Ποσο σας επηρεάζει ο τρόπος που μιλάει η γυναίκα;

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα πως γενικά δεν μου αρέσει να μιλάει κανένας άσχημα... :P :P :P

Δεν νομίζω δηλαδή, πως δεν ταιριάζει στις κοπέλες και στους άντρες ταιριάζει... :confused: :confused: :confused:

Νομίζω πως το να μιλάει κάποιος όμορφα είναι κάτι που τον κάνει να κερδίζει πάντα..., ανεξάρτητα από το γένος, την ηλικία, την εποχή, την κοινωνική τάξη, κλπ, κλπ, κλπ. ;) ;) ;)



.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Συμπεριλαμβάνοντας και τα δύο φύλα στο μνμ μου θα γράψω ότι προσωπικά μου φαίνεται εντελώς αντιαισθητικό κάποιος να ανοίγει το στόμα του και να θυμίζει βόθρο.Σαφώς και είναι θέμα διαπαιδαγώγησης.Θα μου πείτε ο πιτσιρικάς ή η πιτσιρίκα που όλοι οι φίλου του/ης έχουν το ίδιο ονοματεπώνυμο(ρε μαλ*κα) μιλάει έτσι και μπροστά σε γονείς και συγγενείς;Τις περισσότερες φορές όχι όμως και πάλι είναι θέμα διαπαιδαγώγησης γιατί αν κάποιος έχει σωστές βάσεις τι μέσα τι έξω απο το σπίτι του θα συμπεριφερθεί με (αυτο)σεβασμό.
Όσο για τους ενήλικες(άντε οι πιτσιρικάδες έχουν και το ελαφρυντικό ότι το θεωρούν μαγκιά και χειραφέτηση) τότε μιλάμε για παντελλή έλλειψη κοινωνικής συμπεριφοράς και αυτοσεβασμού.
Αυτό που παρατηρώ και με ενοχλεί ιδιαίτερα είναι η εμμονή ορισμένων γονέων να μαθαίνων στα νηπιακής ηλικίας παιδιά τους να βρίζουν και μετά να τα επικροτούν γελώντας.Τι χαριτωμένο αστείο αλήθεια να βλέπεις το κατά τ΄άλλο γλυκύτατο 4χρονο κοριτσάκι με το κοτσιδάκι να ψελλίζει "παλιομαλ*κα".Εύγε!


Απο την άλλη δεν μου αρέσουν και τα άτομα που είναι μονίμως γλυκανάλατα χωρίς την δυνατότητα να αντιδράσουν και να υψώσουν την φωνή τους ρίχνοντας και κανένα μπινελίκι εκεί που πρέπει.
Γενικά είμαι άνθρωπος της "χρυσής τομής" εκτίμω τους ανθρώπους που γνωρίζουν τα όρια μεταξύ δυναμισμού και κακοήθειας.
Αυτούς που αντιλαμβάνονται που και πως πρέπει να φερθούν κάθε στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σε αυτό το σπλίτ μπορώ να πώ ότι νοιώθω άσχημα, το θέμα νταλικέρης δεν το καταλαβένω, υπάρχουν γυναίκες οι οποιες μηλάνε όπως θέλουν χωρίς να εχωρίζοντε απο τους άντρες, θεωρώ ότι δεν είναι σω΄στό να λέει κάτι ένας άντρας και όταν πεί το ίδιο μια γυναίκα να λένε ότι είναι αντιεσθυτική, όλοι μπορούμε να μηλάμε όπως θέλουμ, δεν λέω να είναι σε αγνώστους άλλα π.χ. μέσα σε μια παραία γιατί να μην μηλήσει μια γυναίκα όπως θέλει; :)

Με λένε νταλικέρη σαντάμ χουσεήν και καπετανάκι απο μικρό κορίτσι, το βρισίδι είναι κάτι που δεν απόθυσε κανέναν απο τότε που θυμάμε να βρήζω, το θέμα είναι πώς το λέει άν είναι με την κακή ένοια ή με την καλή, μην κρίνουμε καλύτερα τον άνθρωπο απο την ομηλία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γυναίκα με πνεύμα μπορεί να κάνει καλή παρέα με έναν άντρα με πνεύμα. 'Αντρας με πνεύμα ταιριάζει με γυναίκα πνευματώδη που δεν νοιάζεται ούτε για το status του, ούτε για πλάτες ούτε αναζητά stable ούτε τίποτα από αυτά. Το πνεύμα κάνει τη διαφορά, όχι το λεξιλόγιο ούτε η μόρφωση και οι τρόποι. Το λεξιλόγιο είναι θέμα μόρφωσης, το πνεύμα και την καλλιέργεια ή τα'χεις ή δεν το'χεις. Και πνεύμα μπορεί να έχουν και οι γυναίκες-νταλικέρισες. Είτε κάποια είναι η Ελένη Γλύκατζη Αρβελέρ, είτε μια γυναίκα ταξιτζής, αν έχει πνεύμα, θα γίνει αμέσως αξιαγάπητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θες να πεις πως η Έλενα Γλυκατζή Αρβελέρ είναι αξιαγάπητη; :blink::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Θες να πεις πως η Έλενα Γλυκατζή Αρβελέρ είναι αξιαγάπητη; :blink::P
ποια ειναι αυτη; την ξερω; εχει καμια σχεση με την Λουκα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θες να πεις πως η Έλενα Γλυκατζή Αρβελέρ είναι αξιαγάπητη; :blink::P

Φυσικά και είναι αξιαγάπητη σαν άνθρωπος. 'Εχει φοβερό χιούμορ και στα νειάτα της θα ήταν πολύ ελκυστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
ποια ειναι αυτη; την ξερω; εχει καμια σχεση με την Λουκα; :worry:
Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ γεννήθηκε στην Αθήνα το 1926. Μετακόμισε στην Γαλλία το 1950. Πρώτη γυναίκα πρόεδρος του τμήματος Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο της Σορβόνης το 1967. Πρώτη γυναίκα πρύτανης του Πανεπιστημίου της Σορβόνης στην 700 χρόνων ιστορία του το 1976. Πρύτανης του Πανεπιστημίου της Ευρώπης.
Είναι απόφοιτος της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Μετά την αποφοίτησή της εργάστηκε ως ερευνήτρια στο Κέντρο Μικρασιατικών Σπουδών, ενώ μετακόμισε στο Παρίσι το 1953 για να συνεχίσει τις σπουδές της. Δύο χρόνια μετά την άφιξή της στη Γαλλική πρωτεύουσα διορίσθηκε στο Εθνικό Κέντρο Επιστημονικών Ερευνών της Γαλλίας (CNRS), ενώ το 1964 λαμβάνει τον τίτλο της διευθύντριας του Κέντρου και το 1967 αυτόν της καθηγήτριας στη Σορβόννη, ενώ στο μεταξύ τιμήθηκε με τον τίτλο του Docteur des Lettres. Ενώ διετέλεσε Διευθύντρια του Κέντρου Ιστορίας και Πολιτισμού του Βυζαντίου και της Χριστιανικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Paris 1, εξελέγη Αντιπρύτανις του Πανεπιστημίου της Σορβόνης (1970-1973) και το 1976, Πρύτανις.
Είναι Πρόεδρος, μεταξύ άλλων, του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου, της Επιτροπής Ηθικής του Εθνικού Κέντρου για την Επιστημονική Έρευνα (Γαλλία), του Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου των Δελφών (Ελλάδα) και Επίτιμη Πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής Βυζαντινών Σπουδών. Επίσης, διετέλεσε Πρόεδρος του Πανεπιστημίου Παρισίων, Πρύτανις των Πανεπιστημίων των Παρισίων, και Πρόεδρος του Κέντρου Georges Pompidou- Beaubourg.
Τα έργα της αφορούν κυρίως την ιδιότητά της ως βυζαντινολόγου. Μεταξύ των σημαντικότερων αξίζει να αναφερθούν οι «Έρευνες για τη διοίκηση της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας τον 9ο και 10ο αιώνα»(1960), «Το Βυζάντιο και η θάλασσα» (1966), «Μελέτες για τη διοικητική και κοινωνική διάρθρωση του Βυζαντίου»(1971), «Βυζάντιο, η χώρα και τα εδάφη»(1976), και «Η Πολιτική Ιδεολογία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας»(1976), «Βυζαντινή Γεωγραφία», «Ιστορική γεωγραφία του μεσογειακού κόσμου».
Η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ θεωρείται σήμερα από τις πλέον εξέχουσες πανεπιστημιακές προσωπικότητες, ιδιαίτερα στη Βυζαντινολογία, με πολύ μεγάλο αριθμό σχετικών διαλέξεων και ομιλιών εντός και εκτός Ελλάδας.





Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ναι, είναι πολύ μεγάλη πια, νέα ήταν πολύ γοητευτική γυναίκα. Τα μάτια της ακόμα είναι σαν σπίρτα αναμένα. Παντρεύτηκε τον Ζακ Αρβελέρ. Την είχαν προτείνει για πρόεδρο της Δημοκρατίας κάποτε και αρνήθηκε (σιγά που θα δεχόταν αυτή την θέση. Για κάτι τέτοια κάνουν οι Γιάννες...) Εδώ μια σχετικά πρόσφατη συνέντευξη της : https://www.hridanos.gr/volume07/interview/index.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι αντιαισθητικό μόνο για τη γυναίκα να μιλάει άσχημα αλλά και για έναν άντρα!Σίγουρα αν ακούσω μια κοπέλα να μιλάει και να ρίχνει καντήλια όλη την ώρα δε θα μου αρέσει.Όμως και για τις κοπέλες σίγουρα δεν είναι ωραίο ένα αγόρι να βρίζει!Εδώ εγώ καμιά φορά δεν αντέχω φίλους μου που αρχίζουν και βρίζουν και δε σταματάνε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
με επηρεάζει απίστευτα
οι περισσότερες γυναίκες είναι κατίκες
συνεπώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
οι περισσότερες γυναίκες είναι κατίκες
κατίνες ή κατσίκες εννοά το γιαπωνέζικο σούσι?:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
κατίνες ή κατσίκες εννοά το γιαπωνέζικο σούσι?:P:P

ιιι ντααααααααααααξ ίκανα ίνα μικρού λαθάκ


κατΙΝΕς ήθελα να πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Με εκνευρίζει αφάνταστα όταν η γυναίκα είναι "καθώς πρέπει".
Πιάνο - γαλλικά - μπαλέτο και άλλα τέτοια κουλά.
Μου αρέσει να είναι αυθεντική, σύγχρονη και να λέει τα πράγματα με το όνομά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Έχω μία φίλη, 18 χρονών τώρα, και βρίζει κάπως πολύ :P

Με τη συγκεκριμένη είμαστε ξαδέρφες, γειτόνισσες και φίλες απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, και γενικότερα τη θυμάμαι απο το γυμνάσιο και μετά να βρίζει. Δεν μου έκανε ποτέ πολύ εντύπωση γιατί την είχα συνηθίσει απο μικρή και γενικότερα και η υπόλοιπη παρέα την είχε συνηθίσει να μιλάει άσχημα, και για πλάκα και σοβαρά.

Ωστόσο, ενώ είναι μία κοπέλα πολύ όμορφη εμφανισιακά και ντύνεται μοδάτα, πολλές φορές είδα να απομακρύνονται άνθρωποι απο κοντά της και να λένε οτι βρίζει πολύ άσχημα. Και δε νομίζω οτι έχουν άδικο που φεύγουν, και της το έχω πει άλλωστε, οτι χτυπάει πολύ άσχημα να βλέπεις μία κοπέλα με φουστίτσα, μπλουζάκι, lipgloss και χίλια δυο βαψίματα και να συζητάμε για κάτι και να λέει "Κι εγώ ρε γ**ω την πουτ****α μου"

Έτσι λοιπόν, απο προσωπικές εμπειρίες :P το θεωρώ άκρως αντιαισθητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Με εκνευρίζει αφάνταστα όταν η γυναίκα είναι "καθώς πρέπει".
Πιάνο - γαλλικά - μπαλέτο και άλλα τέτοια κουλά.
Μου αρέσει να είναι αυθεντική, σύγχρονη και να λέει τα πράγματα με το όνομά τους

Πέστα πειρατή, άλλο να βρήζει γιατί το κάνει για μαγκιά και άλλο να είναι έτσι το στίλ της, τι λές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό που λες "να βρίζει για μαγκιά", είναι ψεύτικο και είναι εμφανές.
Τότε πράγματι, είναι άσχημο, αλλά εγώ δεν αναφέρομαι σε τέτοιες περιπτώσεις. :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτό που λες "να βρίζει για μαγκιά", είναι ψεύτικο και είναι εμφανές.
Τότε πράγματι, είναι άσχημο, αλλά εγώ δεν αναφέρομαι σε τέτοιες περιπτώσεις. :) :)

Αυτό σου λέω, αυτό προσπαθώ και εγώ να το διαχωρίσω χρόνια τώρα άλλα δεν με ακούει κανείς, πάντα λέω ότι δεν βρήζει πάντα μια γυναίκα απο μαγκιά, ΄΄αλλα καμιά φορά γιατί έτσι είναι το στίλ της αλλα δεν με ακούει κανείς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να σε ακούσει κανείς ρε Μάνια.
Φτάνει που το πιστεύεις κι εσύ, έτσι είναι αυθεντικό.
Εγώ έχω αρκετές φίλες που μιλάνε έτσι και γουστάρω πολύ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά λέω πολλές "κακές" λέξεις όταν μιλάω. Αλλά κανείς δεν ενοχλείται, επειδή για μένα το σημαντικό είναι ο τρόπος που θα πεις κάτι!Κι εγώ δεν μιλάω πουλώντας μαγκιά! Μια κοπέλα είχε πει για μένα ότι είμαι τόσο γλυκιά που όσα μπινελίκια και να πω ακούγονται γαλλικά!:P

Αλλά εμένα προσωπικά με εκνευρίζουν οι "ψιλομαγκέ" εκφράσεις, είτε μιλάμε για άντρα είτε για γυναίκα, κυρίως το να κόβουν τις λέξεις (για πε, νταξ) με τραβηχτή κι ελαφρώς βαριά προφορά.

Επίσης όταν λέω πως βρίζω δεν κάθομαι με τις φίλες μου στον δρόμο να φωνάζω "τι λες ρε μ@λ@κω; Πού πας ρε;ΡΕ! Άντε γ@μησου ρε". Αν και το έχω δει πολλές φορές, το να γκαρίζεις βρίζοντας μου φαίνεται άσχημο και για νταλικέρηδες που λέει ο λόγος!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top