Γυναικείες φιλίες: Ποια είναι η γνώμη σας;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λίγοι λόγοι για τους οποίους οι αντρικές φιλίες είναι δυνατότερες

1. Όταν πάρεις κιλά δε φοβάσαι μη στη πουν οι φίλοι σου.

2. Δε σχολιάζει ούτε νοιάζει κανέναν στην παρέα τι φοράς.

3. Μπορούμε να ρευόμαστε και να κλάνουμε χωρίς να σκεφτόμαστε τι θα πει ο άλλος.

4. Δεν είμαστε θύματα της μόδας.

5. Ο ένας δεν σχολιάζει τον άλλο πίσω απ'τη πλάτη του.

6. Δε φοβόμαστε μη μας κλέψει ο φίλος τη γκόμενα bros before who'es.

7. Ανεξαιρέτως οικογενειακής κατάστασης όλοι θα κοιτάξουμε και θα σχολιάσουμε το κώλο της σερβιτόρας δίχως τύψεις.

8. Όταν γίνει παρεξήγηση θα βριστούμε, θα μαλώσουμε, θα πέσει καμιά ψιλή, αλλά δε θα το κρατήσουμε μανιάτικο.

9. Αν δύο οι περισσότεροι γουστάρουν την ίδια γκόμενα θα γίνει κλήρωση ή εκ των προτέρων συμφωνία, δε θα ανταγωνιστεί ο ένας τον άλλο. Εκτός κι αν αυτός είναι ο σκοπός.

Αυτά κατά κύριο λόγο. Υπάρχουν βέβαια και αντρικές φιλίες που δεν είναι έτσι αλλά μιλάμε πάντα για τους μέσους όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Γενικά έχω απογοητευτεί από τις γυναικείες φιλίες.. μια γυναίκα δεν ξέρεις πάντα τι θέλει από σένα. Πονηρές, ζηλιάρες, ανταγωνιστικές.. Έχω κολλητούς που κάνουμε παρέα από πολύ παιδιά, έχουμε μαλώσει κάποιες φορές αλλά πάντα με στηρίζουν και τους στηρίζω στα δύσκολα, δεν βγάζουμε ζήλιες μεταξύ μας..
Γενικά οι φιλίες μου με άντρες είναι πιο υγιείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Τα απειρα κομπλεξ ορισμενων εως και σχεδον ολων των γυναικων( συγγνωμη κοριτσια αλλα ισχυει) στιγματισαν τη γυναικεια φιλια. Τωρα βεβαια εδω που τα λεμε ουτε οι αντρες πανε πισω. Πολλα προβληματα ο κοσμος.... ουφ λιγακι ζαμαν φου ρε παιδια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Οι γυναικείες φιλιες έχουν πιο πολλες πιθανότητες να καταστραφουν λογω του ανταγωνισμού κυριως. Ακόμα και πραγματικα να ενδιαφερεται η μία για την αλλη, αμα δει τη φίλη της ντυμενη ωραία και να δέχεται κομπλιμέντα, ενω αυτη εκεινη τη στιγμή είναι ντυμενη πολυ πρόχειρα, θα αισθανθεί άσχημα. Επισης, αν μια ειρωνευτεί την αλλη, έστω και πανω στην πλακα, εκείνη θα το παρει με άσχημο τρόπο και θα αρχισει τις μπηχτες κτλ. Τελευταία παντως έχω παρατηρησει κι αρκετους άντρες να φέρονται σαν κατίνες. Αυτό είναι ένα "συμπτωμα" της "θηλοπρέπειας" πολλων αντρων σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οι γυναικείες φιλιες έχουν πιο πολλες πιθανότητες να καταστραφουν λογω του ανταγωνισμού κυριως. Ακόμα και πραγματικα να ενδιαφερεται η μία για την αλλη, αμα δει τη φίλη της ντυμενη ωραία και να δέχεται κομπλιμέντα, ενω αυτη εκεινη τη στιγμή είναι ντυμενη πολυ πρόχειρα, θα αισθανθεί άσχημα. Επισης, αν μια ειρωνευτεί την αλλη, έστω και πανω στην πλακα, εκείνη θα το παρει με άσχημο τρόπο και θα αρχισει τις μπηχτες κτλ. Τελευταία παντως έχω παρατηρησει κι αρκετους άντρες να φέρονται σαν κατίνες. Αυτό είναι ένα "συμπτωμα" της "θηλοπρέπειας" πολλων αντρων σήμερα.
Ποια θυληπρεπεια, και εσεις στο αίμα σας το εχετε το κουτσομπολιό, ξέρεις πόσους μεγάλους άντρες βλέπω να συζητάνε για όλους και για ολα; :P
Και στο παράδειγμα που δίνεις οτι αν η μια ειναι ντυμένη ωραια κτλ, δεν συμφωνώ εντελώς. Αν μιλάμε για πραγματική φιλία, δεν πρόκειται να ζηλέψει η μια την άλλη, εγω για παράδειγμα δεν θα ζηλευα ποτε την κολλητή μου. Αλλα αν δεν ειναι αληθινή η φιλία, τότε ναι, μπορει η άλλη να ζηλέψει. Θεμα χαρακτήρα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δύσκολο πράγμα.. Δε ξέρω αν φταίει το φύλο ή κάτι άλλο, αλλά είναι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγάπη01

Νεοφερμένος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ας παραθέσω και εγώ την ταπεινή μου άποψη! :P
Πιστεύω πως τον τελευταίο καιρό κυριαρχεί ο ανταγωνισμός,κυρίως,μεταξύ των γυναικών και αυτό τις επηρεάζει ως ένα σημείο.Επιπλέον έχω παρατηρήσει ότι τώρα τελευταία πολλές φίλες μου δεν μιλάνε πλέον με τις κολλητές τους!Για να είμαι ειλικρινής είναι μια πολύ δύσκολη σχέση αυτή μεταξύ των γυναικών!Γενικότερα οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δύσκολες και θέλουν υπομονή και προσπάθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μια καλή φίλη είναι σχεδόν σαν την αδερφή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μερικές φορές η αδερφή που ποτέ δεν αποκτήσαμε. Δεν μπορούμε να επιλέξουμε τα αδέρφια που θέλουμε, αλλά τουλάχιστον έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε με ποια άτομα θέλουμε να κάνουμε παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Η φιλία έχει να κάνει με τον χαρακτήρα και την ψυχή του άλλου, όχι το φύλο του !!! Τα στερεότυπα και υπερ-γενικεύσεις κάποια στιγμή καταντάνε κουραστικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Θεωρω πως δεν είναι θέμα φυλο αλλά της γενικότερης κρίσης στις ανθρώπινες σχεσεις. Υπάρχει η τάση να ενοχοποιουνται και να κατηγορούνται γενικότερα οι γυναίκες. Ακομη και όταν διαλύονται οι αντρικες φιλίες θα "φταίει" και τότε κάποια "τσουλα". Οτι φταίει η γυναίκα που οι άντρες δε σέβονται τη φιλία τους. Μη και αναλάβουν καμία ευθυνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Για ποιο λογο πιστεύετε οτι μεταξυ γυναικών υπάρχει πολυ έντονη ακαγωνιστικοτητα ; ακομα και μεταξυ φίλων και κολλητών δηλαδη παρατηρείται αυτο. Πρόσφατα ξεκίνησα να το νιώθω και εγω αυτο για την κολλητή μου. Να την βλεπω ανταγωνιστικά και να θελω να προβάλω τα θετικά μου μπροστά της όσον αφορά τα κατορθώματα και τις επιτυχίες μου , που αποτελούν δικες τις ανεπάρκειες. Σα να θελω να την μειώσω δηλαδη και να την κανω να αισθανθεί μειονεκτικα και οτι εγω ειμαι καλύτερη και ανώτερη. Δεν ξερω γιατι συμβαίνει αυτο. Την αγαπω πολυ και ειναι πολυ σημαντική φιλη για εμενα. Μηπως λόγω έκλειψης αυτοεκτίμησης; μηπως επειδή πιστεύω οτι μειονεκτω παρα πολυ σαν κοπελα και δεν πιστευω στον εαυτό μου; Νιώθω οτι δεν αξίζω τίποτε, οτι ειμαι ασήμαντη και δεν αξίζω αγαπη. Μηπως της το κανω αυτο επειδή νιώθω οτι δεν πάνε καλα καποια πραγματα στη ζωή μου που σε εκεινη πάνε καλυτερα ; ειμαι πολυ μπερδεμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Όλα αυτά που περιγράφεις οτι νιώθεις, έχουν την ίδια πηγή που συνοψίζεται στη λέξη "ανασφάλεια".
Το οτι πρόφατα άρχισες να νιώθεις αυτή την τάση απέναντι στην κολλητή σου, ίσως οφείλεται στο οτι κάτι "πυροδότησε" τη δική σου ανασφάλεια, εξ ου και η ανάγκη σου να προσπαθείς διαρκώς να τη μειώνεις.
Μήπως αθέλά της κι εκείνη σε "προκαλεί" κατά κάποιον τρόπο, όχι εσκεμμένα τονίζω, αλλά με διάφορα γεγονότα ή καταστάσεις που βιώνει και που σου εκμυστηρεύεται (π.χ.τονίζοντας πόσο ευτυχισμένη ή επιτυχημένη είναι) και που μπορεί να είναι ευχάριστες για εκείνη , ενώ -αντίθετα- εσύ δεν περνάς και την καλύτερη περίοδο της ζωής σου;
Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να σε απομακρύνει συναισθηματικά και να σπείρει μέσα σου το ζιζάνιο της ζήλειας, που εκφράζεται με την ανταγωνιστικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Όλα αυτά που περιγράφεις οτι νιώθεις, έχουν την ίδια πηγή που συνοψίζεται στη λέξη "ανασφάλεια".
Το οτι πρόφατα άρχισες να νιώθεις αυτή την τάση απέναντι στην κολλητή σου, ίσως οφείλεται στο οτι κάτι "πυροδότησε" τη δική σου ανασφάλεια, εξ ου και η ανάγκη σου να προσπαθείς διαρκώς να τη μειώνεις.
Μήπως αθέλά της κι εκείνη σε "προκαλεί" κατά κάποιον τρόπο, όχι εσκεμμένα τονίζω, αλλά με διάφορα γεγονότα ή καταστάσεις που βιώνει και που σου εκμυστηρεύεται (π.χ.τονίζοντας πόσο ευτυχισμένη ή επιτυχημένη είναι) και που μπορεί να είναι ευχάριστες για εκείνη , ενώ -αντίθετα- εσύ δεν περνάς και την καλύτερη περίοδο της ζωής σου;
Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να σε απομακρύνει συναισθηματικά και να σπείρει μέσα σου το ζιζάνιο της ζήλειας, που εκφράζεται με την ανταγωνιστικότητα.

Με προκαλεί απο διάφορες απόψεις :
1) Ενω εχω περασει άπειρα προβλήματα υγείας και συνεχιζω , δεν παραπονιέμαι πλέον ... εκεινη μπορει να παραπονιεται και να γκρινιάζει επειδή εχει περίοδο πχ
2) Ενω εχει σχεση, συνεχώς παραπονιέται "Αχ τι περνάω , παω και τον βλεπω και περνάμε χρονο μαζι αλλα χάνω υπνο γιατι κοιμάμαι αργα ! Αχ ειναι δυσκολο και δαπανηρό να εχεις γκόμενο ! Περιποιήσεις , εσώρουχα ! Πωπω μου την πέφτουν παρα πολλοι ! Οταν εχεις γκόμενο το μυρίζονται και πέφτουν πανω σου σαν τα κοράκια !" Ειναι λιγο άσχημο να παραπονιέσαι απο τη στιγμη που εχεις εναν ανθρωπο διπλα σου, απλα και μονο για να δείξεις οτι εχεις προβλημα.

Το εχει σπείρει το ζιζάνιο, αλλα δεν το θελω... θελω να ελευθερωθω απο αυτο το κακο συναισθημα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Λυπάμαι Evaki, αλλά φοβάμαι οτι θα είμαι κακή σύμβουλος αν σου πω οτι έχω αποχωρήσει ουκ ολίγες φορές από τέτοιες
"τοξικές" φιλίες.
Γιατί πρωτίστως η κολλητή πρέπει να έχει αυτό που λέμε "ενσυναίσθηση", τουτέστιν να μπαίνει στη θέση του άλλου και να μη γίνεται προκλητική με τη συμπεριφορά της, ειδάλλως δεν είναι κολλητή πλέον (ή δεν υπήρξε ποτέ, αλλά τώρα αποδεικνύεται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ενα αλλο περιστατικό εχει σχεση με τη σχολη όπου ειμαστε μαζι. Δεν ερχεται καθολου τακτικά, μια στο τοσο. Ειχε να ερθει τωρα 2 βδομάδες. Εγω επειδή ηθελα να οργανωθώ για το διαβασμα μου, πηγα και αγόρασα ενα βιβλίο που μου ηταν χρήσιμο για διαβασμα . Οταν ήρθε στη σχολη και της ειπα οτι το πηρα μου λεει "Εσυ πας και δεν λες τιποτα !" ... εε νευρίασα και εγω και της ειπα " αφού δεν έρχεσαι και καθολου στη σχολη, να μην οργανωθώ και εγω για το διαβασμα μου ? Ποτε να περιμενω ; " Με ενόχλησε αρκετα αυτο που ειπε. Δε φτάνει που παρότι εχω θεματα υγείας πηγαινω στη σχολη και παίρνω σημειωςεις και εκεινη τις παιρνει έτοιμες απο εμενα , λεει και λόγια απο πανω. Επίσης ειχα ραντεβου με μια συμφοιτητρια να παρω σημειωςεις για ενα μαθημα και την ωρα που έστελνα στην κοπελα μηνυμα στο φβ να ερθει να βγαλω φωτοτυπίες , η φιλη μου είδε στη συνομιλια οτι είχαμε στείλει με την κοπελα αυτοκόλλητα με καρδούλες και σχολίασε υποτιμητικά "Πωπω καρδούλες , αγάπες και λουλούδια ... ουτε κολλητουλες να ήσασταν ! Δεν τα εχω κανει ποτε εγω αυτα τα γλυψιματα για σημειώσεις !" .... λες και εκανα τπτ κακο που κανόνισα με μια συμφοιτητρια να παρω λίγες σημειωςεις που μου έλειπαν ... Με νευρίασε και με αυτο αλλα το μονο που απαντηςα ηταν οτι απλα ειμαι ευγενική με την κοπελα που προσφέρθηκε να με βοηθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Με αυτά τα δεδομένα, κράτα τη για καμιά έξοδο, αλλά σε καμιά περίπτωση μην επενδύεις για "φιλία ζωής". Έτσι απλά και συνοπτικά.
Πάντα να'χεις στο μυαλό σου οτι υπάρχουν ένα σωρό άνθρωποι "εκεί έξω" που "περιμένουν" να διασταυρωθούν οι δρόμοι σας, ορισμένοι δε από αυτούς (έστω και ελάχιστοι), αξιόλογοι που θα σε ανεβάσουν και θα σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο.
Μην αναλώνεις τον πολύτιμο εαυτό σου στα μικρά και ασήμαντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Πέρα από αυτά που είπε η alcyone, εγώ θα 'θελα να το δεις λίγο αλλιώς το πράγμα πριν την "απορριψεις", μήπως τελικά δεν είναι τόσο κακή φίλη όσο νομίζεις. (Θα μιλησω τελείως θεωρητικά γιατί δεν την ξέρω την κοπέλα)
Μπορεί να έχεις περάσει πολλά και πλέον κάποια πράγματα να σου φαίνονται ασημαντα. Όμως ο υπολοιπος κόσμος δεν έχει τις ίδιες εμπειρίες με εσένα. Μπορεί για εκείνη η περίοδος της να είναι βασανο, όμως σε άλλα θέματα που έχει περάσει εκείνη να της φαίνονται ασημαντα. Γιατί να ξέρεις κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ξεχωριστή ιστορια και πάντα υπάρχει λόγος που είναι ένας άνθρωπος όπως είναι. Μπορεί επίσης να σε θεωρεί την καλύτερη της φίλη και στους καλύτερους μας φίλους θέλουμε να ξέρουμε ότι μπορούμε να πούμε τα πάντα και την παραμικρή γκρινια και δεν θα το κρίνουν. Να μην βλέπεις μόνο τι σου προσφέρει εκείνη, αλλά τι προσφερεις εσύ σε αυτόν τον άνθρωπο. Το να μην θέλει ή να μην μπορεί να πατησει στη σχολή είναι δικό της θέμα. Εσύ σαν καλή φίλη, σκεφτηκες να πεις και σε εκείνη για το βιβλίο? Μην το βλέπεις ανταγωνιστικά και πως εκείνη δεν παταει στη σχολή οπότε δεν της αξίζει το οτιδήποτε. Σίγουρα ένα τηλέφωνο μπορουσες να το κάνεις. Και για να επανελθω στο αρχικό σου ποστ. Ανασφαλεια, χαμηλή αυτοεκτιμηση και μια δόση εγωκεντρισμου. Αυτά βλέπω. Αν δεν αγαπησεις πρώτα τον εαυτό σου, δεν μπορείς να αγαπησεις σωστά τους υπόλοιπους. Γιατί μπορεί να λες ότι την αγαπάς, κι εγώ σε πιστεύω ότι το πιστευεις, όμως μια υγιης αγάπη δεν θα έβλεπε ανταγωνιστικά το άλλο άτομο. Να κοιταμε να διορθωνουμε τους εαυτούς μας πριν απαιτησουμε από τους υπόλοιπους να είναι τελειοι. Και ακόμη κι αν εμείς είμαστε τελειοι, δεν έχουμε ανθρώπους γύρω μας για να αλληλοσυγκρινουμε την τελειότητα μας! Αγαπαμε τον άλλο με τα κουσουρια και τις παραλογες γκρινιες του αν το ισοζυγιο βγαίνει θετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Αγαπαμε τον άλλο με τα κουσουρια και τις παραλογες γκρινιες του αν το ισοζυγιο βγαίνει θετικό.
Αυτό μου αρέσει και συμφωνώ απόλυτα. Αρκεί το ισοζύγιο να βγαίνει θετικό.:yes:
Εδάλλως, είναι καλό να απομακρύνουμε όποιον ή ότι μας κόβει τα φτερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Πέρα από αυτά που είπε η alcyone, εγώ θα 'θελα να το δεις λίγο αλλιώς το πράγμα πριν την "απορριψεις", μήπως τελικά δεν είναι τόσο κακή φίλη όσο νομίζεις. (Θα μιλησω τελείως θεωρητικά γιατί δεν την ξέρω την κοπέλα)
Μπορεί να έχεις περάσει πολλά και πλέον κάποια πράγματα να σου φαίνονται ασημαντα. Όμως ο υπολοιπος κόσμος δεν έχει τις ίδιες εμπειρίες με εσένα. Μπορεί για εκείνη η περίοδος της να είναι βασανο, όμως σε άλλα θέματα που έχει περάσει εκείνη να της φαίνονται ασημαντα. Γιατί να ξέρεις κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ξεχωριστή ιστορια και πάντα υπάρχει λόγος που είναι ένας άνθρωπος όπως είναι. Μπορεί επίσης να σε θεωρεί την καλύτερη της φίλη και στους καλύτερους μας φίλους θέλουμε να ξέρουμε ότι μπορούμε να πούμε τα πάντα και την παραμικρή γκρινια και δεν θα το κρίνουν. Να μην βλέπεις μόνο τι σου προσφέρει εκείνη, αλλά τι προσφερεις εσύ σε αυτόν τον άνθρωπο. Το να μην θέλει ή να μην μπορεί να πατησει στη σχολή είναι δικό της θέμα. Εσύ σαν καλή φίλη, σκεφτηκες να πεις και σε εκείνη για το βιβλίο? Μην το βλέπεις ανταγωνιστικά και πως εκείνη δεν παταει στη σχολή οπότε δεν της αξίζει το οτιδήποτε. Σίγουρα ένα τηλέφωνο μπορουσες να το κάνεις. Και για να επανελθω στο αρχικό σου ποστ. Ανασφαλεια, χαμηλή αυτοεκτιμηση και μια δόση εγωκεντρισμου. Αυτά βλέπω. Αν δεν αγαπησεις πρώτα τον εαυτό σου, δεν μπορείς να αγαπησεις σωστά τους υπόλοιπους. Γιατί μπορεί να λες ότι την αγαπάς, κι εγώ σε πιστεύω ότι το πιστευεις, όμως μια υγιης αγάπη δεν θα έβλεπε ανταγωνιστικά το άλλο άτομο. Να κοιταμε να διορθωνουμε τους εαυτούς μας πριν απαιτησουμε από τους υπόλοιπους να είναι τελειοι. Και ακόμη κι αν εμείς είμαστε τελειοι, δεν έχουμε ανθρώπους γύρω μας για να αλληλοσυγκρινουμε την τελειότητα μας! Αγαπαμε τον άλλο με τα κουσουρια και τις παραλογες γκρινιες του αν το ισοζυγιο βγαίνει θετικό.

Σε ευχαριστώ ... τα λόγια σου με βοήθησαν πολυ να ξεκαθαρίσω τα πραγματα και να δω τα λάθη μου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top