Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μα, αν τότε μιλάμε για δουλειά, τότε θα σε ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ, οπότε (θα) έχεις λεφτά για έξω. Στις σπουδές είναι που δεν έχεις.
Your argument is invalid.
φυσικα και ισχυει αυτο που λεω! Για να πας σενα ξενο κρατος απο το μηδεν οποιοδηποτε πτυχιο και να εχεις, χρειαζεται να διαθεσεις λεφτα! Λεφτα για ξενοδοχειο, για νοικια, για επιπλα! Συν το οτι θα πας και θα ψαξεις για δουλεια εκει! Δε θα βρεις και απο την πρωτη μερα! Και μη μου πεις τωρα για περιπτωσεις ατομων που εχουν γνωστους ή βρηκαν τη δουλεια μεσω νετ κλπ. Εγω μιλαω για καποιον που παει απο το μηδεν! Χρειαζονται λεφτα και μαλιστα πολλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
.....εκτος αν εχεις κάποιον θείο εκει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χρειαζονται λεφτα και μαλιστα πολλα!
Τα οποία, αν κάτσεις στην Ελλάδα, θα τα δίνεις σε φόρους. Διαλέγεις και παίρνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Συνήθως για να πάς έξω,και δεν μιλάω για Βουλγαρίες,Τσεχίες,Ρουμανίες και λοιπές χώρες που πάνε οι αποτυχημένοι των Πανελληνίων για να σπουδάσουν Ιατρική,αλλά για τις σοβαρά πανεπιστήμια σου προσφέρουν υποτροφίες.
Θέλω να πώ,ότι αν έχεις "μυαλό" σε χρηματοδοτούνε,γιατί είσαι μελλοντικό asset για το ίδρυμα.
Άλλο Βουλγαρία και Ρουμανία, άλλο Τσεχία.Το πανεπιστήμιο του Καρόλου της Πράγας που περιλαμβάνει εκτός των άλλων και ιατρική είναι ένα από τα καλύτερα στον κόσμο.Τσουβαλιάζεις, προσβάλλεις κόσμο (και μέσα σ'αυτούς και μένα) και μιλάς χωρίς να ξέρεις.Τουλάχιστον πριν γράψεις κάτι προσβλητικό ("αποτυχημένους") ενημερώσου καλύτερα, γιατί εκτίθεσαι.Φιλικά.
Charles university in Prague
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τα οποία, αν κάτσεις στην Ελλάδα, θα τα δίνεις σε φόρους. Διαλέγεις και παίρνεις...
βρε χριστιαννε μου τι δεν καταλαβαινεις αποσα γραφω? Εγω δεν ειπα οτι αξιζει να μεινεις ελλαδα ειπα απλα το παραπονο μου, πως για να τα κανεις αυτα χρειαζεσαι πανω απο 3χιλιαρο και οποιοδηποτε πτυχιο κ αν εχεις δεν ειναι ευκολο να τα βρεις ωστε να φυγεις! Ημαρτον! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγω δεν ειπα οτι αξιζει να μεινεις ελλαδα ειπα απλα το παραπονο μου, πως για να τα κανεις αυτα χρειαζεσαι πανω απο 3χιλιαρο και οποιοδηποτε πτυχιο κ αν εχεις δεν ειναι ευκολο να τα βρεις ωστε να φυγεις! Ημαρτον! :P

βασικα, αφού καταφέρνει κανεις και ζει στην Ελλαδα με 700 ευρω του μηνα, το ίδιο θα κανει στην αρχη και εκει που θα παει...
Δεν χρειαζονται πολλα λεφτα, αλλα το θαρρος να ξεκινήσεις από το μηθέν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
βασικα, αφού καταφέρνει κανεις και ζει στην Ελλαδα με 700 ευρω του μηνα, το ίδιο θα κανει στην αρχη και εκει που θα παει...
Δεν χρειαζονται πολλα λεφτα, αλλα το θαρρος να ξεκινήσεις από το μηθέν ;)

Βασικά οι περισσότεροι νέοι δε ζουν στην Ελλάδα με 700 ευρω, ζουν με τα λεφτά των γονιών τους γιατί οι μισοί είναι άνεργοι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vvv#

Νεοφερμένος

Ο vvv# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
βρε χριστιαννε μου τι δεν καταλαβαινεις αποσα γραφω? Εγω δεν ειπα οτι αξιζει να μεινεις ελλαδα ειπα απλα το παραπονο μου, πως για να τα κανεις αυτα χρειαζεσαι πανω απο 3χιλιαρο και οποιοδηποτε πτυχιο κ αν εχεις δεν ειναι ευκολο να τα βρεις ωστε να φυγεις! Ημαρτον! :P

δουλευεις ελλαδα και τα μαζευεις,εγω αυτο κανω παντως και παραλληλα σπουδαζω και ξεσκιζομαι γιατι και τα δυο μαζι ειναι δυσκολο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και θα πας εξωτερικό με 700 ευρώ, μέσα και τα εισιτήρια και τα πάντα;; λολ;
Δε φτάνουν ούτε καν. Χρειάζονται αρκετά χρήματα για τα πρώτα έξοδα.
Δεν είναι όλα τόσο εύκολα, κι επειδή έχω ασχοληθεί λίγο, δε θες κατοστάρικα για να φύγεις, αλλά χιλιάρικα [ακόμα και τα 3000 που' πε η λοβ λίγα είναι]. Υπόψιν ότι ενοίκια κτλ στο εξωτερικό είναι πιο υψηλά, θα θέλεις χρόνο μέχρι να προσαρμοστείς, να βρεις δουλειά, σπίτι, να μάθεις γενικοτέρα.
Το θάρρος, χαίρω πολύ, όλοι το έχουμε, το θέμα είναι να' χεις "κάτι" ή "κάποιον" να σε σπρώξει προς στα κει, εκτός αν μιλάμε για καταστάσεις να κοιμηθείς σε πάρκα και να τρέφεσαι μόνο με νερό μέχρι να βρεις κάποια δουλειά.
Αυτά δε γίνονται.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
βασικα, αφού καταφέρνει κανεις και ζει στην Ελλαδα με 700 ευρω του μηνα, το ίδιο θα κανει στην αρχη και εκει που θα παει...
Δεν χρειαζονται πολλα λεφτα, αλλα το θαρρος να ξεκινήσεις από το μηθέν ;)
Και θα πας εξωτερικό με 700 ευρώ, μέσα και τα εισιτήρια και τα πάντα;; λολ;
Δε φτάνουν ούτε καν. Χρειάζονται αρκετά χρήματα για τα πρώτα έξοδα.
Δεν είναι όλα τόσο εύκολα, κι επειδή έχω ασχοληθεί λίγο, δε θες κατοστάρικα για να φύγεις, αλλά χιλιάρικα [ακόμα και τα 3000 που' πε η λοβ λίγα είναι]. Υπόψιν ότι ενοίκια κτλ στο εξωτερικό είναι πιο υψηλά, θα θέλεις χρόνο μέχρι να προσαρμοστείς, να βρεις δουλειά, σπίτι, να μάθεις γενικοτέρα.
Το θάρρος, χαίρω πολύ, όλοι το έχουμε, το θέμα είναι να' χεις "κάτι" ή "κάποιον" να σε σπρώξει προς στα κει, εκτός αν μιλάμε για καταστάσεις να κοιμηθείς σε πάρκα και να τρέφεσαι μόνο με νερό μέχρι να βρεις κάποια δουλειά.
Αυτά δε γίνονται.:P
Αυτό ακριβώς που λέει η Όλγα.Τι περισσότερα έξοδα θα έχεις στο εξωτερικό?Τα έξοδα του πανεπιστημίου, αν μιλάμε για φοιτητή.Μιλάμε πάντα για Ευρώπη και όχι για Αμερική.Δε λέω ότι είναι εύκολο, δύσκολο είναι από όλες τις πλευρές.Απλώς θεωρώ ότι για μία μεσαία οικογένεια στην Ελλάδα είναι εφικτό, αλλά χρειάζονται αρκετές θυσίες(και οικονομικές θυσίες,ναι).Γιατί έχω αρκετούς φίλους στην Ελλάδα που μου λένε "μακάρι να'χα λεφτά να πήγαινα εξωτερικό" και απ'την άλλη ξημερωβραδιάζονται στο W και στο DC. :P Μπορεί να είναι ατυχές το παράδειγμα, αλλά το point μου ελπίζω να το πιάνεις.Και μην το λες αυτό για το θάρρος, γιατί ξέρω πολλούς που συμβιβάζονται στην ασφάλεια και σταθερότητα(?) της Ελλάδας και δε θέλουν να εγκαταλείψουν αυτό που έχουν στην Ελλάδα, γιατί όπως και να το κάνουμε είναι ένα ρίσκο το να φύγεις έξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Και θα πας εξωτερικό με 700 ευρώ, μέσα και τα εισιτήρια και τα πάντα;; λολ;
Δε φτάνουν ούτε καν. Χρειάζονται αρκετά χρήματα για τα πρώτα έξοδα.
Δεν είναι όλα τόσο εύκολα, κι επειδή έχω ασχοληθεί λίγο, δε θες κατοστάρικα για να φύγεις, αλλά χιλιάρικα [ακόμα και τα 3000 που' πε η λοβ λίγα είναι]. Υπόψιν ότι ενοίκια κτλ στο εξωτερικό είναι πιο υψηλά, θα θέλεις χρόνο μέχρι να προσαρμοστείς, να βρεις δουλειά, σπίτι, να μάθεις γενικοτέρα.
Το θάρρος, χαίρω πολύ, όλοι το έχουμε, το θέμα είναι να' χεις "κάτι" ή "κάποιον" να σε σπρώξει προς στα κει, εκτός αν μιλάμε για καταστάσεις να κοιμηθείς σε πάρκα και να τρέφεσαι μόνο με νερό μέχρι να βρεις κάποια δουλειά.
Αυτά δε γίνονται.:P

δεν ξερεις τιποτα!!!
αν ψαχνεις τις ευκαιριεσ... - τis βρισκεις! αν περιμενεις να σου δωσουν 3 χιλιαρικα για να ξεκινησεις - εκει θα μεινεις... - στο να περιμενεις!!!
πριν 6 μηνες ο συζυγος μου πηγε στο Chicago με 480 ευρώ! Αν θελήσει κανείς μπορεί εκεί να δουλεψει την επομενη μερα!!! me 50 δολλαρια θα βρεισ και hotel, me 20 $ hostel...
Να πας καπου στην Ευρωπη ακομα πιο ευκολο και πιο φτηνα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν ξερεις τιποτα!!!
αν ψαχνεις τις ευκαιριεσ... - τis βρισκεις! αν περιμενεις να σου δωσουν 3 χιλιαρικα για να ξεκινησεις - εκει θα μεινεις... - στο να περιμενεις!!!
πριν 6 μηνες ο συζυγος μου πηγε στο Chicago με 480 ευρώ! Αν θελήσει κανείς μπορεί εκεί να δουλεψει την επομενη μερα!!! me 50 δολλαρια θα βρεισ και hotel, me 20 $ hostel...
Να πας καπου στην Ευρωπη ακομα πιο ευκολο και πιο φτηνα !!!

Καλά είπαμε να πας για να ζήσεις καλύτερα, όχι απλά για να επιβιώνεις. Αν είναι έτσι καθόμαστε και στα σπίτια ή γυρνάμε στα χωριά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι χρειάζονται κάποια χρήματα για να ξεκινήσεις, αλλά όχι τόσα όσα έχουν ακουστεί. Θα έλεγα ότι χρειάζεται ένα ποσό για να βγάλεις τα έξοδα του πρώτου μήνα, δηλαδή ενοίκιο (σε επιπλωμένο διαμέρισμα), τροφή, εισητήρια για τα ΜΜΜ, κινητό και ιατρική περίθαλψη. Θα υπολόγιζα αυτό το ποσό γύρω στα 1000-1500 ευρώ. Στις μέρες μας είναι αρκέτα δύσκολο να βρεις εργασία την επόμενη μέρα. Αν στείλεις βιογραφικό απο Ελλάδα και τότε πας για συνέντευξη αλλάζει το πράγμα. Αλλά αν πας σε μια ξένη χώρα και ξεκινήσεις να στέλνεις βιογραφικά από την στιγμή που θα φτάσεις εκεί, χρειάζεσαι λίγο χρόνο μέχρι να σε καλέσουν για συνέντευξη. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να περιμένεις να βρεις την δουλειά των ονείρων σου από την πρώτη μέρα. Εγώ θα έκανα ότι να 'ναι δουλειές για να βγάζω τα έξοδα μου, μέχρι να βρώ την δουλειά που θα ήθελα να έχω. Ναι, στην αρχή απλά θα επιβιώνεις, αλλά μετά θα στρώσει η κατάσταση. Κάθε αρχή και δύσκολη που λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν θελήσει κανείς μπορεί εκεί να δουλεψει την επομενη μερα!!!

Και εδω μπορει, αλλα εδω δεν θα παει για μια δουλεια 5 ημερων με 2-30 ευρο μεροκαματο... Εδω περιμενει να "αξιζει τον κοπο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vvv#

Νεοφερμένος

Ο vvv# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
για μεταπτυχιακα στο εξωτερικο θες πολλα λεφτα και η μεση οικογενεια στην ελλαδα ΟΧΙ δεν μπορει να τα πληρωσει εκτος αν αφησεις τους γονεις σου απενταρους .......
Εχω φιλο εξωτερικο που πηγε για δουλεια οχι σπουδες και πηγε αφου ειχε κανει συνεντευξεις πρωτα και του ειπαν οτι τον προσλαμβανουν.Δεν πας ρε παιδια ετσι στην τυχη με λιγα λεφτα και εκει θα ψαξεις δουλεια και οτι κατσει......:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τρέχοντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Δικιο εχετε.... - αν θέλετε χωρίς κόπο, δουλεια και οικονομίες να προκοψετε, καλυτερα να μην πάτε στο εξωτερικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δικιο εχετε.... - αν θέλετε χωρίς κόπο, δουλεια και οικονομίες να προκοψετε, καλυτερα να μην πάτε στο εξωτερικο!!!
Μόνο που θα είναι δανεικά, αλλά υγεία. Εύκολο χρήμα να 'ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δικιο εχετε.... - αν θέλετε χωρίς κόπο, δουλεια και οικονομίες να προκοψετε, καλυτερα να μην πάτε στο εξωτερικο!!!

Ξέρεις τι θέλω? Να ζήσω στη χώρα μου, δίπλα στην οικογένεια μου και στο σπίτι που οι δικοί μου κόπιασαν για να το φτιάξουν και να δουλέψω αυτό που σπούδασα για το οποίο οι γονείς μου πλήρωσαν έτσι ώστε να μπορώ εγώ να ζήσω καλύτερα. Δεν ζητάω κάτι παραπάνω απότι ο μέσος Ευρωπαίος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ξέρεις τι θέλω? Να ζήσω στη χώρα μου, δίπλα στην οικογένεια μου και στο σπίτι που οι δικοί μου κόπιασαν για να το φτιάξουν και να δουλέψω αυτό που σπούδασα για το οποίο οι γονείς μου πλήρωσαν έτσι ώστε να μπορώ εγώ να ζήσω καλύτερα. Δεν ζητάω κάτι παραπάνω απότι ο μέσος Ευρωπαίος. :)

Είναι ωραίο να ξέρεις τι θέλεις!!!! Τοτε δεν θα αναρωτιέσαι... - "Θα άφηνα την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top