Γερμανία-Ελλάδα-Τουρκία, ένας δρόμος φιλίας και συνεργασίας...

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ανήκω σ΄εκείνους που καλοβλέπουν μία σταθερή προοπτική επέκτασης της γερμανικής επιρροής (πολιτικής και οικονομικής)στη νοτιοανατολική γωνία της Μεσογείου. Στρατηγικά κι όπως εξελίσεται η Παγκοσμιοποίηση και η διεθνής διοικητική αναδιοργάνωση του κόσμου, θεωρώ ότι είναι καιρός, ο Ελληνισμός να αναγνωρίσει τις συγγενικές του ιστορικές συνάφειες με τους γερμανικούς λαούς και να πάψει να βαυκαλίζεται περί "ανάδελφου έθνους". Δεν ήταν τυχαία η πολιτική προσέγγιση της λεγόμενης "Μακεδονικής Δυναστείας" του Βυζαντίου, χίλια και περισσότερα χρόνια πριν από σήμερα. Γερμανοί και Ρώσοι, τότε, ουσιαστικά εξελληνίστηκαν, χάρη δύο βασιλικών γάμων. Θεωρώ ότι τότε ουσιαστικά είχαν μπει οι πρώτες πνευματικές βάσεις, ώστε, αφενός στη Γερμανία να αναβιώσει κατόπιν και να ανθίσει η ελληνική φιλοσοφία (Καντ, Χέγκελ, Γκαίτε κλπ) κι αφετέρου στη Ρωσία, να αναγεννηθεί ο ελληνικός χριστιανισμός("Ορθοδοξία"), με αποκορύφωμα το "πνεύμα Ντοστογιέφσκι". Γιατί ο Ελληνισμός δεν είναι "εξ αίματος", αλλά "εκ διανοίας και πνεύματος", ω ελληνόφωνοι Ελλαδίτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ουτιδανός

Νεοφερμένος

Ο Shizoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ενας βασιλικος γαμος δημιουργει ιστορικους δεσμους με λαους που δεν εχουν καμμια σχεση σαν καταγωγη μ' εμας, σαν γλωσσα, σαν πολιτισμος; :hmm:

οι Γερμανοι εχουν λατινογενη γραφη, γλωσσα που σ' εμας ακουγεται σαν γαυγισμα, καθολικο θρησκευμα, που τον ειδες τον εξελληνισμο;

Σιγα μη μας πεις οτι η κατοχη ηταν ουσιαστικα εμφυλιος πολεμος. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ενας βασιλικος γαμος δημιουργει ιστορικους δεσμους με λαους που δεν εχουν καμμια σχεση σαν καταγωγη μ' εμας, σαν γλωσσα, σαν πολιτισμος; :hmm:

οι Γερμανοι εχουν λατινογενη γραφη, γλωσσα που σ' εμας ακουγεται σαν γαυγισμα, καθολικο θρησκευμα, που τον ειδες τον εξελληνισμο;

Σιγα μη μας πεις οτι η κατοχη ηταν ουσιαστικα εμφυλιος πολεμος. :whistle:

- Η Κατοχή έγινε από τους Ναζί, παρόμοια με την κατοχή που τον ίδιο καιρό υφίστατο κι ο γερμανικός λαός, Ουτιδανέ.
- Η Γερμανική Γλώσσα, φίλε μου, είναι αδελφή της Ελληνικής και οι δύο μαζί, κόρες της μεγάλης ινδοευρωπαϊκής ομογλωσσίας.
- Αναρωτήθηκες πως ακούγονται τα ελληνικά σου, απ' τα αυτιά ή ενός Γερμανού ελληνομαθή ή ενός Έλληνα που γνωρίζει άριστα την Ελληνική Γλώσσα;:whistle::whistle::whistle:
- Οι Γερμανοί είναι μάλλον Διαμαρτυρόμενοι, αλλά μήπως εμείς οι Ελλαδίτες είμαστε τελικά πράγματι Ορθόδοξοι;
- Τον εξελληνισμό τον βλέπω στα γραπτά του Καντ, του Χέγκελ και άλλων μεγάλων διανοητών της Γερμανίας του 18 και 19ου αιώνα.
-Που είδες λατινογένεση της Γερμανικής Γλώσσας; Γνωρίζεις λατινικά και γερμανικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ουτιδανός

Νεοφερμένος

Ο Shizoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
- Η Κατοχή έγινε από τους Ναζί, παρόμοια με την κατοχή που τον ίδιο καιρό υφίστατο κι ο γερμανικός λαός, Ουτιδανέ.
Και οι Ναζι τι ηταν, παλιοφιλε, Αμερικανοι;

- Η Γερμανική Γλώσσα, φίλε μου, είναι αδελφή της Ελληνικής και οι δύο μαζί, κόρες της μεγάλης ινδοευρωπαϊκής ομογλωσσίας.
Η Ινδοευρωπαϊκη καταγωγη ειναι μυθος. Οι Ελληνες ειναι αυτοχθονες, ετσι μου λενε τουλαχιστον στο κομμα. Εαν θελεις θα φερω τον Αδωνι να σου εξηγησει γιατι εγω ειμαι απλος οπαδος και δεν χρειαζεται να γνωριζω περισσοτερα. η γλωσικη συγγενεια δεν ειναι αμεση. με την ιδια λογικη θα πρεπει να ειμαστε αδελφοι με τους Ινδους τους Περσες τους Σουηδους και ολη την Αρια φυλη. Γιατι ειδικα με τους Γερμανους σε επιασε η καψα;

- Αναρωτήθηκες πως ακούγονται τα ελληνικά σου, απ' τα αυτιά ή ενός Γερμανού ελληνομαθή ή ενός Έλληνα που γνωρίζει άριστα την Ελληνική Γλώσσα;:whistle::whistle::whistle:
Εσυ εισαι αυτος; :confused: Ετσι ασχημα ν' ακουγονται στα βελουδινα αυτια σου ηταν απ' την αρχη ο στοχος μου περισπουδαστε φιλε μου. Μαλλον τα παω καλα απ' οτι βλεπω...


- Οι Γερμανοί είναι μάλλον Διαμαρτυρόμενοι, αλλά μήπως εμείς οι Ελλαδίτες είμαστε τελικά πράγματι Ορθόδοξοι;
Υπηρχε ο Προτεσταντισμος την εποχη των βασιλικων γαμων της Μακεδονικης Δυναστειας; Την Αγια Ρωμαϊκη Γερμανικη Αυτοκρατορια του Καρλομαγνου την εχεις ακουστα;

Εαν εμεις παλι δεν ειμαστε ορθοδοξοι, πως αποδεικνυεις παραπανω τη συγγενεια μας με τους Ρωσους, με επιχειρημα οτι ειναι ορθοδοξοι; (" κι αφετέρου στη Ρωσία, να αναγεννηθεί ο ελληνικός χριστιανισμός("Ορθοδοξία"), με αποκορύφωμα το "πνεύμα Ντοστογιέφσκι"):confused: Διαβαζεις τι γραφεις οταν το γραφεις;

- Τον εξελληνισμό τον βλέπω στα γραπτά του Καντ, του Χέγκελ και άλλων μεγάλων διανοητών της Γερμανίας του 18 και 19ου αιώνα.
Με αυτην την εννοια ολες οι χωρες που θαυμασαν την αρχαια Ελληνικη φιλοσοφια, οσες ποτε δεν μπορεσαν να την προσπερασουν, ειναι Ελληνες, οπως και οι Ρωμαιοι που υποταχθηκαν στο ελληνικο πνευμα και οι Τουρκοι που δεν μπορουσαν να κυβερνησουν χωρις τους Φαναριωτες. επισης ο θεος ειναι Έλληνας και οι Εψιλον θα ερθουν απο τ' αστερια να καψουν τους ασεβεις Δρακονιανους. Οπαδος του Λιακοπουλου και του Κεραμμυδα βλεπω ε; Το ξερα οτι εισαι δικο μας παιδι...:clapup:

-Που είδες λατινογένεση της Γερμανικής Γλώσσας; Γνωρίζεις λατινικά και γερμανικά;
Μιλησα για λατινογενες ΑΛΦΑΒΗΤΟ. Των Ρωσων (το κυριλικο) ειναι ελληνογενες. Των Γερμανων όχι. Κατανοητο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και οι Ναζι τι ηταν, παλιοφιλε, Αμερικανοι;...

Νομίζω ότι συγχέεις τις πολιτικές ιδεοληψίες(ή ιδεολογίες, αν θες) με τις εθνότητες.

...Η Ινδοευρωπαϊκη καταγωγη ειναι μυθος. Οι Ελληνες ειναι αυτοχθονες, ετσι μου λενε τουλαχιστον στο κομμα. Εαν θελεις θα φερω τον Αδωνι να σου εξηγησει γιατι εγω ειμαι απλος οπαδος και δεν χρειαζεται να γνωριζω περισσοτερα. η γλωσικη συγγενεια δεν ειναι αμεση. με την ιδια λογικη θα πρεπει να ειμαστε αδελφοι με τους Ινδους τους Περσες τους Σουηδους και ολη την Αρια φυλη. Γιατι ειδικα με τους Γερμανους σε επιασε η καψα; ...
- Τι να κάνουμε; Πάντα, όταν η γνώση της αλήθειας υπολείπεται της αλήθειας, στη φαντασιακή της προέκταση ικανοποιείται με τους μύθους.
- Ούτε καν οι σημερινοί Έλληνες είναι αμιγώς αυτόχθονες...Πόσο μάλλον ο ...Άδωνις(πλάκα μας κάνεις;)
- Η γλωσσική συγγένεια της Γερμανικής με την Ελληνική, πέρα από την κοινή ιστορικά καταγωγή τους, έγκειται και στο γεγονός, ότι η σύγχρονη Γερμανική τυποποιήθηκε με δάνεια λειτουργικής οργάνωσης από την Ελληνική(την όντως Ελληνική και όχι την μετά 1978 μΧ), όπως εξάλλου και η Λατινική.
-Ακριβώς, όλοι αυτού κάποτε ήταν ιστορικοί απόγονοι κοινού πολιτισμού, μεταξ'υ Κασπίας και ινδικής χερσονήσου, πες στο κόμμα σου!
-Για πολλούς λόγους, αλλά αρκεί να σου πω τον έσχατο: από τότε που άρχισαν οι Έλληνες να αποτελούν απλοί κομπάρσοι στο πολιτικό θέατρο και στην καθημερινότητα του κόσμου( 146 π.Χ.), και μετά τη "ρωμαϊκή" περίοδο"(145 π.Χ.- 1828 μ.Χ.) έχω βιωματική πεποίθηση, ότι είναι προτιμότερο να τελούν "υπό την εγγύηση " της Γερμανίας, παρά, των μέχρι πρόσφατα και επί σχεδόν δύο αιώνες πατρόνων μας Άγγλων και ...Αμερικανών, για να μη αναδράμουμε και στους "Οθωμανούς". Νομίζω ότι θα συμφωνούσε μαζί μου και το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό των Συνελλήνων που έζησε στη Γερμανία, εξ αιτίας της Μετανάστευσης 1960-1980...

Εσυ εισαι αυτος; :confused: Ετσι ασχημα ν' ακουγονται στα βελουδινα αυτια σου ηταν απ' την αρχη ο στοχος μου περισπουδαστε φιλε μου. Μαλλον τα παω καλα απ' οτι βλεπω...
-:redface:, φυσικά, όχι! Ούτε βελούδινα αυτιά έχω, ούτε διανοήθηκα ποτέ, ότι γνωρίζω την Ελληνική επαρκώς! Όπως επίσης, δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι εριστικός σώνει και καλά, επειδή "κρίνεις εξ ιδίων". Δεν υπαινίχθηκα καν, ότι ...γαυγίζεις. Συγνώμη, αν σου έδωσα αυτήν εντύπωση, αλλά ούτε καν το υπαινίχθηκα!
- Μπα, νομίζω πως στραβά αρμενίζεις, αλλά επειδή συνειδητά κρίνεις εξ ιδίων, απόλυτο δικαίωμά σου και πέρα για πέρα σεβαστό!

Υπηρχε ο Προτεσταντισμος την εποχη των βασιλικων γαμων της Μακεδονικης Δυναστειας; Την Αγια Ρωμαϊκη Γερμανικη Αυτοκρατορια του Καρλομαγνου την εχεις ακουστα;
Μου δίνεις την εντύπωση ότι λαλακιζόμαστε λογοπαίζοντες!

Εαν εμεις παλι δεν ειμαστε ορθοδοξοι, πως αποδεικνυεις παραπανω τη συγγενεια μας με τους Ρωσους, με επιχειρημα οτι ειναι ορθοδοξοι; (" κι αφετέρου στη Ρωσία, να αναγεννηθεί ο ελληνικός χριστιανισμός("Ορθοδοξία"), με αποκορύφωμα το "πνεύμα Ντοστογιέφσκι"):confused: Διαβαζεις τι γραφεις οταν το γραφεις;
Τα επιχειρήματά σου αυτά θα ήταν άξια απαντήσεως, αν προηγουμένως συμφωνούσαμε, ότι οι σημερινοί Έλληνες είναι συνεπείς απόγονοι των Βυζαντινών. Προσωπικά θεωρώ, ότι δεν ήμαστε!

Υγ: Καλά, μη με μαλλώνεις! Τα διαβάζω! Όπως και με τους Γερμανούς και η συγγένειά μας με τους Ρώσους, θεωρώ, ότι είναι αρχαιότερης καταβολής, από τη βυζαντινή περίοδο...

Με αυτην την εννοια ολες οι χωρες που θαυμασαν την αρχαια Ελληνικη φιλοσοφια, οσες ποτε δεν μπορεσαν να την προσπερασουν, ειναι Ελληνες, οπως και οι Ρωμαιοι που υποταχθηκαν στο ελληνικο πνευμα και οι Τουρκοι που δεν μπορουσαν να κυβερνησουν χωρις τους Φαναριωτες. επισης ο θεος ειναι Έλληνας και οι Εψιλον θα ερθουν απο τ' αστερια να καψουν τους ασεβεις Δρακονιανους. Οπαδος του Λιακοπουλου και του Κεραμμυδα βλεπω ε; Το ξερα οτι εισαι δικο μας παιδι...
Τι λαλακώδη συμπεράσματά είναι αυτά, ω ρε Ουτιδανέ; Το μόνο με κάνει Συνέλληνά σας, είναι ότι οι Έφοροί μας είναι υπόλογοι στον ίδιο Υπουργό,:D!

Μιλησα για λατινογενες ΑΛΦΑΒΗΤΟ. Των Ρωσων (το κυριλικο) ειναι ελληνογενες. Των Γερμανων όχι. Κατανοητο
Α, αν εννοείς μόνο το ΑΛΦΑΒΗΤΟ, συμφωνώ. Τότε και η σύγχρονη Τουρκική είναι "λατινογενής"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μας έρχεται ο Κύριος Ταγίπ Ερντογάν, συνοδευόμενος από 70 Τούρκους επιχειρηματίες...Μήπως ήρθε ο καιρός να μετανοιώσουμε, εν ονόματι εκείνων που μας απέσπασαν από την Πύλη και το Φανάρι; Ο Κύριος Τ. Ε., αντίθετα από τον Ολίγιστο που μας κυβερνάει πλέον χωρίς τη δεδηλωμένη(κοινώς, δικτατορικά και με το έτσι θέλω της μάνας του και της υπόλοιπης φάρας του), αντί να υπακούσει στο ΔΝΤ, έκανε ακριβώς τα αντίθετα: τους έστειλε στο διάολο και ήδη μπορούμε να μιλάμε για "τουρκικό θαύμα"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellisland

Νεοφερμένος

Η ellisland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χαχα, άκου Γερμανία - Ελλάδα - Τουρκία σε δρόμο φιλίας....
Γερμανία - Μαρμ-Ελλάδα - Τουρκία σε δρόμο φιλίας μπορεί....:(;):(
Ναι όταν η Ελλάδα ισοπεδωθεί ωσάν Μαρμ- Ελλάδα(χωρίς κομματάκια φρούτων καν...τόσο πολύ) τότε οι καλοπληρωμένοι κυβερνώντες μας θα γίνουν φιλαράκια..που κατάφεραν να μοιράσουν τον πλούτο της χώρας μας στα καλά μας γειτονάκια...ενώ ο Έλληνας θα πια είναι ανήμπορος να κάνει κάτι...όντας εξαθλιωμένος οικονομικά(και που είσαι ακόμα, τίποτα δεν είπε χθες το ΔΝΤ)...:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οιΤουρκοι φυλετικα δεν εχουν καμια σχεση με τους γερμανους-Ελληνες και τους περισσοτερους ευρωπαιους..
γιατι απλα ειναι Τουρκικα φυλα,Μογγολοι ,απο τις στεπες της απω ανατολης.-αρκετα αργοτερα απο του περισσοτερους ευρωπαιους-..(τουρκικα φυλα πχ ειναι και οι Αζεροι,και οι περισσοτεροι που κατοικουν στις χωρες -σταν(εκτος του Πακισταν)...

κατι ζυγωματικα ΝΑ το αποδεικνυουν..

εγω μεχρι τωρα ξερω οτι τα περισσοτερα ευρωπαικα φυλα ήρθαν απο την περιοχη του καυκασου...

οι τουρκοι ειναι ξενοι και στον αραβικο κοσμο και στον Ευρωπαικο... δυσφημίζουν ουιαστικα τον μωαμεθανισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για πολλούς λόγους, αλλά αρκεί να σου πω τον έσχατο: από τότε που άρχισαν οι Έλληνες να αποτελούν απλοί κομπάρσοι στο πολιτικό θέατρο και στην καθημερινότητα του κόσμου( 146 π.Χ.), και μετά τη "ρωμαϊκή" περίοδο"(145 π.Χ.- 1828 μ.Χ.) έχω βιωματική πεποίθηση, ότι είναι προτιμότερο να τελούν "υπό την εγγύηση " της Γερμανίας, παρά, των μέχρι πρόσφατα και επί σχεδόν δύο αιώνες πατρόνων μας Άγγλων και ...Αμερικανών, για να μη αναδράμουμε και στους "Οθωμανούς". Νομίζω ότι θα συμφωνούσε μαζί μου και το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό των Συνελλήνων που έζησε στη Γερμανία, εξ αιτίας της Μετανάστευσης 1960-1980...

Πάντως οποιουδήποτε άλλου εκτός των βρωμερών 'Αγγλοαμερικάνων, συμφωνώ. Mε την ευκαιρία γιατί το ελληνικό κράτος του Ολίγιστου απέρριψε επίσημη πρόταση της Ρωσίας για απεριόριστη δανειοδότηση και επενδύσεις τον Μάρτιο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
οιΤουρκοι φυλετικα δεν εχουν καμια σχεση με τους γερμανους-Ελληνες και τους περισσοτερους ευρωπαιους.....

Ένα εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό των σημερινών Πολιτών της Τουρκίας κατάγεται από τους Χριστιανούς της ύστερης βυζαντινής
περιόδου, που αλλαξοπίστησαν μαζικά, όταν τους είχαν αλλάξει τον αδόξαστο με την άμεση και έμμεση φορολογία οι αμφιβόλου ελληνικής καταγωγής Παλαιολόγοι και Καντακουζηνοί, μάλλον...

... Mε την ευκαιρία γιατί το ελληνικό κράτος του Ολίγιστου απέρριψε επίσημη πρόταση της Ρωσίας για απεριόριστη δανειοδότηση και επενδύσεις τον Μάρτιο ;
Θα έλεγα, ότι ίσως επειδή η γιαγιά του ήταν... εκ Πολωνίας κι όχι ...εκ Ρωσίας! Αλλά την ίδια απορία, φίλε μου Δόκτορα, είχε κι ο Θοδωρής Κολοκοτρώνης τότε, όταν ξεκινούσε την ιστορική του πορεία, τούτο το "κράτος των Κοτζαμπάσηδων"και των "Ελλήνων Εβραίων"( κατά επίσημη έκδοση του ελληνικού Υπουργείο Εξωτερικών...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Χαχα, άκου Γερμανία - Ελλάδα - Τουρκία σε δρόμο φιλίας....
Γερμανία - Μαρμ-Ελλάδα - Τουρκία σε δρόμο φιλίας μπορεί....:(;):(
Ναι όταν η Ελλάδα ισοπεδωθεί ωσάν Μαρμ- Ελλάδα(χωρίς κομματάκια φρούτων καν...τόσο πολύ) τότε οι καλοπληρωμένοι κυβερνώντες μας θα γίνουν φιλαράκια..που κατάφεραν να μοιράσουν τον πλούτο της χώρας μας στα καλά μας γειτονάκια...ενώ ο Έλληνας θα πια είναι ανήμπορος να κάνει κάτι...όντας εξαθλιωμένος οικονομικά(και που είσαι ακόμα, τίποτα δεν είπε χθες το ΔΝΤ)...:mad::mad::mad:

:hmm:: Πράγματι, ήμαστε για γέλια ξεκαρδιστικά, εδώ στη Γκρί-χελαντ! Το "σκατόπαιδο" ενός εκ των ύστερων "Ανθυπάτων" της "Ελληνικής Δημοκρατίας", μας έμπασε στα καλά των καθουμένων σε πόλεμο ("Έχουμε πόλεμο!", μας έλεγε κάθε τόσο, ο γιος του "Ανθυπάτου" και της Μάρτζυ! ) και ηττηθήκαμε. Έτσι βλέπω την "ξαφνική" απόφαση της Μέρκελ, να κατέβει για καφεδάκι, από το Βερολίνο στην Αθήνα . Για την ακρίβεια, μετά το καφεδάκι, θα επιστρέψει στη Γερμανία, έχοντας στην τσάντα μία μεγάλη δόση... από "γη και ύδωρ"( όπως ζητούσαν πάλαι ποτέ και οι Πέρσες, απ' τους προγόνους...)!
:hmm::hmm:: Εδώ που τα λέμε, έτσι που ξυνόμασταν 40 χρόνια με τους Τούρκους( βλ. εξοπλισμούς, Τσοχατζόπουλους κλπ), ευκαιρία θα έβρισκαν οι ...Γαλάτες, για να μας αλλάξουν τον ...αδόξαστο! Το "σκατόπαιδο" φταίει; Όχι βέβαια! Εκείνο έγραφε τη διατριβή του, για να γίνει "επισκέπτης δόκτορας"...στο Χάρβαρτ, κάτι σαν τον ανθύπατο πατέρα του!
:hmm::hmm::hmm:: Τι να τα λέμε, τι να τα συλλογιόμαστε; Σε μαύρα μεσάνυχτα μας βρήκε η μεταπολίτευση, με...επίχρυσα χαράματα ...μας εγκαταλείπει στη...Μέρκελ! Φταίνε μήπως...οι Τούρκοι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top