• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Προβλήματα όρασης

Προβλήματα όρασης

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Μυωπία

    Ψήφοι: 27 69.2%
  • Πρεσβυωπία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δυσχρωματοψία/αχρωματοψία

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • Υπερμετρωπία

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 15.4%

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
εγω εχω αστιγματισμο στο αριστερο το ματι λιγο ομως αλλα δεν τα φοραω τα γυαλια μου ποτε δεν τα φορεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Και εμενα μου το εχει πει αυτο ο οφθαλμιατρος μου...δηλ. θα αναγκαστω να κανω καισαρικη...επισης ακομα και στο μπασκετ που παιζουμε στο σχολειο προσεχω παρα πολυ διοτι με ενα πολυ πολυ πολυ δυνατο χτυπημε μπορει να χασω ακομα και την οραση μου
:( :( :(

Εμενα μου εχει απαγορευσει τα επικυνδυνα σπορ,οπως για παραδειγμα το bundy jumping κ.τ.λ,γιατι μπορει να δημιουργηθουν προβληματα!!Οχι πως υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να κανω,αλλα ποτε δεν ξερεις...:/: Και μονο οι απαγορευσεις ομως σε φοβιζουν!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Μυωπια εχω ....3.75 στο αριστερο κ 2.75 στο δεξι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steki365

Νεοφερμένος

Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εμενα μου εχει απαγορευσει τα επικυνδυνα σπορ,οπως για παραδειγμα το bundy jumping κ.τ.λ,γιατι μπορει να δημιουργηθουν προβληματα!!Οχι πως υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να κανω,αλλα ποτε δεν ξερεις...:/: Και μονο οι απαγορευσεις ομως σε φοβιζουν!!:(

Α, πα πα... αγχώθηκα τώρα :eek: Και μ'αρέσει το basket...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Α, πα πα... αγχώθηκα τώρα :eek: Και μ'αρέσει το basket...

EEE ενταξει..το μπασκετ δεν ειναι και τοσο επικυνδυνο αν προσεχεις λιγο!!;)Οποτε δεν εχεις κανενα προβλημα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Έχω μυωπια, φοράω γυαλιά, έχω φακούς αλλά δεν μπορώ να τους βάλω (η άχρηστη). Όταν βγαίνω με παρέα δεν τα φοράω τα γυαλιά, μου χαλάνε τη μοστρα (έχω τους άλλους να με καθοδηγούν). Αλλά όταν είμαι μόνη μου έξω και πάω να συναντήσω κάποιον πχ, τα φοράω για να μπορώ να διακρίνω ποιος είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steki365

Νεοφερμένος

Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχω μυωπια, φοράω γυαλιά, έχω φακούς αλλά δεν μπορώ να τους βάλω (η άχρηστη)

lol. Καλέ δεν είναι τόσο δύσκολο... Και εγώ ζορίστικα στην αρχή (θυμάμαι ερχόταν μια γειτόνισσα και μου τους έβαζε) αλλά μετά, σιγά σιγά έμαθα.

Αν θες τη γνώμη μου, laser μυωπίας να γλιτώσεις μια για πάντα. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, κάντο.

Μετά από χρόνια, θα ευγνωμονείς την ώρα που πήρες αυτή την απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ρε συ, με τη βοήθεια του οπτικού, τους έβαλα. Μετά η μάνα μου μου τους έβγαλε από το μάτι. Όσες φορές κι αν προσπάθησα δεν μπορώ να τους βάλω :|

Όσο για το λέιζερ, το ξέρω αλλά λεφτά δεν υπάρχουν :P
Έχω σκοπό να κάνω κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ρε συ, με τη βοήθεια του οπτικού, τους έβαλα. Μετά η μάνα μου μου τους έβγαλε από το μάτι. Όσες φορές κι αν προσπάθησα δεν μπορώ να τους βάλω :|

Όσο για το λέιζερ, το ξέρω αλλά λεφτά δεν υπάρχουν :P
Έχω σκοπό να κάνω κάποια στιγμή.

Αξιζει να προσπαθησεις για φακους παντως :/: . Αν τους βαλεις μια ( 1 ) φορα μονη σου μετα ειναι παιχνιδακι. Και εγω στην αρχη δυσκολευομουν παρα πολυ αλλα μετα απο 2-3 βδομαδες προσπαθειας (και πολλα τουτοριαλ στο ιντερνετ) τα καταφερα ;) . Οποτε καλο ειναι να το προσπαθησεις, γιατι αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steki365

Νεοφερμένος

Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τους φακούς δεν είναι το βάλε βγάλε (αυτό αργά ή γρήγορα θα το μάθεις και θα σου φαίνεται παιχνιδάκι). Το πρόβλημα είναι οι μολύνσεις και επιπεφυκίτιδες. Εγώ για χρόνια φορούσα φακούς και δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Όμως γύρω στα 25 μου άρχισαν τα προβλήματα με τις μολύνσεις (που δεν αστειεύονται καθόλου) και ουσιαστικά αναγκάστηκα να σταματήσω τη χρήση φακών επαφής (τους φορούσα μία στο τόσο όταν έπαιζα basket). "Βρήκα το φως μου" όταν έκανα επέμβαση διόρθωσης μυωπίας με laser. Από τότε είμαι μια χαρά :clapup: :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχω αστιγματισμό εδώ και χρόνια αλλά ποτέ δεν τον έβαλα στα γυαλιά ή στους φακούς (έπαιρνα μόνο για την μυωπία μου). Τώρα λοιπόν πήρα γυαλιά και για αστιγματισμό και μου φαίνονται παράξενα. Για αρχή εννοείται πως μόλις τα φόρεσα πρώτη φορά είδα τον κόσμο σε high definition από εκεί που τον έβλεπα σε cam άντε dvdrip με τα άλλα γυαλιά. 'Ομως αλλού είναι το κουφό...τα φόρεσα όσο περπάταγα και είχα την εντύπωση πως κονταίνω. Μετά από μερικά μέτρα ήμουν σίγουρη πως έχω το ύψος παιδιού και η αντίληψη του χώρου-βάθους μου ήταν παραμορφωμένη. Γιατί γίνεται αυτό? Το είχε κανένας άλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εμενα μου εχει απαγορευσει τα επικυνδυνα σπορ,οπως για παραδειγμα το bundy jumping κ.τ.λ,γιατι μπορει να δημιουργηθουν προβληματα!!Οχι πως υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να κανω,αλλα ποτε δεν ξερεις...:/: Και μονο οι απαγορευσεις ομως σε φοβιζουν!!:(

Nαι ειναι οντως "καπως" οταν σου βαζουν περιορισμους... Για επικυνδυνα αθληματα δε μου εχει πει. Το γυμναστηριο μου το επιτρεπει απλα δε κανει γενικα να σηκωνω πολλα βαρη και να πιεζω τον εαυτο μου.
Περσυ με ειχε χτυπισει καταλαθος μια μπαλα ποδοσφαιρου , αν δε κανω λαθος , στο κεφαλι .Μου πηρε καποια λεπτα μεχρι να συνελθω και να παψω να ζαλιζομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω παρατηρήσει ότι στο ασπράδι των ματιών μου -κυρίως πάνω από την ίριδα- υπάρχουν κάποιες μαύρες «κηλίδες». Δεν αντιμετωπίζω, ωστόσο, κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τα μάτια μου.

Υπάρχει περίπτωση να συνδέεται με την ξηροφθαλμία που έχω;
Να σημειώσω ότι ο οφθαλμίατρος που επισκέφτηκα τότε μου συνταγογράφησε σταγόνες για την αντιμετώπισή της, αλλά τις χρησιμοποίησα μόνο τις δύο πρώτες εβδομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top