Σκοτεινό ή ανοιχτό theme στον editor

Σκοτεινό ή ανοιχτό theme στον editor

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Ανοιχτό theme

    Ψήφοι: 5 33.3%
  • Σκοτεινό theme

    Ψήφοι: 9 60.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6.7%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πως θέλετε να είναι διαμορφωμένο ο editor όσο προγραμματίζετε

Σκοτεινό theme
ή
ανοιχτό theme
Αν και παρατηρώ ότι οι περισσότεροι IDE που έχω δουλέψει έχουν ως default το ανοιχτό background (xcode, eclipse, android studio). παρατήρω ότι σε video tutorial ακόμα και σε σειρές (mr. robot, Halt and Catch Fire, silicon valley) να χρησιμοποιούνται dark themes. Aντίθετα στα terminal μόνο τα Osx έχουν ως default to light theme. Στους terminal editor (π.χ. vim, emacs) προεπιλεγμένη επιλογή είναι το σκούρο theme.

Προσωπικά προτιμώ τα light themes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι της μόδας τα σκοτεινά, ο atom (και ο sublime όπως φαίνεται) το έχει ως προεπιλογή εξάλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αχχαχα κλαίω με αυτά τα θέματα :P

μόνο solarized dark 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Code:
set background=dark

Μόνο σκοτεινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γω solarized dark. Δεν έχω ιδαίτερη προτίμηση αρκεί να μην έχει κατάλευκο ή κατάμαυρο backround όπως το default του eclipse.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντα χρησιμοποιώ ανοιχτό theme οπως το default του eclipse. Το μαυρο backgroumd περαν του οτι μου φαινεται τελειως skid
με ενοχλεί απιστευτα καθως μου κουραζει τα ματια. Γενικα απο ερευνες που εχω διαβασει το ιδανικο για τα ματια ειναι απρο background με εντονα σκουρα χρωματα στα γραμματα. Τα αλλα μπορουν δυνητικα να προκαλεσουν προβληματα, γι αυτο οσοι περναμε απειρες ωρες στο pc καλο ειναι να χτισουμε καποιες καλες συνηθειες τωρα που ειναι νωρίς, οπως φωτεινότητα, τρόπο καθίσματος κτλ για να μη κλαίμε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Κι εγώ πάντα light theme στο Notepad++ :D
Κάποτε είχα δοκιμάσει να το δουλέψω σε dark theme, αλλά δεν τα κατάφερα να με βολέψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι οι έρευνες έχουν δείξει πως το backround δεν πρέπει να ναι έντονο όπως είναι το φωτεινό άσπρο, το κατάμαυρο και το κόκκινο του ολυμπιακού. Είτε ανοιχτά, είτε σκούρα αν είναι απαλά, καλά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ασπρο δεν ειναι το πιο ανοιχτό χρώμα που υπάρχει? Πως θα πας πιο light? Εννοείς να μειώσεις τη φωτεινότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοώ άσπρο και όχι πολύ απαλή απόχρωση άλλου χρώματος. Αν χρησιμοποιείς φουλ άσπρο τότε προτείνω να αλλάξεις σε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισως φταιει το tablet ή τα ματια μου αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα αυτου του ασπρου με το αλλο του eclipse που εβαλες παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πάντα χρησιμοποιώ ανοιχτό theme οπως το default του eclipse. Το μαυρο backgroumd περαν του οτι μου φαινεται τελειως skid
με ενοχλεί απιστευτα καθως μου κουραζει τα ματια. Γενικα απο ερευνες που εχω διαβασει το ιδανικο για τα ματια ειναι απρο background με εντονα σκουρα χρωματα στα γραμματα. Τα αλλα μπορουν δυνητικα να προκαλεσουν προβληματα, γι αυτο οσοι περναμε απειρες ωρες στο pc καλο ειναι να χτισουμε καποιες καλες συνηθειες τωρα που ειναι νωρίς, οπως φωτεινότητα, τρόπο καθίσματος κτλ για να μη κλαίμε μετά.

δηλαδή θες να μας πεις πως κλείνεις τα φώτα ανοίγεις ξέρω γω eclipse με λευκό φόντο και δε γκαβώνεσαι;

ούτε το μαύρο είτε καλό συμφωνώ το καλύτερο για μένα είναι γενικά σκούρες αποχρώσεις με καλές αντιθέσεις για αυτό και πολλά ide και editors έχουν για default dark αυτό το ξεθωριασμένο μαύρο συνήθως με molokai scheme.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δηλαδή θες να μας πεις πως κλείνεις τα φώτα ανοίγεις ξέρω γω eclipse με λευκό φόντο και δε γκαβώνεσαι;

ούτε το μαύρο είτε καλό συμφωνώ το καλύτερο για μένα είναι γενικά σκούρες αποχρώσεις με καλές αντιθέσεις για αυτό και πολλά ide και editors έχουν για default dark αυτό το ξεθωριασμένο μαύρο συνήθως με molokai scheme.

Σε φωτεινο δωματιο ασπρο background, σε σκοτεινο δωματιο σκοτεινο background. Απλα συνηθως δουλευω με φως. Αν εχεις επισης αρκετα μεγαλη οθονη που καλυπτει ολο το οπτικο σου πεδιο ή πολλεε οθόνες δεν εχεις θεμα ουτε στο σκοταδι με απρο background. Επισης το μαυρο background ειναι πολυ κακο για ατομα κε αστιγματισμο, περιπου το 50% του πληθυσμου δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισως φταιει το tablet ή τα ματια μου αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα αυτου του ασπρου με το αλλο του eclipse που εβαλες παραπανω.

Χαχαχα ναι υπάρχει διαφορά και στην όψη και στο πόσο κουράζουν τα μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Atom με Material για τη φαση, Vim με σκοτεινό για το dark side.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άλλαξα και εγώ σε dark mode. Είχα πρόβλημα με τα προηγούμενα γυαλιά και δεν μπορούσα να διαβάζω τα γράμματα με μαύρο φόντο εύκολα. Το dark είναι πολύ πιο ξεκούραστο για πολύωρη εργασία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top