Βαφή μαλλιών με henna

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
το εχει επιχειρησει καμια σας? τι αποτελεσμε ειχε? εγω εχω κανονικα σκουρο καστανο μαλλι και τα εβαψα προσφατα κοκκινα με κανονικη βαφη. λεω την επομενη φορα να δοκιμασω κοκκινη henna. λετε να πιασει?
καπου ακουσα οτι εφοσον τα εχω βαψει ηδη πρεπει να περιμενω καποιους μηνες γ να φυγει κ μετα ν το δοκιμασω, αλλιώς θα αντιδρασει η henna με τη βαφη κ θα κανει κακο στο μαλλι. ισχυει κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό έχω ακούσει, ότι πρέπει να περιμένεις κάποιους μήνες να φύγει η μία βαφή για να βάλεις την άλλη. Αν και το έχω ακούσει για άτομα που είχαν δοκιμάσει πρώτα χένα και μετά ήθελαν να δοκιμάσουν χημική. Για να φύγει τελείως η κανονική θα θέλει πολύ καιρό (ή να κόψεις τα μαλλιά).
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κανονική βαφή, αλλά με henna τα έχω κάνει πολλές φορές. Τα μαλλιά που είναι σκούρα καστανά και γίνονται σκούρα κοκκινο-πορτοκαλί, ειδικά στον ήλιο φαίνονται τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τι είναι η henna βαφή μαλλιών;;;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Τι είναι η henna βαφή μαλλιών;;;; :confused:

η χεννα ειναι ενα φυτο που βαφει βασικα.Το χρησιμοποιουσαν πολυ οι αιγυπτιοι..επισης και οι μουσουλμανοι,αν εχεις δει σε κατι ταινιες,μουσουλμανες με χερια γεματα σχεδια..ε..με χεννα ειναι βαμενα.Στην πραγματικοτητα..η αυθεντικη χεννα βγαζει μονο κοκκινο χρωμα.Τωρα τι βαζουν μεσα,και βγαζουν μαυρο και αλλες αποχρωσεις δεν γνωριζω..μαλλον προσθετουν και κατι αλλο.
Εγω παλια τα εβαφα συνεχεια με χεννα.Ποτε δεν περιμενα να φυγει η βαφη εντελως,για να τα βαψω.Βεβαια δεν το εκανα και αμεσως μετα απο βαφη.Μια χαρα εβγαιναν..εκτος απο μια φορα..που τα ειχα βαψει με χημικη βαφη ανοιχτο καστανο,μετα εβαλα μαυρη χεννα...και βγηκε μαυροπρασινο...:hehe::hehe::hehe::hehe:..ετρεχα και δεν εφτανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κανονική βαφή, αλλά με henna τα έχω κάνει πολλές φορές. Τα μαλλιά που είναι σκούρα καστανά και γίνονται σκούρα κοκκινο-πορτοκαλί, ειδικά στον ήλιο φαίνονται τέλεια.

Τέτοιο;
|
|
\/
Πες το μου να τρελαθώ και να καταραστώ την ώρα και τη στιγμή που άρχισα να τα βάφω. :'(
Πάντως, πιο μικρή είχε πάρει το μάτι μου σε ένα περιοδικό για χένα, και έλεγε νομίζω ότι μπαίνει μόνο σε φυσικό μαλλί;(ακα μη βαμμένο) αλλά τι διαφορά έχει από την κανονική βαφή; Και βγαίνει μόνο σε αποχρώσεις κόκκινου ε;:worry:
Και πας κομμωτήριο ή το κάνεις μόνη σου;:P
Για πες.:redface:



μια χαρα εβγαιναν..εκτος απο μια φορα..που τα ειχα βαψει με χημικη βαφη ανοιχτο καστανο,μετα εβαλα μαυρη χεννα...και βγηκε μαυροπρασινο...:hehe::hehe::hehe::hehe:..ετρεχα και δεν εφτανα..
Πλάκα κάνεις; Πράσινο; Τραγικό :S¨
Είδες; Δε πρέπει να πειραματίζεσαι. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 518576-9-1289491590376_large.jpg
    518576-9-1289491590376_large.jpg
    86.6 KB · Εμφανίσεις: 2,435

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
το φυτο βγαζει κοκκινο χρωμα,...ομως στο εμποριο υπαρχουν πολλες αποχρωσεις..ακομα και μαυρο..το οποιο και δεν συνιστω.:crazy::crazy::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ έχω δοκιμάσει μόνο μαύρο και κόκκινο, μόνο αυτά τα 2 έχει το κατάστημα από όπου τα παίρνω. Είναι συσκευασμένα σε διαφανή σελοφάν αυτά που αγοράζω. Το κατάστημα είναι άσχετο με βαφές, πουλάει διάφορα είδη σπιτιού και το έχουν μουσουλμάνοι. Σκέφτομαι τι θα κάνω αν για κάποιο λόγο σταματήσουν να φέρνουν ή κλείσει το μαγαζί... Επίσης είναι πολύ φτηνές, κάνει 2-3 ευρώ το σακουλάκι, που φτάνει άνετα για μαλλιά μέσου μήκους.
Αγοράζεις λοιπόν αυτή τη σκόνη και την αναμειγνύεις με νερό μέχρι να γίνει ομοιογενής πολτός. Αν θες μπορείς να προσθέσεις κι άλλα συστατικά, ώστε να γίνει σαν μάσκα μαλλιών (π.χ. αυγό, λάδι κλπ). Ο πολτός βρωμάει αρκετά, ειδικά αν βάλεις και αυγό! Επίσης το νερό που θα χρησιμοποιήσεις μπορείς να βάλεις και χαμομήλι, ώστε ουσιαστικά να γίνει αφέψημα χαμομηλιού. Υποτίθεται πως έτσι γίνεται πιο ανοιχτή η απόχρωση.
Απλώνεις λοιπόν το μείγμα στα μαλλιά καλά, τυλίγεσαι με σακούλες για να μην κάνεις όλο τον τόπο χάλια και περιμένεις. Εγώ συνήθως τα αφήνω γύρω στις 3-4 ώρες για να είμαι σίγουρη ότι θα πιάσει καλά η βαφή. Μετά ξεπλένεις, και είσαι έτοιμη!
Προσοχή: να βάλεις βαζελίνη στους κροτάφους σου και στις παρυφές του τριχωτού στο μέτωπο γιατί αλλιώς θα κοκκινίσει και το δέρμα σου σε αυτές τις περιοχές και θα κάνει 2-3 μέρες μέχρι να φύγει τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
το μαυρο..καλο σου βγαινει;;; γιατι εμενα,εκτος απο την φαση που μου βγηκε πρασινο,και παλι δεν εβγαινε καλο...πολυ θαμπο..κατι σαν μαυρο γκρι δηλαδη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
μια γνωστη μου διαλυει τη henna σε μπυρα.
εγω που τ χω ηδη βαμμενα κοκκινα λετε να βγει κανενα ακυρο χρωμα οπως βγηκε στην πουπουλινα μαυρο-πρασινο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
μια γνωστη μου διαλυει τη henna σε μπυρα.
εγω που τ χω ηδη βαμμενα κοκκινα λετε να βγει κανενα ακυρο χρωμα οπως βγηκε στην πουπουλινα μαυρο-πρασινο?

Αν το κανεις σε παρομοια αποχρωση..κοκκινωπη δηλαδη..δεν νομιζω..,.το θεμα ειναι οτι εγω,οσες φορες τα εβαφα με χεννα κοκκινου χρωματος,ποτε δεν επιασε..δηλαδη η διαφορα ηταν παρα πολυ μικρη.Μονο το μαυρο επιανε..αλλα γινοτανε σκατα..:hehe::hehe::hehe:..εχω ομως την εντυπωση οτι υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες..τι να πω..ας σου πουν και οι αλλες που την εχουν δοκιμασει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γιατι δε δοκιμαζεις σε τουφες στο εσωτερικο των μαλλιων; Δες εκει τι θα γινει, και χαλια να βγει δε θα φαινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποιά τα θετικά της βαφής με henna? Γιατί να την προτιμήσει κάποιος? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Τα θετικα ....οτι ειναι υποτιθεται 100/100 φυτικη βαφη,δεν εχει αμμωνια,και ολα τα αλλα χημικα που εχουν οι αλλες βαφες.Επισης πολυ φτηνη,αν και εμενα αυτο δεν μου λεει κατι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Που την βρίσκω;Στα φαρμακεία;Και πως την ζητώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
και στα φαρμακεια..αλλα και σε καταστηματα με καλλυντικα,φαντασου οτι εγω την εχω βρει εδω που μενω,στον χοντο..επισης και σε καταστηματα με φυτικα προιοντα.Απλα λες...βαφη χεννα για τα μαλλια εχετε;;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
το μαυρο..καλο σου βγαινει;;; γιατι εμενα,εκτος απο την φαση που μου βγηκε πρασινο,και παλι δεν εβγαινε καλο...πολυ θαμπο..κατι σαν μαυρο γκρι δηλαδη..:)

Και το μαύρο καλό μου βγαίνει, κάνει τα μαλλιά μου πιο σκούρα, δηλαδή φαίνεται η διαφορά. Σκέψου ότι εγώ δεν τα έχω βάψει ποτέ με άλλη βαφή, μόνο με χένα (είτε μαύρη είτε κόκκινη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ενδείκνυται και για ανταύγες;
Επίσης πόσο διαρκεί η βαφή;

Ενδιαφέρον ακούγεται. :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ενδείκνυται και για ανταύγες;
Επίσης πόσο διαρκεί η βαφή;

Ε ναι, γιατί όχι;
Εγω τα βάφω κάθε δύο μήνες περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ρε ρώτησα τη μαμά μου αν ξέρει για henna, και μου είπε ότι τα έβαφε συνέχεια και αυτή όταν ήταν μικρή με τι φίλες της. Βασικά, μου είπε ότι τα δυναμώνει κιόλας τα μαλλιά, τους δίνει λάμψη και μια ελαφριά απόχρωση κόκκινου. Βέβαια, μου' πε ότι κάνει μόνο για φυσικό μαλλί, τουλάχιστον αυτή μόνο σε φυσικό το είχε κάνει, και ότι πρέπει να το κρατήσεις πολλή ώρα στο μαλλί για να πάρει.
Βέβαια, εγώ λέω να πάρω κάποια στιγμή, να δοκιμάσω σε καμιά τούφα να δω αν πιάνει σε βαμμένο και βλέπουμε.:redface:

ciela κι εσύ πάρε και δοκίμασε, το πολύ πολύ να σου βγει κάνα πράσινο σε μια τουφίτσα, που οκ, θα φαίνεται σαν ανταύγεια.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
ciela τελικά δοκίμασες; Έχω μείνει με το φυσικό μου σκούρο καστανό μέχρι τα αυτιά και το βαμμένο να έχει γίνει από τον καλοκαιρινό ήλιο χάλκινο :( Κάτι γυφτέ τέλος πάντων. Διαβάζω στο ίντερνετ οι μισοί λένε κάνει για βαμμένα η χένα οι υπόλοιποι όχι. Έχω πολύ αδύναμα μαλλιά, δε μπορώ να κάνω πειράματα δυστυχώς :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top