Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει δαιμονική μουσική. Υπάρχει μουσική για γερά νεύρα μόνο, όπως το να ακούς Τερλέγκα για μένα δεν αντέχεται.



Δεν το δέχεται αυτό κανείς σοβαρός θεολόγος, ότι ο διάβολος είναι πρόσωπο.



όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω




[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]​


[font=Arial, Helvetica, sans-serif]
'Εχει γράψει τέτοιο πράγμα ο Ιωαννίδης ; Εκπλήσομαι. Ο Κονστάνς δεν ήταν πρόδρομος του Σατανισμού. 'Ηταν ένας πολύ Χριστιανός αποκρυφιστής. Από πού τεκμαίρεται επίσης ότι η επέκταση του Αποκρυφισμού είναι ο Σατανισμός ; Η διείσδυση στο Απόκρυφο δεν σημαίνει λατρεία του Κακού.

'Αφηνε και καμμιά παράγραφο, κουρκούτι έγινα μέχρι να τα διαβάσω όλα.

Σορρυ:clapup:.Φυσικά και τά έγραψε ο Ιωαννίδης.βέβαια κατά πόσο είναι σωστά αυτά που γράφει αυτά θα τα κρίνετε εσείς απλά εγώ θέλω να δείξω την διάσταση που παίρνει ο Σατανισμός και ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι πηγαίνουν προς τον Σατανισμό με αποτέλεσμα άλλοι να πεθαινουν και να βρίσκουν φρικτό θάνατο,αλλοι να παρασέρνονται και να βλάπτουν το σώμα τους και κάνουν τατουάζ με σαρανικά συμβολα σε όλο το σώμα και αλλα φρικτά πράγματα και να πίνουν σε ποτήρι αίμα και άλλοι να κανουν σοδομίτικες πράξεις''ηδονιστικός σατανισμός'' και να σκοτώνουν πάνω στην σεξουαλική πράξη αυτούς τους ανθρώπους που συμμέτεχουν στις τελετές θυσίας.Οι απόψεις,οι γνώμες και τα συμπεράσματα δικά σας.

Οποιος θέλει να πιστεύει στον σατανισμό με όλα αυτά τα αποτελέσματα τότε είναι καθαρά επιλογή του αλλά και άξιος των επιλογών του και των αρνητικών συνεπειών και της ασχημης και της τραγικής κατάληξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σορρυ:clapup:.Φυσικά και τά έγραψε ο Ιωαννίδης.βέβαια κατά πόσο είναι σωστά αυτά που γράφει αυτά θα τα κρίνετε εσείς απλά εγώ θέλω να δείξω την διάσταση που παίρνει ο Σατανισμός και ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι πηγαίνουν προς τον Σατανισμό με αποτέλεσμα άλλοι να πεθαινουν και να βρίσκουν φρικτό θάνατο,αλλοι να παρασέρνονται και να βλάπτουν το σώμα τους και κάνουν τατουάζ με σαρανικά συμβολα σε όλο το σώμα και αλλα φρικτά πράγματα και να πίνουν σε ποτήρι αίμα και άλλοι να κανουν σοδομίτικες πράξεις''ηδονιστικός σατανισμός'' και να σκοτώνουν πάνω στην σεξουαλική πράξη αυτούς τους ανθρώπους που συμμέτεχουν στις τελετές θυσίας.Οι απόψεις,οι γνώμες και τα συμπεράσματα δικά σας.

Ο Σατανισμός είναι υλιστική αθειστική φιλοσοφία με μεγάλη έμφαση στη σεξουαλικότητα ως μέσο και την αναρχία ως επιλογή κοινωνικοπολιτικής κοσμοθεωρίας. Με μια τελείως ιδιαίτερη αντίληψη της ηθικής. Ούτε οι ίδιοι δεν πιστεύουν στο Σατανά, άμα τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι το χρησιμοποιούν μόνο ως σύμβολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mark2

Νεοφερμένος

Ο mark2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ο φυσικος που δεν ειναι φυσικος

χαχαχα, :clapup: απολαυστικός

και αναρωτιόμουν πώς θα με χαρακτήριζες.

Θα χεις τις απαντήσεις που θες εντός ολίγων ημερών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Σατανισμός είναι υλιστική αθειστική φιλοσοφία με μεγάλη έμφαση στη σεξουαλικότητα ως μέσο και την αναρχία ως επιλογή κοινωνικοπολιτικής κοσμοθεωρίας. Με μια τελείως ιδιαίτερη αντίληψη της ηθικής. Ούτε οι ίδιοι δεν πιστεύουν στο Σατανά, άμα τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι το χρησιμοποιούν μόνο ως σύμβολο.
δηλαδη ειναι οχι οι αθεοι απλα

αλλα αυτοι που μισουν το θεο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
δηλαδη ειναι οχι οι αθεοι απλα

αλλα αυτοι που μισουν το θεο?:worry:

Ανάποδο τρίγωνο, σύμβολο της ύλης και ανεστραμένη πεντάλφα, δηλ. το άτομο καρφωμένο συνειδητά στην ύλη. Δουλεύουν αποκλειστικά μέσα από τις αισθήσεις και για τις αισθήσεις στο εδώ και το τώρα. Περιφρονούν τη δυνατότητα ανύψωσης. Μισούν την τάξη, το νόμο, τους κανόνες και το σύστημα και έχουν μια άποψη ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Μονοσήμαντη αντίληψη πως ό,τι δεν υπηρετεί την προσωπική ευχαρίστηση και την προσωπική ηδονή είναι κακό, κάπως έτσι. Το alter ego των μοναχών και όλων των αναχωρητών που είναι το άλλο άκρο, και όλων αυτών που μισούν την ύλη και τις αισθήσεις και όλων αυτών που ο σκοπός της ζωής τους είναι να αποκοπούν τελείως από τις υλικές ανάγκες και επιλέγουν αυστηρό ασκητισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος:
δηλαδη ειναι οχι οι αθεοι απλα

αλλα αυτοι που μισουν το θεο?

Oι άθεοι που μισούν τον θεό το κάνουν γιατί πίστευαν παλιότερα σε κάποιον θεό που τους απογοήτευσε άσχημα κατ'ουσίαν αυτοί δέν είναι άθεοι μπορεί αργότερα να ξαναπιστέψουν στον ίδιο θεό ή σε κάποιον άλλον υπο προυποθέσεις, δέν στέκει το να μισείς κάτι που υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και μόνο η προσπάθεια που κάνουμε εδώ, ανταλλάσσοντας απόψεις, δηλώνει την παραδοχή μας στην εγγενή αδυναμία κατανόησης – αποφεύγοντας την λέξη Θεός – κατανόησης γεγονότων που γίνονται σε ανώτερα επίπεδα από το τρισδιάστατο που ζούμε και κινούμαστε. Ας προσθέσω και τον χρόνο. Παρ’ όλ’ αυτά, δεν μπορούμε να φανταστούμε τι συμβαίνει όταν κάποιος – συγχρονίζεται; Επικοινωνεί; Γίνεται ένα; Δέχεται πληροφορίες; (και σε ποια γλώσσα);
Όταν λύσουμε τα ποιο πάνω ερωτήματα, τότε θα είμαστε σε θέση να εξηγήσουμε, τι εννοούμε όταν λέμε ΘΕΟΣ!

Διαφορετικά, ότι και αν υποστηρίξουμε, πάντα θα είναι κατώτερο από τις προσδοκίες του θέματος. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
..., τότε θα είμαστε σε θέση να εξηγήσουμε, τι εννοούμε όταν λέμε ΘΕΟΣ!

...

:hmm::hmm::redface:: ...όταν ίσως κατανοήσουμε, επίσης:
-τι σημαίνει πρακτικά να υπάρχει το απίθανο, ως διάψευση όλων των δυνατών πιθανοτήτων,
- πως ενυπάρχει το απόλυτο, μέσα σε όσα λέμε και αντιλαμβανόμαστε, έστω μερικά και "λελυμένα"(ως αυταπόδεικτα, αποδεκτά και...αρνητικά, ακόμη!):redface::redface::redface:....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Oι άθεοι που μισούν τον θεό το κάνουν γιατί πίστευαν παλιότερα σε κάποιον θεό που τους απογοήτευσε άσχημα κατ'ουσίαν αυτοί δέν είναι άθεοι μπορεί αργότερα να ξαναπιστέψουν στον ίδιο θεό ή σε κάποιον άλλον υπο προυποθέσεις, δέν στέκει το να μισείς κάτι που υπάρχει.
σας τις γκομενες με το φτυσιμο ενα πραγμα..:P

σε φτυνει μια και συ τις μισεις όλες..:worry:

Το alter ego των μοναχών και όλων των αναχωρητών που είναι το άλλο άκρο, και όλων αυτών που μισούν την ύλη και τις αισθήσεις και όλων αυτών που ο σκοπός της ζωής τους είναι να αποκοπούν τελείως από τις υλικές ανάγκες και επιλέγουν αυστηρό ασκητισμό.
ω ναι

και η ακροτητα αλλωστε των μοναχων δεν ειναι χριστιανικη απολυτα


ο ιδανικος χριστιανος απλα ζει στην κοινωνια και βοηθα τους συνανθρωπους του,,και μεσα απο αυτο γινεται καλυτερος πλησιαζοντας το θεο ή την τελειοτητα ή ευτυχια αν θελετε....

απλα πλησιαζοντας τον πλησιον του..;)

όχι με το να κλειστει σε ενα μοναστηρι στην κορυφη του βουνου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...............
όχι με το να κλειστει σε ενα μοναστηρι στην κορυφη του βουνου ...
Απόλυτος!:redface:

Αγγελε, εν συντομία θα σου πω ένα βίωμα δικό μου.
Είχα ένα ατύχημα και ο νόμος προέβλεπε την περίπτωση μου και βάση το νόμου,
100% έφταιγε ο αντίδικος.
Ομως όταν ο δικηγόρος μου είχε γράψει στην τελευταία σειρά, <<είμαστε αθώοι τουλάχιστον 99% και εγώ με την άγνοια μου αντέδρασα λέγοντας του οτι δεν γίνεται να αποδέχομαι την ενοχή μου, έστω και στο 1%,
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΓΓΕΛΕ-ΑΓΓΕΛΕ, ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ.

Παντως και με τον τρόπο που γράφεις, εγώ δεν είμαι σε θέση, αλλά και δεν επιθυμώ να σε διαψεύσω.

Υ.Γ. η απορία μου είναι μια, που δεν ξέρω πώς να σε κατατάξω.
Στο 99 ή 1 %.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΓΓΕΛΕ-ΑΓΓΕΛΕ, ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ.

Παντως και με τον τρόπο που γράφεις, εγώ δεν είμαι σε θέση, αλλά και δεν επιθυμώ να σε διαψεύσω.

Υ.Γ. η απορία μου είναι μια, που δεν ξέρω πώς να σε κατατάξω.
Στο 99 ή 1 %.


το εχω ακουσει πολλες φορες,,απο τους γονεις μου και απο αλλους..

ειναι το μειον μου ισως,,ελπιζω πρακτκα να το βελτιωνω οσο μεγαλωνω..:P


το που ανηκω,,μακαρι να ξερα..

αλλα εμενα με ενδιαφερει ο καλος ανθρωπος και χαρακτηρας περισσοτερο απο οτι καλος χριστιανος

και αν υπαρχει ενας καλος ανθρωπος πανω στο θιβετ ΄σε ενα μοναστηρι στα βουνα,,ή σε μια πολη,,εε,τον δεχομαι..και τον προσκυνω..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Όλες οι θρησκείες είχαν πάντα τους καλούς και τους κακούς θεούς οι αρχαίοι Έλληνες παράδειγμα είχαν τον Κρόνο.

Εάν δούμε τον Ορφικό ύμνο που είναι αφιερωμένος στον Κρόνο δεν βλέπουμε πουθενά να μιλάει για κάποιον κακό Θεό:

ΟΡΦΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΡΟΝΟΥ
Εσύ που πάντοτε θάλλεις και είσαι ο πατέρας των μακαρίων Θεών και των ανθρώπων
πολυμήχανε, αμόλυντε, μεγαλοδύναμε, ισχυρέ Τιτάν
εσύ εξαντλείς τα πάντα και αντιθέτως εσύ ο ίδιος τα επαυξάνεις
έχεις δεσμούς αδιαρρήκτους εις τον απέραντον κόσμον
ώ Κρόνε, πατέρα του χρόνου
Κρόνε με τα πολλά ονόματα
που είσαι το βλαστάρι της γης και του ουρανού με τα πολλά αστέρια
είσαι η γέννησις και η φθορά της φύσεως
σύζυγος της Ρέας, ο σεβαστός Προμηθεύς
που κατοικείς εις όλα τα μέρη του κόσμου
ο αρχηγός του γένους των ανθρώπων
που η σκέψις σου είναι αγκαθωτή
είσαι ο κράτιστος
άκουσε την ικετευτικήν φωνήν μας
και είθε να μας στέλλης πάντοτε άψογον τέλος βίου ευτυχισμένου.

Να λοιπόν πιο είναι το κακό. Να τι διαβολή έκανε το Σατανικό Πατριαρχείο εξ αρχαιοτάτων χρόνων. Τον Κρόνο, τον Προμηθέα δεσμώτη, τον τραγοπόδαρο Πάνα, τον κατασυκοφάντησε συνεχίζοντας αρρωστημένα μέχρι τις μέρες μας να διαβάλλει τα έθνη με τα ψέμματα του.

Στην αρχαία θρησκεία των φιλοσόφων δεν υπάρχει κακός Θεός και οι Θεοί ποτέ δεν πολεμάνε μεταξύ τους. Αν διαβάσει κανείς την Πολιτεία του Πλάτωνα στο σημείο που συνομιλεί ο Σωκράτης με τον Αδείμαντο, θα δει ξεκάθαρα ότι ο Σωκράτης (ή ο Πλάτωνας εν μέσω Σωκράτη) απορρίπτει τις μυθοπλασίες του Ησίοδου και του Ομήρου. Ο Σωκράτης πίστευε στην θρησκεία των λίγων δηλαδή των φιλοσόφων. Και η θρησκεία των φιλοσόφων δεν έχει μέσα της παραμύθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
το εχω ακουσει πολλες φορες,,απο τους γονεις μου και απο αλλους..

ειναι το μειον μου ισως,,ελπιζω πρακτκα να το βελτιωνω οσο μεγαλωνω..:P


το που ανηκω,,μακαρι να ξερα..

αλλα εμενα με ενδιαφερει ο καλος ανθρωπος και χαρακτηρας περισσοτερο απο οτι καλος χριστιανος

και αν υπαρχει ενας καλος ανθρωπος πανω στο θιβετ ΄σε ενα μοναστηρι στα βουνα,,ή σε μια πολη,,εε,τον δεχομαι..και τον προσκυνω..;)
Εχω ακόμα μια απορία για εσένα Αγγελε.
Τί ζητάει ένας Παναθηναϊκός μέσα στο Καραϊσκάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τί ζητάει ένας Παναθηναϊκός μέσα στο Καραϊσκάκι;
να παιξει ξύλο?:worry:;)

μια ενδιαφερουσα προσευχη..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εάν δούμε τον Ορφικό ύμνο που είναι αφιερωμένος στον Κρόνο δεν βλέπουμε πουθενά να μιλάει για κάποιον κακό Θεό:

Eνταξει αφου το λεει ο υμνος ετσι πρεπει να ειναι.

Και ειχες την χαρα να βαλεις και τον υμνο. Πρεπει να ζεις για κατι τετοιες στιγμες ε?

Αν πιστευεις στον χριστιανισμο εισαι επικυνδηνος.
Αν πιστευεις στο δωδεκαθεο...well thats just sad...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
εσείς που δεν πιστεύετε στο θεο πως εξηγείτε το άγιο φώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτοι που ειναι εκει λενε οτι οντως αναβει..

εγω θα ηθελα πολυ να το δω,,για να πιστεψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

εγω θα ηθελα πολυ να το δω,,για να πιστεψω
:redface::redface::redface: : Άπιστε ...Θωμά!

εσείς που δεν πιστεύετε στο θεο πως εξηγείτε το άγιο φώς;

:redface::redface::redface:: Εγώ που "πιστεύω στο Θεό", ούτε εξηγώ ούτε πιστεύω, ότι υπάρχει και ...μη άγιο φως!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐπειδὴ πολλοὶ προσπαθοῦν νὰ δημιουργήσουν ἐντυπώσεις πάνω σὲ αὐτὸ τὸ θέμα, νομίζω πρέπει νὰ εἰπωθοῦν κάποια πράγματα. Ἡ κατάσταση στοὺς Ἁγίους Τόπους, γιὰ ὅσους τυχὸν δὲν τὸ γνωρίζουν, εἶναι πολὺ ἄγρια καὶ οἱ Ὀρθόδοξοι προσπαθοῦν μὲ νύχια καὶ μὲ δόντια νὰ διατηρήσουν τὰ δικαιώματα τὰ ὁποῖα τοὺς παραχώρησε ὁ ἴδιος ὁ Σαλαντὶν καὶ τὰ ὁποῖα ἰσχύουν μέχρι καὶ σήμερα. Οἱ Κόπτες κυρίως, ἀλλὰ καὶ οἱ Μουσουλμάνοι καὶ οἱ Ἑβραῖοι προσπαθοῦν συνεχῶς μὲ δόλιους τρόπους νὰ τὰ ὑφαρπάξουν κι ἔχουν φθάσει μέχρι τοῦ σημείου νὰ δολοφονοῦν ἐν ψυχρῷ μέσα στὸ μοναστῆρι τους Ὀρθοδόξους κληρικούς (χαρακτηριστικὸ εἶναι τὸ παράδειγμα τοῦ Ἁγίου Φιλουμένου). Οἱ Κόπτες συγκεκριμένα, ἐπειδὴ τοὺς ἐνοχλεῖ ποὺ ὁ Ὀρθόδοξος Πατριάρχης βγάζει τὸ Ἅγιο Φῶς, ἐνῷ ὅσες φορὲς προσπάθησε ὁ Πατριάρχης τους, δὲν ἔβγαλε τὸ Ἅγιο Φῶς, προσπαθοῦν σχεδὸν κάθε χρονιὰ νὰ δημιουργήσουν φασαρία προκειμένου νὰ ἀμαυρώσουν αὐτὴν τὴ διαδικασία καὶ νὰ ἀμφισβητήσουν τὸ δικαίωμα τῶν Ὀρθοδόξων. Σὲ τέτοια περίπτωση, δικαιολογοῦνται ἀπολύτως οἱ Ὀρθόδοξοι μοναχοὶ νὰ παίξουν ἀκόμα καὶ ξῦλο παρὰ νὰ ὑποχωρήσουν στὶς δόλιες μεθοδεύσεις τῶν Κοπτῶν. Ὅσο κι ἂν ἐνοχλοῦνται ἀπὸ αὐτὸ οἱ διάφοροι ἄθεοι ποὺ φοροῦν τὸ ἔνδυμα τοῦ πουριτανοῦ καὶ προσπαθοῦν μὲ κάθε τρόπο νὰ χλευάσουν τὴν Ἐκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top