Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή στις παραλίες γυμνιστών οι βιασμοί πάνε σύννεφο, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
το σωμα μας ειναι κατι προσωπικο που προκαλει.....

και μην μου πεις για τα ζωα,,που δεν ντυνονται,,γιατι αυτα δεν ειναι συνεχεια σεξουαλικα ενεργα οπως ο ανθρωπος..

οποτε αν εβγαιναν γυμνες ολες οι γυναικες στο δρομο πχ..ή και οι ανδρες..

οι βιασμοι θα ανέβαιναν κατακορυφα.ετσι απλα..
οποτε η δημοσια αιδως..περαν μερικων υπερβολων,,και κοινωνικης εποχης..
στη βαση της,,εχει πρακτικη αξια. για τη κοινωνια

στην εκκλησια πχ που πρεπει να ντυνομαστε ευπρεπως και οχι γυμνα..το κανουμε γιατι αν ηταν γυμνοι εκει μεσα,,κανεις δεν θα προσεχε τη λειτουργια..κοινως χαλαει τη συγκεντρωση μιας θρησκευτικης τελετης..
εδω τωρα οταν παει καμια με μινι στην εκκλησια την κοιτουν πολλοι μην βλεποντας μπροστα τους..:P

αφου η θεα των γεννητικων οργανων ερεθιζει.
Αν είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε ο ένας γυμνό τον άλλον, δε θα προκαλούσε τόσο το ανθρώπινο σώμα ούτε θα μας έκανε τόση εντύπωση η θέα των γεννητικών οργάνων και των λοιπών ερωτογενών περιοχών.

-petros


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή στις παραλίες γυμνιστών οι βιασμοί πάνε σύννεφο, ε;

νομιζω οχι..

αλλα η ανοιχτη κοινωνια ειναι αλλιως..

τωρα με εβαλες σε σκεψεις..:P:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
10% σύμφωνα με τον Kinsey το 1950. Κάποιες μετέπειτα έρευνες υποστηρίζουν 4-5%.


Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Δε νιώθουν οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι ότι ανήκουν στο άλλο φύλο και γεννήθηκαν σε λάθος σώμα. Νιώθουν άντρες που ερωτεύονται άντρες ή γυναίκες που ερωτεύονται γυναίκες. Αυτό που περιγράφεις εσύ είναι transsexualism, και δε συνοδεύεται απαραίτητα από ομοφυλοφιλία (μπορεί πχ να νιώθεις γυναίκα σε σώμα άντρα και παρ'όλα αυτά να ερωτεύεσαι γυναίκες).

Transsexualism appears in the two major diagnostic manuals used by mental health professionals worldwide, the American Psychiatric Association's Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM, currently in its fourth edition) and the International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (ICD, currently in its tenth edition). The ICD-10 incorporates transsexualism, dual role transvestism and gender identity disorder of childhood into its gender identity disorder category, and defines transsexualism as "[a] desire to live and be accepted as a member of the opposite sex, usually accompanied by a sense of discomfort with, or inappropriateness of, one's anatomic sex, and a wish to have surgery and hormonal treatment to make one's body as congruent as possible with one's preferred sex.
Δες τα κόκκινα.Υπάρχει μια λεπτή,αλλά ουσιαστική διαφορά.Ισως φταίει κι ο τροπος διατύπωσής μου.Αυτό που μου παραθέτεις,οφείλεται μάλλον στο μεγαλύτερο ρόλο σε ψυχολόγικους λόγους,ενώ η ομοφυλοφιλία,κυρίως στη γενετική.


Λεγοντας πως ειναι φυλακισμενοι σε ενα ανρικο σωμα,ενω εχουν θυληκό εγκέφαλο,εννοώ πως στους ομοφυλοφιλους,τη σεξουαλικη συμπεριφορα μαλλον τη ρυθμίζουν ορμόνες οπως η οιστραδιόλη,απο τις ορμονες δηλαδη που ειναι υπευθυνες για τη ρυθμιση της σεξουαλικότητας των γυναικων.(Εδω δεν ειναι ψυχολογικο το θεμα,δε νιωθει δηαδη ο ομοφυλοφιλος φυλακισμενος σωνει και ντε.)

Διάβασε.

δεν ειναι τοσο απλο οσο οι ενθουσιωδεις υπερπροοδευτικοι ανα τον κοσμο πιστευουν..εχει πολλες προεκτασεις..και μερικες που ισως δεν φανταζομαστε τωρα..
Οπως?:worry:

Γιατί τα κατά να είναι περισσότερα των υπέρ?Ειδικά αν δεν μπορείς να τα φανταστείς καν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Πρόσεξε,κανείς δε σε ανάγκασε να δεις ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι στο δρόμο.Υπάρχει νομοθεσία περί προσβολής της δημόσιας αιδούς.Κάποιος όμως,ακόμη κι ετεροφυλόφιλος να είναι ο άνθρωπος,μπορεί να έχει πρόβλημα να βλέπει "ζευγάρια να ερωτοτροπούν " δημοσίως.Ο νόμος της δημόσιας αιδούς δεν ξεχωρίζει τις σεξουαλικές προτιμήσεις,απλά σε εμάς είναι πιο εύκολο να δεχθούμε το πιο οικείο σε εμάς.(Ισχύει και σ'εμένα,αλλά οι πολίτες είναι ισότιμοι μεταξύ τους,σωστά?Επειδή δε μου αρέσει κάτι εμένα,δε σημαίνει πως μπορώ να σύρω τον άλλο στο μπουντρούμι,κι ο άλλος βεβαια πρέπει να βάζει κι ενα οριο,ειτε ειναι ομοφυλοφιλος ειτε οχι,οχι επειδη φτιαχνομαστε να βλεπουμε τη γειτονισσα πανω στο γειτονα να τα διαχωριζουμε )

Το αν θα παντρευτεί όμως ο άλλος,και γενικά τα περί διεκδικήσεων των ομοφυλοφίλων στις κοινωνικές παροχές,εντάσσονται στα το τι κάνει κανείς στο σπίτι του,τα οποία όπως ορθά είπες,δε σε ενοχλούν.Απο κεί και πέρα,είναι οξύμωρο να πιστέψει κανείς πως αν αποκτήσει κι ο ομοφυλόφιλος τα ίδια δικαιώματα,θα μειωθούν οι γαμοι ετεροφυλοφίλων.Μπορείς να σκεφτείς και τα θετικά:

1)Δε θα εχουν λογους να διαμαρτυρονται οποτε δε θα προβαλλονται συνεχεια
2)Αποκτώντας σταθερό "κατά το νόμο " συντροφο,τουτέστιν σύζυγο,σταματούν και να διασπείρουν διάφορα νοσήματα,και να "διαπράττουν όργια" όπως οι ομοφυλοφιλοι ισχυριζονται
3)Καλυπτονται νομικα ακριβως οπως ο ετεροφυλοφιλος.

Και στην τελικη,γιατι ενας ομοφυλοφιλος να μην εχει το ιδιο δικαιωμα στην ευτυχια,αν η διαφορετικοτητα του δεν επηρεαζει τη ζωη καποιου.Αυτο ας το απαντησουν οι Χριστιανοι του φορουμ.

Τελος ναι,οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι η πλειοψηφία,δεν αποτελούν κατάλληλα άτομα για τη διαιώνιση του είδους,αλλά εξακολουθώ και διερωτώμαι,αφού η φύση κάθε χαρακτηρηστικο βλαβερό και άσκοπο το διαγράφει,γιατι η ομοφυλοφιλία υπάρχει τοσες χιλιαδες χρονια σε όλους τους ανωτερους ζωντανους οργανισμους?

(Μην ανοιξουμε πάλι τη συζητηση αν φταίει ή οχι το αν δερναν η παραχαιδευαν καποιον μικρό,ή αν η ομοφυλοφιλία έχει γενετικό αντίκτρυσμα,please.)

καλα τωρα μιλας σοβαρα..??? ενα προσωπικο παραδειγμα . στην παλια μου οικοδομη που εμενα στον 3 εμεναν ενα ζευγαρι γκει . δεν δημιουργουσαν προβλημα ουτε και εμεις του καναμε ναζιστικα βασανιστηρια ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΜΕ οπως ολους τους αλλους. ε ναι ομως οταν τους επιασα να φιλιουνται με γλωσσες και αλλα τετοια ωραια εξω απο την πορτα του σπιτιου μου ε ρε φιλε τους καντιλιασα... για πολλους λογους
1 . οπως ειπες και εσυ ειναι ανωμαλια και η ανωμαλια δεν καλο . τελος δεν δεχομαι αρνηση σε αυτο
2 . ας το εκαναν σπιτι τους δεν τους μαλωσε κανενας .
3 . αν τους δωσουμε δικαιωματα μετα θα γινουμε μυκονος .
τι θα γινοταν αν εμπαινε καποιος αλλο στην πολυκατοικια και ειχε αγκαλια το παιδι του . ??
θα του ελεγε πως αυτο ειναι φυσιολογικο ?
μπορειτε να μου πειτε ?
ολοι εσεις οι ελευεθεροι και προοδευτικοι ανθρωποι ???
τι δικαιολογια επρεπε να πει . ?
ειναι σωστο να προβαλουμε ως φυσιολογικο ενα πραγμα που ειναι ανωμαλια?
αυτα ειναι τα προτυπα που θα δωσουμε στα παιδια μας?
μπραβο σας ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
καλα τωρα μιλας σοβαρα..??? ενα προσωπικο παραδειγμα . στην παλια μου οικοδομη που εμενα στον 3 εμεναν ενα ζευγαρι γκει . δεν δημιουργουσαν προβλημα ουτε και εμεις του καναμε ναζιστικα βασανιστηρια ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΜΕ οπως ολους τους αλλους. ε ναι ομως οταν τους επιασα να φιλιουνται με γλωσσες και αλλα τετοια ωραια εξω απο την πορτα του σπιτιου μου ε ρε φιλε τους καντιλιασα... για πολλους λογους
1 . οπως ειπες και εσυ ειναι ανωμαλια και η ανωμαλια δεν καλο . τελος δεν δεχομαι αρνηση σε αυτο
2 . ας το εκαναν σπιτι τους δεν τους μαλωσε κανενας .
3 . αν τους δωσουμε δικαιωματα μετα θα γινουμε μυκονος .
τι θα γινοταν αν εμπαινε καποιος αλλο στην πολυκατοικια και ειχε αγκαλια το παιδι του . ??
θα του ελεγε πως αυτο ειναι φυσιολογικο ?
μπορειτε να μου πειτε ?
ολοι εσεις οι ελευεθεροι και προοδευτικοι ανθρωποι ???
τι δικαιολογια επρεπε να πει . ?
ειναι σωστο να προβαλουμε ως φυσιολογικο ενα πραγμα που ειναι ανωμαλια?
αυτα ειναι τα προτυπα που θα δωσουμε στα παιδια μας?
μπραβο σας ..

:confused:

Σταμάτα να γενικεύεις με βάση τις φοβίες που πηγάζουν απο προσωπικες εμπειριες.Εγω ειπα πως η φυση για καποιο λογο το κρατα,δεν ειπα τιποτα αλλο.Δεν εκφερω αποψη για το αν ειναι καλο η οχι να κανουν κατι δηοσια,αυτο το κανονιζεις εσυ με αυτους στην παλια σου οικοδομη,καθενας εχει τη δικη του δεκτικοτητα.Αλλα οχι,το να παντρευτει δεν μπορεις να του το στερησεις.Και δεν μπορεις να το στερησεις απο ενα ζευγαρι,επειδη ειδες ενα αλλο ζευγάρι να φιλιεται μπροστα σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
κυριε ΧΑΟΣ το δικαιωμα για την ελευθερη εκφραση εννοειται οτι μπορεις να πεις την αποψη σου ελευθερα !! σωστα? αλλα οχι να την επιβαλεις με το ετσι θελω . εξαλλου κανενας γκει δεν εχει παει φυλακη επειδη ειναι γκει εκφραζει την αποψη του ελευθερα . αλλα δεν συμφωνω στο να μου προσπαθει με το ετσι θελω να μου λεει οτι ειναι νορμαλ. Ε ΟΧΙ δεν ειναι νορμαλ κυριοι και κυριες πως να το κανουμε . ΒΕΒΑΙΑ το συμφωνο κοινης συμβιωσης το δεχομαι γιατι οπως ειπα στο κρεβατι και στο σπιτι ο καθενας κανει οτι θελει αρα ας μενει με τον συντροφο που διαλεγει για λογους τυπικους και για να μπορει να εχει τα παρε δωσε με το κρατος . αλλα μεχρις εκει . οχι παραπερα.
Αυτό το "Κύριε Χάος", δεν θα σταματήσει ποτέ να με κάνει να γελάω...:loltooth: Otto is the name man!

Αναφέρεσαι συνεχώς στο νορμάλ, στο φυσιολογικό, στην ανωμαλία. Ποιο είναι το απόλυτο κριτήριο φυσιολογικότητας, το οποίο έχεις εσύ βρει με τόση σιγουριά, ενώ εγώ έχω την ανοησία ακόμη ν' αμφιβάλω; :hmm:

μαλλον δεν ταιριαζω με το φορουμ επειδη εχω προοδευτικες ιδεες . πατρις θρησκεια οικογενεια . τελικα η ελευθερια ειναι κακο πραγμα διοτι και να εχεις μια αποψη βγαινουν οι δηθεν προοδευτικοι και την χλευαζουν . αρα μαλλον το συνθημα μπατσοι γουρουνια δολοφονοι να το αλλξω σε - αριστεροι γουρουνια δολοφονοι των ιδεων -
Με το φόρουμ ταιριάζουν όσοι σέβονται τους κανόνες του και αναπτύσσουν τις απόψεις τους με τρόπο ευπρεπή, ο οποίος προωθεί το διάλογο. Οι κοινότητες δεν ανήκουν στις πλειοψηφίες, αλλά χαρακτηρίζονται από όλες τις απόψεις που ξέρουν πώς να εκφράζονται. Δεν νομίζω να σε έχει καταπιέσει μέχρι τώρα κανείς φίλε μου, αντιθέτως έχουν μπει πολλοί στον κόπο να σου απαντήσουν και μάλιστα με εμπεριστατωμένο τρόπο και χωρίς φωνασκίες. Άλλωστε σε άλλο θέμα συζήτησης, μπορεί να δεις τις πλειοψηφίες ν' ανατρέπονται και ν' αναδιατάσσονται.

Οι μονίμως διαμαρτυρόμενοι, είναι αυτοί που θα ήθελαν διακαώς να έχουν την πλειοψηφία και δεν μπορούν ν' αντέξουν ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει...:whistle:

και στην τελικη εισαστε πιο ρατσιστες απο εμας .
Μπορείς αυτό να το στηρίξεις μ' επιχειρήματα; Μου φαίνεται εντελώς άστοχο και έωλο...

ποιος ειπε οτι τα διαγραφει ,,γεννετικες ανωμαλιες δημουργουνται συνεχεια στη φυση..
και πεθαινουν,,ή ζουνε λιγοτερο,,απο τους υπολοιπους..
Αυτό που στη γενετική ονομάζεται "ανωμαλία", πρόκειται για κατάσταση η οποία στο συγκεκριμένο περιβάλλον μειώνει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ τη βιωσιμότητα του ατόμου κι έτσι η παρουσία της στη γενετική δεξαμενή παραμένει σε εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά, έτσι για να βρίσκεται για ώρα ανάγκης. Η σταθερή και συνεπής παρουσία ενός χαρακτηριστικού μέσα σ' έναν πληθυσμό, μάλιστα σε ποσοστά σημαντικά, όπως είναι το 5 - 10%, δεν ονομάζεται ανωμαλία, αλλά ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΙΑ, η οποία, όπως διδάσκει η βιολογία, αποτελεί το ζητούμενο καθώς μεγαλώνει την ευρωστία των πληθυσμών. Η εκκλησία θεωρεί και ορθώς κατά τη γνώμη μου, αμαρτία την άσκοπη επίκληση του Θεού. Εξίσου αμαρτωλή θεωρώ προσωπικά την επίκληση της επιστήμης, όταν δεν την κατέχουμε φίλε Άγγελε!

Μάξιμε, κατά καιρούς έχω ακούσεις πολλούς παραλληλισμούς για την Γυναίκα....



... αλλά είσαι ο πρώτος που με μεγάλη αποτυχία την παραλλήλισε με ... μπισκοτάκι, το οποίο ο βαρβάτος άντρας γεμάτος με ..τεστοστερόνη το λιμπίζεται!!
Έχασες!! Ο Κορωνεύς το εισήγαγε πρώτος, μην του πάρουμε και τα credits του ανθρώπου...

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος:
Αλλά έχω την απορία μου.
Εδώ με (νορμάλ) απόψεις ή με τα δικαιώματα των ομο...... απόψεων λεκτικοαντιπαρατιθέμεθα. Με τις τελείες θέλω να πω ότι μου αρέσει. Και εσείς διαβάζετε κάτι, αλλά και εγώ γράφω κάτι... Σωστό με βρίσκω. Μπορεί να σας περνούν πολλά στο μυαλουδάκι σας, αλλά συνιστώ αυτο συγκράτηση. Κάνει καλό στην υγεία. Τι προπόνηση Θεέ μου.:P:P:P
Και τσάμπα έ! Αυτό πού το βρίσκεις ;
Εγώ εδώ, στη θέση των τελιτσών σου Μάξιμε θα βάλω τη λέξη "λάγνων", έτσι ώστε το κείμενο να γράφει "ομολάγνων", απλά και μόνο επειδή έχω περιβόητα βρώμικο μυαλό και μ' εξιτάρουν τα βρώμικα υπονοούμενα. :devil:

Μπράβο πανούργε Μάξιμε, κατάφερες βρε θηρίο να βρεις παραθυράκι στους κανονισμούς. Δημόσιος υπάλληλος είσαι μήπως; :clapup:

Θα καταπιώ την σκουριασμένη πένα στο μελανοδοχείο μου.
Τρέμε Δεσμώτα, τα σουρεαλιστικά σου σκήπτρα τρίζουν συθέμελα...:loltooth:

Εάν Μάξιμε συνηθίζεις πάντως να καταπίνεις το μελάνι σου, ίσως τούτο εξηγεί τον διάσημο τρόπο σου να θολώνεις τα νερά με τα ποστ σου...:/:


οποτε αν εβγαιναν γυμνες ολες οι γυναικες στο δρομο πχ..ή και οι ανδρες..

οι βιασμοι θα ανέβαιναν κατακορυφα.ετσι απλα..
Οι βιασμοί όχι. Οι παρτούζες σίγουρα...:hehe:

τι θα γινοταν αν εμπαινε καποιος αλλο στην πολυκατοικια και ειχε αγκαλια το παιδι του . ??
θα του ελεγε πως αυτο ειναι φυσιολογικο ?
μπορειτε να μου πειτε ?
ολοι εσεις οι ελευεθεροι και προοδευτικοι ανθρωποι ???
τι δικαιολογια επρεπε να πει . ?
ειναι σωστο να προβαλουμε ως φυσιολογικο ενα πραγμα που ειναι ανωμαλια?
αυτα ειναι τα προτυπα που θα δωσουμε στα παιδια μας?
μπραβο σας ..
Δεν ξέρω πώς γίνεται όλοι οι μη γονείς, ν' ανησυχούν τόσο πολύ για το τι θα πούμε εμείς στα παιδιά μας και για το εάν θα έρθουμε σε δύσκολη θέση. Ως γονιός λοιπόν, όταν αντιμετώπισα ένα τέτοιο θέαμα μαζί με το μικρό τότε παιδί μου, περίπου οχτώ χρονών, του απάντησα ότι συνήθως οι άνθρωποι ερωτεύονται οι άντρες τις γυναίκες και αντιστρόφως, υπάρχουν όμως και κάποιοι που είναι γεννημένοι διαφορετικοί και δεν ακολουθούν τούτο τον κανόνα. Είναι δηλαδή οι εξαιρέσεις. Δεν έδειξα ούτε ντροπή, ούτε εμπάθεια, ούτε φόβο και το παιδί μου κατάλαβε θαυμάσια αυτά που του είπα. Δεν άλλαξε η άποψή του περί "φυσιολογικού", ούτε έπαθε κανένα ψυχολογικό τραύμα, όπως λαϊκιστικά και κινδυνολογικά υπαινίσσεσαι. Αντίθετα έμαθε να αντιμετωπίζει με ήπιο και δεκτικό τρόπο, όσους διαφέρουν, έστω και σημαντικά, όχι μόνο στα σεξουαλικά ζητήματα.

Θα σου απαντήσω λοιπόν με τη ρήση του Σαρτρ: "Δεν είναι αισχρές οι πράξεις μας, αισχρές είναι οι ερωτήσεις σας"...

Και κάτι άλλο φίλε μου: Όταν η κόρη μου ήταν σε ακόμη πιο μικρή ηλικία, γύρω στα πέντε, άκουσε το τραγούδι του Παπακωνσταντίνου "Ο Γάτος", όπου έλεγε τη φράση "μπάσταρδα γατιά". Με ρώτησε λοιπόν τι σημαίνει "μπάσταρδα", φέρνοντάς με τότε σε πολύ μεγάλη αμηχανία. "Δεν μπορώ να σου πω, γιατί δεν θα καταλάβεις", της απάντησα. Εκείνη πήρε αυστηρό ύφος και μου αντιγύρισε: "Εσύ να μου εξηγήσεις κι εγώ ας μην καταλάβω"!!! :xtipao: :stunned:

Τα παιδιά δεν κινδυνεύουν από την αλήθεια και το ανοιχτό μυαλό, αντίθετα ασφυκτιούν μέσα στην ηθικολογία, τα μισόλογα, τα κηρύγματα μίσους και τους ξερόλες γονείς. Η αποστροφή για το αποκλίνον και το διαφορετικό είναι που δηλητηριάζει τα μυαλά και τις ψυχές τους κι όχι η αποδοχή ή η συγχώρεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
............
Αν κάποιος θεωρεί ότι δεν χρίζει προστασίας, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην του επιτρέπεται να κυκλοφορεί γυμνός.
Δηλαδή μας λες, οτι δε θα σε πείραζε αν κυκλοφορούσες γυμνή και οι θηλές σου ήταν ερεθισμένες ή για οποιονδήποτε λόγο, είχες υγρανθεί και ήταν κάτι περισσότερο απο εμφανές. Η αν θες ακόμα και αν ένας νεαρός βρίσκονταν σε διέγερση, πράμα που συμβαίνει συχνά αλλά το παντελόνι τον προστατεύει σήμερα, πώς θα το έβλεπες?

Τελίκά, δεν έχω καταλάβει όταν λέμε νορμάλ, αν υπάρχει κάποια διαχωριστική γραμμή ή το λέμε απλά έτσι για να το λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή μας λες, οτι δε θα σε πείραζε αν κυκλοφορούσες γυμνή και οι θηλές σου ήταν ερεθισμένες ή για οποιονδήποτε λόγο, είχες υγρανθεί και ήταν κάτι περισσότερο απο εμφανές. Η αν θες ακόμα και αν ένας νεαρός βρίσκονταν σε διέγερση, πράμα που συμβαίνει συχνά αλλά το παντελόνι τον προστατεύει σήμερα, πώς θα το έβλεπες?

Τελίκά, δεν έχω καταλάβει όταν λέμε νορμάλ, αν υπάρχει κάποια διαχωριστική γραμμή ή το λέμε απλά έτσι για να το λέμε.
Αν με απασχολούσε αυτό, δεν θα κυκλοφορούσα γυμνή (και όντως, δε νομίζω να το έκανα, εκτός αν γινόταν πολύ common ίσως). Ομοίως, ο εν λόγω νεαρός ας επέλεγε να κυκλοφορεί με ρούχα. Δεν είπα να επιβληθεί να κυκλοφορούμε όλοι γυμνοί, είπα να μην απαγορεύεται αν κάποιος το θελήσει. Πιθανότατα δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ το εν λόγω δικαίωμα, αλλά με ενοχλεί να μην το έχω. Θεωρώ ότι περνάει λάθος μηνύματα ειδικά στα παιδιά που μεγαλώνουν σε μια τέτοια κοινωνία και καταλήγουν να θεωρούν το ανθρώπινο σώμα αντικείμενο ντροπής.

Ωρες ώρες αναρωτιέμαι Μάξιμε αν μιλάς διαφορετική γλώσσα από τους υπόλοιπους. Δεν εξηγείται αλλιώς να καταλαβαίνεις μονίμως διαφορετικά πράγματα από αυτά που εμφανώς εννοεί ο εκάστοτε συντάκτης. Μέχρι και ο Άγγελος κατάλαβε άψογα τι είπα εν προκειμένω, ασχέτως αν διαφωνεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η αν θες ακόμα και αν ένας νεαρός βρίσκονταν σε διέγερση, πράμα που συμβαίνει συχνά αλλά το παντελόνι τον προστατεύει σήμερα, πώς θα το έβλεπες?
Φαίνεται πως σε κάποιες κοινωνίες αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα:


Για την προέλευση της δικής μας ηθικής, φαντάζομαι γνωρίζεις...



Ωστόσο ποιο είναι το νορμάλ, θα σε γελάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Φαίνεται πως σε κάποιες κοινωνίες αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα:


Για την προέλευση της δικής μας ηθικής, φαντάζομαι γνωρίζεις...
Ωστόσο ποιο είναι το νορμάλ, θα σε γελάσω.
μου ανεβαζεις φωτογραφιες εργων τεχνης να μου πεις τι ?? ναι οτι ειχαμε πολιτισμο ? καποτε? οτι καποτε οι τεχνες προοδευαν ? τι θελεις να μας πεις?? για καντα πενηνταρακια ?? γιατι αλλο το γυμνο κορμι . και ο οφαλος που ειναι συμβολο καλης τυχης . και αλλο το σημερινο . να σας παραπεμψω στις δηλωσεις του πρωθυπουργου της αυστραλιας για τους διαφορετικους ανθρωπους που ζητουνε σεβασμο απο την χωρα και δεν σεβονται την ιδια την χωρα . τεσπα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μου ανεβαζεις φωτογραφιες εργων τεχνης να μου πεις τι ?? ναι οτι ειχαμε πολιτισμο ? καποτε? οτι καποτε οι τεχνες προοδευαν ? τι θελεις να μας πεις?? για καντα πενηνταρακια ?? γιατι αλλο το γυμνο κορμι . και ο οφαλος που ειναι συμβολο καλης τυχης . και αλλο το σημερινο . να σας παραπεμψω στις δηλωσεις του πρωθυπουργου της αυστραλιας για τους διαφορετικους ανθρωπους που ζητουνε σεβασμο απο την χωρα και δεν σεβονται την ιδια την χωρα .
Ντόινγκ! Από την πόλη έρχομαι και στην κορυφή κανέλα. Είδες καθόλου σε τι απαντούσε η Isiliel με αυτό το ποστ; Γιατί είσαι εντελώς εκτός θέματος και νοήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
δεν ειναι εκτος θεματος διοτι ειδες πως αντιδρας σε αλλα δικαιωματα που νομιζουν οι αλλοι οτι ειναι σωστα.
νομιζω πως ειμαι αρκετα κοινωνικος και οπως εχω πει δεν εχω προβλημα ουτε κανενας εχει προβλημα με το να υπαρχει ενα συμφωνω συμβιωσης . διοιτ πολλα ΝΟΡΜΑΛ ζευγαρια θελουν να αποφυγουν το show του γαμου και να επικεντρωθουν στο θεμα της οικογενειας . αλλα αν δεν με καταλαβαινεις τι να σε κανω. ?? μιλαω παντα με αντιφασεις και με υπερβολες για να αναδειξω αυτο που νομιζω σωστο . δεν νομιζω να εχεις να πεις κατι για αυτο .
οσο για τις προσωπικες εμπειριες τι να κανω αφου τις εχω . να μην τις πω ?? βασει των προσωπικων μας εμπειριων διαμορφωνουμε αποψεις.
οσο για το θεμα τον γκει απλα τα τελευταια χρονια ειναι η ταση της μοδας η γκει . εχω δικιο ?? αρα μηπως πρεπει να σκεφτουμε κατι παραπερα..??
οσο για τον 1 χρονο που σπαταλας τζαμπα απο τον καιρο σου εχεις δικιο τζαμπα ειναι . αλλα οταν παω και βλεπω τον παππου μου που δεν εχει ποδια επειδη τα εχασε απο το κρυο στον ελληνοιταλικο πολεμο ρε φιλε ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω για αυτον τον ανθρωπο ( φυσικα και τον φροντιζουμε και δεν του λειπει τιποτα ασχετα αν εχει φτασει τα 96 αισιος ) τι αλλο να σου πω . αν το να αγαπας τον τοπο σου και να εισαι πατριωτης σε κανει και εθνικιστη η κατι αλλο τοτε τα αποδεχομαι ολα .
για τις γυναικες στο στρατο σε πληροφορω οτι ειναι πολλες που υπαρχουν απο τις σχολες και απο εποπ . πιστεψε με τα προφυλακτικα φτανουν και περισευουν . αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα οταν στο ισραηλ κανουν ολοι την θητεια τους .. γιατι οχι και εμεις . μακαρι να ειμασταν αυστρια και να μην χρειαζομασταν καθολου στρατο αλλα δυστυχως δεν ειμαστε .
αντρας γινεσαι οταν αναλαμβανεις της υποχρεωσεις σου . και μεσα σε αυτες ειναι και ο στρατος . κατι μαθαινεις και απο αυτο . εξαλλου κανεις και καλες φιλιες .
αυτα παω στο κρεβατι του πονου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Φαίνεται πως σε κάποιες κοινωνίες αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα:
δεν κυκλοφορουσαν με γυμνα γενητικα οργανα στους δρομους..στην αρχια ελλαδα..ουτε πουθενα,,παντου υπηρχε η αιδως,,ντροπη..

γυμνοι ηταν μονο οι ανδρες στους αγωνες,,που δεν υπηρχαν γυναικες μπροστα,,οπως σημερα πχ,,περιπου στα αθλητικα λουτρα..

οποτε μη λεμε οτι θελουμε..

στην αρχαια ελλαδα τους ομοφυλοφιλους τους ελεγαν κυναιδους..να τους λεμε και σημερα?ασχετα αν στα παρακμιακα χρονια οι παρτουζες εδιναν και επαιρναν..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οσον αφορά τη στράτευση,είμαι υπέρ του να μην υποχρεώνονται η ομοφυλόφιλοι να στρατευτούν.ΑΝ όμως δε στρατεύονται,τότε θα πρέπει να εκτελούν κάποιο άλλο κοινωνικό έργο.Το τι ακριβώς το κράτος μπορεί να το βρει.Υπάρχουν και χωριά SOS με παιδακια που ζητανε ανθρωπους να τα φροντιζουν,κι υπαρχει ελλειψη.
(Και μη μου πει κανεις οτι Παναγια μου θα κανουν τα παιδακια gay γιατι δεν ειμαι και στα πολυ καλά μου σημερα και θα ουρλιάξω)

Το γιατί πιστεύω πως θα μπορουσε να απαλλαγει ενας ομοφυλοφιλος.Ας πουμε πως καποιος ανθρωπος είναι πολυ διακριτικός,ή ντροπαλός,ή επιφυλακτικός,ή μυστικοπαθής,εμ πάσει περριπτώσει,δε θέλει να αποκαλύψει τη σεξουαλική του ταυτότητα.Τι θα συμβεί αν τον βάλεις να κάνει μπάνιο με άλλα 15 άτομα,και τότε...υπάρξει στύση? (Όποιος γελάσει είναι ανώριμος)

Πως θα πάει να φάει πρωινό το επόμενο πρωί αυτός ο ανθρωπος?Ποιος θα τον πλησιάσει?

Και δεν ειναι μόνο το μπάνιο...Γενικά,στιγματίζεσαι εκεί μέσα αν εισαι ομοφυλόφιλος.Ακόμη κι οι ανώτεροι,κατά τη διάρκεια των ασκήσεων,κόβω το κεφάλι μου πως φωνάζουν τα "ψάρια" γυναικούλες?Κάνω λάθος?

Και να μη θελεις να εξωτερικευτεί το τι έχεις μέσα σου,εκεί σε πιέζει το περιβάλλον,και πρέπει να είναι μεγάλο βάσανο.

Από την άλλη ξαναλέω,δεκτό να τους απαλλάξω από μια τέτοια ψυχοφθόρα διαδικασία(αν θέλουν),αλλά θα πρέπει να προσφέρουν υποχρεωτικά,και αφιλοκερδώς,για περίπου το ίδιο χρονικό διάστημα,κάπου αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αναφέρεσαι συνεχώς στο νορμάλ, στο φυσιολογικό, στην ανωμαλία. Ποιο είναι το απόλυτο κριτήριο φυσιολογικότητας, το οποίο έχεις εσύ βρει με τόση σιγουριά, ενώ εγώ έχω την ανοησία ακόμη ν' αμφιβάλω;
Νορμάλ θα έλεγα εγώ, τα στήθια της γυναίκας . Οταν, βέβαια, μετά απο φυσιολογικό τοκετό, έχουν θηλάσει, τότε ολοκληρώνεται η φυσιολογικότητα και η γυναίκα έχει βιώσει το αίσθημα της μητρότητας.
Ενα απλό παράδειγμα είναι και τίποτα περισσότερο.
Απο σεβασμό δε προς την μητρότητα, δεν πρόκειται να την συγκρίνω με τίποτα απολύτως.
Οι μονίμως διαμαρτυρόμενοι, είναι αυτοί που θα ήθελαν διακαώς να έχουν την πλειοψηφία και δεν μπορούν ν' αντέξουν ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει...
Εσύ μπορείς να είσαι όσο "μακράν" επιθυμείς. Επίσης δεν επιθυμώ καμιά πλειοψηφία. Μοναχά έχω να πω, μακρυά απο την τρύπα μου, έστω και μια πιθαμή. Οπου θέλει ας πάει.
Μπορείς αυτό να το στηρίξεις μ' επιχειρήματα; Μου φαίνεται εντελώς άστοχο και έωλο...
Βιαστικό σε βλέπω, ο Αίολος θα σε μαλώνει απο εκεί που βρίσκεται.
Η σταθερή και συνεπής παρουσία ενός χαρακτηριστικού μέσα σ' έναν πληθυσμό, μάλιστα σε ποσοστά σημαντικά, όπως είναι το 5 - 10%, δεν ονομάζεται ανωμαλία, αλλά ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΙΑ, η οποία, όπως διδάσκει η βιολογία, αποτελεί το ζητούμενο καθώς μεγαλώνει την ευρωστία των πληθυσμών.
Θα σε μαλώκω... Ποικιλομορφία, έχουν οι Ωκεανοί. Ειδών ποικιλομορφία, όμως και αυτό γιατι τα είδη μπορούμε να χαρακτηρίσουμε, απο την φυσιολογικότητα ή τον εκφυλισμό τους.
Έχασες!! Ο Κορωνεύς το εισήγαγε πρώτος, μην του πάρουμε και τα credits του ανθρώπου...
Σωστό σε βρίσκω εδώ.
Εγώ εδώ, στη θέση των τελιτσών σου Μάξιμε θα βάλω τη λέξη "λάγνων", έτσι ώστε το κείμενο να γράφει "ομολάγνων", απλά και μόνο επειδή έχω περιβόητα βρώμικο μυαλό και μ' εξιτάρουν τα βρώμικα υπονοούμενα.
Εδώ έχασες!
Επειδή ουδεμία αμφιβολία είχα, περι του μυαλού σου, εγώ εννοούσα με τις τελείες μοναχά μια λέξη. ΤΥΡΑΚΙ Ι Ι Ι Ι Ι . Τσάμπα ήταν, είχα λίγο και είπα, δεν βάζεις και στη φάκα, μήπως και τσιμπήσει κάτι ;
Άχ, ατιμούλη - ατιμούλη! Ολο τέτοια μου κάνεις και δεν μπορώ να σε ξεχάσω!

Εάν Μάξιμε συνηθίζεις πάντως να καταπίνεις το μελάνι σου, ίσως τούτο εξηγεί τον διάσημο τρόπο σου να θολώνεις τα νερά με τα ποστ σου...
Ολο μου διαστρεβλώνεις τα νοήματα που επιθυμώ να προκύπτουν απο τα γραφόμενά μου.
Εγώ είπα οτι θα καταπιώ την σκουριασμένη πένα απο το μελανοδοχείο μου. Και αυτό γιατι είμαι κρυωμένος και πεθύμησα να καυτηριάσω τις μυγδαλιές μου. Εσύ καλπάζεις τελικά. Αφηνιάζεις κάποιες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
αποχωρω απο την συζητηση ως ενδειξη διαμαρτυριας για το λογω οτι στα παραδειγματα που αναφερω αντιδρατε σαν οργανα της χουντας ( ολοι μαζι παμε να το φαμε τον τεντιμποι ) .
συνεχιστε να στηριζετε τα δικαιωματα των γκει . εγω οχι δεν τα στηριζω
στηριζω τα δικαιωματα τους μεχρι ενος σημειου . απο εκει και περα νομιζω πως το κατι παραπανω ειναι υπερβολη και οι υπερβολες δεν μου αρεσουν .
στηριζω το δικαιωμα της εκφρασης και τα δικαιωματα των ανθρωπων που ζουν σε μια κοινωνια με κανονες . καμια κοινωνια η οποια δεν ειναι πανω απο το 5% του πλυθησμου δεν μπορει να επιβαλει την θεληση της και τις ιδιαιτεροτητες της . ας προσαρμοστει στην κοινωνια και οχι η κοινωνια σε αυτην .
αν ειναι ετσι τοτε στην ελληνικη κοινωνια ας παρουν δικαιωματα ολοι . χωρις εξαιρεση .
τι θα γινει μετα ? το απολυτο χαος ?
αν αυτο θελετε . χαρισμα σας .
οσο για τα επιχειρηματα που αναφερατε οτι μου λενε και οτι απανταω με προσβολες ας δουνε καλυτερα τις απαντησεις μου .
για το ποιος δινει επιχειρηματα - παραδειγματα - λυσεις . και ποιος μιλαει με τα ιδια και τα ιδια σε καθε ποστ.
φιλια σε ολους .
και οπως ξαναειπα δεν ξανααναφερομαι στο ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
μιλαω παντα με αντιφασεις και με υπερβολες για να αναδειξω αυτο που νομιζω σωστο . δεν νομιζω να εχεις να πεις κατι για αυτο .

Πρεπει να εχασα καποιο βασικο μαθημα, στην πειθω τελικα... Γιατι παντα πιστευα οτι οι αντιφασεις δεν αναδεικνυουν την αποδεικτεα αποψη...

:hmm::hmm:Λες γι' αυτο να μην εγραψα καλα εκθεση στις πανελληνιες???

αποχωρω απο την συζητηση ως ενδειξη διαμαρτυριας για το λογω οτι στα παραδειγματα που αναφερω αντιδρατε σαν οργανα της χουντας ( ολοι μαζι παμε να το φαμε τον τεντιμποι ) .
συνεχιστε να στηριζετε τα δικαιωματα των γκει . εγω οχι δεν τα στηριζω

Δικαιωμα σου...

στηριζω τα δικαιωματα τους μεχρι ενος σημειου . απο εκει και περα νομιζω πως το κατι παραπανω ειναι υπερβολη και οι υπερβολες δεν μου αρεσουν .
στηριζω το δικαιωμα της εκφρασης και τα δικαιωματα των ανθρωπων που ζουν σε μια κοινωνια με κανονες . καμια κοινωνια η οποια δεν ειναι πανω απο το 5% του πλυθησμου δεν μπορει να επιβαλει την θεληση της και τις ιδιαιτεροτητες της . ας προσαρμοστει στην κοινωνια και οχι η κοινωνια σε αυτην .

Εδω βρισκω το μεγαλο σου λαθος... Ολοι μαζι ειμαστε μια κοινωνια... Ετεροφυλοφιλοι και ομοφιλοφιλοι...
Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι συγχεει ο κοσμος την προσαρμογη με την αποδοχη... Αυτο που χρειαζεται να κανει η κοινωνια ειναι να αποδεχτει τους ομοφυλοφιλους, κι οχι να προσαρμοστει στα δικα τους δεδομενα...

Κι εν τελει, αν πηγαιναμε με την ιδεολογια του οτι ολοι πρεπει να προσαρμοζομασταν στις κοινωνιες αντι να προσπαθουμε να τις φερουμε στα μετρα μας... Θα ημασταν πολυ πολυ πισω, με πολυ πολυ λιγοτερα δικαιωματα... Κι ουτε καν που θα φανταζομασταν οτι θα μπορουμε να κανουμε μια τετοια συζητηση...

αν ειναι ετσι τοτε στην ελληνικη κοινωνια ας παρουν δικαιωματα ολοι . χωρις εξαιρεση .
τι θα γινει μετα ? το απολυτο χαος ?
αν αυτο θελετε . χαρισμα σας .

Ολοι εχουν δικαιωματα... Με βασικοτερο ολων το δικαιωμα να διεκδικουν τα υπολοιπα δικαιωματα τους...

Τι σε κανει να πιστευεις οτι αυτο θα μας οδηγησει στο χαος???

Και στην τελικη, απο ποτε ειναι κακο το χαος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτο που χρειαζεται να κανει η κοινωνια ειναι να αποδεχτει τους ομοφυλοφιλους,
και τι ακριβως σημαινει αυτο?

και ποια ειναι δικαιωματα?που ειναι τα ορια,,?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
και τι ακριβως σημαινει αυτο?

και ποια ειναι δικαιωματα?που ειναι τα ορια,,?


Ποια όρια ρε Άγγελε; Θες δηλαδή να περιθωριοποιήσουμε ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας επειδή καλώς ή κακώς είναι διαφορετικοί από μας; Μήπως θα έπρεπε αρχικά να ψάξουμε τα όρια του κοινωνικού ρατσισμού και των προκαταλήψεων;

Κατά τη γνώμη μου, δεν τίθεται θέμα νόμων, αλλά αντιλήψεων. ΔΕΝ είμαστε έτοιμοι σαν λαός για κάτι τέτοιο. Οι λόγοι είναι προφανείς και αποτυπώνονται στις προηγούμενες σελίδες. Πολύ φοβάμαι ότι μερικοί δεν μπήκαν ΚΑΝ στον κόπο να διαβάσουν τα όσα (σωστά ή λάθος) γράφτηκαν. Προφανώς τα γνωρίζουν. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top