Internet και παιδιά

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Έχω πλέον αρχίσει να συστήνω στους φίλους μου όταν με ρωτούν, Να Μην Βάλουν καθόλου Ιντερνετ για τα παιδιά. Ασχολούμαι με υπολογιστές από το 1982. Το 93 μπήκα πρώτη φορά στο "θαύμα" την υλοποίηση των ονείρων των δικών μου και όλων μας,

Τώρα κοιτάζω το Δημιούργημα του Ανθρώπου και αποστρέφω το βλέμμα μου από ντροπή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Για ποιο λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι συμβαινει ακριβως το ιδιο πχ και με την τηλεοραση.Με τους καταλληλους περιορισμους πιστευω οτι αντιμετωπιζεται εν μερει η κατασταση.
Δεν ειναι λυση η αποκοπη απο τα παντα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ποιούς περιορισμούς; Πότε ένας περιορισμός έδωσε κάποια σωστή λύση. Αν περιορίσεις το παιδί όταν, αναγκαστικά, θα ξεφύγει από τα χέρια σου θα φροντίσει να δοκιμάσει τα πάντα από όσα του περιόρισες. Και η μοιχεία συνήθως είναι κάτι απαγορευμένο σε ένα ζευγάρι αλλά αν δεν το καταλαβαίνει κάποιος τον λόγο ή δεν τον πιστεύει … δεν έχει νόημα αυτός ο περιορισμός.
Αν για κάποιο λόγο στο παιδί δεν θέλουμε να του αρέσει κάποια ιδέα, π.χ. αθεϊσμός ή αναρχία, τότε πολύ απλά προσπαθούμε να βρούμε επιχειρήματα και αν δεν πιάσει του κάνουμε πλύση εγκεφάλου.
Έχω προσέξει ότι όσοι είναι ενάντια στο να μπαίνουν παιδία στο internet κατά βάθος ζηλεύουν για την δυνατότητα που έχουν και δεν είχαν αυτοί. Όταν πρόκειται για το μεγάλωμα ενός παιδιού προσωπικά κομπλεξ πρέπει να μένουν απέξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και η λυση "ποναει χερι,κοβει χερι" ειναι η σωστη;
Το παιδι εχει αναγκη απο ορια.Αλλιως δεν προκειται να μαθει.Ο τρόπος που μπαινουν αυτα τα ορια ειναι σημαντικος.

Έχω προσέξει ότι όσοι είναι ενάντια στο να μπαίνουν παιδία στο internet κατά βάθος ζηλεύουν για την δυνατότητα που έχουν και δεν είχαν αυτοί. Όταν πρόκειται για το μεγάλωμα ενός παιδιού προσωπικά κομπλεξ πρέπει να μένουν απέξω
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Το έχω ξαναπεί αλλά θα συνεχίσω να το λέω (ναι είμαι κολλημένη και σ'όποιον αρέσω :P) : Τα τεχνολογικά και επιστημονικά επιτεύγματα δεν είναι από μόνα τους καλά ή κακά, έχουν το χαρακτήρα του κοινωνικού συστήματος στο οποίο χρησιμοποιούνται.

Και ναι, εγώ στα παιδιά μου δε θα έβαζα ίντερνετ μέχρι να φτάσουν 16-17 χρονών. Δε θέλω να τα δω να καίγονται μπροστά από την οθόνη ενός pc προσπαθόντας να ανεβάσουν το επίπεδό τους σε κάποιο παιχνίδι. Θεωρώ οτι αν τα παιδιά μεγαλώσουν σωστά βέβαια δεν θα έχουν τέτοιο πρόβλημα να αντιμετωπίσουν αλλά γιατί να το διακινδυνεύσω. Έτσι κι αλλιώς θεωρώ οτι το ίντερνετ έτσι όπως είναι δε θα τους βοηθήσει σε κάτι σε αυτήν την ηλικία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
οταν αναφερεστε σε παιδια ...για τι ηλικιες μιλατε? :hmm:

δεν βλεπω παντως κανενα λογο να μαθει κανεις απο μικρη ηλικια να χρησιμοποιει το ιντερνετ...υπαρχουν τοσες αλλες εξωσχολικες δραστηριοτητες με τις οποιες μπορει να ασχοληθει ενα παιδι....
π.χ οταν εγω ημουν πιτσιρικα και γινοταν χαμος με τις βιντεοταινιες....δεν επαθα τπτ που οι γονεις μου δεν εβαλαν ποτε βιντεο στο σπιτι ...για να μην ειμαστε ολη μερα μπροστα στο κουτι....
καλο ειναι ολα να γινονται στον καιρο τους...και οχι νωριτερα...δεν υπαρχει κανενας λογος...για μενα τλχ!

μπορει να μου απαντησει καποιος για ποιο λογο να χρησιμοποιει ενα παιδι π.χ στα 13,14,15 του ιντερνετ?...ειμαι πολυ περιεργη...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μπορει να μου απαντησει καποιος για ποιο λογο να χρησιμοποιει ενα παιδι στα 13 του ιντερνετ?...ειμαι πολυ περιεργη...:hmm:


δεν θεωρώ απίθανο να πρέπει να κάνει μια μικρή σχετικά έρευνα για κάποια σχολική εργασία.... πλέον δεν υπάρχει η Δομή σε κάθε σπίτι... υπάρχει ένας υπολογιστής.
Ούτε θεωρώ κακό το να ασχολείται με μέτρο με το Internet σε περιορισμένες σελίδες που θα έχω ξεκλείδωτες και θα έχω τσεκάρει.
Δε θέλω το παιδί μου να είναι το ξεκάρφωτο και το ούφο όταν ΟΛΑ τα παιδιά θα μιλάνε για το Χ παιχνίδι και το δικό μου δεν θα έχει ιδέα.
Ιδανικά δε, θα ήθελα το δικό μου παιδί να έχει την κρίση και να σνομπάρει από μόνο του οτιδήποτε του καίει το μυαλό και τα ιδανικά, τις αρχές που θα έχει απ το σπίτι του (όπως έκανα εγώ στα νιάτα μου :P)


Άλλο πράγμα το μέτρο κι άλλο πράγμα η ασυδοσία σε οποιαδήποτε κατάσταση.
Νομίζω ότι το να κάτσει το παιδί μια ώρα μπροστά στον υπολογιστή είναι το λιγότερο που μπορεί να του συμβεί από όλα τα κακά. Θεωρώ χίλιες φορές καλύτερο το να καεί μπροστά σε ένα παιχνίδι παρά να δει Πάνια.
Κι εδώ βέβαια υπάρχει μια ιδανική κατάσταση που θα προτιμούσα... θα ήθελα να υπάρχουν ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΙ που το παιδί μου θα έπαιρνε το ποδήλατο του και θα πήγαινε να σαπίσει στο παιχνίδι, στο κρυφτό και στο κυνηγητό...
Δεν υπάρχουν όμως πλέον τέτοια ασφαλή για ένα παιδί μέρη

Σήμερα παιδιά του δημοτικού έχουν μάθημα για τους υπολογιστές... πως θα κρατήσω εγώ το παιδί μου εκτός?
Προτιμώ λοιπόν να του παρέχω ΕΓΏ ΟΛΕΣ τις ανέσεις ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ και με ΜΕΤΡΟ, παρά να πάει και να τις βρει αλλού κρυφά (γιατί ΦΥΣΙΚΑ και θα το κάνει στο σπίτι κάποιου φίλου, ή δεν θα φάει την τυρόπιτα με το χαρτζιλίκι του και θα πάει κρυφά σε ιντερνετ καφέ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα μόνο καλό ή μόνο κακό για οποιονδήποτε. Υπάρχουν καλοί και κακοί φίλοι-άνθρωποι γενικότερα, το παιδί όμως δεν πρέπει να μείνει κλεισμένο σε 4 τοίχους και να μεγαλώσει με δύο γονείς, τη γιαγιά και τον παππού γιατί θα γίνει αντικοινωνικό. Υπάρχουν καλοί και κακοί δάσκαλοι, συγγενείς, άγνωστοι στο δρόμο, ο ψιλικατζής απέναντι, υπάρχει η τηλεόραση και τα πολυάριθμα πλέον κανάλια που δείχνουν ότι ναναι σε ώρες όπου μικρά παιδιά βλέπουν τηλεόραση. Γενικότερα νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και με το ιντερνετ. Η τεχνολογία προχωράει μπροστά και θα ήταν καλό σε κάποια πράγματα να προσαρμοζόμαστε και εμείς. Ναι μεν είναι επιλογή μας, αλλά δεν βγαίνουν μόνο αρνητικά πράγματα από αυτό. Είναι προτιμότερο το παιδί να έχει ενημερωθεί για τα Πάντα που πρέπει να ξέρει και με την κατάλληλη παιδεία να έχει μάθει τι είναι καλό και τι κακό, ποιο είναι για όλες τις ώρες και ποιο όχι παρα να τα μάθει από τρίτους στο μέλλον και να παραπληροφορηθεί στο μέγιστο βαθμό. Τα παιδιά μπλέκουν πολλές φορές επειδή τους απαγορεύουν πράγματα οι γονείς χωρίς να επιχειρηματολογούν και αυτό γιατί βαριούνται να ασχοληθούν με τα παιδιά τους. Γι' αυτό και το σεξ είναι ταμπού ακόμα. Γιατί οι μεγάλοι μεταδίδουν στο παιδί ότι είναι κάτι απαγορευμένο, ότι το γυμνό είναι πρόστυχο κ.ο.κ. εξ' ού και όλα γίνονται κρυφά.

* Είναι καθαρά δικές μου προσωπικές απόψεις. Πιστεύω ότι κανείς μας δεν έχει το δικαίωμα να δώσει σε κάθε γονιό συμβουλές για το πώς θα μεγαλώσει το δικό του παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Έχω ένα μαθητή, που φέτος τελείωσε το γυμνάσιο. Οι γονείς του του έβαλαν ίντερνετ (dsl παρακαλώ) τα περασμένα Χριστούγεννα. Μέχρι πρότεινος πήγαινε σε κάποια ίντερνετ καφέ αλλά δεν καθόταν όλη μέρα κάθε μέρα εκεί. Από τότε που έβαλε ιντερνετ, η αποδοσή του μειώθηκε αισθητά στα μαθήματα και μειώθηκε και η νοητική του διαύγεια διότι έπαιζε σχεδόν κάθε μέρα μέχρι τις 5 το πρωι lineage. Και σου λέω εγώ κύριε γονιέ του μαθητή μου, οκ του έβαλες ίντερνετ. Το παιχνίδι το lineage γιατί του το αγόρασες (πλέον δεν είναι δωρεάν αλλά πρέπει να αγοράζεις ανα χρονικά διαστήματα κάτι σαν "ανανέωση του λογαριασμού σου" για να μπορείς να παίζεις);; Είναι κάποιοι γονείς που πραγματικά δεν καταλαβαίνουν κάποια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αγαπητή Νεράιδα.
Μπορεί όταν ήσουν μικρή να μην είχες καμία κλίση όμως αυτό δεν σημαίνει ότι κανένα παιδί δεν έχει κάποια κλίση.
Αν ένα παιδί που πού έχει κλίση στην (κλασσική) μουσική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί που έχει κλίση στην ζωγραφική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην λογοτεχνία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα μαθηματικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην φιλοσοφία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης; Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Προσοχή μιλάω για συζήτηση και όχι για πληροφορίες. Δεν αρκεί συνέχεια κάποιος να διαβάζει για το θέμα που τον ενδιαφέρει κάποια στιγμή θέλει να βρει άξιους συνομιλητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Προσωπικά, βλέποντας το πόσο χρήσιμο μου έχει φανεί το internet στα χρόνια που το χρησιμοποιώ θα ήθελα το παιδί μου να εξοικειωθεί με αυτό από μικρό. Όσο μικρό θέλει το ίδιο, δηλαδή, χωρίς κάποιο ηλικιακό όριο από εμένα.

Επιπλέον, γιατί πολλοί λέτε για gaming, θα το μάθαινα να παίζει "ποιοτικά" video games και όχι LineAge κτλ. Εννοείται θα το άφηνα να παίζει αρκετά video games.
Και μου φαίνεται αστείο που αναφέρεστε στο gaming ως "κάψιμο" αναπαράγοντας αυτό που λένε άλλοι για όσους μπαίνουν σε forums. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Απλά το Internet είναι... το Internet, ένα τεχνολογικό επίτευγμα και συνεπώς ο καθένας μπορεί να το πιάνει στο στόμα του ως μία λέξη και να του ρίχνει όλα τα κακά. :)





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το internet είναι μια προέκταση στον τομέα της επικοινωνίας για τον άνθρωπο, είναι ένα νέο όπλο. Είναι το μοναδικό μαζικό μέσο που έχουμε για αμφίδρομη επικοινωνία. Πρέπει να το προστατεύσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αγαπητή Νεράιδα.
Μπορεί όταν ήσουν μικρή να μην είχες καμία κλίση όμως αυτό δεν σημαίνει ότι κανένα παιδί δεν έχει κάποια κλίση.
Αν ένα παιδί που πού έχει κλίση στην (κλασσική) μουσική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί που έχει κλίση στην ζωγραφική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην λογοτεχνία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα μαθηματικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην φιλοσοφία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης; Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Προσοχή μιλάω για συζήτηση και όχι για πληροφορίες. Δεν αρκεί συνέχεια κάποιος να διαβάζει για το θέμα που τον ενδιαφέρει κάποια στιγμή θέλει να βρει ανάξιους συνομιλητές.

Αγαπητέ Steve, τα περισσότερα παιδιά που βλέπω εγώ έχουν κλίση στα on line games και στις "ερωτικές" ταινίες. Αν είναι κανείς σωστός γονιός θα καταλάβει αν και πού έχει κλίση το παιδί του και θα πράξει ανάλογα. Αν έχει πχ κλίση στη ζωγραφική θα το γράψει σε ένα εργαστήρι όπου θα πηγαίνουν και άλλα παιδιά και θα έχει προσωπική επαφή μαζί τους (ναι, υπάρχουν, πήγαινα κι εγώ κάποτε).
Νταξ, μπορεί να φαίνομαι παραδοσιακή αλλά έτσι πιστεύω. Δε με πειράζει που εγώ δεν είχα ίντερνετ, γιατί δεν ήταν ποτέ το όνειρό μου όσο ήμουν παιδί ή έφηβη. Μου άρεσε και η φιλοσοφία και τα μαθηματικά και η λογοτεχνία και και και. Και χωρίς ίντερνετ κατάφερα να βρω την άκρη και δε θεωρώ οτι έχασα πράγματα. Ακόμη και τώρα στα βιβλία στρέφομαι περισσότερο παρά στο ίντερνετ για να βρω κάτι. Και ας μην ξεχνάμε οτι δεν είναι όλες οι πληροφορίες στο ιντερνετ σωστές, το διαδίκτυο είναι ένας χώρος όπου ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει χωρίς να ελέγχεται από κανέναν. Εγώ μπορεί να γράψω "τρώγε μόνο βατόμουρα για 15 μέρες και θα χάσεις τα περιττά κιλά" και να το δει ένας/μια έφηβος/η και να το κάνει. Εγώ δε θα πάθω τίποτα, εκείνη/ος θα πάθει.
Ποτέ δε θεωρούσα τα παιδιά χαζά, απλά στον κόσμο που ζούμε δεν πρέπει να είσαι έξυπνος αλλά πονηρός δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δεν θεωρώ απίθανο να πρέπει να κάνει μια μικρή σχετικά έρευνα για κάποια σχολική εργασία.... πλέον δεν υπάρχει η Δομή σε κάθε σπίτι... υπάρχει ένας υπολογιστής.

αυτο δεν ειναι δεδομενο..απο τους γονεις εξαρταται τι υπαρχει και τι οχι σε ενα σπιτι...καλλιστα μπορει να υπαρχει η οποια Δομη και οχι το πισι

Ούτε θεωρώ κακό το να ασχολείται με μέτρο με το Internet σε περιορισμένες σελίδες που θα έχω ξεκλείδωτες και θα έχω τσεκάρει.
Δε θέλω το παιδί μου να είναι το ξεκάρφωτο και το ούφο όταν ΟΛΑ τα παιδιά θα μιλάνε για το Χ παιχνίδι και το δικό μου δεν θα έχει ιδέα.
Ιδανικά δε, θα ήθελα το δικό μου παιδί να έχει την κρίση και να σνομπάρει από μόνο του οτιδήποτε του καίει το μυαλό και τα ιδανικά, τις αρχές που θα έχει απ το σπίτι του (όπως έκανα εγώ στα νιάτα μου :P)

εγω παντως οταν ημουν μικρη και ολοι πηγαιναν για ηλεκτρονικα ενω εγω οχι δεν αισθανομουν ΟΥΦΟ...


Άλλο πράγμα το μέτρο κι άλλο πράγμα η ασυδοσία σε οποιαδήποτε κατάσταση.
συνφωνω απολυτα...απλα δεν βλεπω το λογο ενα παιδι μεχρι τα 16,17 να χρησιμοποιει εστω και στο ελαχιστο το νετ...το θεωρω περιττο..

Νομίζω ότι το να κάτσει το παιδί μια ώρα μπροστά στον υπολογιστή είναι το λιγότερο που μπορεί να του συμβεί από όλα τα κακά. Θεωρώ χίλιες φορές καλύτερο το να καεί μπροστά σε ένα παιχνίδι παρά να δει Πάνια.
Κι εδώ βέβαια υπάρχει μια ιδανική κατάσταση που θα προτιμούσα... θα ήθελα να υπάρχουν ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΙ που το παιδί μου θα έπαιρνε το ποδήλατο του και θα πήγαινε να σαπίσει στο παιχνίδι, στο κρυφτό και στο κυνηγητό...
Δεν υπάρχουν όμως πλέον τέτοια ασφαλή για ένα παιδί μέρη

Υπαρχουν και αλλα πραγματα ΚΕ μου με τα οποια μπορει να ασχοληθει ενα παιδι και να εκμεταλλευτει τον ελευθερο χρονο του..αθληματα, μουσικη κ.ο.κ.

Σήμερα παιδιά του δημοτικού έχουν μάθημα για τους υπολογιστές... πως θα κρατήσω εγώ το παιδί μου εκτός?
δεν ξερω αν εχουν μαθημα για Η/Υ στο δημοτικο αλλα δε νομιζω οτι αφορα στο ιντερνετ....και εγω εκανα καποτε στο γυμνασιο Η/Υ αλλα το ιντερνετ το εμαθα ως φοιτητρια...

Προτιμώ λοιπόν να του παρέχω ΕΓΏ ΟΛΕΣ τις ανέσεις ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ και με ΜΕΤΡΟ, παρά να πάει και να τις βρει αλλού κρυφά (γιατί ΦΥΣΙΚΑ και θα το κάνει στο σπίτι κάποιου φίλου, ή δεν θα φάει την τυρόπιτα με το χαρτζιλίκι του και θα πάει κρυφά σε ιντερνετ καφέ)

δε συμφωνω οτι φυσικα και θα παει να τις βρει αλλου κρυφα...εχει να κανει με τη διαπαιδαγωγηση...


sorry για αλλη μια φορα για την εικονα του μηνυματος μου...αλλα δεν ξερω πως να το κανω σωστα...ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως :/:

Αγαπητή Νεράιδα.
Μπορεί όταν ήσουν μικρή να μην είχες καμία κλίση όμως αυτό δεν σημαίνει ότι κανένα παιδί δεν έχει κάποια κλίση.



Αν ένα παιδί που πού έχει κλίση στην (κλασσική) μουσική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί που έχει κλίση στην ζωγραφική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην λογοτεχνία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα μαθηματικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην φιλοσοφία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης; Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Προσοχή μιλάω για συζήτηση και όχι για πληροφορίες. Δεν αρκεί συνέχεια κάποιος να διαβάζει για το θέμα που τον ενδιαφέρει κάποια στιγμή θέλει να βρει ανάξιους συνομιλητές.

μωρε λες να κοιτουσα απλα το ταβανι και να μην ειχα ασχοληθει με τιποτα..???
γιατι εγω θυμαμαι οτι και μπαλετο χρονια εκανα....και πιανο εμαθα...και στιβο εκανα...και ξενες γλωσσες εμαθα...και ετρεξα και επαιξα επισης παρα πολυ κ.ο.κ..γιατι μιλαμε για παιδια και οχι για ενηλικες...το οτι δεν ειχα ιντερνετ αγαπητε μου δε σημαινει οτι δεν εξελιχθηκα...λες να ημουν απο τα τυχερα παιδια που υπηρχαν ατομα γυρω μου που μπορουσα ακομα και να συζητησω για τα ενδιαφεροντα μου???:hmm:

Το internet είναι μια προέκταση στον τομέα της επικοινωνίας για τον άνθρωπο, είναι ένα νέο όπλο. Είναι το μοναδικό μαζικό μέσο που έχουμε για αμφίδρομη επικοινωνία. Πρέπει να το προστατεύσουμε.

ναι αλλα δεν αναφερομαστε γενικα στον ανθρωπο...αλλα σε παιδια...γι αυτο και εγω ρωτησα ευλογα για τι ηλικιες μιλαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως βλέπω οτι όσα παιδιά χρησιμοποιούν το internet είναι πολύ πιο καλλιεργημένα και ευφυή απο συνομήλικα τους. Θεωρώ πολύ πιο περιττές και άχρηστες όλες αυτές τις "κλασσικές" παιδικές ασχολίες που στέλνουν με το ζόρι οι γονείς τα παιδιά τους να μάθουν μπαλέτο, πιάνο (δεν αναφέρομαι στην περίπτωση να το επιδιώκουν τα ίδια) κλπ παρά το ίντερνετ.
Μην συγχέετε το ίντερνετ με τις τσόντες και το gaming.
Χαίρομαι πραγματικά πάντως που οι γονείς μου δεν ήταν σαν αρκετούς απο όσους απάντησαν παραπάνω και δεν με περιόρισαν στο να γνωρίσω απο μικρή αυτό το θαύμα της τεχνολογίας. Και όχι, ούτε τσόντες έβλεπα με τις ώρες, ούτε με το gaming κόλλησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και όχι, ούτε τσόντες έβλεπα με τις ώρες, ούτε με το gaming κόλλησα.
duhhhh...αφού δεν είσαι αγοράκι βρε:P


εγώ πάλι προτίθεμαι να κάνω το εξής:
να αφήσω το παιδί μόνο του να έρθει να μου ζητήσει να παίξει στον κομπιούτορα... τότε, με τις γνώσεις που έχουμε και οι δύο γονείς, θα το προσέχουμε και θα επιβλέπουμε ό,τι κάνει..παράλληλα όμως, εμείς οι ίδιοι θα επιδιώκουμε την ενασχόληση με αθλήματα και με κοινωνικές συναναστροφές, για να το θεωρήσει και εκείνο ως φυσική εξέλιξη...
παν μέτρο άριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
duhhhh...αφού δεν είσαι αγοράκι βρε:P

Και? Μόνο τα αγοράκια βλέπουν τσόντες και κολλάνε με το gaming?
Τσόντα είχα δει απο 8 χρονών. Και ΔΕΝ ήταν απο το internet, αλλά απο τα συρτάρια των γονιών μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και? Μόνο τα αγοράκια βλέπουν τσόντες και κολλάνε με το gaming?
Τσόντα είχα δει απο 8 χρονών. Και ΔΕΝ ήταν απο το internet, αλλά απο τα συρτάρια των γονιών μου.
πλάκα σου κάνω πιδιμ.
συνήθως τα αγοράκια είναι αυτά που εθίζονται περισσότερο...μαζί με το αδέρφι ανακαλύψαμε το ίντερνετ, αυτός χώθηκε στις τσόντες και στα παιχνίδια, εγώ κόλλησα με τσάτινγκ..
μας πέρασε η κάψα και των δύο, εντέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top