Σχέσεις μετά το διαζύγιο

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δεν ξερω αν το εννοεις το ωριμη επιλογη χαρακτηριστικου ή το ειρωνευεσαι ετσι οπως το λες, απλα εμενα η εμπειρια μου δειχνει οτι ειναι καλυτερα ετσι. κ εσυ λεγε ο,τι θες λεγε.

Και για τον αντρα βεβαια ισχυει αυτο, γτ κ μια κοπελα μπορει να εχει προβληματικη οικογενεια που να ανακατευεται κλπ.

Επειδη βλεπω στο προφιλ δηλωνεις φοιτητης, αρα εχεις ακομα δρομο να ζησεις πραγματα και να κρινεις καταστασεις. Κ τον αντρα της θειας μου της τον διαλεξε η γιαγια μου, οι παλιοι ξερουν καλυτερα.

Και ακομα καποια πολυ σοφα λογια που μου εχει πει ενας πολυ εμπειρος ανθρωπος ειναι οτι αν θες να στεριωσει μια σχεση ο υποψηφιος συντροφος ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ τα εξης:

Να μην εχει πολλα αδερφια, καλυτερα μοναχοπαιδι ( θα ανακατευονται και θα τσακωθουν στα περιουσιακα αργοτερα )
Να μην εχει περιουσιακα στοιχεια μπερδεμενα με τριτα προσωπα
Να μην εχει περιεργους γονεις κ αν εχει ας ειναι αρκετα μακρια σε αποσταση ασφαλειας ( αν δεν ειναι ορφανος )
Να μην ειναι υπαλληλος γιατι παντα εχει το ρισκο της απολυσης, αλλα δικη του δουλεια
Να μην ειναι τσιγκουνης και ζηλιαρης

Εννοειται πως και εσυ απο τη μερια σου πρεπει να τηρεις αυτες τις προδιαγραφες.

Οσοι εδω μεσα χωρισμενοι με παιδια κλπ που θα διαβασουν αυτη τη λιστα, κατι θα τους ερθει στο μυαλο φλασια.

Εσυ Johny προς το παρον εισαι θεατης. Ρωτα κ αυτους που το εχουν βιωσει στο πετσι τους, χωρισμους διαλυμενες οικογενειες κλπ. Εξω απο το χορο ολοι ξερουμε να μιλαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η εγκατάλειψη του παραδοσιακού μοντέλου οικογένειας και η θεοποίηση του ρομαντισμού προκαλεί τα διαζύγια.
η οικογένεια δεν είναι μια ερωτική σχέση την οποία χαλάμε όποτε δεν περνάμε καλά. ειδικά αν υπάρχουν και παιδιά.
είναι ένα συμβόλαιο, ένα θεμέλιο πάνω στο οποίο χτίζονται υγιές ψυχολογικά άτομα.

ο εγωισμός προκαλεί τα διαζύγια και τα διαζύγια προκαλούν παιδιά με ψυχολογικά θέματα και ανασφάλειες.
και έτσι φτάνουμε να αναρωτιόμαστε αν ο τέλειος άντρας είναι ο ορφανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Gaspar συμφωνω απολυτα μαζι σου, ο εγωισμος ειναι αυτο που χαλαει τα παντα. Και αφηνει πισω σταχτες και πληγες.

Ο πατερας μου ειναι μοναχοπαιδι κ μοναχογιος, με μια μανα , τη γιαγια μου, αρρωστημενα κολλημενη πανω του τοσα χρονια. Με τη δευτερη γυναικα του εβαλε μυαλο, την υπερασπιζοταν σε καυγαδες κλπ, και γιαυτο ειναι ακομα μαζι, μετα απο τοση ταλαιπωρια με το διαζυγιο του με τη μανα μου εβαλε μυαλο.

Κ ολα αυτα τα χρονια η γκρινια της γιαγιας μου δεν σταματησε ποτε. Τωρα πλεον ειναι 85 χρονων κατακητη, την προσεχει η μητρια μου, την κανει μεχρι κ μπανιο, παρολο που τραβηξε τοσα εξαιτιας της τοσα χρονια. Τι να το κανεις ομως? Τα χρονια περνανε.

Δηλαδη θα περιμενω να φτασω 50 χρονων οπως η μητρια μου, και να περιμενω ποτε θα πεθανει η μανα του αντρα μου για να ζησω μια μερα ελευθεριας και ησυχιας? οχι ρε παιδια, δεν το κανω αυτο. Προτιμω σε μοναστηρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Anna87 έχεις τεράστιες ανασφάλειες και γενικεύεις επικίνδυνα σε σημείο που φαίνεται ότι μάλλον έχεις κόμπλεξ. Για κάθε άνδρα με γονείς και με πολλά αδέρφια που ξέρεις ότι χώρισε υπάρχουν και άλλα τόσα, αν όχι περισσότερα, παραδείγματα με τέτοιους άνδρες οι οποίοι έχουν πάρα πολύ επιτυχημένους γάμους. Επίσης για το γεγονός ότι χωρίζουν δεν φταίει πάντα ο άνδρας αλλά μπορεί να φταίει και η γυναίκα. Γιατί δεν κοιτάμε τα ιστορικά των γυναικών και πιάνεσαι στην οικογένειες των ανδρών;

Πάντως στο μόνο κομμάτι που συμφωνώ με σένα είναι ότι οι γονείς των παντρεμένων δεν πρέπει να μπλέκουν μέσα στην οικογένεια. Εγώ το θεωρώ δεδομένο ότι θα ζω με τη μέλλουσα γυναίκα μου (αν υπάρξει) μακριά και από τους δικούς μου γονείς αλλά και από τους δικούς της. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να είναι ορφανή for fucks sake, ούτε θα κοιτάξω τον αριθμό των αδερφών της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Johny αν διαβασεις τα σχολια μου, παντα βαζω και τις δυο πλευρες. δεν λεω εγω να εχω την οικογενεια χωραφα πισω μου και να θελω αντρα ορφανο να τον εχω σουζα. Φυσικα και οι δυο πλευρες να κανουν τα ιδια.

Αλλα μαλλον δεν εχεις χωρισμενους γονεις, γιαυτο τα λες. Και ξερω και αλλα ζευγαρια στο περιβαλλον μου που ανακατευτηκαν οι γονεις κ αδερφια. Λιγοι εχουν τη δυναμη να βαλουν σε ταξη την οικογενεια, κ αυτοι ειναι οικονομικα ανεξαρτητοι.

Γενικα στα λεφτα παιζονται ολα, αν εχεις λεφτα εχεις και τη ησυχια σου. Αν εχεις αναγκη, ακομα και οι γονεις εκμεταλλευονται τις περιστασεις. ειναι δεδομενο. Θα μεγαλωσεις και θα το δεις μονος σου αυτο.

Gaspar, ακομα και ο Richard Geer, Στο Pretty Woman, ορφανος ηταν!!:P:P:P:P:P Και πηρε τη γυναικα που γουσταρε! Τυχαιο? Δεν νομιζω! Αν ειχε καμια περιεργη μαμα θα σου ελεγα εγω αν θα επαιρνε την ιεροδουλη. Για σκεψου το....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Gaspar, ακομα και ο Richard Geer, Στο Pretty Woman, ορφανος ηταν!!:P:P:P:P:P Και πηρε τη γυναικα που γουσταρε! Τυχαιο? Δεν νομιζω! Αν ειχε καμια περιεργη μαμα θα σου ελεγα εγω αν θα επαιρνε την ιεροδουλη. Για σκεψου το....
δεν είναι όλοι οι άντρες μαμμόθρεφτοι ανεξάρτητα από το αν έχουν χρήματα ή όχι.
για τον χωρισμό του πατέρα σου δεν φταίει η γιαγιά σου αλλά ο πατέρας σου που την άκουσε.(αν όντως έγινε όπως το λες)
εγώ θεωρώ αδιανόητο να άκουγα την μάνα μου στο τι να έκανα με την γυναίκα μου- παρότι δεν είμαι ορφανός:P
Όταν τα θεμέλια τρίζουν, πως θα χτιστούν υγιές ψυχολογικά άτομα, με συμβολαιογραφικές πράξεις? :eek:
για να φτάσει κάποιος στην απόφαση να παντρευτεί πάει να πει ότι ξέρει τι περιλαμβάνει αυτό. δεν είναι ερωτική σχέση που βρίσκεις άλλον και χωρίζεις. Οποιος δεν το μπορεί καλύτερα να μην το κάνει καθόλου.
Aν κάτι στραβώσει τόσο πολύ στην πορεία αυτό είναι λάθος των γονιών και για την απόφαση διαζυγίου τελείως εγωιστικά αγνοούν τις συνέπειες που θα έχει αυτό στα παιδιά τους.
Οσο και αν η Liberal άποψη λέει ότι αν χωριστεί η βδομάδα στην μέση και αν τα δώρα προς τα παιδιά είναι πλούσια όλα καλά,
στην πράξη αυτό δεν ισχύει. σε ένα διαζύγιο τα μόνα αθώα θύματα είναι τα παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Το προβλημα ξεκιναει οτι οι περισσοτεροι απο μας δεν εχουμε τη δυναμη και την προσωπικοτητα να εξηγηθουν στα ισα, πριν ακομα αρχισει καποια σχεση, τι ζηταει ο ενας και τι ζηταει ο αλλος. Ολοι ξερουμε τι θελουμε μεσα μας, εχουμε ενα σκεπτικο, μια φορμουλα της επιτυχιας, ή γενικα τι ζηταμε απο τον αλλον.

Το κακο ειναι οτι ξεκιναμε σχεση, μετα στην πορεια βλεπουμε καποια στραβα, που δεν τα ανεχομαστε, αλλα λεμε δεν πειραζει, μετα ερχεται ξαφνικα ενα παιδι, ή το εχουμε αποφασισει. και στη συνεχεια οταν γεννιεται εκει η πιεση ολης της καταστασης τα διαλυει ολα και τα φερνει στην επιφανεια.

Υπαρχουν παρα πολλοι που παντρευονται απο συμφερον, πχ περιμενουν μια προικα κλπ, και εκει ερχονται οι γονεις που εκμεταλλευονται την περισταση κα σε καβαλανε.

Γενικα δεν ξερω πολλα ζευγαρια που ειπαν οτι παιρνουν τη ζωη στα χερια τους και μακρια ολοι, ειναι καθαρα θεμα ψυχικης δυναμης.

Και μετα απο το χωρισμο με παιδι, περιμενουν να ξαναφτιαξουν τη ζωη τους. Ομως παει τελειωσε, ειναι σαν ενα τατουαζ πανω σου, δεν θα φυγει ποτε το θεμα αυτο. Οσο cool και να το παιζουν οσοι και καλα ξαναφτιαξανε τη ζωη τους.

Μονο στην περιπτωση που εχουν κρατησει μακρια την παλια ζωη τους, δηλαδη τα παιδια του ο καθενας σε αλλο σπιτι και σε αλλο σπιτι να ειμαστε ζευγαρι. Δεν τραβαει, δεν κολλαει πως το λενε. Το ξερω απο πειρας. Ουτε με τα ετεροθαλη μου αδερφια νιωθω ανετα, οσο και να τα αγαπαω θελω να τα πνιξω καταβαθος. Κ με την κορη του πατριου μου (αδερφη εξ αγχιστειας) οσο καλα και να τα παμε, παλι δεν εχουμε το ιδιο αιμα.

Ειμαστε συντηριτικη ανατολιτικη κοινωνια, αυτες οι αμερικανιες δεν εχουν μπει ακομα στο πετσι μας.

Γιαυτο πριν παντρευτειτε , περαστε πρωτα απο 40 κυματα τον συντροφο σας, για να ειστε σιγουροι. Κι αν παντρευτειτε, καλα θα κανετε να μην χωρισετε. Ο γαμος και το παιδι ειναι σαν το τατουαζ. Και να το μετανιωσεις, το κουβαλας πανω σου μια ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η φόρμουλα δεν είναι ότι "ο ιδανικός άντρας/ γυναίκα για σχέση και γάμο είναι ο ορφανός".
Ναι το έχουν πολύ αυτό οι οικογένειες και τα σόγια να ανακατεύονται (κάποιος εδώ μέσα είχε αναφέρει συγκεκριμένα τη φράση "μαζί με τον/ την τάδε παντρεύεσαι και το σόι του").
Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες χώρες, πάντως εδώ στην Ελλάδα δεν ανακατεύονται μόνο οι γονείς σου στην ενήλικη σχέση σου με τον/ την σύντροφό σου, αλλά βρίσκουν και πάτημα για α) σχολιασμό β) για το πως θα μεγαλώσεις τα παιδιά κι αν τα "ταίζεις" ή τα "ντύνεις" γ) για το πως χειρίζεσαι τα οικονομικά σου
... ακόμα και οι θείοι και τα ξαδέλφια σου, για να μην πω κι ο γείτονας! Έχω δει πολλές φορές τέτοιες τραγικότητες στον περίγυρό μου.

Μάλλον το ζητούμενο είναι το... μακριά κι αγαπημένοι.
ΟΧΙ στην ίδια γειτονιά ή στην ίδια "οικογενειακή" πολυκατοικία με γονείς και συγγενείς και ξεκαθάρισμα εξ αρχής του ποιον ή ποια παντρεύτηκες και γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Άννα τα βλέπεις λίγο απαισιόδοξα και μαύρα - άσπρα τα πράγματα και σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ το κάνω αυτό σε πολλά θέματα. Απλά σου λέω οτι η κάθε κατάσταση και ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικοί οπότε δεν μπορούμε να τσουβαλιάζουμε τα πάντα και να περιμένουμε όλες οι περιπτώσεις να έχουν τα ίδια αποτελέσματα. Αν γινόταν αυτό θα είχαμε νόμους και θεραπείες για τις ανθρώπινες σχέσεις τύπου "σε απάτησε; κάνε αυτό, έφυγες" "σου είπε ψέματα; κάνε αυτό, τέλος" κλπ. Δεν υπάρχουν στάνταρ. Όπως εσύ θα μου πεις 5 ιστορίες χωρισμένων ανθρώπων που ΔΕΝ έφτιαξαν τη ζωή τους εγώ θα σου πω άλλες 5 που τις έφτιαξαν και καταλήγουμε στο μηδέν. Συμφωνώ οτι πρέπει να είμαστε 1000% σίγουροι πριν παντρευτούμε και κάνουμε παιδιά ΑΛΛΑ καμιά φορά όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει (κι όταν λέω Θεός δεν εννοώ με τη στενή έννοια της λέξης). Εννοώ οτι όσο κι αν σχεδιάσεις κάποια πράγματα και νομίζεις οτι είναι όλα λυμένα κάτι μπορεί να γίνει και να έρθουν όλα τούμπα. Εγώ πια σε αυτή την (ώριμη) ηλικία (έτοιμη να πέσω! :P) έχω να πω οτι καλά τα σχέδια αλλά ας αφεθούμε και λίγο. Δεν είναι κακό να κάνουμε και λάθη. Δεν είναι τρομερό να πούμε "φτου γαμώτο, πάμε πάλι από την αρχή". Με μπούσουλα και κανόνες η ευτυχία θα είναι ετοιμόρροπη πιστεύω, θα θέλει συνέχεια στηρίγματα για να αντέξει. Εγώ θα σου πρότεινα, άσε τους κανόνες και αφέσου. Κι αν δε σου βγουν όλα τέλεια δεν τρέχει και τίποτα. Υπάρχει πάντα η επόμενη φορά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Himela και εγω ξερω περιπτωσεις που ηταν πολυ πετυχημενες μαλιστα, οπως πχ ο γαμος της Δασκαλακη με τον Αγγελοπουλο τον βιομηχανο, ηταν χωρισμενη με ενα παιδι κ ο πρωτος αντρας της ενας μαλακας κ μισος. Εννοειται οτι πολυ καλυτερα περναει τωρα με τον παμπλουτο αντρα της, με τον πρωτο της ζητησε και το αμαξι πισω.

Αλλα αυτες οι περιπτωσεις ειναι σαν τα παραμυθια! μερικα πραγματα υπαρχουν Once in a lifetime. Ενας ειναι ο μπαμπας, μια ειναι η μαμα. Δεν μπορω εγω σαν παιδι να πω, δεν πειραζει, στους επομενους γονεις θα ειναι καλυτερα. Το οτι δεν εζησα την αγαπη του πατερα μου ειναι κατι ανεπιστρεπτι, παει τελειωσε, απο τη μια ομως αυτο με βοηθησε να εξελιχτω με περισσοτερο ζηλο στη ζωη μου και στα επαγγελματικα μου, σαν να ηθελα να αποδειξω οτι εκανε λαθος που με αφησε. Και παντα υπαρχει μια κοντρα με τα ετεροθαλη αδερφια μου.

Δηλαδη μπορει να ξερεις κ εσυ πετυχημενες περιπτωσεις, ποτε ομως δεν υπαρχει η αληθινη ισορροπια που ειναι η πραγματικη οικογενεια, η μαμα ο μπαμπας και τα παιδια. Αυτο και οσα πλουτη να εχεις δεν αλλαζουν. Δεν γυριζει ο χρονος πισω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@Anna87 Διαβαζω τα ποστ σου και προσπαθω να καταλάβω αν είναι η έλλειψη πατρικης φιγουρας που σου δημιούργησε αυτό το (θα μου επιτρεψεις) πρόβλημα, ή αν ευθύνεται η λάθος αντιμετώπιση της μητέρας σου. Όπως και να έχει, κάτι πήγε πολύ στραβα. Καταρχας μπορεί να σε εκπληξει αυτό που θα σου πω, αλλά δεν κοιταμε όλοι το Ε9 για να διαλεξουμε σύντροφο. Τι πάει να πει να μην είναι υπάλληλος, να μην έχει αδέρφια και τα λοιπά που είπες? Σύντροφο διαλεγεις ή οικόπεδο?
κανείς άνθρωπος δεν είναι ίδιος, και καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με την άλλη. Μπορεί να έχεις αυτή την εμπειρία με τους γονείς σου, τη θεία σου, αλλά ακόμη και με τις ίδιες συνθήκες να ζήσει ένα άλλο ζευγάρι, ποτέ δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν μπορείς να γενικευεις την κάθε εμπειρία.
Δεν μπορείς να ελεγξεις τα πάντα. Ακόμη και όλες τις προϋποθέσεις σου να πληροί κάποιος, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθει τίποτα. Το πρόβλημα σου δεν είναι ότι δεν θέλεις γονείς μες τα πόδια σου, το πρόβλημα σου είναι ότι φοβασαι μην τυχόν χωρισεις. Να σου πω λοιπόν ότι κανείς δεν χώρισε επειδή του το είπε κάποιος άλλος. Αν έγινε αυτό, τότε καλύτερα που χώρισαν γιατί προφανώς ο ένας δεν ήταν ισορροπημενος άνθρωπος.
Μην κοιτας τι έκανε ο Richard Gere ή η Αγγελοπουλου. Η ζωή δεν έχει καμία σχέση με ταινίες και δεν μπορείς να κρινεις μια σχέση χωρίς να την ξέρεις από μέσα. (Hint: όλοι έξω στον κόσμο δείχνουν αυτό που θέλουν να δεις, ποτέ δεν ξέρεις τι κρύβεται εσωτερικά)
επειδή είδα ότι απερριψες τις γνώμες των υπόλοιπων με σχόλια τύπου "είσαι μικρός" "δεν είναι χωρισμενοι οι γονείς σου" να σου πω ότι δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που χώρισαν οι γονείς της (δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη που να αναζηταει ορφανό βέβαια) και δεν χρειάζεται να το προβαλλεις λες και ήταν καμιά ατελειωτη δυστυχια. Ναι, χωρίζει ο κόσμος. Μερικές φορές για καλύτερα. Και μην απορριπτουμε έτσι αβιαστα τις απόψεις των άλλων επειδή είναι μικρότεροι ή δεν έζησαν κάτι.
Και μια συμβουλή. Ο,τι και να είναι οι γονείς σου, δεν παύουν να είναι οι άνθρωποι που σε γεννησαν και σε μεγάλωσαν. Κανείς δεν είναι τελειος. Δεν υπάρχει εγχειρίδιο του τελειου γονεα και τα παιδιά δεν έρχονται με οδηγίες χρήσης. Κι εσύ θα κάνεις λάθη με το παιδί σου, ξέρεις πόσο σκληρό θα είναι αν γυρίσει το παιδί σου να σου πει ότι πρακτικά είναι ορφανό? Μην τους κλεινεις την πόρτα. Ίσως έρθει μια μέρα που θα συνειδητοποιησεις ότι τελικά δεν σου έκαναν τόσο κακό, και φοβάμαι μην είναι πολύ αργά όταν γίνει αυτό. Αν λαβεις μάλιστα υπόψη ότι η άποψη που έχεις δεν είναι αντικειμενική, ίσως να μην είναι όλα όπως τα περιγραφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
συμφωνω με την Άννα. Στο σημειο που λέει ότι εξαρχής θα πρέπει να δειχνουμε τι θέλουμε και τον χαρακτήρα μας. Αλλα οι πιο πολλοι και οι πιο πολλές δεν το κάνουν αυτό. Δειχνουν κάτι άλλο δεν λένε τη γνωμη τους ξεκινάνε τα παραμυθια οποτε μετα προκυπτουν παρεξηγήσεις. Ως προς αυτό συμφωνω με την Αννα. Στο άλλο ότι δεν μπορεις να φτιάξεις μετα τη ζωη σου δεν είναι απολυτο. Υπάρχουν πολλα παραδείγματα ανθρωπων που έκαναν 2-3 γάμους και όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αγαπητη Helium, συμφωνω μαζι σου οτι δεν ολα τοσο απολυτα, και ναι η μητερα μου το χειριστηκε πολυ λαθος το ολο θεμα, και της κραταω κακια για αυτο ακομα.

Οσο για το Ε9, συγνωμη που θα σε προσγειωσω απο το ροζ συνεφακι, δεν θα μιλησω με θεωριες αλλα με αριθμους, γιατι ειμαι πρακτικος τυπος.

Φανταζομαι ξερεις μαθηματικα προσθεση και αφαιρεση. Οποτε:

Εστω ότι μια τετραμελης οικογενεια, οι γονεις και δυο παιδια μικρης ηλικιας που πανε σχολειο, οι γονεις ειναι υπαλληλοι και οι δυο, ο καθενας βγαζει 500 ευρω το μηνα. Συνολο 1000 ευρω το μηνα.

Τα μηνιαια εξοδα τους ειναι ως εξης: 300 ευρω ενοικιο, 100 ευρω τηλεφωνο ρευμα νερο, 400 ευρω τροφιμα, φροντιστηρια και δραστηριοτητες των παιδιων 100 ευρω το μηνα, εξοδα κινησης βενζινες των γονιων 100 ευρω το μηνα. Δεν περιλαμβανουνε εξοδα ρουχισμου, εξοδα για βολτες κλπ και αλλα εκτακτα εξοδα οπως χαρτζιλικι των παιδιων.

Αρα εχουμε 1000-1000 = 0

Δεν εβαλα το χαρτζιλικι, τα ρουχα, κατι εξτρα βρε αδερφε. Οποτε τη βγαζουν δε τη βγαζουν. Κ οταν εισαι υπαλληλος, περιμενεις και αν θα πληρωθεις, και αν θα σου δωσουν ολο το ποσο. Και αν θα παραμεινεις στη δουλεια.

Γιαυτο ας προσγειωθουμε και ας δουμε την πραγματικοτητα. Οι Αμερικανοι επειδη ειναι χρονια πιο μπροστα, τα χαμηλα κοινωνικα στρωματα πλεον εχουν αποδεχτει το γεγονος οτι δεν θα κανουν ποτε οικογενεια γιατι δεν βγαινουν οικονομικα. Η οικογενεια ειναι προνομιο οσων εχουν ή οσων προσπαθουν να ειναι οικονομικα πιο πανω απο το βασικο.

Καλα τα ονειρα, αλλα η σκληρη πραγματικοτητα ειναι στο ταμειο του σουπερμαρκετ ή οταν το παιδι σου θα σου ζητησει να παει μια εκδρομη και δεν θα εχεις να του δωσεις.

Εχω κατι γνωστες μου, ανεργες ειναι και γεννοβολανε. Και ποιος θα το ταισει αυτο το παιδι?

Ας σοβαρευτουμε λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@Anna87 είναι το σκεπτικό σου λάθος. Γιατί δεν ξεκινας μια σχέση με σκοπό να κάνεις παιδιά. Αντίθετα κάνεις παιδιά επειδή νιωθεις ότι αυτή η σχέση ευδοκιμεί και όποτε και αν το επιστρέψουν οι συνθήκες. Δεν είναι ροζ συννεφακι. Είναι πολύ πιο προσγειωμενη πραγματικοτητα από αυτή που προτείνεις εσύ που τον θέλεις φραγκάτο και χωρίς οικογένεια χωρίς να έχεις μάλιστα υπολογίσει ότι η ανατροφή του παιδιού δεν είναι μόνο λεφτά, αλλά πρέπει να υπάρχει και η κατάλληλη ψυχολογία από τους γονείς. Τα παιδιά δεν είναι "βρήκα λεφτά, τα κάνω". Πρώτα φροντιζεις να έχεις έναν σωστό άνθρωπο δίπλα σου και η τσεπη του δεν θα στο εξασφαλίσει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και ακομα καποια πολυ σοφα λογια που μου εχει πει ενας πολυ εμπειρος ανθρωπος ειναι οτι αν θες να στεριωσει μια σχεση ο υποψηφιος συντροφος ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ τα εξης:

Να μην εχει πολλα αδερφια, καλυτερα μοναχοπαιδι ( θα ανακατευονται και θα τσακωθουν στα περιουσιακα αργοτερα )
Να μην εχει περιουσιακα στοιχεια μπερδεμενα με τριτα προσωπα
Να μην εχει περιεργους γονεις κ αν εχει ας ειναι αρκετα μακρια σε αποσταση ασφαλειας ( αν δεν ειναι ορφανος )
Να μην ειναι υπαλληλος γιατι παντα εχει το ρισκο της απολυσης, αλλα δικη του δουλεια
Να μην ειναι τσιγκουνης και ζηλιαρης

Δηλαδή αν είναι υπάλληλος με γραμμένα στο όνομά του ακίνητα, ή αν είναι από πολυμελή οικογένεια με μεγάλη περιουσία (για να μην μείνει κανείς παραπονεμένος και να μην χρειαστούν τσακωμοί) ή έχει ανακατώστρες γονείς αλλά δεν φέρεται σαν 16χρονος μαμάκιας που δεν τον αφήνουν να βγει το βράδυ, όχι, απορρίπτεται; :whatever:
(Το τελευταίο είναι το μόνο στο οποίο συμφωνώ).

Εν πάσει περιπτώσει όταν εσύ δηλαδή γνωρίζεις κάποιον οι πρώτες ερωτήσεις που του κάνεις είναι αν ζουν οι γονείς του, αν έχει αδέρφια και πόσο μισθό παίρνει; Και αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις και τον σχολάσεις τι του λες, συγγνώμη αλλά δεν πηγαίνω με ανθρώπους αν δεν παίρνουν πάνω από 800 ευρώ τον μήνα κι έχουν γονείς τουλάχιστον 300 χλμ μακριά; Δεν είναι εξαιρετικά αγενές, άκομψο και ωφελιμιστικό κάτι τέτοιο; Άντρα ψάχνεις ή λογιστικά βιβλία;

Τώρα όσον αφορά το ποστ σου περί συντήρησης της οικογένειας με 2 βασικούς μισθούς...να σε ενημερώσω ότι δεν ξεκινάς την οποιαδήποτε σχέση και οραματίζεσαι παιδιά και σπίτι. Εκτός βέβαια και αν δεν ψάχνεις άνθρωπο να περάσετε μαζί την υπόλοιπη ζωή σας, ψάχνεις έτοιμα σπερματοζωάρια που θα σου πληρώνουν και τους μισούς λογαριασμούς. Ξεκινάς και αν βλέπεις ότι κολλάτε και είστε καιρό μαζί μπορείτε να συζητήσετε πόσο ρεαλιστικό σενάριο είναι το παιδί ή τα παιδιά. Τα παιδιά δεν σας τα φορτώνουν υποχρεωτικά μετά από μια ηλικία ή μια συγκεκριμένη διάρκεια σχέσης και σας λένε "ορίστε, δεν υπάρχει κάρτα αλλαγής", οπότε παρεκτός του ότι δεν ξέρετε πώς μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα την επόμενη 5ετία της ζωής σας, μπορείτε να αποταμιεύετε από νωρίς όσο είστε 2 για να μην ζητιανεύετε όταν αποφασίσετε να είστε 3. Μπορείτε να αλλάξετε πόλη ή χώρα αν αυτό θα σας παρέχει καλύτερες συνθήκες διαβίωσης και για όταν θα κάνετε παιδί. Προφανώς αν ο καθένας είναι κολλημένος στο comfort zone του και θέλει να ψιλοζεί με τον βασικό μισθό γιατί τον τρομάζει η αλλαγή, όχι παιδί, σπίτι και αυτοκίνητο, ούτε μπιγκόνια στο μπαλκόνι δεν θα διατηρήσει.

Επίσης η κοινή λογική λέει ότι δεν κάνεις 2ο παιδί αν με το ζόρι μπορείς να συντηρήσεις το ένα. Οι φίλες σου που είναι άνεργες και γεννοβολάνε ή έχουν κομποδέματα που δεν σου λένε (και καλά κάνουν, δεν είσαι ο λογιστής τους) ή είναι πολύ ηλίθιες και πιστεύουν ότι η αγάπη για το παιδί θα τα ταϊσει κιόλας. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να τις φέρνεις σαν παραδείγματα ότι έτσι κάνει ο κόσμος. Ο κόσμος (τα ζευγάρια) τα βάζουν κάτω ακόμα και η εγκυμοσύνη δεν είναι προγραμματισμένη.

Σου έγραψαν σε άλλο ποστ ότι οι γονείς δεν ανακατεύονται σε μια προσπάθεια να επιβληθούν. Ή τουλάχιστον όχι όλοι, προφανώς υπάρχουν και σκατόψυχοι αλλά είναι η μειοψηφία. Αν από την αρχή αντιμετωπίζεις την κάθε βοήθεια (οικονομική, ψυχολογική κλπ) με καχυποψία γιατί θα ζητήσουν ανταποδοτικό όφελος, τον εαυτό σου καταστρέφεις. Αν ο άντρας σου δικαιολογεί την κάθε πράξη της μάνας του και δεν παίρνει ποτέ το μέρος σου, δεν θα έπρεπε να εύχεσαι να μην είχες καθόλου πεθερικά, αλλά να μην είχες αυτόν τον άντρα. Ξέρω ζευγάρια (με παιδιά ή χωρίς) που οι γονείς έχουν πεθάνει και ζορίζονται, ζευγάρια που οι γονείς ζουν και τα πάνε υπέροχα, ζευγάρια που οι γονείς ζουν και τα πάνε σκατά, και ζευγάρια που οι γονείς δεν ζουν και δεν τους κάνει καμία διαφορά. Δεν έχει νόημα να σου φτιάξω λίστα με ποσοστά ούτε κάποιο βαρόμετρο ευτυχίας για όλα αυτά. Την συμπεριφορά ενός ατόμου την καταλαβαίνεις από την αρχή, δεν χρειάζεται να τον περάσεις από ψιλό κόσκινο για την σχέση του με την οικογένειά του (κυρίως γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγεις λάθος).

Βέβαια ό,τι και να γράψουμε εσύ θα εξακολουθείς να ψάχνεις τον άντρα μόνο με βάση τις παραπάνω προϋποθέσεις. Οπότε όταν τον βρεις ζήτα και να σου τον στείλουν πακέτο στο σπίτι όπως είναι χωρίς κάρτα αλλαγής, για να μην μπει κανείς σας στον πειρασμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αγαπητη Ερινυς, ωραια τα λες και δεν διαφωνω οτι υπαρχουν πολυ καλες περιπτωσεις κλπ.

Επειδη λογω του επαγγελματος μου συναναστρεφομαι με ατομα που ειναι πολυ ευκαταστατα με επιχειρησεις κλπ. σε πληροφορω οσα ακινητα και περιουσιες να εχουν, παντα εχουν ακομα και τον προπαπου που καθοριζει τα παντα. δεν εχεις κανει παρεα με βιομηχανους και βιοτεχνες μαλλον. σε πληροφορω βλεπεις το χρυσο, αλλα δεν ειναι χρυσος, εξαρτωνται απο τους γονεις χιλια τοις εκατο. κ δεν θετω το οικονομικο κριτηριο να εχει παρα πολλα λεφτα, εκει να δεις τι ελεγχος και τι μαστιγωμα πεφτει. Αν μπεις σε τετοιες οικογενειες λες οτι εχεις πιασει την καλη, αλλα στην τελικη εισαι ο δουλος που σου κανανε και χαρη που σε βαλανε στην οικογενεια τους.

Δεν ζηταω τα πολλα, αλλα δυστυχως οι αριθμοι μιλανε μονοι τους.

1 και 1 κανει 2, όχι 11. αρα οταν τα εσοδα μιας οικογενειας υπαλληλων ειναι 1000 ευρω, δεν βγαινει, πως να το κανουμε. πες εσυ τα δικα σου. μιλα μου εσυ για αγαπη και αλλα τετοια. δεν ειμαι κατα της αγαπης, και τη θεωρω το πρωτο στοιχειο της σχεσης. αλλα οταν ξεκινας κατι βλεπεις μετα απο 10 χρονια πως θα ειναι αυτη η σχεση?

γιαυτο οι περισσοτεροι χωριζουν στα 7 με 10 χρονια,γιατι δεν ειδαν απο πριν τι περιπου θα γινει στα επομενα. Υπαρχει ενας προυπολογισμος της ζωης.

Αν νομιζετε οτι ολα ειναι αυθαιρετα καντε τη ζωη σας, παντρευτειτε και 10 φορες. εγω δεν εχω σκοπο να χασω το χρονο μου.

Και σαν εμπειρο ατομο και σκορπιος που λειτουργω με το ενστικτο, αντιλαμβανομαι μεσα μου τον ανθρωπο που εχω απεναντι μου. Η πρωτη εντυπωση ειναι και η τελευταια για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ότι πιστεύεις στα ζώδια αλλά παράλληλα θες να κάνεις και σοβαρή σχέση με ξεπερνάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Johny παγκοσμιως πιστευει ο κοσμος στα ζωδια.

αν το μελετησεις σε βαθος θα δεις, πρωτα μελετησε ενα θεμα και μετα εχε αποψη. Καλο ειναι να δινουμε εμπεριστατωμενες αποψεις και να μελεταμε πρωτα προτου μιλησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μάλλον εσύ δεν έχεις μελετήσει το θέμα, τα ζώδια είναι βασισμένα στην βαβυλώνια αστρολογία αλλά μέχρι τώρα έχουν αλλάξει οι αστερισμοί, πράγμα που σημαίνει ότι εσύ που είσαι ταύρος, δεν είσαι ταυρος αλλά θα ήσουν αν ζούσες χιλιετίες πίσω. Μάθε κανα 2 πράγματα πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna87

Νεοφερμένος

Η Anna87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ο,τι και να ισχυει, απανταω για τη φιλη μας που μου ειπε για το Ε9, οτι 1 και 1 κανουν 2.

Τα αστρα ας λενε ο,τι θελουν, η ζωη ειναι στο παραδειγμα που ανεφερα. αλλα προφανως εσυ εισαι ακομα 23 Jonhy οταν μεγαλωσεις ισως κατι καταλαβεις τι εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top