Πρόθεση ψήφου - Αύγουστος & Σεπτέμβριος 2013

Πρόθεση ψήφου - Αύγουστος & Σεπτέμβριος 2013

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 133)
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.0%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Δράση

    Ψήφοι: 4 3.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 23 17.3%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 14 10.5%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 32 24.1%
  • Χρυσή αυγή

    Ψήφοι: 16 12.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 8.3%
  • Λεύκο

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 11 8.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Λολ, δεν το πιστεύω ότι το 2013 υπάρχουν ακόμα "φοιτητές" που υποστηρίζουν ένα ολοκληρωτικό κράτος που αλώθηκε από το σταλινισμό και έγινε άλλη μία δικτατορία. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Λολ, δεν το πιστεύω ότι το 2013 υπάρχουν ακόμα "φοιτητές" που υποστηρίζουν ένα ολοκληρωτικό κράτος που αλώθηκε από το σταλινισμό και έγινε άλλη μία δικτατορία. :whistle:
Το 2013 υπάρχουν Φοιτητές που ανά πάσα στιγμή μπορεί να σταματήσουν να είναι Φοιτητές επειδή οι γονείς τους δε θα μπορούν να καλύψουν τις στοιχειώδεις ανάγκες μιας οικογένειας. Το γεγονός αυτό δε συμβαδίζει με την τεχνολογική και επιστημονική εξέλιξη του 2013 ούτε στο ελάχιστο. Για την κατάσταση αυτή κάτι φταίει. Αυτοί λοιπόν οι Φοιτητές προσπαθούν μελετώντας ιστορία, οικονομία και φιλοσοφία να βρουν τι είναι αυτό που φταίει και πως αντιμετωπίζεται. Ε είναι πολλοί εκείνοι οι αμόρφωτοι, σε αντίθεση με εσένα, που καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι φταίει ο καπιταλιστικός τρόπος παραγωγής και ότι για το συμφέρον το δικό τους και του 95% του πληθυσμού πρέπει να ακολουθηθεί ένας άλλος δρόμος ανάπτυξης με τα μέσα παραγωγής κοινωνικοποιημένα και την εργατική τάξη με τα σύμμαχα λαικά στρώματα στην εξουσία για την εργατική δημοκρατία.
Στην ΕΣΣΔ οι εργάτες και οι αγρότες αποφάσιζαν για την τύχη τους στα Σοβιέτ χωρίς εκμεταλλευτές στο σβέρκο τους. Είχαν καθολική και δωρεάν εκπαίδευση, υγεία και στέγαση.Κανείς δε λέει ότι δεν έγιναν υπερβολές ή ότι δεν υπήρχαν κακώς κείμενα και μάλιστα πολλά, τα οποία εμφανίστηκαν με τις καπιταλιστικές αναδιαρθρώσεις του 56, ιδιαίτερα υπό συνθήκες όξυνσης της ταξικής πάλης (π.χ. κολεκτιβοποίηση), αλλά οι υπερβολές αυτές δεν αναιρούν την πολύ μεγάλη προσφορά του σοσιαλισμού τον 20ό αιώνα στους εργαζόμενους όλων των χωρών καθώς υπό τον κίνδυνο των σοσιαλιστικών επαναστάσεων με φάρο την ΕΣΣΔ γίνονταν και παραχωρήσεις στα καπιταλιστικά κράτη.
Επειδή το να περιγράψω την κατάσταση στην ΕΣΣΔ σε ένα μήνυμα είναι απλά αδύνατο και επειδή αν κάναμε την ίδια συζήτηση πριν από κάνα χρόνο μάλλον θα συμφωνούσαμε, θα σου προτείνω να κάτσεις και να μελετήσεις τα ιστορικά δεδομένα από μια ποικιλία πηγών και με βάση την τάξη στην οποία ανήκεις, γιατί αν έχεις π.χ. πατέρα βιομήχανο με γεια σου με χαρά σου ο καπιταλισμός.
Η κοινωνία μας χωρίζεται σε τάξεις και η δημοκρατία έχει ταξικό πρόσημο. Σήμερα στην Ελλάδα έχουμε αστική δημοκρατία. Αυτή η δημοκρατία είναι δημοκρατία μόνο για εκείνους που κατέχουν την εξουσία δηλαδή τα μέσα παραγωγής βλέπε μονοπώλια, βιομήχανοι, εφοπλιστές κτλ. Το υπόλοιπο 95% του πληθυσμού βιώνει τη συνταγματικά κατοχυρωμένη βία της αστικής τάξης. Βιώνει την ανεργία, τη φτώχεια, την σακατεμένη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και μια άθλια εκπαίδευση. Το ΚΚΕ προτείνει την ανατροπή μέσω κοινωνικής επανάστασης ώστε μια ευρεία λαική συμμαχία που θα αποτελείται από τους εργάτες, τους αγρότες, τους αυτοαπασχολούμενους που τσακίζονται από τα μονοπώλια και τους μισθωτούς εργαζόμενους να καταλάβει την εξουσία για να εγκαθιδρυθεί η σοσιαλιστική-εργατική δημοκρατία όπου ο εργαζόμενος θα παίρνει στο χώρο εργασίας του τις αποφάσεις με γνώμονα την ικανοποίηση των κοινωνικών αναγκών.
Υ.Γ.: Γιατί "φοιτητές";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Υ.Γ.: Γιατί "φοιτητές";

Φίλε μου, τί να σου πω, λυπάμαι που αναπαράγεις την ίδια κασέτα που θα έβγαζε ενδεχομένως κι ο παππούς σου. Δεν ξέρω αν έχεις πέσει θύμα προπαγάνδας ή όχι, εμένα με ενδιαφέρει ότι εκατομμύρια άνθρωποι πέθαναν από το σταλινισμό και το ναζισμό πριν 70 χρόνια, και τη ζωή μου δεν την ανταλλάζω με ένα ξεροκόμματο και μία παράγκα. Κάποιος που δεν έχει στον ήλιο μοίρα με τις σημερινές δομές, ίσως το προτιμήσει. Εγώ όχι και αρνούμαι να ενστερνιστώ πολιτικές απόψεις που σε περίπτωση επικράτησής τους θα με εγκλωβίσουν στην απομονωμένη χώρα μου και θα μου παρέχουν πάνω-κάτω τις ίδιες απολαβές με όλους.

Γιατί έτσι ισχυρίζεσαι, δεν είμαι τράπεζα να έχω όλα τα στοιχεία σου για να σε ταυτοποιήσω και να αποδεχτώ τη φοιτητική σου ιδιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Κοίτα το να ξεκινήσω και εγώ να αερολογώ πετώντας ατάκες παρόμοιες με του Πορτοσάλτε το μόνο εύκολο είναι. Αν θες να συνεχίσεις τη συζήτηση περί ιστορίας άλλαξε thread. Μιας και η αφίσα που λέει για παράδειγμα εργάτη διώξε από το σβέρκο σου τους εκμεταλλευτές σου είναι επίδειξη δύναμης και φανφάρα.

Κοίτα, εγώ στα Ελληνικά, ξέρω ότι αυτό:

κι αυτό:

(και χίλια δυο παρόμοια)
Λέγονται προσωπολατρεία. (ο μαυροπρόβατος που μου παρέθεσες λίγες σελίδες πριν, το λέει: κράτος-διαφημιστής αν θυμάμαι καλά)

Στην ξύλινη γλώσσα μπορεί να λέγονται αλλιώς βέβαια...

Και αυτό για το πορτοσάλτε, πάρτο πίσω. Εγώ δεν σε βρίζω! :P

Το θέμα είναι ότι στην ΕΣΣΔ πρέπει να ασκήσουμε ουσιαστική και επιστημονική κριτική και όχι απλά να την αμαυρώσουμε ως περίοδο.
Το ότι δεν ήταν μεσαίωνας δεν σημαίνει ότι δεν πεθαίναν άνθρωποι όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γενικά είναι αστείο το θέαμα να μιλούν κάποιοι με "νοσταλγική" διάθεση περί ΕΣΣΔ και σταλινισμού αλλά από την ζεστασιά της Ελλάδας με τις καπιταλιστικές ανέσεις. Ας πάνε μια βόλτα σε χώρες που έχουν ενστερνιστεί την σοσιαλιστική ιδέα: Β.Κορέα και να μιλήσουν από εκεί για τον σοσιαλισμό. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι το 2013 υπάρχουν νέοι και όχι μόνο, άνθρωποι που ενστερνίζονται πολιτικές ιδεολογίες που "χρησιμοποιούν" τον άνθρωπο ως μέσο για την επιβίωσή τους δια της βίας. Αν θυμάμαι καλά, είτε σε ναζιστικό είτε σε σοβιετικό καθεστώς εκφράσεις αντίθετη άποψη, σε περιμένουν τα βασανιστήρια και η φυλακή. Για να μην αναφέρω το εκτελεστικό απόσπασμα. Υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που στηρίζουν έμμεσα την ανθρώπινη βία στο όνομα μιας "λαοφιλοφανούς" πολιτικής ιδεολογίας περί κοινωνικής δικαιοσύνης όσων ανήκουν στην πολιτική γραμματεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Φίλε μου, τί να σου πω, λυπάμαι που αναπαράγεις την ίδια κασέτα που θα έβγαζε ενδεχομένως κι ο παππούς σου. Δεν ξέρω αν έχεις πέσει θύμα προπαγάνδας ή όχι, εμένα με ενδιαφέρει ότι εκατομμύρια άνθρωποι πέθαναν από το σταλινισμό και το ναζισμό πριν 70 χρόνια, και τη ζωή μου δεν την ανταλλάζω με ένα ξεροκόμματο και μία παράγκα. Κάποιος που δεν έχει στον ήλιο μοίρα με τις σημερινές δομές, ίσως το προτιμήσει. Εγώ όχι και αρνούμαι να ενστερνιστώ πολιτικές απόψεις που σε περίπτωση επικράτησής τους θα με εγκλωβίσουν στην απομονωμένη χώρα μου και θα μου παρέχουν πάνω-κάτω τις ίδιες απολαβές με όλους.

Γιατί έτσι ισχυρίζεσαι, δεν είμαι τράπεζα να έχω όλα τα στοιχεία σου για να σε ταυτοποιήσω και να αποδεχτώ τη φοιτητική σου ιδιότητα.
Άμα ο άνθρωπος μπορεί να μπει σε γόνιμο διάλογο με επιχειρήματα φαίνεται. Ναι να ξέρεις θύμα προπαγάνδας έχω πέσει. Της προπαγάνδας που ονομάζεται αγάπη για τη γνώση, την ιστορία, τη φιλοσοφία, την οικονομία και πολλά άλλα. Συμπόνια και αλληλεγγύη για τον άνθρωπο που κάθε μέρα το εκμεταλλευτικό σύστημα που εσύ προτιμάς τον στέλνει στην κόλαση. Ούτε για ξεροκόμματο μίλησα, ούτε για παράγκα. Αυτά τα δίνει και ο καπιταλισμός σε αρκετό κοσμάκη σήμερα. Μίλησα και μιλάω για μια άλλη κοινωνία, για μια ανώτερου τύπου δημοκρατία όπου κουμάντο θα κάνουν εκείνοι που παράγουν και όχι οι εκμεταλλευτές. Όπου η επιστήμη θα είναι σε πρώτο πλάνο και θα ακμάζει όντας στην υπηρεσία του λαού και της εξουσίας του. Όπου όλοι οι εργαζόμενοι θα ζουν με βάση την τεχνολογική και επιστημονική πρόοδο και όχι ως σκλάβοι τον 21ο αιώνα. Μια συμβουλή μόνο γιατί σε πολιτική συζήτηση ξέρω ότι δε θα μπεις: κάτσε και σκέψου τι έχεις διαβάσει, ποιες είναι οι πηγές σου και ποιος έχει υποπέσει στην τελική θύμα προπαγάνδας.
Έλα με έπιασες, είμαι στέλεχος του ΚΚΕ και πληρώνομαι για να απαντάω στο ischool. Έξυπνο που είσαι βρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Άμα ο άνθρωπος μπορεί να μπει σε γόνιμο διάλογο με επιχειρήματα φαίνεται. Ναι να ξέρεις θύμα προπαγάνδας έχω πέσει. Της προπαγάνδας που ονομάζεται αγάπη για τη γνώση, την ιστορία, τη φιλοσοφία, την οικονομία και πολλά άλλα. Συμπόνια και αλληλεγγύη για τον άνθρωπο που κάθε μέρα το εκμεταλλευτικό σύστημα που εσύ προτιμάς τον στέλνει στην κόλαση. Ούτε για ξεροκόμματο μίλησα, ούτε για παράγκα. Αυτά τα δίνει και ο καπιταλισμός σε αρκετό κοσμάκη σήμερα. Μίλησα και μιλάω για μια άλλη κοινωνία, για μια ανώτερου τύπου δημοκρατία όπου κουμάντο θα κάνουν εκείνοι που παράγουν και όχι οι εκμεταλλευτές. Όπου η επιστήμη θα είναι σε πρώτο πλάνο και θα ακμάζει όντας στην υπηρεσία του λαού και της εξουσίας του. Όπου όλοι οι εργαζόμενοι θα ζουν με βάση την τεχνολογική και επιστημονική πρόοδο και όχι ως σκλάβοι τον 21ο αιώνα. Μια συμβουλή μόνο γιατί σε πολιτική συζήτηση ξέρω ότι δε θα μπεις: κάτσε και σκέψου τι έχεις διαβάσει, ποιες είναι οι πηγές σου και ποιος έχει υποπέσει στην τελική θύμα προπαγάνδας.
Έλα με έπιασες, είμαι στέλεχος του ΚΚΕ και πληρώνομαι για να απαντάω στο ischool. Έξυπνο που είσαι βρε.

Πώς ξέρεις τα θέλω ενός οποιουδήποτε ανθρώπου και ποιος είσαι εσύ που θα σταματήσεις τα όνειρα στο όνομα μιας ιδεολογίας-ισότητας. Σε μια κοινωνία δεν παράγουν όλοι το ίδιο. Άλλος εργάζεται σοβαρά, άλλος κοροϊδεύει αντί να εργάζεται, άλλος κλέβει, άλλος είναι απατεώνας,...κοκ. Κανένας άνθρωπος δεν ζει και δεν εργάζεται με τα ίδια δεδομένα.

Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Προσπαθεί μέσω της μόρφωσής του, της παιδείας του να μπορέσει να δημιουργήσει τη ζωή του με βάση την εξέλιξη και την πρόοδο. Αυτομάτως η πρόοδος δημιουργεί "ταξική" ανισότητα. Ο δογματισμός, η προσωπολατρεία, η ευνοιοκρατία, ο βίαιος κομματικός φασισμός δημιουργούν τον μεσαίωνα που βίωσαν λαοί στο παρελθόν χωρίς να φταίνε και το πλήρωσαν με τη ζωή τους.

Πάλι και εκεί, οι λεπτές έννοιες της διανόησης έμειναν ως άλλοθι της εξουσίας. Η εξουσία έπρεπε και πρέπει να έχει φιλοσοφικό υπόβαθρο για να "ξεσηκώνει" τον όχλο. Η ουσία της εξουσίας ήταν αυτή που ήταν πάντα: δικαιώματα υπεράνω του νόμου, επί του εξουσιαζόμενου. Είτε μιλάμε για κρατικούς διευθυντές των εργοστασίων σοβιετικών χωρών είτε μιλάμε για την εκτελεστική "μαφία" του πολιτικού γραφείου σε σοβιετικές χώρες. Το ίδιο σενάριο και σε άλλα καθεστώτα: ναζιστικά, βασιλικά, κοινοβουλευτικά. Πάλι το μέλι ήταν και είναι γλυκό. Αρέσει. Τρώνε με όλη την παλάμη βουτηγμένη μέσα.

Δεν είδα κανέναν να πλούτισε ούτε από τον σοβιετισμό. Οι έξυπνοι που ηγήθηκαν έζησαν καλά και ο λαός στην απέξω της εξουσίας, μαρτύρησε. Πάλι φορολογία δυσβάσταχτη υπήρχε. Πάλι ο λαός πλήρωνε τη ζωή του. Οι ιδέες κατά ένα περίεργο τρόπο παραμένουν ιδέες, όταν τις αναπαράγεις τελείως φιλοσοφικά "κατά τας γραφάς" εξαιρώντας τις προσωπικές σου επιθυμίες. Ή ζείς με την ιδεολογία στην πράξη, προσαρμόζοντας την ζωή σου με αυτήν ή απλά είσαι ένας φιλόσοφος ωραίων ιδεών. Ακούμε μια ακατάσχετη υποσχεσιολογία, ότι το άλλο "μαγαζί" έχει καλύτερα προϊόντα και σε καλύτερες τιμές. Όμως η εξυπηρέτηση είναι εξίσου απάνθρωπη. Το εμπόρευμα "κοινωνικό μοντέλο" τελείως ανεδαφικό. Αποτυχημένο λόγω ανθρώπινων ατελειών και υποκειμενικών προσωπικών επιθυμιών. Η ανθρώπινη σκέψη, το όνειρο, δεν "φυλακίζονται".

Στον σταλινισμό-ναζισμό δεν υπάρχουν επιθυμίες αλλά η "στρατιωτική" διαταγή. Ζεις με πειθαρχία στο όνομα του γενικού γραμματέα και της αυλής του. Ή χειροκροτείς ή σε "εξαφανίζουν" στο όνομα της κοινωνικής δικαιοσύνης-ισότητας. Στην πράξη της ζωής, ο κάθε άνθρωπος προσπαθεί να ξεφύγει από την καθημερινότητά του, να βελτιώσει τη ζωή του. Να γίνει ένας καλύτερος άνθρωπος, άσχετα αν αποτυγχάνει πολλές φορές. Η ταξική διαφορά δημιουργείται επειδή ο κάθε άνθρωπος νιώθει εσωτερικά ελεύθερος από "ιδεολόγους" ποιμένες, και προσπαθεί με τον δικό του τρόπο γι' αυτό. Με τα δικά του ήθη και αξίες. Ακόμη και ο αρχηγός κάποιας πρωτόγονης φυλής (ως προς τον τεχνολογικό υλικό πολιτισμό) ζει καλύτερα από τους υπηκόους της φυλής του. Έχει καλύτερες "εισπράξεις".

Δεν μπορώ να βάλω κανένα καθεστώς οποιασδήποτε απόχρωσης πάνω από την ανθρώπινη ελευθερία, την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Όλα τα κομματικά "μαγαζιά" χρειάζονται πελατεία για να επιβιώσουν: αρχή της αγοράς. Ο διπλανός κράχτης λέει το ίδιο πράγμα αλλά με άλλα λόγια. Θέλει και αυτός την πελατεία του. Ο άνθρωπος πρέπει πρώτα να απεμπλακεί από τα ελαττώματά του και να κάνει αυτογνωσία των πράξεών του στον άμεσο περίγυρό του...εκεί βρίσκεται η λύση.

Υ.Γ. Ο β' ενικός δεν αναφέρεται σε σένα προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ στα Ελληνικά, ξέρω ότι αυτό:

κι αυτό:

(και χίλια δυο παρόμοια)
Λέγονται προσωπολατρεία. (ο μαυροπρόβατος που μου παρέθεσες λίγες σελίδες πριν, το λέει: κράτος-διαφημιστής αν θυμάμαι καλά)

Στην ξύλινη γλώσσα μπορεί να λέγονται αλλιώς βέβαια...

Και αυτό για το πορτοσάλτε, πάρτο πίσω. Εγώ δεν σε βρίζω! :P


Το ότι δεν ήταν μεσαίωνας δεν σημαίνει ότι δεν πεθαίναν άνθρωποι όμως...
Το βίντεο του μαυροπρόβατου που ανέβασα μιλούσε για την ξύλινη γλώσσα δεν ανέβασα το βίντεο για το ΚΚΕ. Άρα και οι αφίσες του Τσε, του Λένιν, του Μαρξ και λοιπών ως πρωσοπολατρεία εκλαμβάνονται; Δε σου λέω ότι δεν υπήρξαν υπερβολλές και τραγικά λάθη. Αλλά το να χρησομοποιείς αυτές τις υπερβολλές για να αμαυρώσεις όλη την περίοδο πάει πολύ. Για να λες ότι πέθαινε κόσμος από την πείνα στην ΕΣΣΔ υποθέτω ότι έχεις ιστορικές πηγές στις οποίες βασίζεσαι. Αλλά έχεις δεν έχεις ψάξε και λίγο για τις καθημερινές αντεπαναστατικές ενέργειες από εναπομείναντα καπιταλιστικά στοιχεία και τα διαρκή σαμποτάζ στην παραγωγή των κολεκτίβων.
Γενικά είναι αστείο το θέαμα να μιλούν κάποιοι με "νοσταλγική" διάθεση περί ΕΣΣΔ και σταλινισμού αλλά από την ζεστασιά της Ελλάδας με τις καπιταλιστικές ανέσεις. Ας πάνε μια βόλτα σε χώρες που έχουν ενστερνιστεί την σοσιαλιστική ιδέα: Β.Κορέα και να μιλήσουν από εκεί για τον σοσιαλισμό. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι το 2013 υπάρχουν νέοι και όχι μόνο, άνθρωποι που ενστερνίζονται πολιτικές ιδεολογίες που "χρησιμοποιούν" τον άνθρωπο ως μέσο για την επιβίωσή τους δια της βίας. Αν θυμάμαι καλά, είτε σε ναζιστικό είτε σε σοβιετικό καθεστώς εκφράσεις αντίθετη άποψη, σε περιμένουν τα βασανιστήρια και η φυλακή. Για να μην αναφέρω το εκτελεστικό απόσπασμα. Υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που στηρίζουν έμμεσα την ανθρώπινη βία στο όνομα μιας "λαοφιλοφανούς" πολιτικής ιδεολογίας περί κοινωνικής δικαιοσύνης όσων ανήκουν στην πολιτική γραμματεία;
Ναι μωρέ από τη ζεστασιά της καπιταλιστικής Ελλάδας της ανεργίας και του φόβου μη μείνουν οι γονείς μου άνεργοι και δε μπορώ να σπουδάσω. Αν εσύ αυτό το λες ζεστασια εγώ το λέω καθεστώς φόβου και τρόμου. Στη Β.Κορέα ούτε εσύ ξέρεις ούτε εγώ ξέρω τι γίνεται. Από όσα έχω ψιλοακούσει οικοδομούν ένα δικό τους σοσιαλισμό με δικά τους απολυταρχικά χαρακτηριστικά που καμιά σχέση δεν έχει ούτε με την ΕΣΣΔ ούτε με τη σύγχρονη σοσιαλιστική αντίληψη. Αυτό το "χρησιμοποιούν" τον άνθρωπο ως μέσο για την επιβίωσή τους δια της βίας το εξηγείς λίγο; Γιατί η πολιτική ιδεολογία για την οποία εγώ μιλάω έχει να κάνει με την κοινωνική πρόοδο και το βήμα προς τα μπρος από τον ίδιο τον άνθρωπο ώστε ο λαός να καταλάβει την εξουσία. Για μια κοινωνία που θα έχει στο επίκεντρό της τις ανάγκες και τις επιστημονικές αναζητήσεις αυτού του ανθρώπου. Στο ναζιστικό καθεστώς ναι όταν είχες διαφορετική άποψη αυτά επακολουθούσαν. Στη Σοβιετική Ένωση φυλακές και εξορία σε περίμεναν αν είχες ανοιχτή αντεπαναστατική δράση ή αρνούσουν πεισματικά, σηκώνοντας και όπλα, να συμβιβαστείς με τις λαικές ανάγκες της συντριπτικής πλειοψηφίας (βλέπε κολεκτιβοποίηση). Τόσο εγώ όσο και κάθε κομμουνιστής είμαι κατά της βίας αλλά αντιλαμβάνομαι ότι για να καταργηθεί η βία πρέπει να προηγηθεί κοινωνική επανάσταση και οικοδόμηση. Άρα δε μπορώ να καταδικάσω την επαναστατική βία διότι διαφορετικά θα πρέπει να καταδικάσω τις επαναστάσεις για την ανατροπή της δουλοκτησίας, της δουλοπαροικίας και της φεουδαρχίας (η οποία π.χ. γαλλική αστική επανάσταση για την ανατροπή της φεουδαρχίας και την εγκαθίδρυση του καπιταλισμού ήταν η πιο αιματηρή στην ιστορία της ανθρωπότητας). Πράγμα που θα σήμαινε ότι είμαι ενάντια στην κοινωνική πρόοδο μιας και κάθε νέα-προοδευτική κοινωνία αναδύεται μέσα από τις στάχτες τις προηγούμενης που με επαναστατική βία καταλύθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ο καθενας θα παραγει οσο μπορει και οσο ειναι απαραιτητο, οχι μονο για αυτον αλλα για την κοινωνια. Με τα υπαρχοντα τεχνολογικα δεδομενα η δουλεια δεν ειναι δα και κανα απιστευτο βασανο και επισης ο χρονος που απαιτειται για να καλυφθουν οι αναγκες μιας χωρας ειναι σαφως λιγοτερος. Προσωπικα πιστευω πως οποιος θα παραγει εχοντας στην συνειδηση του πως δεν τον κανει για αυτον, αλλα το κανει για τον συνανθρωπο του, θα ειναι πιο παραγωγικος.

Οσο για φασισμους και τετοια δεν θα διαφωνησω πως η κατασταση απο ενα σημειο και μετα στην ΕΣΣΔ δεν ηταν απλα λανθανουσα, ηταν στην εντατικη. Δυστυχως αυτη η περιοδος ξεκινησε πολυ νωρις για την ΕΣΣΔ, λογω και της τοτε υπαρχουσας καταστασης(οχι πως τωρα ειναι διαφορετικη για μια τετοια κοινωνια), καθως δεχοταν απο παντου προπαγανδα και πιεση με εναν ατελειωτο ακυρηχτο πολεμο. Δεν υπηρξε υγιης σοσιαλισμος και αμεσοδημοκρατια. Και ενα ειναι σιγουρο: ο Σταλιν ειχε απειρα ψυχολογικα προβληματα...

Παρολαυτα το γεγονος οτι υπηρξαν απιστευτα λαθη, που στερησαν μια προσπαθεια εγκαθιδρυσης αμεσοδημοκρατιας και μιας κοινωνιας βασισμενη στην ισοτητα, στην ιδιαιτεροτητα και στις αναγκες/απαιτησεις του καθε ανθρωπου, συνεπαγεται οτι θα παψει ο κοσμος να πιστευει σε αυες τις ιδεςς και αντιληψεις. Πρεπει οπωσδηποτε να γινει κριτικη και αξιολογηση της περιοδου αυτης(που σιγουρα δεν εχει γινει) για ενα εξαχθουν συμπερασματα και να αποφευχθουν τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
jjoohhnn

Άρα εμμέσως στηρίζεις την βία ως προπύργιο της "pax-communism". Οι ανθρώπινες επιλογές είναι υπεράνω επαναστάσεων και είναι ταξικές. Αναπόφευκτα ο συνάνθρωπός σου θέλει να σπουδάσει περισσότερο από σένα, να έχει καλύτερο σπίτι από σένα, ...κοκ. Επίσης κάποιος πάλι θα ηγείται της επανάστασης και θα έχει "καρέκλα" μόλις «σιγάσουν τα πολυβόλα» της ανθρώπινης δυστυχίας-παράνοιας: άνθρωποι εναντίον ανθρώπων, που ονομάζεται επανάσταση. Δεν γίνεται να κάθονται όλοι (ο λαός) στην εξουσία. Κάποιος θα πρέπει να εξουσιάζεται για να έχει ύπαρξη και νόημα η εξουσία. Όποιος εξουσιάζεται με οποιονδήποτε τρόπο δεν περνάει καλά. Πάντα κάτι θα του λείπει.

Το ερώτημα παραμένει: «Πόσο δημοκρατικό είναι να "ρυθμίζεται" η ανθρώπινη ζωή ως μέσο παραγωγής;»

Ο καθενας θα παραγει οσο μπορει και οσο ειναι απαραιτητο, οχι μονο για αυτον αλλα για την κοινωνια.

Γενικόλογο και φασιστικό! Καμία αξιοπρέπεια δεν δείχνει στην ανθρώπινη εσωτερική ελευθερία. Ορίζει κάποιος "ηγεμόνας" πάλι το απαραίτητο; Τι σημαίνει απαραίτητο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καθε αλλαγη του εκαστοτε πολιτευματος εγινε ευτυχως ή δυστυχως με την βια. Μακαρι να βρεθει αλλος τροπος και να εισαι σιγυορος πως θα προτιμηθει. Παρολαυτα, θεωρωντας ως πρωτη φαση την επανασταση, πρεπει να προσδιορισουμε την βια. Αν ειναι στοχευμενη βια, δηλαδη εναντια σε ολα αυτα που καταπιεζουν, ή ειναι μια τυφλη βια που παρασυρει τα παντα. Προσωπικα προτιμω την πρωτη αφου με αυτην θα οικοδομηθει μια υγιης βαση αναπτυξης της ισοτητας και της ελευθεριας.

Σιγουρα χρεαιζονται ανθρωποι που θα ηγηθουν στον αγωνα αυτο, αλλα δεν σημαινει πως οι ιδιοι αυτοι στην πορεια θα καταλαβουν ην εξουσια. Ολοι θα ελγχονται απο τα σωματεια και τις συνελευσεις που θα ειναι τα κατεξοχην οργανα ασκησης εξουσιας και ληψης αποφασεων.

ΥΓ: ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΟΥΤΕ ΚΝΙΤΗΣ ΕΙΜΑΙ, ΟΥΤΕ ΚΚΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ.

Γενικόλογο και φασιστικό! Καμία αξιοπρέπεια δεν δείχνει στην ανθρώπινη εσωτερική ελευθερία. Ορίζει κάποιος "ηγεμόνας" πάλι το απαραίτητο; Τι σημαίνει απαραίτητο;

Ειναι φασιστικο, συγχρονως με τις δικες σου πνευματικες και υλικες ανακγες, να ικανοποιεις και τις ανακγες του συνολου αφου ουσιαστικα εξαρταται και απο εσενα;;;

Και επισης το "απαραιτητο" δεν οριζεται απο εναν ηγεμονα, αλλα απο τις απαιτησεις της κονωνιας, που ξερει καλυτερα απο τον καθενα τι χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Πώς ξέρεις τα θέλω ενός οποιουδήποτε ανθρώπου και ποιος είσαι εσύ που θα σταματήσεις τα όνειρα στο όνομα μιας ιδεολογίας-ισότητας. Σε μια κοινωνία δεν παράγουν όλοι το ίδιο. Άλλος εργάζεται σοβαρά, άλλος κοροϊδεύει αντί να εργάζεται, άλλος κλέβει, άλλος είναι απατεώνας,...κοκ. Κανένας άνθρωπος δεν ζει και δεν εργάζεται με τα ίδια δεδομένα.

Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Προσπαθεί μέσω της μόρφωσής του, της παιδείας του να μπορέσει να δημιουργήσει τη ζωή του με βάση την εξέλιξη και την πρόοδο. Αυτομάτως η πρόοδος δημιουργεί "ταξική" ανισότητα. Ο δογματισμός, η προσωπολατρεία, η ευνοιοκρατία, ο βίαιος κομματικός φασισμός δημιουργούν τον μεσαίωνα που βίωσαν λαοί στο παρελθόν χωρίς να φταίνε και το πλήρωσαν με τη ζωή τους.

Πάλι και εκεί, οι λεπτές έννοιες της διανόησης έμειναν ως άλλοθι της εξουσίας. Η εξουσία έπρεπε και πρέπει να έχει φιλοσοφικό υπόβαθρο για να "ξεσηκώνει" τον όχλο. Η ουσία της εξουσίας ήταν αυτή που ήταν πάντα: δικαιώματα υπεράνω του νόμου, επί του εξουσιαζόμενου. Είτε μιλάμε για κρατικούς διευθυντές των εργοστασίων σοβιετικών χωρών είτε μιλάμε για την εκτελεστική "μαφία" του πολιτικού γραφείου σε σοβιετικές χώρες. Το ίδιο σενάριο και σε άλλα καθεστώτα: ναζιστικά, βασιλικά, κοινοβουλευτικά. Πάλι το μέλι ήταν και είναι γλυκό. Αρέσει. Τρώνε με όλη την παλάμη βουτηγμένη μέσα.

Δεν είδα κανέναν να πλούτισε ούτε από τον σοβιετισμό. Οι έξυπνοι που ηγήθηκαν έζησαν καλά και ο λαός στην απέξω της εξουσίας, μαρτύρησε. Πάλι φορολογία δυσβάσταχτη υπήρχε. Πάλι ο λαός πλήρωνε τη ζωή του. Οι ιδέες κατά ένα περίεργο τρόπο παραμένουν ιδέες, όταν τις αναπαράγεις τελείως φιλοσοφικά "κατά τας γραφάς" εξαιρώντας τις προσωπικές σου επιθυμίες. Ή ζείς με την ιδεολογία στην πράξη, προσαρμόζοντας την ζωή σου με αυτήν ή απλά είσαι ένας φιλόσοφος ωραίων ιδεών. Ακούμε μια ακατάσχετη υποσχεσιολογία, ότι το άλλο "μαγαζί" έχει καλύτερα προϊόντα και σε καλύτερες τιμές. Όμως η εξυπηρέτηση είναι εξίσου απάνθρωπη. Το εμπόρευμα "κοινωνικό μοντέλο" τελείως ανεδαφικό. Αποτυχημένο λόγω ανθρώπινων ατελειών και υποκειμενικών προσωπικών επιθυμιών. Η ανθρώπινη σκέψη, το όνειρο, δεν "φυλακίζονται".

Στον σταλινισμό-ναζισμό δεν υπάρχουν επιθυμίες αλλά η "στρατιωτική" διαταγή. Ζεις με πειθαρχία στο όνομα του γενικού γραμματέα και της αυλής του. Ή χειροκροτείς ή σε "εξαφανίζουν" στο όνομα της κοινωνικής δικαιοσύνης-ισότητας. Στην πράξη της ζωής, ο κάθε άνθρωπος προσπαθεί να ξεφύγει από την καθημερινότητά του, να βελτιώσει τη ζωή του. Να γίνει ένας καλύτερος άνθρωπος, άσχετα αν αποτυγχάνει πολλές φορές. Η ταξική διαφορά δημιουργείται επειδή ο κάθε άνθρωπος νιώθει εσωτερικά ελεύθερος από "ιδεολόγους" ποιμένες, και προσπαθεί με τον δικό του τρόπο γι' αυτό. Με τα δικά του ήθη και αξίες. Ακόμη και ο αρχηγός κάποιας πρωτόγονης φυλής (ως προς τον τεχνολογικό υλικό πολιτισμό) ζει καλύτερα από τους υπηκόους της φυλής του. Έχει καλύτερες "εισπράξεις".

Δεν μπορώ να βάλω κανένα καθεστώς οποιασδήποτε απόχρωσης πάνω από την ανθρώπινη ελευθερία, την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Όλα τα κομματικά "μαγαζιά" χρειάζονται πελατεία για να επιβιώσουν: αρχή της αγοράς. Ο διπλανός κράχτης λέει το ίδιο πράγμα αλλά με άλλα λόγια. Θέλει και αυτός την πελατεία του. Ο άνθρωπος πρέπει πρώτα να απεμπλακεί από τα ελαττώματά του και να κάνει αυτογνωσία των πράξεών του στον άμεσο περίγυρό του...εκεί βρίσκεται η λύση.

Υ.Γ. Ο β' ενικός δεν αναφέρεται σε σένα προσωπικά.
Τώρα σοβαρά, τα όνειρα τα σταματάει η σοσιαλιστική-κομμουνιστική κοινωνία και τα αναδεικνύει ο καπιταλισμός; Ζεις σε χώρα με 1.500.000 ανέργους και άλλους τόσους φτωχούς και μιλάς λες και τα όνειρα όλων αυτών μπορούν εντός αυτού του συστήματος να γίνουν πραγματικότητα. Πραγματικά απορώ που ζεις. Επειδή λες τα ίδια διαρκώς και επαναλαμβάνεσαι, τα κύριο θέμα του μηνύματός σου είναι "η ατέλεια της ανθρώπινης φύσης" και "η ανισότητα που δεν μετατρέπεται σε ισότητα" εμποτισμένο με μπόλικο αντικομμουνισμό και αντισοβιετισμό. Ένας χοντροκομμένος ιδεαλισμός από πάνω μέχρι κάτω.
Η ταξική ανισότητα δεν είναι αποτέλεσμα διαφορετικών ατομικών ικανοτήτων. Η εμφάνιση των τάξεων ξεκινάει με την εμφάνιση του πρώτου υπερπροιόντος το οποίο κάποια ομάδα λόγω θέσης στην παραγωγή οικειοποιείται. Από εκεί και πέρα η ταξική διαφοροποίηση βασίζεται στις παραγωγικές σχέσεις, δηλαδή στις σχέσεις ιδιοκτησίας των μέσων παραγωγής. Η κοινωνία μας δε χωρίζεται σε ικανούς και ανίκανους αλλά σε εκμεταλλευτές και εκμεταλλευόμενους. Σου αρέσει δε σου αρέσει η ταξική συγκρότηση αυτή είναι και βασίζεται στο ποιος κατέχει τα μέσα παραγωγής και ποιος αναγκάζεται να πουλάει για ένα μεροκάματο την εργατική του δύναμη. Σαφώς και σε μια κοινωνία δεν παράγουμε όλοι το ίδιο, αλλά για το φαινόμενο αυτό οφείλεται το γεγονός ότι δεν έχουμε τα ίδια εφόδια για να παράγουμε όλοι το ίδιο, δεν έχουν όλοι την ίδια μόρφωση ή τεχνική εκπαίδευση λόγω οικονομικών διαφορών και άρα η ταξική ανισότητα είναι αυτή που γεννά σε μεγάλο βαθμό και την πνευματική ή τεχνική ανισότητα.
Ο άνθρωπος δεν είναι ατελής αλλά είναι προιόν της κοινωνίας στην οποία ζει. Η κοινωνική του συυνείδηση διαμορφώνεται από το κοινωνικό είναι. Όταν λοιπόν ο άνθρωπος ζούσε στη δουλοκτητική κοινωνία φερόταν σα δούλος. Τώρα στην καπιταλιστική κοινωνία σκέφτεται και φέρεται με βάση τις αρχές που αυτό το σύστημα του καλλιεργεί, βασική αρχή του οποίου είναι το "τα πάντα πουλιούνται και αγοράζονται". Έτσι γεννιέται η λαμογιά και η διαφθορά. Ναι βεβαίως υπήρξε και στην ΕΣΣΔ διαφθορά και μάλιστα μεγάλη. Αλλά αυτή ξεκίνησε όταν αδυνάτισαν οι σοσιαλιστικές σχέσεις παραγωγής και υπερίσχυσαν μετά το 20ό συνέδριο οι δυνάμεις της αγοράς. Είχαμε δηλαδή καπιταλιστικές αναδιαρθρώσεις που τελικά οδήγησαν στην αντεπανάσταση. Αυτή η διαφθορά μπορεί να αποφευχθεί στο σοσιαλισμό μέσα από εργατικό λαικό έλεγχο σε κάθε χώρο εργασίας από τους εργαζόμενους σε αυτούς που αυτοί οι ίδιοι θα εκλέγουν.
Συγνώμη αλλά τα δικά μου όνειρα και πολλών συναθρώπων μου δε φυλακίζονται σε μια κοινωνία με κεντρική της επιδίωξη την ικανοποίηση των λαικών αναγκών αλλά σε αυτήν τη "ζεστασιά" που ζούμε σήμερα. Και το θέμα είναι ότι δε μπορώ καν να σκέφτομαι όνειρα όταν 3.000.000 κόσμος σε αυτή τη " ζεστασιά" δε ξέρει τι του ξημερώνει και αν αύριο θα έχει κάτι για φαί στο τραπέζι. Αυτό το φαί που αρπάζουν εκείνοι που κυρήττουν τη λιτότητα.
Ο άνθρωπος για να απεμπλακεί από τα ελαττώματά του πρέπει να αντιληφθεί πως είναι ον κοινωνικό και πως πρέπει να προτάσει το κοινωνικό πάνω από το ατομικό συμφέρον. Αυτό όμως είναι εφικτό μόνο στα πλαίσια ενός άλλου συστήματος, μιας άλλης εξουσίας.

jjoohhnn

Άρα εμμέσως στηρίζεις την βία ως προπύργιο της "pax-communism". Οι ανθρώπινες επιλογές είναι υπεράνω επαναστάσεων και είναι ταξικές. Αναπόφευκτα ο συνάνθρωπός σου θέλει να σπουδάσει περισσότερο από σένα, να έχει καλύτερο σπίτι από σένα, ...κοκ. Επίσης κάποιος πάλι θα ηγείται της επανάστασης και θα έχει "καρέκλα" μόλις «σιγάσουν τα πολυβόλα» της ανθρώπινης δυστυχίας-παράνοιας: άνθρωποι εναντίον ανθρώπων, που ονομάζεται επανάσταση. Δεν γίνεται να κάθονται όλοι (ο λαός) στην εξουσία. Κάποιος θα πρέπει να εξουσιάζεται για να έχει ύπαρξη και νόημα η εξουσία. Όποιος εξουσιάζεται με οποιονδήποτε τρόπο δεν περνάει καλά. Πάντα κάτι θα του λείπει.

Το ερώτημα παραμένει: «Πόσο δημοκρατικό είναι να "ρυθμίζεται" η ανθρώπινη ζωή ως μέσο παραγωγής;»
Στηρίζω την επαναστατική βία την οποία εάν εσύ δε στηρίζεις μπορείς να καταδικάσεις και την επανάσταση του 1821 και κάθε μορφής κοινωνική πρόοδο. Οι επαναστάσεις στηρίζονται σε αυτές τις ταξικές επιλογές των ανθρώπων. Από αυτές υποκινούνται. Ο συνάνθρωπός μου δε θα θέλει να πατήσει εμένα αν έχει καλυμένες πλήρως τις ανάγκες του και φυσικά όχι μόνο δε θα απαγορεύεται αλλά θα είναι αναγκαία η προσωπική του ανάπτυξη. Έχεις διαμορφώσει ένα πρότυπο ανθρώπου απίστευτα χαιρέκακου. Αυτό το πρότυπο διαμορφώθηκε από τις υλικές συνθήκες και τις σχέσεις παραγωγής. Από το κοινωνικό είναι δηλαδή. Η εξουσία είναι εξουσία για τους πρώην καταπιεστές που, όπως η ιστορία έχει αποδείξει, θα επιχειρήσουν ξανά και ξανά να ανακαταλάβουν αυτό που έχασαν. Την εξουσία και άρα την καταπίεση τη γεννά το κράτος το οποίο είναι προιόν ανειρήνευτων ταξικών αντιθέσεων. Η σοσιαλιστική επανάσταση και οικοδόμηση μπορεί να οδηγήσει και θα οδηγήσει στην κατάργηση των τάξεων άρα και την κατάργηση της καταπίεσης.
Δεν είναι θέμα δημοκρατίας, αντικειμενικό είναι το ζήτημα. Η ζωή την οποία εγώ και εσύ ζούμε από κάποιον πρέπει να παράγεται. Αυτός ο κάποιος είναι ο εργάτης και ο αγρότης ως προς τις υλικές μας ανάγκες και οι επιστήμονες και καλλιτέχνες ως προς τις πνευματικές. Δε ρυθμίζεται η ανθρώπινη ζωή ως μέσο παραγωγής αλλά διαμορφώνεται από τις ενυπάρχουσες σχέσεις παραγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Το βίντεο του μαυροπρόβατου που ανέβασα μιλούσε για την ξύλινη γλώσσα δεν ανέβασα το βίντεο για το ΚΚΕ.
αν δεν το έχεις δει, εδώ είναι https://www.youtube.com/watch?v=KB8S4oS-6YA και σε γενικές γραμμές μπορώ να πω οτι τα λέει καλά...

Άρα και οι αφίσες του Τσε, του Λένιν, του Μαρξ και λοιπών ως πρωσοπολατρεία εκλαμβάνονται;
Ο Τσε, ο Λένιν και ο Μαρξ κυβέρνησαν και έβγαζαν παράλληλα και πορτρέτα; :confused:
Θα σου δώσω άλλο παράδειγμα προσωπολατρείας στην κυβέρνηση που είτε συνέβησαν είτε συμβαίνουν: Μάο, Κιμ Ιλ Σουνγκ (Αιώνιος Πρόεδρος της Δημοκρατίας - ναι, σοβαρά τώρα! ) Hitler, Παπαδόπουλος, Βασιλιάδες στην Ελλάδα...


Για να λες ότι πέθαινε κόσμος από την πείνα στην ΕΣΣΔ υποθέτω ότι έχεις ιστορικές πηγές στις οποίες βασίζεσαι.
Δεν είπα από την πείνα, από τα βασανιστήρια είπα...

Γιατί η πολιτική ιδεολογία για την οποία εγώ μιλάω έχει να κάνει με την κοινωνική πρόοδο και το βήμα προς τα μπρος από τον ίδιο τον άνθρωπο ώστε ο λαός να καταλάβει την εξουσία.
Ξέρεις γιατί δεν πρόκειται να πετύχει ποτέ αυτό όπως το σκέφτεστε; Γιατί δεν νοιάζονται όλοι να εξουσιάζουν...
Αυτό που πρέπει να φτιαχτεί σε ένα σύγχρονο κράτος είναι αυτό που προείπα: διαφάνεια στη διοίκηση, ελευθερία και Ρευστή Δημοκρατία. Η δυνατότητα δηλαδή να συμμετέχεις και όχι ο εξαναγκασμός.

Στη Σοβιετική Ένωση φυλακές και εξορία σε περίμεναν αν είχες ανοιχτή αντεπαναστατική δράση ή αρνούσουν πεισματικά, σηκώνοντας και όπλα, να συμβιβαστείς με τις λαικές ανάγκες της συντριπτικής πλειοψηφίας (βλέπε κολεκτιβοποίηση).
Ερ 1) που είχες βρει τα όπλα;
Ερ 2) Γιατί έπρεπε να συμφωνούν όλοι; δεν ήταν ελεύθερο κράτος η ΕΣΣΔ;


Τόσο εγώ όσο και κάθε κομμουνιστής είμαι κατά της βίας αλλά αντιλαμβάνομαι ότι για να καταργηθεί η βία πρέπει να προηγηθεί κοινωνική επανάσταση και οικοδόμηση. Άρα δε μπορώ να καταδικάσω την επαναστατική βία διότι διαφορετικά θα πρέπει να καταδικάσω τις επαναστάσεις για την ανατροπή της δουλοκτησίας, της δουλοπαροικίας και της φεουδαρχίας (η οποία π.χ. γαλλική αστική επανάσταση για την ανατροπή της φεουδαρχίας και την εγκαθίδρυση του καπιταλισμού ήταν η πιο αιματηρή στην ιστορία της ανθρωπότητας). Πράγμα που θα σήμαινε ότι είμαι ενάντια στην κοινωνική πρόοδο μιας και κάθε νέα-προοδευτική κοινωνία αναδύεται μέσα από τις στάχτες τις προηγούμενης που με επαναστατική βία καταλύθηκε.
Και η Αμερική στο όνομα της πρόοδου κάνει επεκτατικό πόλεμο.
Το αποτέλεσμα πάντα όμως είναι το ίδιο. Είτε το επίθετο είναι ταξικός, είτε εθνικός, είτε εμφύλιος, είτε επεκτατικός, το αποτέλεσμα είναι ένα: Πόλεμος. Ανθρώποι πεθαίνουν απλά επειδή κάποιος θέλει να περάσει με το ζόρι το δικό του.


Καθε αλλαγη του εκαστοτε πολιτευματος εγινε ευτυχως ή δυστυχως με την βια.
ενας σημαντικός αριθμός αυτών ναι. Μα όχι πάντα...


Μακαρι να βρεθει αλλος τροπος και να εισαι σιγυορος πως θα προτιμηθει.
δηλαδή κολλάμε στο μέσο κι όχι στο αποτέλεσμα... μάααστα... :P


ΥΓ: ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΟΥΤΕ ΚΝΙΤΗΣ ΕΙΜΑΙ, ΟΥΤΕ ΚΚΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ.
καλά κάνεις και το λες... Δεν έχεις φανταστεί τι με έχουν πει εδώ μέσα...


Οι επαναστάσεις στηρίζονται σε αυτές τις ταξικές επιλογές των ανθρώπων. Από αυτές υποκινούνται.
Εξαρτάται την επανάσταση πάντα.
Οι βασικότερες κατηγορίες επαναστάσεων είναι οι εθνικές, οι ταξικές και οι θρησκευτικές.
Κάποιες μπορεί να είναι και τα δύο (πχ: ταξική και εθνική, εθνική και θρησκευτική)

Ο συνάνθρωπός μου δε θα θέλει να πατήσει εμένα αν έχει καλυμένες πλήρως τις ανάγκες του και φυσικά όχι μόνο δε θα απαγορεύεται αλλά θα είναι αναγκαία η προσωπική του ανάπτυξη.
ποτέ μην υποτιμάς την ανθρώπινη απληστία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
αν δεν το έχεις δει, εδώ είναι https://www.youtube.com/watch?v=KB8S4oS-6YA και σε γενικές γραμμές μπορώ να πω οτι τα λέει καλά...


Ο Τσε, ο Λένιν και ο Μαρξ κυβέρνησαν και έβγαζαν παράλληλα και πορτρέτα; :confused:
Θα σου δώσω άλλο παράδειγμα προσωπολατρείας στην κυβέρνηση που είτε συνέβησαν είτε συμβαίνουν: Μάο, Κιμ Ιλ Σουνγκ (Αιώνιος Πρόεδρος της Δημοκρατίας - ναι, σοβαρά τώρα! ) Hitler, Παπαδόπουλος, Βασιλιάδες στην Ελλάδα...



Δεν είπα από την πείνα, από τα βασανιστήρια είπα...


Ξέρεις γιατί δεν πρόκειται να πετύχει ποτέ αυτό όπως το σκέφτεστε; Γιατί δεν νοιάζονται όλοι να εξουσιάζουν...
Αυτό που πρέπει να φτιαχτεί σε ένα σύγχρονο κράτος είναι αυτό που προείπα: διαφάνεια στη διοίκηση, ελευθερία και Ρευστή Δημοκρατία. Η δυνατότητα δηλαδή να συμμετέχεις και όχι ο εξαναγκασμός.


Ερ 1) που είχες βρει τα όπλα;
Ερ 2) Γιατί έπρεπε να συμφωνούν όλοι; δεν ήταν ελεύθερο κράτος η ΕΣΣΔ;



Και η Αμερική στο όνομα της πρόοδου κάνει επεκτατικό πόλεμο.
Το αποτέλεσμα πάντα όμως είναι το ίδιο. Είτε το επίθετο είναι ταξικός, είτε εθνικός, είτε εμφύλιος, είτε επεκτατικός, το αποτέλεσμα είναι ένα: Πόλεμος. Ανθρώποι πεθαίνουν απλά επειδή κάποιος θέλει να περάσει με το ζόρι το δικό του.

Εξαρτάται την επανάσταση πάντα.
Οι βασικότερες κατηγορίες επαναστάσεων είναι οι εθνικές, οι ταξικές και οι θρησκευτικές.
Κάποιες μπορεί να είναι και τα δύο (πχ: ταξική και εθνική, εθνική και θρησκευτική)


ποτέ μην υποτιμάς την ανθρώπινη απληστία...
1. Και ο Λένιν και ο Τσε κυβέρνησαν και έβγαιναν διαρκώς πορτρέτα με τους ίδιους.
2. Δε διαφωνώ σε κάποιο από τα παραδείγματα προσωπολατρείας που δίνεις.
3. Ναι κόσμος από βασανιστήρια πέθανε. Αλλά αυτό ήταν αποτέλεσμα όπως ξαναείπα υπερβολών που σύσσωμο το ΚΚΣΕ και ο Στάλιν καταδίκαζαν. Αν καθίσεις να διαβάσεις καθοδηγητικά κείμενα του ίδιου ιδιαίτερα κατά την περίοδο όξυνσης της ταξικής πάλης θα δεις ότι οι βιαιότητες και τα βασανιστήρια καταδικάζονταν με ιδιαίτερα έντονο ύφος και μετά από πρωτοβουλίες του ΚΚΣΕ τιμωρήθηκαν για τις πράξεις τους ακόμα και έμπειρα καθοδηγητικά όργανα.
4. Μα δεν είναι καταναγκαστική η συμμετοχή στην άσκηση εξουσίας. Αλλά θα γίνουν προσπάθειες ώστε ο εργαζόμενος να αντιληφθεί ότι η συμμετοχή στα κοινά και ο αγώνας για την κοινωνική πρόοδο είναι στοιχεία που πρέπει όλους μας να μας χαρακτηρίζουν. Η διαφάνεια στη διοίκηση εξασφαλίζεται μόνο μέσω του εργατικού ελέγχου σε κάθε χώρο δουλειάς. Όσο δυναμώνει η συμμετοχή των εργαζόμενων στον έλεγχο αυτών που θα έχουν εκλέξει μέσα από τις γενικές συνελεύσεις, θα εξαλείφονται και τα φαινόμενα διαφθοράς. Αυτό για παράδειγμα στην ΕΣΣΔ δεν έγινε και φτάσαμε εκεί που φτάσαμε.
5. Τα όπλα τα χορηγούσαν για παράδειγμα ακόμα και μέλη του Κόκκινου στρατού που είχαν προσχωρήσει σε αυτόν ώστε να κάνουν αντεπαναστατική δουλειά.
Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή απλά σου αρέσει να μασάς την ίδια καραμέλα; Το κράτος στην ΕΣΣΔ ήταν εργατικό. Ελεύθερο και κράτος δεν πάνε μαζί. Κράτος σημαίνει οργανωμένη ταξική βία. Σήμερα τη βία αυτή την επιβάλλει το 5% στο υπόλοιπο 95% του πληθυσμού. Το εργατικό κράτος ασκεί βία στους πρώην εκμεταλλευτές που, όπως η ιστορία έχεις αποδείξει, θα σηκώσουν όπλα ξανά και ξανά ώστε να ανακατλάβουν αυτά που έχασαν. Δεν είναι θέμα συμφωνίας ή όχι. Αν εσύ διαφωνήσεις με ένα νόμο ο οποίος είναι υπέρ της τεράστιας πλειοψηφίας και εσένα σε θίγει ως προς το ότι θα ζεις μια φυσιολογική αλλά όχι πλουσιοπάροχη εις βάρος όλων των υπόλοιπων ζωή και πάρεις τα όπλα για να αντισταθείς σε αυτόν το νόμο, το εργατικό κράτος μπορεί να σου πει "έλα καλέ μου να το συζητήσουμε, θα σου δώσουμε εσένα κάτι παραπάνω"; Αυτά που σου περιγράφω έγιναν την περίοδο της κολεκτιβοποίησης για την οποία έχει γίνει η μεγαλύτερη εκστρατεία κατά του Στάλιν. Οι κουλάκοι (πλούσιοι αγρότες), που προέκυψαν από τη ΝΕΠ, εναντιώθηκαν στη λαική ανάγκη για κολεκτιβοποίηση της γης και πέρασμα στη συλλογική κοινωνική εργασία. Και όταν λέω εναντιώθηκαν εννοώ ότι έκαιγαν σοδιές, σκότωναν ζώα και επιτίθονταν ένοπλοι ξεσηκώνοντας αντεπαναστατικό κύμα.
6. Βρε παλικάρι μου καλό βγες λίγο από το καβούκι του πασιφισμού και παρακολούθα την ιστορική εξέλιξη. Ήταν ο πόλεμος του 1821 κάτι που δεν έπρεπε να γίνει ως προς την κοινωνική πρόοδο; Ο γαλλικός εμφύλιος του 1789; Η αμερικανική επανάσταση; Οι εμφύλιοι για την κατάργηση της δουλοκτησίας; Ξαναλέω: κάθε κοινωνία αναδύεται μέσα από τις στάχτες της προηγούμενης που με βία καταλύθηκε. Αυτό δυστυχώς είναι αξίωμα. Δεν μπορείς να εξισώνεις τους ληστρικούς πολέμους της Αμερικής και του ΝΑΤΟ με τον ένοπλο αγώνα για την κοινωνική ευημερία και προκοπή.
7. Η ιστορία των μέχρι τώρα αγώνων της ανθρωπότητας είναι ιστορία αγώνων ταξικών. Κάθε επανάσταση που οδήγησε ένα βήμα παραπέρα την ανθωπότητα είχε ταξικό περιεχόμενο ακόμη και αν ήταν εθνική στη μορφή, μιας και στις εθνικές-αστικές για παράδειγμα επαναστάσεις αυτό που άλλαξε ήταν πάλι η ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής που πέρασε στην πρωτοπόρα τότε αστική τάξη για το πέρασμα από τη φεουδαρχία στον καπιταλισμό.
8. Η ανθρώπινη απληστία είναι προιόν κοινωνικό. Βρίσκει στήριγμα στο ενυπάρχον εποικοδόμημα το οποίο και διαμορφώνεται από την οικονομική βάση της κοινωνίας που πατάει πάνω στις σχέσεις ιδιοκτησίας των μέσων παραγωγής. Αν αλλάξει αυτή η οικονομική βάση μπορεί να αλλάξει και το εποικοδόμημα, άρα να εκλείψει και η απληστία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
ενας σημαντικός αριθμός αυτών ναι. Μα όχι πάντα...

δηλαδή κολλάμε στο μέσο κι όχι στο αποτέλεσμα... μάααστα... :P

καλά κάνεις και το λες... Δεν έχεις φανταστεί τι με έχουν πει εδώ μέσα...

Εχω την εντυπωση πως ολες οι μεγαλες αλλαγες στην κοινωνια εγιναν βιαια και γρηγορα. Τωρα σιγουρα μπορει να μου ξεφευγει κατι, καθως δεν φημιζομαι για την μνημη μου.

Για μενα το μεσο για την αλλαγη παιζει καθοριστικο ρολο. Οταν θα υιοθετησεις την τυφλη βια, τοτε εχεις ηδη καλλιεργησει μια λογικη τρομου και φοβου, αρα απετυχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
. Της προπαγάνδας που ονομάζεται αγάπη για τη γνώση, την ιστορία, τη φιλοσοφία, την οικονομία και πολλά άλλα. Συμπόνια και αλληλεγγύη για τον άνθρωπο που κάθε μέρα το εκμεταλλευτικό σύστημα που εσύ προτιμάς τον στέλνει στην κόλαση. Ούτε για ξεροκόμματο μίλησα, ούτε για παράγκα.

Δε μπορείς να υποστηρίζεις τον κατά Καστοριάδη Ολοκληρωτισμό με αυτές τις απόψεις πάντως, τις οποίες εν γένει ενστερνίζομαι κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Δε μπορείς να υποστηρίζεις τον κατά Καστοριάδη Ολοκληρωτισμό με αυτές τις απόψεις πάντως, τις οποίες εν γένει ενστερνίζομαι κι εγώ.
Ποιός σου είπε βρε παλικάρι μου ότι θέλω να υποστηρίζω τον κατά Καστοριάδη Ολοκληρωτισμό; Ο όρος Ολοκληρωτισμός εμφανίστηκε για πρώτη φορά στις "Times" το 1929 ώστε να ταυτιστεί ο ναζισμός με το σοσιαλισμό. Ο όρος αυτός είναι αντιδιαλεκτικός καθώς συσκοτίζει την ταξική συγκρότηση και φύση του κράτους, χωρίς να δίνει σημασία στη συνεχιζόμενη και έξω από τη βούληση του ανθρώπου ταξική πάλη που ενυπάρχει. Αν ήμουν αντιμαρξιστής και θεωρητικός της "Αυτόνομης Κοινωνίας" όπως ήταν ο καστοριάδης ώστε να ταυτίζω τις καπιταλιστικές με τις σοσιαλιστικές κοινωνίες σαφώς και ο ορισμός που δίνεται από τον Καστοριάδη και κάθε θεωρητικό του Ολοκληρωτισμού θα με κάλυπτε, μιας και θα πίστευα έμεσα πως η πάλη για την κοινωνική απελευθέρωση είναι κάτι το ιδεατό και πως η χειραφέτηση της εργατικής τάξης η οποία δρα ακολουθώντας την πρωτοπορεία της οδηγεί στην κοινωνική οπισθοδρόμηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
1. Και ο Λένιν και ο Τσε κυβέρνησαν και έβγαιναν διαρκώς πορτρέτα με τους ίδιους.
Η Διαφήμιση του Λένιν ήταν διαφορετική από αυτή του Στάλιν, για τον Τσε δεν έχω βρει κάτι, θα ήθελες να ανεβασεις κάτι εσύ;
2. Δε διαφωνώ σε κάποιο από τα παραδείγματα προσωπολατρείας που δίνεις.
χαίρομαι! :)

3. Ναι κόσμος από βασανιστήρια πέθανε. Αλλά αυτό ήταν αποτέλεσμα όπως ξαναείπα υπερβολών που σύσσωμο το ΚΚΣΕ και ο Στάλιν καταδίκαζαν. Αν καθίσεις να διαβάσεις καθοδηγητικά κείμενα του ίδιου ιδιαίτερα κατά την περίοδο όξυνσης της ταξικής πάλης θα δεις ότι οι βιαιότητες και τα βασανιστήρια καταδικάζονταν με ιδιαίτερα έντονο ύφος και μετά από πρωτοβουλίες του ΚΚΣΕ τιμωρήθηκαν για τις πράξεις τους ακόμα και έμπειρα καθοδηγητικά όργανα.
Το ΚΚΣΕ και ο Στάλιν; Ο Στάλιν ήταν εκτός ΚΚΣΕ;
Ότι και να διαβάσω, όσα βασανιστήρια και να "καταδικάστηκαν" δεν αναιρεί τίποτα το γεγονός ότι πέθαναν άνθρωποι.

4. Μα δεν είναι καταναγκαστική η συμμετοχή στην άσκηση εξουσίας. Αλλά θα γίνουν προσπάθειες ώστε ο εργαζόμενος να αντιληφθεί ότι η συμμετοχή στα κοινά και ο αγώνας για την κοινωνική πρόοδο είναι στοιχεία που πρέπει όλους μας να μας χαρακτηρίζουν. Η διαφάνεια στη διοίκηση εξασφαλίζεται μόνο μέσω του εργατικού ελέγχου σε κάθε χώρο δουλειάς. Όσο δυναμώνει η συμμετοχή των εργαζόμενων στον έλεγχο αυτών που θα έχουν εκλέξει μέσα από τις γενικές συνελεύσεις, θα εξαλείφονται και τα φαινόμενα διαφθοράς. Αυτό για παράδειγμα στην ΕΣΣΔ δεν έγινε και φτάσαμε εκεί που φτάσαμε.
Η διαφάνεια στην διοίκηση διασφαλίζεται από μια απλή δέσμευση και μια άμεσα ανακλητή θέση.
Εργατικός έλεγχος δεν μπορεί να υπάρξει, αν δεν υπάρχει ένα ασύγχρονο σύστημα διαβούλευσης και λήψης αποφάσεων βασισμένο στη συμμετοχή και διαφάνεια. Το να κάνεις συνελεύσεις στους χώρους εργασίας και συζητήσεις επί συζητήσεων είναι εξαιρετικά χρονοβόρο τη στιγμή που η τεχνολογία είναι αιώνες μπροστά.
Επίσης και ο τρόπος λήψης αντανακλά τα μυαλά που κουβαλάμε...
Επίσης οι ψηφοφορίες δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης αν υπήρχε συγκατάθεση. Επειδή απλούστατα οι ψηφοφορίες διχάζουν ενώ η συγκατάθεση ενώνει.

Σήμερα τη βία αυτή την επιβάλλει το 5% στο υπόλοιπο 95% του πληθυσμού.
το 5% πως εξήχθη ως νούμερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Η Διαφήμιση του Λένιν ήταν διαφορετική από αυτή του Στάλιν, για τον Τσε δεν έχω βρει κάτι, θα ήθελες να ανεβασεις κάτι εσύ;

χαίρομαι! :)

Το ΚΚΣΕ και ο Στάλιν; Ο Στάλιν ήταν εκτός ΚΚΣΕ;
Ότι και να διαβάσω, όσα βασανιστήρια και να "καταδικάστηκαν" δεν αναιρεί τίποτα το γεγονός ότι πέθαναν άνθρωποι.


Η διαφάνεια στην διοίκηση διασφαλίζεται από μια απλή δέσμευση και μια άμεσα ανακλητή θέση.
Εργατικός έλεγχος δεν μπορεί να υπάρξει, αν δεν υπάρχει ένα ασύγχρονο σύστημα διαβούλευσης και λήψης αποφάσεων βασισμένο στη συμμετοχή και διαφάνεια. Το να κάνεις συνελεύσεις στους χώρους εργασίας και συζητήσεις επί συζητήσεων είναι εξαιρετικά χρονοβόρο τη στιγμή που η τεχνολογία είναι αιώνες μπροστά.
Επίσης και ο τρόπος λήψης αντανακλά τα μυαλά που κουβαλάμε...
Επίσης οι ψηφοφορίες δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης αν υπήρχε συγκατάθεση. Επειδή απλούστατα οι ψηφοφορίες διχάζουν ενώ η συγκατάθεση ενώνει.


το 5% πως εξήχθη ως νούμερο;
1. Τί εννοείς διαφορετική διαφήμιση; Πραγματικά δες με τι κάθεσαι και ασχολείσαι. Κάναμε θέμα τις αφίσες στην ΕΣΣΔ, αντί να ασχολούμαστε με τα ουσιώδη εκείνης της περιόδου. Για να το λήξουμε. Ο Στάλιν θες δε θες είχε απήχηση. Ήταν ο ηγέτης του ΚΚΣΕ και επί δικής του ηγεσίας έγινε εφικτή η νίκη του ανθρώπου κατά του φασισμού. Οι αφίσες προέβαλαν το επαναστατικό σύμβολο της εποχής. Δε λέω πολλές υπερβολικές και ακόμη και λίγο γελοίες αλλά πραγματικά δες με τι κάθεσαι και ασχολήσαι. Άμα η ζωή του σοβιετικού λαού δεν είχε βελτιωθεί κατά πολύ όσο διαφημιστής του και να ήταν το κράτος δε θα τον συμπαθούσαν.
2. Τόνισα ότι ήταν ιδιαίτερα ο Στάλιν που καταδίκαζε τις ενέργειες αυτές μιας και ο αντισοβιετισμός συνήθως αυτόν χρησιμοποιεί για να συκοφαντήσει λέγοντας για παράδειγμα ότι είχε απόλυτες εξουσίες στο κόμμα και ότι δε συμμορφωνόταν με τις αποφάσεις του ΚΚΣΕ, πράγμα το οποίο είναι τουλάχιστον ανιστόρητο.
3. Ξεκινάς από το ο Σοσιαλισμός φταίει, μετά πας στο ο Στάλιν φταίει και μετά προχωράς στο ότι και να λες άνθρωποι πέθαναν. Δε σου λέω εγώ ότι δεν πέθαναν. Σου λέω ότι ούτε ο Σοσιαλισμός, ούτε ο Στάλιν έφταιγαν για τις καταδικαστέες αυτές ακρότητες.
4. Λέω πολύ απλά συνέλευση εργαζομένων μιας και δε μπορώ να περιγράψω το πρόγραμμα του ΚΚΕ για το σοσιαλισμό μέσα από εδώ. Οι εκλεγμένοι πάντως των εργαζομένων είναι άμεσα ανακλητοί, χωρίς καθόλου προνόμια και χωρίς να αποσπώνται από τη θέση εργασίας τους. Η χρήση των νέων τεχνολογιών σαφώς και είναι μέσα στο παιχνίδι. Μια χαρά μυαλά κουβαλάμε και καιρός να αρχίσουμε να τα βάζουμε σε λειτουργία, πράγμα που μπορεί να γίνει αν υπάρχουν πρωτοπόροι που ακολουθούν αυτό το δρόμο.
5. Σχηματικό και μέσα σε άκρες είναι το νούμερο ώστε να γίνει αντιληπτό ότι οι βιομήχανοι και οι εφοπλιστές είναι η συντριπτική μειοψηφία που θησαυρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ποιός σου είπε βρε παλικάρι μου ότι θέλω να υποστηρίζω τον κατά Καστοριάδη Ολοκληρωτισμό; Ο όρος Ολοκληρωτισμός εμφανίστηκε για πρώτη φορά στις "Times" το 1929 ώστε να ταυτιστεί ο ναζισμός με το σοσιαλισμό." ... ώστε να ταυτίζω τις καπιταλιστικές με τις σοσιαλιστικές κοινωνίες.

Ο ολοκληρωτισμός αναφέρεται στη συγκέντρωση της εξουσίας σε ένα κέντρο. Το κέντρο αυτό ταυτίζεται και στην ΕΣΣΔ και στα ναζιστικά κράτη, ό,τι και να λες. Ένα άτομο λύνει και δένει, ενώ οι από κάτω "δημοκρατικές" διαδικασίες είναι για να υπάρχουν.

Τουλάχιστον σε αυτό μετατράπηκε η ΕΣ"Σ"Δ μετά την επέλαση του Σταλινισμού, κι αυτή την ένωση εξετάζουμε, καθώς διήρκησε το μεγαλύτερο μέρος του συνολικού χρόνου ζωής του μορφώματος.


Δεν έχεις γνωρίσει σοσιαλιστική κοινωνία για να είσαι σε θέση να κρίνεις. Δεν έχει υπάρξει ποτέ τέτοια στη σύγχρονη εποχή, παρά μόνο σε αυτοοργανωμένα ψήγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 17 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top