Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα, φορώντας.. αλεξίσφαιρο για τα μείον, όπως πάντα.

Κατ'αρχήν θεωρώ δεδομένο οτι και τα δύο φύλα έχουν την ίδια συμμετοχή και ευθύνη για την ύπαρξη του εμβρύου-παιδιού τους. Πρώτον, για τους γνωστούς βιολογικούς λόγους οτι δεν υπάρχει παιδί χωρίς σπέρμα, ή χωρίς ωάριο. Δεύτερον, γιατί το ίδιο το παιδί, δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε πατέρα και μητέρα : μπορεί να έρχεται πιο κοντά με την μητέρα, αλλά ποτέ δεν είναι πλήρες χωρίς τον πατέρα. Ας αφήσουμε την λογική του πατέρα και της μητέρας, ποιός έχει το πάνω χέρι, κι ας έρθουμε στην λογική του παιδιού που υποτίθεται είναι αυτό που μας ενδιαφέρει..

Θεωρώ απαράδεκτο να κατηγορούμε τους άντρες όταν δεν θέλουν παιδί. Καθότι πολλές φορές συμβαίνει και οι γυναίκες να μην θέλουν παιδί για δικούς τους λόγους. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να μην γίνει γονιός αν δεν αισθάνεται ψυχολογικά έτοιμος. Είτε είναι άντρας, είτε γυναίκα.
Άν μια γυναίκα μείνει έγκυος και θέλει να το κρατήσει είναι δικαίωμά της. Δεν είναι δικαίωμά της όμως να επιβάλλει ευθύνες στον πατέρα, εφ'όσον εκείνος δεν ήταν σε θέση (βιολογικά) να επιλέξει αν θέλει να γεννηθεί το παιδί ή όχι.
Δεν μπορεί ένας άντρας να αναγκάσει την γυναίκα να αποκτήσει ένα παιδί που δεν θέλει, είναι παράλογο! Ανάλογα, δεν μπορεί μια γυναίκα να υποχρεώσει έναν άντρα να αναλάβει ευθύνες που δεν θέλει επειδή έχει την μήτρα και μπορεί να ορίσει την μοίρα του εμβρύου.
Τι σκ**ά ισότητα έχουμε άν οποιοδήποτε φύλο, υποχρεώνει οποιοδήποτε φύλο να κάνει το δικό του; Πού είναι η ελευθερία του ατόμου να κάνει τις επιλογές του; Προσωπικά αν έμενα έγκυος και εγώ το ήθελα, ο πατέρας όχι, θα αναλάμβανα την ευθύνη της επιλογής μου προσωπικά. Θα ήταν αναξιοπρεπέστατο,εκβιαστικό,εγωιστικό έως συμφεροντολογικό το να ζητήσω με το ζόρι να αναλάβει ο άλλος υποχρεώσεις και δή οικονομικές.. πόσο μάλλον συναισθηματικές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ειμαι υπέρ...ειδικά σε περιπτώσεις που έχει διαγνωστεί σοβαρό πρόβλημα υγείας στο παιδί για μένα είναι απαράδεκτη η απόφαση να γεννηθεί...ποιος είσαι εσύ που θα καταστρέψεις τη ζωή ενός παιδιού και της υπόλοιπης οικογένειας ταυτόχρονα...μη γελιόμαστε το έμβρυο ΔΕΝ ειναι παιδί ακόμα... με τη λογική αυτή πώς σκοτώνεις μια κατσαρίδα επειδή απλά σε εκνευρίζει ?? δε θα έπρεπε να νιώθεις τύψεις ή μήπως η ζωή του ανθρώπου αξίζει παραπάνω από των υπόλοιπων εμβιων όντων... σαφώς βέβαια και δεν είναι η εύκολη λύση κυρίως για την επίδοξη μητέρα, καθότι κινδυνεύει η ίδια της η ζωή στην επέμβαση. Στην περίπτωση όμως του βιασμού??? είναι αυτό το μωρό καρπός έρωτα και αμοιβαίας αγάπης....από πού και ως πού!!! ναι οκ δεν μπορεί βέβαια κάθε έφηβο αναγκέφαλο κοριτσάκι να ν=μην παίρνει προφυλάξεις και ύστερα ελαφρά τη καρδία να το ρίχνει στις εκτρώσεις!! αλλά όπως και να χει εγώ είμαι η μάνα, εγώ θα το κουβαλήσω με΄σα μου 9 μήνες, εγώ θα το αναθρέψω, συνεπώς εγώ αποφασίζω πώς θα διαχειριστώ το θέμα. Δηλαδή είναι καλύτερα να το γεννήσω και από οικονομική φερειπείν αδυναμία να το μεγαλώσω να το δώσω για ύιοθεσία??? άνθρωποι είμαστε , όχι μηχανές αναπαραγωγής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
το παιδι δεν ανηκει στη γυναικα..ειναι μισο μισο..το dna..ετσι λεει η βιολογια..και χωρις την συγκαταθεση του ανδρα δεν πρεπει να επιτρεπει ο νομος η γυναικα να κανει εκτρωση..εκτος αν εκ προοιμιου ο ανδρας ειναι αφαντος και θεωρηθει ετσι οτι δεν θελει να εχει καμια ευθυνη για το μωρο..κατι που γινεται συχνα.

Εεε βασικά δεν είναι μισό μισό το DNA γιατί το μιτοχονδριακό DNA είναι αποκλειστικά μητρικής προέλευσης.:P Ένα παιδί όντως δεν ανήκει σε κανέναν. Ο ρόλος του πατέρα είναι σίγουρα πολύ σημαντικός, όπως είναι και της μητέρας. Κατ' εμέ, όταν μια κοπέλα μένει έγκυος πρέπει οπωσδήποτε να συζητήσει με το αγόρι της-πατέρα του παιδιού το θέμα της εγκυμοσύνης πριν προβεί σε έκτρωση ή οτιδήποτε. Αλλά οκ αυτό που λες ότι δεν πρέπει να έχει το δικαίωμα η γυνάικα να κάνει έκτρωση χωρίς τη συγκατάθεση του άντρα μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο. Και δεν το λέω επειδή πισυεύω ότι το παιδί ανήκει στη μητέρα για όσο ειναι στην κοιλιά της. Κάθε άλλο! Απλά επειδή πρόκειται για το σώμα της και είναι τελικά δική της απόφαση τι θα κάνει με αυτό. Δεν είναι μηχανή αναπαραγωγής η γυναίκα να γεννάει παιδιά όποτε θέλει ο άντρας. :)

Ps. Nα υπενθυμησω στο αγαπητο κοινο οτι οι εκτρωσεις συνηθως (και ξερω καλα ποια λεξη χρησιμοποιω) γινονται επειδη τα αγορακια την απαιτουν, και τα κοριτσακια αν δεν εχουν λιγο τσαγανο, δεν εχουν και δικαιωμα γνωμης στο θεμα... Γι αυτο τα αγορακια ας κατσουν λιγακι καλα γιατι οταν ειναι αποφαση τους μια χαρα μας την επιβαλλουν, μονο εμεις θελουμε την αδεια τους...
Πώς γίνεται να μην έχουν τα "κοριτσάκια" δικαίωμα γνώμης στο θέμα? Και τι εννοείς τους την επιβάλλουν? Δλδ τις τραβάνε με το ζόρι στην κλινική και τις αναγκάζουν να κάνουν έκτρωση? I don't get it...:redface: Μου φαίνεται ότι είναι λιγο άδικο αυτό που λες. Γιατί αν το πάρουμε έτσι υπάρχουν και άντρες που είναι διατεθιμένοι να αναλάβουν πλήρως τις ευθύνες τους και οι γυναίκες "το παίζουν δύσκολες". If you know what I mean.

αλλά όπως και να χει εγώ είμαι η μάνα, εγώ θα το κουβαλήσω με΄σα μου 9 μήνες, εγώ θα το αναθρέψω, συνεπώς εγώ αποφασίζω πώς θα διαχειριστώ το θέμα. Δηλαδή είναι καλύτερα να το γεννήσω και από οικονομική φερειπείν αδυναμία να το μεγαλώσω να το δώσω για ύιοθεσία??? άνθρωποι είμαστε , όχι μηχανές αναπαραγωγής...

Μου φαίνεται λίγο εγωιστικό αυτό που λες. Στην πρότασή σου αυτή επαναλαμβάνεις συνέχεια το "εγώ", "εγώ", "εγώ". Σίγουρα εσύ εισαι η μάνα, εσύ είσαι αυτή που θα το κουβαλήσει 9 μήνες, αλλά δεν είσαι ΜΟΝΟ εσύ αυτή που θα το αναθρέψει, ούτε είσαι ΜΟΝΟ εσύ που συνέβαλλε στη δημιουργία αυτού του παιδιού. Άρα θεωρώ ότι δεν είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση. Και όσο για την υιοθεσία. Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται τόσο ασχημο να γεννήσεις ένα παιδί και να το δώσεις για υιοθεσία ξέροντας ότι θα κάνεις έτσι μια οικογένεια που δεν μπορεί να κάνει παιδιά ευτυχισμένη και επιπλέον ότι το παιδί σου πιθανότατα θα μεγαλώσει σε ένα ζεστο και κατάλληλο περιβάλλον από το να καταλήξει στα σκουπίδια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται τόσο ασχημο να γεννήσεις ένα παιδί και να το δώσεις για υιοθεσία ξέροντας ότι θα κάνεις έτσι μια οικογένεια που δεν μπορεί να κάνει παιδιά ευτυχισμένη και επιπλέον ότι το παιδί σου πιθανότατα θα μεγαλώσει σε ένα ζεστο και κατάλληλο περιβάλλον από το να καταλήξει στα σκουπίδια.:)

Υπάρχουν χιλιάδες παιδιά σε ορφανοτροφεία αν θα ήθελε κάποιος που δεν έχει παιδιά. Το θέμα είναι να εκλείψει η γραφειοκρατία και να διευκολυνθούν νομικά οι άνθρωποι που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά κι όχι να φέρνουμε νέα ορφανά παιδιά στον κόσμο.

Επίσης: δεν πετάς στα σκουπίδια το παιδί αλλά το ασχημάτιστο έμβρυο. Μην τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εεε βασικά δεν είναι μισό μισό το DNA γιατί το μιτοχονδριακό DNA είναι αποκλειστικά μητρικής προέλευσης.

θα το ψαξω ..;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_DNA

εχεις δικιο...αλλα απο οτι λιγα διαβαα το μιτdna δεν ειναι τοσο Κυριο και σημαντικο οσο το πυρηνικο δνα..και οτι μεταλλασσετε πολυ....

Although unlike nuclear DNA mtDNA is not specific to one individual,
με αλλα λογια δεν χαρακτηριζει απολυτα προσωπικα τον καθε ανθρωπο ...οπως το κλασσικο dna..
και ειναι και ενα πολυ μικρο κομματι του πυρ.dna..
https://www.pbs.org/wgbh/nova/neanderthals/mtdna.html

There are many variables that can affect the mutation rate of mtDNA, including even the possibility that mtDNA is not always inherited strictly through maternal lines. In fact, recent studies show that paternal mtDNA can on rare occasions enter an egg during fertilization and alter the maternal mtDNA through recombination. Such recombination would drastically affect the mutation rate and throw off date estimates.
συνθως ομως οπως διαβασα..τα μιτοχονδια ειναι στην ουρα του σπερματοζωαριου,που κοβεται φευγει μετα την εκρηξη της κεφαλης και την εισοδο του πυρν.dna του αρσενικου στο θηλυκο αυγο..
η ουρα μας εφαγε :D:P..τα μειδια παντως και οι μελισσες βαζουν το αρσ. μιτ dna κανονικα..
(οτι μπορω να βρω εναντιον του το βρισκω και εγω..τι να κανω?:P:D)
Με αλλα λογια(δικά μου;) ) ο πυρηνας της υπαρξης ενος ανθρωπου κληρονομειται εξισου και απο τους δυο γονεις..

..
σωνει και καλα να δινετε κατι παραπανω απο εμας?:P δε βαριεσαι.;)

Η Γυναικα δινει το ζην και ο ανδρας το Ευζην :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
το έμβρυο ΔΕΝ ειναι παιδί ακόμα... με τη λογική αυτή πώς σκοτώνεις μια κατσαρίδα επειδή απλά σε εκνευρίζει ??

Ωραία, το έμβρυο έχει ήδη παρομοιαστεί με κάμπια εδώ μέσα, τώρα και με κατσαρίδα. Πόσο χαμηλά θα φτάσει ο άνθρωπος προκειμένου να αιτιολογήσει τις επιλογές του; Κανένα πιο χαμερπές όν δεν βρήκατε ρε παιδιά για να παρομοιάσετε το ανθρώπινο έμβρυο;

εγώ θα το αναθρέψω, συνεπώς εγώ αποφασίζω πώς θα διαχειριστώ το θέμα.
Εσύ θα το αναθρέψεις;;;:eek:

Από πού προκύπτει αυτό;:confused:


Υπάρχουν χιλιάδες παιδιά σε ορφανοτροφεία αν θα ήθελε κάποιος που δεν έχει παιδιά. Το θέμα είναι να εκλείψει η γραφειοκρατία και να διευκολυνθούν νομικά οι άνθρωποι που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά κι όχι να φέρνουμε νέα ορφανά παιδιά στον κόσμο.
Εάν δεν γεννούσαμε τα παιδιά και τους κάναμε μία έκτρωση, τότε πώς ακριβώς θα διευκολύνονταν τα ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά, πού θα τα έβρισκαν; Νομίζω ότι η δήλωσή σου αυτή είναι άκρως αντιφατική...


Επίσης: δεν πετάς στα σκουπίδια το παιδί αλλά το ασχημάτιστο έμβρυο. Μην τα ξαναλέμε.
Θεωρώ ότι στην πορεία του θέματος, αφού δεν θέλεις να τα ξαναλέμε, αλλά και στο σχετικό θέμα περί Αρχής της Ζωής, έχω αποδείξει με εμπεριστατωμένο τρόπο, ότι αν μη τι άλλο τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά, άσχετα εάν κάποιοι δεν συγκινούνται από επιχειρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Πιο αντικειμενικη πηγη δε θα μπορουσες να παραθεσεις...
Ελα Δια, Αθηνα και ολο το Δωδεκαθεο μαζι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Γιατί είσαι προκατειλημένη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμμμ...βασει της Βικιπαιδεια "προκαταληψη" ειναι: μια γνώμη ή άποψη η οποία έχει σχηματιστεί κατά έναν μη αντικειμενικό/επιστημονικό τρόπο. Συχνά σχηματίζεται σαν αποτέλεσμα έλλειψης πληροφόρησης ή μειωμένης αντίληψης. Προκαταλήψεις είναι για παράδειγμα διάφορες στέρεες πεποιθήσεις που έχει ο άνθρωπος, όχι μέσα από τη γνώση (δηλ. από την αλήθεια), αλλά από διάφορες κατά καιρούς δεισιδαιμονίες, δοξασίες, μυστικισμούς, θρησκοληψίες, τελολογίες, εσχατολογίες, μεταφυσικές πεποιθήσεις, ρατσισμούς, εθνικισμούς, κ.λ.π.

Ποιος ειναι αραγε προκατειλημμενος? Εγω ή εσυ που υποστηριζεις τα ιδια με τον συγγραφεα του κειμενου της πηγης που παραθεσες?Ο συγγραφεας του κειμενου δεν ειναι ουτε αντικειμενικος αλλα ουτε παραθετει τι υποστηριζει η επιστημονικη κοινοτητα περι θανατου, ζωης μιας ανθρωπινης υπαρξης, παρα επικαλειται στο μεγαλυτερο μερος του κειμενου το συναισθημα του αναγνωστη με πολυ κακογοστο μαλιστα τροπο.
Να με συγχωρεις, αλλα δε θα μπορουσα να αντιδρασω διαφορετικα.
Και μαλιστα τετοιου ειδους κειμενα μονο το επιθυμητο αποτελεσμα δε φερνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Μπράβο ρε Νεράιδα, πες τα! Αυτό θα πει έλλειψη κριτικής σκέψης. Αλλά αν τους ρωτήσεις, τι έχεις να πεις που αυτό το παιδί που γεννήθηκε ζει μέσα στη μιζέρια ή σε ορφανοτροφεία ή κλαίει όλη μέρα που οι γονείς του παίζουν ξύλο, θα σου πει "ο Θεός σε δοκιμάζει". Άβυσσος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Μπράβο ρε Νεράιδα, πες τα! Αυτό θα πει έλλειψη κριτικής σκέψης. Αλλά αν τους ρωτήσεις, τι έχεις να πεις που αυτό το παιδί που γεννήθηκε ζει μέσα στη μιζέρια ή σε ορφανοτροφεία ή κλαίει όλη μέρα που οι γονείς του παίζουν ξύλο, θα σου πει "ο Θεός σε δοκιμάζει". Άβυσσος...

θα συμφωνησω κι εγω μαζι σου..αυτο του οτι η θρησκεια πρεπει να εμπλεκεται παντου και παντα δεν το καταλαβα ποτε και ουτε προκειται..:rolleyes::rolleyes: που ειναι η εκκλησια και η καθε εκκλησια οταν ο ανθρωπος εχει πραγματικα αναγκη? οταν θα γεννηθει ενα παιδι επειδη ειναι ''θελημα θεου'' και αυτο το παιδι δεν θα εχει να φαει, θα το κακομεταχειριζονται..κτλ??:hmm::hmm: πουθενα! Για να μην παρεξηγηθω..ειμαι κατα της εκτρωσης..χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι ειμαι υπερ της γεννησης ενος παιδιου οταν οι γονεις και οι συνθηκες δεν ειναι οι καταλληλες..:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ωραία, το έμβρυο έχει ήδη παρομοιαστεί με κάμπια εδώ μέσα, τώρα και με κατσαρίδα. Πόσο χαμηλά θα φτάσει ο άνθρωπος προκειμένου να αιτιολογήσει τις επιλογές του; Κανένα πιο χαμερπές όν δεν βρήκατε ρε παιδιά για να παρομοιάσετε το ανθρώπινο έμβρυο;

Κανείς δεν χρειάζεται να φτάσει πουθενά χαμηλά αν η αιτιολόγηση των επιλογών του δεν μετατρέπεται σε απολογία από αυτόκλητους προστάτες συνόλων κυττάρων (εντάξει με αυτό τον ορισμό?)
Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, το ξεκαθαρίζω αυτό, απόλυτα και προς πάσα κατεύθυνση, αλλά εδώ που έχουμε φτάσει ως κοινωνία και ως ελληνικό κράτος (βλ. υποδομές για την υποστήριξη της μητρότητας, των μονογονεϊκών οικογενειών, εκπαιδευτικό σύστημα κλπ) θα έπρεπε να καλούνται σε απολογία όχι οι υπέρμαχοι των εκτρώσεων με μόνη την απόφαση της μέλλουσας μητέρας αλλά οι κατήγοροι αυτών. :mad:

Εσύ θα το αναθρέψεις;;;:eek:

ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ. Δεν την αναρτώ ως απάντηση σε εσένα προσωπικά, απλά δράττομαι της ευκαιρίας...



(καλούνται να απαντήσουν όχι οι ανεύθυνοι εικοσάρηδες που έκαναν το λάθος, αλλά οι συνειδητοί οικογενειάρχες, καλοί σύζυγοι και στοργικοί πατέρες)
  1. Γνωρίζετε πότε είναι το επόμενο εμβόλιο του παιδιού σας?
  2. Το επόμενο ραντεβού του στον ορθοδοντικό?
  3. Τί εβγαλε μέσο όρο στο 1ο τρίμηνο?
  4. Τί νούμερο παπούτσι φοράει?
  5. Ποιό είναι το αγαπημένο του χρώμα?
  6. Πόσες απουσίες έχει στο σχολείο?
  7. Κάνει κοπάνες και από ποιόν καθηγητή? Το συζητήσαμε στους ελέγχους? Ή μήπως δεν πήγαμε εμείς να τους πάρουμε?
  8. Πώς τη λένε τη φιλόλογο είπαμε?
  9. Πώς τον λέγανε εκείνο το δάσκαλο που του είχε πει ότι δεν ξέρει τίποτα και είχε έρθει με κλάμματα στο σπίτι?
  10. Την επομένη είχαμε πάει στο Διευθυντή δια τα περαιτέρω, έτσι? 'Η μήπως πήγε η μαμά?
  11. Πού είσαστε την τελευταία φορά που ήταν στο κρεβάτι με ίωση?
  12. Ποιό είναι το αγαπημένο του φαγητό?
  13. Μήπως έχει τσακωθεί με τον/την κολλητό/ή του?
  14. Το Σάββατο έχει πάρτυ ο Γιαννάκης. Δεν μας απασχολεί που έχει ποδόσφαιρο στην τηλεόραση έτσι?
  15. Να συνεχίσω?
(...)


Θεωρώ ότι στην πορεία του θέματος, αφού δεν θέλεις να τα ξαναλέμε, αλλά και στο σχετικό θέμα περί Αρχής της Ζωής, έχω αποδείξει με εμπεριστατωμένο τρόπο, ότι αν μη τι άλλο τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά, άσχετα εάν κάποιοι δεν συγκινούνται από επιχειρήματα...

Ναι, σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά κάποιες φορές, εφόσον ζούμε σε οργανωμένη κοινωνία οφείλει το κράτος να ορίσει κάποια πράγματα με τους νόμους του και να τα αναθεωρήσει μόνο μετά από δραστική μεταβολή των επιστημονικών δεδομένων πάντα με γνώμονα το συμφέρον των πολιτών του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ζήσω αυτή την ζωή με όποιο τίμημα, γιατι είναι το πρώτο και θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου για να μπορεί να πραγματοποιήσει και τα άλλα του. Αν οι γονείς όλων μας, μας είχαν στερήσει αυτην την δυνατότητα δεν θα ήμασταν εδώ να μιλούσαμε και να πούμε πως δε θα θέλαμε να μας ξεφορτωθούν αν γεννιόμασταν με οποιοδήποτε ''κουσούρι'' αλλα και με αυτήν την θαυμαστή μοναδικότητα, χαρισματικότητα και αξία της ανθρώπινης ζωής. Και απο ότι ξέρετε ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα και τα ψυχικά αποθέματα να υπερβεί την ζωή και νικήσει σε αυτόν τον αγώνα. Τέλος προκατάληψη είναι να δέχεσαι την γνώμη μονάχα λίγων ιατρικών επιστημόνων και να παραβλέπεις όλες τις άλλες συνιστώσες της ανθρώπινης ύπαρξης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ζήσω αυτή την ζωή με όποιο τίμημα, γιατι είναι το πρώτο και θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου για να μπορεί να πραγματοποιήσει και τα άλλα του. Αν οι γονείς όλων μας, μας είχαν στερήσει αυτην την δυνατότητα δεν θα ήμασταν εδώ να μιλούσαμε και να πούμε πως δε θα θέλαμε να μας ξεφορτωθούν αν γεννιόμασταν με οποιοδήποτε ''κουσούρι'' αλλα και με αυτήν την θαυμαστή μοναδικότητα, χαρισματικότητα και αξία της ανθρώπινης ζωής. Και απο ότι ξέρετε ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα και τα ψυχικά αποθέματα να υπερβεί την ζωή και νικήσει σε αυτόν τον αγώνα. Τέλος προκατάληψη είναι να δέχεσαι την γνώμη μονάχα λίγων ιατρικών επιστημόνων και να παραβλέπεις όλες τις άλλες συνιστώσες της ανθρώπινης ύπαρξης.:)

μα δεν ειπε κανεις οτι ειναι κατα της τεκνοποιησης..:) απλα θεωρω οτι ολα πρεπει να γινονται την σωστη ωρα και με τις καταλληλες συνθηκες..:) επαναλαμβανω οτι ειμαι κατα τις εκτρωσης..γι αυτο απλα να προσεχουμε πως και τι κανουμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Δηλαδή το έγκλημα να είναι προμελετημμένο. Να προτέινουμε επίσης να ''καθαρίζονται'' και όποια μέλη μιας κοινωνίας πάσχουν απο κάποια μορφή ανικανότητας σωματικής, πνευματικής ή και φυλετικής(βλέπε Χίτλερ). Έτσι θα προάγουμε και την ''ποιότητα'' της ανθρώπινης ζωής.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Δηλαδή το έγκλημα να είναι προμελετημμένο. Να προτέινουμε επίσης να ''καθαρίζονται'' και όποια μέλη μιας κοινωνίας πάσχουν απο κάποια μορφή ανικανότητας σωματικής, πνευματικής ή και φυλετικής(βλέπε Χίτλερ). Έτσι θα προάγουμε και την ''ποιότητα'' της ανθρώπινης ζωής.:)

:confused::confused: ποιος ειπε κατι τετοιο??:confused::confused: αυτο που λεμε ειναι ενα ζευγαρι να αποκταει παιδι οταν ειναι σε θεση να το συντηρησει οικονομικα και συναισθηματικα..;):) δεν ειπαμε το παιδι να εχει καποιο προβλημα νοηματικο ή σωματικο και να το ''καθαρισει'' :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ζήσω αυτή την ζωή με όποιο τίμημα, γιατι είναι το πρώτο και θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου για να μπορεί να πραγματοποιήσει και τα άλλα του. Αν οι γονείς όλων μας, μας είχαν στερήσει αυτην την δυνατότητα δεν θα ήμασταν εδώ να μιλούσαμε και να πούμε πως δε θα θέλαμε να μας ξεφορτωθούν αν γεννιόμασταν με οποιοδήποτε ''κουσούρι'' αλλα και με αυτήν την θαυμαστή μοναδικότητα, χαρισματικότητα και αξία της ανθρώπινης ζωής. Και απο ότι ξέρετε ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα και τα ψυχικά αποθέματα να υπερβεί την ζωή και νικήσει σε αυτόν τον αγώνα. Τέλος προκατάληψη είναι να δέχεσαι την γνώμη μονάχα λίγων ιατρικών επιστημόνων και να παραβλέπεις όλες τις άλλες συνιστώσες της ανθρώπινης ύπαρξης.:)

Με όποιο τίμημα loukassss?
Δηλαδή δεν θα σε ενδιέφερε εάν ήσουν το αποτέλεσμα μιας βραδιάς μετά από ένα πάρτυ με πολύ αλκοόλ, ή ενός βιασμού?
Εάν η μητέρα σου είχε υποχρεωθεί να σε κρατήσει παραιτούμενη από άλλα σχέδια και όνειρα, αν ήσουν το αποτέλεσμα μιας επιπόλαιης σχέσης με τους γονείς του πατέρα σου να στραβοκοιτάνε αυτή που τύλιξε το γιό τους?
Εάν ο πατέρας σου κυνηγούσε ό,τι πετάει και ό,τι κολυμπάει (και ό,τι περπατάει φυσικά!) οικτίροντας τον εαυτό του που πήγε και χαντακώθηκε με την πρώτη που πήγε κι έμεινε έγκυος και δεν ήθελε να το ρίξει και υποχρεώθηκε να την παντρευτεί?

Αν είχες ένα "κουσούρι" όχι διανοητικό να μην καταλαβαίνεις την κατάσταση σου, αλλά φυσικό ας πούμε και να βλέπεις την οικογένεια σου να σκοτώνεται για να σε φροντίσει χωρίς μέσα, χωρίς πόρους, χωρίς υποστήριξη και να ξέρεις ότι αν μείνεις μόνος σου την έβαψες, και παρόλα αυτά οι άλλοι να θυσιάζονται για σένα, θα τα άξιζες όλα αυτά με τη μοναδικότητα και χαρισματικότητα της ανθρώπινης ζωής?

Προς αποφυγή κάθε πιθανής παρεξήγησης όλα τα παραπάνω ουδεμία σχέση έχουν με πραγματικά πρόσωπα και καταστάσεις και αποτελούν αποκλειστικά και μόνο υπόθεση εργασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Για κάποιους η όποια ζωή είναι οκ. Τι να πεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποιος από εμάς μπορεί να προεξοφλήσει τι θα γίνει κάποιος που γεννήθηκε κάτω από τις συνθήκες που αναφέρεις DR?
Ποιος από εμάς μπορεί να αποφασίσει ποιος αξίζει να ζει και ποιος όχι;
Η όποια ζωή είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την ανυπαρξία. Για κάποιους αυτό είναι αρκετό:
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=7006
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top