Swinging: ανταλλαγή ερωτικών συντρόφων

Ποια η άποψη σας για το swinging; :group:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
  • Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα :devil:

    Ψήφοι: 20 18.7%
  • Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί :P

    Ψήφοι: 11 10.3%
  • Θα ήθελα να πάω στο club μόνο, από περιέργεια :whistle:

    Ψήφοι: 10 9.3%
  • Δεν θα το έκανα με τίποτα :ropalo:

    Ψήφοι: 50 46.7%
  • Είμαι ο κουμπάκιας και δεν έχω άποψη :angel:

    Ψήφοι: 7 6.5%
  • Το έχω κάνει

    Ψήφοι: 9 8.4%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν θέλεις να με προσεγγίσεις λίγο περισσότερο, σκέψου υπερβατικά, σκέψου διαισθητικά, σκέψου τον παράφορο έρωτα που σε παρασύρει και σε χαράζει βαθιά μέσα σου. Όλο αυτό το συνοθύλλευμα ήταν αποτέλεσμα λογικής σκέψης του τύπου μου αρέσει σ'αυτόν το Α και το Β και το Γ ΑΡΑ θα τον ερωτευτώ; Και γιατί ενώ ένας άνθρωπος έχει τα χίλια καλά και η λογική σού φωνάζει ότι είναι ιδανικός για σένα, μπορεί απλούστατα να μη σου κάνει κλικ; Ε αυτό το κλικ ονομάζω μυστηριώδη παράγοντα Χ, που δεν υπόκειται στη λογική και τον συναντάω σε όλες σχεδόν τισ εκδηλώσεις της ζωής μου.
Aν και με καλυψε η Νεραϊδα....αν δε σου κανει κλικ, σημαινει οτι για σενα, κατι εχει που ειτε δε σε τραβαει αρκετα, ή που σε αναστελλει/απωθει. Μπορει να ειναι μαλιστα και λεπτομερεια. Εξηγειται ομως. Αλλωστε οι επιστημες ψυχολογιας/ψυχιατρικης κανουν αυτο ακριβως, να ψαχνουν πως λειτουργει ο νους και η ψυχη μας.

Διάβασα τόσα ποστ και αυτά τα οποία άξιζαν πραγματικά τελικά ήταν της torry.
Δε το ανεχομαι αυτο. Τα δικα μου ηταν εξαιρετικά αναξια !


Αυτό θα ήθελα να μάθω, το πως σκέφτονται και όχι να απολογούνται όλη την ώρα γιατί έκαναν αυτή την επιλογή
Και γω και αλλοι πιστευω. Αλλα οταν εκανα τις ερωτησεις μου και δεν το εκανα με περισση στοργη και προδερμ, ακουσα ενα σωρο κατηγοριες και υπερβολικες αντιδρασεις. Τεσπα. Και θα σου πω και κατι αλλο. Εγω αν το εκανα και ημουν 100% οκ με τον εαυτο μου, δε θα με πτοουσε κι αν ακουγα 100 ποστ εναντιον μου, ουτε θα αντιδρουσα αποτομα και ιδιαιτερα αμυντικα και συναισθηματικα. Ειδικα σε ποστς σαν αυτο που ειχα κανει, το οποιο ηταν κατα βαση ερωτηματικο απλα με 1-2 σημεια καυστικα.

Τι σημαίνει αν δει το παιδί τους εραστές των swingers; Μακάρι να μην τους δει, είναι τραυματική εμπειρία. Είναι ή δεν είναι τραυματική εμπειρία όμως να δει το παιδί τους γονείς να κάνουν σεξ κατά λάθος και η μάνα να είναι ντυμένη καλόγρια;
Καμια συγκριση. Φυσικα και ειναι χειροτερο να δει τους γονεις του με swingers παρα μεταξυ τους και απλα να εχει ντυθει καλογρια η γυναικα γιατι εκτελει μια φαντασιωση. Αλλωστε αυτο (το να προκαλεσει τραυμα η καλογρια) προυποθετει οτι μιλαμε για μια βαθια θρησκα και χριστιανικη οικογενεια. Αστα να πανε δλδ :P

Λίγη (ειλικρινής) ανοχή στο διαφορετικό please. Κανείς δεν ανάγκασε κανένα να γίνει swinger...
Δλδ ολη η τυχον ανοχη που διαβασες στο τοπικ, ειναι προσποιητη ; :worry:

...Εαν "μιλησεις" ειλικρινα με τον εαυτο σου, θα μπορεσεις να εξηγησεις πολλα απο αυτα που πριν σου φανταζαν και παραξενα και μυστηρια και παραλογα...
Ακριβως. Και γενικα οποιος ψαχνει και ψαχνεται, ολο και πιο ολοκληρωμενη αποψη και σφαιρικη, θα αποκτα. :)

Για να συνεχίσω λοιπόν τα "ανάξια" μας posts, να πω ότι σαφώς και δεν με ενοχλεί αυτό που κάνουν, αλλά στα δικά μου τα μάτια δεν είναι αυτό το "ερωτικό σύνολο" που παρουσιάζει ο Chaos, αλλά μάλλον κάτι σε "πάρτι με ούζα". Σαφώς και όποιος θέλει τέτοια party, γούστο του καπέλο του. Απλά δεν μπορώ να δεχτώ να παρουσιάζεται σαν την πεμπτουσία των ερωτικών σχέσεων, την οποία μάλιστα δεν μπορούμε οι κοινοί θνητοί να νιώσουμε. :)
Εαν δεν ειχα αργησει να μπω, θα ειχα γραψει ακριβως το ιδιο...+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Aν και με καλυψε η Νεραϊδα....αν δε σου κανει κλικ, σημαινει οτι για σενα, κατι εχει που ειτε δε σε τραβαει αρκετα, ή που σε αναστελλει/απωθει. Μπορει να ειναι μαλιστα και λεπτομερεια. Εξηγειται ομως. Αλλωστε οι επιστημες ψυχολογιας/ψυχιατρικης κανουν αυτο ακριβως, να ψαχνουν πως λειτουργει ο νους και η ψυχη μας.

Ω, τελειώνω μία τέτοια σχολή. Μικρά ψήγματα "αλήθειας" όπως την ορίζει ο καθένας, χαμένα σε υποθέσεις επί υποθέσεων, θεωρίες επί θεωρίων, εκατοντάδες αντιφάσεις και καμία οικουμενική παραδοχή. Ο άνθρωπος δεν μπαίνει σε καλούπια και είναι σχεδόν επικίνδυνο να σε καθησυχάζει η σκέψη ότι μπορεί να κατανοηθεί με τη συμβατική λογική αρκεί να σκιαγραφήσουμε όλους τους παράγοντες. Εγρήγορση Λόριεν, άσε για λίγο τον ορθολογισμό στην άκρη και νοιώσε.

Υ.Γ. Η "ψυχή" δεν υφίσταται ως επιστημονική έννοια. Η ψυχολογία ορίζεται ως η μελέτη της νόησης και της συμπεριφοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
είναι σχεδόν επικίνδυνο να σε καθησυχάζει η σκέψη ότι μπορεί να κατανοηθεί με τη συμβατική λογική αρκεί να σκιαγραφήσουμε όλους τους παράγοντες


:hmm:

Μπααααα, σκέτα αυτόματα είμαστε
και έχω όλο το θρεντ για απόδειξη.
(μην πω όλο το νετ... θα φανώ κακός, ενώ
σκοπός μου είναι
να φανώ κάκιστος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ω, τελειώνω μία τέτοια σχολή. Μικρά ψήγματα "αλήθειας" όπως την ορίζει ο καθένας, χαμένα σε υποθέσεις επί υποθέσεων, θεωρίες επί θεωρίων, εκατοντάδες αντιφάσεις και καμία οικουμενική παραδοχή. Ο άνθρωπος δεν μπαίνει σε καλούπια και είναι σχεδόν επικίνδυνο να σε καθησυχάζει η σκέψη ότι μπορεί να κατανοηθεί με τη συμβατική λογική αρκεί να σκιαγραφήσουμε όλους τους παράγοντες. Εγρήγορση Λόριεν, άσε για λίγο τον ορθολογισμό στην άκρη και νοιώσε.

Υ.Γ. Η "ψυχή" δεν υφίσταται ως επιστημονική έννοια. Η ψυχολογία ορίζεται ως η μελέτη της νόησης και της συμπεριφοράς.
Ωραιες οι γενικοτητες αλλά επι της ουσιας θα ηθελα μια γνωμη σου....
Το γενικο "ασε στην ακρη τη λογικη και νιωσε" δεν χρειαζεται γιατι απλουστατα νιωθω θελω δε θελω. Το κατα ποσο υπαρχουν εξηγησεις λογικες για κατι, δεν ερχεται σε αντιθεση με το να νιωθουμε. Ουτε συμβαδιζει με την "εγρηγορση". Ισα ισα.
Το να νιωθεις δεν ειναι απαραιτητα η φουσκα και η λογικη η καρφιτσα.
Ουτε συμφωνω οτι η επιστημη της ψυχολογιας/ψυχιατρικης, σε τετοια θεματα, ειναι οσο ανιδεη και θεωρητικη οσο την παρουσιαζεις. Μην ξεχνας οτι μιλαμε για τη σεξουαλικοτητα, τα συναισθηματα και τις ορμες. Kατι ψιλά τα χουμε καταλαβει εν ετει 2008. Κατι ψιλα...

Την επικινδυνοτητα στο συγκεκριμενο θεμα που ακριβως την βλεπεις ;

Και μη συγχεεις την συνειδητη λογικη σκεψη, με το αν τα πραγματα της ψυχης και του νου, εχουν μια λογικη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Γιατι να σε εντυπωσιασει κατι τετοιο. Εφόσον για να συμβει πρεπει να εχουν κοινα χαρακτηριστικά αυτοι οι άνθρωποι, λογικο ειναι να διηγουνται με παρομοιο τροπο. Οσοι το εκαναν 1 φορα και ειδαν να τους αρεσει, για τον ιδιο λογο συνεχισαν.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οι διαφορετικές ηλικίες των δύο ζευγαριών που άκουσα, η διαφορά σε φάση ωριμότητας της σχέσης, κλπ. Κατά τ' άλλα δεν έχεις άδικο. Ωστόσο, το ότι υπάρχουν ζευγάρια που περιγράφουν το swinging με τόση θέρμη, τουλάχιστον υποδεικνύει ότι δεν έχει πάντα αρνητικό αποτέλεσμα, όπως συμπεραίνουν οι περισσότεροι. Αυτό για μένα είναι άξιο διερεύνησης.

Συγνωμη που το ρωταω, ισως οφειλεται στον τροπο διατυπωσης,...αλλά εισαι ειδικος στο θεμα ; Δινεις την εντυπωση οτι εχεις μελετησει επιστημονικα το θεμα γιαυτο ρωταω, γιατι με ενδιαφερει.
Δεν ξέρω αν έχω δηλώσει πουθενά ειδικός, ωστόσο ασχολούμαι εδώ και αρκετά χρόνια με θέματα όπως οι συμβολισμοί και η σημειολογία, αλλά και η φιλοσοφική πλευρά του Έρωτα και της ερωτικής πράξης ώστε να δύναμαι να εκφράσω μια απλή γνώμη, προσεγγίζοντας το ζήτημα από αυτήν την πλευρά. Ιδιαίτερα από τη στιγμή, που είχα την τύχη να διαβάσω την άποψη ενός άμεσα ενδιαφερόμενου και να προσπαθήσω να καταλάβω αντί ν' απορρίψω. Χαίρομαι πάντως που σε ενδιαφέρει η μεταφυσική και φιλοσοφική πλευρά της σεξουαλικότητας, σκοπεύω να επανέλθω επ' αυτού του ζητήματος.

Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα αυτη η υψιστη ενωση 2 σε 1, δεν ειναι το σεξ διχως συναισθημα και ερωτα. Αν ηταν να καταργειται ο δυισμος μεταξυ Εραστων με σκετο σεξ με τον "τυπά που γνωρισαμε πριν 5 μερες", τοτε ζητω που καηκαμε.
Το να κάνεις οποιαδήποτε ερωτική πράξη ως "σκέτο σεξ" και μάλιστα μ' έναν "τυπά" που γνώρισες πριν πέντε μέρες (εκτός περιπτώσεων αστραποβόλου εν τη γεννέσει πάθους), είναι πάντα μια κακή επιλογή, πόσο μάλλον το να τελέσεις ακολασία υπό τέτοιες προϋποθέσεις. Δεν νομίζω ότι υποστήριξα ποτέ μια τόσο ευτελή αντιμετώπιση του Έρωτα. Ίσως πάλι η έκφραση "βγαίνει για κυνήγι" που χρησιμοποίησα, να δημιούργησε παρανόηση...


Και γιατι να αναζητουν ενοτητα ; Δεν εχουν αρκετη ; Ηταν διαφορετικες οντοτητες ξεχωριστα ο καθενας. Ηρθαν μαζι, εγιναν ενα.....μετα τι;
Όταν φτάσουν δύο να γίνουν ένα, το επόμενο ερώτημα που προκύπτει είναι ακριβώς αυτό: Μετά τι; Ο καθένας το απαντά όπως νομίζει πως καλύπτεται καλύτερα. Πάντως εγώ δεν ανέφερα πως αναζητούν ενότητα αλλά ερωτικό σύντροφο.

Γιατι συγκρινεις την τετραδα με την τριαδα, και οχι την τετραδα με την δυαδα ; Η δυαδα δεν υποτιθεται οτι ειχε ισορροπια απο πριν ; Γιατι ψαχνει ξαφνικα μια ακομα δυαδα για να "ισορροπησει" ; :hmm:
Ακριβώς συγκρίνω την τετράδα με τη δυάδα και βρίσκω πως και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν στοιχεία ισορροπίας, σε αντίθεση με την τριάδα, όπου εκ των πραγμάτων θα υπερτερεί αριθμητικά το ένα από τα δύο φύλα.

Το ηλεκτρονιο που λες, οταν ισορροπησει, δεν χανει την ισορροπια του απο το πουθενα για να ψαξει αλλη..Αν συμβει αυτο προφανως δεν ειχε πριν αρκετη....(αν γινεται να παρομοιασουμε με ηλεκτρονια..)
Το ηλεκτρόνιο που λες, το ανέφερα σε άλλο μου ποστ, απαντώντας σε άλλη ερώτηση. Προφανώς δεν με κατάλαβες καθόλου καλά, ζητώ συγνώμη αν αυτό οφείλεται σε δική μου κακή διατύπωση.

Μισο λεπτο γιατι μπερδευομαι. Απο τη μια λες ειναι κατι που ενισχυει και προωθει την υψιστη ενωση...και απο την αλλη αν το κανουν ολοι θα ξεφτιλιστει ; Πως συνυπαρχουν αυτα ταυτοχρονα ;
Δεν λέω κάτι τέτοιο. Στα ελάχιστα του ποστ μου που δεν παρέθεσες, έλεγα ακριβώς ότι "Μόνο όσοι το αντέχουν μπορούν να πάρουν ένα τέτοιο μονοπάτι". Αυτό δεν αποκλείει κανέναν, ούτε όμως μπορεί να τους συμπεριλαμβάνει όλους. Οι πέραν των συμβατικών ορίων προσωπικές επιλογές δεν μπορούν να υιοθετηθούν από το σύνολο της κοινωνίας, κάτι τέτοιο θα έπρεπε να θεωρείται προφανές και αυτονόητο. Απορώ ειλικρινά με την ερώτησή σου αυτήν...:confused:

Συμφωνα με την θεωρια περι Ταρω και τη φιλοσοφικη προσεγγιση με την οποια εξηγησες ομως το swinging, (οτι ενωνει περισσοτερο κλπ) θα επρεπε ολοι να χαιρουμε καποιας ευτυχιας απο κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι ; Ποιος δε θα θελε μια ανωτερη μορφη ενωσης και πληροτητας ;
Σε αυτό ήδη έχω απαντήσει, επίτρεψέ μου λοιπόν να επαναλάβω:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Δεν με εννόησες καλά εάν πίστεψες ότι θεωρώ πως η ευτυχία περιορίζεται στο swinging ή στην ακολασία γενικότερα. Κάτι τέτοιο θα ήταν υπερβολικά εύκολο για να είναι αληθινό.


ενισχύεται η σχέση μας και πάει λέγοντας ή για μία εκλογίκευση ανωτέρου επιπέδου, πάρε ως παράδειγμα αυτό που έγραψε το Χάος.

Δεν αναφέρομαι απλά και μόνο στην υψηλόφρωνα εκλογίκευση. Αναφέρομαι επίσης στο γεγονός ότι οι βαθύτερες υποσυνείδητες τάσεις μας, συνήθως εκδηλώνονται με αρχετυπικό συμβολικό τρόπο.


Για να συνεχίσω λοιπόν τα "ανάξια" μας posts, να πω ότι σαφώς και δεν με ενοχλεί αυτό που κάνουν, αλλά στα δικά μου τα μάτια δεν είναι αυτό το "ερωτικό σύνολο" που παρουσιάζει ο Chaos, αλλά μάλλον κάτι σε "πάρτι με ούζα". Σαφώς και όποιος θέλει τέτοια party, γούστο του καπέλο του. Απλά δεν μπορώ να δεχτώ να παρουσιάζεται σαν την πεμπτουσία των ερωτικών σχέσεων, την οποία μάλιστα δεν μπορούμε οι κοινοί θνητοί να νιώσουμε. :)

Δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κανένα σημείο σε "κοινούς θνητούς". Όλοι μας είμαστε κοινοί θνητοί, εκτός αν κάποιος από εμάς πιστεύει πως είναι αθάνατος. Μίλησα όμως για "αμύητους", σε αντιπαραβολή με τους "συμμετέχοντες" στο swinging. Θεωρώ πράγματι πως το να ξεπερνάς τα όρια είναι μια μυητική διαδικασία και πρέπει να γίνεται με τον κατάλληλο τρόπο, στην κατάλληλη στιγμή, όπως ισχύει για κάθε είδους μύηση. Ευελπιστώ πως η παραπάνω διατύπωσή σου δεν περιέχει κάποια μορφή ενόχλησης, αφού άλλωστε κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς αβάσιμο.

ΥΓ: Την αξία στα κείμενα που γράφει ο καθένας, την δίνει πρωτίστως αυτός ο ίδιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το να κάνεις οποιαδήποτε ερωτική πράξη ως "σκέτο σεξ" και μάλιστα μ' έναν "τυπά" που γνώρισες πριν πέντε μέρες (εκτός περιπτώσεων αστραποβόλου εν τη γεννέσει πάθους), είναι πάντα μια κακή επιλογή, πόσο μάλλον το να τελέσεις ακολασία υπό τέτοιες προϋποθέσεις. Δεν νομίζω ότι υποστήριξα ποτέ μια τόσο ευτελή αντιμετώπιση του Έρωτα. Ίσως πάλι η έκφραση "βγαίνει για κυνήγι" που χρησιμοποίησα, να δημιούργησε παρανόηση...
Τελικά δηλαδή το swinging δεν είναι να κάνεις "ερωτική πράξη ως σκέτο σεξ και μάλιστα με 2 τυπάδες που γνώρισες πριν 1 ώρα" σε ένα club ειδικά για κάτι τέτοιο; Που βρίσκεται ο έρωτας σε αυτό και δεν μπορώ εγώ να το καταλάβω; Εσύ υποστηρίζεις το swinging ή είμαστε σε άλλο θέμα; :P
Δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κανένα σημείο σε "κοινούς θνητούς". Όλοι μας είμαστε κοινοί θνητοί, εκτός αν κάποιος από εμάς πιστεύει πως είναι αθάνατος. Μίλησα όμως για "αμύητους", σε αντιπαραβολή με τους "συμμετέχοντες" στο swinging. Θεωρώ πράγματι πως το να ξεπερνάς τα όρια είναι μια μυητική διαδικασία και πρέπει να γίνεται με τον κατάλληλο τρόπο, στην κατάλληλη στιγμή, όπως ισχύει για κάθε είδους μύηση. Ευελπιστώ πως η παραπάνω διατύπωσή σου δεν περιέχει κάποια μορφή ενόχλησης, αφού άλλωστε κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς αβάσιμο.

ΥΓ: Την αξία στα κείμενα που γράφει ο καθένας, την δίνει πρωτίστως αυτός ο ίδιος...
Δεν είπα ότι αναφέρθηκες σε κοινούς θνητούς, αλλά ότι το παρουσίασες έτσι. Όπως τώρα με το κομμάτι αυτό του κειμένου σου, μου φέρνεις στο μυαλό την ταινία "Μάτια ερμητικά κλειστά". :)

ΥΓ: Το γράφεις για να το διαβάζεις και εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τελικά δηλαδή το swinging δεν είναι να κάνεις "ερωτική πράξη ως σκέτο σεξ και μάλιστα με 2 τυπάδες που γνώρισες πριν 1 ώρα" σε ένα club ειδικά για κάτι τέτοιο; Που βρίσκεται ο έρωτας σε αυτό και δεν μπορώ εγώ να το καταλάβω; Εσύ υποστηρίζεις το swinging ή είμαστε σε άλλο θέμα; :P

Αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει κανείς με κάποιους αγνώστους. Υπάρχουν από την αρχή του θέματος απαντήσεις που λένε ότι αν το έκαναν, θα προτιμούσαν με κάποιους που έχουν να μοιραστούν πράγματα μαζί τους. Ο Έρωτας βρίσκεται μέσα στο ζευγάρι που αποφασίζει το swinging, όχι υποχρεωτικά μεταξύ και των δύο ζευγαριών. Επίσης, δεν βλέπω να έχω υποστηρίξει το swinging. Το μόνο που έκανα ήταν μια απόπειρα να προσεγγίσω το ζήτημα από μια άλλη του σκοπιά και να βρω κάποιον τρόπο εξήγησής του, σε μια συζήτηση που μέχρι τότε είχε μεν εξαντληθεί στην ηθική πλευρά, όμως δεν είχε προσφέρει καμμία πλατφόρμα κατανόησης του φαινομένου. Πιθανόν να βρίσκεσαι σε άλλο θέμα, τούτο μπορείς να το κρίνεις από μόνος σου, εγώ προσωπικά πάντως παραμένω στο παρόν θέμα.

Δεν είπα ότι αναφέρθηκες σε κοινούς θνητούς, αλλά ότι το παρουσίασες έτσι. Όπως τώρα με το κομμάτι αυτό του κειμένου σου, μου φέρνεις στο μυαλό την ταινία "Μάτια ερμητικά κλειστά". :)
Πολύ καλή ταινία και από τον πλέον αγαπημένο μου σκηνοθέτη. Πολλοί την είδαν, λίγοι την κατάλαβαν. Για τον εαυτό μου δεν είμαι βέβαιος σε ποια από τις δύο κατηγορίες ανήκω. Νά 'σαι καλά που μου τη θύμισες...
Θα υπενθυμίσω απλά πως δεν συμπεριέλαβα τον εαυτό μου στους "μυημένους", αλλά κράτησα τις αποστάσεις μου. Εάν πιστεύεις στη λογική "Αφού δεν το καταδικάζεις άρα το υποστηρίζεις και μάλλον το έχεις κάνει", θα σου επισημάνω πως τη θεωρώ πολύ στενή και μονοσήμαντη για να στεγάσει τις νοητικές μου αναζητήσεις. Εάν πάλι όχι, τότε κανένα πρόβλημα...

ΥΓ: Το γράφεις για να το διαβάζεις και εσύ;
Δεν έχω προσωποποιήσει τη συζήτηση σε καμία περίπτωση έως τώρα, γι' αυτό σε παρακαλώ θερμά να το αποφύγεις κι εσύ, τουλάχιστον ως προς εμένα. Επίσης, δεν διαμαρτυρήθηκα για "ανάξια" κείμενα, ούτε συμμετείχα στο λιθοβολισμό για τον οποίον μιλούσε ο Φαντασμένος. Αν δεν κάνω λάθος, μέσα στα "ανάξια" κείμενα, ο αγαπητός συνομιλητής συμπεριέλαβε και τα δικά μου. Εσύ έδωσες την απάντησή σου με τον δικό σου χαρακτηριστικό τρόπο. Δεν δικαιούμουν κι εγώ να κάνω το ίδιο με τον δικό μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει κανείς με κάποιους αγνώστους. Υπάρχουν από την αρχή του θέματος απαντήσεις που λένε ότι αν το έκαναν, θα προτιμούσαν με κάποιους που έχουν να μοιραστούν πράγματα μαζί τους. Ο Έρωτας βρίσκεται μέσα στο ζευγάρι που αποφασίζει το swinging, όχι υποχρεωτικά μεταξύ και των δύο ζευγαριών.
Οκ, απλά επειδή το θέμα άνοιξε με αφορμή το συγκεκριμένο Club και επειδή φάνηκε να μιλάς γενικά για τη φιλοσοφία του swinging, είπα να το ξεκαθαρίσω. Απ' ότι φαίνεται λοιπόν, υπάρχουν swingers και swingers, άρα η "Πλατωνική" εξήγηση στο "φαινόμενο" αγγίζει μερικούς (για μένα ελάχιστους).
Δεν έχω προσωποποιήσει τη συζήτηση σε καμία περίπτωση έως τώρα, γι' αυτό σε παρακαλώ θερμά να το αποφύγεις κι εσύ, τουλάχιστον ως προς εμένα.
Έχεις δίκιο, απλά επειδή το υστερόγραφο ακολούθησε κομμάτι που αναφερόσουν σε εμένα, το θεώρησα λανθασμένα σαν άλλη μία "έμμεση" αναφορά σε μένα. Δεν σκέφτηκα ότι πήγαινε στο σχόλιο του fantasmenos :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οκ, απλά επειδή το θέμα άνοιξε με αφορμή το συγκεκριμένο Club και επειδή φάνηκε να μιλάς γενικά για τη φιλοσοφία του swinging, είπα να το ξεκαθαρίσω. Απ' ότι φαίνεται λοιπόν, υπάρχουν swingers και swingers, άρα η "Πλατωνική" εξήγηση στο "φαινόμενο" αγγίζει μερικούς (για μένα ελάχιστους).

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου σε αυτό. Πράγματι, ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται το φαινόμενο στη σημερινή εποχή, με ad hoc clubs τύπου γραφείων γνωριμιών, ή με ειδικά sites για τον ίδιο σκοπό, μου φαίνεται ότι εντάσσεται στη γενικότερη καταναλωτική λογική των καιρών μας και προσωπικά με απωθεί ιδιαίτερα. Είναι φανερό ότι μόνο με την "Πλατωνική", όπως την χαρακτήρισες, προσέγγιση θα μπορούσα να βρω κάποια θετική πλευρά στο φαινόμενο του swinging, ειδάλλως καταντά εντελώς αγοραίο και εντάσσεται σε αυτό που έχω εξ αρχής αναφέρει, ότι έτσι υποβιβάζεται σε κάτι κενό περιεχομένου. Άλλωστε, μίλησα για ανθρώπους που "ακροβατούν επάνω στην κοφτερή λεπίδα του ξυραφιού της αλλοτρίωσης", υπονοώντας σαφώς ότι είναι πολύ εύκολο μέσω αυτής της πρακτικής να καταλήξει κανείς ν' αλλοτριωθεί.

Το υστερόγραφο σχόλιό μου, εμπεριείχε και μιαν έμμεση αναφορά σε σένα, όπως και στο Λόρυ αλλά και σε μένα, με την έννοια πως από τη στιγμή που ο καθένας από εμάς έχει γράψει τα κείμενά του συνειδητά, με τρόπο που πιστεύει πως είναι αξιόλογος κι εμπεριστατωμένος, καμμία επίκριση δεν είναι ικανή να τα καταστήσει "ανάξια" λόγου. Αντίθετα, το ότι συγκεντρώνουν αντιδράσεις, ίσως να υποδεικνύει το εντελώς αντίθετο. Θέλω να πιστεύω πως ο αγαπητός Φαντασμένος δεν είχε ως πρόθεσή του να μας μειώσει με το σχόλιό του, αλλά ότι αυτός ήταν απλά ένας τρόπος να δηλώσει την έντονη αντίθεσή του με όσα διάβασε. Ίσως να ήταν λάθος του πάντως το ότι απάντησε "εν θερμώ"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
.
Το γενικο "ασε στην ακρη τη λογικη και νιωσε" δεν χρειαζεται γιατι απλουστατα νιωθω θελω δε θελω. Το κατα ποσο υπαρχουν εξηγησεις λογικες για κατι, δεν ερχεται σε αντιθεση με το να νιωθουμε. Ουτε συμβαδιζει με την "εγρηγορση". Ισα ισα.
Το να νιωθεις δεν ειναι απαραιτητα η φουσκα και η λογικη η καρφιτσα.

To "νοιώσε" που είπα δεν ήταν καθόλου γενικό. Απλώς το θεωρώ εξαιρετικά μονοδιάστατο να προσπαθείς να καταλάβεις έναν άνθρωπο βάσει μιας οικουμενικής λογικής μονάχα αγνοώντας τη δική του μοναδική λογική. Ένας τρόπος για να επιτύχεις το δεύτερο είναι να "νοιώσεις", να αφήσεις τη λογική του άλλου να σε παρασύρει και εν τέλει να τον συναισθανθείς και να τον προσεγγίσεις περισσότερο από ό,τι πριν. Εκτός φυσικά αν μέσα από τη συζήτηση επιδιώκεις κάτι διαφορετικό.

Ουτε συμφωνω οτι η επιστημη της ψυχολογιας/ψυχιατρικης, σε τετοια θεματα, ειναι οσο ανιδεη και θεωρητικη οσο την παρουσιαζεις. Μην ξεχνας οτι μιλαμε για τη σεξουαλικοτητα, τα συναισθηματα και τις ορμες. Kατι ψιλά τα χουμε καταλαβει εν ετει 2008. Κατι ψιλα...

Κάτι ψιλά βεβαίως που μπορούν να αποτελέσουν δυνατά εργαλεία για να νοηματοδοτήσουμε καταστάσεις και να βυθιστούμε ακόμα περισσότερο στην Άβυσσο του Ανθρώπου. Τίποτα δεν είναι απόλυτο όμως.

Την επικινδυνοτητα στο συγκεκριμενο θεμα που ακριβως την βλεπεις ;

Η επικινδυνότητα έγκειται στο ότι κανείς ενδεχομένως να υπεραπλουστεύσει καταστάσεις και να καταλήξει να βλέπει μονοδιάστατα και τους ανθρώπους και τον ίδιο του τον εαυτό.

///

Όπως και να έχει οι swingers για κάποιο λόγο έχουν μία φαντασίωση (που μάλιστα νομίζω τους βγαίνει φυσικά και αβίαστα όσο φυσικά και αβίαστα ένας άνδρας αρέσκεται στο στοματικό σεξ λόγου χάρη). Ο Lorien πιστεύει ότι αυτό μπορεί να εξηγηθεί με βάση τη συμβατική λογική, εγώ θα μιλήσω για άλογους παράγοντες, αλληλουχίες ενστικτων και αυτοματισμών που δεν ελέγχονται και το Χάος πολύ όμορφα θα μιλήσει για τα αρχέτυπα. Καλώς. Το ερώτημα τώρα είναι, έχουν αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να πραγματοποιήσουν τη φαντασίωσή τους; Κατ'εμέ, από τη στιγμή που ουδείς βλάπτεται, ναι, έχουν το δικαίωμα (και την υποχρέωση προς τον εαυτό τους!) να διεκδικήσουν την ευτυχία τους. Υπάρχει κανείς που υποστηρίζει το αντίθετο; Μήπως τελικά αυτό που ενοχλεί περισσότερο, είναι ότι εσφαλμένα προσδίδεται στους swingers ένας αέρα προοδευτικότητας, παρά η πράξη καθαυτή; Κι έστω ότι είναι έτσι, αξίζει τουλάχιστον να επικροτούνται για την τόλμη που επέδειξαν, να ξεπεράσουν τους φραγμούς και να διεκδικήσουν την ευτυχία τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το ερώτημα τώρα είναι, έχουν αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να πραγματοποιήσουν τη φαντασίωσή τους; Κατ'εμέ, από τη στιγμή που ουδείς βλάπτεται, ναι, έχουν το δικαίωμα (και την υποχρέωση προς τον εαυτό τους!) να διεκδικήσουν την ευτυχία τους. Υπάρχει κανείς που υποστηρίζει το αντίθετο; Μήπως τελικά αυτό που ενοχλεί περισσότερο, είναι ότι εσφαλμένα προσδίδεται στους swingers ένας αέρα προοδευτικότητας, παρά η πράξη καθαυτή; Κι έστω ότι είναι έτσι, αξίζει τουλάχιστον να επικροτούνται για την τόλμη που επέδειξαν, να ξεπεράσουν τους φραγμούς και να διεκδικήσουν την ευτυχία τους;

Εχω την εντυπωση οτι δεν τιθεται καν το ερωτημα για το εαν εχει καποιος το δικαιωμα πραγματοποιησης οποιασδηποτε φαντασιωσης του και δη απο τη στιγμη που δε βλαπτει καποιον.
Και ειναι σιγουρο, πως αυτο το κατι που σε ολοκληρωνει και σου δινει στιγμες ευτυχιας, ειναι περα απο καθε αμφισβητηση, το πλεον ζητουμενο.
Θελω να πιστευω πως ολοι προσπαθουμε γι αυτο καθημερινα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχω δηλώσει πουθενά ειδικός, ωστόσο ασχολούμαι εδώ και αρκετά χρόνια με θέματα όπως οι συμβολισμοί και η σημειολογία, αλλά και η φιλοσοφική πλευρά του Έρωτα και της ερωτικής πράξης ώστε να δύναμαι να εκφράσω μια απλή γνώμη, προσεγγίζοντας το ζήτημα από αυτήν την πλευρά.
Kαι πολυ καλά κάνεις γιατι μπορει να μαθουμε ολοι κατι. Απλά ο τροπος σου στο ποστ 124 ειναι χαρακτηριστικος του ειδικου που εξηγει στους υπολοιπους τι συμβαινει για να καταλαβουν :P

Το να κάνεις οποιαδήποτε ερωτική πράξη ως "σκέτο σεξ" και μάλιστα μ' έναν "τυπά" που γνώρισες πριν πέντε μέρες (εκτός περιπτώσεων αστραποβόλου εν τη γεννέσει πάθους), είναι πάντα μια κακή επιλογή, πόσο μάλλον το να τελέσεις ακολασία υπό τέτοιες προϋποθέσεις. Δεν νομίζω ότι υποστήριξα ποτέ μια τόσο ευτελή αντιμετώπιση του Έρωτα. Ίσως πάλι η έκφραση "βγαίνει για κυνήγι" που χρησιμοποίησα, να δημιούργησε παρανόηση...
Δεν ειναι θεμα παρανοησης. Το "τυπα που γνωρισαν πριν 5 μερες" δεν το εννοω αποκλειστικά κυριολεκτικά. Εννοω φυσικά, καποιον που γνωριζουμε λιγο ή αν θες, οχι αρκετα ωστε να δικαιολογεί να μιλαμε για υψηλη ενοτητα και καταργηση δυισμου 2 ανθρωπων. Και ξεκινησες την εξηγηση σου λεγοντας "Ας δούμε λοιπόν τι είναι αυτό που πραγματικά αξίζει στο swinging". Αφου δεν υποστηριζεις μια τετοια αντιμετωπιση του ερωτα, πως γινεται να παρουσιαζεις οτι αυτο αποτελει ωφελος του swinging?

Όταν φτάσουν δύο να γίνουν ένα, το επόμενο ερώτημα που προκύπτει είναι ακριβώς αυτό: Μετά τι; Ο καθένας το απαντά όπως νομίζει πως καλύπτεται καλύτερα. Πάντως εγώ δεν ανέφερα πως αναζητούν ενότητα αλλά ερωτικό σύντροφο.
Ναι δεν ειπες οτι αναζητουν ενοτητα, αλλά ειπες οτι αναζητουν συντροφο επειδη αυτο προσφερει ενοτητα. Το ιδιο πραγμα στην ουσια. Μαλιστα ειπες οτι γιαυτο αισθανονται καλυτερα, γιατι νιωθουν καλυτερη ισορροπια. Επομενως αυτα ψαχνουν. Ο συντροφος ειναι το μεσο, οχι ο αυτοσκοπός. Αν ειναι ο αυτοσκοπός τοτε γυρναμε και μιλαμε για απλο σεξ...και ετσι δε μπορουμε να μιλαμε για "Εραστες"...

Ακριβώς συγκρίνω την τετράδα με τη δυάδα και βρίσκω πως και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν στοιχεία ισορροπίας, σε αντίθεση με την τριάδα, όπου εκ των πραγμάτων θα υπερτερεί αριθμητικά το ένα από τα δύο φύλα.
Οχι, συγκρινες την τετραδα με την τριαδα, ξαναδιαβασε το ποστ σου αν θελεις. Ειπες

Great Chaos : " Αυτό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η πράξη περιέχει το στοιχείο της ισορροπίας, σε αντίθεση με τα πάσης φύσεως "τρίο" και ότι αίρεται κάθε ένσταση περί "απάτης", "ψεύδους" κλπ, τονίζει το στοιχείο της ενότητας μεταξύ των Εραστών."

Που ειναι η συγκριση δυαδας με τετραδα ; Επομενως η ερωτηση μου συνεχιζει να υφισταται. Γιατι δε συγκρινουμε την δυαδα με την τετραδα (ή την οχταδα του φανταγκο) ;

Το ηλεκτρόνιο που λες, το ανέφερα σε άλλο μου ποστ, απαντώντας σε άλλη ερώτηση. Προφανώς δεν με κατάλαβες καθόλου καλά, ζητώ συγνώμη αν αυτό οφείλεται σε δική μου κακή διατύπωση.
Το ανεφερες στο "που σταματαμε" του φανταγκο. Εγω το χρησημοποιω αλλου, δεν πειραζει. :)

Δεν λέω κάτι τέτοιο. Στα ελάχιστα του ποστ μου που δεν παρέθεσες, έλεγα ακριβώς ότι "Μόνο όσοι το αντέχουν μπορούν να πάρουν ένα τέτοιο μονοπάτι".
Δηλαδη ; Μονο λιγοι αντεχουν να ζησουν την υψιστη ενότητα για την οποια μιλαμε ; Και το swinging το προσφερει αυτο ; Ρωταω για να καταλαβω.

Αυτό δεν αποκλείει κανέναν, ούτε όμως μπορεί να τους συμπεριλαμβάνει όλους.
Πως γινεται να μην αποκλειει κανεναν....αφου "μονο οσοι αντεχουν" μπορουν να το κανουν και "δεν τους συμπεριλαμβανει ολους" ; :confused:

Σε αυτό ήδη έχω απαντήσει, επίτρεψέ μου λοιπόν να επαναλάβω:

Δεν με εννόησες καλά εάν πίστεψες ότι θεωρώ πως η ευτυχία περιορίζεται στο swinging ή στην ακολασία γενικότερα. Κάτι τέτοιο θα ήταν υπερβολικά εύκολο για να είναι αληθινό.
Προσεχω τι εχεις απαντησει. Ισως δεν προσεξες την ερωτηση μου. Την ξαναγραφω με υπογραμισμενο το σημειο που την διαφοροποιει :

Lorien : "Συμφωνα με την θεωρια περι Ταρω και τη φιλοσοφικη προσεγγιση με την οποια εξηγησες ομως το swinging, (οτι ενωνει περισσοτερο κλπ) θα επρεπε ολοι να χαιρουμε καποιας ευτυχιας απο κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι ; Ποιος δε θα θελε μια ανωτερη μορφη ενωσης και πληροτητας ;"

Επομενως δεν θεωρω οτι μονο απο αυτον τον τομεα μπορει καποιος να αισθανθει πληροτητα, αλλα λεω οτι με βαση τη θεωρια που ανεφερες, θα επρεπε ολοι να μπορουν και απο εκει.

Αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει κανείς με κάποιους αγνώστους. Υπάρχουν από την αρχή του θέματος απαντήσεις που λένε ότι αν το έκαναν, θα προτιμούσαν με κάποιους που έχουν να μοιραστούν πράγματα μαζί τους. Ο Έρωτας βρίσκεται μέσα στο ζευγάρι που αποφασίζει το swinging, όχι υποχρεωτικά μεταξύ και των δύο ζευγαριών.
Αν δεν υπαρχει μεταξυ του ενος μελος του ζευγαριου, με το αλλο μελος του άλλου...τοτε μιλας για σκετο σεξ οπως προειπα. Επομενως που εισερχεται η καταλυση του δυισμου, και την επιτευξη της Ενοτητα (να γινουν τα 2, ενα) οπως ειχες αναφερει ; :confused: Μαλιστα σε απαντηση στην λογικη ερωτηση του φανταγκο ειπες :

Great Chaos : "Η ενότητα μέσα σ' ένα ζευγάρι, δημιουργείται όταν οι δύο μαζί φτάνουν ν' αλληλοσυμπληρωθούν σε βαθμό που να μην υφίσταται πια αρσενικό και θηλυκό, αλλά ένα ανδρόγυνο, κατά Πλάτωνα. Έτσι, μεταξύ δύο ζευγαριών, είναι μεν δυνατή η ροή του ενεργειακού ρευστού, ωστόσο δεν υφίστανται οι συνθήκες ενοποίησης μεταξύ τους, αφού "οι εξωτερικές ηλεκτρονιακές τους στοιβάδες είναι συμπληρωμένες""

Αυτο ερχεται σε πληρη αντιφαηση με τα οσα ελεγες στο αρχικο ποστ , and i quote :

Great Chaos : "Ας δούμε λοιπόν τι είναι αυτό που πραγματικά αξίζει στο swinging. Πρόκειται για μια μορφή ερωτικής πράξης, η οποία υπογραμμίζει με συμβολικό τρόπο το στοιχείο της ενότητας σ' ένα ζευγάρι. Για να εξηγηθώ καλύτερα, θα πω πως σύμφωνα με την υψηλή φιλοσοφική θεώρηση, ο Έρωτας γενικά αλλά και η σεξουαλική πράξη ειδικότερα, προσφέρει τη δυνατότητα να καταργηθεί ο δυισμός μεταξύ των Εραστών (όπως ξεκάθαρα σχηματοποιείται συμβολικά στην ομώνυμη κάρτα των Ταρώ) και να φτάσουν στην "Ενότητα", με λίγα λόγια αυτό που λέγεται κοινώς, "να γίνουν τα δύο ένα".
Όταν λοιπόν ένα ζευγάρι, αποφασίζει να βγει για "κυνήγι" από κοινού, συμβολικά τελεί μια πράξη ενότητας. Οι δύο μαζί, λειτουργούν ως μία οντότητα, που αναζητά ερωτικό σύντροφο, σε μια άλλη συλλογική οντότητα, ένα ζευγάρι. Σε μια τέτοια σεξουαλική συνεύρεση δεν υπάρχουν δυο άντρες και δυο γυναίκες, αλλά δύο μονάδες, δύο ζεύγη.
Αυτός είναι ο λόγος που οι συμμετέχοντες νιώθουν πως η σχέση τους ενισχύεται, αντί να διαλύεται, όπως αντιτείνουν οι αμύητοι. "


Στην περιπτωση που η ολη θεση σου στηριζεται στη λεξη "συμβολικά", τοτε ειναι σαν να λες οτι επειδη το swinging απλα συμβολιζει την ενοτητα (χωρις να ειναι ενοτητα), οι οπαδοι του νιωθουν καλυτερη ισορροπια και μπορουν εν δυναμει να βιωσουν αυτο το ανωτερο μονοπατι (!) , να γινουν ο πινακας ζωγραφικης, αντι να παραμεινουν διαφημιστικη αφισα ! Το οποιο δε ξερω κατα ποσο στεκει...

Επίσης, δεν βλέπω να έχω υποστηρίξει το swinging.Το μόνο που έκανα ήταν μια απόπειρα να προσεγγίσω το ζήτημα από μια άλλη του σκοπιά και να βρω κάποιον τρόπο εξήγησής του, σε μια συζήτηση που μέχρι τότε είχε μεν εξαντληθεί στην ηθική πλευρά, όμως δεν είχε προσφέρει καμμία πλατφόρμα κατανόησης του φαινομένου.
Νομιζω πως απο αυτα που λες, ευκολα μπορει καποιος να πει οτι το θεωρεις σαν κατι θετικο, δυσκολο, οχι για ολους, αλλα που μπορει να βοηθησει καποιον να φτασει αλλα επιπεδα ενοτητας. (άλλο τωρα αν θα το εκανες εσυ ή οχι). Για οτιδηποτε καταλαβα λαθος, ζητω συγνωμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To "νοιώσε" που είπα δεν ήταν καθόλου γενικό. Απλώς το θεωρώ εξαιρετικά μονοδιάστατο να προσπαθείς να καταλάβεις έναν άνθρωπο βάσει μιας οικουμενικής λογικής μονάχα αγνοώντας τη δική του μοναδική λογική.
Που ειδες να αγνοω τη λογικη του swinger ? Να την κατανοησω προσπαθω. :)

Ένας τρόπος για να επιτύχεις το δεύτερο είναι να "νοιώσεις", να αφήσεις τη λογική του άλλου να σε παρασύρει και εν τέλει να τον συναισθανθείς και να τον προσεγγίσεις περισσότερο από ό,τι πριν.
Εξηγησε μου στην πραξη (οχι στα λογια που ειναι ευκολα και ομορφα) πως μπορει να γινει κατι τετοιο με το swinging....:hmm:

Εκτός φυσικά αν μέσα από τη συζήτηση επιδιώκεις κάτι διαφορετικό.
Συμφωνω. Ισχυει για ολους μας ομως ετσι ; ;)

Κάτι ψιλά βεβαίως που μπορούν να αποτελέσουν δυνατά εργαλεία για να νοηματοδοτήσουμε καταστάσεις και να βυθιστούμε ακόμα περισσότερο στην Άβυσσο του Ανθρώπου. Τίποτα δεν είναι απόλυτο όμως.
Αυτο δεν ειναι γενικοτητα τωρα ; Σου λεω ευθεως οτι οι επιστημες μας εχουν αρκετες γνωσεις ωστε να ψαχνουμε κατι μη πληρως γνωστο με βαση αυτες, με βαση καποια λογικη, και με βαση την παρατηρηση. Αν διαφωνεις σε αυτο, πασο. Αλλα πες μου καποια στιγμη, δεν ειμαι πολυ της χορευτικης σχολής :P

Η επικινδυνότητα έγκειται στο ότι κανείς ενδεχομένως να υπεραπλουστεύσει καταστάσεις και να καταλήξει να βλέπει μονοδιάστατα και τους ανθρώπους και τον ίδιο του τον εαυτό.
Θα συμφωνουσα αν ειχες καπου να μου δειξεις καποια υπεραπλουστευση...:worry:

Όπως και να έχει οι swingers για κάποιο λόγο έχουν μία φαντασίωση (που μάλιστα νομίζω τους βγαίνει φυσικά και αβίαστα όσο φυσικά και αβίαστα ένας άνδρας αρέσκεται στο στοματικό σεξ λόγου χάρη). Ο Lorien πιστεύει ότι αυτό μπορεί να εξηγηθεί με βάση τη συμβατική λογική,
Δεν υπαρχει "συμβατικη λογικη" για μενα και δε ξερω τι εννοεις με τον ορο. Αν το εξηγησεις θα σου πω τι πιστευω ωστε να ξερεις :)

εγώ θα μιλήσω για άλογους παράγοντες, αλληλουχίες ενστικτων και αυτοματισμών που δεν ελέγχονται
ΜΑ τα λες γενικα και αοριστα. Ξερεις κατι επ αυτου ; Πως εχεις καταληξει να πιστευεις αυτο, και να μην μπορεις να πεις ποια ενστικτα , ποιοι αυτοματισμοι...γιατι δεν ελεγχονται...ποιοι αλογοι παραγοντες ; Και ποιος σου ειπε οτι ενα ενστικτο δεν εχει λογικη ; Ειπα κατι που δε το προσεξες : μη συγχεεις τη αμιγως λογικη σκεψη, με το οτι καποια πραγματα λειτουργουν με καποια "λογικη".;)

Το ερώτημα τώρα είναι, έχουν αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να πραγματοποιήσουν τη φαντασίωσή τους;
Εχμ..βασικα δεν ειναι αυτο το ερωτημα. Οπως ειπε και η Νεραιδα, αυτο ειναι αυτονοητο και κανεις δεν το εθιξε. Τα ερωτηματα ειναι τα υπολοιπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Θα συμφωνουσα αν ειχες καπου να μου δειξεις καποια υπεραπλουστευση...:worry:
Για δυνητική υπεραπλούστευση μίλησα.

Eξηγησε μου στην πραξη (οχι στα λογια που ειναι ευκολα και ομορφα) πως μπορει να γινει κατι τετοιο με το swinging....:hmm:

Πάρτο ανάποδα. Σκέψου κάτι που σ'αρέσει στο σεξ, κάτι που σου βγαίνει αυθόρμητα. Παραλλήλισε το αίσθημα με αυτό που νοιώθουν οι swingers για το swinging. Προσποιήσου ότι είσαι κι εσύ swinger και προσπαθείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο να υπερασπιστείς τη θέση σου. Κατασκεύασε μία λογική και φαντάσου ότι έχει εσωτερική συνέπεια και ικανοποιεί πρωτίστως εσένα. Μπορεί να βρεις τόσες αντιφάσεις που να μην πλησιάσεις καν ή μπορεί τελικά να κατορθώσεις να προσεγγίσεις λίγο περισσότερο τους ανθρώπους.

Συμφωνω. Ισχυει για ολους μας ομως ετσι ; ;)
Καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τις προθέσεις του καθενός που γράφει.

Αυτο δεν ειναι γενικοτητα τωρα ; Σου λεω ευθεως οτι οι επιστημες μας εχουν αρκετες γνωσεις ωστε να ψαχνουμε κατι μη πληρως γνωστο με βαση αυτες, με βαση καποια λογικη, και με βαση την παρατηρηση. Αν διαφωνεις σε αυτο, πασο. Αλλα πες μου καποια στιγμη, δεν ειμαι πολυ της χορευτικης σχολής :P
Δεν υπαρχει "συμβατικη λογικη" για μενα και δε ξερω τι εννοεις με τον ορο. Αν το εξηγησεις θα σου πω τι πιστευω ωστε να ξερεις :)
ΜΑ τα λες γενικα και αοριστα. Ξερεις κατι επ αυτου ; Πως εχεις καταληξει να πιστευεις αυτο, και να μην μπορεις να πεις ποια ενστικτα , ποιοι αυτοματισμοι...γιατι δεν ελεγχονται...ποιοι αλογοι παραγοντες ; Και ποιος σου ειπε οτι ενα ενστικτο δεν εχει λογικη ; Ειπα κατι που δε το προσεξες : μη συγχεεις τη αμιγως λογικη σκεψη, με το οτι καποια πραγματα λειτουργουν με καποια "λογικη".;)
Κοίταξε. Ένα πέρασμα από το φιλοσοφικό κλάδο της επιστημολογίας μπορεί να σε οδηγήσει σε τρομαχτικές υποθέσεις. Με τη συμβατική λογική (δηλαδή με τον ορθολογισμό, την παρούσα γνώση και τον παρόντα προσανατολισμό στην επιστημονική έρευνα) οδηγούμαστε σε κάποια συμπεράσματα για το μικρόκοσμο. Κι εγώ ακόμα δανείζομαι αυτά τα συμπεράσματα για να νοηματοδοτήσω τον κόσμο μου. Σε μακροσκοπικό επίπεδο όμως, ενδεχομένως να μην ισχύει τίποτα από τις επιστημονικές ανακαλύψεις. Μπορεί δηλαδή ο κόσμος να δουλεύει με "κάποια λογική" αλλά ο ανθρώπινος νους να μην είναι σε θέση να τη συλλάβει (γι'αυτό λέω "άλογοι παράγοντες", μπορεί να διέπεται από μία "λογική" αλλά τι αξία έχει να την αποκαλούμε λογική από τη στιγμή που ο άνθρωπος δεν είναι βιολογικά προγραμματισμένος να τη συλλάβει; Ίσως κάποτε κατασκευάσουμε μηχανές που μπορούν να τη συλλάβουν και να μας τη μεταφράσουν. Ίσως όχι, δε θα είμαι εδώ πάντως να το δω :(). Μπορεί τα πάντα να οφείλονται σε τυχαίες ενεργοποιήσεις του εγκεφάλου, μπορεί να μας έχει εξαπατήσει ο δαίμονας του Ντεκάρτ, μπορεί να είμαι ένας μοιραίος χαρακτήρας στο κεφάλι ενός απόκοσμου συγγραφέα, μπορεί ο κόσμος να μην υπάρχει καν. Άρα, για να σου απαντήσω πιο καθαρά διαφωνώ.

Εχμ..βασικα δεν ειναι αυτο το ερωτημα. Οπως ειπε και η Νεραιδα, αυτο ειναι αυτονοητο και κανεις δεν το εθιξε. Τα ερωτηματα ειναι τα υπολοιπα :)
Καλώς, θεωρούμε λοιπόν αυτονόητο ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν κάνουν άλλο από το να διεκδικούν την ευτυχία τους πραγματοποιώντας τη φαντασίωσή τους και από τη στιγμή που μιλάμε για συναινούντες ενήλικες, τίποτα δεν είναι κατακριτέο. Υπάρχει κάτι που ενοχλεί; Δώστε όποια κατεύθυνση νομίζετε στη συζήτηση (μην ξεφύγουμε με τη φιλοσοφία όμως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovelywife43

Νεοφερμένος

Η Σόφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θέρμη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
O γάμος σου Τόρρυ έχει τελειώσει
και το κερασάκι θα έρθει όταν ο ένας βαρεθεί το απ' έξω.
Κανένας γάμος δέν τελειώνει,όταν η σεξουαλικές-ερωτικές επιλογές τού ζευγαριού αποτελούν κοινή απόφαση κι επιθυμία.Πολύ δε περισσότερο,όταν αποδειχθεί,ότι η επιλογή αυτή ικανοποιεί και τούς δύο,και γίνεται πλέον τρόπος ζωής!
Με τόν άνδρα μου,είμαστε 27 χρόνια εραστές,25 χρόνια σ'ένα αρμονικό γάμο,15 χρόνια swingers,αρχής γενομένης από μία χώρα όπου το σέξ δέν αποτελεί ταμπού,αλλά το "κερασάκι" στό οποίο αναφέρεσε...δέν ευδοκίμησε!
Ο γάμος μας όχι μόνο δεν τελείωσε,αλλά εξακολουθούμε να είμαστε εραστές,αλλά και λατρεμένοι σύζυγοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κανένας γάμος δέν τελειώνει,όταν η σεξουαλικές-ερωτικές επιλογές τού ζευγαριού αποτελούν κοινή απόφαση κι επιθυμία.Πολύ δε περισσότερο,όταν αποδειχθεί,ότι η επιλογή αυτή ικανοποιεί και τούς δύο,και γίνεται πλέον τρόπος ζωής!
Κοίτα τι εισαγωγή μου κάνεις, και κρίνε μόνη σου
αν είσαι περισσότερο παντρεμένη από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μας ρίχνει την ιδέα ο/η σύντροφος μας για σεξ μαζί με φίλους φίλες, ή μας γίνεται πρόταση για κάτι τέτοιο. Πως να αντιδράσεις μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ποτέ δε θα μοιραζόμουν τη σύντροφό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ένας πρώην μου μου πρότεινε να το κάνω με τους φίλους του και να είναι και αυτός μπροστά. Πραγματικά ένιωσα άβολα και με την ιδέα, μα πως θέλει να βλέπει την κοπέλα του με άλλους μπροστά στα μάτια του; :blink::blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ένας πρώην μου μου πρότεινε να το κάνω με τους φίλους του και να είναι και αυτός μπροστά. Πραγματικά ένιωσα άβολα και με την ιδέα, μα πως θέλει να βλέπει την κοπέλα του με άλλους μπροστά στα μάτια του; :blink::blink:

Δηλαδη αμα δεν ηταν μπροστα δεν θα ειχες κανενα προβλημα ε?:galliko:

Υ.Σ
Σε ειχε για τον πουτσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top