Αγορές μέσω internet

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δεν γνωριζω δυστυχως κατι παραπανω απο κρυπτογραφησεις και δεν ξερω τι εγινε εν προκειμενω, αλλα καλα εκανες και ακυρωσε αμεσως την καρτα.

Απλα οταν λες ''πιστωτικη'', δεν εννοεις οντως πιστωτικη ετσι. Προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε πιστωτικη, μονο χρεωστικες ή προπληρωμενες καρτες οπου και στη χειροτερη των περιπτωσεων που σου παρουν χρηματα, να μην εχεις πολλα μεσα, απλα κανεις καταθεση ή μεταφερεις απο αλλους λογαριασμους το ποσο που θες για τις αγορες απο το internet.

Και η χρεωστικη να μην ειναι συνδεδεμενη με καποιον κυριο λογαριασμο, πχ αυτον που εχουν οι φοιτητες για να τους βαζουν λεφτα οι γονεις τους, ή καποιο λογαριασμο μισθοδοσιας, αλλα καλλιτερα νομιζω ειναι να ειναι και απο αλλη τραπεζα αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Απλή πιστωτική κάρτα ήταν, με όριο συναλλαγών.

Στην θέση σου, θα μιλούσα με την τράπεζα (οι υπεύθυνοι για θέματα κλοπής λειτουργούν όλες τις ώρες, όλες τις μέρες) και θα παρακολουθούσαμε αναλυτικά την κίνηση του λογαριασμού.
Συμβουλή 1η) Να εμπιστεύεσαι σελίδες για θέματα αγορών με κάρτα, που έχουν SSL Certificate για να είσαι 100% σίγουρος για τα στοιχεία
Συβμουλή 2η) Δες μήπως έχεις πέσει θύμα ratting.
Συμβουλή 3η) Μην δίνεις κατευθείαν τα στοιχεία της κάρτας σου στη σελίδα. Καλύτερα να αγοράζεις μέσω σελιδών όπως paypal, Google Checkout, Skrill,
Μιλήσαμε με την τράπεζα και μας είπαν ότι δεν υπήρχαν καθόλου κινήσεις την τελευταία ώρα. Αν όντως κλάπηκε, ο μόνος ασφαλής δρόμος είναι η ακύρωση γιατί αυτός που την έκλεψε μπορεί να προβεί σε αγορές μετά από 5-6 μήνες όταν εσύ νομίσεις πως έχει περάσει ο κίνδυνος
1: Συνήθως κοιτάω τη γραμμή url του firefox, αλλά καμιά φορά ξεχνιέμαι :P
2: Δε νομίζω γιατί σε άλλες σελίδες δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, μόλις 1 εβδομάδα πριν, για να υποψιαστώ ότι κάποιο malware ανακατεύθυνε τη σελίδα και με μετέφερε σε μια τρίτη.
3: Έχω λογαριασμό paypal, αλλά δυστυχώς δεν έχουν όλα τα sites τη δυνατότητα πληρωμής με paypal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι στην Πειραιώς, και κάθε φορά που παω να κάνω καποια αγορά απο το ίντερνετ, με παίρνουν τηλ για επιβεβαίωση.
Νομίζω είναι ο ασφαλέστερος τρόπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι στην Πειραιώς, και κάθε φορά που παω να κάνω καποια αγορά απο το ίντερνετ, με παίρνουν τηλ για επιβεβαίωση.
Νομίζω είναι ο ασφαλέστερος τρόπος
Και η κάρτα της μητέρας μου στην πειραιώς είναι. Τους έχεις πει εσύ να σε παίρνουν τηλέφωνο; Από ό,τι ξέρω, μια φορά έχουν πάρει τηλέφωνο για επιβεβαίωση, όταν είχε γίνει μια ακριβή αγορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Προσπάθησα να πάρω παπούτσια από το ελληνικό μαγαζί της nike και δεν την δεχόταν τη κάρτα (Πειραιώς). Τελικά χρησιμοποίησα κάρτα του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι παίζει με τελωνεία και έξτρα χρεώσεις όταν κάνουμε αγορές από site του εξωτερικού? Πχ amazon αγγλίας, καταστήματα γερμανίας κλπ? Μιλαω για εντος ευρωπαϊκής ενωσης. Το amazon ειναι αξιοπιστο; Από Αγγλία και τελωνειο τι παίζει πλέον λόγω brexit?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι παίζει με τελωνεία και έξτρα χρεώσεις όταν κάνουμε αγορές από site του εξωτερικού? Πχ amazon αγγλίας, καταστήματα γερμανίας κλπ? Μιλαω για εντος ευρωπαϊκής ενωσης. Το amazon ειναι αξιοπιστο; Από Αγγλία και τελωνειο τι παίζει πλέον λόγω brexit?
Από ένα μαγαζί που είχα παραγγείλει στην Αγγλία τα μεταφορικά ήταν 20 ευρώ. Αυτό μόνο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Από amazon EE δεν έχεις κανένα θεμα με τελωνείο. Εκτός δεν ξέρω. Υποτίθεται τα υπολογίζει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Είναι πολύ αξιόπιστο το amazon.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Κι από Αγγλία; Για αγορές άνω των 200€;
Περνάνε τελωνείο κι από Αγγλία πλέον;
Νομίζω το amazon συμπεριλαμβάνει τυχον import fees στην τελική τιμή και το γραφει κατά το checkout
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Κι από Αγγλία; Για αγορές άνω των 200€;
Περνάνε τελωνείο κι από Αγγλία πλέον;
Νομίζω το amazon συμπεριλαμβάνει τυχον import fees στην τελική τιμή και το γραφει κατά το checkout
Το έχω δει αυτό που λες σε amazon Αγγλίας αλλά δεν έχω δοκιμασει να αγοράσω από τότε που έφυγε απο ΕΕ. Από amazon ΕΕ δεν έχεις θέμα. Το MacBook που έχω από amazon το πήρα.
 

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά θέλει πολύ προσοχή η αγορά από το ίντερνετ. Καλύτερα να πας να το πάρεις από κοντά. Εγώ αγόρασα πρόσφατα μια ζώνη αδυνατίσματος και ενώ παρήγγειλα xL μου έφεραν small
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Παιδιά θέλει πολύ προσοχή η αγορά από το ίντερνετ. Καλύτερα να πας να το πάρεις από κοντά. Εγώ αγόρασα πρόσφατα μια ζώνη αδυνατίσματος και ενώ παρήγγειλα xL μου έφεραν small
Τα περισσοτερα μαγαζια παντως ειναι εμπιστα και δεν κανουν λαθη,εν ετη 2023.Παντα πριν απο καθε παραγελλια κοιταμε αξιλογησεις χρηστων για το μαγαζι απο το οποιο θα αγορασουμε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρουμε τα δικαιώματά μας ως καταναλωτές. Μην τους αφήνετε να ξεφεύγουν. Έχουν βρει κολπάκια και δικαιολογίες για να μην κάνουν αυτά που πρέπει. Μια καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή θα τους κάνει να τρέχουν. Να το ψάχνετε και να λέτε οτι ξέρετε τα δικαιώματά σας.
Προστασία του Καταναλωτή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top