Χρειάζεται η επαγγελματική κάρτα (card visit) στον άνεργο;

IriniN

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Νικολαϊδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πόσοι από εσάς που είστε σε αναζήτηση εργασίας αυτή την στιγμή, έχετε επαγγελματική κάρτα με τα προσωπικά σας στοιχεία; Δηλαδή ονοματεπώνυμο, επαγγελματική ιδιότητα ή ειδικότητα, τηλέφωνο, email λογαριασμό;

Σαφώς όταν εργάζεται κανείς υιοθετεί την ταυτότητα του οργανισμού του και έχει την αίσθηση του ανήκειν.

Μήπως όμως επειδή δεν έχετε εργοδότη, θεωρείτε ότι δεν χρειάζεται να έχετε και επαγγελματική ταυτότητα; Και πώς συστήνεστε; Πώς αξιοποιείτε μια τυχαία γνωριμία, που μπορεί να σας φέρει σε επαφή με πιθανώς ενδιαφερόμενους εργοδότες ή πρόσωπα κλειδιά;

Μήπως πρέπει να αναθεωρήσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πουλάς κάρτες? :worry:
Είχα βγάλει κάτι κάρτες όταν έψαχνα δουλειά στην ειδικότητά μου (καθηγήτρια Αγγλικών) οι οποίες ήταν πολύ όμορφες και πρωτότυπες από γραφιστική άποψη. Μόνο μια έδωσα σε ένα φροντιστήριο που είναι απέναντι από το σπίτι μου και μετά βρήκα δουλειά τελείως άσχετη, οπότε μου έμειναν οι κάρτες αμανάτι. Το φροντιστήριο δεν με έχει πάρει μέχρι σήμερα, αλλά δεν πιστεύω πως είναι λόγω της κάρτας αλλά μάλλον επειδή είναι σούπερ καταθλιπτικό φροντιστήριο και δεν πάνε πολλά παιδάκια.
Οι περισσότεροι που ψάχνουν δουλειά σήμερα δεν νομίζω να έβρισκαν με την κάρτα πάντως. Έτσι όπως το περιγράφεις, είναι σαν βιογραφικό τσέπης και χρήσιμο θεωρητικά, αλλά σε ποιόν να το δώσεις? Νομίζω πως οι "τυχαίες γνωριμίες" που καταλήγουν σε επαγγελματική ευκαιρία συμβαίνουν μόνο στις ταινίες. Και στην Συγγρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομίζω πως οι "τυχαίες γνωριμίες" που καταλήγουν σε επαγγελματική ευκαιρία συμβαίνουν μόνο στις ταινίες.
Σκέφτηκα πολύ ώρα τι θα απαντήσω σε αυτό, ώστε να σε πείσω ότι τα καλύτερα deals και οι καλύτερες δουλείες έχουν κλείσει έπειτα από τυχαία γνωριμία - δεν τα κατάφερα :P

Μια κάρτα βοηθάει. Σκεφτείτε τι είναι πιο πιθανό και λειτουργικό, ότι κάποιος ενδιαφερόμενος να σκεφτεί ότι τις προάλλες ο Μήτσος του είπε για έναν γνωστό του που είναι πχ τέλειος στο μοντάζ και αναζητήσει έπειτα τα στοιχεία του ή απλά να έχει μπροστά του μια καρτούλα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σιγά που θα την έχει μπροστά του... εγώ όσες φορές έχω πάρει κάρτα (και ποτέ δεν θέλω να την πάρω, πάντα την παίρνω από ευγένεια όταν μου την προσφέρουν) την βάζω στην τσέπη/τσάντα μου και την ξαναβλέπω όταν βάζω πλυντήριο ή κάνω ξεκαθάρισμα, όπου και συνήθως την πετάω. Ειδικά όταν πάω το αυτοκίνητο για πλύσιμο, πόσες κάρτες βρίσκει ο άνθρωπος και μου δίνει κάθε φορά...
Αν λοιπόν ο Μήτσος μου είχε πει για έναν τέτοιον, απλά θα έπαιρνα τηλέφωνο τον Μήτσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Επίσης αν γνωρίσεις κάποιον και θέλεις να του δώσεις τα στοιχεία του, του δίνεις το κινητό σου.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν το κινητό τους και κατευθείαν δημιουργούν μια νέα επαφή και τελείωσε το θέμα. Είναι και πιο οικολογικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει η κουλτούρα της business card, που σε άλλες χώρες (κυρίως στις αγγλοσαξωνικές και στην Απω Ανατολή - ιδιαίτερα οι Γιαπωνέζοι έχουν τρελλό κόλλημα με τις business cards) κάνει θραύση. Ελάχιστους ξέρω που οργανώνουν τις business cards που μαζεύουν και ακόμη λιγότερους που τις χρησιμοποιούν. Και αυτοί που ξέρω είναι κυρίως PR σε εταιρείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
H κάρτα δίνει κύρος στις υπηρεσίες που προσφέρεις και στη δουλειά σου και προσωπικά τις θεωρώ απαραίτητες για κάποιον ελεύθερο επαγγελματία και γενικά επαγγελματία.

Για τον άνεγο που ψάχνει να βρει τη δουλεία ως υπάλληλος με ένα μοναδικό εργοδότη καλύτερα να το ξανασκεφτεί. Ο σημερινός κατώτατος μισθός των 586 ευρώ είναι αστείος για 8ωρη απασχόληση. Είναι προτιμότερο να πληρώνεσαι ανά υπηρεσία που προσφέρεις και παράλληλα τις υπηρεσίες να τις προσφέρεις όχι σε 1 αλλά σε πολλούς "εργοδότες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επίσης αν γνωρίσεις κάποιον και θέλεις να του δώσεις τα στοιχεία του, του δίνεις το κινητό σου.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν το κινητό τους και κατευθείαν δημιουργούν μια νέα επαφή και τελείωσε το θέμα. Είναι και πιο οικολογικό!
Η πληκτρολόγηση θέλει κάποιο χρόνο και απαραίτητο-χρήσιμο δεν είναι μόνο ο αριθμός του κινητού.
H κάρτα δίνει κύρος στις υπηρεσίες που προσφέρεις και στη δουλειά σου και προσωπικά τις θεωρώ απαραίτητες για κάποιον ελεύθερο επαγγελματία και γενικά επαγγελματία.

Για τον άνεγο που ψάχνει να βρει τη δουλεία ως υπάλληλος με ένα μοναδικό εργοδότη καλύτερα να το ξανασκεφτεί. Ο σημερινός κατώτατος μισθός των 586 ευρώ είναι αστείος για 8ωρη απασχόληση. Είναι προτιμότερο να πληρώνεσαι ανά υπηρεσία που προσφέρεις και παράλληλα τις υπηρεσίες να τις προσφέρεις όχι σε 1 αλλά σε πολλούς "εργοδότες".
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα - όμως πολλοί δεν επιθυμούν να αναλάβουν ένα τόσο τεράστιο ρίσκο και κυρίως άγχος.
[Καφρίλα]Εξάλλου υπάρχει και το επίδομα ανεργίας :P[/Καφρίλα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top