Ανύπαντρες μητέρες

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πραγματικά απορώ γιατί υπάρχει αυτό το θέμα.
Τι διαφορά έχει μια ανύπανδρη μητέρα από μια χωρισμένη που ο πατέρας δεν έχει συμμετοχή στην ανατροφή του παιδιού (και ξέρω αρκετά τέτοια παραδείγματα);
Γιατί να αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τις περιπτώσεις ανάλογα με το αν υπήρξε γάμος ή όχι; Τόσο σημαντικό είναι αν χώρισαν πριν ή μετά το γάμο;
Παλαιότερα οι ανύπανδρες μητέρες κατακρίνονταν έντονα από την κοινωνία επειδή έκαναν σεξ πριν το γάμο, κάτι που τότε ήταν ιδιαίτερα κατακριτέο. Στη σημερινή εποχή όμως αυτό δεν ισχύει πλέον. Οπότε ...?

Σε αυτο συμφωνω και εγω...γι αυτο και στο ποστ μου, αναφερθηκα στο ειτε καποιος φευγει εντος ή εκτος γαμου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μακάρι να εξαφανιζόταν και ο "δικός" μου.......

Γιατι νομιζα, οτι ειπες οτι και εσυ εισαι μια ανυπαντρη μητερα...?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANY

Νεοφερμένος

Η ANY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πραγματικά απορώ γιατί υπάρχει αυτό το θέμα.
Τι διαφορά έχει μια ανύπανδρη μητέρα από μια χωρισμένη που ο πατέρας δεν έχει συμμετοχή στην ανατροφή του παιδιού (και ξέρω αρκετά τέτοια παραδείγματα);
Γιατί να αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τις περιπτώσεις ανάλογα με το αν υπήρξε γάμος ή όχι; Τόσο σημαντικό είναι αν χώρισαν πριν ή μετά το γάμο;
Παλαιότερα οι ανύπανδρες μητέρες κατακρίνονταν έντονα από την κοινωνία επειδή έκαναν σεξ πριν το γάμο, κάτι που τότε ήταν ιδιαίτερα κατακριτέο. Στη σημερινή εποχή όμως αυτό δεν ισχύει πλέον. Οπότε ...?

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά δεν είναι τόσο απλό.
Νομικά υπάρχουν ΠΟΛΥ μεγάλες διαφορές.
Αν έχει γίνει γάμος ο πατέρας έχει πολύ περισσότερα δικαιώματα.. τα γνωστά
ενώ αν το έχει αναγνωρίσει μόνο (φαντάσου ΚΑΙ να το αναγνωρίσει) δεν έχει δικαιώματα που να κάνουν την διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Πραγματικά απορώ γιατί υπάρχει αυτό το θέμα.
Τι διαφορά έχει μια ανύπανδρη μητέρα από μια χωρισμένη που ο πατέρας δεν έχει συμμετοχή στην ανατροφή του παιδιού (και ξέρω αρκετά τέτοια παραδείγματα);
Γιατί να αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τις περιπτώσεις ανάλογα με το αν υπήρξε γάμος ή όχι; Τόσο σημαντικό είναι αν χώρισαν πριν ή μετά το γάμο;
Παλαιότερα οι ανύπανδρες μητέρες κατακρίνονταν έντονα από την κοινωνία επειδή έκαναν σεξ πριν το γάμο, κάτι που τότε ήταν ιδιαίτερα κατακριτέο. Στη σημερινή εποχή όμως αυτό δεν ισχύει πλέον. Οπότε ...?



ο γαμος συνήθως προυποθέτει την δημιουργία οικογένειας.Συνήθως και οι δύο ξέρουν ότι παντρεύονται με σκοπό κάποια στιγμή να κάνουν παιδιά.

επιπλέον τα παιδιά που γεννιούνται σε γάμο είναι αναγνωρισμένα και δε χρειαζέται να μπαίνει σε διαδικασία αναγνώρισης η μητέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANY

Νεοφερμένος

Η ANY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γιατι νομιζα, οτι ειπες οτι και εσυ εισαι μια ανυπαντρη μητερα...?:worry:

Είμαι εντελώς.. αλλά φάνηκε τώρα τελευταία και λέει διάφορα....
Ασε εφιάλτης είναι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά δεν είναι τόσο απλό.
Νομικά υπάρχουν ΠΟΛΥ μεγάλες διαφορές.
Αν έχει γίνει γάμος ο πατέρας έχει πολύ περισσότερα δικαιώματα.. τα γνωστά
ενώ αν το έχει αναγνωρίσει μόνο (φαντάσου ΚΑΙ να το αναγνωρίσει) δεν έχει δικαιώματα που να κάνουν την διαφορά.
Δεν αναφερόμουν στο νομικό κομμάτι, αλλά στον τρόπο που αντιμετωπίζει η κοινωνία τα δύο αυτά είδη μονογονεικών οικογενειών (που κατ'εμέ είναι ένα είδος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANY

Νεοφερμένος

Η ANY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω νιώσει ποτέ κάτι αρνητικό...
τίιποτα..
βέβαια τώρα ξεκίνησα... 8 μηνών ο ταρζάν !
άντε να δούμε..
όταν λες κοινωνία τι εννοείς ?
το κράτος ?
την γειτονιά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω νιώσει ποτέ κάτι αρνητικό...
τίιποτα..
βέβαια τώρα ξεκίνησα... 8 μηνών ο ταρζάν !
άντε να δούμε..
όταν λες κοινωνία τι εννοείς ?
το κράτος ?
την γειτονιά ?
Όταν λέμε κοινωνία συνήθως εννοούμε τη γειτονιά, τους γνωστούς κλπ, όχι το κράτος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANY

Νεοφερμένος

Η ANY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Οτι προείπα..
τίποτα αρνητικό..
όλα θετικά..
Εγώ προσωπικά ...
Φαντάζομαι στην επαρχία είναι ακόμα διαφορετικά και είναι πραγματικά ανόητο όπως και αμέτρητα άλλα.....
έχει να κάνει με τα στενά μυαλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Στις περισσότερες περιπτώσεις οι άντρες είναι ανίκανοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους ενώ η ευθύνη του μωρού βαραίνει σαφώς και τους δύο.
Υποθέτω εννοείς στις περισσότερες περιπτώσεις ανύπαντρων μητέρων, γιατί αν εννοείς σε όλες, τότε οι οικογένειες με ανύπαντρες μητέρες θα ήταν περισσότερες από τις "ολοκληρωμένες".

Να πω όμως κάτι; Πόσο εύκολο είναι να υπάρχει ανύπαντρος πατέρας; Δεν είναι αυτός που φέρνει στον κόσμο το παιδί. Σε όσες υπάρχει όμως, τότε να πούμε ότι εκεί οι γυναίκες είναι ανίκανες να αναλάβουν τις ευθύνες τους και μάλιστα σε χειρότερο βαθμό . Πολύ απλά γιατί αν δεν το ήθελες ας μην το έκανες. Ξέρουμε όμως ότι δεν ισχύει το ίδιο για τον άντρα που αν δεν το θέλει, από την στιγμή που θα έχει γίνει η σύλληψη, δεν πα να χτυπιέται, αν θέλει η γυναίκα το κρατάει. (βέβαια εδώ συζητάμε για τις ανύπαντρες μητέρες :P)

Επίσης δεν δέχομαι ότι αν σε μία σχέση γίνει ατύχημα και μείνει έγκυος η γυναίκα και θέλει να το κρατήσει για τους δικούς της λόγους, τότε αν ο άντρας δεν το θέλει, να θεωρείται ανίκανος να αναλάβει τις ευθύνες του. Γιατί σε αρκετές περιπτώσεις, εγώ θεωρώ ότι η γυναίκα που θα αποφασίσει να το κρατήσει ενώ δεν είναι σε θέση (βλέπε συζήτηση για έκτρωση), θα είναι ανεύθυνη η ίδια ξέροντας ότι θα φέρει στον κόσμο ένα παιδί χωρίς να υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις και χωρίς να υπολογίζει αν θα υπάρχει πατέρας ή όχι.
ΣΕ ΑΥΤΟ που έχουμε καταλήξει όλοι είναι πως ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.
ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΜΩΣ.
Άρα δηλαδή θα κρύβεσαι από το παιδί σου; Θα το κοροϊδεύεις; Ή όλα γίνονται στον βωμό της προστασίας του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANY

Νεοφερμένος

Η ANY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πρώτα από όλα είσαι επιθετικός και νομίζω δεν το αξίζω.

Ναι είναι άδικο για τον άνδρα οπότε δεν θα έπρεπε να ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ?
Εχεις την εντύπωση πως οι Ελληνες γενικότερα προσέχουν? Είναι απίστευτα ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΙ τόσο που καταντάν επικίνδυνοι.
Το χειρότερο με τους άνδρες είναι πως οι περισσότεροι πιστευουν πως η έκτρωση είναι μέσο αντισύληψης...
και ότι οι γυναίκες είναι αναγκασμένες να υπακούσουν στα θέλω τους.
Στις περισσότερες περιπτώσεις περνάει το δικό τους.
Γι ΄αυτό οι ανύπαντρες μητέρες είναι λίγες.

Ας πάρει ο καθένας τις ευθύνες του.
Τι είναι η ευθύνη? Η αποδοχή των πράξεων μας. Οχι όταν μας βολευει μόνο.
Αν δεν πρόσεχες γιατί να μην αντιμετωπίσεις την ευθύνη αυτή ?

Επίσης το ότι δεν γνωρίζουμε καμιά απλή γνωριμία στο παιδί μας δεν σημαίνει οτι το κοροιδεύουμε.
Γι΄αυτό σου λέω ότι είσαι επιθετικός. Χωρίς γνώση στο θέμα σκέφτεσαι το χειρότερο.
Μου δίνεις την εντύπωση ότι τα λες μόνο και μόνο για να διαφωνίσεις.
Θα ήθελα να σε πληροφορίσω λοιπόν πως αυτός ο κανόνας δεν βγήκε από μια αίθουσα που συνεδριάζαν οι κακές ανύπαντρες μητέρες
αλλά από τους παιδοψυχολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι είναι άδικο για τον άνδρα οπότε δεν θα έπρεπε να ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ?
Εχεις την εντύπωση πως οι Ελληνες γενικότερα προσέχουν? Είναι απίστευτα ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΙ τόσο που καταντάν επικίνδυνοι.
Το χειρότερο με τους άνδρες είναι πως οι περισσότεροι πιστευουν πως η έκτρωση είναι μέσο αντισύληψης...
και ότι οι γυναίκες είναι αναγκασμένες να υπακούσουν στα θέλω τους.
Στις περισσότερες περιπτώσεις περνάει το δικό τους.
Γι ΄αυτό οι ανύπαντρες μητέρες είναι λίγες.

Βασικά, η αντισύλληψη είναι ευθύνη και των δύο, όχι μόνο του άνδρα.
Δεν το λέω για να σε κατακρίνω, κατανοώ ότι υπάρχουν ατυχήματα κλπ.
Απλά ήθελα να σχολιάσω το παραπάνω που έχω κάνει quote, διότι έτσι όπως το έχεις γράψει, κάποιος θα μπορούσε να συνάγει ότι θεωρείς ευθύνη και υποχρέωση μόνο του άνδρα την αντισυλληψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πρώτα από όλα είσαι επιθετικός και νομίζω δεν το αξίζω.
Συγνώμη δεν ήθελα να φανω επιθετικός. Ίσως ο γραπτός λόγος να φταίει για αυτό.:)
Ναι είναι άδικο για τον άνδρα οπότε δεν θα έπρεπε να ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ?
Εχεις την εντύπωση πως οι Ελληνες γενικότερα προσέχουν? Είναι απίστευτα ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΙ τόσο που καταντάν επικίνδυνοι.
Το χειρότερο με τους άνδρες είναι πως οι περισσότεροι πιστευουν πως η έκτρωση είναι μέσο αντισύληψης...
Συγνώμη τώρα, αλλά και εσύ γίνεσαι επιθετική :)
Επιπόλαιοι; Επικίνδυνοι;:worry:
Πραγματικά θεωρείς ότι αν σε μια συνουσία ο άντρας δεν βάλει προφυλακτικό τότε φταίει αυτός; Η γυναίκα που το δέχτηκε δηλαδή δεν φέρει κανένα λόγο; Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να ρίξεις το βάρος στους άντρες. Άλλωστε αν η γυναίκα δεν θέλει, δουλειά δεν γίνεται :)
και ότι οι γυναίκες είναι αναγκασμένες να υπακούσουν στα θέλω τους.
Στις περισσότερες περιπτώσεις περνάει το δικό τους.
Γι ΄αυτό οι ανύπαντρες μητέρες είναι λίγες.
Εδώ με μπέρδεψες. Οι γυναίκες είναι αναγκασμένες να υπακούσουν στα θέλω των αντρών;:worry:
Αν περνάει των αντρών το θέλω, τότε οι ανύπαντρες μητέρες θα ήταν πολλές όχι λίγες. Γιαυτό λέω ότι με μπέρδεψες.:)
Επίσης το ότι δεν γνωρίζουμε καμιά απλή γνωριμία στο παιδί μας δεν σημαίνει οτι το κοροιδεύουμε.
Γι΄αυτό σου λέω ότι είσαι επιθετικός. Χωρίς γνώση στο θέμα σκέφτεσαι το χειρότερο.
Μου δίνεις την εντύπωση ότι τα λες μόνο και μόνο για να διαφωνίσεις.
Θα ήθελα να σε πληροφορίσω λοιπόν πως αυτός ο κανόνας δεν βγήκε από μια αίθουσα που συνεδριάζαν οι κακές ανύπαντρες μητέρες
αλλά από τους παιδοψυχολόγους.
Οκ, αλλά και πάλι δεν μου αρέσει σαν ιδέα. Όπως το φαντάζομαι εγώ, μπορείς να παρουσιάσεις όποιον θέλεις σαν φίλο της μαμάς και όταν το πράγμα σοβαρέψει πολύ απλά του ανακοινώνεις τι φίλος είναι. Αλλιώς, δεν είναι σαν να παίζεις κρυφτό και να έχεις το παιδί σε έναν άλλο κόσμο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
χωρίς να έχω γνώσεις επι του θέματος, κρίνοντας μόνο από φίλες που ήταν παιδιά χωρισμένων γονιών, αφενός τα παιδιά δεν είναι χαζά και δεν είναι τοοοοοοσο δύσκολο ακόμα και από μικρή ηλικία να καταλάβουν τι φίλος είναι ο άλλος και επίσης... πως εξηγείς σε ένα παιδί ότι ο φίλος της μαμάς ο Κώστας δεν θα ξανάρθει σπίτι, ούτε θα τον ξαναπάρουμε τηλέφωνο, ειδικά αν το παιδί έχει δεθεί μαζί του;;

Δεν νομίζω ότι είναι για προστασία της μητέρας το όλο θέμα αλλά του ίδιου του παιδιού.

Προφανώς κάθε παιδί είναι διαφορετικό και αντιλαμβάνεται αλλιώς τα πράγματα, αλλά δεν μου φάινεται και περιέργο μια μητέρα που μεγαλώνει το παιδί της μόνη της να επιδιώκει ένα "σταθερό" περιβάλλον γύρω από αυτό... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
και ότι οι γυναίκες είναι αναγκασμένες να υπακούσουν στα θέλω τους.
Ανάποδα τα λες, αν η γυναίκα δεν θέλει το παιδί και ο άντρας το θέλει τότε πάπαλα! Και επίσης επειδή η αντισύλληψη είναι ευθύνη και των δύο, δηλαδή πάντα μπορούν να γίνουν ατυχήματα με το προφυλακτικό όποτε χρειάζεται μια περαιτέρω προστασία , σαφώς δεν πρέπει να δεσμευτεί, ο άντρας, το αποτέλεσμα ενός ατύχημα επειδή γυναίκα δεν είναι υπερ των αντισυλληπτικών χαπιών ή της έκτρωσης. Όποτε η φυγή δεν είναι μια πράξη δειλίας όπως δείχνει αλλά μια πράξη που δεν δείχνει απλά άρνηση αποδοχής μια κατάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι ολα καλα αυτα που λετε, αλλα υπαρχουν τοσες περιπτωσεις, οπου μεσα σε μακροχρονια σχεση μενει εγκυος η κοπελα, η φαση ζωης(ηλικια, επαγγελματικη αποκατασταση κ.ο.κ.) στην οποια βρισκεται το ζευγαρι επιτρεπει τη δημιουργια οικογενειας, κι ομως βλεπεις καποιους ανδρες να το βαζουν στα ποδια στην κυριολεξια....Ε τοτε ναι, ειναι δειλοι και ανικανοι να αναλαβουν τις ευθυνες τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα ακόμη και αν οι συνθήκες είναι ιδανικές σαφώς και άντρας (αλλά και η γυναίκα, δεν έχει σχέση με το φύλο) έχει το δικαίωμα να μην επιθυμεί.

Καλά στην περίπτωση που ήθελε και έπειτα το έβαλε στα πόδια εκεί αλλάζει πολύ το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα ακόμη και αν οι συνθήκες είναι ιδανικές σαφώς και άντρας (αλλά και η γυναίκα, δεν έχει σχέση με το φύλο) έχει το δικαίωμα να μην επιθυμεί.

Ναι ξαφνικα, οταν ερχεται το παιδι, θυμουνται οτι δεν αγαπουν αρκετα τον ανθρωπο τους, ωστε να δημιουργησουν μια οικογενεια μαζι του...(εξαιρω σαφως εκεινους, που απο αποψη δε θελουν, δεν επιθυμουν να κανουν οικογενεια...βεβαια αυτοι φροντιζουν να μην υπαρξει και "ατυχημα")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η ευθηνη της σύλληψης είναι της γυναίκας. Εκείνη έχει σχεδόν απόλυτο έλεγχο για το αν θα μένει έγκυος ή όχι. Η πιθανότητα να μένεις έγκυος όταν χρησιμοποιείς το αντισυλληπτικό χάπι είναι μικρότερη από 1,25 . Εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου μένεις έγκυος ακόμα και όταν παίρνεις μια τόσο ασφαλής προστασία.
Τα ατυχήματα, λοιπόν, έχουν σε μεγάλο ποσοστό άλλες αιτίες όπως: άγνοια, βία ή επιπολαιότητα.

Η κοινωνία μας κρίνει την γυναικα επειδή εκθέτει το παιδί σε ένα περιβάλλον που ακόμα θεωρεί πως η ανάγκη ύπαρξης προσφοράς και των δυο γονιών είναι βασική ανάγκη.
Δυστυχώς, η αντίληψη της κοινωνίας για «το σωστό» περιορίζεται στο να κρίνει και στην συνέχεια, το παιδί αντιμετωπίζει κάθε λογής αρνητική/μειονεκτική αντίδραση από την ίδια την κοινωνία που «νοιάζεται» για το καλό του.

Ζώντας σε μια τέτοια κοινωνία, διαφωνώ με τις μητέρες που επιλέγουν να είναι ανύπαντρες. Θα πάψω να διαφωνήσω, βεβαίως, όταν και η Ελλάδα θα φτάσει στο επίπεδο άλλων χωρών, όπου δεν υπάρχει ρατσισμός και κοινωνικός στιγματισμός για την γυναίκα που επιλέγει να μεγαλώσει μόνη τα παιδιά της.

Υγ για την ΑΝΥ που είναι καινούρια: υπήρξα ανύπαντρη μητέρα για 7 χρόνια. Και οι δυσκολίες σχέσης παιδί - πατριό είναι πολλές και σοβαρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι ξαφνικα, οταν ερχεται το παιδι, θυμουνται οτι δεν αγαπουν αρκετα τον ανθρωπο τους, ωστε να δημιουργησουν μια οικογενεια μαζι του...(εξαιρω σαφως εκεινους, που απο αποψη δε θελουν, δεν επιθυμουν να κανουν οικογενεια...βεβαια αυτοι φροντιζουν να μην υπαρξει και "ατυχημα")
Δεν νομίζω το κυριότερο να είναι η αγάπη προς το σύντροφο αλλά η επιθυμία για ένα παιδί.
Κακά τα ψέμματα, ένα παιδί μπορεί να σε πάει πίσω στην Επαγγελματική σου καριέρα όποτε πολύ πιθανών ενώ υπερ αγαπάς την/τον σύντροφο σου να μην θέλεις παιδιά. Είναι μια θυσία που πρέπει να γίνει στο κατάλληλο χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top