Εφηβικοί έρωτες: μπορούν να κρατήσουν;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν είπα να απαιτήση διακοπές , αλλά θα μπορούσε να απαιτήση να μην έρθει μαζί τους.
Και πάλι όμως, ποτέ δεν ξέρεις σε τι θα σε οδηγήσει ένας έρωτας για αυτό πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να αυτόν έτσι ωστέ να πάρουμε ότι έχει να μας δώσει

Sorry, αλλά εσύ πού πιστεύεις ότι μπορεί να την οδηγήσει ο συγκεκριμένος έρωτας, όπου η Ιζαμπέλλα είναι 15 και ο φίλος της 16 στα 17? Στον γάμο? Μην τρελλαθούμε μωρέ Bone..... Αφού ξέρεις, ότι σε λίγους μήνες όλοι αυτοί οι "έρωτες" αντικαθιστούνται από νέους πιο "δυνατούς" και πιο "αληθινούς" από τους προηγούμενους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Sorry, αλλά εσύ πού πιστεύεις ότι μπορεί να την οδηγήσει ο συγκεκριμένος έρωτας, όπου η Ιζαμπέλλα είναι 15 και ο φίλος της 16 στα 17? Στον γάμο? Μην τρελλαθούμε μωρέ Bone..... Αφού ξέρεις, ότι σε λίγους μήνες όλοι αυτοί οι "έρωτες" αντικαθιστούνται από νέους πιο "δυνατούς" και πιο "αληθινούς" από τους προηγούμενους!
Γιατι θεωρείς τόσο απίθανο ... αν και οι δυο το βλέπουν σοβαρά γιατί οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Η δική μου εμπειρία μου έδειξε ότι αυτοί οι έρωτες δεν κρατάνε...γιατί είναι σε μια ηλικία που ερωτεύεσαι τον ίδιο τον έρωτα...Ενθουσιάζεσαι με το παραμικρό...Δεν λέω ότι δεν μπορεί να κρατήσει, ούτε το πόσο...Αλλά για γάμο και όλα τα συναφή δεν πάει...Επιπλέον μιλάμε για ένα κορίτσι 15 χρονών...η ηλικία για να διεκδικήσει ακόμα και να μείνει μόνη της πίσω στην Ελλάδα είναι απαγορευτική...Προσωπικά, εγώ τηυν κόρη μου δεν θα την άφηνα με τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε παιδιά μην γενικεύετε τόσο γιατι θα πάω να σας βρώ άτομα που ερωτευτηκαν στα 15 τους και είναι ακόμα μαζί με παιδιά κλπ γιατι ξέρω τέτοια ζευγάρια. Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, οπότε ας αφήνουμε κι ενα παραθυράκι αντι να είμαστε τόσο απόλυτοι και ας μην κρίνει ο καθένας εξ ιδίων τα αλλότρια. Εφόσον υπάρχουν διαφορετικοί χαρακτήρες είναι λογικό να μην είναι όλες οι σχέσεις ίδιες.

ΥΓ: Μπαι δε γουέι στο πασίγνωστο έργο του Σαιξπηρ ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα ήταν γυρω στα 14-15...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν είναι ότι γενικεύω...και σαφώς και υπάρχουν αλλά κρίνω από τις δικές μου εμπειρίες...στα 15 μου ερωτεύθηκα τρελά, έζησα το όνειρο, συμφιλιώθηκα με το γεγονός της ηλικίας μου άρα δεν ζήτησα διακοπές με εκείνο το παιδί...Στα 16-18 μου ήμουν με μια βαλίτσα στο χέρι γιατί ήταν μακρία...Και στα 18 μας χωρίσαμε...Γιατί αλλάξαμε, γιατί θέλαμε να ζήσουμε και μόνοι μας για χίλιους δύο λόγους....Απλά αλλάζουμε....Προσωπικά αλλιώς ημουν στα 15, αλλιώς είμαι τώρα...Μπορεί στα 15 να ήμουν η τέλεια για εκείνον και τώρα να έχω αλλάξει προς το χειρότερο...απλά είναι δύσκολο...και εκεί είμαι λίγο λογική...κάτι που στα 15 σου δεν είσαι....

p/s: Γι'αυτό αντέδρασαν έτσι...λόγω ηλικίας....Στα 25 τους δεν νομίζψ ότι θα το έκαναν αυτό 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Η δική μου εμπειρία μου έδειξε ότι αυτοί οι έρωτες δεν κρατάνε...γιατί είναι σε μια ηλικία που ερωτεύεσαι τον ίδιο τον έρωτα...Ενθουσιάζεσαι με το παραμικρό...Δεν λέω ότι δεν μπορεί να κρατήσει, ούτε το πόσο...Αλλά για γάμο και όλα τα συναφή δεν πάει....
Συνήθως οι έρωτες σε αυτή την ηλικία έτσι έιναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όταν ξεκινάει κάποιος 15χρόνος μια σχέση πρέπει να σκέφτεται και να προχωράει με βάση αυτό . Για τον απλό λόγο τότε είναι αυτός είναι λάθος και επίσης δεν έχει κανένα απολύτος νοήμα. Έχει να κάνει πιστεύω ότι με τον χαρακτήρα του καθενός. Αν το βλέπει σοβαρά ή όχι. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει χειρότερο πραγμά από το να ξεκινήσεις μια σχέση στην πλάκα. Δυστύχως όμως στην ηλίκια αυτή έτσι γίνεται και ίσως αυτό να οφείλεται στο ότι οι νεαροί δεν ξεκινούν την σχέση επειδή αγαπούν, ίσως να μην ξέρουν τι ακριβώς σημαίνει αγαπή, αλλά για άλλους λόγους ίσως καθαρά από περιέργεια ή ίσως για επίδειξη. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις και πάντα πρέπει να υπολογίζουμε αυτές τις εξαιρέσεις. Το καλλίτερο βέβαια θα ήταν να επιβραβεύουμε τις εξαιρέσεις αυτές αλλά ποιος τολμά να κάνει κάτι τέτοιο; ποίος είναι σε θέση να καταλάβει αυτές τις εξαιρέσεις , δυστυχώς δεν είναι οι "πολλοί"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Συμφωνώ Exposed...απλά δεν ξέρω αυτό το βλέπω σοβαρά..Πλέον αρχίζεις μία σχέση γιατί σου έκανε απλά ένα κλικ...ένα κάτι...Το σοβαρά και μη-και δεν εννοώ γάμους και πανυγήρια- έρχεται αργότερα και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες στην σχέση...Ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί τι θα γινόταν αν δεν χωρίζαμε; Και πάλι όμως δεν ξέρω τι είναι το σωστό...Οι επιλογές μου με έχουν φέρει εδώ...Κι εδώ είμαι καλά 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απλά θέλει να πει οτι δεν είναι σωστό να αρχίζεις μια σχέση γιατί "δεν βρέθηκε κάτι καλύτερο", "μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο" κλπ.
Όταν ξεκινάς μια σχέση απο αγάπη και στηρίζεται σε σωστές βάσεις (που φυσικά προυποθέτει ωριμότητα και απο τις 2 πλευρές) δεν νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο η ηλικία. Απλά οι περισσότεροι νέοι δεν ξεκινούν τις σχέσεις τους με σωστά κριτήρια ούτε σέβονται το σύντροφο τους, γι'αυτό συμβαίνουν συνήθως αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Απλά θέλει να πει οτι δεν είναι σωστό να αρχίζεις μια σχέση γιατί "δεν βρέθηκε κάτι καλύτερο", "μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο" κλπ

κάτι το οποίο ισχύει για το μεγαλύτερο ποσοστό των σχέσεων :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
κάτι το οποίο ισχύει για το μεγαλύτερο ποσοστό των σχέσεων :(.

Βρε παιδιά οι λόγοι που ξεκινάει κάποιος σχέση είναι για χίλια δυο...η πορεία αλλάζει....μπορεί να ξεκινήσει σχέση για "μη σωστούς λόγους" και να έχει κατάληξη "ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα"...Ο καθένας έχει τους λόγους του...Η κάθε σχέση διαφορετική, η κάθε εξέλιξη αφορά το ζευγάρι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unicorn

Νεοφερμένος

Η Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κανείς δεν ξεκινάει μια σχέση από "αγάπη" προς τον άλλο. Άλλο αγάπη, άλλο έρωτας. Σε κάθε ηλικία ξεκινάμε μια σχέση γιατι μας έκανε τόσο κλικ ο άλλος που χάσαμε τον ύπνο μας. Η αγάπη έρχεται αργότερα, εκτός αν πρόκειται για τον καλύτερό μας φίλο οπότε εκεί η σχέση ναι ξεκινάει με αγάπη.

Μια σχέση που ξεκινά κάποιος στην εφηβεία δε μπορεί,είναι αδύνατο να τη διατηρήσει όσο καλή θέληση και αν έχει. Κανείς δε ξεκινά με το κριτήριο "κάποια μέρα θα τελειώσει". Κάνουμε τα πάντα για να μη το αφήσουμε να τελειώσει. Περνάμε καλά, μοιραζόμαστε εμπειρίες...

Ο άνθρωπος όμως, ωριμάζει συνέχεια, κάθε μέρα αλλάζει, και μαζί με αυτόν αλλάζουν και τα θέλω του. Κάποιος που είναι 15 δε μπορεί, θα φτάσει στα 18 και θα αναζητήσει κι άλλη εμπειρία. Όχι γιατί έπαψε να αγαπάει τον άλλο (γιατί τότε είναι που αγαπάει τον άλλο απλά δεν είναι ερωτευμένος), αλλά όπως και να έχει, είναι στη φύση του ανθρώπου καποια στιγμή στη ζωή του να θέλει να δοκιμάζει καινούρια πράγματα.

Και ναι, έχω δει και εγώ σχέση που ξεκίνησαν 2 παιδιά στα 17 τους, και τώρα έιναι 27 και παντρεύονται. ΑΛΛΑ, είχανε χωρίσει, είχανε σκοτωθεί, είχανε απατήσει ο ένας τον άλλο, τα είχανε γκρεμίσει όλα, και αργότερα τα ξαναβρήκανε.
Και ξέρω και άλλο ζευγάρι που ήτανε 10 χρόνια μαζί, και όταν τελικά πήγαινε για γάμους και πανηγύρια, αποφάσισαν ότι δεν έχουν ζήσει τίποτα και χώρισαν μια και καλή.

Όταν είσαι ερωτευμένος δε λες "θελω να ζήσω εμπειρίες", λες "θέλω να είμαι μαζί σου, μόνο μαζί σου, εσένα θέλω, για πάντα μωρό μου μαζί κλπ". Ο έρωτας φεύγει όμως, όσο κι αν δε θέλουμε να το δεχτούμε.

ΥΓ: Θα διαφωνήσω ως προς το ότι οι περισσότερες σχέσεις ξεκινούν επειδή δεν βρέθηκε κάτι άλλο. Αυτά δεν είναι σχέσεις, είναι απλά περιπετειούλες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Unicorn:
Μια σχέση που ξεκινά κάποιος στην εφηβεία δε μπορεί,είναι αδύνατο να τη διατηρήσει όσο καλή θέληση και αν έχει. Κανείς δε ξεκινά με το κριτήριο "κάποια μέρα θα τελειώσει". Κάνουμε τα πάντα για να μη το αφήσουμε να τελειώσει. Περνάμε καλά, μοιραζόμαστε εμπειρίες...

Ο άνθρωπος όμως, ωριμάζει συνέχεια, κάθε μέρα αλλάζει, και μαζί με αυτόν αλλάζουν και τα θέλω του. Κάποιος που είναι 15 δε μπορεί, θα φτάσει στα 18 και θα αναζητήσει κι άλλη εμπειρία. Όχι γιατί έπαψε να αγαπάει τον άλλο (γιατί τότε είναι που αγαπάει τον άλλο απλά δεν είναι ερωτευμένος), αλλά όπως και να έχει, είναι στη φύση του ανθρώπου καποια στιγμή στη ζωή του να θέλει να δοκιμάζει καινούρια πράγματα.
Από τι βλέπω όλοι μιλάτε με προσωπικές εμπειρίες , ας κάνω και εγώ το ίδιο.....

Προσωπίκα όσες σχέσεις έχω κάνει , τις ξεκινήσα γιατί άγαπησα. Πότε δεν ξεκινήσα για το κλικ. Για εμένα υπάρχουν άπειρα κλικ στην ζωή και αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να ξεχωρίσω ποία αξιζούν ποία όχι.
Οφείλω να ομολογήσω ότι όλες οι σχέσεις δεν ξεκινήσαν από τα μεγαλύτερα κλικ αλλά επειδή επιβεβαίωθηκα ότι για αυτό που αισθανόμουν και ίσως να μην ξεκίνησε απο κλικ και ούτε με ενδιαφέρεi για τα κλικ για εμένα είναι σαν μύγες, αμέτρητες και ασήμαντες. Το τέλος δεν έχει σημασία γιατι υπήρξε αλλά δεν είχε να κάνει με αναζήτηση νέων εμπειριών τουλάχιστον από την δική μου πλευρά αλλά με ασυμβατότητα οπτικής γωνίας και τρόπου σκέψης.

Όσο μεγάλωνω βλέπω τον εαυτό μου όχι να αλλάζει τα θέλω μου αλλά να τα κάνει πιο ισχυρά και να βελτιώνει το γιατί. Και όσο προχωράω γίνομαι όλο και πιο σίγουρος οτι ο δρόμος που έχω διαλέξει είναι αυτός που θέλω. Ναι σίγουρα έχω θελήσει και θα θελήσω στο μέλλον νέες εμπειρίες αλλά θα ενδώσω σε αυτές όχι μόνος αλλά με όσα με έχουν ακολουθήσει.

Είμαι η εξαίρεση; δεν ξέρω, αυτό που ξέρω όμως από την προσωπική μου εμπειρία είναι από την στιγμή που υπάρχει ένας υπάρχει και άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unicorn

Νεοφερμένος

Η Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δε θα υποτιμήσω τα πιστεύω σου και τις πεποιθήσεις σου. Στην ηλικία σου και εγώ πάντα αγαπούσα το αγόρι μου, και φρόντισα να το αποτυπώνω με ποιηματάκια και στιχάκια στο ημερολόγιό μου.
10 χρόνια μετά, διαβάζω αυτά και μου φαίνονται αστεία. Ναι, θα έκανα τα πάντα για τον άλλο, ναι μου έλειπε, ναι περιμενα πάνω από το τηλέφωνο και αν δε με παιρνε τηλεφωνο δεν έτρωγα. Ναι ανυπομονούσα να τον δω, και στο αίμα μου κυλούσε το όνομά του. Αγάπη;; Μπα... Έρωτας.. Ενθουσιασμός.. Κάποτε το επί 1,5 χρόνο αγόρι μου στο λύκειο, το θεωρούσα εμπειρία σχέσης. Πλέον όμως είναι απλά μια εμπειρία ζωής! Πέρασα καλά, πέρασα άσχημα, γέλασα, έκλαψα! Αγάπησα; Χμμ, Ίσως! Και ξέρεις γιατί; Όχι γιατί τότε ήτανε ο μόνος άνθρωπος που με κανε να νιώθω χαρούμενη,αλλά γιατί και 10 χρόνια αργότερα, με το παιδί αυτό έχω επαφή και είναι φίλος μου. Και πήγαμε με άλλους, και είμαστε με άλλους. Αλλά καμία κακία..
Αγαπάς έναν άνθρωπο όταν θέλεις μόνο το καλό του, ακόμα και αν αυτό είναι μόνο μακριά σου... Μπορείς να το κάνεις αυτό; Μη μου απαντάς τώρα.. Δεν έχει νόημα γιατί δε μπορείς να το ξέρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Unicorn:
Δε θα υποτιμήσω τα πιστεύω σου και τις πεποιθήσεις σου. Στην ηλικία σου και εγώ πάντα αγαπούσα το αγόρι μου, και φρόντισα να το αποτυπώνω με ποιηματάκια και στιχάκια στο ημερολόγιό μου.
10 χρόνια μετά, διαβάζω αυτά και μου φαίνονται αστεία. Ναι, θα έκανα τα πάντα για τον άλλο, ναι μου έλειπε, ναι περιμενα πάνω από το τηλέφωνο και αν δε με παιρνε τηλεφωνο δεν έτρωγα. Ναι ανυπομονούσα να τον δω, και στο αίμα μου κυλούσε το όνομά του. Αγάπη;; Μπα... Έρωτας.. Ενθουσιασμός.. Κάποτε το επί 1,5 χρόνο αγόρι μου στο λύκειο, το θεωρούσα εμπειρία σχέσης. Πλέον όμως είναι απλά μια εμπειρία ζωής! Πέρασα καλά, πέρασα άσχημα, γέλασα, έκλαψα! Αγάπησα; Χμμ, Ίσως! Και ξέρεις γιατί; Όχι γιατί τότε ήτανε ο μόνος άνθρωπος που με κανε να νιώθω χαρούμενη,αλλά γιατί και 10 χρόνια αργότερα, με το παιδί αυτό έχω επαφή και είναι φίλος μου. Και πήγαμε με άλλους, και είμαστε με άλλους. Αλλά καμία κακία..
Αγαπάς έναν άνθρωπο όταν θέλεις μόνο το καλό του, ακόμα και αν αυτό είναι μόνο μακριά σου... Μπορείς να το κάνεις αυτό; Μη μου απαντάς τώρα.. Δεν έχει νόημα γιατί δε μπορείς να το ξέρεις..
Ναι μπορώ να το κάνω αυτό που λες και σου απαντάω τώρα γιατι για εμένα έχει νοήμα!

Αυτό που με ενοχλεί σε έσας τους "μεγάλους" είναι ότι αν ακούτε μια σχέση μεταξύ 15χρονών να νομίζετε ότι "παίζουν" . Ίσως να είναι έτσι αλλά δεν είναι σίγουρο, ούτε και έσεις δεν είστε σίγουροι για αυτό που πιστεύετε και αυτό γιατί αυτό που πιστεύετε είναι απλώς αυτό που ζήσατε. Πως είστε λοίπον τόσο σιγούροι ότι αυτό που ζήσατε είναι η μοναδική εκδοχή; Γιατί λοίπον να τα γενικεύουμε όλα μόνο και μόνο επειδή έτσι ζήσαμε εμείς ή ο φίλος ή ο γείτονας.

Λέτε επίσης ότι η σχέση έχει σοβάρες προεπτικές όταν το άτομο οριμάσει δλδ στα 18, πως έιστε τόσο σιγούροι ότι δεν είναι στα 18 και όχι πχ στα 50;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά όταν η σχέση είναι μεταξύ ενός ενήλικου και ενός εφήβου τότε τι λέει η θεωρία σας? Την κατατάσσετε στις "ενήλικες σχέσεις" ή στις "εφηβικές"? Είμαι πολύ περίεργη να μάθω την απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ, το εάν είναι "ενήλικη" ή "εφηβική" ή "παιδική" ξέρω γω η σχέση, δεν ορίζεται με κριτήριο τις ηλικίες των δύο συντρόφων. οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι μαθηματικά, υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις, οι οποίες μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις είναι τόσες πολλές που καταργούν την έννοια του σχετικού "κανόνα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Παιδιά χαλαρώστε λίγο...έχουμε περάσει από εκεί...Μας έχουν πει τα ίδια ακριβώς και αντιδρούσαμε με το ίδιο τρόπο...Ο δικός μας έρωτας, η αγάπη κλπ είναι μοναδική....Αλλά η ζωή τα φέρνει αλλιώς και αλλάζουμε...Ξέρεις τι δύσκολο είναι να αλλάζει ο άλλος να αλλάζεις εσύ και να μην βρεθείτε σε κάποια φάση άγνωστοι....Να λές...μα αυτός ήταν αλλιώς....Στα 15,στα 18 ακόμα και στα 20 (μπορεί και παραπάνω) όλα φαίνονται τόσο διαφορετικά...Υπάρχει το ροζ συννεφάκι και καλά κάνει και υπάρχει...Ζήστε μαζί 3-4-8 χρόνια και μετά μιλήστε....Τσακωθείτε, πληγώστε ο ένας τον άλλον και μετά ξαναπροσπαθήστε....Δεν είναι όλα ιδανικά,ποτέ δεν ήταν για να είναι τώρα....Όλα αλλάζουν....Είστε ακόμα στο "μήνα του μέλιτος"...Πιστεύω ό,τι νιώθετε,στα όνειρα που κάνετε...σε όλα...δεν αμφισβητώ τίποτα...Αλλά σε αυτή την ηλικία όλα φαίνονται δυνατά και ότι όλα τα εμπόδια θα παραμεριστούν και θα κάνετε ένα ευτυχισμένο γάμο και παιδάκια...I've been there...

Exposed όντως δεν μπορείς να ξέρεις....Σε 10 χρόνια θα είσαι τελείως διαφορετικός....όπως και είναι ο δικός μου έρωτας....όπως είμαι κι εγώ γι'αυτον...Αγαπιόμαστε, έτσι πιστεύω...μπορούμε να είμαστε μαζί...μπα...δεν νομίζω...Νοιάζομαι;Απεριόριστα...Αλλά σε αυτά τα 7 χρόνια που μετράμε την σχέση μας έγιναν τόσα πολλά μεταξύ μας...που πριν 7 χρόνια δεν μπορούσα να τα φανταστώ!Μπορούσα να φανταστώ ένα ευτυχισμένο γάμο με πολλά κουτσούβελα....

Μichelle: Τις σχέσεις τις κατατάσει ο καθένας με τα πιστεύω του...Το θέμα είναι εσύ πως την κατατάζεις...έχεις σκεφεί πως θα είστε όταν ο Exposed θα ζει εκ των πραγμάτων την φοιτική ζωή και εσύ θα είσαι στο τρέξιμο για την δουλειά και την καριέρα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ωραία αφού είστε όλοι τόσο απόλυτοι σε αυτά που πιστεύετε και τόσο σίγουροι οτι κάθε σχέση σε αυτές τις ηλικίες είναι καταδικασμένη δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το συζητάω άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unicorn

Νεοφερμένος

Η Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πως είστε λοίπον τόσο σιγούροι ότι αυτό που ζήσατε είναι η μοναδική εκδοχή; Γιατί λοίπον να τα γενικεύουμε όλα μόνο και μόνο επειδή έτσι ζήσαμε εμείς ή ο φίλος ή ο γείτονας.

Γιατι στο 3 στα 3 δε μπορεί να είναι μοναδική εκδοχή. Και πόσες άλλες θα ακούσεις εδώ που είχαν την ίδια κατάληξη..

Πάντως δεν κατατασσονται οι έρωτες, όλοι ειναι διαφορετικοί, αλλά όπως αλλάζει ακόμα το σώμα σου, έτσι θα αλλάξεις και εσύ σε 5 χρόνια...

Η Vkey με καλύπτει σε πολλά και δεν είναι και τόσο μεγάλη.

Κάποια μέρα θα καταλάβεις πως αυτά που σου λένε σήμερα οι γονείς σου, είναι πέρα για πέρα αληθινά.. Και μη ρωτάς τι σχέση έχει αυτό..

ΥΓ: Μichelle σου ειπα και στο msn, κοιταξτε να το ζήσετε τώρα που μπορείτε, και μη σκέφτεσαι τι λέμε όλοι εμείς. Και δε το προσωποποιούμε σε εσάς, αλλά σε όλα εκείνα τα απανταχού παρόντα ζευγάρια που είναι σαν εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Unicorn:
Γιατι στο 3 στα 3 δε μπορεί να είναι μοναδική εκδοχή. Και πόσες άλλες θα ακούσεις εδώ που είχαν την ίδια κατάληξη..
Εδώ όμως, όχι και εκεί .....

Τελός πάντως πιστεύω ότι πρέπει να ηρεμήσουμε όλοι μας ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top