Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Η δημιουργία οικογένειας γτ πρέπει οπωσδήποτε να συνοδεύεται με το χαρτί της εκκλησίας? Μας πιστοποιεί καμία παραπάνω δέσμευση το εν λόγω χαρτί? Σε τι μας κατοχυρώνει? :hmm:

Δυστυχώς η ελληνική κοινωνία δεν έχει βγάλει ακόμα τις παρωπίδες. Άπαξ και δεν φορέσεις στεφάνι (και ας συζείς με τον άλλο σαράντα χρόνια) δεν έχεις κανένα δικαίωμα στην περιουσία του ή στη σύνταξη του (όταν αυτός θα φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο), το παιδί σου δεν φέρει το όνομά του αυτομάτως μετά τη γέννα, αλλά πρέπει να τρέξεις για ένα σωρό χαρτιά και πιστοποιητικά προκειμένου να γίνει η αναγνώριση του παιδιού κ.λ.π. και φυσικά έχεις να αντιμετωπίσεις όλο το οικογενειακό ή και φιλικό περιβάλλον που ποτέ δεν θα σε αντιμετωπίσει σαν "σύζυγο" αλλά σαν γκόμενα - σχέση - κοπέλα, εν ολίγοις όχι σαν κάτι σοβαρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι είμαστε λίγο πίσω. Όμως έχω την εντύπωση ότι η νομοθεσία έχει αλλάξει λίγο και νομίζω ότι κάτι αναγνωρίζει σε περιπτώσεις ζευγαριών που συζούν για πολλά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δυστυχώς η ελληνική κοινωνία δεν έχει βγάλει ακόμα τις παρωπίδες. Άπαξ και δεν φορέσεις στεφάνι (και ας συζείς με τον άλλο σαράντα χρόνια) δεν έχεις κανένα δικαίωμα στην περιουσία του ή στη σύνταξη του (όταν αυτός θα φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο), το παιδί σου δεν φέρει το όνομά του αυτομάτως μετά τη γέννα, αλλά πρέπει να τρέξεις για ένα σωρό χαρτιά και πιστοποιητικά προκειμένου να γίνει η αναγνώριση του παιδιού κ.λ.π. και φυσικά έχεις να αντιμετωπίσεις όλο το οικογενειακό ή και φιλικό περιβάλλον που ποτέ δεν θα σε αντιμετωπίσει σαν "σύζυγο" αλλά σαν γκόμενα - σχέση - κοπέλα, εν ολίγοις όχι σαν κάτι σοβαρό.
Υπάρχει και ο πολιτικός γάμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν εννοούσε μόνο τον θρησκευτικό γάμο το λενιώ, αλλά το γάμο-στεφάνι γενικότερα.

αχ λενίτσα, παντρεύεσαι κι εσύ...ήρθε η ώρα σου:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι είμαστε λίγο πίσω. Όμως έχω την εντύπωση ότι η νομοθεσία έχει αλλάξει λίγο και νομίζω ότι κάτι αναγνωρίζει σε περιπτώσεις ζευγαριών που συζούν για πολλά χρόνια.

δεν είμαι σίγουρη ότι άλλες χώρες είναι μπροστά σε αυτό κι εμείς πίσω...
Νομίζω ότι για το νομικό θέμα πάντα, σε όλες τις χώρες μέσες άκρες τα ίδια προβληματα υπάρχουν

κι οτι αναγνωρίζεται για περιπτώσεις ζευγαριών που ζουν πολλά χρόνια μαζί... ίσως να ισχύει αλλά θα πρέπει κάποιος να το κυνηγησει νομικα
και για σκέψου το ενδεχόμενο να ζω εγω 30 χρονια με έναν άνθρωπο, αυτος να φυγει και τα ανήψια του παράδειγμα να ζητουν να βγω έξω απ το σπίτι μας μιας που ήταν στο όνομα του το σπιτι κι αυτα ειναι οι μοναδικοί κληρονόμοι...

είναι μεγάλο το νομικό πακέτο...
εδώ είναι πακέτο αν είναι "νόμιμο" το ζευγάρι, σκέψου να ειναι και "παράνομο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Για τα παράνομα ζευγάρια δεν νομίζω να υπάρξει και ποτέ κάποιο νομικό πλαίσιο, άλλωστε το λέει και η λέξη "παράνομα".
Στην άλλη περίπτωση όμως, έχεις δίκιο είναι πολύ άδικο να μην αναγνωρίζονται κάποια πράγματα και αν θες και δικαιώματα, επειδή απλά δεν υπάρχει ένα χαρτί. Στο κάτω - κάτω το χαρτί είναι αυτό που θα κάνει τη διαφορά; Έχω όμως την εντύπωση ότι κάτι έχει αλλάξει γι' αυτές τις περιπτώσεις ή ότι κάτι πρόκειται ν' αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο γάμος είναι ο προορσμός του ανθρώπου;
Δηλαδή ζούμε μια ζωή για να παντρευτούμε;
Οχι δα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ο γάμος είναι ο προορσμός του ανθρώπου;
Δηλαδή ζούμε μια ζωή για να παντρευτούμε;
Οχι δα.....

χμ..ναι οκ, συμφωνω δεν ειναι ο γαμος....
αλλα τι ειναι κατα τη γνωμη σου, δε μας ειπες!
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μπορώ να το γενικεύσω έτσι αόριστα.
Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό προορισμό, άλλος θέλει να ζήσει μια ζωή γεμάτη εμπειρίες, άλλος θέλει να σώσει τον κόσμο και το περιβάλλον από τις επερχόμενες καταστροφές, άλλος θέλει να προσφέρει στην ανθρωπότητα, άλλος θέλει να κυβερνήσει τον τόπο του, ή να γίνει μεγάλος καλλιτέχνης, ή να σταδιοδρομήσει επαγγελματικά, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν να έχει ως προοσρισμό του να παντρευτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν μπορώ να το γενικεύσω έτσι αόριστα.
Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό προορισμό, άλλος θέλει να ζήσει μια ζωή γεμάτη εμπειρίες, άλλος θέλει να σώσει τον κόσμο και το περιβάλλον από τις επερχόμενες καταστροφές, άλλος θέλει να προσφέρει στην ανθρωπότητα, άλλος θέλει να κυβερνήσει τον τόπο του, ή να γίνει μεγάλος καλλιτέχνης, ή να σταδιοδρομήσει επαγγελματικά, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν να έχει ως προοσρισμό του να παντρευτεί.

Κι ομως υπαρχουν και αυτοι που αυτο θελουν απο τη ζωη τους. Και εννοειται, οτι αυτοι ειναι εκεινοι, που εχουν εξισωσει τη δημιουργια οικογενειας με το γαμο.
Εγω απλα αναρωτιεμαι για κατι αλλο...
Ποσο γεματοι μπορει να νοιωθουν εκεινοι, που περασαν τα χρονια, εκπληρωσαν τα ονειρα τους, αλλα δεν δημιουργησαν οικογενεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπο τον γεμίζουν διαφορετικά πράγματα.
Ευτυχώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι σ' αυτόν τον κόσμο.
Ευτυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie1980

Νεοφερμένος

Η debbie1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο προορισμός του ανθρώπου είναι ξεχωριστός άλλος θέλει να παντρευτεί να κάνει οικογένεια, άλλος πάλι θέλει να ζήσει ελεύθερα χωρίς δεσμεύσεις. Ο καθένας όπως το επιλέγει και κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει σε κανέναν τίποτα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Όχι βέβαια!!!!!Ακούς εκεί ο γάμος μοναδικός προορισμός???? Μπορεί όλοι μας να έχουμε κοινό τόπο εκκίνησης, αλλά καθένας επιλέγει το δικό του προορισμό... Για εμένα προορισμός μπορεί να είναι η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εξέλιξητης καριέρας μου, για τη γειτόνισσά μου το να κάνει οικογένεια και για τον κυριούλη απέναντι να κάνει το γύρω του κόσμου!!!! Ποιός είναι αυτός που θα πει σε κάποιον από τους 3 μας ότι έχει κάνει λάθος σε αυτό που ονειρεύεται...???? Κάτι τέτοια μου λένε οι δικοί μου και πλακωνόμαστε συνεχώς!!!!!
Ευτυχώς παιδια ο καθένας κάνει τα δικά του όνειρα και ορίζει ο ίδιος ποιός είναι ο προορισμός του στη ζωή!!!!Διαφορετικά θα ζούσαμε ακόμα στις σπηλιές και θα κυνηγούσαμε ελάφια (ή κάτι άλλο....ότι αρέσει στον καθένα!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Η αντίληψη περί "οικογενειακής θαλπωρής" και "συναισθηματικής εξασφάλισης" στα γεράματα δεν ισχύει στον ίδιο βαθμό και σήμερα. Δεν ξέρω πόσα παντρεμένα ζευγάρια έχουν συχνές επάφες με τα πεθερικά και τους γονείς τους. Πολλοί ηλικιωμένοι, πάντως, ακόμα κι αν δεν αντιμετώπισαν υπερβολικά τα παιδιά τους ως "φάρμακο κατά της μοναξιάς στα γεράματα", ωστόσο αισθάνονται "παρατημένοι" από αυτά. Είναι βέβαια και οι σημερινές συνθήκες ζωής...

Και κανείς δεν μας εξασφαλίζει ότι θα πεθάνουμε την ίδια στιγμή με την σύντροφό μας, "κρατώντας της σφιχτά το χέρι στο ταξίδι μας για τον παράδεισο."
Ως γνωστόν..."η γριά πεθαίνει τελευταία." :P


seriously



Η οικογένεια αποτελεί ένα παραδοσιακό "καταφύγιο" για τη μοναξιά, το οποίο μας παρέχει συνάμα και μια ψευδαίσθηση διαιώνισης. Στην πραγματικότητα θα ζήσουμε στη μνήμη των παιδιών μας...άντε και στη μνήμη των εγγονών μας! Όταν πεθάνουν και τα εγγόνια μας, δεν θα ζούμε σε καμία μνήμη. Θα είναι σαν να μην υπήρξαμε ποτέ! Οπωσδήποτε, επηρεάζουμε τον κόσμο με τον τρόπο που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, εφόσον ο τρόπος αυτός επηρεάζει τον χαρακτήρα τους, τον οποίο θα προσφέρουν στα δικά τους παιδιά και στους άλλους κ.ο.κ… Ωστόσο, είτε με οικογένεια είτε χωρίς, η μόνη σίγουρη μορφή "αθανασίας" μας είναι οι χαοτικές αλληλεπιδράσεις που θα συνεχιστούν και μετά το θάνατό μας. Το κατά πόσο θα μπορούσε κάτι τέτοιο από μόνο του να μας παρηγορήσει είναι…άλλο θέμα.

Πάντως…τώρα που το σκέφτομαι (δεν ξέρω για μετά…) δεν θα με χάλαγε να έχω οικογένεια. Εάν αποκτήσω, θα προσπαθώ να μην ξενοιάσω και να μην ξεχνώ πως πάντα υπάρχει η πιθανότητα να χάσουμε κάποιον που αγαπάμε, είτε είναι το παιδί μας, είτε η γυναίκα μας είτε οποιοσδήποτε. Οι άνθρωποι δεν είναι εδώ για να ικανοποιούν τις προσδοκίες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Σίγουρα ο γάμος δεν είναι ο μοναδικός προορισμός του ανθρώπου και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να παντρευτεί. Συμβάλλει κατά ένα μέρος στην ολοκλήρωση του ατόμου (μέσω της δημιουργίας οικογένειας), όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι ο μονόδρομος προς την ολοκλήρωση του. Άλλωστε, οικογένεια μπορεί κανείς να δημιουργήσει και χωρίς να παντρευτεί.

Δυστυχώς, τις ατάκες του στυλ "άντε, με ένα καλό παιδί/κοπέλα..." θα σταματήσουμε να τις ακούμε μόνο όταν ξεπεραστεί η αντίληψη του ότι όποιος δεν παντρεύεται είναι, κατά κάποιον τρόπο, αποτυχημένος.

Πάντως…τώρα που το σκέφτομαι (δεν ξέρω για μετά…) δεν θα με χάλαγε να έχω οικογένεια. Εάν αποκτήσω, θα προσπαθώ να μην ξενοιάσω και να μην ξεχνώ πως πάντα υπάρχει η πιθανότητα να χάσουμε κάποιον που αγαπάμε, είτε είναι το παιδί μας, είτε η γυναίκα μας είτε οποιοσδήποτε. Οι άνθρωποι δεν είναι εδώ για να ικανοποιούν τις προσδοκίες μας.
Πολύ σωστός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ο γάμος ΔΕΝ είναι υποχρεωτικός προορισμός του ανθρώπου εφόσον δεν επηρεάζει αρνητικά τρίτους.

Ο γάμος ως θεσμός (είτε ως θρησκευτικός είτε ως πολιτικός) θεωρώ ότι είναι θεμιτός γιατί φροντίζει και καλύπτει και άλλες πτυχές της ζωή μας (π.χ. ασφάλεια, υγεία, περίθαλψη, δικαιώματα, μητρότητα, πατρότητα, οικογένεια κλπ...)

Ιδιαίτερα όταν υπάρχουν παιδιά... θεωρώ ότι με κάποιο τρόπο θα πρέπει να προστατεύονται σε μία σειρά από τομείς... Αν η κοινωνία έχει "εφεύρει" το θεσμό του γάμου για να καλύπτει και να προστατεύει και άλλες πτυχές της ζωή μας τότε είναι θεμιτός...αλλά ΟΧΙ υποχρεωτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ο Γαμοs ειναι εναs απο τουs βασικουs προορισμουs του ανθρωπου και εχει αρρηκτη σχεση και με την διαιωνιση του ειδουs μαs αφου ωs νοημοντα οντα εχουμε πολυ πιο ισχυρο αυτο το ενστικτο απο οτι τα υπολοιπα ζωα.Ο Γαμοs ωs ουσια επικυρωνει απο την μια την αγαπη που νιωθη ο εναs συντροφοs για τον αλλον στα ματια του θεου με ορκουs πιστηs και αφοσιωσηs και απο την αλλη αυτο βοηθαει σημαντικα στην καλυτερη ανατροφη των παιδιων τουs εχονταs εξαρχηs και τουs δυο φυσικουs του γονειs μαζι.Αυτη ειναι η ουσια και οχι το τι γινεται στην σημερινη σκληρη πραγματικοτητα.Αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο που χρηζει βαθιαs αναλυσειs .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ πως ο γάμος είναι ένας θεσμός που δεν ικανοποιεί κανέναν άλλο παρά μόνο τους παπάδες (οι οποίοι τα "παίρνουν χοντρά" σε κάτι τέτοιες ευχάριστες κοινωνικές εκδηλώσεις) και τους κοντινούς μας συγγενείς (μαμάδες, μπαμπάδες, παππούδες, γιαγιάδες) αφού το παιδάκι τους επιτέλους αποκαταστάθηκε και - αυτό για τις κόρες - πλέον δεν είναι σπιτωμένη και τα λοιπά επίθετα!!
Θεωρώ πως οικογένεια μπορεί να υπάρξει και χωρίς να χορέψει κάποιος το χορό του Ησαϊα, αλλά δυστυχώς στη χώρα μας αυτό είναι από λίγο έως πολύ δύσκολο θα έλεγα...!!Σε αυτό φυσικά δε φταίνε μόνο οι αντιλήψεις παλαιών, αλλά και νέων, αλλά ΚΥΡΙΩΣ το ίδιο το κράτος!!!Γιατί δεν είναι δυνατόν να μην δικαιούνται οι ανύπαντρες μητέρες, αλλά και τα ανύπαντρα ζευγάρια τα ίδια δικαιώματα με τα παντρεμένα!!!Αυτό είναι ανήκουστο και απολίτιστο!!! Έχουμε άραγε σκεφτεί πόσες αμβλώσεις θα είχαν αποφευχθεί αν είχαν κάπου να στηριχθούν αυτοί οι άνθρωποι??Αρκετές πιστεύω, αλλά όχι!!!
Εμάς το μόνο που μας απασχολεί είναι να αποκαταστήσουμε τα παιδιά μας για να μη μας βάλει στο στόμα του ο ένας και ο άλλος...!!!!Δεν μας νοιάζει να είναι ευτυχισμένα τα παιδιά μας...Μας αρκεί να ικανοποιούμε τον εγωισμό μας και να βγάζουμε προς τα έξω τη "σωστή" και "καθώς πρέπει" εικόνα...
Αν είναι δυνατόν...????!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ πως ο γάμος είναι ένας θεσμός που δεν ικανοποιεί κανέναν άλλο παρά μόνο τους παπάδες (οι οποίοι τα "παίρνουν χοντρά" σε κάτι τέτοιες ευχάριστες κοινωνικές εκδηλώσεις) και τους κοντινούς μας συγγενείς (μαμάδες, μπαμπάδες, παππούδες, γιαγιάδες) αφού το παιδάκι τους επιτέλους αποκαταστάθηκε και - αυτό για τις κόρες - πλέον δεν είναι σπιτωμένη και τα λοιπά επίθετα!!
Θεωρώ πως οικογένεια μπορεί να υπάρξει και χωρίς να χορέψει κάποιος το χορό του Ησαϊα, αλλά δυστυχώς στη χώρα μας αυτό είναι από λίγο έως πολύ δύσκολο θα έλεγα...!!Σε αυτό φυσικά δε φταίνε μόνο οι αντιλήψεις παλαιών, αλλά και νέων, αλλά ΚΥΡΙΩΣ το ίδιο το κράτος!!!Γιατί δεν είναι δυνατόν να μην δικαιούνται οι ανύπαντρες μητέρες, αλλά και τα ανύπαντρα ζευγάρια τα ίδια δικαιώματα με τα παντρεμένα!!!Αυτό είναι ανήκουστο και απολίτιστο!!! Έχουμε άραγε σκεφτεί πόσες αμβλώσεις θα είχαν αποφευχθεί αν είχαν κάπου να στηριχθούν αυτοί οι άνθρωποι??Αρκετές πιστεύω, αλλά όχι!!!
Εμάς το μόνο που μας απασχολεί είναι να αποκαταστήσουμε τα παιδιά μας για να μη μας βάλει στο στόμα του ο ένας και ο άλλος...!!!!Δεν μας νοιάζει να είναι ευτυχισμένα τα παιδιά μας...Μας αρκεί να ικανοποιούμε τον εγωισμό μας και να βγάζουμε προς τα έξω τη "σωστή" και "καθώς πρέπει" εικόνα...
Αν είναι δυνατόν...????!!!!
Καταφερεs να τα ισoπεδωσηs ολα. Το να θελει μια ανυπαντρη μητερα η ενα ανυπαντρο ζευγαρι να μεινη ανυπαντρο ειναι δικαιωμα του εαν δεν πιστευει στο θεσμο του γαμου. Απο την αλλη ομωs δεν μπορουμε να καταργησουμε τουs θεσμουs και τιs παραδοσηs μαs επειδη καποιοι αισθανονται αβολα με ολουs εμαs που τουs στηριζουμε, αυτο ειναι αλλωστε που μαs χαρακτηριζει και μαs ενωνη ωs εθνοs.Eαν θεωρειται ολοι εσειs οτι αυτο δεν ειναι πολιτισμοs λυπαμαι αλλα ειστε βαθια νυχτωμενοι,γιατι χαρη σε αυτoυs τουs αναχρονιστικουs και απολιτιστουs θεσμουs η ελλαδα περασε δια πυροs και σιδηρου ειs τουs αιωναs και ,επεζησε για να λεs εσυ σημερα ελευθερα την γνωμη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Καταφερεs να τα ισoπεδωσηs ολα. Το να θελει μια ανυπαντρη μητερα η ενα ανυπαντρο ζευγαρι να μεινη ανυπαντρο ειναι δικαιωμα του εαν δεν πιστευει στο θεσμο του γαμου. Απο την αλλη ομωs δεν μπορουμε να καταργησουμε τουs θεσμουs και τιs παραδοσηs μαs επειδη καποιοι αισθανονται αβολα με ολουs εμαs που τουs στηριζουμε, αυτο ειναι αλλωστε που μαs χαρακτηριζει και μαs ενωνη ωs εθνοs.Eαν θεωρειται ολοι εσειs οτι αυτο δεν ειναι πολιτισμοs λυπαμαι αλλα ειστε βαθια νυχτωμενοι,γιατι χαρη σε αυτoυs τουs αναχρονιστικουs και απολιτιστουs θεσμουs η ελλαδα περασε δια πυροs και σιδηρου ειs τουs αιωναs και ,επεζησε για να λεs εσυ σημερα ελευθερα την γνωμη σου.
Εσύ δηλ. τα ζευγάρια που δεν παντρεύονται τα θεωρείς απολίτιστα?
Στο εξωτερικό υπάρχουν πάρα πολλά ζευγάρια που δεν παντρεύονται καν αλλά φτιάχνουν ένα συμβόλαιο κινείς διαβίωσης λές αυτές οι χώρες να κινδυνεύουν να χάσουν την δημοκρατία τους?
Εξήγησε μου σε παρακαλώ που στηρίζεις το γεγονός ότι ''κάποιοι'' άνθρωποι νιώθουν άβολα με ''εσάς'' που στηρίζετε τοις παραδόσεις.? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top