μόνο για να εκφραστούν.

Δημοκρατία είναι να σέβεσαι την κάθε άποψη, ακόμα κι αν διαφωνείς τελείως με αυτήν.

Πώς μπορείς να κρίνεις οτι οι απόψεις αυτού του ανθρώπου είναι "ψεύτικες, ανυπόστατες και εκφράζονται μόνο και μόνο για να εκφραστούν";;;; Είναι οι απόψεις του και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις με αυτές εκφράζοντας επιχειρήματα κι όχι να του φιμώσεις το στόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η κοινωνία μας βασίζεται στην αρχή της ειρήνης, του αλληλοσεβασμού και της κατάρριψης της βίας.
Πώς να δεχτείς σαν "άποψη" αυτή που υποστηρίζει τη βία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Δημοκρατία είναι να σέβεσαι την κάθε άποψη, ακόμα κι αν διαφωνείς τελείως με αυτήν.

Πώς μπορείς να κρίνεις οτι οι απόψεις αυτού του ανθρώπου είναι "ψεύτικες, ανυπόστατες και εκφράζονται μόνο και μόνο για να εκφραστούν";;;; Είναι οι απόψεις του και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις με αυτές εκφράζοντας επιχειρήματα κι όχι να του φιμώσεις το στόμα...
Διαφωνω him δημοκρατια ειναι να δεχομαι οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει τις αποψεις του και δικαιωμα μου ειναι να μην τις σεβομαι οταν διαφωνω καθετα με αυτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Δημοκρατία είναι να σέβεσαι την κάθε άποψη, ακόμα κι αν διαφωνείς τελείως με αυτήν.

Πώς μπορείς να κρίνεις οτι οι απόψεις αυτού του ανθρώπου είναι "ψεύτικες, ανυπόστατες και εκφράζονται μόνο και μόνο για να εκφραστούν";;;; Είναι οι απόψεις του και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις με αυτές εκφράζοντας επιχειρήματα κι όχι να του φιμώσεις το στόμα...

Δε φιμώνω το στόμα κανενός. Απλά δε σέβομαι αυτά που λέει επειδή ο ίδιος δε σέβεται κάποια στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Θεωρώ ότι το να εκφράσω επειχειρήματα για να αντικρούσω μία τέτοια άποψη είναι περιττό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Η κοινωνία μας βασίζεται στην αρχή της ειρήνης, του αλληλοσεβασμού και της κατάρριψης της βίας.
Πώς να δεχτείς σαν "άποψη" αυτή που υποστηρίζει τη βία;

Σαν άποψη μπορείς να δεχτείς τα πάντα. Το επικίνδυνο - και παράνομο ενδεχομένως - είναι όταν κάτι γίνει πράξη.

Διαφωνω him δημοκρατια ειναι να δεχομαι οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει τις αποψεις του και δικαιωμα μου ειναι να μην τις σεβομαι οταν διαφωνω καθετα με αυτες

Τέλος πάντων μπλέξαμε σε θεωρίες.

Δε μου απαντήσατε, γιατί οι απόψεις του Τσόκλη είναι πιο άξιες να ακουστούν από τις απόψεις καθενός από μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σαν άποψη μπορείς να δεχτείς τα πάντα. Το επικίνδυνο - και παράνομο ενδεχομένως - είναι όταν κάτι γίνει πράξη.



Τέλος πάντων μπλέξαμε σε θεωρίες.

Δε μου απαντήσατε, γιατί οι απόψεις του Τσόκλη είναι πιο άξιες να ακουστούν από τις απόψεις καθενός από μας;

Το να αμφισβητείς στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα κι ελευθερίες ΔΕΝ είναι άποψη. Τέλος.

Όταν ένα "εξέχον μέλος" της κοινωνίας, όπως είναι ένας καθηγητής πανεπιστημίου, εκφράζει μία άποψη, έχει άλλο βεληνεκές και βαρύτητα από το μανάβη, και τα λόγια του θα ακουστούν και (παρ)ερμηνευτούν από μία ευρύτερη γκάμα ατόμων, από παιδιά μέχρι διαταραγμένες προσωπικότητες, κι από θύματα βιασμών μέχρι εγκληματίες. Το ανέφερα και πιο κάτω, γι'αυτό λέω ότι έπρεπε να προσέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Σαν άποψη μπορείς να δεχτείς τα πάντα. Το επικίνδυνο - και παράνομο ενδεχομένως - είναι όταν κάτι γίνει πράξη.



Τέλος πάντων μπλέξαμε σε θεωρίες.

Δε μου απαντήσατε, γιατί οι απόψεις του Τσόκλη είναι πιο άξιες να ακουστούν από τις απόψεις καθενός από μας;
προσωπικα δεν θεωρω οτι ειναι πιο αξιες απο καποιου αλλου απλα τις σχολιαζω γιατι αυτος τις εκφρασε την ιδια αποψη θα ειχα για τον καθενα που θα ελεγε τα ιδια ειτε ειναι καλιτεχνης ειτε ο μαναβης της γειτονιας οπως αναφερες σε αλλο ποστ .
Το μονο που θα αλαζε ειναι οτι με τον μαναβη θα μπορουσα να τσακωθω με τον συγκεκριμενο λιγο δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Δε μου απαντήσατε, γιατί οι απόψεις του Τσόκλη είναι πιο άξιες να ακουστούν από τις απόψεις καθενός από μας;

Μα δεν είναι. Η Ε.Ρ.Τ. θεωρεί ότι είναι. Εκείνος βρήκε ένα μικρόφωνο και μία κάμερα και τις εξέφρασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η κοινωνία μας βασίζεται στην αρχή της ειρήνης, του αλληλοσεβασμού και της κατάρριψης της βίας.
Πώς να δεχτείς σαν "άποψη" αυτή που υποστηρίζει τη βία;

αν παει να σε βιασει καποιος δεν θα ασκησεις βια?

δεν ειναι η βια το προβλημα,,αλλα ο τροπος και ο λογος,,που σε περιπτωση ενος σαδιστη βιαστη δεν δικαιολογειται με τιποτα..

δεν ειναι κακια η βια,,σωματικη ή λεκτικη,,απλα πρεπει να μπαινει σε σωστους κανονες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νομίζω οτι το παρακάναμε μεγάλο θέμα. Τα πάντα στη ζωή (και οι άνθρωποι επίσης) παίρνουν την αξία που τους δίνουμε. Αυτός ο τύπος βρήκε βήμα και είπε τις απόψεις του που είναι σεβαστές. Αν δηλαδή στη θέση του ήταν ο μανάβης της γειτονιάς μας, γιατί δε θα μας ένοιαζε; Τι τον κάνει αυτόν περισσότερο άξιο να ακουστούν οι απόψεις του από τον καθένα από μας;

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς εδώ. Το είπες και μόνη σου: Βρήκε βήμα και είπε τις απόψεις του. Πρώτη φορά το βλέπεις εσύ αυτό; :P
To internet, δίνει σε όλους μας, κατά κάποιο τρόπο, βήμα να εκφράζουμε τις απόψεις μας και αντίστοιχα κρινόμαστε γι' αυτές, όπως και ο κ. Τσόκλης. Αν εννοείς γιατί κρίνουμε ειδικά τις δικές του απόψεις, φαντάζομαι είναι επειδή μας έκαναν εντύπωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
..........
Αν εννοείς γιατί κρίνουμε ειδικά τις δικές του απόψεις, φαντάζομαι είναι επειδή μας έκαναν εντύπωση...
Ισως να μας έκαναν εντύπωση, αλλά εμένα μου μοιάζουν σαν να μας έχουν καλέσει κυριακή του πάσχα για τραπέζι και αντί για το σουβλιστό αρνί, μας σερβίρουν γαριδάκια και πατατάκια. Ποιος προσβάλλεται, εμείς ως καλεσμένοι ή αυτοί που στρώσανε το τραπέζι με σκουπίδια ;

Ως τελικό συμπέρασμα απο την αντίδραση της πλειοψηφίας εδώ, καταγράφεται το εξής :

μην αγγίζετε τον έρωτα με σκέψεις ντυμένες χρώματα θολά .



Υ.Γ. Αρκετά με τον Τσόκλη. Νομίζω οτι είναι ώρα να αλλάξουμε πορεία και ως πρόταση λέω να ανοίξετε το εξής θέμα : <<Θα τοποθετούσατε κόκκινη γραμμή ανάμεσα στην επιθυμία και τον βιασμό>> ; Αν ναι, μπορείτε να καθορίσετε το σημείο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top