Μικρές απορίες κινητής τηλεφωνίας

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το εχει κανει ζητημα για 3 μερες στην Γερμανια. Εγω τι να πω που εζησα εναν ολοκληρο χρονο στην Ισπανια χωρις να μιλαω ισπανικα και χωρις να μιλανε αγγλικα; Ουτε χαθηκα, ουτε ειχα προβληματα. Δυσκολευτηκα; Πολυ. Τραβα να δεις ποσο ευκολο ειναι να βρεις σπιτι οταν δεν μιλαει κανεις την γλωσσα σου και μετα ελα να πεις ποσο μεγαλο προβλημα ειναι να μη βρισκεις wifi!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ το μόνο που ήθελα ηταν να λειτουργεί το κινητό μου στην ξένη χώρα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Θα λειτουργεί.
Μάλιστα, θα μπορείς να χρησιμοποιείς το ήδη ενεργοποιημένο πρόγραμμα ομιλίας που έχεις βάλει (π.χ. 600' προς what's up) για τους ίδιους προορισμούς (για κλήσεις προς Ελλάδα). Η μόνη διαφορά είναι ότι θα υπάρχει πρόσθετη χρέωση 0.03€/λεπτό. Επίσης, όποιος σε παίρνει τηλέφωνο από Ελλάδα, θα χρεώνεστε τόσο εσύ (0.06€/λεπτό), όσο και εκείνος (σαν να έχει κάνει διεθνή κλήση). Οι κλήσεις προς την χώρα που βρίσκεσαι, καθώς και προς τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ, τις οποίες κάνεις εσύ, έχουν συγκεκριμένο κόστος (νομίζω 0.21€/λεπτό).

Όσον αφορά το internet μέσω δεδομένων, δεν είναι συμφέρον οικονομικά ούτε το να έχεις ένα πρόγραμμα για roaming, ούτε το να μπαίνεις χωρίς πρόγραμμα. Καλύτερα να συνδέεσαι σε ανοιχτά δίκτυα wi-fi. Αν λειτουργεί ακόμη ο ακαδημαϊκός λογαριασμός σου από το πανεπιστήμιο/ΤΕΙ, χρησιμοποιήσε τα στοιχεία σου για να μπαίνεις στα δίκτυα eduroam, αν υπάρχουν, εκεί που θα πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θυμάμαι να την έχω ξανακάνει αυτήν την ερώτηση. Νομίζω πως όχι.
Έχω στο κινητό μου (lenovo) βάλει μία κάρτα για επέκταση χωριτικότητας. Ωστόσο, δεν μπορώ να αποθηκεύσω σε αυτήν εφαρμογές. Ουσιαστικά είναι λες και δεν την λειτουργώ. Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δε θυμάμαι να την έχω ξανακάνει αυτήν την ερώτηση. Νομίζω πως όχι.
Έχω στο κινητό μου (lenovo) βάλει μία κάρτα για επέκταση χωριτικότητας. Ωστόσο, δεν μπορώ να αποθηκεύσω σε αυτήν εφαρμογές. Ουσιαστικά είναι λες και δεν την λειτουργώ. Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό;
Οι εφαρμογές στα Android αποθηκεύονται αυτόματα στον εσωτερικό χώρο και πρέπει να τις μεταφερεις χειροκίνητα. Ωστόσο, οι εφαρμογές που θα μεταφερεις, θα αργουν περισσότερο αποτι αν λειτουργούσαν από τον εσωτερικό. Δοκιμασες ρυθμίσεις->εφαρμογές->μετακίνηση? Επίσης υπάρχει μια εφαρμογή που την κατεβαζεις και σου δείχνει αυτόματα ποιες εφαρμογές μπορούν να μετακινηθούν. Λέγεται appMgr III.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο κουλο που μου συνέβη? Πηγα σε ένα κατάστημα με θηκες κινητών στην Ερμού. Διαλεξα μια θήκη και μου είπε αυτός ότι επειδή δεν κάνει ακριβώς, να κόψει την θήκη για να πατιεται το κουμπακι. Πήρε λοιπόν το κινητό και όταν μου το επέστρεψε, (μετά που εφυγα το είδα) δεν είχε πια κλείδωμα. Ενώ είχα φωνητική αναγνώριση και μοτίβο, ήταν σαν να μην τα είχα βάλει ποτέ. Το περιεργαστηκα λίγο και κολλουσε πάρα πολύ, στο ίντερνετ δεν έμπαινε, σαν να είχαν απορυθμιστει τα δεδομένα. Το εκλεισα και το ξανανοιξα και μου έβγαλε μπλέ οθόνη. (Το κινητό είναι δύο εβδομάδων, και σίγουρα δεν είχε κάτι πριν) έκανα επαναφορά εργοστασιακων και λυθηκαν όλα τα θεματακια που είχε. Ωστόσο αναρωτιεμαι τι να συνέβη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο κουλο που μου συνέβη? Πηγα σε ένα κατάστημα με θηκες κινητών στην Ερμού. Διαλεξα μια θήκη και μου είπε αυτός ότι επειδή δεν κάνει ακριβώς, να κόψει την θήκη για να πατιεται το κουμπακι. Πήρε λοιπόν το κινητό και όταν μου το επέστρεψε, (μετά που εφυγα το είδα) δεν είχε πια κλείδωμα. Ενώ είχα φωνητική αναγνώριση και μοτίβο, ήταν σαν να μην τα είχα βάλει ποτέ. Το περιεργαστηκα λίγο και κολλουσε πάρα πολύ, στο ίντερνετ δεν έμπαινε, σαν να είχαν απορυθμιστει τα δεδομένα. Το εκλεισα και το ξανανοιξα και μου έβγαλε μπλέ οθόνη. (Το κινητό είναι δύο εβδομάδων, και σίγουρα δεν είχε κάτι πριν) έκανα επαναφορά εργοστασιακων και λυθηκαν όλα τα θεματακια που είχε. Ωστόσο αναρωτιεμαι τι να συνέβη..

Γιατι δεν πηγες πισω να ρωτησεις? Πιο πολυ για να μην αναρωτιεσαι τι @@@ εκανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μυρίζει hardware πρόβλημα.

Δεν νομίζω να έκανε τίποτα ο τύπος. Απλώς έτυχε και το πιθανότερο είναι να ξανατύχει. Ποιο είναι το μοντέλο του κινητού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μυρίζει hardware πρόβλημα.

Δεν νομίζω να έκανε τίποτα ο τύπος. Απλώς έτυχε και το πιθανότερο είναι να ξανατύχει. Ποιο είναι το μοντέλο του κινητού;

Λες ε? Είναι το mls ruby. Να το πάω στην εταιρία?

Γιατι δεν πηγες πισω να ρωτησεις? Πιο πολυ για να μην αναρωτιεσαι τι @@@ εκανε

Γιατί υπεθεσα ότι αν έκανε κάτι, σιγά μην το έλεγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί υπεθεσα ότι αν έκανε κάτι, σιγά μην το έλεγε!

Rataki μυρίζει. Καλού κακού μη βγάζεις γυμνές φωτογραφίες με το κινητό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Rataki μυρίζει. Καλού κακού μη βγάζεις γυμνές φωτογραφίες με το κινητό σου.

Δεν είχα σκοπό! :redface: δηλαδή με την επαναφορά δεν θα έφυγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον όχι εκτός και αν η επαναφορά σβήνει όλα τα apps.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μάλλον όχι εκτός και αν η επαναφορά σβήνει όλα τα apps.

Ναι, τα πάντα σβηστηκαν. Και ξέρεις τι σκέφτομαι? Αν είναι έτσι, με τον τύπο τώρα τι γίνεται? Σίγουρα θα πηγαίνουν και μικρά κοριτσακια εκεί. Μπορώ να σιγουρευτω κάπως και να κάνω κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, τα πάντα σβηστηκαν. Και ξέρεις τι σκέφτομαι? Αν είναι έτσι, με τον τύπο τώρα τι γίνεται? Σίγουρα θα πηγαίνουν και μικρά κοριτσακια εκεί. Μπορώ να σιγουρευτω κάπως και να κάνω κάτι?

Μπορείς να πας ένα άλλο κινητό εκεί να δεις αν θα γίνει κάτι παρόμοιο, και μετά να το πας σε κάποιον που ξέρει από forensics για να το ανιχνεύσει, αλλά μην περιμένεις να γίνουν και πολλά. Δεν υπάρχει ουσιαστικός τρόπος να αποδείξεις ότι αυτός σου έβαλε ιό εκτός και αν τον πιάσεις στα πράσα. Ένας άλλος τρόπος είναι να δεις που στέλνει δεδομένα το κινητό σου, σε ποιες ip κτλ, αλλά αφενός αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ η ίδια καθώς χρειάζεται κάποιες τεχνικές γνώσεις και αφετέρου πάλι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα αν ο τύπος είναι προσεκτικός. Μπορείς να το αναφέρεις στην δίωξη αν έχεις υποψίες αλλά και αυτοί δύσκολα θα ασχοληθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μπορείς να πας ένα άλλο κινητό εκεί να δεις αν θα γίνει κάτι παρόμοιο, και μετά να το πας σε κάποιον που ξέρει από forensics για να το ανιχνεύσει, αλλά μην περιμένεις να γίνουν και πολλά. Δεν υπάρχει ουσιαστικός τρόπος να αποδείξεις ότι αυτός σου έβαλε ιό εκτός και αν τον πιάσεις στα πράσα. Ένας άλλος τρόπος είναι να δεις που στέλνει δεδομένα το κινητό σου, σε ποιες ip κτλ, αλλά αφενός αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ η ίδια καθώς χρειάζεται κάποιες τεχνικές γνώσεις και αφετέρου πάλι δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα αν ο τύπος είναι προσεκτικός. Μπορείς να το αναφέρεις στην δίωξη αν έχεις υποψίες αλλά και αυτοί δύσκολα θα ασχοληθούν.
Σ`ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι μπορεί ένα κινητό να παρακολουθείται. Δε γνωρίζω όμως μέχρι που φτάνουν τα όρια της πρόσβασης που μπορεί να έχει κάποιος και στη συσκευή. Δηλαδή, πέρα από το να δει φωτογραφίες και να διαβάσει email και μηνύματα, μπορεί να κάνει αλλαγές στις επολογές σου, όπως για παράδειγμα ζουμάρισμα σε κείμενα, επιλογή και άνοιγμα ενός email, να σημειώσει ένα email ως αγαπημένο.. κι άλλα τέτοια τρελά. :P
Τα φώτα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η απάντηση είναι Ναι

Τα κινητά μπορούν να παρακολουθηθούν από τη NSA και όχι μόνο. Όλες οι εφαρμογές κινητών που κρυπτογραφούν το περιεχόμενό τους είναι υποχρεωτικό να δίνουν πλήρη πρόσβαση στις αρχές όταν το ζητήσουν. Από τη στιγμή που υπάρχει πρόσβαση στα δεδομένα των χρηστών υπάρχει πρόσβαση και στους κωδικούς άρα μπορεί να κάνει ότι μπορείς να κάνεις και εσύ στη συσκευή σου.

Είναι ηθικό αυτό;

Δεν υπάρχει επιλογή. Οι μάζες πρέπει να ελέγχονται και για να γίνει αυτό χρειάζεται πρόσβαση στη πληροφορία.

Τι πρέπει να φοβάμαι;

Πρέπει να φοβάσαι τους κακόβουλους χρήστες. Είναι δεδομένο ότι υπάρχει ένας τρόπος που ξεκλειδώνει τα πάντα σε κάθε εφαρμογή. Ο χάκερ αυτό το ξέρει και θα ψάξει να βρει τη πρόσβαση.

Τι μπορώ να κάνω;

1) Προτιμάς iPhone χωρίς jailbreak αντί για Android. H δομή του iOS είναι τέτοια που καμιά εφαρμογή δεν έχει πρόσβαση σε δεδομένα άλλης εφαρμογής γι αυτό και το iOS δεν έχει filesystem.

2) Αν επιμένεις Android βάζεις την επίσημη ROM της εταιρείας και όχι πειραγμένες ROM που μπορεί να βάλει ο καθένας ότι θέλει μέσα. Ενοείται ότι δεν κάνεις Root.

3) Όχι jailbreak/root. Δεν είναι τυχαίο ότι οι εφαρμογές των τραπεζών δεν τρέχουν σε jailbreak/root συσκευές.

4) Two steps verification όπου είναι δυνατόν. Είναι κάποιοι τύποι που δεν δηλώνουν το κινητό τους για να μην τους παρακολουθεί το σύστημα. Σε αυτούς απαντάμε: Ρε ηλίθιε το two step verification είναι για την ασφαλειά σου. Δεν περιμένει η GOOGLE το τηλεφωνικό αριθμό σου για να σε παρακολουθήσει. Το κάνει ήδη.

5) Τις περισσότερες φορές οι χάκερ/μποτάκια δεν έχουν σκοπό να σου καταστρέψουν τα δεδομένα σου αλλά λειτουργούν ως ξενιστής και π.χ. σου πετάνε διαφημίσεις χωρίς να γίνει αντιληπτό από το χρήστη ότι μπήκε κάποιος στο λογαριασμό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης ούτε οι ειδοποιήσεις. Έχω ελέγξει την ένταση και έχω ψάξει τις ρυθμίσεις χωρίς να καταφέρω κάτι.

Καμία ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα πω το πολύ χαζό γιατί μέχρι εκεί μπορώ να βοηθήσω, το έχεις κάνει μια επανεκκίνηση;
Καμιά φορά κάτι σκαλώνει και με την επανεκκίνηση στρώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης ούτε οι ειδοποιήσεις. Έχω ελέγξει την ένταση και έχω ψάξει τις ρυθμίσεις χωρίς να καταφέρω κάτι.

Καμία ιδέα;

Samsung έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top