Μεταπτυχιακά στη Λογοθεραπεία και Ψυχολογία

xrisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γειά σας φιλοι αισκουλίτες!

Έχω την ακόλουθη απορία . :redface:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ αφού τελειώσω κάποια φιλοσοφική- φιλολογική σχολή,να κάνω μεταπτυχιακό στη ψυχολογία . Σε ποιές σχολές που έχουν ένα τέτοιου είδους μεταπτυχιακό μπορώ να γίνω δεκτή; :hmm:



maximus is the best :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλημέρα!!!

Σε όλες μπορείς να γίνεις δεκτή!
Και στις καθαρές ψυχολογίες αλλά και σε σχολές όπως η δική μου (ΜΜΕ) που έχουν ψυχολογία της επικοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προφανώς στα ομώνυμα Τμήματα Ψυχολογίας. Βέβαια στις μέρες μας, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε ψυχολογία ανθρώπινου δυναμικού το οποίο συνδέεται με διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού σε κάποιο Τμήμα Διοίκησης ή Οικονομιας ή Βιομηχανικών Σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακριβώς!
Θα πρέπει να βρεις σε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, και να ψάξεις αναλόγως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γειά σας φιλοι αισκουλίτες!

Έχω την ακόλουθη απορία . :redface:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ αφού τελειώσω κάποια φιλοσοφική- φιλολογική σχολή,να κάνω μεταπτυχιακό στη ψυχολογία . Σε ποιές σχολές που έχουν ένα τέτοιου είδους μεταπτυχιακό μπορώ να γίνω δεκτή; :hmm:



maximus is the best :clapup:
Όπου και να κάνεις μεταπτυχιακό όσες γνωσεις και να έχεις στην ψυχολογία δε θα είσαι ψυχολόγος αν δεν τελειώσεις ένα καθαρόαιμο τμήμα ψυχολογίας. Το μεταπτυχιακό θα σε βοηθήσει να προσωρήσεις ακαδημαικά κάθως και θα σου δώσει κάποια μόρια στον ΑΣΕΠ (στο τομέα της φιλολογίας). Αν θέλεις να ασχοληθείς κάτι ως ψυχολόγος πρέπει να έχεις προπτυχιακό πτυχίο ψυχολογίας σε καθαρόαιμο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σωστή η παρατήρηση...Μόνο συμπληρωματικό είναι το μεταπτυχιακό, σε εξειδικεύει σε συνδυασμό με το πτυχίο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Στο δικό μου τμήμα(ιστορικό-αρχαιολογικό) υπάρχουν μαθήματα ψυχολογίας ως επιλογής.Ξέρω άτομα που έκαναν μεταπτυχιακό στην ψυχολογία η οποία-ως κλάδος φιλοσοφικής- μετράει στον ασεπ και δίνει μόρια.Αλλά να δουλέψεις ως ψυχολόγος δεν γίνεται εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.....Θεωρώ ότι είναι παντελώς άσχετο απο ιστορική επιστήμη να κάνεις ψυχολογία μετά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Προφανώς στα ομώνυμα Τμήματα Ψυχολογίας. Βέβαια στις μέρες μας, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε ψυχολογία ανθρώπινου δυναμικού το οποίο συνδέεται με διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού σε κάποιο Τμήμα Διοίκησης ή Οικονομιας ή Βιομηχανικών Σπουδών.

Ψυχολογια ανθρωπινου δυναμικου οπως το θετεις δεν υπαρχει ως ειδικοτητα στην Ψυχολογια.Οι επισημες ειδικοτητες στην Βρετανια ειναι η Κλινικη,Συμβουλευτικη,Αναπτυξιακη,Υγειας,Εργασιακη(Οργανωσιακη),Σχολικη κ Κοινωνικη.Στην Αμερικη αναγνωριζονται ολες οι παραπανω εκτος της Υγειας,Κοινωνικη κ Αναπτυξιακη, οι οποιες κ θεωρουνται υποειδικοτητες.


Προφανως κ αναφερεσαι στην Occupational Psychology κ ναι ειναι μια ειδικοτητα με ισως τις καλυτερες αν οχι την καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση μιας κ ενας Εργασιακος Ψυχολογος ειναι η μονη επισημη ειδικοτητα μεσω της οποιας ενας Ψυχολογος μπορει να αποροφηθει στην ευρεια αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chiquita-nena

Νεοφερμένος

Η chiquita-nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θελω να ρωτησω,γνωριζει κανεις αν απο το τμημα ΦΠΨ μπορω να ακολουθησω ενα μεταπτυχιακο που να εχει σχεση με τη ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ή κατι αντιστοιχο με αυτη(π.χ δυσλεξια κτλ) ??? χρειαζομαι αμεσα απαντησεις γιατι πρεπει να φτιαξω το μηχανογραφικο μου,κ εχω μπερδευτει λιγο! :/: ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...θα ηθελα να μου πειτε αν υστερα απο το παιδαγωγικο υπαρχει καποιο μεταπτυχιακο στη λογοθεραπεια και την ψυχολογια που να σου δινει τη δυνατοτητα να ασκησεις καθηκοντα λογοθεραπευτη και ψυχολογου αντιστοιχα...κι αν οχι γενικοτερα με τη λογοθεραπεια και την ψυχολογια εστω με την παιδικη λογοθεραπεια και την παιδικη ψυχολογια..Ξερετε αν υπαρχει κατι τετοιο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πει καποιος που ξερει...αν διοριστω ως δασκαλος στο δημοσιο και εχω κανει μεταπτυχιακο στη λογοθεραπεια που μου δινει το δικαιωμα να ασκησω και καθηκοντα λογοθεραπευτη,ειναι νομιμο να εχω γραφειο λογοθεραπειας και παραλληλα να ειμαι στο δημοσιο?ή μηπως ειναι παρανομο και οταν εισαι στο δημοσιο δε μπορεις να ασχοληθεις με κατι αλλο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πει καποιος που ξερει...αν διοριστω ως δασκαλος στο δημοσιο και εχω κανει μεταπτυχιακο στη λογοθεραπεια που μου δινει το δικαιωμα να ασκησω και καθηκοντα λογοθεραπευτη,ειναι νομιμο να εχω γραφειο λογοθεραπειας και παραλληλα να ειμαι στο δημοσιο?ή μηπως ειναι παρανομο και οταν εισαι στο δημοσιο δε μπορεις να ασχοληθεις με κατι αλλο?:)

όχι. άδειας ασκήσεως επαγγέλματος λογοθεραπευτή μπορείς να πάρεις μόνο προπτυχιακά Μπορείς όμως να δώσεις κατατακτήριες σε ένα τμήμα λογοθεραπειας :hmm: αυτό θα κανα εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ναι αλλα με ενα μεταπτυχιακο δεν μπορω να βγω λογοθεραπευτης?εστω μονο για παιδια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Zoitsa^

Νεοφερμένος

Η ^Zoitsa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Όταν κάνεις μεταπτυχιακό στην Λογοθεραπεία, κάνεις απλά ένα μεταπτυχιακό στην Λογοθεραπεια! Ελάχιστα μεταπτυχιακά σου δίνουν μια επιπλέον ειδικότητα όπως αυτό στην Αθήνα , στον επαγγελματικό προσανατολισμό! Αν θέλεις να γίνεις και λογοθεραπευτής, ακολούθησε το προπτυχιακό προγραμμα οποιαδηποτε τμήματος λογοθεραπειας αφού δώσεις κατατακτηριες, όπως είπε κ ο fockos! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αχα μαλιστα...εσυ Zoitsa βλεπω εισαι λογοθεραπεια στα γιαννενα...πως ειναι εκει τα πραγματα?βασικα το προβλημα μου ειναι τα μαθηματικα και η λογοθεραπεια απ'οτι ειδα εχει στατιστικη.Ειναι δυσκολη?Φοβαμαι μηπως δε βγαλω τη σχολη...:worry:Και δηλαδη το μεταπτυχιακο στη λογοθεραπεια το κανω απλως για να απκτησω περεταιρω γνωσεις?δε μου δινει κατι επιπλεον?

Και στην περιπτωση που παρω και δευτερο πτυχιο δηλαδη πτυχιο λογοθεραπειας μπορω ενω ειμαι στο δημοσιο το πρωι ως δασκαλος να δουλευω το απογευμα ως λογοθεραπευτης με το αλλο μου πτυχιο?ή το να εισαι στο δημοσιο σου απαγορευει οτιδηποτε αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ναι αλλα με ενα μεταπτυχιακο δεν μπορω να βγω λογοθεραπευτης?εστω μονο για παιδια....

To να είσαι λογοθεραπευτής για παιδιά θεωρείται μια εξειδίκευση που προϋποθέτει να έχεις πτυχίο λογοθεραπείας. Είναι σαν να λέμε να κάνεις μια ειδικότητα της ιατρικής χωρίς να έχεις τελειώσει προπτυχιακά ιατρός και να δουλεύεις ως ιατρός.

Πιστεύω ότι οι κατατακτήριες σε τμήμα λογοθεραπείας είναι η καλύτερη επιλογή. Γιατί
Δε πληρώνεις τίποτα
Είναι 2 χρόνια παραπάνω (κακό αυτό :P)
Αλλά κανένας μα κανένας δε θα σου στερείσει επαγγελματικά δικαιώματα

Και στην περιπτωση που παρω και δευτερο πτυχιο δηλαδη πτυχιο λογοθεραπειας μπορω ενω ειμαι στο δημοσιο το πρωι ως δασκαλος να δουλευω το απογευμα ως λογοθεραπευτης με το αλλο μου πτυχιο?ή το να εισαι στο δημοσιο σου απαγορευει οτιδηποτε αλλο?
Απαγορεύεται να είσαι διπλοθεσίτης στο δημόσιο (δηλαδή να δουλεύεις σε 2 διαφορετικές θέσεις στο δημόσιο). Το αλλο δε πισστεύω πως απαγορεύεται και είναι μια πολύ έξυπνη επιλογή. Σίγουρος δεν είμαι αλλά αν γίνεται είναι τρελή μαγκιά αυτο που θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω, σχετικά με αυτό με το δημόσιο υπάρχει ασυμβίβαστο και δεν μπορείς να έχεις άλλο εισόδημα από εργασία, εκτός αν ισχύει το κλασικό με το αφορολόγητο (να έχεις δηλαδή μέχρι 8000 ευρώ το χρόνο-τόσο έχει πάει νομίζω). Το οποίο όμως πιστεύω ότι αλλάζει αν δουλεύεις σε ιδιωτικό σχολείο....

Διατηρώ μια επιφύλαξη, γιατί δεν ξέρω τι γίνεται τώρα με όλα αυτά που λένε με part-time δημοσίους υπαλλήλους κλπ.


(Αν λέω κοτσάνες, please διορθώστε με!:redface:)

Δείτε και εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
To να είσαι λογοθεραπευτής για παιδιά θεωρείται μια εξειδίκευση που προϋποθέτει να έχεις πτυχίο λογοθεραπείας. Είναι σαν να λέμε να κάνεις μια ειδικότητα της ιατρικής χωρίς να έχεις τελειώσει προπτυχιακά ιατρός και να δουλεύεις ως ιατρός.

Πιστεύω ότι οι κατατακτήριες σε τμήμα λογοθεραπείας είναι η καλύτερη επιλογή. Γιατί
Δε πληρώνεις τίποτα
Είναι 2 χρόνια παραπάνω (κακό αυτό :P)
Αλλά κανένας μα κανένας δε θα σου στερείσει επαγγελματικά δικαιώματα


Απαγορεύεται να είσαι διπλοθεσίτης στο δημόσιο (δηλαδή να δουλεύεις σε 2 διαφορετικές θέσεις στο δημόσιο). Το αλλο δε πισστεύω πως απαγορεύεται και είναι μια πολύ έξυπνη επιλογή. Σίγουρος δεν είμαι αλλά αν γίνεται είναι τρελή μαγκιά αυτο που θα κάνεις.
Nαι αυτο σκεφτομαι να κανω και νομιζω ειναι καλη επιλογη...;)εε ναι αλλα 2 χρονια...εεε οκ δεν ειναι και πολλα σιγα!Δεν το σκεφτομαι για διπλοθεσιτης στο δημοσιο αλιμονο...αυτο σιγουρα θα απαγορευεται αλλα να ειμαι δασκαλος διορισμενος στο δημοσιο και παραλληλα να εχω δικο μου ανεξαρτητα απο το δημοσιο κεντρο λογοθεραπειας θα ηθελα να ξερω αν γινεται...Και πιστευω πως σε περιπτωση που γινει ξερω γω κατι με τους δημοσιους υπαλληλους γιατι πολλα ακουγονται εχεις καβατσα και το αλλο το πτυχιο...:Dδε θα μεινεις ανεργος δλδ:PΑν μπορεις κι εχεις καποιον γνωστο που πιθανον να ξερει κατι για την απορια μου σχετικα με δημοσιο και δυνατοτητα επιπλεον εργασιας εκτος δημοσιου ρωτησε αν μπορεις και να μου πεις...θα σου ειμαι ευγνωμων...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Από ότι ξέρω οι ιατροί και οι νοσηλευτές δε μπορούν να δουλεύουν ταυτόχρονα σε δημόσιο και ιδιωτικό. Μερικοί ιατροί δουλεύουν στο δημόσιο και έχουν δικό τους ιατρείο λέγονται επιστημονικοί συνεργάτες. Λογικά θα υπάρχει καμιά τρυπούλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δείτε λίγο το λινκ που έβαλα
έχει τη νομοθεσία για το ασυμβίβαστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top