Six Feet Under (2001-2005)

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το Six Feet Under πραγματεύεται ουσιαστικά το θάνατο και αφορά μια δυσλειτουργική οικογένεια στο Λος Άντζελες με γραφείο κηδειών μετά το θάνατο του πατέρα.Κάθε επεισόδιο ανοίγει με έναν θάνατο,συνήθως τραγικό και δείχνει πως εππηρεάζει έμμεσα την οικογένεια.Ένα μονάχα επεισόδιο στις 5 σεζόν δεν ανοίγει με θάνατο και για εμένα το καλύτερο μακράν.Ενδεικτικά το IMDb δίνει 9.8/10 για το συγκεκριμένο επεισόδιο. Οι 4 κεντρικοί ήρωες είναι

1.Η Ruth η μητέρα (πατριάρχης) με την Frances Conroy να δίνει ερμηνείες ζωής.Πρόκειται για μια γυναίκα ιδιότυπη,νευρωτική που κάνει υπεράνθρωπες προσπάθειες να ενώσει την οικογένεια της μετά το θάνατο του άντρα της.Οι σκηνές με την υστερία της σε διάφορα σημεία και των 5 σεζόν δείχνουν το ταλέντο της Frances Conroy η οποία delivers an impeccable performance. Από το 2001 μέχρι το 2006 προτεινόταν για ΕΜΜΥ Α' γυναικείου ρόλου με τα τελευταία χρόνια να κερδίζει συνέχεια.Ειλικρινά η ερμηνεία της με είχε μαγέψει.

2.Ο Nate.Πρόκειται για τον μεγαλύτερο γιό ο οποίος για χρόνια είχε μετακομίσει από το Λος Άντζελες με σκοπό να απομακρυνθεί από την οικογενειακή επιχείρηση.Την κρίσιμη στιγμή αποφασίζει να δεχτεί την πρόκληση να αναλάβει μαζί με τον μικρότερο αδερφό του το γραφείο κηδειών.Η γυναίκα που παίζει καταλυτικό ρόλο στη ζωή του είναι μια άγνωστη που γνωρίζει στη πτήση του καθ οδόν για το Λ.Α την ημέρα του θανάτου του πατέρα του.H Brenda είναι ένας ιδιαίτερα πολύπλοκος χαρακτήρας που βοηθά τον Νate και βοηθιέται και η ίδια μέσα από την πολυπλοκότητα της σχέσης τους.Ο Nate διαχειρίζεται απώλειες,χαρές,λύπες με έναν απίστευτο τρόπο με συνοδοιπόρο του τον πατέρα του στα οράματα που βλέπει.


3.Ο David.Ο μικρότερος αδερφός,υπόδειγμα επιχειρηματία ο οποίος ανέκαθεν υπέμενε τις πραγματικότητες της οικογενείας του,ποτέ δε την εγκατέλειψε και καλείται να διαχειριστεί και να αποδεχτεί τη σεξουαλικότητα του μέσα από τις 5 σεζόν.Ο Michael C. Hall (ναι ο γνωστός μας Dexter) δίνει αψεγάδιαστες ερμηνείες καθώς τον παρακολουθούμε στη προσπάθεια να διαχειριστεί τη ζωή του και την δυσλειτουργικότητα της οικογένειας του μέσα από τη σχέση του με τον σύντροφο του Keith.Όποιος έχει δει το Dexter και δει και την ερμηνεία του στο 6FU θα καταλάβει το απίστευτο ερμηνευτικό depth and range του Michael C.Hall.


4.Η Claire...αχ αυτή η Claire!Πρόκειται για τον αγαπημένο μου χαρακτήρα (μαζί με την Brenda) και θα μπορούσα να γράφω 3 μέρες για εκείνη.Είναι η νεότερη κόρη μέσα στην εφηβεία.H ρέμπελος και επαναστάτης με ένα ''χάσιμο'' που μαγεύει και είναι ίσως γνώριμο σε πολλούς από εμάς αν ανακαλέσουμε την εφηβεία μας.Το απίστευτο που γίνεται με αυτόν το χαρακτήρα είναι ότι την παρακολουθούμε να μεγαλώνει (σα να την μεγαλώνουμε εμείς οι ίδιοι) και να κάνει τη μετάβαση από την εφηβεία στην ωριμότητα.Το πιο συναρπαστικό κομμάτι όμως είναι πως καταφέρνει να χτίζει τις σχέσεις της με τους αδερφούς της και κυρίως την μητέρα της (όπου η δυσλειτουργικότητα της σχέσης τους είναι επική).Στο τέλος της σειράς θα μείνετε με ανοιχτό το στόμα για την μετάβαση που ο χαρακτήρας της έχει καταφέρει.Προφανώς οι συγγραφείς έχουν επενδύσει πολλά πάνω της.Την βλέπουμε να εξελίσεται μέσα από τις ερωτικές σχέσεις τις με διάφορους άντρες (και όχι μόνο) ,να ωριμάζει και στο τέλος να kicks ass!Στο επικό φινάλε της σειράς η ερμηνεία της τα σπάει.


ο 5ος κεντρικός χαρακτήρας κατά κάποιο τρόπο είναι ο νεκρός πατέρας ο οποίος εμφανίζεται σε οράματα και στους 4 με μια προτίμηση στην συχνότητα στον Nate.Λειτουργεί σε ένα επίπεδο συνείδησης μάλλον για τους χαρακτήρες και εξυπηρετεί κυρίως στο να μας δείξει το long lasting impact που έχει η απουσία ενός αγαπημένου μας ανθρώπου.Όλοι οι υπόλοιποι κύριοι χαρακτήρες είναι εξαιρετικά δωσμένoι και το cast δένει τέλεια με απίστευτη χημεία.Δεν είναι τυχαίο εξάλλου που σαν ensemble είχαν σαρώσει τα ΕΜΜΥ.Ουσιαστικά η σειρά είναι τόσο πολύπλοκη στο πως πραγματεύεται τον θάνατο και την απώλεια που νομίζω αγγίζει ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας.Με εξαιρετικά δυνατό σημείο το απίστευτα λειτουργικό,έξυπνο εως και μακάβριο χιούμορ που η Αμερικάνικη τηλεόραση δε μας έχει συνηθίσει.

Έκει που όμως η σειρά τα σπάει ειλικρινά είναι στο επικό φινάλε
.Ένα φινάλε που πιστέψτε με θα μείνει μέσα σας για πολλά χρόνια.Δεν είναι τυχαίο εξάλλου που το φινάλε της σειράς έχει χαρακτηριστεί το ''αρτιότερο,καλλιτεχνικότερο και καλύτερο φινάλε στην ιστορία της τηλεόρασης παγκοσμίως'' από χιλιάδες κριτικούς τηλεόρασης παγκοσμίως.Αξίζει να άρχισετε να βλέπετε τη σειρά μόνο και μόνο για το αριστουργηματικό συμπέρασμα του επικού φινάλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το ξεκίνησα πολύ πρόσφατα, επειδή έπεσε το σχετικό ψηστήρι (:P), είμαι στην δεύτερη σεζόν και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα. Οι χαρακτήρες είναι πολύ καλά δομημένοι, δένουν όντως απίστευτα μεταξύ τους, όλοι παίζουν εξαιρετικά και μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν έχω βαρεθεί σε κανένα επεισόδιο. Οπότε από μένα, ναι δαγκωτό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το τελευταίο επεισόδιο και είμαι κυριολεκτικά άφωνη. Τα τελευταία δέκα λεπτά πραγματικά ήταν απρόσμενα! Αυτόν τον ένα μήνα και κάτι που βλέπω τα επεισόδια (κι έχω παρατήσει κάθε άλλη σειρά που έβλεπα, πλην Dexter που το ξεκίνησα επειδή ήθελε μια φίλη μου να το δει και έπαιζε και ο David :inlove: - και μάλλον θα το συνεχίσω τώρα) έχω συναισθανθεί όσα περνάνε οι πρωταγωνιστές σε τέτοιο βαθμό που πραγματικά νιώθω λες και τους γνωρίζω στην πραγματικότητα. Δεν υπήρξε καμία ωραιοποίηση, καμία υποκρισία, ήταν εκεί, αληθινοί, χωρίς ταμπού και ταμπέλες, δεν το πιστεύω πως αμερικάνικη σειρά ήταν τόσο αληθοφανής! Υπήρξαν πάρα πολλά επεισόδια που με προβλημάτιζε για ώρες μετά κάτι που κάποιος είχε πει ή κάνει, ένιωσα να ταυτίζομαι πολλάκις με τους πρωταγωνιστές, ενώ πολλές φορές συζήτησα σκηνές με άλλους που δεν έχουν δει, ούτε είχαν την πρόθεση να δουν την σειρά. Πραγματικά αξίζει να την δείτε, ακόμα κι αν δεν σας αρέσουν ιδιαιτερα οι κοινωνικές/δραματικές σειρές, δεν έχω τι άλλο να πω, νιώθω ακόμα συγκλονισμένη από το τέλος της.

Μακάρι να είχε και άλλα επεισόδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πολύ καλή σειρά και για μένα!!!!!

Τα τελευταία λεπτά στο τελευταίο επεισόδιο της τελευταίας season πράγματι αναπάντεχα!
Έδωσαν τόσο όμορφο τέλος! Από αυτά που δεν ξεχνιούνται!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
six feet under...!!!:bye:

εντάξει,δεν υπάρχουν λόγια για αυτό το σίριαλ και πόσο μάλλον για το φινάλε...πέθανα στο κλάμα!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Είναι μια σειρά που δε θα ξεχάσω ποτέ. Οι χαρακτήρες της, 6 μήνες μετά που την τελείωσα, μού λείπουν ακόμα. Σαν να έχασα αγαπημένους μου ανθρώπους. Αν δεν την έχετε δει, αφιερώστε μια βδομάδα για να τη δείτε. Αν πρέπει να δείτε ΜΙΑ σειρά, είναι αυτή. Υπέροχη. Απίστευτες ερμηνείες. Άνθρωποι με ψεγάδια, αγαπημένοι.<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top