Περί πληθυντικού ευγενείας

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δυστυχως στη σημερινη εποχη ο πληθυντικος ευγενειας εχει καταργηθει απο τη νεα γενια. Και οι μαθητες στον ενικο μου μιλανε. Και δεν ειναι οτι με ενοχλει προσωπικα αλλα πλεον δεν μιλανε στον πληθυντικο σε οποιοδηποτε. Ολοι ισα και ομοια

Καθηγητες μου, εχουν ζητησει να μην τους μιλαω στον πληθυντικο εκτος ταξης. Οσο περιεργο κι αν ακουγεται ( κι εγω στην αρχη ετσι::confused: τους κοιτουσα) ειναι πολυ καλυτερα. Ο πληθυντικος κραταει τους τυπους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάποιες φορές ο πληθυντικός είναι θέμα συνθηκών ή και συνήθειας.
Θα δώσω δυο αντίστοιχα παραδείγματα:
1) Δούλεψα για λίγο καιρό σε μια εταιρία στην οποία ο ιδιοκτήτης ήταν οικογενειακός μας φίλος. Ενώ από μικρός του μιλούσα στον ενικό και με το μικρό του όνομα, στο χώρο της δουλειάς, του μιλούσα στον πληθυντικό και τον προσφωνούσα "Κύριε Διευθυντά".
2) Γνωστή μου κοπέλα δημιούργησε σχέση με πρώην καθηγητή της στο φροντιστήριο. Όπως μου είπε η ίδια, κάποιες φορές ενώ βρίσκονταν σε εντελώς προσωπικές τους στιγμές, από την παλιά συνήθεια, της έβγαινε αυθόρμητα και τον αποκαλούσε "Κύριε Τάδε". (Χαχαχαχα!!!)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Καθηγητες μου, εχουν ζητησει να μην τους μιλαω στον πληθυντικο εκτος ταξης. Οσο περιεργο κι αν ακουγεται ( κι εγω στην αρχη ετσι::confused: τους κοιτουσα) ειναι πολυ καλυτερα. Ο πληθυντικος κραταει τους τυπους....

Εγω μιλαω για εντος ταξης και για παιδακια μικρα του δημοτικου. Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα γιατι δεν ειμαι και μεγαλη σε ηλικια αλλα το ιδιο κανουν στον οποιοδηποτε καθηγητη. και ενταξει οχι ολα τα παιδια, μιλαω για τα περισσοτερα. Απλα μου κανει εντυπωση πως αλλαξαν τα πραγματα γιατι τον καιρο που ημουν εγω σχολειο δεν τολμουσα να μιλησω σε καθηγητη/τρια μου στον ενικο εκτος και αν ηταν μικρος σε ηλικια και αυτο παντα εκτος ταξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Εγω μιλαω για εντος ταξης και για παιδακια μικρα του δημοτικου. Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα γιατι δεν ειμαι και μεγαλη σε ηλικια αλλα το ιδιο κανουν στον οποιοδηποτε καθηγητη. και ενταξει οχι ολα τα παιδια, μιλαω για τα περισσοτερα. Απλα μου κανει εντυπωση πως αλλαξαν τα πραγματα γιατι τον καιρο που ημουν εγω σχολειο δεν τολμουσα να μιλησω σε καθηγητη/τρια μου στον ενικο εκτος και αν ηταν μικρος σε ηλικια και αυτο παντα εκτος ταξης.

Ενταξει αμα ειναι 1η-2α δημοτικου δεν ειναι περιεργο.Απλα δεν καταλαβαινουν τι ειναι ο πληθυντικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vegasmaster

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βασικά ο πληθυντικός ευγενείας είναι κάτι πολύ πρόσφατο στην Ελληνική γλώσσα αφού ξεκίνησε να χρησιμοποιείται με την ανεξαρτησία του σύγχρονου Ελληνικού κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγω μιλαω για εντος ταξης και για παιδακια μικρα του δημοτικου. Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα γιατι δεν ειμαι και μεγαλη σε ηλικια αλλα το ιδιο κανουν στον οποιοδηποτε καθηγητη. και ενταξει οχι ολα τα παιδια, μιλαω για τα περισσοτερα. Απλα μου κανει εντυπωση πως αλλαξαν τα πραγματα γιατι τον καιρο που ημουν εγω σχολειο δεν τολμουσα να μιλησω σε καθηγητη/τρια μου στον ενικο εκτος και αν ηταν μικρος σε ηλικια και αυτο παντα εκτος ταξης.

Εννοειται πως δεν το επιτρεπουν ολοι ετσι; Εμενα μονο η περσυνη μου φυσικοχημικος και η πρωην καθ γερμανικων του σχολειου μου με την οποια πλεον ειμαστε ''φιλες''....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Πάντως παρατηρώ ότι όσο πάει, "ξεπερνιέται" η χρήση του πληθυντικού.
Όχι τόσο από αυτούς που μιλάνε στον πληθυντικό, όσο από αυτούς που όταν τους απευθύνεσαι στον πληθυντικό, εκείνοι τον αρνούνται.

Κι όπως το παρατηρώ εγώ, δεν έχει επ' ουδενί να κάνει με την ηλικία. Και νέοι και μεγάλοι σε ηλικία μου ζητάνε συχνά να μην τους μιλάω στον πληθυντικό (είτε ευθέως είτε σου πετάνε σπόντα του στυλ "ένας είμαι" :thumbup: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμένα ήδη από τα 18 μου και την Γ' Λυκείου (ναι, μέσα στη Γ' λυκείου:P) που άρχισα να ασχολούμαι με τις δημόσιες υπηρεσίες, τις τράπεζες, κλπ. οι περισσότεροι υπάλληλοι με αποκαλούσαν "κύριο" και μου απευθύνονταν στον πληθυντικό. Δεν με πείραξε, διότι κι εγώ ως άνθρωπος παραείμαι ευγενικός όταν μιλάω με τους υπόλοιπους και κυρίως υπαλλήλους, οι οποίοι με εξυπηρετούν (ίσως γι'αυτό έχω καλές, κατά βάση, εμπειρίες από το δημόσιο :hehe:).

Με την έλευσή μου στο πανεπιστήμιο, οι υπάλληλοι και πάλι μου απευθύνονται στον πληθυντικό, όπως και οι ίδιοι οι καθηγητές και οι γραμματείς. Δεν θεωρώ κακή αυτή την πρακτική. Εννοείται, βέβαια, πως σε μεγαλύτερους ηλικιακά συμφοιτητές μου μιλώ στον ενικό, διότι είμαστε σε ένα κοινό περιβάλλον και συναγωνιζόμαστε, χωρίς να έχουμε σχέση δασκάλου-μαθητή ή πελάτη-υπαλλήλου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όταν συμμετείχα σε μία πανεπιστημιακή ανασκαφή και σκάβαμε μαζί με έναν καθηγητή μου. Παρόλο που ήταν 50+ και ήταν "καθηγητής", του μιλούσα στον ενικό και αρκετά χαλάρα, διότι εκείνη την στιγμή ήμασταν στην ίδια "φάση". Στο πανεπιστήμιο μπορεί να μιλήσουμε στον ενικό μεταξύ μας, αν δεν υπάρχει κάποιος, αλλά γενικά εγώ κρατώ τους τύπους.

Είναι παράξενο το πώς το σκέφτομαι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
εγώ ποτέ δεν μπορώ να μιλήσω σε μεγαλύτερό μου στον ενικό, ακόμη κι αν μιλάμε για άτομα στα 30-40. με το που πάω να το κάνω, νιώθω ότι είναι λάθος και το γυρνάω στον πληθυντικό. και το κακό είναι ότι πάντα μου λένε "ε, δεν είμαι και τόσο μεγάλος/η" ή όταν λέω "εσείς" μου απαντούν "εμείς; ποιοι εμείς; είμαστε πολλοί και δεν το ξέρω;". αλλα εγώ τον χαβά μου :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ στα πρώτα έτη στο πανεπιστήμιο, όταν έβγαινα και σε καφετέριες ή σε αλλά μαγαζιά οι σερβιτόροι ήταν λίγο μεγαλύτεροι από εμενα, μου έβγαινε αυθόρμητα να τους μιλάω στον πληθυντικό :redface: ενώ δεν είχαμε και τόσο μεγάλη διαφορα ηλικιακά :P Τώρα το έχω κόψει. Στη σχολή, σε υποψήφιους διδάκτορες που μας κάνουν μάθημα και είναι πιο κοντά στην ηλικία μου, μιλάω στον ενικό εννοείται, όπως και σε συμφοιτητές μου μεγαλύτερης ηλικίας. Ας πούμε, έχουμε συμφοιτητές που έχουν την ηλικία των γονιών μου αλλά από τη στιγμή που είμαστε μαζί στα μαθήματα, μιλαμε και γενικά έχουμε επαφές, μου βγαίνει καλύτερα να τους μιλάω στον ενικό. Μερικες φορές το σκεφτομαι μήπως ακούγεται κάπως αλλά δεν ξέρω :hmm: Κατά τ’αλλα, όταν μου μιλάνε εμενα στον πληθυντικό, μου φαίνεται αστείο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγώ σε όλους τους εκτός του συγγενικού--φιλικού-οικείου κοινωνικού μου περιβάλλοντος μιλάω στον πληθυντικό. Ακόμα και για καφέ να πάω που οι σερβιτόροι μπορεί να είναι μικρότεροι ή συνομίλικοι μου εγώ και πάλι στον πληθυντικό τους παραγγελνω. Μερικές φορές τους πιάνω να αισθάνονται περίεργα και να μισοχαμογελάνε.Ίσως τους φαίνεται παράξενο. Επίσης, θέλω να μου μιλούν στον πληθυντικό και μένα. Εκνευρίζομαι αφόρητα να με αποκαλούν πχ στη δουλειά : ''Κοπελιά αυτό,εκείνο το άλλο'' ενώ θα μπορούσαν να πούν : ''Κυρια ταδε θα ήθελα αυτό παρακαλώ''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αυτό το θέμα σκεφτόμουν σήμερα στο λεωφορείο. Δεν μου άρεσε από μικρό ο πληθυντικός <ευγενείας>. Δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω να τον χρησιμοποιήσω. Όμως, τον θεωρώ έναν κρίκο στην αλυσίδα της κοινωνικής υποκρισίας. Μου έχουν μιλήσει στον πληθυντικό, με εξαιρετικά άσχημο τρόπο. Κι ο ενικός δεν πάει πακέτο με την -κακώς εννοούμενη- οικειότητα. Εκεί που ξέρω ότι με παίρνει, τον χρησιμοποιώ ασυζητητί και είμαι ευγενέστατος και νιώθω και μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Εξαρτάται και η περίπτωση. Το "ύφος" ναι, παίζει ρόλο γιατί μπορεί κάποιος κάλλιστα να βρίσει ή να προσβάλλει κάποιον άλλον στον πληθυντικό.
Από την άλλη, δεν μου αρέσει και η "εύκολη" οικειότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γω το βλέπω σαν κοινωνική υποκρισία και μερικές φορές σαν επιβεβαίωση μιας κάποιας κοινωνικής ανισότητας. Σε κάθε περίπτωση, αν δε μιλάς στον πληθυντικό δε γίνεσαι άμεσα αγενής, πρόκειται απλά περί κοινωνικής κατασκευής. Όπως έχει ειπωθεί, στην Αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχε πληθυντικός ευγενείας, ούτε "κύριε" ή "κυρία" σαν προσφώνηση. Μπορούσε ο καθένας να μιλήσει σε βασιλιάδες ή τον Σωκράτη στον ενικό, ενώ χρησιμοποιούσαν πολύ και την προστακτική.

Ήταν άλλη κοινωνική κατασκευή, με την οποία συμφωνώ περισσότερο. Στα καθημερινά, τηρώ τους τύπους, αλλά σε μαγαζιά, σερβιτόρους μέχρι και άγνωστα άτομα περίπου της ηλικίας μου χρησιμοποιώ ενικό. Για να μιλήσω στον πληθυντικό θα πρόκειται είτε για καθηγητή (όχι πάντα) ή συγγενή γνωστού μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Συμφωνω με klean αν εισαι 30-35 χρονων και η άλλη ειναι 20-22 δεν θα της μιλήσεις στο πληθυντικο κοριτσι ειναι μην τρελαθουμε και τελειως με τις τυπικοτητες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Ο πληθυντικός για μένα τηρεί τις αποστάσεις που θέλω να κρατήσω από ανθρώπους. Σε ξένους μιλάω πάντα στον πληθυντικό, εκτός αν είναι παιδάκι ας πούμε. Το θεωρώ ευγενικό και δεν έχω λόγο να είμαι αγενής. Αν τσακωθώ με κάποιον (το οποίο δε μού το έχετε αλλά μού συμβαίνει αρκετά συχνά) αρχίζω τον ενικό για να υποτιμήσω τον άλλον. Αλλά και με αυτούς που ξέρω ο πληθυντικός λέει "δε σε θεωρώ δικό μου άνθρωπο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν είσαι ΟΚ με το να υποτιμάς κάποιον -ό,τι κι αν σου έχει κάνει- μπορείς να το κάνεις και στον πληθυντικό. Το πρόβλημα σε αυτό είναι οι σχέσεις των ανθρώπων και όχι η γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Μα παιδια μισο λεπτο, γι αυτο λεγεται πληθυντικος ''ευγενειας''. Προσωπικα οταν ο συνομιλητης σου δεν ειναι ευγενικος απεναντι σου οτι ηλικια και να εχει, δεν αξιζει την ευγενεια σου. Ειναι κατι σαν τον σεβασμο ο οποιος κατακταται. (προσωπικη μου αποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εάν οι φράσεις κυριολεκτούν, τότε και ο ενικός θα πρέπει να λέγεται ενικός <αγενείας>. Όταν θα αποδείξεις ότι αυτό ισχύει, θα μπορέσεις να επιχειρηματολογήσεις υπέρ ενός πληθυντικού που σε κάνει -άπαξ και τον χρησιμοποιήσεις- ευγενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Eιναι μια στην δουλειά η οποια μου ριχνει 7 χρονια και μου μιλάει στον πληθυντικο. Της εχω πει 2-3 φορές να μιλάει στον ενικο αλλα αυτή συνεχιζει το χαβά της.


Κλασσικα θέλει να κρατησει αποσταση σε όλα (όχι πως εγω θέλω κατι παραπανω) αλλα ρε φιλε εισαι μεγαλυτερη ελεος πως γινεται να μου μιλάς στον πληθυντικο. Το θεωρω κοροϊδια να σου μιλάει ενας μεγαλύτερος στον πληθυντικό. Τεσπα είναι ένα από τα γνωρίσματα που μου την σπάνε. Γενικα δεν μ αρεσουν αυτοι που θέλουν να κρατάνε αποσταση υπερβολικά γιατι θεωρω ότι δεν θα με βοηθησουν σε μια δυσκολη στιγμή και κοιτανε μονο τη πάρτη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top