Eurovision 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
που το βρηκες αυτο?τελειο:clapup::D
ο Ελληναρας εχει πλακα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
επισης εκτιμω πολυ που το οπα δεν εχει μπουτια και βυζια και ουτε σκιζει και ξεκουμπωνει "τυχαια" τα πουκαμισα οπως ο Ρουβας(μηπως..λεω μηπως αυτος ειναι ενας λογος που δεν αρεσει τοσο πολυ σε καποιους?μήπως θελανε περισσοτερο γυμνο ψαχνο στην πιστα?).....ξερετε τι λεω..αν παρει καλη θεση θα παρει εκδικηση και για το Ρακιντζη..:P

Άγγελε χρυσό μου, μπορεί να μην είχε μπούτια και βυζιά (τρε σικ!) αλλά μια χαρά σώματα είχαν οι χορευτές μας και καλά κάνανε και ξεχάσανε (?) να κουμπώσουν το πουκάμισο του Πετράκη αν με ρωτάς...:P

Πάντως, μην τρελαίνεστε κιόλας, το οτι δεν στείλαμε καμμία με μίνι, δεν σημαίνει οτι πήγαμε και με το σταυρό στο χέρι...δεν είναι τυχαίο οτι πήραμε πολλές ψήφους χάρη στην μεγάλη συμπάθεια για το τραγούδι μας από το gay community (όπως και ο Σάκης παλαιότερα, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε) :):D

π.ς. Εμένα ο Νορβηγός μου έκανε κάτι σαν το πέμπτο μέλος των il divo πάντως...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
ναι..σαν τα μοντελα..ακινητα στη βιτρινα σαν κουκλες..

εχεις δει το quele quele?υπαρχει συγκριση?

εγω τη sirusho στο quele quele σχεδον την ερωτευτηκα..ενω τη ριβας απλα θα τη θυμαμαι για λιγο ως μια ακομα ωραια τυπου μοντελα..τιποτα αλλο..


να τη η ριβας μαζι με το Ψωμιαδη..
https://www.youtube.com/watch?v=nGyg3afQudk
φοραει υποπτα μεγαλες ντακουνες και δεν φαινεται τοσο ψηλοτερη απο τους ανδρες της ασφαλειας..

φαινεται σαν Αντρουτσος παντα..:P

Ρε παιδια,μην λεμε βλακείες.Ειναι ΘΕΑ.Οσο για το υψος,φαινεται καθαρά διπλα στον Ψωμιάδη.Τον παιρνάει γύρω στους 30 πόντους,δεδομενου οτι φοραει και τακούνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Λοιπόν...

01 Γερμανία
Έλεγαν παλιότερα ότι η eurovision είναι ο θρίαμβος του κιτς. Αποδείχθηκε ο θρίαμβος της μετριότητας. Μια πρωτιά χωρίς φωνή, χωρίς ιδιαίτερο νόημα στο στίχο, χωρίς καν γερμανικό στίχο. Ο Σίλε και ο Γκαίτε μπορούν να παραμείνουν ήσυχοι στους τάφους τους… (Ο Μπαχ έχει τρυπήσει το φέρετρο και προσπαθεί να κατέβει βαθύτερα)


02 Τουρκία
Όταν το MTV έρχεται αρωγός του μεταναστευτικού παντουρκισμού…


03 Ρουμανία
Φωνές πολύ καλές, η γυναικεία πραγματικό κρύσταλλο, ο στίχος ενδιαφέρον, άξιζαν περισσότερα (το πρόβλημα είναι τι θα οργάνωναν με το ΔΝΤ στο σβέρκο τους κι αυτοί…)


04 Δανία
Αφού τέτοια ξενέρωτα θέλει ο θεσμός, τι τους παίρνετε τη μπουκιά από το στόμα? Δώστε άλλα 2 δωδεκάρια να έρθουν πρώτοι…


05 Αζερμπαϊτζάν
Όλα καλά, τη σκάλα τι την ήθελε η γαλάζια νεράιδα?


06 Βέλγιο
Γιατί τραγούδησε αγγλικά? Γιατί αν τραγουδούσε φλαμανδικά θα του έπαιρναν το διαβατήριο οι Βαλλόνοι, κι αν τραγουδούσε γαλλικά θα του έκαιγαν το σπίτι οι Φλαμανδοί. Κάθε σπίτι και τα βάσανα του… (λέγεται ότι τσακώθηκαν οι χορεύτριες στα παρασκήνια για την εθνοτική αναλογία, γι αυτό κι αυτός νευρίασε και βγήκε στη σκηνή μόνος κι έρμος αυτός και η κιθάρα του που ήταν ισπανική χειροποίητη)


07 Αρμενία
Μπεμπέκου ήταν πια το βερίκοκο ή Διαμαντοπούλου? (Αν εμείς στέλναμε κάτι για φέτα που είναι και ΠΟΠ?)


08 Ελλάδα
Ελληνικός στίχος, χωρίς promo tour, και ο επόμενος μη αγγλικός στίχος είναι το γαλλικό τραγούδι στη 12η θέση. Για να μην ξεχνιόμαστε. Ο Αλκαίος βγήκε με αέρα σα να έβγαινε σε πίστα της παραλιακής και τα πήγε περίφημα, γιατί τελικά αυτό χρειαζόταν. Μπράβο του.


09 Γεωργία
Φωνή. Έκταση, χρώμα, έκφραση. Μακάρι να την ξαναδούμε γιατί όσο θα ωριμάζει θα γίνεται πιθανότατα καλύτερη. Αν δεν την πέταγαν σα ξεσκονόπανο εδώ κι εκεί οι χορευτές της…


10 Ουκρανία
Μαγκιά. Μόνη της πάνω στη σκηνή με ένα τραγούδι δυσοίωνο αλλά ρεαλιστικό. Και καλή φωνή. Μαγκιά της, το ξαναλέω.


11 Ρωσία
Ο ερωτοχτυπημένος του Gorky park. Με το χιόνι να πέφτει ράϊτ θρου και να φοβόμαστε κάθε στιγμή ότι θα τον πάρουν τα κλάματα και θʼ αρχίσει να χτυπιέται στο πάτωμα. Πώς άντεξε το παιδί τόσο πόνο. Και φωνή. Αυτό να λέγεται.


12 Γαλλία
Τραγούδι 2 σε 1. Και για το παγκόσμιο κύπελλο και για τη eurovision.
Μαθήματα οικονομίας τα οποία, θυμηθείτε με, θα δικαιωθούν σε όλα τα κλαμπ της Μεσογείου. Φαντάζομαι ότι θα το ακούσουμε αρκετά και από dj σε δεξιώσεις γάμων το καλοκαίρι οπότε θα προλάβουμε να μάθουμε και τα εκλεπτυσμένης στιχουργικής λόγια του… τη χορογραφία την ξεκινήσαμε ήδη.


13 Σερβία
«Στα σκοτεινά λουζότανε, στʼ άφεγγα χτενιζόταν, στʼ άστρι και στον αυγερινό έπλεκε τα μαλλιά του» (τι λέω, κρατάτε με, τι λέω?). Όταν ο Bregovic συνάντησε τον Vassilios (Kostetsos για να μην ξεχνιόμαστε)


14 Ισραήλ
Για να γίνεις ο Sakis του Ισραήλ, θέλει και τους σωστούς κοιλιακούς, κι αυτούς δεν τους είδαμε. Η γλυκειά φωνή και ο υπαινιγμός στο μάτι, δεν αρκούν καμάρι μου!


15 Ισπανία
Τραγούδι εμπνευσμένο κατευθείαν από τη συμφωνία των παιχνιδιών του Leopold Mozart! (όπως και το λιγότερο τυχερό ολλανδικό που ήταν μες την καλή χαρά κι αυτό) Τον τυπάκο που έσκασε μύτη στο χορευτικό γιατί τον πήραν σηκωτό οι ασφαλίτες? Μια χαρά το χαιρόταν ο euro fan!


16 Αλβανία
Αναζητείται τραγουδιστική ταυτότητα, επειγόντως όμως… κι ενδυματολογική μη σας πω…


17 Βοσνία – Ερζεγοβίνη
Αυτό μου άρεσε, από την πρώτη στιγμή και αμαρτία εξομολογουμένη… ξέρετε. Ρυθμός, μελωδία, στίχος. Μακάρι νʼ ακουστεί γενικότερα.


18 Πορτογαλία
Άλλοι καιροί, άλλα ήθη… Έβγαινε η τραγουδίστρια με φορεματάκι τύπου τέτοιο-θα-φορέσω- στο-γάμο-μου και τον πιανίστα της και γεμίζαμε λυρισμό. Μόνο που τώρα δεν αρκεί απ΄ ό,τι φαίνεται. Η ερμηνεία της μου άρεσε πάντως και το τραγούδι άξιζε κάτι καλύτερο.


19 Ισλανδία
Αξιοπρεπέστατη. Φωνή κι ερμηνεία που στέλνουν εκεί που τους αξίζει τις αναλογίες… τύπου 90-60-90


20 Νορβηγία
Εντάξει παιδιά, το καταλάβαμε. Δεν θέλατε να νικήσετε για δεύτερη φορά. Κάνετε πολύ ωραίες διοργανώσεις πάντως…


21 Κύπρος
Όταν πηγαίναμε μαζί σχολείο… παίρναμε και τις κιθάρες στις εκδρομές και το ρίχναμε στο βουκολικό. Συμπαθητικούλης ήταν πάντως.


22 Μολδαβία
Πόση παραφθορά των 80ʼs νʼ αντέξει ο άνθρωπος???


23 Ιρλανδία
Φέρτε πίσω τον Johnny Logan να τους δείξει πώς σαρώνουν στη Eurovision.
Βέβαια και η Niamh Kavanagh έχει ξανανικήσει όπως λένε, οπότε δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα…


24 Λευκορωσία
Μια ώ-ραί-α πεταλούούδα..ααα
Δυο ώ-ραί-ες πεεεταλούουδεεες…
Τρεις ώ-ραί-ες πεεετααλούουουδες
…αφήστε τες να πετάξουν ελεύθερες, τι τις φυλακίζετε σε συναυλιακούς χώρους???


25 Ηνωμένο Βασίλειο
Πρέπει να έχει καλό feng shui η τελευταία θέση, δεν εξηγείται αλλοιώς… Κρίμα γιατί το τραγούδι θύμιζε μιούζικαλ, χαρούμενο και θεαματικό. Βέβαια δεν θα το θυμάται κανείς την επόμενη εβδομάδα, αλλά πάλι τραγούδια που έμειναν έχουν νʼ ακουστούν από την εποχή του Volare και των ABBA έτσι κι αλλοιώς...

Και του χρόνου πατριώτες!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Jimmy Jump ρεεεεεεε! Αυτός ήταν το highlight της βραδιάς. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Nα της διορθώσω το σκούφο που στραβοκάθησε, Μαξίμ!!!! Τι άλλο;:confused:
Ά πονηρούλη - Ρούλη, τότε καλά κάνεις και σκέφτεσαι το κορίτσι. Είναι για το καλό της ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μα τι άλλο να κάνεις φίλε μου, με όλα αυτά τα "ανεμομαζώματα" που στέλνουν στον ...."θεσμό" και καλά! Μη με τσιγκλάς και έχω ηρεμήσει τελευταία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως αξίζαμε κάτι καλύτερο... Ο Αλκαίος έκανε μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια αλλά το τραγούδι ήταν μέτριο προς κακό. Πάντως συγκριτικά με άλλες συμμετοχές ήταν ΟΚ.

Η Κύπρος νομίζω άξιζε περισσότερα. Ας πούμε τι παραπάνω είχε το Βέλγιο που ήταν στο ίδιο στυλ και πήγε τόσο καλά και η Κύπρος πάτωσε; Και ο τραγουδιστής πολύ πιο συμπαθητικός από τον άλλο τον ταλαίπωρο που η κιθάρα του ήταν σαν τζην...

Και η Μολδαβία μου άρεσε, αλλά μάλλον μόνο σε εμένα, γιατί δεν έκανε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ελληνικός στίχος, χωρίς promo tour, και ο επόμενος μη αγγλικός στίχος είναι το γαλλικό τραγούδι στη 12η θέση. Για να μην ξεχνιόμαστε. Ο Αλκαίος βγήκε με αέρα σα να έβγαινε σε πίστα της παραλιακής και τα πήγε περίφημα, γιατί τελικά αυτό χρειαζόταν. Μπράβο του.
ακριβως αυτο...φεραμε την παραλιακη και τα μπουζουκια στας Ευρωπας..ετσι μπραβο....να γλεντησει κανενας παραεξω..
συμφωνω DreamsRevenge με ολα τα σχολια σου..

καλα αλλη λεξη δεν ξερετε?:confused:
ελεος!ειναι υβρις πια..για καθε ομορφουλα ή ομορφουλη λεμε θεος ,θεα....ποσο θα σκοτωσουμε τις εννοιες εδω που φτασαμε?:mad::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Λοιπόν...

01 Γερμανία
Έλεγαν παλιότερα ότι η eurovision είναι ο θρίαμβος του κιτς. Αποδείχθηκε ο θρίαμβος της μετριότητας. Μια πρωτιά χωρίς φωνή, χωρίς ιδιαίτερο νόημα στο στίχο, χωρίς καν γερμανικό στίχο. Ο Σίλε και ο Γκαίτε μπορούν να παραμείνουν ήσυχοι στους τάφους τους… (Ο Μπαχ έχει τρυπήσει το φέρετρο και προσπαθεί να κατέβει βαθύτερα)



Ειναι - και η μετριοτητα - θεμα οπτικής.;):)

Κατα τη δική μου οπτικη,φετος νικησε το ανεπιτήδευτοαπλότητα (σε ενδυμασια,φερσιμο,στησιμο,σεξουαλικοτητα κλπ),η δροσιά,η φρεσκαδα / ομορφιά των σύγχρονων νιάτων. Ως όφειλε.

(Προπερσι ειχαν νικησει τα "τερατα" - ειχε νικησει η εξτραβαγκαντσα - φετος νικησε το αντιπαλο ...δεος):)

Το τραγουδι δεν ηταν ποιοτικό...η εκφραση του ερωτα μιας συγχρονης εφηβης σε μη εξεζητημενο στιχο. Τι πιο ιδανικο,να αντιπροσωπευθει και απο μια απλη,σεμνή τετοια. Η ποιοτητα δεν ηταν το ζητουμενο. Το ζητουμενο ηταν η σωστη εικονα,στο συνολο.

Και το σύνολο νίκησε.

Η Λένα,νικησε επειδη η ολη εικονα,το ολο της "αγουρο",μα σε (ενδυματολογική,εμφανισιακη) αρμονια με την ηλικια της στησιμο ειχε εν τελει κατι το ελκυστικό και χαριτωμενο - οπως χαριτωμενα ηταν το τρακ και η αδυναμια της (λογω του νεαρου της ηλικιας) να διαχειριστει την ανελπιστη νικη της (μολις τελειωσε το νικητηριο τραγουδι,φανερα tρακαρισμένη ειπε με την εφηβικη της αμεσότητα / αθωοτητα στο μικροφωνο: "δεν ξερω τι πρεπει να κανω ή που να παω τώρα,οποτε θα συνεχίσω να μιλάω!":D:D:D:D

Νικησε,επειδη προφανώς εκατομμύρια συγχρονα νιάτα ειδαν στο γλυκο προσωπό της και στο σεμνό φορεματάκι της - εν αντιθεσει με τα πομπώδη ενδυματα των υπολοιπων - τον εαυτο τους και την (υπερ)τιμησαν με sms...

Με βρισκει σύμφωνο η νικη. Της άξιζε!:)

Οπως και οτι ΑΞΙΖΕ στη Ρουμανια μια καλυτερη θεση...;) - η Paula Seling μακράν η καλυτερη γυναικεια παρουσια - τοσο απο πλευρας φωνης οσο και εμφανισης.

Για τη δικη μας την εμφανιση,τι να πει κανεις.

Μια απο τα ιδια...ιδιες πανηγυριτζιδικες συνταγες,προκειμενου να προβληθει (ή επιβληθει με τη βια) για αλλη μια φορα το ελληνικο στοιχειο...καμμια υπερβαση.

Κανεις δεν αφουγκραζεται σοβαρα το διαγωνισμό - εφοσον επιλεγει να συμμετεχει σε αυτον - αλλα απαντα συνεχως με μασημενες τροφές. Τα ιδια και τα ιδια συνεχώς.

Δυστυχώς,η μονη υπερβαση μας ειναι οι διαφοροι βανδοβισσογαρμπορουβοαλκαιοπαπαριζοι με λύρες και μπουζουκια. Λογικα,κατι τετοιο θα στειλουν και του χρονου οι ανεπιδεκτοι μαθησεως φωστηρες μας της ΕΡΤ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
οπως χαριτωμενα ηταν το τρακ και η αδυναμια της (λογω του νεαρου της ηλικιας) να διαχειριστει την ανελπιστη νικη της (μολις τελειωσε το νικητηριο τραγουδι,φανερα

...στημένη!



:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Ποθεν το αυθαιρετο τουτο συμπερασμα??:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Διαίσθηση... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Στημενη και η καλυψη της κοιλιάς με το αριστερο χερι,ως φανερη ενδειξη τρακ,προκειμενου να τιθασσευτουν οι "πεταλουδες" στο στομαχι?:D

Δεν υπηρχε τιποτα στημενο στο 19-χρονο. Ηταν απλα ο εαυτος του,διχως δηθεν, τουπέ, αλαζονία ή κοκορισμούς:):D

Ακριβώς ή και εξαιτιας του νεαρου της ηλικιας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δυστυχώς,η μονη υπερβαση μας ειναι οι διαφοροι βανδοβισσογαρμπορουβοαλκαιοπαπαριζοι με λύρες και μπουζουκια. Λογικα,κατι τετοιο θα στειλουν και του χρονου οι ανεπιδεκτοι μαθησεως φωστηρες μας της ΕΡΤ..
Ξέρεις να ακούει η Ελλάδα άλλη "pop" μουσική και δεν το'χουμε πάρει χαμπάρι? Δεν μ'αρέσουν αλλά από την άλλη είναι μια ειλικρινής επιλογή από την ποπ κουλτούρα της Ελλάδας. Αυτό μόνο πουλάμε ως χώρα και προς τα μέσα και προς τα έξω. Ας προσέχαμε.......
Τελικά εμένα τρεις παρουσίες θα μου μείνουν, του Βελγίου, της Ουκρανίας και της Ιρλανδίας, όπου τα τραγούδια είχαν ξεκάθαρο στυλ... και μελωδία... και φωνή.
Κι έμεινα τελείως κόκκαλο με την απόλυτη παραφωνία του Ισραηλινού.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Ήρθα κι εγώ!:)

Ο φετινός τελικός της Eurovision είχε νικήτρια την Γερμανία με 246 πόντους, με μεγάλη διαφορά από την Τουρκία, όπου κατέκτησε την δεύτερη θέση με 170 πόντους. Η Ρουμανία με διαφορά από τον δεύτερο μόλις 8 πόντους, βρέθηκε στην τρίτη θέση. Οι υπόλοιπες θέσεις από την 4η Δανία έως και την 9η Γεωργία, έχουν πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους. Η Ελλάδα κατάφερε να φτάσει στην όγδοη θέση με 140 πόντους. Η Κύπρος κατέκτησε την 21η θέση με 27 πόντους, ενώ το Ηνωμένο Βασίλειο για ακόμη μια χρονιά βρέθηκε στην τελευταία θέση.

Παρακάτω ακολουθούν δικά μου σχόλια:


Η τελική κατάταξη των χωρών:

25) Ηνωμένο Βασίλειο
Αδιάφορο τραγούδι. Τι συμβαίνει με σας;;;
24) Λευκορωσία
Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί πέρασε αυτό το τραγούδι…
23) Ιρλανδία
Απογοήτευση…
22) Μολδαβία
Μου άρεσε αυτό το τραγούδι, κρίμα για αυτή τη θέση που πήρε.
21) Κύπρος
Λυπάμαι αλλά το τραγούδι ήταν σκέτη αποτυχία.
20) Νορβηγία
Καλούτσικο. Αυτή η θέση του άξιζε. Τουλάχιστον αξιοπρεπής εμφάνιση από τη διοργανώτρια χώρα.
19) Ισλανδία
Ωραίο τραγουδάκι που θάφτηκε εξαιτίας της εμφάνισης (και λυπάμαι που το λέω) της τραγουδίστριας.
18) Πορτογαλία
Το έχουμε ξαναπεί, μη συμμετέχετε στο διαγωνισμό αν τον σνομπάρετε!
17) Βοσνία & Ερζεγοβίνη
Κάτι πήγε να κάνει αλλά δεν το είχε.
16) Αλβανία
Αξιοπρεπής εμφάνιση, κιτσαριό ντύσιμο.
15) Ισπανία
Πολύ συμπαθητικό τραγουδάκι.
14) Ισραήλ
Αξιοπρεπές αλλά δε φτάνει αυτό.
13) Σερβία
Α ρε Goran, τι τη θες τη eurovision? Και τι τον ήθελες τον Κωστέτσο; Εμένα πάντως μου αρέσει αυτό το τραγούδι (χωρίς τον Κωστέτσο) και θα παραμείνει στα αγαπημένα μου.
12) Γαλλία
Έξυπνο. Τουλάχιστον θα ακούγεται παντού το καλοκαίρι. Μουντιάλ ftw!
11) Ρωσία
Τι αδικία… Αγαπημένο τραγούδι. Αγαπημένος ο Peter. Υπέροχος.
10) Ουκρανία
Πλήρης απογοήτευση για τη θέση αυτού του τραγουδιού. Υπέροχη κοπέλα, φανταστική φωνή, νόημα. Αρχίζω κι απογοητεύομαι από τη Eurovision.
9) Γεωργία
Την κάψατε την κοπέλα που τη βάλατε να κάνει ακροβατικά. Καμιά φορά το απλό είναι καλύτερο.
8) Ελλάδα
Ο Αλκαίος ήταν πολύ καλύτερος από τον ημιτελικό αλλά τι να το κάνεις. Το μόνο καλό ήταν τα ελληνικά. Δε θέλω να ξανακούσω ποτέ αυτό το τραγούδι.
7) Αρμενία
Πανέμορφη, γλυκειά, αθώα. Η φωνή της όχι και τόσο καλή αλλά who cares όταν βλέπει μια γυναικάρα μέχρι εκεί πάνω… Προσωπικό αγαπημένο.
6) Βέλγιο
Νομίζω τελικά ότι αυτό το τραγούδι υπερεκτιμήθηκε. Μήπως επειδή ήταν του Βελγίου;
5) Αζερμπαϊτζάν
Πολύ τρέξιμο, πολύ άγχος. Καλό τραγούδι που το χάλασε η σκηνοθεσία.
4) Δανία
Έχουμε αλλάξει αιώνα κι όμως ακόμα κάποια κλασσικά γιουροβιζιονικά τραγούδια πάνε καλά, ίσως γιατί ψήφιζαν και επιτροπές από μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους.
3) Ρουμανία
Πολύ υψηλή θέση για ένα μέτριο, θα έλεγα τετριμμένο τραγούδι. Το έσωσε η λιτότητά του, η ομορφιά της κοπέλας και η φωνή της.
2) Τουρκία
Καμία σχέση με το Deli πρόπερσυ αλλά το μέταλ το κατέχουν.
1) Γερμανία
Τι να πω. Μέτριο τραγούδι, fake η τραγουδίστρια, τα ρούχα της και η σκηνική της παρουσία δε μου άρεσαν. Θεωρώ κι εγώ ότι είναι πολιτικός ο λόγος που κέρδισε. Υπήρχαν πολύ καλύτερα τραγούδια. Fake τελείως το ξάφνιασμά της, το ότι και καλά έχασε τα λόγια της, ότι δεν ήξερε (????) ότι πρέπει να τραγουδήσει ξανά το τραγούδι, ότι δε δέχτηκε το ξαφνικό φιλί του Alexander Rybak, τελείως λάθος ότι άρχισε να μιλάει γερμανικά στο τέλος. Fail φέτος το νικητήριο τραγούδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε θέλω να ξανακούσω ποτέ αυτό το τραγούδι.
αμ θα το ξανακουσεις...;)
και σε αλλες γλωσσες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Ξεχναμε θαρρώ ολοι μας πως εκ των πραγματων στη Γιουροβιζιον οι χωρες δε στελνουν τα "βαριά πυροβολικά" τους - δε στελνουν Θεοδωράκηδες,Πλέσσους,Χατζηνάσιους και λοιπους εντεχνους και μη "ποιοτικους" / ποιοτικούς.

Απλά ,ελαφρά "τυφέκια" στελνουν.
Για μια light τραγουδιστικη πανηγυρη πρόκειται.

Ας το λαμβανουμε αυτο υποψη οταν αποφαινομαστε....:);):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
καλά ακόμα ασχολείστε με την Ευρωβίζιον 2010 ;?;!?;;

δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και στην τελική υπάρχουν πιο καυτά ζητήματα για προβληματισμό , ένθερμη ανταλλαγή απόψεων και αν μη τι άλλο θέματα που αφορούν το μέλλον μας και όχι κάτι που έληξε πλέον

που.χου.:

η Ευρωβίζιον 2011
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δειτε εδω συνδιασμος Opa και Allez allez :P
https://www.youtube.com/watch?v=eYzFsUjCLvk
τρεεελααα:D (το Οπα μου φαινεται πολυ καλυτερο σε γρηγορη ταχυτητα οπως στο mix.. μπρει να μεταμορφωθει με την καταλληλη ενορχηστρωση..
και μια αναλυση του Οπα απο την εποχη της αρχαιας Ελλαδος..
https://greekmacedonians.blogspot.com/2010/05/hellenicrevenge_8286.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top