[Καπνιστές] Ο λόγος που ξεκίνησες το κάπνισμα;

Για ποίο λόγο ξεκίνησατε το κάπνισμα;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 174)
  • Κάπνιζαν οι φίλοι μου

  • Ψυχολογική κατάσταση

  • Μοναξιά

  • Γεύση/άρωμα

  • Style

  • Ήθελα να φαίνομαι μεγαλύτερος

  • Επειδή κάπνιζε το πρότυπό μου

  • Έτυχε ένα βράδυ σε μια έξοδο

  • Επειδή ταιριάζει με τον καφέ

  • Βαρέθηκα να περιμένω το λεωφορείο με σταυρωμένα χέρια :P

  • Μετά το σεξ είναι η καλύτερη απόλαυση

  • Επειδή το διαφήμιζαν συνέχεια στα ΜΜΕ

  • Κάποιος άλλος λόγος

  • ΔΕΝ καπνίζω, αλλά θέλω να δω τα αποτελέσματα! Σε πηγάδι κατούρησα; :P

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
δοκιμασα απο περιεργεια και μ αρεσε επειδη εφερνε ζαλαδα :P μετα απο λιγο καιρο σταματησε η ζαλαδα και εμεινε η απολαυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συνδιασμος κακης ψυχολογιας και αμηχανιας σε "αγνωστη" παρεα (πιο ευκολο να ασχολισε με ενα τσιγρο παρα να συμετεχεις σε συζητηση:P) με βαλανε στο καπνισμα γενικα, αλλα η γευση δεν ητανε καλη, και ετσι με κριτιριο την γευση προσωρισα σε πιπα και πουρακια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ποτέ δεν αγόρασα πακέτο για ιδία χρήση,πάντα τράκα έκανα:P.
αχααχα και εγώ πάντα τράκα έκανα :P
Συνδιασμος κακης ψυχολογιας και αμηχανιας σε "αγνωστη" παρεα (πιο ευκολο να ασχολισε με ενα τσιγρο παρα να συμετεχεις σε συζητηση:P) με βαλανε στο καπνισμα γενικα, αλλα η γευση δεν ητανε καλη, και ετσι με κριτιριο την γευση προσωρισα σε πιπα και πουρακια!
Τι είχες δοκιμάσει; Γιατί ναι υπάρχουν τσιγάρα που δεν μπορεις να τα καπνισεις αλλα υπάρχουν και αλλα που ειναι ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ειλικρινα δεν εχω ιδεα γιατι το αρχισα.

Γιατί θα συμφωνήσω? Στην ουσία δεν υπήρξε κάποιος βασικός λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
αχααχα και εγώ πάντα τράκα έκανα :P

Τι είχες δοκιμάσει; Γιατί ναι υπάρχουν τσιγάρα που δεν μπορεις να τα καπνισεις αλλα υπάρχουν και αλλα που ειναι ωραια

Μην ανυσιχεις, δοκιμασα ολους τους καπνους στριφτων (με διαφορα χαρτακια, με φιλτρακια και χωρις) αι απο εργοστασιακα και να σου πω τι εχω καπνισει σιγουρα κατι θα ξεχασω... Αυτα που μου ερχονται αμεσως ειναι Marlboro (κανονικα,light και με μεντα), prince, Sante, Karelia (χρυση κασετινα και μπλε), lucky strike, gaulloises (μπλε), leader, Davidoff, camel (με φιλτρο και χωρις), Drum, stuyvesant, winston (μπλε και κοκκινα), Murati
Και ακομα κανω τρακες...!Δεν νομιζω να ετοιχα μονο σε τσιγαρα που δεν καπνιζονται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Φοιτητρια εγω...., δοκιμασα, μου αρεσε.... Βέβαια, εδώ και 8 χρονια δεν καπνιζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Το λόγο που το ξεκίνησα δεν τον θυμάμαι... Θυμάμαι όμως ότι το πακέτο που με ανακήρυξε και επίσημα καπνίστρια ήταν στα 17 μου στις διακοπές μου στη Σητεία!! :D
Επίσης θυμάμαι όμως ακόμη πιο ξεκάθαρα τις αιτίες για τις οποίες το έκοψα πριν 4 περίπου χρόνια! Αρρυθμίες , βήχας, δύσπνοια κλπ κλπ....
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αφου δεν εχει γευση ρε παιδια τι μπορει να σου αρεσει σε αυτο;;;
δεν μπορω να καταλαβω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δεν καπνίζω, αλλά θέλω να δω τα αποτελέσματα! Σε πηγάδι κατούρησα;
ε δεν ειμαι και βλάκας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ελα ντε... κι εγώ αναρωτιέμαι ακόμα τον λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Στα 16 μου ξεκινησα για το λαθος λογο.Νωριτερα,και οταν ημουν γυρω στα 13, ειχε αποκαλυφθει οτι καπνιζει και η μεγαλυτερη μου αδερφη(το καρφωσε καποιος που την ειδε στον πατερα μας),και εγινε χαμος.Παρολα αυτα εγω συνεχιζα να βρισκω κρυμμενα πακετα στο δωματιο μας συχνα πυκνα,μπολικο αρωμα να διαχεεται στο χωρο,η χειμωνιατικα ανοιχτα παραθυρα.(ολοι οι τροποι που σε οδηγουν κατευθειαν στο συμπερασμα οτι ο αλλος καπνιζει :p)
Οταν εγινα 16 και εχοντας αγχος απο μαθηματα,εξετασεις και διαφορα αλλα προβληματα μεσα στο σπιτι,πηρα ενα που ειχε ξεμεινει σ ενα πακετο,ηταν και αργα το βραδυ οποτε ολοι κοιμοντουσαν και το καπνισα εξω.Αρχικα με αηδιασε,αλλα επειτα συνηθισα αυτη τη γευση που αφηνει στο στομα και το ''ρουφαω τον καπνο και κατεβαινει κατω''.
Στη συνεχεια βεβαια το εκοψα πολλες φορες ως και σημερα,(2-3 και για μηνα) αλλα παντα το ξαναρχιζα,σε σημειο να μου λενε ''Α οκ η ροοτ παλι το αρχισε τι περιεργο''..Για χρονια καπνιζα βαρια τσιγαρα,δλδ εκανα τα Αssos International,τωρα το πηγα σε Marlboro και Lucky Strike γιατι μου γαμησαν το λαιμο τα αλλα.Βεβαια με τον καιρο, επιλεγω τα φθηνοτερα φυσικα.
Μερικες φορες ακομα αναρωτιεμαι γιατι το κανω και αν μου χρειαζεται.Η προφανης απαντηση ειναι οχι,αλλα στα νευρα, στο αγχος, στον καφε,μετα το σεξ,στο γηπεδο,στο διαβασμα παντου,αισθανομαι ευχαριστηση να το κανω.
Το χω υποσχεθει παντως στον εαυτο μου καποια στιγμη θα το κοψω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η δημοσκόπηση δεν έχει μια πολύ βασική επιλογή, αλλά φοβάμαι να την πειράξω, μη γίνει μπάχαλο. :redface:
Είναι η "από περιέργεια" :D Που ισχύει και στην περίπτωσή μου προφανώς :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Απλή περιέργεια. Ευτυχώς μόνο ένα έχω κάνει στη ζωή μου. Έπαθα φαρυγγίτιδα με το ένα τσιγάρο! Όσο κι αν σας κάνει εντύπωση! Από τα 17 που το δοκίμασα για πρώτη φορά δεν το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου. Αφενός δεν μου άρεσε και δεν το σήκωνα αφετέρου αντιστάθηκα γιατί είναι ανθυγιεινό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το χω υποσχεθει παντως στον εαυτο μου καποια στιγμη θα το κοψω :p

Σου το εύχομαι ολόψυχα. Είμαι, βέβαιη ότι, αφού το έχεις αποφασίσει, θα τα καταφέρεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το άρχισα γιατί έτσι χωρίς λόγο

Για τον ίδιο λόγο το έκοψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ήμουν ποτέ φανατικός οπότε δε νομίζω να το ξαναρχίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Το καλοκαιρι με φιλους,απο περιεργεια κυριως. Στην τριτη λυκειου πηρα δικο μου πακετο λογω της πιεσης κλπ.. αν και ακομα,δεν θεωρω οτι εχω εξαρτηθει. Ηδη εχω πολυ καιρο να καπνισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για ποίο λόγο ξεκινήσατε το κάπνισμα;
Μάλλον στη δημοσκόπιση θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή:

cherchez la femme

Πάμε στο παραμύθι μου :

Με το κορίτσι μου (ας τη λέμε Ίριδα) επειδή ήμασταν και οι δυο άπειροι στα πάντα, μας είχε πιάσει η μανία να θέλουμε να τα κάνουμε όλα μαζί. Ένα πρωινό που ήμαστε μόνοι στο σπίτι μου και σε ώρα …ανάπαυσης, έγινε ο παρακάτω διάλογος: (Ηλικίες τότε: εγώ 16+, εκείνη 15-)
Ίριδα (Ι) : Ρε, έχεις δοκιμάσει ποτέ τσιγάρο;
Δίας (Δ) : Όχι.
(Ι) : Ούτε εγώ, θα ήθελα όμως να δοκιμάσω.
(Δ) : Ξέχνα το, μόνο κακό σε όλα κάνει.
(Ι) : Έλα ρε, μην είσαι τόσο απόλυτος.
(Δ) : Σταμάτα ρε. Μιλάς σε έναν αντικαπνιστή. Ξεχνάς ότι στο γυμνάσιο είχα κάνει στην πολλαπλών ολόκληρη διάλεξη κατά του καπνίσματος;
(Ι) : Εγώ να το ξεχάσω ρε; Είχα πιάσει πρώτο τραπέζι πίστα και κρεμόμουν από τα χείλη σου. Μάλιστα έκανα και παρατηρήσεις σε όσους δεν σε πρόσεχαν και μιλούσαν.
(Δ) : Τι ηλίθιο που ήσουνα!
(Ι) : Εσύ ήσουνα ο χαζούλης που δεν καταλάβαινε τίποτα.
(Δ) : Κάθε πράγμα στον καιρό του.
(Ι) : Έλα ρε να δοκιμάσουμε ένα τσιγάρο για πλάκα!
(Δ) : Κάτσε καλά ρε!
(Ι) : Σιγά! Μια δοκιμή θα κάνουμε. Δεν είπαμε να γίνουμε φουγάρα.
(Δ) : Μη μου το κάνεις τώρα σαν τον Αδάμ με την Εύα. Τουλάχιστον αυτοί το έκαναν με μήλο που είναι θρεπτικό και υγιεινό και όχι με τσιγάρο που είναι βλαβερό.
(Ι) : Με ένα τσιγάρο μπορεί να πάθει κανένας τίποτα;

(Δ) : Με ένα όχι. Όμως το ένα γίνεται πολλά και ακολουθεί ο εθισμός.
(Τότε δεν ήξερα και το σχετικό ανέκδοτο)
(Ι) : Και αν μας αρέσει γιατί να μην το συνηθίσουμε; Δεν είναι σίγουρο ότι όποιος καπνίζει παθαίνει οπωσδήποτε κάτι.
(Δ) : Αυξάνει όμως τις πιθανότητες.
(Ι) : Τόσος κόσμος καπνίζει. Οι γονείς μας καπνίζουν. Ειδικά οι μαμάδες μας που είναι γιατρίνες καπνίζουν και αυτές.
(Δ) : Έλα ρε συ, άστο καλύτερα.
(Ι) : Μην είσαι σπασίκλας. Ένα να ανάψουμε και θα το καπνίσουμε από μισό.
(Δ) : Εγώ θα πω ότι με παρέσυρε η Ίριδα. Εσύ πού θα βρεις όφι για να πεις ότι σε παρέσυρε;
(Ι) : Μμμμ, κάπου θα βρω και όφι αν χρειαστεί.
(Έριξε το βλέμμα της κάπου με σημασία)
(Δ) : Και μετά μαύρο φίδι που μας έφαγε.
(Ι) : Έλα ρε συ, βρες ένα τσιγάρο.
(Δ) : Πού να το βρω;
(Ι) : Κάπου θα έχουν οι γονείς σίγουρα.
(Την εποχή εκείνη δεν είχα καταλάβει το βαθύτερο φιλοσοφικό νόημα της παροιμίας “το μ***ί σέρνει καράβι”. Βγήκα έξω από το δωμάτιο. Δε χρειάστηκε να ψάξω και πολύ. Στο κουζινάκι υπήρχε ένα πακέτο marlboro μισογεμάτο. Πήρα ένα τσιγάρο και γύρισα στο δωμάτιο)
(Ι) : Αναπτήρα δεν έφερες; Θα το ανάψουμε με τις σπίθες των ματιών σου; Και τασάκι ε;
(Ξαναβγήκα και γύρισα φέρνοντας ένα μεταλλικό τασάκι και τον αναπτήρα φλογοβόλο που ανάβαμε το γκαζάκι. Ξανακλείδωσα την πόρτα)
(Ι) : Ωραία. Κάτσε δίπλα μου.
(Δ) : Δεν θέλεις να κάνουμε κάτι άλλο, ωραίο και υγιεινό;
(Ι) : Μη φοβάσαι ρε. Δεν θα πονέσεις.
Καθίσαμε στην άκρη του κρεβατιού με τα πόδια στο πάτωμα. Βάλαμε μια καρέκλα για τραπεζάκι και τοποθετήσαμε εκεί το τασάκι. Έβαλε το τσιγάρο στο στόμα της σβηστό και έκανε ότι καπνίζει. Το έβαλε στο στόμα μου και έκανα το ίδιο. Το ξαναπήρε «άναψέ μου». Ο αναπτήρας έβγαλε μια τεράστια φλόγα «σιγά, θα μου κάψεις τα μαλλιά». Τον άναψα μακριά της, πλησίασε με το τσιγάρο τη φλόγα και το άναψε. Έβηξε λίγο. Ρούφηξε μερικές φορές χωρίς να παίρνει μέσα της τον καπνό και τον ξανάβγαζε αμέσως. Έβηξε. Γέλασε λίγο αμήχανα. Ξαναρούφηξε πιο δυνατά. Αυτή τη φορά πήρε τον καπνό μέσα της. Τον κράτησε μερικά δευτερόλεπτα και τον έβγαλε σιγά-σιγά. Έβηξε λίγο «δεν είναι και άσκημο». Μου έβαλε το τσιγάρο στο στόμα. Επανέλαβα όσα είχε κάνει. Όταν ρούφηξα τον καπνό μέσα μου, ένοιωσα όμορφα και τον κράτησα πιο πολύ από αυτήν. Φύσηξα αργά-αργά τον καπνό στο πρόσωπό της. Γέλασε και έβηξα. «Πλάκα έχει» είπα. Επαναλάβαμε εναλλάξ μερικές φορές ακόμα μέχρι που το τσιγάρο έφτασε στο φίλτρο και το σβήσαμε. Ένοιωθα μια μικρή αλλά ευχάριστη ζαλάδα. Ξαπλώσαμε και ανταλλάξαμε εντυπώσεις. «Εμένα μου άρεσε. Πώς σου φάνηκε εσένα;» με ρώτησε. «Φοβάμαι ότι μου άρεσε κι εμένα» της είπα. Πήρα αποφασιστικό ύφος «Δεν θα γίνουμε και φανατικοί καπνιστές όμως». Μου χαμογέλασε «Ποιο πολύ από όλα μου άρεσε το ότι και αυτό το κάναμε για πρώτη φορά μαζί». Φιληθήκαμε........
Την επόμενη και τη μεθεπόμενη μέρα καπνίσαμε από ένα ολόκληρο τσιγάρο ο καθένας. Όσο το κάναμε μας άρεσε και περισσότερο. Αγοράσαμε δικό μας πακέτο για να μην καταλάβουν τις τράκες μας. Για ένα χρόνο δεν καπνίζαμε πολύ. Αραιά και όταν το θυμόμασταν. Υπήρχαν μέρες ή και βδομάδες που δεν καπνίζαμε καθόλου. Λέγαμε μάλιστα «Ωραία που δεν εθιστήκαμε». Όμως, από το επόμενο καλοκαίρι το αυξήσαμε και μετά από λίγους μήνες, πρέπει να ήμουν στην αρχή της Γ λυκείου, μπορεί να πει κανείς ότι γίναμε κανονικοί καπνιστές. Μέχρι σήμερα συνεχίζουμε ακάθεκτοι. Σε όποιον έχει απορία αν δοκιμάσαμε να το κόψουμε ή αν θέλουμε να το κόψουμε, η απάντηση και στα δύο είναι όχι, γιατί έτσι μας αρέσει.

Υ.Γ. Από το πρώτο μήνυμα του θέματος:

Σημείωση: Καταρχάς μηνύματα από αντί καπνιστές είτε μηνύματα αντικαπνιστικού χαρακτήρα θα διαγράφονται ως off-topic χωρίς προειδοποίηση. Η συνεχόμενη παράβλεψη της σημείωσης αυτής θα οδηγήσει σε infraction.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
από μικρή όλοι γύρω μου κάπνιζαν, σε σημείο που από τα 3-4 μυριζα ολόκληρη τσιγάρο (ειδικά τα μαλλιά μου). θυμάμαι στα 5 με είπε η θεία μου να δωσω ένα τσιγάρο που είχε ανάψει στο θείο μου και καθώς το πήγαινα ήθελα να δοκιμάσω τελικά μετά από περίπου 9 χρόνια το έκανα. Ελειπαν οι γονείς μου πήρα ένα από τα πακέτα της μάνας μου (ελαφρύ) και ένιωσα περίεργα δεν μ άρεσε και τόσο αλλά σκέφτηκα να ξανακάνω μετά πήρα δικό μου πακέτο και μετά άρχισα να δομικάζω μάρκες. Απέκτησα αδυναμία στα βαριά τσιγάρα άρχισε να μ αρέσει και η κίνηση και η αίσθηση του καπνού. Κυρίως απο περιέργεια λοιπόν.την ίδια εποχή μετά από 3 χρόνια που το είχε κόψει το ξεκίνησε πάλι ο πατέρας μου και ήθελα να δω τι τόσο ξεχωριστό έχει και εθιδει έτσι (ναι ξέρω πολύ έξυπνο:Ρ). τώρα μετά από 2 χρόνια δεν φαντάζομαι την καθημερινότητα μου χωρίς αυτή τη συνήθεια αν και ξέρω τι συνέπειες έχει ειδικά εξαιτίας της ηλικίας που το άρχισα,της ποσότητας που κάνω και το είδος του τσιγάρου-προτιμάω 3-4 μάρκες και είναι βαριά τσιγάρα. Δεν επηρεάστηκα από φιλίες οι περισσοτερες παρέες μου δεν καπνίζουν καθόλου ή περιστασιακά λίγα τσιγάρα και με προτρέπουν γενικά να το κόψω αλλάα...το έχω κάνει χόμπι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top