Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μια καλοπληρωμένη καριέρα στο εξωτερικό θα σας έπειθε να αφήσετε την Ελλάδα;

Αν όχι για μόνιμα, θα δουλεύατε στο εξωτερικό για λίγο;

Τι είναι αυτό που θα σας εμπόδιζε περισσότερο στο να φύγετε; (Οικογένεια; φίλοι; ο καιρός; η ποιότητα ζωής; )

Θα θυσιάζατε μια σοβαρή σχέση για να κυνηγήσετε μια καλύτερη ποιότητα ζωής αλλού;

Γενικά σχόλια και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε μικροτερη ηλικα που μου δοθηκε η ευκαιρια αυτη, την απερριψα χωρις δευτερη σκεψη και οι λογοι ηταν οι εξης δυο: α. η ποιοτητα κοινωνικης ζωης & β. οι κλιματολογικες συνθηκες που επηρεαζουν παρα πολυ την ψυχολογια μου.
Βεβαια το εχω μετανοιωσει, διοτι θα μπορουσα να κανω υπομονη για καποια χρονια. Απλα ημουν καλομαθημενη και ειχα εναλλακτικες στη χωρα μου. Το μονιμο του θεματος βεβαια ακομα και σημερα δε θα το συζητουσα καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν θα το σκεφτόμουν καν...Ίσως γιατί εδώ στην Ελλάδα δεν έχω πολλές εναλλακτικές και μία ευκαιρία στον τομέα μου στο εξωτερικό θα φάνταζε όνειρο.

Ναι λοιπόν, θα ετοίμαζα και αύριο τις βαλίτσες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
το επαγγελμα που θελω να ακουλουθησω δεν εχει και πολλες προοπτικες στην Ελλαδα...αρα με την πρωτη ευκαιρια εξωτερικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Neraida : Θα μου εξηγήσεις καλύτερα τι περιλαμβάνει για σένα η ποιότητα κοινωνικής ζωής;
JaneWin: Τι επάγγελμα είναι αυτό; από περιέργεια βασικά, αν δεν θέλεις να πεις οκ

Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι σοβαρά. Τον Οκτώβριο θα είμαι στην Αγγλία για σπουδές και σκέφτομαι σοβαρά να ψάξω δουλειά στο εξωτερικό στην συνέχεια....Όσο το σκέφτομαι είναι όλο και πιο λίγα αυτά που με κρατάνε πίσω. Η οικογένεια θέλει να με δει ευτυχισμένο και θα είναι πιο εύκολο κάπου που θα πληρώνομαι καλύτερα για αυτό πυο κάνω και υπάρχει κοινωνικό κράτος. Ενώ οι φίλοι μου δεν ξέρω αν είναι αρκετοί για να με κρατήσουν. Είμαι μέτρια κοινωνικός. :)

Φυσικά το θέμα είναι η κοπέλα μου με την οποία είμαι αρκετά χρόνια και δεν είναι διατεθιμένη να ακολουθήσει αν και αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα :)
Ας το προσθέσω στο αρχικό ερώτημα βασικά, αξίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
ειτε γιατρικη ειτε εγκληματολογια....
γιατρικη γιατι ειναι υπερβολικα πολλα τα χρονια και εγκληματολογια γιατι δεν υπαρχει καν εδω...:)
Αγγλια σε ποιο μερος θα πας??αν επιτρεπεται βεβαια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εφόσον θα βρεθείς εκεί και το σκέφτεσαι να πιάσεις δουλειά τότε γιατί δεν περιμένεις να δεις πρώτα πως είναι οι εργασιακές συνθήκες εκεί και αν σου ταιριάζουν;

Καλά κάνεις και το σκέφτεσαι από τώρα αλλά πιστεύω τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί από την δική σου προσωπική εμπειρία πάνω στην εργασία στο εξωτερικό ώστε να πάρεις την σωστή απόφαση.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα πολλοί τομείς δέν έχουν ανάπτυξη και το εξωτερικό αποτελεί την μόναδική διέξοδο.
Γαι παράδειγμα, ένας βιολόγος/φυσικός/χημικός κτλ, πέρα από καθηγητής δεν μπορεί να ενταχθεί στο ελληνικό ερευνητικό δυναμικό του τομέα του γιατί πολύ απλά είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Αντίθετα, στο εξωτερικό προσφέρονται πολύ περισσ
οτερες ευκαιρίες. Αρα, ΝΑΙ θα πήγαινα στο εξωτερικό για δουλειά....
Σαφώς και έχετε δίκιο για την κοινωνική ζωή και το κλίμα, αλλά τίποτα δεν γίνεται χωρίς θυσίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θα είμαι στο Lancaster Un.

Εφόσον θα βρεθείς εκεί και το σκέφτεσαι να πιάσεις δουλειά τότε γιατί δεν περιμένεις να δεις πρώτα πως είναι οι εργασιακές συνθήκες εκεί και αν σου ταιριάζουν;

Φυσικά αυτό θα είναι το βασικό κριτήριο τελικά αλλά αφού με απασχολεί ακούω απόψεις...
Είναι μεγάλο βήμα και το ψάχνω από τώρα όσο περίεργο και αν ακούγεται...

Σχετικά με τον καιρό:
Σε real life συζητήσεις γενικά ο καιρός φαίνεται να είναι το Νο1 σε τέτοιο βαθμό που μου φαίνεται αστείο. Τελικά πόοοσο συχνά λιαζόμαστε εμείς οι Έλληνες;;
Προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο μεγάλη θυσία. Για μένα θυσία είναι να κρατήσεις τον ήλιο και να αφήσεις την κοινωνική ασφάλιση, και την καθημερινή ικανοποίηση του τύπου"ναι μπορώ να προσφέρω στην οικογένεια μου ότι της αξίζει...αυτό δεν ξέρω αν θα καταφέρω εδώ... :cry_x: (Πολύ δράμα!αλλά έτσι είναι!)




P.S. Πρέπει να μάθω να χρησιμοποιώ το quote!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stromer

Νεοφερμένος

Ο stromer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κάποτε είχα την ευκαιρία και την απέρριψα για καθαρά συναισθηματικούς λόγους... Σήμερα δεν νομίζω να έκανα κάτι διαφορετικό. Κακά τα ψέματα όλοι έχουμε αγκυρες να μας κρατούν εδώ δεμένους...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό ;
μετά και την σημερινή εμπειρία (σ.σ. 100 άτομα εμπόδιζαν τον κόσμο να ψηφίσει σε πρυτανικές εκλογές γιατί αν ψηφίσει το σύνολο των φοιτητών , υποβαθμίζεται ο ρόλος των παρατάξεων - με άλλα λόγια ο αντιπρόσωπος είναι η ουσία και όχι το σύνολο το οποίο αντιπροσωπεύει , με άλλα λόγια δωρεάν θέατρο [του παραλόγου])

θα άφηνα και μια καριεράρα στην Ελλάδα για το εξωτερικό σκέτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αν και είμαι από τους πρώτους που θα έφευγαν μόνιμα αν δυνόταν η ευκαιρία και ελπίζω να τα καταφέρω, δυστυχώς η Ευρώπη (για USA δεν γνωρίζω) δεν είναι πια είναι αυτή που ήταν. Φυσικά και υπάρχουν πολύ περισσότερες ευκαιρίες, αλλά ακόμα και χώρες όπως η Βρετανία έχουν αρχίσει να χτυπιούνται από την κρίση. Ήδη έχουν ανακοινωθεί κάποια δημοσιονομικά μέτρα και στην Βρετανία. Όσο για τον καιρό, προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου (είμαι προσωρινά Αγγλία και ακόμα φοράω δερμάτινο μπουφάν παρότι αύριο μπαίνει Ιούνης) Ξέρω όμως ότι κάποιοι επηρεάζονται πολύ από την αλλαγή. Για παράδειγμα μια γνωστή μου την ενοχλούσε ακόμα και η αλλαγή θέσης του ήλιου/ το ότι νύχτωνε από τις 3 το χειμώνα κτλ.

Από άποψη κοινωνικής ζωής, καλή παρέα να υπάρχει και όλα βρίσκονται. Ειδικά σε μεγάλες πόλεις μπορεί κανείς να βρει τα πάντα. Εκεί άλλωστε μπορεί κανείς να βρει και καλά οργανωμένες ελληνο-κυπριακές κοινότητες. Εδώ είμαι σε μια πόλη μετά βιας 200.000 κατοίκων και όχι μόνο υπάρχει ελληνοκυπριακή κοινότητα αλλά οργανώνουν και ελληνικά event και έχουν νοικιάσει εκκλησία, την έχουν κάνει ορθόδοξη και λειτουργεί κανονικά από όσο ξέρω.

Φυσικά, θα υπάρχουν πάντα αυτά που θα σου λείπουν αλλά για μένα ένα είναι το αρνητικό. Δυστυχώς, όπου και να πας θα είσαι ο ξένος. Δεν είναι το 'σπίτι' σου. Η Ελλάδα, όσο χάλια και αν είναι, είναι η πατρίδα μας και όπως και να το κάνουμε σαν το σπίτι δεν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Έχουν αλλάξει οι καιροί αν με ρώταγες πριν 5 χρόνια θα έλεγα οχι φυσικά για αρκετούς λόγους απο οικονομικούς μέχρι και για τιμη και υπεριφάνεια επειδή είμαστε έλληνες και δεν αγκαταλύπουμε την χώρα που γεννηθήκαμε,μεγαλώσαμε και μας πρόσφερε πολλά .Αλλά φυσικά τώρα η γνώμη μου είναι αντίθετη από ότι ήταν παλιά.1 επειδή τώρα πια δεν βρίσκεις εύκολα χρήματα εδώ.2 για ένα καλύτερο μέλλον και 3 και κυριότερο για να γεμήσει το μάτι να φύγω από μια μικρή Ελλαδίτσα όπου τώρα πια δεν έχει τίποτα να μου προσφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Σε μικροτερη ηλικα που μου δοθηκε η ευκαιρια αυτη, την απερριψα χωρις δευτερη σκεψη και οι λογοι ηταν οι εξης δυο: α. η ποιοτητα κοινωνικης ζωης & β. οι κλιματολογικες συνθηκες που επηρεαζουν παρα πολυ την ψυχολογια μου.

Oταν λες ποιοτητα κοινωνικης ζωης τι ακριβως εννοεις νεραιδα?

Εγω ψαχνομαι να παω..Εννοειτε οτι οταν εισαι εξω θα υπαρχουν παντα πραγματα που θα σου λειπουν..Για μενα τα βασικοτερα ετσι οπως το σκεφτομαι ειναι οι φιλοι,η οικογενεια και ο καιρος (αν μιλαμε για χωρα βορειου ευρωπης)..

Παντως ο καιρος οσο και να ακουγεται αστειο σε καποιους παιζει μεγαλο ρολο..Εδω καμια φορα τυχαινει 2-3 μερες να εχει συνεφια και βροχες και ολοι πεφτουμε..Εχουμε συνηθησει και αυτον τον τελειο καιρο εδω,οποτε ειναι δυσκολο να μην επηρεαστεις απο αυτον..

Απο την αλλη ετσι οπως ειναι τα εργασιακα εδω και ετσι οπως προβλεπεται το μελλον λες ποιος καιρος και κουραφεξαλα?Εδω μιλαμε για την ιδια τη ζωη σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μια καλοπληρωμένη καριέρα στο εξωτερικό θα σας έπειθε να αφήσετε την Ελλάδα;
η short version της απάντησης είναι:ΝΑΙ.
Αν όχι για μόνιμα, θα δουλεύατε στο εξωτερικό για λίγο;
Να σου πω την αμαρτία μου πιο εύκολα θα το έπαιρνα απόφαση για μόνιμα παρά για λίγο. Όταν μπαίνεις στη διαδικασία του "για λίγο" ενδέχεται να χάσεις πράγματα που θα μπορούσες να έχεις [Including but not limited to σε μια καλή σχέση "Ζωής" εκεί με το επιχείρημα "σε 2 χρόνια θα φύγω από εδώ"]. Γιατί όχι δλδ?
Τι είναι αυτό που θα σας εμπόδιζε περισσότερο στο να φύγετε; (Οικογένεια; φίλοι; ο καιρός; η ποιότητα ζωής; )
Για να δούμε... ποιότητα ζωής: Όταν τρως 10 ώρες τη μέρα στην καλύτερη στη δουλειά, όταν τρως την κίνηση στη μάπα, όταν βλέπεις τα τριήμερα να "ξεχύνονται" όλοι σα λυσσασμένοι στα κοντινά νησιά της Αθήνας, όταν πρέπει να ξυπνήσεις στις 6 για να "φορτώσεις" το παιδί στο σχολικό στις 6.30 (γιατί κάνει και τη μισή Αθήνα πάνω κάτω το σχολικό οπότε ξεκινάει αξημέρωτα!) σε ποιά ποιότητα ζωής ακριβώς αναφέρεσαι?
Ο καιρός... στο νέφος της Αθήνας? στη λάβα της Αθήνας που από το Μάιο απλώς...λιώνεις? Στο ωραίο κλίμα των νησιών και τη θάλασσα που καταλήγουμε να τη βλέπουμε 15 μέρες κάθε καλοκαίρι? Μα... και οι ξένοι αυτό δεν κάνουν???
Οικογένεια... Η οικογένειά μου γενικά θέλει να είμαι ευτυχισμένη. Αν αυτό είναι στην άλλη άκρη της γης ή..κάτω από το σπίτι τους...δεν έχει τόση σημασία...άλλωστε για μένα, που ζω εδώ και 11 χρόνια μακρυά από τους γονείς μου... μικρή διαφορά έχει αν η πτήση θα είναι 1 ώρα ή 3.
Φίλοι: όχι. Οι αληθινοί μου φίλοι βρίσκονται από 30km μακρυά (εντός Ν.Αττικής) έως σε νησιά της παραμεθορίου πλέον. Facebook and msn would do the trick. Για καθημερινούς καφέδες οι γνωστοί έρχονται και παρέρχονται όπου κι αν βρισκόμαστε.
Θα θυσιάζατε μια σοβαρή σχέση για να κυνηγήσετε μια καλύτερη ποιότητα ζωής αλλού;
Με πετυχαίνεις σε κακή φάση οπότε θα είμαι "ωμή". Το έκανα πριν 6 χρόνια (θυσίασα μια ευκαιρία για μια σοβαρή σχέση) και επειδή εν τέλει πήρα... μην πω τι και ακόμα το μετανιώνω στην παρούσα φασή η κοσμοθεωρία μου λέει ότι μόνο αν η "σοβαρή σχέση" ήταν σχέση με ...ορισμένη ημερομηνία γάμου και/ή με παιδί καθ'οδόν. Οτιδήποτε άλλο δεν είναι αρκετά σοβαρό για να αφήσω μια ευκαιρία.-
Γενικά σχόλια και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα
Σα γενικό σχόλιο το μόνο που θα πω είναι ότι γενικά για να πάρει κάποιος μια τέτοια απόφαση (να φύγει για το εξωτερικό για μια επαγγελματική ευκαιρία) πρέπει μόνος του να ζυγήσει πόσο σημαντικά είναι διάφορα πράγματα για αυτόν. Για μένα πχ. η οικογένεια δεν θα ήταν [αυτή τη στιγμή που μιλάμε] επαρκής λόγος. Έχω φίλες που έχασαν ευκαιρίες επαγγελματικές και υπο-δουλεύουν και υπο-αμείβονται για να μην φύγουν από το νησί από το οποίο προέρχομαι για να είναι κοντά στους γονείς τους. Για άλλους το να μην βλέπουν θάλασσα ή ήλιο πχ είναι αρκετό να τους προκαλέσει κατάθλιψη. Για μένα όχι πχ.
Άρα, οκ, σαφώς και το να ακούς διάφορες γνώμες της...κοινής γνώμης δεν κάνει κακό αλλά φαντάζομαι (και δείχνεις να το ξέρεις κι εσύ για να είμαι ειλικρινής) ότι η απόφαση μπορεί να παρθεί αποκλειστικά και μόνο ζυγίζοντας τα δικά σου "πιστεύω" και "θέλω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ναι, θα έφευγα από την Ελλάδα αν είχα μια καλή ευκαιρία για δουλειά σε κάτι που με ενδιέφερε. Σίγουρα. Και κυρίως αν γινόταν κάτι τέτοιο όσο ήμουν αρκετά νέα και είχα όρεξη να δω, να εξερευνήσω, να γυρίσω... Και με την τωρινή απελπιστική κατάσταση της χώρας πραγματικά οι όποιες αμφιβολίες παραμερίζονται κάπως.

Θα μου έλειπαν οι φίλοι μου και η οικογένεια μου, αλλά πιστεύω θα τα κατάφερνα. Η Ελλάδα σαν Ελλάδα δεν νομίζω ότι θα μου έλειπε τρομερά. Ίσως μερικά μέρη, κάποια συγκεκριμένα πράγματα αλλά μέχρι εκεί. Θα έφευγα σίγουρα και μάλλον με προοπτική για μόνιμα εάν όλα στη δουλειά εξελιχτούν ομαλά και μου αρέσει σχετικά το μέρος και η ζωή μου εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγώ λέω να σηκωθούμε να φύγουμε όλοι ομαδικώς και να αφήσουμε τους 300 του Λεωνίδα να ζήσουν όπως αυτοί νομίζουν....
αλήθεια ποια χώρα θα μπορούσε να φιλοξενήσει μερικά μύρια Έλληνες..., για Αφρική μας κόβω :worry::D:hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

To ερώτημα είναι τόσο αορίστως αόριστο, που η απάντηση του ...self, το υπερκαλύπτει ως προς το ουσιώδες περιεχόμενο του, αλλά και ως προς την τάση να κολακεύονται ιδέες, αισθήματα και ενδιαφέροντα της Λαϊκής...τάξης (ποπουλισμός) !
Τάση φυγής στο....εξωτερικό, πριν συνειδητοποιήσουμε καλά καλά τι γίνεται στο....εσωτερικό!

Αλλά ξέχασα, ζήσαμε κάποιες (καθοριστικές) εμπειρίες στην....σχολή (στο πρώτο έτος) :hehe: και βουρ για....έξω!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αλλά ξέχασα, ζήσαμε κάποιες (καθοριστικές) εμπειρίες στην....σχολή (στο πρώτο έτος) :hehe: και βουρ για....έξω!
.
Θεωρώντας ότι η πιο παραγωγική 10ετία ενός ανθρώπου [εργασιακή] κατά κανόνα είναι η δεκαετία 25-35 (ή 30-40 κατά άλλους-είναι θέμα ποιούς παράγοντες και με ποιά βάρη λαμβάνει κανείς υπόψη του) και αγνοώντας τις εικασίες περί ετών στη σχολή ή όχι, πότε πιστεύεις ότι πρέπει να αναρωτηθεί κανείς για το που θα χτίσει την καριέρα του? Στα 50, αφού εχει δει και ... εμπεδώσει την ελληνική αγορά εργασίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
την αφησα την ελλαδα πριν 8 χρονια, οταν ημουν 17. Το μετανιωσα; Ουτε μια στιγμη. Σπουδασα αυτο που ηθελα παντα (βιολογια) και εχω απειρες επιλογες για δουλεια. Με ενδιαφερει η ερευνα, οποτε δεν γινεται καν λογος για να επιστρεψω στην ελλαδα. Ακομα και να εβρισκα δουλεια στην ελλαδα δεν θα επεστρεφα. Συνηθισα εδω και πλεον μου ειναι δυσκολο να προσαρμοστω στην χωρα που μεγαλωσα.

Ο καιρος δεν ειναι καλος εδω. Τολμω να πω οτι υπαρχουν χρονιες που βρεχει 300 μερες τον χρονο (επι 24ωρου βασεως). Τον χειμωνα ο ουρανος ειναι σχεδον παντα γκρι και καταθλιπτικος. Στα 3-4 πρωτα χρονια δεν με ενοχλουσε, μετα αρχισε να με ενοχλει καπως (ισως επειδη ειχα βαρυ προγραμμα και δεν ξεκουραζομουν). Τωρα ομως δεν με ενοχλει η βροχουλα. Γαλοτσες και αδιαβροχο μπουφαν να εχεις και ουτε που καταλαβαινεις οτι βρεχει. Αντιθετα, εχω μαθει να εκτιμαω τον ηλιο. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ομορφος ειναι οταν ξεπροβαλλει αναμεσα απο τα συννεφα επειτα απο 10-20 συνεχομενες μερες βροχης. Επιπλεον, μπορει να κανει λιγο κρυο την ανοιξη (πχ τωρα εχουμε 14C) αλλα ξεχνας την ψυχρα οταν βλεπεις τους δρομους να εχουν γινει ροζ απο τις ανθισμενες κερασιες και τα πεταλα τους να τα παιρνει ο ανεμος δινοντας την αισθηση οτι χιονιζει. Αλλωστε το καλοκαιρι εδω ειναι φανταστικα. Δεν το αλλαζω με τιποτα!

Μπορει ο καιρος να μην ειναι οπως στην ελλαδα, σιγουρα ομως σου δινονται ευκαιριες να πας στην καρδια του χειμωνα σε μερη τροπικα (mexico, cuba, hawaii). Ειναι κοντα και φθηνα και με την 1η ευκαιρια περνας 1-2 βδομαδες εκει και γυριζεις πισω ηλιοκαμμενος :) Μπορεις να κανεις και το αντιστροφο, να πας στην μεση του καλοκαιριου καπου στον βορρα (πχ αλασκα).

Οσο για το αν νιωθω ξενη εδω δεν συμβαινει κατι τετοιο αφου η κοινωνια ειναι τοσο πολυπολιτισμικη που δεν κανει διαφορα η καταγωγη σου. Καλη παρεα να εχεις και πας και στην ακρη του κοσμου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top