Δίπλωμα οδήγησης

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Δυστυχως να με αναλαβει αλλος δασκαλος δε γινεται επειδη στη συγκεκριμενη σχολη μονο αυτος κανει τα μαθηματα πορειας. Το κυριο θεμα μου βασικα ειναι οτι αφηνω σχετικα αργα το συμπλεκτη και αυτος λεει να το κανω πιο γρηγορα ως κινηση για να μη κανω πολυ ωρα πχ να ξεκινησω να στριβω σε καποια στροφη. Αλλα ενταξει ειμαι λιγο αργος και παω σχετικα αργα. Μπορει πχ ξερω γω να σταματησω καπως πιο πισω απο στοπ με αποτελεσμα να μην εχω καλη ορατοτητα αλλα να το αφηνω λιγο να τσουλαει μπροστα για να το επαναφερω στη σωστη θεση και αυτος να δυσανασχετει λεγοντας οτι δε το πηγα απο την αρχη στη σωστη θεση. Γενικα ειναι αυστηρος και αγχωνομαι. Αλλα Ειμαι ακομα 7ο μαθημα. Θα κανω μεχρι το 10 και μετα θα το τζασω αμα δε βγει. Ειναι γνωστος του πατερα μ οποτε δε νομιζω να μη κανει κουτσουκελα με τη καρτελα. Αλλα οπως και να χει. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Αν σου φωναζει επειδη αφηνεις συμπλεκτη με αργο ρυθμο ο τυπος απλα ειναι ανιδεος.Στην αρχη οταν μαθαινεις καλυτερα να τον αφηνεις αργα για να βρεις το λεγομενο biting point ωστε να ξεκιναει ομαλα χωρις πολλες στροφες.Αν αφησεις τον συμλεκτη γρηγορα θα συμβουν δυο πραγματα.1.θα σου σβησει και 2.θα ξεκινησεις αποτομα με μεγαλη ταχυτητα με κινδυνο να χτυπησεις τον μπροστινο.Οποτε κουλαρε θα το βρεις αυτο με τον καιρο μη σε αγχωνει:clapup::clapup:.Για το στοπ που λες ο δασκαλος εχει δικιο,σταματαμε στην πινακιδα εκει που εχουμε ορατοτητα και οχι πιο πισω καθως ειναι εν δυναμει επικινδυνο προς τους αλλους οδηγους(δεν ειναι και οτι καλυτερο να σε κολλησει μηχανακι απο πισω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Καθόλου ανίδεος δεν είναι.

Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι ξεκάθαρο ότι σου γαμάει την ψυχολογία μέχρι λίγο πριν την εξέταση που θα σου πετάξει κάτι θεϊκό του τύπου

"Δεν τα παίρνεις, μέχρι τώρα κάνεις λάθη γιαυτό λάδωσε να τελειώνεις"

Πάντως αφού είσαι λίγο πριν το τέλος δεν θα σου πρότεινα να αλλάξεις σχολή, είναι αρκετά μεγάλο αγγούρι.

Όσο για αυτό με τον συμπλέκτη το έκανα και εγώ έτσι στην αρχή. Μετά ο δάσκαλος μου έμαθε τον σωστό τρόπο, ουσιαστικά ενώ έχεις πατημένο το συμπλέκτη πατάς πολύ ελαφρά το γκάζι και μετά μπορείς να αφήσεις αρκετά γρήγορα τον συμπλέκτη.

Αλλά πρόσεξε, πολύ ελαφρά το γκάζι, γιατί αν το πατήσεις παραπάνω από όσο πρέπει κινδυνεύεις να πέσεις στον μπροστινό με ταχύτητα.
Και τον συμπλέκτη δεν θα τον αφήσεις απότομα, ούτε θα κάθεσαι μια ώρα να περιμένεις να βρεις το Bitting point με κίνδυνο να το χάσεις και να σου σβήσει κιόλας. Τον αφήνεις σταθερά και λίγο πιο γρήγορα από το κανονικό.

Με αυτόν τον τρόπο ξεκινάς πιο γρήγορα και το σημαντικότερο δεν σου σβήνει ποτέ.

Να σου πω αυτό που μου είχε πει και ο δάσκαλος, κάντο να μουγκρίζει λίγο το αμάξι.

Επαναλαμβάνω προσοχή ΜΗΝ χτυπήσεις δυνατά το γκάζι και φύγεις μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Καθόλου ανίδεος δεν είναι.

Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι ξεκάθαρο ότι σου γαμάει την ψυχολογία μέχρι λίγο πριν την εξέταση που θα σου πετάξει κάτι θεϊκό του τύπου

"Δεν τα παίρνεις, μέχρι τώρα κάνεις λάθη γιαυτό λάδωσε να τελειώνεις"

Πάντως αφού είσαι λίγο πριν το τέλος δεν θα σου πρότεινα να αλλάξεις σχολή, είναι αρκετά μεγάλο αγγούρι.

Όσο για αυτό με τον συμπλέκτη το έκανα και εγώ έτσι στην αρχή. Μετά ο δάσκαλος μου έμαθε τον σωστό τρόπο, ουσιαστικά ενώ έχεις πατημένο το συμπλέκτη πατάς πολύ ελαφρά το γκάζι και μετά μπορείς να αφήσεις αρκετά γρήγορα τον συμπλέκτη.

Αλλά πρόσεξε, πολύ ελαφρά το γκάζι, γιατί αν το πατήσεις παραπάνω από όσο πρέπει κινδυνεύεις να πέσεις στον μπροστινό με ταχύτητα.
Και τον συμπλέκτη δεν θα τον αφήσεις απότομα, ούτε θα κάθεσαι μια ώρα να περιμένεις να βρεις το Bitting point με κίνδυνο να το χάσεις και να σου σβήσει κιόλας. Τον αφήνεις σταθερά και λίγο πιο γρήγορα από το κανονικό.

Με αυτόν τον τρόπο ξεκινάς πιο γρήγορα και το σημαντικότερο δεν σου σβήνει ποτέ.

Να σου πω αυτό που μου είχε πει και ο δάσκαλος, κάντο να μουγκρίζει λίγο το αμάξι.

Επαναλαμβάνω προσοχή ΜΗΝ χτυπήσεις δυνατά το γκάζι και φύγεις μπροστά.


Αμα δωσει γκαζακι με συμπλεκτη πατημενο θα τον πει ο δασκαλος τρως τον δισκο.Αυτη την τεχνικη την χρησιμοποιουμε κυριως σε ξεκινηματα σε ανηφορα για να μην μας παρει πισω σε φαναρι ή οτιδηποτε.Anyway,ας το κανει η αγορινα οπως θελει απλα το σημαντικο ειναι να το μαθει ΣΩΣΤΑ τωρα στην αρχη ωστε να του μεινει στην υπολοιπη ζωη του γιατι και να να φαει τον δισκο του εκπαιδευτικου κλαιν μαιν αλλα στο δικο σου αλλαζει το πραγμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ίσα ίσα του είπα, δεν του είπα να το ξενυχιάσει.

Αν παρατηρήσεις όλοι έτσι οδηγούν, ίσως όντως να φθείρει τον δίσκο αλλά αν περιμένεις σε κάθε φανάρι να βρεις το Bitting point μας πήρε η νύχτα. Εκτός αυτού, όταν το έκανα και εγώ στην αρχή με κούραζε και με άγχωνε αφάνταστα μην και μου σβήσει και αρχίζει ο Ελληναρας τα καντήλια επειδή άργησε ένα δέκατο του δευτερολέπτου.

Ενώ όπως το περιέγραψα μετά μου έγινε αυτόματο και έφευγα άμεσα και χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ίσα ίσα του είπα, δεν του είπα να το ξενυχιάσει.

Αν παρατηρήσεις όλοι έτσι οδηγούν, ίσως όντως να φθείρει τον δίσκο αλλά αν περιμένεις σε κάθε φανάρι να βρεις το Bitting point μας πήρε η νύχτα. Εκτός αυτού, όταν το έκανα και εγώ στην αρχή με κούραζε και με άγχωνε αφάνταστα μην και μου σβήσει και αρχίζει ο Ελληναρας τα καντήλια επειδή άργησε ένα δέκατο του δευτερολέπτου.

Ενώ όπως το περιέγραψα μετά μου έγινε αυτόματο και έφευγα άμεσα και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ενταξει ο καθε ενας εχει τον τροπο του,πιστεψε με ομως μετα απο λιγο καιρο βρισκεις το σημειο μηχανικα χωρις να το καταλαβαινεις.Μιλαω φυσικα για το αμαξι που οδηγεις καθημερινα στη ζωη σου και οχι το εκπαιδευτικο.Και εμενα μου εσβηνε στην αρχη και εγραφα τους πισινους μου ,δεν ξερω ισως και να ειμαι αναισθητος χαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι όντως ο καθένας έχει τον τρόπο που οδηγεί, εγώ ας πούμε δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου πια να πηγαίνει στην αρχή και να περιμένει το Bitting point το οποίο ακόμα και όταν το έβρισκα εύκολα και δεν μου έσβηne ήταν πολύ πιο άβολο - αργό από τον τρόπο που το κάνω τώρα.

Ο καθείς και τα γούστα του I guess.

Πολύ πιθανό να είσαι λίγο αναίσθητος πράγμα αρκετά καλό ειδικά στην οδήγηση. Εγώ με το που μου έσβηνε και ο μαλακας ο Ελληναρας πάταγε τις κόρνες ήθελα να κατέβω να τον σαπίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ είχα πολύ μεγάλο θέμα με το biting point και με τον συγχρονισμό συμπλέγκτη και γκαζιού :P

Παίζει να είχαμε κάνει με τον δάσκαλο 12-15 μαθήματα μέχρι να το συνηθίσω :hehe: Το παρκάρισμα και η οπισθογωνία δεν μου φάνηκαν τόσο δύσκολα, όσο αυτό :hehe: Ίσα-ίσα, το παρκάρισμα μου πάντα ήταν αλφάδι με πεζοδρόμιο και τα αυτοκίνητα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Hello παίδες :)
Έδωσα εξετάσεις οδήγηση στις 12 Ιουνίου και ευτυχώς το πήρα με την πρώτη! Το θέμα είναι ότι έχουν περάσει πάνω από δύο μήνες και τηλέφωνο ακόμα δεν με έχουν πάρει από τη σχολή οδηγών για να μου πουν ότι ήρθε. Το ξέρω ότι επειδή είναι καλοκαίρι υπολειτουργούν λίγο πολύ όλες οι υπηρεσίες, αλλά το περιμένω πως και πως...Φοβάμαι ότι θα ξεχάσω να οδηγώ στο τέλος:P
Έχει δώσει κανένας άλλος εκείνη την περίοδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Hello παίδες :)
Έδωσα εξετάσεις οδήγηση στις 12 Ιουνίου και ευτυχώς το πήρα με την πρώτη! Το θέμα είναι ότι έχουν περάσει πάνω από δύο μήνες και τηλέφωνο ακόμα δεν με έχουν πάρει από τη σχολή οδηγών για να μου πουν ότι ήρθε. Το ξέρω ότι επειδή είναι καλοκαίρι υπολειτουργούν λίγο πολύ όλες οι υπηρεσίες, αλλά το περιμένω πως και πως...Φοβάμαι ότι θα ξεχάσω να οδηγώ στο τέλος:P
Έχει δώσει κανένας άλλος εκείνη την περίοδο;
Ειναι γνωστο πως καλοκαιρι γινεται της ποπης με τα διπλωματα,ολοι δινουν εξετασεις και ετσι συσσωρευεται μεγαλος ογκος διπλωματων που ομως δεν μπορει να εξυπηρετηθει εξαιτιας των αδειων και της γενικοτερης βαρεμαρας.Παιζει να εχει ερθει και να μην σε ενημερωσαν απο τη σχολη οποτε παρε τηλ εκει να τους ρωτησεις ή παρε υπουργειο συγκοινωνιων μηπως και σε κατατοπισουν εκει.Και κατι βασικο,ΜΗΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ μεχρι να ερθει το διπλωμα γιατι χωρις αυτο δεν εχεις ασφαλιση οποτε μην πεις παω μια βολτα εδω στο τετραγωνο γιατι μπορει να την πατησεις και να πληρωνεις μια ζωη:(Υπομονη!!!

Α και η οδηγηση δεν ξεχνιεται ειναι σαν το ποδηλατο:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πες τον δάσκαλο σου να σου δώσει τον αριθμό πρωτοκόλου της αίτησης σου. Αν σε σταματήσουν οι μπάτσοι δείχνεις αυτό. Παράλληλα ενημέρωσε την ασφαλιστική σου αν σε καλύπτει.

Το σημαντικότερο από όλα διάξεξε μια αξιόπιστη ασφαλιστική. Στην Ελλάδα έχουμε φτηνές ασφάλειες δεν χρειάζεται να τσιγγουνευόμαστε για 50 60 ευρώ διαφορά το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Πες τον δάσκαλο σου να σου δώσει τον αριθμό πρωτοκόλου της αίτησης σου. Αν σε σταματήσουν οι μπάτσοι δείχνεις αυτό. Παράλληλα ενημέρωσε την ασφαλιστική σου αν σε καλύπτει.
Και παλι σε γραφουν...κριμα εινια να φαει ενα 40αρι κληση για χαζομαρες,αν δεν το χρεαιζεσαι μην το κυκλοφορεις.Και ασφαλιση προφανως δεν υπαρχει μια και δεν υπαρχει διπλωμα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Για να οδηγήσω έτσι χωρίς να έχω το δίπλωμα στα χέρια μου, λίγο δύσκολο...Γιατί πρώτα απ'όλα φοβάμαι και δεν νιώθω σίγουρη...Κι αν γίνει καμία στραβή τρέχα γύρευε!
Θα τους πάρω κανένα τηλέφωνο σε λίγο καιρό...Το δίπλωμα το έβγαλα στην πόλη που σπουδάζω οπότε θα το κοιτάξω από την αρχή του μήνα που θα επιστρέψω...
Ξέρουμε αν πάνω στο χαρτί που σου δίνουν όταν περνάς τα σήματα(αυτό με τις ερωτήσεις) γράφει τον αριθμό πρωτοκόλλου;Γιατί μπορείς έτσι να μπεις στη σελίδα του Υπουργείου και να δεις σε τι φάση βρίσκεται το δίπλωμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Για να οδηγήσω έτσι χωρίς να έχω το δίπλωμα στα χέρια μου, λίγο δύσκολο...Γιατί πρώτα απ'όλα φοβάμαι και δεν νιώθω σίγουρη...Κι αν γίνει καμία στραβή τρέχα γύρευε!
Θα τους πάρω κανένα τηλέφωνο σε λίγο καιρό...Το δίπλωμα το έβγαλα στην πόλη που σπουδάζω οπότε θα το κοιτάξω από την αρχή του μήνα που θα επιστρέψω...
Ξέρουμε αν πάνω στο χαρτί που σου δίνουν όταν περνάς τα σήματα(αυτό με τις ερωτήσεις) γράφει τον αριθμό πρωτοκόλλου;Γιατί μπορείς έτσι να μπεις στη σελίδα του Υπουργείου και να δεις σε τι φάση βρίσκεται το δίπλωμα σου.

Στο δικο μου γραφει εναν αριθμο πρωτοκολλου με 3 ψηφια / και το ετος αρα το δικο σου θα πρεπει να ειναι καπως πχ 349/2017
Δεν νομιζω ομως να ειναι αυτο που ψαχνεις,παρε τηλ στη σχολη να σου πουν τον αριθμο πρωτοκολλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν καλύπτει καμία ασφαλιστική άνθρωπο που δεν έχει δίπλωμα στα χέρια του. Οι αιτήσεις, αριθμοί πρωτοκόλλου έχουν την ίδια αξία με χαρτί τουαλέτας και καλό είναι να μην βγαίνετε να παραπληροφορείτε τον κόσμο και πάνω από όλα να τον βάζετε σε κίνδυνο.

Κάνε ένα τηλέφωνο στην σχολή να μάθεις. Αλλά να ξέρεις είναι φυσιολογικό το διάστημα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν καλύπτει καμία ασφαλιστική άνθρωπο που δεν έχει δίπλωμα στα χέρια του. Οι αιτήσεις, αριθμοί πρωτοκόλλου έχουν την ίδια αξία με χαρτί τουαλέτας και καλό είναι να μην βγαίνετε να παραπληροφορείτε τον κόσμο και πάνω από όλα να τον βάζετε σε κίνδυνο.

Κάνε ένα τηλέφωνο στην σχολή να μάθεις. Αλλά να ξέρεις είναι φυσιολογικό το διάστημα αυτό.

Το δίπλωμα έχει ημερομηνία έδοσης την ημερομηνία των εξετάσεων. Δεν θα έχει πρόβλημα και στην περίπτωση ατυχήματος.

Απλώς η ασφαλιστική πρέπει να ενημερωθεί ότι οδηγά το αυτοκίνητο κάποιος νέος οδηγός για να αυξηθούν τα ασφάλιστρα.

Με τον αριθμό πρωτοκόλου ο μπατσίδης μπορεί να ελέξει αν όντως πήρες το δίπλωμα. Βασικά μπορεί ο καθένας από εδώ
https://ns2.yme.gov.gr:16010/AOPrintStatus.aspx

Δεν πρόκειται να δώσει κλήση κατα 99%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Καμία σοβαρή ασφαλιστική εταιρία δεν ασφαλίζει χωρίς το δίπλωμα. Αλλά ακόμα και αν καταφέρεις να ασφαλιστείς όταν γίνει η ζημιά πρέπει να έχεις ένα δίπλωμα μαζί σου αλλιώς η ασφάλιση θα σου είναι άχρηστη εκείνη την στιγμή.

Όσο για την κλήση, στην περίπτωση που το περιπολικό δεν έχει υπολογιστή τι γίνεται μάστορα; Περιμένεις να μπει το όργανο στο Smartphone να κοιτάξει; Σου έχει πει επίσης κάποιος ότι προβλέπεται να μπαίνουν τα όργανα στο συγκεκριμένο Site ή το υποθέτεις μόνος σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Καμία σοβαρή ασφαλιστική εταιρία δεν ασφαλίζει χωρίς το δίπλωμα. Αλλά ακόμα και αν καταφέρεις να ασφαλιστείς όταν γίνει η ζημιά πρέπει να έχεις ένα δίπλωμα μαζί σου αλλιώς η ασφάλιση θα σου είναι άχρηστη εκείνη την στιγμή.

Όσο για την κλήση, στην περίπτωση που το περιπολικό δεν έχει υπολογιστή τι γίνεται μάστορα; Περιμένεις να μπει το όργανο στο Smartphone να κοιτάξει; Σου έχει πει επίσης κάποιος ότι προβλέπεται να μπαίνουν τα όργανα στο συγκεκριμένο Site ή το υποθέτεις μόνος σου;

Δεν περιμένω είμαι σίγουρος. Αυτό είναι site είναι για την ενημέρωση των πολιτών. Αυτοί έχουν εξειδικευμένα προγράμματα για το σκοπό αυτό εδώ και χρόνια.

Mπορούν να σου δώσουν κλήση γιατί δεν το έχεις μαζί σου (το δίπλωμα) αλλά αυτό ειναι 10 ευρώ. Δηλαδή λες τον άλλον να περιμένει 4 μήνες για το κίνδυνο να πληρώσει 10 ευρώ σε κλήση (που δεν θα το κάνουν γιατί ξέρουν την κατάσταση); :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Βρε δεν είναι το θέμα η κλήση. Χέσε την κλήση.

Το θέμα είναι αν πέσει πάνω σε κανένα άλλο αμάξι το διάστημα που δεν έχει το δίπλωμα, ή ακόμα χειρότερα αν πέσει σε πεζό. Εκεί δεν τον καλύπτει καμία ασφάλιση και θα πληρώσει περιουσίες ολόκληρες (ειδικά αν πέσει σε πεζό).

Και ναι φυσικά λέω στον καθένα να περιμένει! Δεν νομίζω ότι χάλασε ο κόσμος να περιμένει. Πριν δώσει για το δίπλωμα τι έκανε όλα αυτά τα χρόνια δηλαδή; Οι 2-3-4 μήνες είναι το μέγα πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν έχει κανένα λόγο η ασφαλιστική να μη σε καλύψει αφού το δίπλωμα σου είναι ήδη σε ισχύ. Αν σου κάνει πρόβλημα η ασφαλιστική σου πας δικαστικά και δικαιώνεσαι. Ένα τηλεφωνάκι στην ασφαλιστική από το ενδιαφερόμενο θα το επιβεβαιώσει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να βγει η ασφάλεια στο όνομα του νέου οδηγού.

Κατά άλλα αυτό που λες ότι μπορείς να πληρώνεις μια ζωή έχεις δίκαιο. Γι αυτό δεν επιλέγουμε φτηνιάρικες ασφαλιστικές εταιρείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Αν πεσει πανω σε αλλο αμαξι ή χειρότερα σε ανθρωπο χωρις διπλωμα απλα εχεις καταστρεψει τη ζωη σου γιατι μεχρι να πεθανουν τα δισεγγονα αυτου που χτυπησες θα τον πληρωνεις.Επισης,δεν ηξερα πως η ΕΛ.ΑΣ εγινε NYPD και εχουν ΟΛΟΙ πανω τους μηχανακια(που σιγα μην μπουν στον κοπο δηλαδη και να εχουν) θα κοψουν την κληση και απο εδω παν και ι αλλοι.Βέβαια μπορει να πεσεις και σε κουλ τροχαιο και να μην σε γραψει αλλα that's another story:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top