Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις σχέση;

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Α, δηλαδή έχουμε φύγει πλέον οριστικά από το "βγαίνω με μια φίλη για μπύρες και ΩΠ! Ένας με κοιτάζει!".
Το να επιδιώξεις σχέση (είτε καινούρια, είτε σε άτομο που ήδη ξέρεις, ή πασχίζεις να βγεις από friendzone) και η πρώτη λέξη στις "προϋποθέσεις" που διαβάζω είναι FACEBOOK, φάουλ και κόκκινη. Στον πάγκο σου.
Βγείτε, φλερτάρετε, φάτε άκυρα, προχωρήστε. Θα πέσετε σε αυτόν που σας ταιριάζει.

Λολ, επειδή διάβασα και τα άλλα, δεν είναι δυνατόν να σκέφτεται έτσι ένας νοήμων άνθρωπος. Άκου εκεί μη συζητάς για οικονομικά, κρίση και τέτοια. Όχι θα μιλάω για πεταλούδες και 10 τρόπους με τους οποίους μπορείς να συλλέξεις σκατά σκατζόχοιρου. Το να έχεις σχέση σημαίνει να μπορείς να ανταλλάξεις 5 σοβαρές κουβέντες με τον άλλον.

Πω μαλακίες βραδιάτικο. Χάη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Είμαι 20 και δεν εχω κάνει μια σχέση της προκοπής, εκτός από φλερτ και τα γλυκανάλατα του σχολείου..και μετά αναρωτιέσαι αν εχεις κατι εσυ.η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι και η θεογκόμενα αλλα ουτε κανενα μπάζο.αν και πολύ συχνα βλέπω κατι πολυ ωραια αγόρια να τα έχουν με κατι τελειως χαλια κοπελες..δεν ξερω τι να πω εχω απογοητευτει..ουτε στην συμπεριφορα μου βλεπω κατι κακο..π.χ ενα παιδι εδειξε ενδιαφερον αλλα δεν βλεπομασταν συχνα και μετα τπτ..εσεις τι πιστευετε?

Η είσαι έτσι:



Η ψάχνεις Αυτό:



Άσε τις παπάτζες ότι δεν μπορώ να βρω σχέση κ.λ.π. Ξέρεις, υπάρχουν πολλά καλά παιδιά άξια για σχέση εκεί έξω γιαυτό μην μας δουλεύεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Η δυσκολία έγκειται στο να βρεθεί το σωστό άτομο το οποίο να αναζητά κάτι ίδιο με εσένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το πιο δύσκολο είναι να γνωρίσεις έναν σωστό άνθρωπο που να είναι σε ψυχοσωματικονοητική θέση να μπει στη διαδικασία ερωτικής σχέσης, παρά αυτή η καθεαυτή σχέση ως διαδικασία με το γνωστό κόνσεπτ. Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί να κάνουν (ερωτική) σχέση με άλλο άνθρωπο, όπως και οικογένεια. Κάποια πράγματα ή τα έχεις ή όχι ως χαρακτήρας, ως άνθρωπος. Ναι, δεν είναι ντροπή να μην είσαι σε θέση να ερωτευτείς ή να δημιουργήσεις οικογένεια. Γιατί απλά δεν είναι μια πλάκα της στιγμής, αλλά χρειάζονται υπευθυνότητα εκ μέρους των δυο. Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό από την κοινωνία μας. Προβάλλεται η "ανάγκη" περί σχέσης σαν κάτι θέσφατο που χωρίς αυτό, παύει η ζωή ή ο άλλος θεωρείται κοινωνικά αποτυχημένος. Έχει στηθεί μια κοινωνική και εμπορική βιομηχανία θεάματος πάνω στον έρωτα σε σημείο που να έχει εκφυλιστεί. Η (ερωτική) σχέση δεν είναι μοδάτο ζευγάρι παπούτσια που επειδή αγόρασε ο γείτονας πρέπει να αγοράσουμε και εμείς για να μην είμαστε εκτός μόδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω...Θεωρώ πως η "ερωτική" σχέση είναι κι αυτή ένα είδος βιολογικής ανάγκης που ενεργοποιείται σε κάθε άνθρωπο διαφορετική χρονική στιγμή. Μπορεί πχ κάποιος να μην θέλει να κάνει σχέση για μια περίοδο της ζωής του για διάφορους λόγους όμως δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που να θέλει να μείνει ανέραστος. Σε όλους μας αρέσεις η ιδέα να χουμε δίπλα μας έναν άνθρωπο που πραγματικά θα μας καταλαβαίνει, πέρα από τους γονείς και στενούς συγγενείς, που στην ουσία θα τον έχουμε ανακαλύψει στην πορεία της ζωής μας...Ωστόσο αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο!! Και όπως διάβασα σε κάτι μηνύματα πιο πάνω, το πιο δύσκολο στάδιο μιας σχέσης είναι το πρωταρχικό, πριν καν αυτή δημιουργηθεί, δηλαδή να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο ( ανεξαρτήτου φύλου για να καλύψουμε όλες τις προτιμίσεις) που θα σε κάνει να νιώσεις οικειότητα μαζί του. Και εδώ είναι που συνειδητοποιώ τελευταία πως αυτό ίσως ειναι και θέμα τύχης...δεν έχουμε ιδέα που μπορεί να βρίσκεται για τον καθένα μας αυτός ο άνθρωπος. Μέχρι πριν λίγους μήνες αστειευόμενη έλεγα πως βρίσκεται στη Σιγκαπούρη και απλώς δεν θα γνωριστούμε ποτέ σε όσους περίεργους ρωτούσαν για την προσωπική μου ζωή...μάλλον όμως είναι κάτι χιλιόμετρα πιο κοντά...και πάλι δεν είμαι σίγουρη...Αυτό ισχύει για όλους. Θέλω να πω δηλαδή πως κάποιοι άνθρωποι είναι τυχεροί, και βρίσκουν πραγματικά στο δρόμο τους-σε μεγαλύτερη ή μικρότερη ηλικία-το άλλο του μισό όσο τετριμμένο και να ακούγεται αυτό, ενώ κάποιοι άλλοι δυστυχώς ή το ψάχνουν ως τα γεράματα ή μάλλον το προσπερνούν..Γι' αυτό δεν χρειάζεται πολλή σκέψη ίσως αυτό το θέμα φίλοι μου ;) ...Άντε και ας ευχηθώ με τη νέα χρονιά να πραγματοποιηθούν οι ευχές όλων σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί να κάνουν (ερωτική) σχέση με άλλο άνθρωπο, όπως και οικογένεια. Κάποια πράγματα ή τα έχεις ή όχι ως χαρακτήρας, ως άνθρωπος. Ναι, δεν είναι ντροπή να μην είσαι σε θέση να ερωτευτείς ή να δημιουργήσεις οικογένεια.
Διαφωνούμε μόνο στο σημείο αυτό...για μένα είναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΝΤΡΟΠΗ για κάποιον/α ΕΝΗΛΙΚΑ να μην έχει τη ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ σοβαρότητα και υπευθυνότητα να προχωρήσει σε μια πλήρη "σχέση" μ'έναν άνθρωπο που αποδεδειγμένα "μπορεί" και "θέλει"!
Σκέψου μόνο ποια είδη ανθρώπων εντάσσονται στην πιο πάνω κατηγορία και θα καταλάβεις γιατί ισχυρίζομαι πως είναι ντροπή!;)
Θέλω να πω δηλαδή πως κάποιοι άνθρωποι είναι τυχεροί, και βρίσκουν πραγματικά στο δρόμο τους-σε μεγαλύτερη ή μικρότερη ηλικία-το άλλο του μισό όσο τετριμμένο και να ακούγεται αυτό, ενώ κάποιοι άλλοι δυστυχώς ή το ψάχνουν ως τα γεράματα ή μάλλον το προσπερνούν..
Κρίνοντας απ'το συνολικό αριθμό διαζυγίων παγκοσμίως,μάλλον πέφτεις μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Διαφωνούμε μόνο στο σημείο αυτό...για μένα είναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΝΤΡΟΠΗ για κάποιον/α ΕΝΗΛΙΚΑ να μην έχει τη ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ σοβαρότητα και υπευθυνότητα να προχωρήσει σε μια πλήρη "σχέση" μ'έναν άνθρωπο που αποδεδειγμένα "μπορεί" και "θέλει"!
Σκέψου μόνο ποια είδη ανθρώπων εντάσσονται στην πιο πάνω κατηγορία και θα καταλάβεις γιατί ισχυρίζομαι πως είναι ντροπή!;

Nαι κατάλαβα ποια είδη ανθρωπακίων εννοείς. Όμως δεν υπάρχουν άνθρωποι που είναι τόσο ψεύτικοι για να δημιουργήσουν μια φυσιολογική σχέση; Ειδικά στις πολύ νεανικές ηλικίες, όπου ο πειραματισμός υπερέχει της λογικής και του συναισθήματος, οι σχέσεις είναι περισσότερο υπαρξιακή επιβεβαίωση στα προφίλ του facebook ή στο τι θα πει η μαμά στους γείτονες (βλ. το παιδί μου έχει σχέση) παρά εσωτερική αυθόρμητη βιολογική ανάγκη συνύπαρξης με ένα άλλο άτομο με υπευθυνότητα και αξιοπρέπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εγώ ήμουν αυτή που έγραφε τις ασυναρτησίες λίγο πιο πάνω;;;; Τελικά ναι είναι τόσο δύσκολο να κάνεις σχέση...ειδικά όταν και οι δύο δεν έχουν τα κώτσια να εκδηλωθούν και ο ένας επιλέγει να στραφεί στην εύκολη λύση ενώ ο άλλος περιμένει να τον αποδεκτεί χωρίς αντίκρισμα....Όσοι έχετε βρεθεί σε τέτοια κατάσταση μην αφήσετε τα πράγματα να σας παρασύρουν.. Η ζωή είναι ωραία και πρέπει να περνάμε καλά! Έχουμε τους στόχους μας, τα όνειρά μας, τις επιλογές μας, τις επιδιώξεις μας. Από κει και πέρα αν ο άλλος δεν είναι σε θέση να καταλάβει όλα τα παραπάνω, ακόμα κι αν είναι ΤΟ μυαλό, δεν έχει νόημα να πιέζετε καταστάσεις. Ξεκαθαρίστε μαζί του τα πράγματα και φύγετε για άλλα μέρη, ίσως πιο όμορφα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δύσκολο δεν είναι να κάνουμε σχέση, αλλά να βρούμε τον κατάλληλο άνθρωπο!:eek:Σχέση κάνεις με όποιον να 'ναι. Το ζητούμενο όμως δεν είναι αυτό. Επίσης, όλοι/ες πρέπει να αναρωτιόμαστε γιατί θέλουμε στην τάδε ή τη δείνα φάση της ζωής μας να κάνουμε σχέση; Το θέλουμε επειδή αισθανόμαστε την ανάγκη για συντροφικότητα ή απλώς για τα μάτια του κόσμου, για να μην επικριθούμε σαν ελλειμματικοί/ες, εάν δεν έχουμε σχέση; Επιλέγω το πρώτο. Από το δεύτερο, όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Εγώ χώρισα με το αγόρι μου πριν 3 μήνες και θέλω τον χρόνο μου, για να προχωρήσω σε κάτι καινούριο. Τον έχω ξεπεράσει πλήρως, αλλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να τρέξω να βρω τον επόμενο, απλώς για να καλύψω την έλλειψη συντρόφου. Θα προχωρήσω σε μια νέα σχέση, όταν παρουσιαστεί στη ζωή μου κάτι ενδιαφέρον, όχι από άποψη εμφάνισης, αλλά από άποψη ουσιαστικής επικοινωνίας. Σε θέματα εμφάνισης (αν και είμαι εμφανίσιμη κοπέλα) λόγω ηλικίας έχω κατεβάσει πολύ τον πήχη. Μάλλον πολλά είπα πάλι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω πως αυτά τα πράγματα είναι κάπως τυχαία και θα πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε ελαφρά.Η σχέση πιστεύω πως δημιουργείται από μία συγκυρία στην οποία δύο άτομα έχουν την κατάλληλη διάθεση,τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.Επομένως αν είναι να έρθει κάτι που μας βελτιώνει την καθημερινότητα και τη ψυχική μας υγεία καλώς να έρθει.Σε κάθε άλλη περίπτωση τη δέσμευση και το ''πρέπει'' των γύρω ας τα αγνοήσουμε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ, οφείλουμε να να ξενοπηδιόμαστε μέχρι να βρεθεί ένα άτομο με το οποίο έχουμε πολλές κοινές αξίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
.... Θα προχωρήσω σε μια νέα σχέση, όταν παρουσιαστεί στη ζωή μου κάτι ενδιαφέρον, όχι από άποψη εμφάνισης, αλλά από άποψη ουσιαστικής επικοινωνίας. Σε θέματα εμφάνισης (αν και είμαι εμφανίσιμη κοπέλα) λόγω ηλικίας έχω κατεβάσει πολύ τον πήχη. Μάλλον πολλά είπα πάλι.:redface:

Η εμφάνιση παίζει ρόλο, κακά τα ψέματα. Απλά στην περίπτωση σου λες ότι παίζει λιγότερο από ότι παλαιότερα αν δεν κάνω λάθος, σίγουρα όμως όχι και καθόλου. Γενικά δεν ξέρω τι βλέψεις έχεις και τι θες από μια σχέση, αλλά γενικά μην ρίχνεις και τόόόσο πολύ τον πήχη. Αν είσαι εμφανίσιμη όπως λες, ας έχεις κάποιον δίπλα σου που να προσέχει και λίγο τον εαυτό του. Αλλά εντάξει, εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα προφανώς. Έτσι και αλλιώς, εγώ σχολίασα απλά για να σχολιάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Να δώσω άλλη μια διάσταση στο φλέγον ζήτημα; Είμαστε σίγουροι για το κατά πόσον είναι για εμάς, αντίστοιχα εμείς γι'αυτούς, "κατάλληλοι", συνολικά, αυτοί που ψάχνουμε - θέλουμε στο πλάι μας; Στον καθρέφτη, ενώπιος ενωπίω, κοιτάζοντας κατάματα αυτόν που δεν μπορούμε να κοροϊδέψουμε.

Αν Ναι, τότε η συνταγή είναι μία: Χαλαρά, καθαρά και ειλικρινά.

Θα μου πείτε, και θα'χετε χίλια δίκια, έπρεπε να φτάσεις χρόνια ντόρτια για να το καταλάβεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Επομένως αν είναι να έρθει κάτι που μας βελτιώνει την καθημερινότητα και τη ψυχική μας υγεία καλώς να έρθει.Σε κάθε άλλη περίπτωση τη δέσμευση και το ''πρέπει'' των γύρω ας τα αγνοήσουμε :whistle:
Σωστή σε όλα!:clapup:

Συμφωνώ, οφείλουμε να να ξενοπηδιόμαστε μέχρι να βρεθεί ένα άτομο με το οποίο έχουμε πολλές κοινές αξίες.
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα.....:hmm:

Η εμφάνιση παίζει ρόλο, κακά τα ψέματα. Απλά στην περίπτωση σου λες ότι παίζει λιγότερο από ότι παλαιότερα αν δεν κάνω λάθος.
Ναι, ορθώς κατάλαβες! Συν τω χρόνω αναθεωρούμε το σύστημα αξιών μας!

Αλλά εντάξει, εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα προφανώς.
Σαφέστατα!;) Ο/η καθένας/μία γνωρίζει τον εαυτό του/της καλύτερα!

Είμαστε σίγουροι για το κατά πόσον είναι για εμάς, αντίστοιχα εμείς γι'αυτούς, "κατάλληλοι", συνολικά, αυτοί που ψάχνουμε - θέλουμε στο πλάι μας;
Εγώ προσωπικά, ναι!:eek:

Θα μου πείτε, και θα'χετε χίλια δίκια, έπρεπε να φτάσεις χρόνια ντόρτια για να το καταλάβεις;
Ε, μα έτσι γίνεται, φίλε μου, γερνάμε για να καταλάβουμε. Κι εγώ γέρασα, αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρω τι θέλω από τη ζωή μου γενικότερα. Δεν υπάρχει λόγος βέβαια να το εκθέσω δημοσίως, διότι πρώτον η προσωπική μου ζωή αφορά μόνο εμένα.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
[...] Λολ, επειδή διάβασα και τα άλλα, δεν είναι δυνατόν να σκέφτεται έτσι ένας νοήμων άνθρωπος. Άκου εκεί μη συζητάς για οικονομικά, κρίση και τέτοια. [...]
Συμφωνώ κι επαυξάνω !
Τώρα δε με την κρίση οι σχέσεις των ζευγαριών είναι πιο δεμένες και κρατάνε πιο πολύ.
Όλο και περισσότερα ζευγάρια πλέον αρνούνται να διαλύσουν τον γάμο τους.
Διότι δεν υπάρχει φράγκο για διαζύγια και τοιαύτες πολυτέλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να κάνεις σχέση είναι δύσκολο για τους περισσότερους ανθρώπους, πρώτον γιατί δεν έχουν ιδέα τι είναι μια σχέση, πως δουλεύει αλλά και τι περιμένουν από αυτήν και δεύτερον επειδή δεν ειλικρινείς προς τους άλλους. Για να κάνεις μια μακρόχρονη και επιτυχημένη σχέση πρέπει να βρεις έναν άνθρωπο που να έχετε τις ίδιες αξίες, αλλιώς το πράγμα είναι καταδικασμένο από την αρχή. Τώρα δεδομένου του ότι αρκετές σχέσεις ιδιαίτερα στις νεαρές ηλικίες βασίζονται στο γεγονός ότι η άλλη έχει βυζάρες, λογικό είναι να μην ευδοκιμούν. Αλλά αυτό το πράγμα το βλέπω και σε μεγαλύτερες ηλικίες όπως άνω των 35. Ο άλλος ψάχνει να παντρευτεί και το κριτήριό του είναι η εμφάνιση. Λογικό μετά από 5 χρόνια που το ερωτικό πάθος ξεθυμαίνει να ανακαλύψει ότι παντρεύτηκε το λάθος άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ κι επαυξάνω !
Τώρα δε με την κρίση οι σχέσεις των ζευγαριών είναι πιο δεμένες και κρατάνε πιο πολύ.
Όλο και περισσότερα ζευγάρια πλέον αρνούνται να διαλύσουν τον γάμο τους.
Διότι δεν υπάρχει φράγκο για διαζύγια και τοιαύτες πολυτέλειες.

Δεμένες; Ξέρεις πόσο άσχημο είναι να ζεις με κάποιον μόνο και μόνο επειδή μαζί πληρώνετε καλύτερα το νοίκι;

Το να κάνεις σχέση είναι δύσκολο για τους περισσότερους ανθρώπους, πρώτον γιατί δεν έχουν ιδέα τι είναι μια σχέση, πως δουλεύει αλλά και τι περιμένουν από αυτήν και δεύτερον επειδή δεν ειλικρινείς προς τους άλλους. Για να κάνεις μια μακρόχρονη και επιτυχημένη σχέση πρέπει να βρεις έναν άνθρωπο που να έχετε τις ίδιες αξίες, αλλιώς το πράγμα είναι καταδικασμένο από την αρχή. Τώρα δεδομένου του ότι αρκετές σχέσεις ιδιαίτερα στις νεαρές ηλικίες βασίζονται στο γεγονός ότι η άλλη έχει βυζάρες, λογικό είναι να μην ευδοκιμούν. Αλλά αυτό το πράγμα το βλέπω και σε μεγαλύτερες ηλικίες όπως άνω των 35. Ο άλλος ψάχνει να παντρευτεί και το κριτήριό του είναι η εμφάνιση. Λογικό μετά από 5 χρόνια που το ερωτικό πάθος ξεθυμαίνει να ανακαλύψει ότι παντρεύτηκε το λάθος άτομο.
'Αρα στην έλλειψη επιλογών. Αν έχω 10 γκόμενες με "βυζάρες" δεν θα κάτσω με μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Δεμένες; Ξέρεις πόσο άσχημο είναι να ζεις με κάποιον μόνο και μόνο επειδή μαζί πληρώνετε καλύτερα το νοίκι;
Εννοούσα σχέσεις δεμένες... με τις αλυσίδες της αφραγκίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Αρα στην έλλειψη επιλογών. Αν έχω 10 γκόμενες με "βυζάρες" δεν θα κάτσω με μία.

Αν το όλο νόημα είναι το σεξ τότε περί ορέξεως. Προσωπικά δε με συγκινεί πλέον το περιστασιακό σεξ, πολύ κόπος για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν το όλο νόημα είναι το σεξ τότε περί ορέξεως. Προσωπικά δε με συγκινεί πλέον το περιστασιακό σεξ, πολύ κόπος για το τίποτα.
Άρα να υποθέσω είσαι ήδη παντρεμένος από τα 17 σου με δύο παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top