Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
λοιπον θα παρω ως παραδειγμα την οικογενεια μου.οι γονεις μου ξερουν κ οι 2 ολες τις δουλειες του σπιτιου ( ναι ο μπαμπας μου ξερει να μαγειρευει,να καθαριζει και τα σχετικα). αναλογα με το ποσο δουλευει ο καθενας μοιραζουν κ τις δουλειες.δλδ αυτην τη περιοδο που η μητερα μ ειναι πιο πιεσμενη ο father εχει αναλαβει τα περισσοτερα!!με εκνευριζουν στερεοτυπα ανδρων που δεν κανουν τπτ στο σπιτι και περιμενουν μεχρι και το φαγητο να τους βαλει η γυναικας τους.και οι 2 πρεπει να βοηθανε εξισου ο ενας τον αλλον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
λοιπον θα παρω ως παραδειγμα την οικογενεια μου.οι γονεις μου ξερουν κ οι 2 ολες τις δουλειες του σπιτιου ( ναι ο μπαμπας μου ξερει να μαγειρευει,να καθαριζει και τα σχετικα). αναλογα με το ποσο δουλευει ο καθενας μοιραζουν κ τις δουλειες.δλδ αυτην τη περιοδο που η μητερα μ ειναι πιο πιεσμενη ο father εχει αναλαβει τα περισσοτερα!!με εκνευριζουν στερεοτυπα ανδρων που δεν κανουν τπτ στο σπιτι και περιμενουν μεχρι και το φαγητο να τους βαλει η γυναικας τους.και οι 2 πρεπει να βοηθανε εξισου ο ενας τον αλλον.:)
:hmm::hmm:και εσύ τι κάνεις?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
κανω κ εγω....μονο να μαγειρευω δεν ξερω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
εγώ να δεις τι δουλειές κάνω,κάτσε να θυμηθώ...........περίεργο δεν μου έρχεται τώρα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
χαχαχαα πρεπει ομως να μαθεις!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
χαχαχαα πρεπει ομως να μαθεις!!! :)

βρε ξέρω, απλά...........:D
κάτσε μόλις θυμήθηκα
1ον:βάζω κανένα ξύλο στο τζάκι τώρα που χειμώνιασε και
2ον: συμμαζεύω λίγο το δωμάτιο μου όταν περιμένω κόσμο, γιατί αλλιώς, παντού πεταμένα βιβλία και χαρτιά βρίσκεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
να σου κανει ο μπαμπας μ ιδιαιτερα!!!:P
βεβαια πρεπει ν ομολογησω οτι εμενα και την αδελφη μ μας εχει λιγο καλομαθημενες....:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
να σου κανει ο μπαμπας μ ιδιαιτερα!!!:P
βεβαια πρεπει ν ομολογησω οτι εμενα και την αδελφη μ μας εχει λιγο καλομαθημενες....:redface::redface:
ε καλά αλίμονο, τα κορίτσια του είστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Όταν αποφασίσαμε με τον αρραβωνιαστικο μου να συγκατοικησουμε χωρισαμε τις δουλειές στη μέση.Μια μέρα που του είπα να σιδερώσει κάτι ρούχα που δεν είχα προλάβει να το κάνω εγω(τι το ήθελα) και είχα δουλειά,όταν γύρισα σπίτι τα μισα ρούχα ήταν καμένα,απο τότε δεν τον άφησα να ξαναπιάσει το σίδερο γιατί θα είχε καταστρέψει όλα τα ρούχα.Γενικά βοηθάει αλλά υπάρχουν δουλειες που δεν διανοήται να τις κάνει γιατί θεωρεί οτι μονο οι γυναίκες πρέπει να τις κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Γενικά βοηθάει αλλά υπάρχουν δουλειες που δεν διανοήται να τις κάνει γιατί θεωρεί οτι μονο οι γυναίκες πρέπει να τις κανουν.

Τι υποτιμητικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γενικά βοηθάει αλλά υπάρχουν δουλειες που δεν διανοήται να τις κάνει γιατί θεωρεί οτι μονο οι γυναίκες πρέπει να τις κανουν.

Όπως;

(πώς απεχθάνομαι αυτό το "βοηθάει". Σαν να λέμε ότι είναι κύρια αρμοδιότητα της γυναίκας και η συνεισφορά του άντρα είναι επικουρική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γενικά βοηθάει αλλά υπάρχουν δουλειες που δεν διανοήται να τις κάνει γιατί θεωρεί οτι μονο οι γυναίκες πρέπει να τις κανουν.
θα σας φαινοταν περιεργο οτι διαφωνω σε αυτο?

δεν φανταζομαι δουλεια που να ισχυουν τα σημειωμενα..ιδιως το πρωτο..

να ειναι αδιανοητο δηλαδη,να απαγορευεται ενα πραγμα..δεν μου φαινεται λογικο..


πώς απεχθάνομαι αυτό το "βοηθάει".
μπα..και τις μισες δουλειες του σπιτιου να κανει ο ανδρας,,βοηθεια ειναι..και η γυναικα το ιδιο..
η λεξη δεν ειναι κακια,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μου αρεσε πολυ η ιδεα που ακουστηκε για το οποιος εχει τον περισσοτερο ελευθερο χρονο...


Κι οσον αφορα την ανικανοτητα καποιου σε μια δουλεια του σπιτιου... Ισως θα βοηθουσε να του δειξει καποιος πως γινεται σωστα αντι απλως να μην αφηνει τον αλλον να την κανει και συνεπως να επωμιζεται ολο το βαρος της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τι υποτιμητικό...
ίσως αλλά έχει προτερήματα όποτε δεν με πολυ πειράζει,επειδή έχω και το περισσότερο χρόνο αλλά τις μέρες που τυγχαίνει να μην ειμαι καλά κάνει ολες τις δουλειές

Όπως;

(πώς απεχθάνομαι αυτό το "βοηθάει". Σαν να λέμε ότι είναι κύρια αρμοδιότητα της γυναίκας και η συνεισφορά του άντρα είναι επικουρική)
κοίταξε αυτός δουλεύει 10 ώρες την ημέρα ενω εγώ 4,και τα σαββατοκύριακα εχω ελεύθερα,οπότε τις περισσότερες δουλειές τις κάνω εγώ

Μου αρεσε πολυ η ιδεα που ακουστηκε για το οποιος εχει τον περισσοτερο ελευθερο χρονο...


Κι οσον αφορα την ανικανοτητα καποιου σε μια δουλεια του σπιτιου... Ισως θα βοηθουσε να του δειξει καποιος πως γινεται σωστα αντι απλως να μην αφηνει τον αλλον να την κανει και συνεπως να επωμιζεται ολο το βαρος της..
Ακριβώς αυτό έπρεπε να πώ,οτι εγώ κάθομαι τις περισσότερες φορές στο σπίτι και δουλεύω 4 ώρες την ημέρα και καθομαι και τα σαββατοκύριακα,δεν μπορεί ας πουμε να του πώ το βραδυ που έρεχεται να πλύνει τα πιάτα ενω εγω καθόμουν 6 ώρες,απλά δεν το βρίκσω σωστό.Οταν θα δουλεύω και εγώ κανονικα τότε θα αλλάξουν τα πράγματα.Οσο για την ανικανοτητα που ειπες,πολλές φορές προσπάθησα ας πούμε να τον μάθω να σιδερώνει αλλα.........

Όπως;

(πώς απεχθάνομαι αυτό το "βοηθάει". Σαν να λέμε ότι είναι κύρια αρμοδιότητα της γυναίκας και η συνεισφορά του άντρα είναι επικουρική)
όπως το ξεσκόνισμα ας πούμε αλλά ηλεκτρικη θα βάλει,μη σου πώ οτι του αρέσει κιόλλας....:Dκαι απεχθάνεται να πλένει πιατα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Πιστευω πως οι δουλειες πρεπει να γινονται απο κοινου.Η γυναικα δεν ειναι υποχρεωμενη να κανει ολες τις δουλειες.Αλλωστε στο σπιτι δεν μενει μονη της.Ειδικα στις μερες μας που η γυναικα εργαζεται δεν προλαβαινει να κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου και αν υπαρχουν και παιδια να τα φροντιζει και να τα διαβαζει και ο αντρας να γυρναει σπιτι και να περιμενει να κανει τα παντα η γυναικα.Ποσα κομματια να γινει για να τα προλαβει ολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Τις δουλειες του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

αντρες γυναικες, κροσντρεσερς,
μη σκοτωνεστε.

Ιδου ποιος θα κανεις τις δουλειες:




Και εξτρα βιντεο (πως θα κανετε τη σωστη επιλογη)
και τι σας περιμενει μετα την αγορα του (χαρουλες):







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
κοίταξε αυτός δουλεύει 10 ώρες την ημέρα ενω εγώ 4,και τα σαββατοκύριακα εχω ελεύθερα,οπότε τις περισσότερες δουλειές τις κάνω εγώ


Ακριβώς αυτό έπρεπε να πώ,οτι εγώ κάθομαι τις περισσότερες φορές στο σπίτι και δουλεύω 4 ώρες την ημέρα και καθομαι και τα σαββατοκύριακα,δεν μπορεί ας πουμε να του πώ το βραδυ που έρεχεται να πλύνει τα πιάτα ενω εγω καθόμουν 6 ώρες,απλά δεν το βρίκσω σωστό.Οταν θα δουλεύω και εγώ κανονικα τότε θα αλλάξουν τα πράγματα.
Πολύ σωστό αυτό. Ναι, προφανώς αν ο ένας δουλεύει περισσότερο, θα συνεισφέρει λιγότερο στις δουλειές του σπιτιού.

Οσο για την ανικανοτητα που ειπες,πολλές φορές προσπάθησα ας πούμε να τον μάθω να σιδερώνει αλλα.........
Ωραία, ας μη σιδερώνει. Τόσες άλλες δουλειές υπάρχουν.

όπως το ξεσκόνισμα ας πούμε αλλά ηλεκτρικη θα βάλει,μη σου πώ οτι του αρέσει κιόλλας....:Dκαι απεχθάνεται να πλένει πιατα.....
Πιάτα δεν χρειάζεται να πλένει κανένας, τα πλυντήρια έχουν γίνει πολύ φτηνά πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δεν είναι ντροπή, να μπορεί ένας άντρας να κάνει τις δουλειές του σπιτιού....
ντροπή είναι, να είναι μόνος του και να μη μπορεί να περιποιήσει τον εαυτό του....
στερεότυπα..., ακόμα μια αποτυχία, στην έννοια των λέξεων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό έπρεπε να πώ,οτι εγώ κάθομαι τις περισσότερες φορές στο σπίτι και δουλεύω 4 ώρες την ημέρα και καθομαι και τα σαββατοκύριακα,δεν μπορεί ας πουμε να του πώ το βραδυ που έρεχεται να πλύνει τα πιάτα ενω εγω καθόμουν 6 ώρες,απλά δεν το βρίκσω σωστό.Οταν θα δουλεύω και εγώ κανονικα τότε θα αλλάξουν τα πράγματα.Οσο για την ανικανοτητα που ειπες,πολλές φορές προσπάθησα ας πούμε να τον μάθω να σιδερώνει αλλα.........

Ετσι ναι, ειναι πολυ λογικο...

Παντως ενταξει... Δεν ειναι και τοσο δυσκολο το σιδερωμα... Ειπαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Ετσι ναι, ειναι πολυ λογικο...

Παντως ενταξει... Δεν ειναι και τοσο δυσκολο το σιδερωμα... Ειπαμε...

ναι ρε συ πόσο δύσκολο είναι δηλαδή?
εγώ παλιά σιδέρωνα αρκετά,τώρα βαριέμαι:D(τα ακούς living doll,άιντε και νοικοκύρης είμαι):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top