• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα πω κάτι που το έχω ξαναπεί.
Ολα τα φάρμακα που κυκλοφορούν στην αγορά, κυκλοφορούν "πειραματικά". Με την έννοια οτι ακόμα κι αν βρίσκονται στην κυκλοφορία για αρκετά χρόνια, η δράση, η αποτελεσματικότητα και οι τυχόν ανεπιθύμητες ενέργειες, παρακολουθούνται, καταγράφονται και αξιολογούνται συνεχώς.
Αρα λοιπόν, εύκολα καταλαβαίνει κάποιος, πως όσο μεγαλύτερο είναι το χρονικό διάστημα που κυκλοφορεί, τόσο ποιο ασφαλή είναι τα συμπεράσματα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το πιο εξωφρενικό είναι ότι το FDA (οργανισμός τροφίμων και φαρμάκων Αμερικής), επέτρεψε στη Merck να χρησιμοποιήσει ως placebo επίσης σκεύασμα που περιείχε αλουμίνιο. (Placebo: ουδέτερο, μη φαρμακευτικό σκεύασμα που χορηγείται σε ομάδα ασθενών κατά τη διάρκεια των κλινικών δοκιμών για να συγκριθούν τα αποτελέσματα της χρήσης του με αυτά της ομάδας ασθενών στους οποίους χορηγείται το πραγματικό φάρμακο). Το αποτέλεσμα είναι να μην είναι πλέον ορατές (masking) οι παρενέργειες της χορήγησης αλουμινίου στους ασθενείς στα αποτελέσματα των κλινικών δοκιμών.

Ξέρει κανείς να μας εξηγήσει τι σημαίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επειδη τεθηκε θεμα να το κανει η αδερφη μου και ξαναψαχνω την ιστορια ολοκληρη, ξαναδιαβασα το τοπικ και κοιταω σιγα σιγα τα λινκς που εβαλε η giovanna ΕΔΩ

Και τωρα προσεξα οτι το εκανε η Γίδι Και βασικα απορω αν οσοι το εκαναν ηδη, εχουν διαβασει και εχουν πληροφορηθει για το θεμα, και γενικα για τα θεματα υγειας,φαρμακων,φαρμακοβιομηχανιων, το τι μιζες δινονται, τι νομοι περνανε, πως βγαινει ενα φαρμακο στην αγορα.

Για το συγκεκριμενο εχω να πω οτι οσοι το εκαναν βιαστηκαν.

Ξέρει κανείς να μας εξηγήσει τι σημαίνει αυτό;
Επειδη το εμβολιο περιεχει αλουμινιο, το οποιο σιγουρα θα ειχε παρενεργειες, εβαλαν μαλλον και στο πλασεμπο , που χρησημοποιησαν για δειγμα ελεγχου, ωστε να αναφερουν επειτα μονο αν το εμβολιο ειχε επιπλεον παρενεργειες απο το πλασεμπο (που υποθετουμε οτι ηταν εντελως ακακο).
Αν εγινε ετσι, αυτο και μονο αρκει για να ειναι καποιος ΠΟΛΥ σκεπτικος και να πληροφορειται.

Με 360 δολλαρια για τις 3 δοσεις παντως, και δεδομενου οτι υπολογιεται οτι πωληθηκαν 40 εκατομυρια μεχρι στιγμης, το κομπιουτερακι δειχνει ενα αποτελεσμα καπου στα 14.500.000.000 (τριςσεκατομυρια $ ). Ειναι πολλα τα λεφτα, ειναι βρωμικο το ιστορικο των φαρμακοβιομηχανιων, και της συγκεκριμενης που βγαζει το Gardasil, και παρολαυτα ο κοσμος βουταει και χτυπαει ουσιες στο σωμα του πρακτικά με κλειστα ματια και τρομακτικη εμπιστοσυνη στα μεγαθηρια που διψανε για χρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Επειδη το εμβολιο περιεχει αλουμινιο, το οποιο σιγουρα θα ειχε παρενεργειες, εβαλαν μαλλον και στο πλασεμπο , που χρησημοποιησαν για δειγμα ελεγχου, ωστε να αναφερουν επειτα μονο αν το εμβολιο ειχε επιπλεον παρενεργειες απο το πλασεμπο (που υποθετουμε οτι ηταν εντελως ακακο).
Αν εγινε ετσι, αυτο και μονο αρκει για να ειναι καποιος ΠΟΛΥ σκεπτικος και να πληροφορειται.
Είναι αστείο το πώς εξαπλώνεται η τρομοκρατορία.
Εμβόλια επί δεκαετίες τώρα (ήδη απο το 1920) περιέχουν ενώσεις του αλουμινίου (άλατα κατά κύριο λόγο και υδροξείδιο του αλουμινίου) για λόγους σταθεροποίησης, διατήρησης pH ή αύξησης δραστικότητας. Οι ενώσεις αυτές περιέχονται σε τόσο μικρή συγκέντρωση (ίχνη) που δεν έχει καν νόημα να τίθεται η τοξικότητά τους υπό συζήτησιν πλέον. Περισσότερο υδροξείδιο αλουμινίου έχει το νερό που πίνουμε κάθε μέρα, ψευδάργυρο και ένα σωρό άλλα, παρά ένα ή δύο ή δέκα εμβόλια.

Σύμφωνα με έρευνες που έγιναν σε εμβόλια που περιείχαν άλατα αλουμινίου, σε δείγμα μικρών και μεγαλύτερων παιδιών, το μοναδικό συμπέρασμα ήταν ότι τα εμβόλια που περιέχουν άλατα αλουμινίου τείνουν να προκαλούν ερυθρότητα ή σκληρότητα στο σημείο του εμβολιασμού. Άλλες αρνητικές επιπτώσεις δε σημειώθηκαν. (citing Tom Jefferson MD, Paul Offit MD)

Τα άλατα αλουμινίου αυξάνουν την ανοσοαπόκριση, και αυξάνουν ως εκ τούτου την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Δεν τα βάζουν στα εμβόλια για να σκοτώνουν αθώους. Όσο περισσότερους σκοτώσουν, τόσο περισσότερους πελάτες χάνουν.
Όσο περισσότερο ζει κανείς, τόσο πιο πολλά λεφτά ξοδεύει σε φάρμακα. Τι τους συμφέρει, να τους στέλνουν όλους από 5 ετών και μετά να μην έχουν κοινό για να τους γράψουν αντιϋπερτασικά;

Να είμαστε ερευνητικοί και ανήσυχοι, αλλά είναι μάλλον ανώριμο να γινόμαστε παρανοϊκοί.

Με 360 δολλαρια για τις 3 δοσεις παντως, και δεδομενου οτι υπολογιεται οτι πωληθηκαν 40 εκατομυρια μεχρι στιγμης, το κομπιουτερακι δειχνει ενα αποτελεσμα καπου στα 14.500.000.000 (τριςσεκατομυρια $ ). Ειναι πολλα τα λεφτα, ειναι βρωμικο το ιστορικο των φαρμακοβιομηχανιων, και της συγκεκριμενης που βγαζει το Gardasil, και παρολαυτα ο κοσμος βουταει και χτυπαει ουσιες στο σωμα του πρακτικά με κλειστα ματια και τρομακτικη εμπιστοσυνη στα μεγαθηρια που διψανε για χρημα.
Right, και έτσι ακριβώς διαιωνίζεται η κατάσταση με τους τύπους του HPV ή με ένα σωρό άλλες ασθένειες που είναι δυνατό να εξαλειφθούν, αλλά επειδή υπάρχουν οι "έξυπνοι" της κοινωνίας αρνούνται πεισματικά να πάρουν τα δηλητήρια που τους δίνουν (π.χ. αντιβιώσεις για μυκητιάσεις, εμβολιασμούς κτλ.).

Σε κάποιες περιπτώσεις παιδιά από συνήθη (βασικά) εμβόλια, κάνουν κάποια αλλεργική ή άλλη αντίδραση η οποία τους κοστίζει την ευφυϊα τους ή την κινητικότητά τους, ή σπανιότερα, τη ζωή τους. Αυτό δε σημαίνει απολύτως τίποτα για την κοινωνία.

Είναι προτιμότερο να υπάρχουν 50.000 φορείς φυματίωσης (η οποία ως ιός δεν αποθεραπεύεται ποτέ) στις 100.000, για χάρη του μισού που θα μπορούσε να είναι αλλεργικός στη δραστική ουσία ή κάποιο άλλο συστατικό του εμβολίου; Ή να υπάρχουν 97.000 υγιείς με άμυνα στη φυματίωση, και 0.5 με διανοητική καθυστέρηση; Τι προάγει την ευημερία;

Η αντίδραση στην επιστημονική πρόοδο με τη μάσκα της καχυποψίας για τις μεγαλοεταιρίες τους κλέφτες είναι το ίδιο στενόμυαλη με τον Πάπα που λέει όχι στην αντισύλληψη.

Οι φαρμακευτικές προφανώς και κλέβουν, αλλά το να κλέψουν άμεσα απ'τον κοινό θνητό δεν έχει κανένα νόημα γι'αυτές. G-sus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι αστείο το πώς εξαπλώνεται η τρομοκρατορία.
Ξερεις τι ειναι αστειο ; Οταν καποιος γραφει "ΑΝ εγιναν ετσι τα πραγματα" και τον αποκαλεις εμμεσως πλην σαφως τρομοκτρατη ή ανωριμο. Σορυ που ξεκιναω ετσι, αλλα ξεκινησες (και συνεχισες χειροτερα).

Εμβόλια επί δεκαετίες τώρα (ήδη απο το 1920) περιέχουν ενώσεις του αλουμινίου (άλατα κατά κύριο λόγο και υδροξείδιο του αλουμινίου) για λόγους σταθεροποίησης, διατήρησης pH ή αύξησης δραστικότητας.
Eγω διαβασα οτι οι ιδιοτητες αυτων των ενωσεων με αλουμινιο ανακαλυφθηκαν το 1926 παντως...

Και σημερα μερικα μονο εμβολια εχουν αλουμινιο, οπως DTP,αιμοφιλος,ηπατητιδα Β.
Άλλα συχνα οπως : πολυομελιτιδας, MMR, γριππης, δεν εχουν. Μαλιστα σε μια προσφατη ερευνα βρηκαν τροπο να εχουν την ιδια ανοσολογικη αντιδραση που προσφερει το αλουμινιο, χωρις αυτο.

Περισσότερο υδροξείδιο αλουμινίου έχει το νερό που πίνουμε κάθε μέρα, ψευδάργυρο και ένα σωρό άλλα, παρά ένα ή δύο ή δέκα εμβόλια.
Aπ'οσο γνωριζω το νερο βρυσης περιεχει φωσφορικο αλουμινιο οχι υδροξειο. Εν πασει περιπτωσει, δε ξερω πόσο περιεχει (αν εχεις λινκ, δωσε γιατι με ενδιαφερει) και υπαρχει παντα η επιλογη του εμφιαλωμενου. Και στο κατω κατω, αφου καμια επιδραση δεν εχει, τοτε γιατι εβαλαν και στο πλασεμπο ελεγχου ; Και αν το κανουν κι αλλοι γιατι ακουστηκε αυτο σαν ειδηση και δεν ακουστηκε για ενα σωρο αλλα τεστ ;

Δεν τα βάζουν στα εμβόλια για να σκοτώνουν αθώους. Όσο περισσότερους σκοτώσουν, τόσο περισσότερους πελάτες χάνουν.
Όσο περισσότερο ζει κανείς, τόσο πιο πολλά λεφτά ξοδεύει σε φάρμακα. Τι τους συμφέρει, να τους στέλνουν όλους από 5 ετών και μετά να μην έχουν κοινό για να τους γράψουν αντιϋπερτασικά;
Δεν ειπε κανείς οτι μια ουσια που μπαινει σε ενα φαρμακο τη βαζουν με σκοπο να σκοτωσει. Ειναι αυτονοητο αυτο, και περιττο να το σχολιασουμε. Λεμε οτι προκειμενου να εχουν καποια αποτελεσματα, βαζουν ουσιες που ειτε χωρις ακρετες δοκιμες, ειτε αντιθετα στα αποτελεσματα δοκιμων, μακροχρονια βλαπτουν. Ετσι, και βγαζουν τα λεφτακια τους και δεν σε σκοτωνουν σε 5 χρονια.

Να είμαστε ερευνητικοί και ανήσυχοι, αλλά είναι μάλλον ανώριμο να γινόμαστε παρανοϊκοί.
Σιγουρα, μα μια και το απευθυνεις σε μενα, να σου απαντησω κι εγω με τη σειρα μου οτι ειναι ανωριμο να βιαζεσαι να χαρακτηρισεις παρανοικο καποιον που απλα εκανε μια υποθεση. Ειδικα οταν το ολο σκηνικο και ιστορικο των φαρμακοβιομηχανιων ειναι πολυ βρωμικο. Και ποσο μαλλον οταν τωρα ξεκινας την προσωπικη σου σταδιοδρομια στο χωρο, ενω άλλοι εχουν και καποια χρονια που ακουνε και βλεπουν πραγματα. Κι αν θες, να στο πω και με ακραιο τροπο : οσον αφορα την υγεια σου, αν ειναι να διαλεξεις αναμεσα απο τα 2, καλυτερα να ρισκαρεις να εισαι λιγο παρανοικος, παρα να εισαι αφελης. Το "κρατος" και οι φαρμακοβιομηχανιες (με ολο το σετακι ιατρων απο διπλα) δεν ειναι εδω και καμποσα χρονια αγνες μορφες, ουτε ενδιαφερονται πραγματικα για την υγεια. Ενδιαφερονται στο "ποσο μπορουμε να αρμεξουμε", δλδ να κρατουν ενα επιπεδο υγειας τετοιο που να αποφερει τα μεγιστα.

Right, και έτσι ακριβώς διαιωνίζεται η κατάσταση με τους τύπους του HPV ή με ένα σωρό άλλες ασθένειες που είναι δυνατό να εξαλειφθούν, αλλά επειδή υπάρχουν οι "έξυπνοι" της κοινωνίας αρνούνται πεισματικά να πάρουν τα δηλητήρια που τους δίνουν (π.χ. αντιβιώσεις για μυκητιάσεις, εμβολιασμούς κτλ.).
Για πες μερικες απο τις ασθενειες που θα μπορουσαν να εξαλειφθουν και δε συμβαινει επειδη μια μειοψηφια παρανοικων αρνειται να παρει τα φαρμακα....

Η αντίδραση στην επιστημονική πρόοδο με τη μάσκα της καχυποψίας για τις μεγαλοεταιρίες τους κλέφτες είναι το ίδιο στενόμυαλη με τον Πάπα που λέει όχι στην αντισύλληψη.
Καταρχας μη γενικευεις γιατι δε μιλαμε για αντιδραση στην επιστημονικη προοδο. Δευτερον για να μιλας για "μασκα καχυποψιας" παει να πει πως εννοεις οτι ο αληθινος λογος ειναι οτι ειμαστε εναντιοι στην επιστημονικη προοδο και απλα το μασκαρευουμε με καχυποψια. Δλδ οτι πιο ακραιο και αυθαιρετο συμπερασμα. Κι επειδη τα λες σε μενα, καλο ειναι να ξερεις οτι σε καθετι ειμαι υπερ της επιστημονικης προοδου (και φαινεται απο άλλες συζητησεις που κανουμε εδω μεσα), αλλά χωρις να δεχομαι ακριτα και χωρις ψαξιμο το καθετι. Ποσο μαλιστα οταν προερχεται απο θεσμους που εχουν αλλοτριωθει προ πολλου και σε βαθμο που οποιος δε ψαχνεται, δε φανταζεται.

Οι φαρμακευτικές προφανώς και κλέβουν, αλλά το να κλέψουν άμεσα απ'τον κοινό θνητό δεν έχει κανένα νόημα γι'αυτές. G-sus.
Οταν ο κοινος θνητος παραγει το κεφαλαιο για την αγορα των προιοντων τους, σαφως και αυτον κλεβουν. Το εμμεσο εχει να κανει με διαδικαστικα (πχ δε ψωνιζουμε φαρμακα απο το εργοστασιο παραγωγης). Και το κρατος να κλεψουν, το κρατος απο που χρησημοποιει χρηματα ; Δε ειναι απο φορους αρα παλι απο την τσεπη μας ; Δε ξερω τι ηθελες να πεις με αυτο το σχόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να επιδείξω ακόμα περισσότερο τον εριστικό μου χαρακτήρα,

κρίνω ανεπιθύμητη την ανάλωση του εαυτού μου σε συζητήσεις στις οποίες οι εκάστοτε συνομιλητές μου δεν αντιλαμβάνονται πλήρως τα όσα γράφω, και δεν αμφισβητώ στο ελάχιστο την κρίση τους, αλλά την προσοχή τους.

Μερικές πηγές
πηγή
πηγή
πηγή
πηγή.

Ο καθείς υπεύθυνος του εαυτού του είναι, άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
κρίνω ανεπιθύμητη την ανάλωση του εαυτού μου σε συζητήσεις στις οποίες οι εκάστοτε συνομιλητές μου δεν αντιλαμβάνονται πλήρως τα όσα γράφω, και δεν αμφισβητώ στο ελάχιστο την κρίση τους, αλλά την προσοχή τους.
Οχι μονο δεν αμφισβητεις την κριση τους, αλλα βιαζεσαι να κακοχαρακτηρισεις το συνομιλητη σου, χωρις να τον ξερεις καν. Και εν πασει περιπτωσει, εφοσον σε ενδιαφεριε το θεμα και θεωρεις οτι ο συνομιλητης σου απλα δεν προσεξε τι ειπες, ξαναπεστο του. απο που συνεπαγεται οτι θα αναλωθεις ; Περισσοτερο ακουγεται σαν "απαξιω" ετσι οπως το διαβαζω. Μπορει να κανω και λαθος.

Το συμπερασμα (περαν των χαρακτηρισμων) ειναι οτι μπηκες πολυ σιγουρη στην κουβεντα, εριστικη, και στο "δια ταυτα" δεν απαντας στις ερωτησεις μου.

Επειδη δε θα κανω το ιδιο, κοιταξα τις πηγες που ξερά παρεθεσες, μια μια :

Η πρωτη : απορω τι ηθελες να πεις με αυτην. Μιλαει για το οτι υπαρχουν ιχνη υδραργυρου στη ζωη μας και καταληγει οτι οι ιδιοτητες του παραμενουν μυστηριο.

Η δευτερη : μας λεει οτι ο υδραργυρος σε μερικα εμβολια δεν σχετιζεται με αυτισμο συμφωνα με τις μελετες. Δε βλεπω να ειπε καποιος το αντιθετο. (το ειχα διαβασει στη δικη μου ερευνα ηδη)

Η τριτη : ειναι απλα η περιληψη απο ενα θεμα για αλατα αλουμινιου στα εμβολια (επισης το ειχα διαβασει στη δικη μου ερευνα ηδη)

Η τεταρτη : απο την ιδια σελιδα με την 3η, που πρακτικα συγκρινει πορεια και απορροφηση 2 αλατων αλουμινιου μεταξυ τους και λεει οτι υπαρχουν μηχανισμοι για να αποβληθουν.

Εν ολιγοις δεν απαντουν σε κατι απο οσα ειπα. Που αλλωστε δεν ειπα σαν την Ελενη Λουκά, οτι το αλουμινιο στα εμβολια ειναι οπωσδηποτε βλαπτικό.

Εσυ μπορεις να απαντησεις γιατι η Meck εβαλε αλουμινιο στο πλασεμπο ;
Μπορεις να ονομασεις μερικες απο τις ασθενειες που θα μπορουσαν να εξαλειφθουν και δε συμβαινει επειδη μια μειοψηφια παρανοικων αρνειται να παρει τα φαρμακα ;
Μπορεις να πεις τι εννοεις με το οτι οι φαρμακευτικες δεν εχει νοημα να κλεβουν αμεσα τον πολιτη ;

Δε χρειαζονται νευρα,χαρακτηρισμοι, συναισθηματισμοι κλπ. Κουβεντα κανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Όταν σε ανύποπτο χρόνο κάπου έγραφα ρωτώντας εμμέσως και απαντώντας σαφώς...
"γιατί νομίζετε το πρώτο πράγμα που κάνουν τα νεογέννητα είναι να κλάψουν; μα, επειδή αντικρίζουν γιατρούς"
...την τρομοκρατορία είχα κατά νου κι εγώ!

Όσο για τις φαρμακευτικές, με την αντίρροπο μεθόδο επιφέρουν την...ισορροπία αντισταθμίζοντας κατ΄ισομοιρία ζωές και κέρδη!

Όπως λέμε, ο γιάννης είναι τόσο έξυπνος όσο ο γιώργος!;)

Μια καλή ιδέα θα ήταν κάθε νέο φαρμακευτικό σκεύασμα να υποχρεούνται να το δοκιμάζουν τα μέλη του ΔΣ της φαρμακευτικής πριν κυκλοφορήσει στο εμπόριο!

Άντε καλημέρα και καλή σταδιοδρομία (αφιππεύσατε τον αλιευτικόν κάλαμον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Οι όποιες παρενέργειες, αν θεωρήσουμε ότι υπάρχουν, αφορούν και τα δύο "είδη" του εμβολίου, τα οποία κυκλοφορούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
το έχει κάνει μια ξαδέρφη μου κ δεν έπαθε κάτι..εγω φοβάμαι λίγο να το κάνω κ δεν έχω κάνει κάτι με αγόρι κιόλας αλλα φοβάμαι με αυτά που ακούγονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.

Απλά πέρασα να πώ οτι το έχω κάνει και εγώ το εμβόλιο. Και μάλιστα απο την τρίτη δόση του έχουν περάσει παααρα πολλοί μήνες και είναι όλα τέλεια. Μάλιστα οι γονείς μου ρώτησαν γυναικολόγους και είχαν πεί να το κάνω.

Όντως υπήρξαν προβλήματα σε κάποια άτομα που το έκαναν. Αλλά προς Θεού, ήταν ένα πολύ μικρό ποσοστό, άλλωστε σε όλα τα εμβόλια έτσι συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Eγώ έκανα κιόλας την 1η δόση κ μέσα Σεπτέμβρη έχω την 2η !!!
Όλα καλά πρός το παρόν !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Εχω κανει ολες τις δοσεις και δεν εχω δει καμια παρενεργεια ευτυχως!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Kαι εγώ κορίτσια έχω τελειώσει με αυτο το θεματάκι κ όλα καλά !! Δεν έχω κανένα πρόβλημα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_k

Νεοφερμένος

Η eleni_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το εμβολιο πρεπει να το κανουν ολες οι κοπελες άσχετα αν ειχαν σεξουαλικη επαφη η οχι.... Μεχρι τα 26 χορηγείται δωρεάν απο τα ασφαλιστικά ταμεία. Ακομα και να εχει προσβληθεί μια κοπελα απο καποιο τύπο του hpv και παλι θ πρεπει να κανει το εμβολιο καθώς οι τύποι του ιού ειναι πολλοί, και θα την προστατεύσει και απο ολους τους υπόλοιπους... Παρ ολα αυτα ομως θα συνεχίσει να κανει τεστ παπ ακομα και μετα το εμβολιο για να καλυπτει ολες τις πιθανοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
παιδια έχει περασει αρκετος καιρος που κυκλοφορησε και εκει που ηταν οι μισοι γιατροι ναι κ οι μισοι οχι τωρα πια ολοι λενε ναι...τι παρενεργειες εχετε ακουσει;επισης ειναι καλυτερο να το κανεις οτνα δεν εχεις αρχισεις τις σεξουαλικες επαφες αλλα μολις το κανεις κ πριν κανεις κ την 3η δοση μπορει να αρχισεις σεξουαλικες επαφες ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,049 μηνύματα.
παιδια έχει περασει αρκετος καιρος που κυκλοφορησε και εκει που ηταν οι μισοι γιατροι ναι κ οι μισοι οχι τωρα πια ολοι λενε ναι...τι παρενεργειες εχετε ακουσει;επισης ειναι καλυτερο να το κανεις οτνα δεν εχεις αρχισεις τις σεξουαλικες επαφες αλλα μολις το κανεις κ πριν κανεις κ την 3η δοση μπορει να αρχισεις σεξουαλικες επαφες ε;
Οι πιθανές παρενέργειες είναι πολύ λιγότερες από αυτές που μπορεί να έχουν τα εμβόλια που κάνουν στα μωρά. Δεν έχει άμεση σχέση με το αν έχουν αρχίσει ή όχι οι σεξουαλικές επαφές. Δεν ισχύει απολύτως τίποτα σχετικό με το ανάμεσα σε ποιες δόσεις πρέπει να αρχίσουν οι επαφές (αυτό είναι μάλλον ανοησία). Το εμβόλιο μπορεί να γίνει σε κορίτσια από 9-10 χρονών και πάνω. Όσο μικρότερη είναι η ηλικία, τόσο καλύτερη είναι η προφύλαξη. Μετά τα 25, η δράση του εμβολίου είναι αμφίβολη.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω κάτι επι του θέματος αλλά τον τελευταίο καιρο ακούω συνεχώς μέχρι που ετυχε και να το διαβάσω σε ενα περιοδικό στην αιθουσα αναμονής ιατρείου, ότι πλέον το συγκεκριμένο εμβόλιο θα πρέπει να το κάνουμε και τα αγόρια...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,049 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω κάτι επι του θέματος αλλά τον τελευταίο καιρο ακούω συνεχώς μέχρι που ετυχε και να το διαβάσω σε ενα περιοδικό στην αιθουσα αναμονής ιατρείου, ότι πλέον το συγκεκριμένο εμβόλιο θα πρέπει να το κάνουμε και τα αγόρια...:hmm:
Ναι. Επειδή τυχαίνει να είμαι λίγο ενημερωμένος με το θέμα, γίνονται έρευνες και για τους άντρες. Μέχρι στιγμής οι ενδείξεις λένε ότι με το εμβόλιο αυτό μπορεί να μειωθούν κάποιες μορφές καρκίνου του πέους και του πρωκτού στους άντρες. Όμως, μάλλον οι σχετικές μελέτες δεν έχουν ακόμη ολοκληρωθεί.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Τι να πω. Εγώ έχω αρχίσει να μην ακούω καλά λόγια τον τελευταίο χρόνο.
Και είναι ένα εμβόλιο που το ακούμε εδώ και χρόνια και πολλοί είμαστε/ήμασταν στο ''να την αλλη βδομάδα θα πάω να το κάνω''
Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω αν θα το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top