Δεν μου αρέσει η Ελλάδα του ομορφάντρα

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
μα εννοειται οτι δεν συμφωνω με το πνευμα ακριβως της δημοσιογραφου,
αλλωστε το εγραψα και στην αρχη.
Αυτο δεν σημαινει ομως οτι λεει και οτι της κατεβει επειδη θιγεται δεν ξερω τι ακριβως μεσα μου...
Εγω λεω οτι κακο υπαρχει διπλα μου και το βλεπω πρεπει επιτελους να ξεριζωθει.
Και μια τετοια συζητηση δεν μπορει να καταληγει ουτε στο να τα πεταξεις ολα, αλλα ουτε και στο να μην πεταξεις τιποτα επειδη η αρθρογραφος χωνει ατσαλα.
Η αληθεια ειναι αληθεια οσο και ατσαλα και αν την πεις, και εγω ειμαι οπαδος της αληθειας.
Και αν θελουμε να πουμε μερικες αληθειες, τιποτα απο ολα αυτα που γραφει η δημοσιογραφος δεν θα ειχε αφορμες να τα γραψει αν δεν υπηρχαν παρααααααα πολλες αφορμες.

Θα πει κανεις η ελλαδα εχει ολα τα στραβα? και εξω ειναι παναγιες?
οχι δεν το νομιζω, αλλα πια εκτιμω οτι στην ελλαδα η κολεξιον εχει μπαταρει ασχημα....
και σε αυτο εχεις ευθυνες και εσυ και εγω. :hmm:

η κολεξιον των πολιτικων μπαταρε....κ ειδαμε οτι επιλεγαμε ανθρωπους που φορουσαν την μασκα της δηθεν πολιτισμενης αλληλεγγυας Ευρωπης....
το φακελακι δηλαδη φανηκε οτι θα επικρατουσε επειδη η γιαγια μου μυριζε τσικνα;;;ή επειδη εχτισε το σπιτι της απο χωμα με τα ιδια της τα χερια;;;σαν να λεει "απο τετοιους ταπεινους και ελεεινους ανθρωπους,τι περιμενες:pfff:;;;

σιγα το καλσον μανδαμ...σας εφυγε πονδος....
οχι απο τετοιους ανθρωπους που καμια προθεση δεν εχουν να συζητησουν τα προβληματα της Ελλαδας που αγαπουν....καμια συζητηση δεν δεχομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
η κολεξιον των πολιτικων μπαταρε....κ ειδαμε οτι επιλεγαμε ανθρωπους που φορουσαν την μασκα της δηθεν πολιτισμενης αλληλεγγυας Ευρωπης....
το φακελακι δηλαδη φανηκε οτι θα επικρατουσε επειδη η γιαγια μου μυριζε τσικνα;;;ή επειδη εχτισε το σπιτι της απο χωμα με τα ιδια της τα χερια;;;σαν να λεει "απο τετοιους ταπεινους και ελεεινους ανθρωπους,τι περιμενες:pfff:;;;

σιγα το καλσον μανδαμ...σας εφυγε πονδος....
οχι απο τετοιους ανθρωπους που καμια προθεση δεν εχουν να συζητησουν τα προβληματα της Ελλαδας που αγαπουν....καμια συζητηση δεν δεχομαι....

1. αν το ειδαμε τωρα, ας μου επιτραπει να πω οτι το ειδαμε παρα πολυ αργα.
Οποιος ηθελε να το δει, να μην πω οτι μπορουσε το επι ανδρεα Π., μπορουσε ομως να το δει πει Σημιτη με τα κολπα του χρηματιστηριου (συμμετειχε και ο τωρινος πρωθυπουργος) αν οχι και τοτε, μπορουσε να ασχοληθει πιο βαθεια με την ολυμπαιδα του 2004. Αντιθετα το μονο που εβλεπα ηταν σημαιακια να κουνανε χαρουμενα.... (δεν εχει και πολυ σημασια, αλλα ασχοληθηκα με ομαδες που ηταν κατα της ολυμπιαδας) Τελικα ΠΟΤΕ μπορεσε να το δει? οταν του ειπαν οτι σορρυ αλλα το ταμειο εκλεισε και απο εδω και περα εχει πεινα?
Και αν αλλαξει το βιολι και φυγει κανα ξεροκοματο ολα καλα? κατι δεν παει καλα εδω, τουλαχιστον με τα δικα μου μετρα και σταθμα.

2. Δεν υπηρχε ποτε αλληλεγγυα ευρωπη αλλα ευρωπη της κονομας και οσοι την εσπρωξαν κονομησαν καλα και κονομανε ακομα και σημερα. Η ελλαδα δεν επρεπε να μπει ΠΟΤΕ στην Ε.Ε. με αυτους τους ορους και με αυτη την πολιτικη. Αλλα αυτο αν το ελεγες πριν 10 χρονια σου στελνανε πετρες....

3. Το φακελακι φανηκε οτι θα επικρατουσε γιατι η γιαγια μου βρηκε αυτο ΚΑΙ μονο τροπο να κανει την δουλεια της.
Τσικνιζε και περα απο αυτο δεν την ενδιεφερε τιποτα αλλο, ουτε να ειναι ενεργος πολιτης ουτε τιποτα.
Καθοταν σπιτακι της και ηταν φοβισμενη μηπως και πει την γνωμη της.
Οταν κοιτας την παρτη σου, στο τελος θα μεινεις μονος σου. Αυτος ειναι ο κανονας της ζωης.

4. Αν θες να σε πουν ελεεινό θα πρεπει να συναινεσεις και εσυ για αυτο.
Εν ολιγεις αν θες να καθησουν στους ωμους σου, ειναι απαραιτητο να γονατισεις, δεν γινεται αλλιως.

5. Ασχολεισαι με την μανδαμ, αλλα ξερεις αυτη μιλαει με γεματο στομαχι, θα ηταν γονιμο αντι να την αντιπαθεις (αντιπαθουμε)
να παρουμε οτι σωστο λεει και το υπολοιπο να το πεταξουμε.
Γιατι αν μεινουμε στην εμπαθεια,τοτε το μονο που θα καταφερουμε ειναι να μεινουμε σε οτι ξεραμε μεχρι χθες.

6. Δεν ειναι κακο να μην το δεχεσαι, αλλωστε το προβλημα ειναι κυριως δικο σου - δικο μου και οχι δικο της.
Αν το απαξιωνεις αυτο θα το βρεις μπροστα σου εσυ και οχι αυτη.


Αν θελουμε να καλυτερεψουμε την ζωη μας, αν μας ενδιαφερει να θιξουμε τα κακως κειμενα,
αυτο πρεπει να ειναι δικη μας αναγκη και οχι της κυριας αφροξυλανθοπουλου.... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...η Ελλάδα της δραχμής. Το πιάσατε το υπονοούμενο; :mad::mad:

Έχουμε ένα χούι εμείς οι Έλληνες: Μπορεί να λέμε για τη μάνα μας, ή το σόι μας, ή κάποιον δικό μας τέλος πάντων, τα μύρια όσα, αλλά αν ένας τρίτος πει το παραμικρό, τον σφάζουμε στο γόνατο. :P Το γιατί το ξέρετε, δεν χρειάζεται να επεκταθώ.
Αν είχε γράψει το κείμενό της με αγάπη, θα κάναμε τώρα μια άλλη συζήτηση.


Για τα υπόλοιπα, να 'στε καλά (Νίκο - Ηρώ), με καλύψατε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
1. αν το ειδαμε τωρα, ας μου επιτραπει να πω οτι το ειδαμε παρα πολυ αργα.
Οποιος ηθελε να το δει, να μην πω οτι μπορουσε το επι ανδρεα Π., μπορουσε ομως να το δει πει Σημιτη με τα κολπα του χρηματιστηριου (συμμετειχε και ο τωρινος πρωθυπουργος) αν οχι και τοτε, μπορουσε να ασχοληθει πιο βαθεια με την ολυμπαιδα του 2004. Αντιθετα το μονο που εβλεπα ηταν σημαιακια να κουνανε χαρουμενα.... (δεν εχει και πολυ σημασια, αλλα ασχοληθηκα με ομαδες που ηταν κατα της ολυμπιαδας) Τελικα ΠΟΤΕ μπορεσε να το δει? οταν του ειπαν οτι σορρυ αλλα το ταμειο εκλεισε και απο εδω και περα εχει πεινα?
Και αν αλλαξει το βιολι και φυγει κανα ξεροκοματο ολα καλα? κατι δεν παει καλα εδω, τουλαχιστον με τα δικα μου μετρα και σταθμα.

2. Δεν υπηρχε ποτε αλληλεγγυα ευρωπη αλλα ευρωπη της κονομας και οσοι την εσπρωξαν κονομησαν καλα και κονομανε ακομα και σημερα. Η ελλαδα δεν επρεπε να μπει ΠΟΤΕ στην Ε.Ε. με αυτους τους ορους και με αυτη την πολιτικη. Αλλα αυτο αν το ελεγες πριν 10 χρονια σου στελνανε πετρες....

3. Το φακελακι φανηκε οτι θα επικρατουσε γιατι η γιαγια μου βρηκε αυτο ΚΑΙ μονο τροπο να κανει την δουλεια της.
Τσικνιζε και περα απο αυτο δεν την ενδιεφερε τιποτα αλλο, ουτε να ειναι ενεργος πολιτης ουτε τιποτα.
Καθοταν σπιτακι της και ηταν φοβισμενη μηπως και πει την γνωμη της.
Οταν κοιτας την παρτη σου, στο τελος θα μεινεις μονος σου. Αυτος ειναι ο κανονας της ζωης.

4. Αν θες να σε πουν ελεεινό θα πρεπει να συναινεσεις και εσυ για αυτο.
Εν ολιγεις αν θες να καθησουν στους ωμους σου, ειναι απαραιτητο να γονατισεις, δεν γινεται αλλιως.

5. Ασχολεισαι με την μανδαμ, αλλα ξερεις αυτη μιλαει με γεματο στομαχι, θα ηταν γονιμο αντι να την αντιπαθεις (αντιπαθουμε)
να παρουμε οτι σωστο λεει και το υπολοιπο να το πεταξουμε.
Γιατι αν μεινουμε στην εμπαθεια,τοτε το μονο που θα καταφερουμε ειναι να μεινουμε σε οτι ξεραμε μεχρι χθες.

6. Δεν ειναι κακο να μην το δεχεσαι, αλλωστε το προβλημα ειναι κυριως δικο σου - δικο μου και οχι δικο της.
Αν το απαξιωνεις αυτο θα το βρεις μπροστα σου εσυ και οχι αυτη.


Αν θελουμε να καλυτερεψουμε την ζωη μας, αν μας ενδιαφερει να θιξουμε τα κακως κειμενα,
αυτο πρεπει να ειναι δικη μας αναγκη και οχι της κυριας αφροξυλανθοπουλου.... :whistle:

δεν ξερω τι εκανε η γιαγια σου....αλλα η δικη μου μεγαλωσε 7 παιδια κ 20 εγγονια....και ναι αυτο της ειναι αρκετο,ζητα πιο πολλα,πρωτα απο τον εαυτο σου....αν εσενα σου αρεσει να σε απαξιωνουν για να συζητησεις κ να αντιληφθεις ενα προβλημα....αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να δεχτω κ εγω αυτον τον τροπο....
με θιγει ....δεν με ενδιαφερει το γεματο στομαχι (της μανδαμ)οταν η ψυχη της ειναι αδεια απο ευτυχια και γεματη εμπαθεια γιατι ζηλευει προφανως....το αδειο στομαχι μου,αλλα την γεματη ψυχη μου και απο την αγαπη μου για την χωρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θέλει τάξη, ησυχία, τυπικότητα κι αξιοκρατία.
Είναι η τυπικότητα αξία; :P
Χμ γιατί νομίζω ότι η τυπικότητα μας μάρανε;
Τα σχολεία τυπικά λειτουργούσαν, για αυτό χτυπιόμασταν στα φροντιστήρια. Τα πανεπιστήμια τυπικά λειτουργούσαν, για αυτό πολλοί πηγαίναμε έξω. Τι δεν λειτουργούσε τυπικά στην χώρα μας; Οι Χριστιανοί με τις τυπικές γιορτές και της νηστείες; Οι εκλογές με τον τυπικό δικομματισμό; Και προφανώς δεν είναι το θέμα οι 5-10 και οι 100 εξαιρέσεις και λαμπρά παραδείγματα που μπορεί να υπάρχουν σε κάθε χώρο. Και προφανώς δεν μου αρέσει να τα βάζω με τα πάντα λες και είμαι ο αλάνθαστος και ο άμοιρος ευθυνών αλλά ομολογώ ότι η λέξη τυπικότητα μου γύρισε μάτι αλλά με προκαλείσαι το άρθρο :redface:

Τι άλλο μένει να δω/δούμε άραγε;
Διαδηλώσεις από τύπους που κρατάνε πανό: Ζήτω ο εφησυχασμός, ο καθωσπρεπισμός και η τυπικότητα! Ζήτω η Κατακουζίνα!
:P

«Γιατί όμως πιστεύεις ότι έχουν τόση απήχηση αυτές οι διαφημίσεις;» με ρώτησε η φίλη μου. Μα, επειδή, ο Έλληνας σε αυτήν ακριβώς την Ελλάδα νιώθει άνετα. Στην Ελλάδα της αγαπούλας, του ομορφάντρα μου και της φουκαριάρας της μάνας του. Στην Ελλάδα της δραχμής..
Όχι!
Αρέσουν αυτές οι διαφημίσεις αρέσουν γιατί εκείνη την ώρα τα άλλα κανάλια έχουνε FAB, Dance on the ice ή εκπομπές που σχολιάζουν τις προηγούμενες :P. Και πάλι δεν δέχομαι το ότι υπάρχουν και καλές εκπομπές όπως Μηχανή του χρόνου, Κουτί της Πανδώρας και Εικόνες. Ας αναλογιστούμε λίγο τι χρόνο καταλαμβάνουν οι μεν και οι δε.
Ακόμη και εμένα που συχαίνομαι τα fast food, σουβλάκια κτλ (:redface: - όντως ισχύει... είμαι της αντίληψης φαγητό = πιάτο + πιρούνι :P) προτιμώ να βλέπω τον μπάρμπα τη-μάνα-μου-και-τον-πατέρα-μου-βάζω-μέσα παρά ένα ξανθόμαλλο τέρας να τσακώνεται με μια άλλη διαταραγμένη προσωπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...μέσα ἀπὸ τὴ σελίδα τοῦ κρατικοδίαιτου πασόκου Θεοδωράκη νὰ ἐκφράζεται ...
Τι σχέση έχει ο Μίκης με το protagon; (Ρωτώ να μάθω επειδή δεν ξέρω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τι σχέση έχει ο Μίκης με το protagon; (Ρωτώ να μάθω επειδή δεν ξέρω).

Δὲ μιλῶ γιὰ τὸ Μίκη θεοδωράκη. Μιλῶ γιὰ τὸ Σταῦρο Θεοδωράκη. Ἔπρεπε νὰ τὸ διευκρινίσω, ζητῶ συγγνώμη. Ἡ ἱστοσελίδα εἶναι δική του καὶ τὸ ὄνομά της παραπέμπει στὴ γνωστὴ ἐκπομπή του, τοὺς «Πρωταγωνιστές».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
δεν ξερω τι εκανε η γιαγια σου....αλλα η δικη μου μεγαλωσε 7 παιδια κ 20 εγγονια....και ναι αυτο της ειναι αρκετο,ζητα πιο πολλα,πρωτα απο τον εαυτο σου....αν εσενα σου αρεσει να σε απαξιωνουν για να συζητησεις κ να αντιληφθεις ενα προβλημα....αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να δεχτω κ εγω αυτον τον τροπο....
με θιγει ....δεν με ενδιαφερει το γεματο στομαχι (της μανδαμ)οταν η ψυχη της ειναι αδεια απο ευτυχια και γεματη εμπαθεια γιατι ζηλευει προφανως....το αδειο στομαχι μου,αλλα την γεματη ψυχη μου και απο την αγαπη μου για την χωρα μου.

τωρα τι θα κανουμε? θα μετρησουμε τις γιαγιαδες να δουμε τι και πως?
Απο τον εαυτο μου παντα ζηταω πιο πολλα και πρωτα απαιτω απο εμενα να ειμια σωστος και μετα θα γυρισω διπλα μου.
Δεν με απαξιωνει η μανδαμ η αν θες αυτη ειναι η τελευταια στη ουρα που θα νοιαστω τι κανει.
Με απαξιωνει ο καθε τυπος που βλεπει ενα σωρο πραγματα και προσπερναει αδιαφορος και λεει τι με νοιαζει εμενα?
Με απαξιωνει ο καθενας οταν για χρονια γινοντουσαν απολυσεις και δεν ασχολιοταν γιατι ηταν ΔΥ ειτε ειχε την καβατζα του.
Η μανδαμ σχολιαζει προφανως ατσαλα, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μου, εκεινο που θα κοιταξω πρωτα απο ολα
αν εχουν βαση αυτα που λεει. Δεν το εβαλα για ποιηση ουτε για λογοτεχνικη κριση....

Να ζηλεψει τι ακριβως? λες να μην εχει να φαει? να μην εχει φτιαξει την παρτη της οπως νομιζε καλυτερα?
Μηπως ψαχνουμε να βρουμε ταπεινα ελατηρια για να αποδομησουμε την αποψη της?

Τελος το να πεις αγαπαω την χωρα μου δεν ειναι μονο ο δικος σου τροπος, κατοχυρωμενος.
Εγω πχ μπορει να την αγαπαω με την κριτικη μου η με τα σχολια μου.
Η αγαπη προς κατι δεν εχει αποκλειστικοτητα ουτε συγκεκριμενη εκφραση. Νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Θα πει κανεις η ελλαδα εχει ολα τα στραβα? και εξω ειναι παναγιες?
οχι δεν το νομιζω, αλλα πια εκτιμω οτι στην ελλαδα η κολεξιον εχει μπαταρει ασχημα....
και σε αυτο εχεις ευθυνες και εσυ και εγω. :hmm:
:D:D:D: Αν ήταν να κοινωνώ με τους ανθρώπους που έχουν μόνον προτερήματα, προφανώς και δεν θα ανήκα σε καμία μα καμία κοινωνία, αλλά μάλλον θα επέλεγα την θέση του Ροβινσώνα, πριν συναντήσει τον Παρασκευά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οταν δεν σου αρεσει κατι,εχεις δυο(η τρεις επιλογες):
Η ευκολη:Το αποδεχεσαι(αλλαζεις εσυ δηλαδη)
Η δυσκολη:Προσπαθεις να το αλλαξεις εσυ(αν και σπανια επιχειρατε)
Η αδιαφορη:Δεν κανεις τιποτα.

Ενταξει,δεν ειμαστε η τελεια χωρα,αλλα ουτε και η χειροτερη. Το θεμα ειναι τι κανουμε απο εδω και περα. Το αφηνουμε,η κανουμε κατι για να αλλαξει??
Δεν λεω οτι εν μια νυκτι θα αλλαξουν ολα και θα γινουμε ουτοπια.Το αντιθετο,θελει χρονο,πολυ χρονο,σχεδον μια γενεια χρειαζεται για να αλλαξει η κατασταση.
Γιατι σε τετοιες περιπτωσεις δεν λειτουργουν πασαλειματα.Πρεπει να αλλαξει η γενικη παιδεια και προοπτικη που βλεπει ο Ελληνας τα γινεσθαι στη χωρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
να ζηλεψει οτι εγω ζω σε μια χωρα,που παρολα τα λαθη μας,την αγαπω....ενω αυτη οχι....
να ζηλεψει οτι εγω αγαπω τα χωριουδακια,κ τον κοπο που εριξαν οι ανθρωποι για να τα χτισουν...ενω αυτη οχι
να ζηλεψει οτι εγω βρισκω νοημα να προσπαθησω ,....ενω αυτη οχι
να ζηλεψει οτι εγω αναγνωριζω τις προσπαθειες των συμπολιτων μου,παλαιοτερων και τωρινων....ενω αυτη οχι
να ζηλεψει οτι εγω συνειδητα μενω στην Ελλαδα κ ξερω οτι μου αρεσει εδω κ χρονια,εχω επιγνωση του εαυτου μου,ενω αυτη οχι
και τελος
να ζηλεψει οτι εγω τρωω βρωμικο απο την καντινα εξω απο την τουμπα....ενω αυτη οχι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
:D:D:D: Αν ήταν να κοινωνώ με τους ανθρώπους που έχουν μόνον προτερήματα, προφανώς και δεν θα ανήκα σε καμία μα καμία κοινωνία, αλλά μάλλον θα επέλεγα την θέση του Ροβινσώνα, πριν συναντήσει τον Παρασκευά!




Δεν ειπα οτι αναμεσα τον Ροβινσωνα και το υπερανθρωπο του Νιτσε δεν υπαρχουν κλιμακες
που θα ενιωθα αρκετα ανετα. Αν συγκρινεις ομως την ευρωπη στην ελλαδα θα καταληξουμε να βλεπουμε
διπλα μας Ροβινσωνες.... δεν νομιζω οτι θες κατι τετοιο σωστα?

Οταν δεν σου αρεσει κατι,εχεις δυο(η τρεις επιλογες):
Η ευκολη:Το αποδεχεσαι(αλλαζεις εσυ δηλαδη)
Η δυσκολη:Προσπαθεις να το αλλαξεις εσυ(αν και σπανια επιχειρατε)
Η αδιαφορη:Δεν κανεις τιποτα.

Ενταξει,δεν ειμαστε η τελεια χωρα,αλλα ουτε και η χειροτερη. Το θεμα ειναι τι κανουμε απο εδω και περα. Το αφηνουμε,η κανουμε κατι για να αλλαξει??
Δεν λεω οτι εν μια νυκτι θα αλλαξουν ολα και θα γινουμε ουτοπια.Το αντιθετο,θελει χρονο,πολυ χρονο,σχεδον μια γενεια χρειαζεται για να αλλαξει η κατασταση.
Γιατι σε τετοιες περιπτωσεις δεν λειτουργουν πασαλειματα.Πρεπει να αλλαξει η γενικη παιδεια και προοπτικη που βλεπει ο Ελληνας τα γινεσθαι στη χωρα του.

εγω παντα προτιμω τα δυσκολα, γιατι τα ευκολα τα βαριεμαι,
αλλα δεν μιλαω για μενα.

Αυτο το οτι δεν ειμαστε η χειροτερη πως το στηριζεις?
Εαν θες μπορω να ασχοληθω κανα μισαωρο να μαζεψω ευρωπαικους δεικτες να το συζητησουμε.
Στα προχειρα απεξω θυμαμαι οτι η Ισπανια ειναι χειροτερη σε δεικτη ανεργιας αυτο και τιποτα αλλο.
(το οποιο συντομα και αυτο δεν θα ισχυει με το μνημονιο 2)

Δεν ξερω ποσο χρονο θελει, οχι δεν νομιζω μια γενια ακριβως.
Μπορει λιγοτερο - μπορει περισσοτερο, ποιοτικο ειναι το θεμα οχι ποσοτικο.
Αν δεν υπαρχουν ενεργοι πολιτες, τοτε ο χρονος συναντα το απειρο.....

να ζηλεψει οτι εγω ζω σε μια χωρα,που παρολα τα λαθη μας,την αγαπω....ενω αυτη οχι....
να ζηλεψει οτι εγω αγαπω τα χωριουδακια,κ τον κοπο που εριξαν οι ανθρωποι για να τα χτισουν...ενω αυτη οχι
να ζηλεψει οτι εγω βρισκω νοημα να προσπαθησω ,....ενω αυτη οχι
να ζηλεψει οτι εγω αναγνωριζω τις προσπαθειες των συμπολιτων μου,παλαιοτερων και τωρινων....ενω αυτη οχι
να ζηλεψει οτι εγω συνειδητα μενω στην Ελλαδα κ ξερω οτι μου αρεσει εδω κ χρονια,εχω επιγνωση του εαυτου μου,ενω αυτη οχι
και τελος
να ζηλεψει οτι εγω τρωω βρωμικο απο την καντινα εξω απο την τουμπα....ενω αυτη οχι:P



ενταξει πηρες φορα και αυθαιρετεις μαλλον....
που ξερεις αν ολα αυτα που αναφερεις δεν τα κανει και η ιδια?
Μπορει να αγαπαει εξισου την χωρα αλλα οχι τους πολιτες.
Μπορει επισης να αγαπαει τα χωριουδακια....
επισης αυτο το αρθρο της να το εχει σαν προσπαθεια....
επισης μπορει να αναγνωριζει σωστες προσπαθειες ενσταση εδω, για τις λαθος προσπαθειες λες κατι?
πως ξερουμε που μενει? η τι τρωει? και το βρωμικο δεν βλεπω τι κριτηριο εχει..... :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι αναμεσα τον Ροβινσωνα και το υπερανθρωπο του Νιτσε δεν υπαρχουν κλιμακες
που θα ενιωθα αρκετα ανετα. Αν συγκρινεις ομως την ευρωπη στην ελλαδα θα καταληξουμε να βλεπουμε
διπλα μας Ροβινσωνες.... δεν νομιζω οτι θες κατι τετοιο σωστα?


]
εγω παντα προτιμω τα δυσκολα, γιατι τα ευκολα τα βαριεμαι,
αλλα δεν μιλαω για μενα.

Αυτο το οτι δεν ειμαστε η χειροτερη πως το στηριζεις?
Εαν θες μπορω να ασχοληθω κανα μισαωρο να μαζεψω ευρωπαικους δεικτες να το συζητησουμε.
Στα προχειρα απεξω θυμαμαι οτι η Ισπανια ειναι χειροτερη σε δεικτη ανεργιας αυτο και τιποτα αλλο.
(το οποιο συντομα και αυτο δεν θα ισχυει με το μνημονιο 2)

Δεν ξερω ποσο χρονο θελει, οχι δεν νομιζω μια γενια ακριβως.
Μπορει λιγοτερο - μπορει περισσοτερο, ποιοτικο ειναι το θεμα οχι ποσοτικο.
Αν δεν υπαρχουν ενεργοι πολιτες, τοτε ο χρονος συναντα το απειρο.....





ενταξει πηρες φορα και αυθαιρετεις μαλλον....
που ξερεις αν ολα αυτα που αναφερεις δεν τα κανει και η ιδια?
Μπορει να αγαπαει εξισου την χωρα αλλα οχι τους πολιτες.
Μπορει επισης να αγαπαει τα χωριουδακια....
επισης αυτο το αρθρο της να το εχει σαν προσπαθεια....
επισης μπορει να αναγνωριζει σωστες προσπαθειες ενσταση εδω, για τις λαθος προσπαθειες λες κατι?
πως ξερουμε που μενει? η τι τρωει? και το βρωμικο δεν βλεπω τι κριτηριο εχει..... :popcorn:

Πως ξερω οτι δεν τα κανει;;;;μα τα λεει.....το βρωμικο;;;;μα με αφορμη αυτο δεν εγραψε την αποψη της;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν πρόλαβα να διαβάσω το υπόλοιπο θέμα. Κόλλησα σε αυτό το απίστευτο κείμενο, που πάσχει κατά τη γνώμη μου, από τα ίδια χαρακτηριστικά τα οποία κατακρίνει. Ίσως και από μερικά ακόμη απεχθέστερα. Το υπεράνω ας πούμε ύφος του αποικιοκράτη Ευρωπαίου που απευθύνεται σε ιθαγενείς, πλασάροντάς τους χάντρες και καθρεφτάκια. Εκείνη η άθλια ευρωξιπασιά του κακομοίρη που όπως λέει ο ποιητής "Θέλει ακόμη, κι αυτό είναι ωραίο, να παριστάνει τον Ευρωπαίο, στα δυο φορώντας τα πόδια πού' χει, στό 'να λουστρίνι, στ' άλλο τσαρούχι".

Μέσα απ' τις γραμμές του κειμένου, ξεπηδάει ολοζώντανος ο θαυμασμός του Κοτσαμπάση για τον Φαναριώτη και τους ευγενείς Ευρωπαίους φίλους του, μαζί με την απέχθεια που νιώθει για τον φουστανελά πολεμιστή, το ίδιο μένος που έκλεισε στη φυλακή τον Κολοκοτρώνη. Ο Χατζηαβάτης που φιλάει τις κατουρημένες ποδιές των Ευρωπαίων πατερούληδων, ενώ περιφρονεί τους συντοπίτες του, σταβομουτσουνιάζοντας και μόνο με την ιδέα ότι μπορεί να έχει κάτι κοινό μαζί τους. Την πόζα και την πρόζα του αστού, που αφού διαχώρισε επιδεικτικά τη θέση του από τον... λαό (:sick:), μετά τους κουνάει αυστηρά το δάχτυλο, ότι θα τους συγχωρέσει εάν απαρνηθούν τους εαυτούς τους και σταθούν στο ένα πόδι, προσπαθώντας σαν τα σκυλάκια του Παβλόφ να μαϊμουδίσουν τα υψηλά πρότυπα της περιβόητης Ευρώπης. Μιας φαντασιακής Ευρώπης μυθολογικά εξυψωμένης, υπεραπλουστευτικά ωραιοποιημένης και δογματικά εκθειασμένης, που ελάχιστη σχέση έχει με την πραγματικότητα.

Στα μάτια της ονείρωξης του τσανακογλύφτη ευρωαστού and by principal, ο Έλληνας έχει μόνο ελαττώματα και ποτέ προτερήματα. Εκείνα τα έχουν όλα οι Ευρωπαίοι. Όχι οι Άγγλοι, οι Ισπανοί, οι Σουηδοί, οι Γάλλοι, οι Φινλανδοί, οι Ολλανδοί, οι Ιρλανδοί, οι Σκωτσέζοι, οι Ιταλοί, οι Γερμανοί, αλλά οι Ευρωπαίοι γενικώς. Απαλλαγμένος από τα περιττά ειδοποιά στοιχεία που διακρίνουν την τεράστια πολιτισμική βιοποικιλότητα των ευρωπαϊκών λαών, ο Προκρούστειος Ευρωπαίος αποτελεί το ψυχολογικό αντίπαλο δέος του Έλληνα, συγκεντρώνοντας όλα τα καλά και άγια ηθικά και ψυχικά αγαθά, εκεί που εμείς σερνόμαστε στις λάσπες, κάπου στις γκρίζες ζώνες μεταξύ ανθρώπου και υπανθρώπου. Περιττό είναι φυσικά να αναφέρω, ότι αυτό το εκτρωματικό μοντέλο του Προκρούστειου Ευρωπαίου, προσεγγίζει τον Νιτσεϊκό Υπεράνθρωπο, ούτε φυσικά τη στενή σχέση αυτής της εξιδανίκευσης με τα θεμέλια της Εθνικοσοσιαλιστικής ιδεολογίας. Ένας νέος μύθος Αρείας Φυλής πλανάται και πάλι πάνω απ' την Ευρώπη κι εμείς θα πρέπει επιτέλους να πάψουμε να είμαστε εμείς, επειδή βρωμάει λέει ο ιδρώτας μας στην λεπτεπίλεπτη κυρία Πάσχου.

Το κείμενο διαθέτει την υπερφιάλη αφέλεια του επαρχιώτη, που ενώ δεν έφυγε ποτέ απ' το χωριό του και γνωρίζει την πρωτεύουσα από τις ταινίες της Φίνος, την ονειρεύεται σαν τη δική του Γη της Επαγγελίας. Αρχοντοχωριατιά και Μεγαλοϊδεατισμός! Διαθέτει σε μεγάλο βαθμό μονομέρεια, υπεραπλούστευση και συστηματικά μεθοδευμένη παραπληροφόρηση. Αγνοεί επιδεικτικά για παράδειγμα, το γεγονός ότι όλη η αθλιότητα την οποία ζούμε μας προέκυψε μετά από τρεις δεκαετίες συμμετοχής στην ΕΕ και μιας στο Ευρώ, υπό την καθοδήγηση πολιτικών τα μάλα "Ευρωπαίων" - που δεν μιλούσαν ούτε καν σωστά τα Ελληνικά- όπως και ότι όλη η Ευρώπη βρίσκεται σε τεράστια κρίση, οικονομική, κοινωνική και ηθική. Αυτά όμως ακριβώς είναι τα χαρακτηριστικά του λαϊκισμού, τον οποίο υποτίθεται ότι καταδικάζει μετά βδελυγμίας. Τούτη η αναίσχυντη υποκρισία αποτελεί κλασική τακτική των γκεμπελικών μεθόδων, της δικαιωματικής διαχείρισης της πραγματικότητας. Μια από τις καλύτερες στιγμές της σχολής Μανδραβέλη, θα πρέπει η συγγραφέας να πάρει προαγωγή, άξιος ο μισθός της.

Οι άθλιοι προπαγανδιστές κατηγορούν τον ελληνικό λαό για την ίδια την ιδιοσυγκρασία του, η οποία κατά το δικό τους δοκούν είναι από ενοχλητική έως καταστροφική. Αποσιωπούν όμως το γεγονός ότι αυτός ο λαός, καταφέρνει να υπάρχει με ξεχωριστή ταυτότητα εδώ και τέσσερις χιλιάδες χρόνια, χωρίς ποτέ να εξαφανίζεται, ή να υποχωρεί από τον φυσικό του χώρο, απεναντίας έχει την τάση να εξαπλώνεται. Ακόμη κι αν κάποιοι "αριστεροί" μου αντείπουν ότι αυτός ο λαός δεν έχει άμεση γενετική σχέση με τους αρχαίους (πράγμα που ΔΕΝ ισχύει), θ' απαντήσω ότι ακόμη κι έτσι, μπορεί DNA ν' αλλάξαμε, όμως ιδιοσυγκρασία και συνήθειες δεν αλλάξαμε, πράγμα που αποδεικνύει περίτρανα ότι αυτή η συμπεριφορική νόρμα είναι η απόλυτα προσαρμοσμένη στις συνθήκες του περιβάλλοντος, όπως εξίσου καλά προσαρμοσμένοι είναι και οι Γερμανοί στο δικό τους. Καλός ο κοινωνικός Δαρβινισμός όταν συμφέρει τους νεοφιλελεύθερους, όταν όμως τα δόγματά τους έρχονται σε ευθεία αντίθεση με την ίδια τη Δαρβινική θεωρεία, οι πάνσοφοι κάνουν γαργάρα τη δουλειά, εάν δεν ενοχλεί τα ροδοπέταλα ματάκια σας η λαϊκή έκφραση που χρησιμοποίησα ο άθλιος πιθηκοειδής Ελληναράς.

Διαβάζοντας το κείμενο, συνειδητοποίησα ότι δεν μου αρέσει η Ελλάδα. Η Ελλάδα των ξιπασμένων, των εθελόδουλων, των οσφυοκαμπτών, των διεφθαρμένων κολλαριστών πουκάμισων, των τσανακογλυφτών, του κομματισμού, της υποτέλειας, της αποτυχίας, της συστηματικά καλλιεργημένης ανικανότητας και απαξίωσης των πάντων. Μισώ την Ελλάδα των Ολυμπιακών Αγώνων, των χρηματιστηρίων, του μεγάλου ξεπουλήματος, της υπερκαταναλωτικής αφασίας, των λαμογίων, του ενδοτισμού, της εξάρτησης, της δόσης, της πουτάνας της δόσης. Μισώ την Ελλάδα του Ευρώ, εκείνην που η συγγραφέας και οι όμοιοί της ορέγονται, ονειρεύονται και κατασκευάζουν σε κάθε βήμα, την Ελλάδα της σήψης, αφού οι προνύμφες θέλουν σαπισμένη σάρκα για να τραφούν και ν' αναπτυχθούν. Κατόπιν μεταμορφώνονται, εξυψώνονται επάνω σε αραχνοΰφαντα φτέρά κι αρχίζουν λάγνα να τρέφονται με κόπρανα.

Όσο για τον Ελληναρά, τον λαϊκό δηλαδή Έλληνα; Έχει πολλά κουσούρια, όπως έχουν και όλοι οι άλλοι λαϊκοί τύποι της Ευρώπης. Αν μη τι άλλο μου είναι πιο οικείος από τον Γερμαναρά, τον Αγγλαρά, τον Γαλλαρά ή τον Ολλανδαρά, τον βλάχο Ελβετό και τον ανέκφραστο Σουηδό κι έτσι μου είναι και πιο συμπαθής, συνήθως με κάνει να γελάω, ή ακόμη να ρίχνω κανένα μπινελίκι, άντε καμμία μούντζα, για να συνειδητοποιήσω ότι είμαι κι εγώ αίμα από το αίμα του και ψυχή απ' την ψυχή του κι ότι ακόμη και αν μου βρωμάει η μασχάλη του, θα σταθώ στο πλευρό του και θα τον υπερασπιστώ με ό,τι έχω. Εσείς εάν θέλετε, υπερασπιστείτε τους Γερμανούς ή τους Άγγλους, η ιστορία θα δείξει ποιοι ήταν οι κιοτήδες κι οι προδότες και ποιοι όχι.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς
Όττο

ΥΓ: Καμμία αιχμή κατά του συνομιλητή, απεναντίας θεωρώ πολύ καλή πρωτοβουλία του που μας το έθεσε προς συζήτηση. Ζητώ συγνώμη που δεν πρόλαβα να διαβάσω κανέναν άλλον, αλλά με το κείμενο αυτό δεν μπορούσα να κρατηθώ πριν απαντήσω. Σκόπευα να γράψω ένα ακόμη σεντόνι, όπου θα κατέρριπτα ένα προς ένα τα σημεία του σαθρού αυτού λίβελου, όμως νομίζω ότι τελικά δεν αξίζει περισσότερο κόπο. Θα σχολιάσω μόνο ένα σημείο, το οποίο θεωρώ ως το αποκορύφωμα του προπαγανδιστικού οίστρου της συγγραφέως:

04/02/2012
της Χριστίνας Ταχιάου
Το θέμα είναι ότι ο «ενήλικος» έχει περάσει στο άλλο άκρο. Θέλει τάξη, ησυχία, τυπικότητα κι αξιοκρατία.
Ησυχία, Τάξις, Ασφάλεια (βάζουμε και μια αξιοκρατία για ξεκάρφωμα. Ποια αξιοκρατία θέλετε κυρία μου, εκείνη του Γιωργάκη ή εκείνη του Μπουμπούκου; ). Εάν σας θυμίζει κάτι αυτό το τρίπτυχο, οι συνειρμοί δικοί σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Πως ξερω οτι δεν τα κανει;;;;μα τα λεει.....το βρωμικο;;;;μα με αφορμη αυτο δεν εγραψε την αποψη της;;;;



το αποκλειω να μην εχει φαει βρωμικο,
η διαφημιση ειναι η αφορμη για να θιξει τα κακως κειμενα οπως τα καταλαβαινει.
Ετσι το καταλαβα εγω δηλαδη.

ΥΓ: Καμμία αιχμή κατά του συνομιλητή, απεναντίας θεωρώ πολύ καλή πρωτοβουλία του που μας το έθεσε προς συζήτηση. .

οντως καμια αιχμη επισης.....
παρολα αυτα απορω που τα διαβασες ολα αυτα, προφανως διαβαζουμε αλλιως.
Δεν ξερω αν εχει νοημα να σου απαντησω γραμμη παρα γραμμη, αν σε ενδιαφερει,
εχω απαντησεις που θα σε καλυψουν, ασχετως αν διαφωνεις,
αλλωστε το ποιντ μου δεν ειναι σωνει και καλα να συμφωνησουμε.

Αν σε ενδιαφερει πες μου να το κανω...
παω να φερω μια μπυριτσα και ειμαι ετοιμος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Μα ολο τα ιδια λεει που ακουμε εδω και τοσο καιρο

Για τον ομορφαντρα,την λιγδα κτλ που λεει διαφωνω ομως.Αλλα αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα,γιατι και τα γηπεδα μαρεσουν και την αριστοκρατεια και την χλιδα αντιπαθω.

Δεν βρισκω κατι το τοσο αρνητικο σε αυτα.Ισως η ελειψη ποιοτητας και θα συμφωνησω.Αλλα εγω το βλεπω σαν διασκεδαση ολο αυτο που δεν εκει δεν υπαρχει ποιοτητα για μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ας συνοψισω την συζητηση γιατι αυτη η δημοσιογραφα μας εξυσε τα ... νευρα,

Ας πουμε λοιπον οτι ειναι ξυνη η τυπα,
ολα καλα λοιπον στο βασιλειο της Δανιμαρκιας?
Για να παω να κοιμηθω ευτυχισμενος....
(και πριν απο αυτο να πεταχτω να παρω ενα βρωμικο απο την συγγρου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ας πουμε λοιπον οτι ειναι ξυνη η τυπα,
ολα καλα λοιπον στο βασιλειο της Δανιμαρκιας?

κανείς δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο απλά ο τρόπος που έχει δομηθει το αρθρο της φαίνεται ότι ως συμπέρασμα από τα τόσο κακά που υπάρχουν στην ελλάδα 5-7 σημεία.
τα οποία όμως είναι πέρα για πέρα αντίθετα με όλα τα παραπάνω,μιας και και ο άγγλος πχ. πάει γήπεδο κα ιτρώει βρώμικο.
και ο ιταλο-γαλλο-γερμανός έχει υπάρξει ασπρόμαυρος επαρχιώτης και όαλ τα σχετικά.

αντί λοιπόν να αναθεματίσει μια ανακύκλωση μη-ιδεων και μη-παιδείας που υπάρχει από τον εκάστοτε φορέα διακυβέρνησης ρίχνει το φταίξιμο στον ένα απλό ή και απλοικό αν προτιμάς άνθρωπο και όχι σε αυτούς που ήταν σε θέση να αλλάξουν τα πάσης φύσεως κατεστημένα που υπήρχαν-υπάρχουν.

τελειώντας δεν πρέπει να παραβλέπουμε και την προτροπή παραίτησης που δίνει,μεγάλωσα-θέλω το κεφάλι μου ήσυχο-δεν πειράζει κλπ κλπ.
πως είναι δυνατόν να λές όλα πόσο σε ενοχλουν και έχουν απομακρυνθεί από αυτό που θεωρείς προσωπικά σωστό και να μην προσπαθείς να το αλλάξεις?
ποιο είναι το νόημα αυτού του άρθρου εν τέλει αν ο ίδιος ό γράφων τα έχει φορτώσει στον κόκορα και δεν τον νοιάζει να αλλάξει κάτι λέγοντας ένα απλό "δεν βαριέσαι"

ότι και αν κάνει η κυρία τάδε δεν αλλάζει απολύτως τίποτα,αλλά είναι μια πολύ καλή αφορμή για συζήτηση ώς προς την συνέπεια λόγων-πράξεων κάποιου που έχει και την δύναμη ενός μέσου στο πλάι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
κανείς δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο

δεν το βλεπω.... δεν το βλεπω...


Αρχική Δημοσίευση από kritikaros:
απλά ο τρόπος που έχει δομηθει το αρθρο της φαίνεται ότι ως συμπέρασμα από τα τόσο κακά που υπάρχουν στην ελλάδα 5-7 σημεία.
τα οποία όμως είναι πέρα για πέρα αντίθετα με όλα τα παραπάνω,μιας και και ο άγγλος πχ. πάει γήπεδο κα ιτρώει βρώμικο.
και ο ιταλο-γαλλο-γερμανός έχει υπάρξει ασπρόμαυρος επαρχιώτης και όαλ τα σχετικά.

δεν ειπαν ομως στον αγγλο που λες να παιρνει 500 ευρω, ουτε οτι απολυεται ετσι απο την δουλεια του, ουτε οτι δεν θα εχει μελλον, ακομα τουλαχιστον, γιατι αυριο ερχεται η σειρα του.

Αρχική Δημοσίευση από kritikaros:
αντί λοιπόν να αναθεματίσει μια ανακύκλωση μη-ιδεων και μη-παιδείας που υπάρχει από τον εκάστοτε φορέα διακυβέρνησης ρίχνει το φταίξιμο στον ένα απλό ή και απλοικό αν προτιμάς άνθρωπο και όχι σε αυτούς που ήταν σε θέση να αλλάξουν τα πάσης φύσεως κατεστημένα που υπήρχαν-υπάρχουν.

οπα οπα.... μισο λεπτο.... οκ κακη και και κακιστη η διακυβερνηση και συμφωνουμε.
αυτος ο απλοικος ανθρωπος ΤΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΕΧΕΙ αν εχει?
Φτασαμε στο ζουμι τις διαφωνιας μας....
Γιατι βαφτιζεις αυτο τον ανθρωπο απλο? καθολου απλος δεν ειναι και οι ευθυνες του ειναι τεραστιες.

Και λυπαμαι πολυ αλλα σε ολες (εκτος αν μου ξεφυγε κατι) τις απαντησεις που διαβασα,
ειναι να μιλανε για τον απλο ανθρωπο......!!!!!!!!!
Τον απλο αυτο ανθρωπο, που ποτε δεν ψηφιζε, ποτε δεν εσκυψε το κεφαλι, ποτε δεν εγλειψε, δεν ρουφιανεψε δεν.... δεν....



σορρυ αλλα παρακατω δεν συνεχιζω,
αν αρχισουμε να βγαλουμε την στρουθοκαμηλο απο μεσα μας,
θα υπαρχει καλυτερη συζητηση.........

Αρχική Δημοσίευση από kritikaros:
τελειώντας δεν πρέπει να παραβλέπουμε και την προτροπή παραίτησης που δίνει,μεγάλωσα-θέλω το κεφάλι μου ήσυχο-δεν πειράζει κλπ κλπ.
πως είναι δυνατόν να λές όλα πόσο σε ενοχλουν και έχουν απομακρυνθεί από αυτό που θεωρείς προσωπικά σωστό και να μην προσπαθείς να το αλλάξεις?
ποιο είναι το νόημα αυτού του άρθρου εν τέλει αν ο ίδιος ό γράφων τα έχει φορτώσει στον κόκορα και δεν τον νοιάζει να αλλάξει κάτι λέγοντας ένα απλό "δεν βαριέσαι"

ότι και αν κάνει η κυρία τάδε δεν αλλάζει απολύτως τίποτα,αλλά είναι μια πολύ καλή αφορμή για συζήτηση ώς προς την συνέπεια λόγων-πράξεων κάποιου που έχει και την δύναμη ενός μέσου στο πλάι του


Το τελευταιο σχολιο μου, εχει να κανει οτι με αυτα και με αυτα,
εχω φαει δυο μειωσεις μισθων, πιθανον να πεταχτω και στο δρομο αλλα στην καλυτερη των περιπτωσεων
θα εχω χασει το 40% στην αγοραστικη μου δυναμη.
Εν ολιγεις ενα μαυρο μελλον.

Και εκνευριζομαι γιατι τα τελευταια 20 χρονια εχω φαει τα ποδια μου ειτε να πηγαινω σε διαδηλωσεις, ειτε σε φορεις οπου ειχαν αναγκη,ειτε να κανω την κριτικη μου εκει που επρεπε.
Δεν ψηφισα κανενα κυβερνητικο κομμα, δεν εγλυψα ποτε μου σε καμια δουλεια και οτι αποκτησα το εκανα με πολυ κουραση.
Και ερχεσαι και μου μιλας για τον απλο ανθρωπο....
Ισια και ομοια ειμαστε?

Δεν νομιζω...... δεν νομιζω καθολου θα ελεγα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
προφανώς και εχει τεράστιες ευθύνες δεν μπήκαν με το έτσι θέλω στη βουλή οι άλλοι και κάνουν τα δικά τους.

όπως επίσης δεν είσια ο μόνος που του έριξαν τον μισθό στα ταρταρα ούτε ο μόνος που έχει φάει τα πόδια του στις πορείες.


ΑΛΛΑ ο άνθρωπος επειδή από τη φύση του είναι κοπρόσκυλο και βαριέται είναι στο 99.98% των περιπτώσεων όπως μάθει.
και όταν αυτό ισχύει για το τώρα,το βλέπω από συμμαθητές-συμφοιτητές μου αυτό,πόσο μάλλον πριν 20-30-40 χρόνια σε ένα χωριό όπου δεν ήξεραν να διαβάζουν και το μείζον ζήτημα θα ήταν κάτι του στυλ για τί έβγαλε μισό ποτήρι γάλα παραπάνω η κατσίκα σου από την δική μου.

όταν σε αυτούς λοιπόν τους ανθρώπους έλεγαν δήλωσε 20 τόνους λάδι για να πάρεις επιδότηση ή 15 στρέμματα παραπάνω μπαμπάκι και καπνό επειδή πεινούσαν το έκαναν,και μετά η επόμενη γενιά είχε πλέον μάθει έτσι ότι είμαστε μαγκες και τα κονομάμε χωρίς να κάνουμε τίποτα.

όλο αυτό είναι θέμα εγωισμού και έλλείματος παιδείας.
ο απλός άνθρωπος είναι αυτός που δεν μπορεί να διαβάσει πίσω από τις γραμμές ενός κειμένου,δεν το λέω επικριτικά απλά είναι δεδομένο ότι υπάρχουν,οι οιπόλοιποι είναι εκ πεποιθήσεως βλάκες και προσωπικά δεν τους λυπάμε καθόλου.

από την άλλη όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι για να πας ενάντια στο ρεύμα θέλει ιδιαίτερη προσπάθειες και ψυχικά αποθέματα,όπως επίσης και κάποια θετική επιρροή για να παραδειγματίζεσαι αν αυτό δεν υπάρχει στο κοντινό σου περιβάλον.

δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα παιδιά πχ. στη βέροια διαβάζουν και έχουν την πιο προσεγμένη βιβλιοθήκη της ελλάδας.
εχει κάτι το νερό?
τα ψεκάζουν τίποτα?

προφανώς και όχι απλά βρέθηκαν 2-3-5-10 άνθρωποι με ένα πλάνο-όραμα και έχει περάσει όλο αυτό στα παιδιά,δίνοντάς τους ένα πολύ πιο διευρυμένο πεδίο σκέψης και αντίληψης από ότι χωρίς την βιβλιοθηκη αυτήν.
δηλαδή και η συγκυρίες παίζουν το ρόλο τους.

δεν εξισώνω τις καταστάσεις προφανώς απλά δίνω παράδειγμο που σίγουρα είναι γνωστό σε πολλούς για να γινω πιο σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top