Τρεις νεκροί στη Σταδίου κατά τη διάρκεια της πορείας (Μάιος 2010)

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Οπως φαίνεται απο το βίντεο της ισι, ο καπνός απο τη φωτιά πλέον σε κάποια στιγμή ήρθε και απο το μπαλκόνι και απο το κλιμακοστάσιο. Οπότε πνίγηκαν οι άνθρωποι. Ομως βλέπω κάτι στο βιντεο της ισι. Ο δρόμος μπροστά στην Μαρφίν είναι άδειος. Και πυροσβεστική πουθενά...

Κατα τα άλλα όλοι λύσσαξαν να μου βάζοιυν αρνητικές. Κι ύστερα σου λέει γιατί ψηφίζουν οι Ελληνες 30 χρόνια κυβερνήσεις που τους κλέβουνε !

Υ.Γ. Αυτοί οι μαλάκες που σκέφτηκαν όλο αυτό το κόλπο, δεν σκέφτηκαν ότι το μπαλκόνι θα ήταν ασφαλής προορισμός μόνο αν δεν έβγαινε ο καπνός και απο εμπρός. Πώς όμως δεν θα έβγαινε ο καπνός απο εμπρός αφού ο αναρχικός, ή ο βαλτός, για να βάλουν τη φωτιά θα έπρεπε πρώτα να σπάσουν το τζάμι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ήταν τυχαίο που όλες οι άλλες ιδιωτικές τράπεζες ήταν κλειστές αλλά ο Βγενόπουλος διέταξε την δική του, την μόνη που δεν έχει ρολά λόγω παλαιότητας του κτιρίου, να μείνει ανοιχτή την ώρα που η πορεία θα πέρναγε.

μην παραπληροφορείτε τον κόσμο με σοφιστίες.

Αυτή η ράδιο -αρβύλα ότι η τράπεζες ήταν κλειστές είναι αχαρακτήριστη...
Οι τράπεζες λειτουργούσαν στη Σταδίου με το προσωπικό που επέλεξε/αναγκάστηκε να πάει.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η τράπεζα που βρίσκεται 20 νούμερα πιο πέρα στη σταδίου [δεν θέλω να πω όνομα] η οποία κατέβασε ρολά ΑΦΟΥ έγινε ο σαματάς με τη Μαρφίν και οι υπάλληλοί της μπόρεσαν να βγουν από το κτήριο με ασφάλεια κατά τις 6 το απόγευμα [αφού είχαν ξαναδοκιμάσει κατά τις 4.30 και είχαν αναγκαστεί να οπισθοχωρήσουν προπυλακιζόμενοι].
Τουλάχιστον έτσι είπαν οι ίδιοι στους συναδέλφους τους που βρίσκονται σε άλλο κεντρικό κατάστημα κατά τη διάρκεια των ωρών που ήταν κλεισμένοι στο κτήριό τους χωρίς δυνατότητα εξόδου.

Επιστρέψτε στο κυνήγι μαγισσών τώρα ελέυθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
.....η τράπεζα που βρίσκεται 20 νούμερα πιο πέρα στη σταδίου [δεν θέλω να πω όνομα] η οποία κατέβασε ρολά ΑΦΟΥ έγινε ο σαματάς με τη Μαρφίν και οι υπάλληλοί της μπόρεσαν να βγουν από το κτήριο με ασφάλεια κατά τις 6 το απόγευμα [αφού είχαν ξαναδοκιμάσει κατά τις 4.30 και είχαν αναγκαστεί να οπισθοχωρήσουν προπυλακιζόμενοι]. .....

Οπισθοχώρησαν προπυλακιζόμενοι ......
Καλά ο κάθε τυχαίος που υποτίθεται είχε στήσει καρτέρι έξω απο την τράπεζα για να προπυλακίσει όπως λές και να εμποδίσει τους τραπεζουπάλληλους να βγούν θα προπυλάκιζε και τον κάθε πελατη;;; Αν δηλαδή ο κάθε υπάλληλος βγαίνοντας έλεγε δεν είμαι υπάλληλος είμαι πελάτης ρε παιδιά, θα τον έπιαναν και θα τον έδερναν; Ή μήπως φορούσαν στολές οι τραπεζουπάλληλοι, σαν τους στρατιώτες, και θα τους αναγνώρίζε ο "εχθρός" ;;

Κι ύστερα το ράδιο αρβύλα περνάει εντυπώσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Οπισθοχώρησαν προπυλακιζόμενοι ......
Καλά ο κάθε τυχαίος που υποτίθεται είχε στήσει καρτέρι έξω απο την τράπεζα για να προπυλακίσει όπως λές και να εμποδίσει τους τραπεζουπάλληλους να βγούν θα προπυλάκιζε και τον κάθε πελατη;;; Αν δηλαδή ο κάθε υπάλληλος βγαίνοντας έλεγε δεν είμαι υπάλληλος είμαι πελάτης ρε παιδιά, θα τον έπιαναν και θα τον έδερναν; Ή μήπως φορούσαν στολές οι τραπεζουπάλληλοι, σαν τους στρατιώτες, και θα τους αναγνώρίζε ο "εχθρός" ;;

Κι ύστερα το ράδιο αρβύλα περνάει εντυπώσεις....

Μεταφέρω τα λόγια ανθρώπων. Να το αλλάξω λοιπόν

Τράπεζα 20 νουμερα πιο κάτω [όσοι έχουν περάσει από τη Σταδίου φαντάζονται για ποιά λέω] ήταν ανοιχτή μέχρι και την ώρα που έγινε ο σαματάς με τη Μαρφίν. Στη συνέχεια κατέβασε ρολά και υπό το φόβο των αντιδράσεων οι εργαζόμενοι σε αυτήν εγκατέλειψαν το κτήριο [του οποίου οι πόρτες ήταν κλειστές] γύρω στις 6 το απόγευμα. Το ωράριο τους έληγε στις 3.30. Κάποιοι επιχείρησαν να εξέλθουν του κτηρίου στις 4.30 αλλά από προσωπική εκτίμηση κάποιων αποφασίστηκε η απαγόρευση εξόδου τους από το κτήριο την ώρα εκείνη. τελικά τους επετράπη να επιστρέψουν στα σπίτια τους στις 6 το απόγευμα.

Και τώρα που είδες το δέντρο μήπως να κοιτάξεις και το δάσος?

Το δικό μου ποστ ήταν μεταφορά συναισθημάτων ανθρώπων που ήταν μέσα στην τράπεζα με τις υπερβολές τους και τις υστερίες τους.
Η δικιά σου(σας) υπόθεση ότι ΟΛΕΣ οι τράπεζες ήταν κλειστές εκτός από τη Μαρφίν είναι απλώς ψέμα.

Ελπίζω να ξέρεις τη διαφορά των δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Προπηλακιστε τον καποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Ωστόσο, που βρίσκονται τώρα όλοι οι προαναφερθέντες να μας προτρέψουν να διαμαρτυρηθούμε για τα -κατά τα φαινόμενα- ακροαριστερά φασιστοειδή που ουσιαστικά σαμπόταραν μια δίκαιη και πολιτισμένη λαϊκή διαδήλωση όπως η προαναφερόμενη;
Προφανώς τώρα που βγήκε το νεοφιλελεύθερο σοσιαλιστικό ΠΑΣΟΚ όλοι αυτοί πήγαν σπίτια τους γιατί ο αγώνας τώρα δικαιώθηκε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Προπηλακιστε τον καποιος...

Μην κουράζεστε Αυτο-προπηλακίστηκα μόνος μου. Κάθισα δηλαδή και σκέφτηκα: τί με κόφτει εμένα πώς πέθαναν αυτά τα άτομα εκεί πέρα; Συγγενείς μου είναι ή γνωστοί μου; Γίνομαι και δυσάρεστος στην λατρευτή ομύγηρη που κανέναν τους δεν απασχολεί επίσης τι έγινε και ποιός το έκανε. Τι τους απασχολεί για 386 (!!) πόστ δεν έχω καταλάβει, (ή κι άν κατάλαβα δεν θα το πώ, γιατί είπαμε, αυτο-προπηλακίζομαι αγρίως απο το πρωί σήμερα, που συνέλαβα επιτέλους το μυστικό της καλής ζωής) όμως τί σημασία έχει; Εγώ μια φορά θα είμαι πολύ καλό παιδί εφεξής, ρεμπεσκές ξεγάνετος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.




-Απ΄όσο έχω αντιληφθεί, αν κάποιος ξέρει περισσότερα
ας με διορθώσει.


Όλες οι τράπεζες και οι δημόσιοι οργανισμοί σε Σταδίου και Πανεπιστημίου
που κατά την ώρα της συγκέντρωσης
έχουν άμεση επαφή με τον κόσμο,
είναι κλειστές για το κοινό.

Σε αυτές συμπεριλαμβάνετε και η Marfin.


Όλες οι τράπεζες και οι δημόσιες υπηρεσίες στην Σταδίου
και στην Πανεπιστημίου
πριν οι πορείες έρθουν σε άμεση επαφή
κλείνουν για το κοινό.

Σε αυτές συμπεριλαμβάνετε και η Marfin.


Όλες οι τράπεζες, δημόσιοι οργανισμοί,
διαθέτουν ρολά ασφαλείας και άθραυστους υαλοπίνακες.

Εκτός από την Marfin. ( όπως αποδείχτηκε )



Η αντίληψή μου πηγάζει από τα 12 συναπτά έτη
εργασίας στους κεντρικούς αυτούς δρόμους,
καθώς και από την συμμετοχή μου σε πορείες διαμαρτυρίας.



- Οι δημόσιοι οργανισμοί - τράπεζες - πολυκαταστήματα,
πήρανε αυξημένα μέτρα προστασίας ( γίναν φρούρια ) μετά τα γεγονότα
του Δεκέμβρη. ( εκτός απο την marfin - όπως αποδείχτηκε )




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Μεγάλα ερωτήματα για τη φωτιά στη Μαρφίν
Τριανταοκτώ δευτερολεπτα. Τόσο διαρκεί το βίντεο που έχει παραθέσει ο Παναγιώτης (Exposed Bone) απο την αρχή της φωτιάς στην Μαρφίν.

  • Οι υπάλληλοι είναι ΟΛΟΙ στα μπαλκόνια, και η φωτιά στο ισόγειο φαίνεται πραγματικά ΜΙΚΡΗ.
  • Είπαν ότ έριξαν ένα μπιτόνι βενζίνη αφού έσπασαν το παράθυρο . Η φωτιά όμως φαίνεται στο βάθος και μέσα στην τράπεζα. Πώς το έριξαν το μπιτόνι, το εκσφενδόνισαν;;
  • Οι τρείς υπάλληλοι που πνίγηκαν πού ήταν αν όχι με ΟΛΟΥΣ τους άλλους συναδέλφους τους ;;
  • Αφου ήταν μαζί τους γιατί πέθαναν μόνο αυτοί οι τρείς;
  • Δεν χωράγανε στα μπαλκόνια και τους έσπρωξαν μέσα στα δωμάτια με τη βία;
  • Τα δυο μπαλκόνια φαίνοπνται αρκετά μεγάλα για να χωρέσουν ολους τους υπαλλήλους.
  • Υπόγειο δεν υπάρχει;
  • Τριανταοκτώ δευτερόλεπτα βλέπουμε εμείς και με τη φτωτιά αυτή, όπως φαίνεται,μέχρι να γενικευτεί σίγουρα θα περασαν μερικα ακόμη λεπτά. Ο σταθμός της πυροσβεστικής, απότι θυμάμαι ειναι πίσω απο τη Βασ. Σοφίας στο ύψος του Βασ. Παρκου. Κι άν δεν ήταν δυο λεπτά δρομο, (που είναι) θα έπρεπε να είναι επι τόπου πυροσβέστες λόγω της διαδήλωσης.
  • Και η τελευταία ερώτηση. Αφού η φωτιά είναι στο βάθος, γιατί δεν άνοιξαν την πόρτα να βγούνε από τη τράπεζα; Προφανώς κάπόιος τους το α παγόρευσε, ωστε να μήν αφήσουν την τράπεζαν αφύλακτη σε όσους τυχόν θα έμπαιναν !!






Θα προσπαθήσω να δώσω μερικές απαντήσεις στα ερωτήματά σου.


Δεν έχω διαβάσει την συζήτηση που εξελίσσεται,

απλά θα καταθέσω τις απόψεις μου στο κείμενό σου.


1. Δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι στα μπαλκόνια, είναι έξι όπως

βλέπω, λείπουν οι άτυχοι τρεις. ( τουλάχιστον )
Δεν είναι η φωτιά το πρόβλημα, είναι οι καπνοί.

2. "το βάθος" από την τζαμαρία απέχει περίπου 6 μέτρα,

ένα απλό πέταγμα και χωρίς τεντωμένο χέρι είναι ικανό
να φτάσει ένα μπουκάλι - όχι πάνω από ένα λίτρο -
στο σημείο αυτό.

3. στα γραφεία του 1ου και του 2ου


4. δεν ήταν μαζί τους


5. είναι δυνατόν;


6. ισχύει


7. υπάρχει.


8. τα πυροσβεστικά ήταν στην δραγατσανίου 40 μέτρα

από τον τόπο της τραγωδίας.

9. δεν υπήρχε κανένας εκεί, όλοι βρισκόντουσαν

στον 1ο και στον 2ο.


Εγώ αυτό που έχω σαν απορία και θα προσπαθήσω

να το λύσω όταν ξανανοίξει το κατάστημα από τους
ίδιους είναι,
πως πριν η κατάσταση γίνει ανεξέλεγκτη, δεν υπήρξε
ομαδική προσπάθεια για σωτηρία με αποτέλεσμα τρεις
ανθρώποι να μείνουν στα αζήτητα.

Χωρίς να ξέρω ακόμα την απάντηση θα τολμήσω

να έχω μια άποψη
και αυτή είναι πως την ευθύνη για τις εκάστοτε
όσο το δυνατόν μικρότερες απώλειες σε παρόμοιες καταστάσεις,
την φέρει ο διευθυντής του καταστήματος, - ή ο αρχαιότερος προϊστάμενος -
η θέση του οποίου στο κατάστημα αυτό βρίσκεται στο ισόγειο.

Δεν τολμώ ούτε να το σκεφτώ πως ξεκίνησε να ανέβει στο μπαλκόνι

του δευτέρου, χωρίς να περάσει από τα γραφεία του πρώτου και του δευτέρου
και να ενημερώσει τους υπαλλήλους για τους κινδύνους που διατρέχουν,
ή ακόμη να σκορπίσει τους υπαλλήλους που είχε μπροστά του ( τουλάχιστον έξι )
στέλνοντάς τους να ειδοποιήσουν τους συναδέλφους τους μετά τις πρώτες φλόγες
για εκκένωση του κτιρίου μέσω της κεντρικής εξόδου ή των μπαλκονιών.


Βάση τις μικρής εμπειρίας που έχω στις θέσεις αυτές

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έγινε ομαδική εγκατάλειψη
των θέσεων εργασίας και ομαδική διαφυγή.


Μέχρι νεωτέρας.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Μεγάλα ερωτήματα για τη φωτιά στη Μαρφίν
Τριανταοκτώ δευτερολεπτα. Τόσο διαρκεί το βίντεο που έχει παραθέσει ο Παναγιώτης (Exposed Bone) απο την αρχή της φωτιάς στην Μαρφίν.

  • Οι υπάλληλοι είναι ΟΛΟΙ στα μπαλκόνια, και η φωτιά στο ισόγειο φαίνεται πραγματικά ΜΙΚΡΗ.
  • Είπαν ότ έριξαν ένα μπιτόνι βενζίνη αφού έσπασαν το παράθυρο . Η φωτιά όμως φαίνεται στο βάθος και μέσα στην τράπεζα. Πώς το έριξαν το μπιτόνι, το εκσφενδόνισαν;;
  • Οι τρείς υπάλληλοι που πνίγηκαν πού ήταν αν όχι με ΟΛΟΥΣ τους άλλους συναδέλφους τους ;;
  • Αφου ήταν μαζί τους γιατί πέθαναν μόνο αυτοί οι τρείς;
  • Δεν χωράγανε στα μπαλκόνια και τους έσπρωξαν μέσα στα δωμάτια με τη βία;
  • Τα δυο μπαλκόνια φαίνοπνται αρκετά μεγάλα για να χωρέσουν ολους τους υπαλλήλους.
  • Υπόγειο δεν υπάρχει;
  • Τριανταοκτώ δευτερόλεπτα βλέπουμε εμείς και με τη φτωτιά αυτή, όπως φαίνεται,μέχρι να γενικευτεί σίγουρα θα περασαν μερικα ακόμη λεπτά. Ο σταθμός της πυροσβεστικής, απότι θυμάμαι ειναι πίσω απο τη Βασ. Σοφίας στο ύψος του Βασ. Παρκου. Κι άν δεν ήταν δυο λεπτά δρομο, (που είναι) θα έπρεπε να είναι επι τόπου πυροσβέστες λόγω της διαδήλωσης.
  • Και η τελευταία ερώτηση. Αφού η φωτιά είναι στο βάθος, γιατί δεν άνοιξαν την πόρτα να βγούνε από τη τράπεζα; Προφανώς κάπόιος τους το α παγόρευσε, ωστε να μήν αφήσουν την τράπεζαν αφύλακτη σε όσους τυχόν θα έμπαιναν !!

Σέρλοκ Χολμς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.


ραγού, βούτυρο, αλτάνες...

Το μυστήριο ελύθη...:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
, ρεμπεσκές ξεγάνετος


Ξεγανωτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είδα πολλά δάκρυα για τους τρεις εργαζόμενους της Marfin. Άκουσα πολλούς συναδέλφους τους να λένε πως δεν θα τους ξεχάσουν ποτέ. Μα τους έχουν ξεχάσει ήδη. Δεν άκουσα ούτε έναν εργαζόμενο της Marfin να λέει έστω και μια κουβέντα για τις καταγγελίες της ΟΤΟΕ για την διοίκηση της Marfin. Και οι πολίτες, όμως, όλο λόγια και θρήνους είναι. Αλήθεια, πήγε έστω ένας πολίτης να σηκώσει τα χρήματά του από τη Marfin; Ωραίες είναι οι συγκεντρώσεις μνήμης, τα συγκινητικά λόγια, τα λουλούδια, τα κεριά και τα καντήλια, αλλά πιο ωραίες –και αποτελεσματικές- είναι οι πράξεις. Επίσης, ωραία είναι η καταδίκη της βίας –αν και υποκριτική-, αλλά οι τρεις υπάλληλοι δεν γυρίζουν πίσω. Το πρόβλημα είναι πως, αν δεν φερόμαστε σαν συνειδητοποιημένοι πολίτες, θα υπάρξουν και άλλοι νεκροί υπάλληλοι.

Αν είχαμε πραγματικά σοκαριστεί από το γεγονός ότι τρεις άνθρωποι σκοτώθηκαν
μετά από επίθεση με μολότοφ, επειδή, όπως καταγγέλλει η Ομοσπονδία Τραπεζοϋπαλληλικών Οργανώσεων Ελλάδος, ήταν κλειδωμένοι σε μια τράπεζα κατά τη διάρκεια γενικής απεργίας –αν και η διοίκηση της Marfin γνώριζε πως τα καταστήματα Τραπεζών της Σταδίου είναι μόνιμοι στόχοι- και η τράπεζα δεν διέθετε ειδικούς άθραυστους υαλοπίνακες, ικανό σύστημα πυρασφάλειας και εναλλακτική έξοδο κινδύνου, την επόμενη μέρα χιλιάδες Έλληνες θα είχαν πάει στα γκισέ της Marfin και θα είχαν αποσύρει τις καταθέσεις τους, για να τις μεταφέρουν σε μια άλλη τράπεζα που δείχνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τους υπαλλήλους της.
Δεν το σκέφτηκε κανείς, δεν το πρότεινε κανείς, δεν το έκανε κανείς. Κι όμως, σε μια ευρωπαϊκή χώρα –όπως αυτές που θαυμάζεις- αυτό θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα συνέβαινε.
Κι εσύ περιμένεις αυτή η χώρα να αλλάξει ως δια μαγείας. Ή περπατώντας πέρα δώθε στο κέντρο της Αθήνας, φωνάζοντας συνθήματα και πετώντας μπουκάλια στους αστυνομικούς.
Τις τράπεζες δεν τις καις. Τις τράπεζες τις κλείνεις. Είναι πιο αποτελεσματικό.

~πιτσιρίκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"ην επόμενη μέρα χιλιάδες Έλληνες θα είχαν πάει στα γκισέ της Marfin και θα είχαν αποσύρει τις καταθέσεις τους, για να τις μεταφέρουν σε μια άλλη τράπεζα που δείχνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τους υπαλλήλους της."

Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις οτι ο Πιτσιρικος δεν εχει ιδεα απο ιδιωτικες τραπεζες...οποτε και τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε, διοτι ελεχθησαν με μοναδικο σκοπο να δημιουργησουν εντυπωσεις...
Μπουχτησαμε απο αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις οτι ο Πιτσιρικος δεν εχει ιδεα απο ιδιωτικες τραπεζες...οποτε και τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε, διοτι ελεχθησαν με μοναδικο σκοπο να δημιουργησουν εντυπωσεις...
Μπουχτησαμε απο αυτες.
Ναι σωστά, έχουμε μπουχτίσει από λόγια που λέγονται για να δημιουργούν εντυπώσεις...
Τουλάχιστον κάποιοι λένε "κάτι" ενώ κάποιοι άλλοι δεν λένε απολύτως τίποτα κι όσο η κριτική μας ικανότητα λειτουργεί, μπορούμε να επιλέγουμε τι από αυτά που λέγονται, πρέπει να αφήνουμε να μας επηρεάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αν το τραπεζικό σύστημα (καθώς κ οι πολιτικοί) ενδιαφέρονταν για τους ανθρώπους κ όχι μονο για τις τσέπες τους, δεν θα είχαμε φτάσει μέχρι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Για αυτό ο πιτσιρίκος έφαγε σουτ απο τον σκαι πριν κανα 2μηνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει.
Αλλα τι να το κανω, εαν αυτο το "κατι" που λεει ειναι μια βλακεια και μιση?! Εχει καποια αξια?! Οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Για αυτό ο πιτσιρίκος έφαγε σουτ απο τον σκαι πριν κανα 2μηνο...
Τι εννοεις; ποιον σκάι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για αυτό ο πιτσιρίκος έφαγε σουτ απο τον σκαι πριν κανα 2μηνο...

Ποιος τα λέει αυτά; Ο πιτσιρίκος αποχώρησε οικειοθελώς από το πρόγραμμα του σταθμού! :worry:

Ευχαριστώ

εν είχα σκεφτεί ποτέ στη ζωή μου ότι θα κάνω εκπομπή στο ραδιόφωνο. Ποτέ δεν περίμενα ότι θα έκανα εκπομπή στον μεγαλύτερο σταθμό της χώρας. Έγινε κι αυτό. Πέρασα δυο καταπληκτικά χρόνια στον ΣΚΑΙ 100,3 και θα μου μείνουν αξέχαστα. Αυτό το ταξίδι θα μπορούσε να συνεχιστεί, αλλά θέλω να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου και σε άλλα πράγματα. Ίσως να μπορώ, ίσως όχι. Μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να το μάθω: να προσπαθήσω να τα κάνω. Έτσι δεν έγινε και με το ραδιόφωνο; Η συνέχεια εδώ...

Δεν ξέρω αν θα κάνω ξανά ραδιόφωνο. Η πρόταση του ΣΚΑΙ είναι ανοιχτή και με τιμά ιδιαίτερα. Προτάσεις –και δεν είναι μυστικό- υπάρχουν και από άλλους σταθμούς, όπως υπήρχαν και πριν από δυο χρόνια. Δεν ξεχνώ, όμως, πως είμαι μπλόγκερ – δηλαδή, κάποιος που του αρέσει να γράφει. Νομίζω πως είναι καλύτερα να γράφω παρά να μιλάω σε ένα μικρόφωνο. Βέβαια, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Είναι ωραίο να δοκιμάζεις στη ζωή – αυτό είναι η ζωή.

Με την ευκαιρία, θέλω να πω ξανά πως επιθυμώ να παίξω στον κινηματογράφο. Θέλω να το κάνω κι αυτό. Ας μου το προτείνει κάποιος λοιπόν – μόνο αυτό δεν μου έχουν προτείνει ακόμα.

Ευχαριστώ τους καταπληκτικούς ηχολήπτες του ΣΚΑΙ, οι οποίοι με έμαθαν πώς να στέκομαι στο μικρόφωνο, πώς να μιλάω, πώς να μην «χτυπάει» η φωνή μου, πώς να μπαίνω, πώς να βγαίνω και –κυρίως- ήταν οι πρώτοι άνθρωποι που μου είπαν «μπορείς – το έχεις» (Γεια σου, Αμαλία! Γεια σου, Δημήτρη!). Οι ηχολήπτες του ΣΚΑΙ δεν είναι τυχαίοι. Έχουν δουλέψει με όλους –από τη Μαλβίνα, τον Μητσικώστα και τον Πανούση, ως τον Καρκαγιάννη, τον Χατζηνικολάου και τον Κακαουνάκη. Δεν χαρίζονται σε κανέναν. Ούτε εμένα μου χαρίστηκαν – έπεσε πολύ κράξιμο και πολύ δούλεμα.

Ευχαριστώ τις τηλεφωνήτριες του ΣΚΑΙ, οι οποίες έφαγαν πάρα πολύ βρίσιμο από τους ακροατές εξαιτίας αυτών που έλεγα. Τους πήρε αρκετό καιρό για να καταλάβουν πως εγώ είμαι χαρούμενος μόνο όταν με βρίζουν – σε αυτό μου φάνηκε πολύ χρήσιμη η προϋπηρεσία στο μπλογκ (μεγάλο σχολείο η μπλογκόσφαιρα – σε κάνει …αναίσθητο).

Ευχαριστώ τους δημοσιογράφους του ΣΚΑΙ, οι οποίοι με βοήθησαν πάρα πολύ. Ιδιαίτερα, ευχαριστώ τους δημοσιογράφους της σύνταξης, οι οποίοι με τροφοδοτούσαν συνέχεια με ειδήσεις αλλά και με ατάκες – πάρα πολλές από τις ατάκες που έλεγα στην εκπομπή ήταν δικές τους. Είναι κρίμα που δεν κάνουν μια εκπομπή – θα φεύγανε και οι τοίχοι με αυτά που λένε. Αλλά να λένε στον «αέρα» αυτά που συζητάνε μεταξύ τους – όχι τα άλλα, τα καθώς πρέπει. Με την ευκαιρία, στον ΣΚΑΙ κατάλαβα πως η δύναμη ενός ενημερωτικού σταθμού δεν είναι αυτοί που κάνουν εκπομπές – η δύναμη ενός σταθμού είναι οι δημοσιογράφοι και οι ρεπόρτερ του. Αυτοί είναι το μυστικό της επιτυχίας του ΣΚΑΙ.

Ευχαριστώ τους υπέροχους δημοσιογράφους της ελληνικής υπηρεσίας της Ντόιτσε Βέλε, οι οποίοι ήταν το καλύτερο κομμάτι της εκπομπής. Βέβαια, τα –ακόμα- πιο ωραία τα έλεγαν, όταν δεν ήταν στον «αέρα». Φοβεροί τύποι. Ένας κι ένας. Οι καλύτεροι.

Τέλος, ευχαριστώ την Αθανασία Χατζή και τον Δημήτρη Βεντούρα, υπεύθυνους της δισκοθήκης. Η ατάκα της Αθανασίας –στις πρώτες μέρες στον ΣΚΑΙ- «έλα ρε συ, εδώ έκανε επιτυχία ο τάδε, που ακόμα δεν καταλαβαίνουμε τι λέει, δεν θα κάνεις εσύ;» ήταν καταλυτική, για να μην το βάλω στα πόδια.

Οφείλω να παραδεχτώ πως δεν ακούω ραδιόφωνο. Ακούω μόνο Εν Λευκώ και Κόσμος. Στο ραδιόφωνο μου αρέσει να ακούω μουσική και πού και πού κάνα δυο ατάκες. Όλη αυτή η πάρλα στα ραδιόφωνα μου φέρνει ζαλάδα. Κι ο Οδυσσέας Ελύτης να έκανε εκπομπή λόγου, δεν θα τον άκουγα πάνω από πέντε λεπτά. Δεν ξέρω πώς έκανε επιτυχία η εκπομπή και δεν ξέρω γιατί άρεσε. Πέρασαν δυο χρόνια και δεν κατάφερα να συνηθίσω το να μιλάω μόνος μου σε ένα μικρόφωνο. Μου φαίνεται τόσο παρανοϊκό όσο μου φαινόταν και την πρώτη μέρα. Πάντως, είχε μεγάλη πλάκα.

Ευχαριστώ όσους άκουγαν την εκπομπή –και διαβάζουν αυτές τις γραμμές – και ευχαριστώ όσους επικοινώνησαν με αφορμή κάποιο σχόλιο ή κάποιο τραγούδι που τους άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top