Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αυτό που λέω έίναι ότι πρέπει αυτό που φέρνει πίστη και γαλήνη σε μας, αυτό να λέμε και στα παιδιά μας. Αν αυτό ειναι μόνο ο εαυτός μας αυτό θα πούμε. Όμως πρέπει να ισχύει. Δεν μπορει εμείς να έχουμε μία άθλια ζωή που την σιχαινόμαστε για τος όποιους λόγους και να λέμε στα παιδιά μας να πιστέψουν στα ίδια ποιυ πιστέψαμε κι εμείς, αυτό είναι έγκλημα. Εκ προμελέτης μάλιστα :)

Και πάλι δεν συμφωνώ,επειδή είμαι γονιός δεν σημαίνει ότι κ τα παιδιά μου Θα πρέπει να ακολουθήσουν τα δικά μου πιστεύω. Ο καθένας παίρνει δύναμη από εκεί που ο ίδιος νιώθει. Δεν θα του επιβάλω τίποτα. Ο καθένας βρίσκει τον δικό του δρόμο αλλά κ τρόπο.
Πρόσεξε όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα του πω τα δικά μου πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε. Δεν είπα πουθενα να επιβαλλεις οτιδήποτε. Ομως όταν παίρνεις δύναμη απο εκεί που εσύ το νοιώθεις, προφανώς αυτό έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στο παιδί, και πείθει αν θέλεις περισσότερο, απο εναν άλλο γονέα που παπαγαλίζει στο παιδί τις απόψεις των όποιων αλλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasper

Νεοφερμένος

Η jasper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.



με αυτο ενα ΜΙΚΡΟ δειγμα του θεου ,,,,,τι περιμενει κανεις οτι θα μαθω στα ΔΙΚΑ μου παιδια???οτι ειναι ο καλος ο ΘΕΟΥΣ των παραμυθιων?Οχι βεβαια..ΑΙΣΧΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Εγώ θα βαπτίσω το παιδί θα του μάθω τον χριστιανισμό….Όπως μου μάθανε και εμένα από εκεί και πέρα αν έχει στο αίμα του την εξερεύνηση το μυστήριο την αλήθεια το ήθος την ερευνά σαν εμένα θα του καλλιεργηθεί η περιέργεια να μάθει και άλλους πολιτισμούς άλλες θρησκείες άλλες αλήθειες…Θα ήθελα όμως να παραμείνει χριστιανός αν όχι να μην γίνει ποτέ σατανιστης αυτό δεν θα το ανεχόμουνα για συγγενή δικό μου τουλάχιστον…με αγάπη και τιμή Τ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Παλιότερα έλεγα πως δεν θα βαφτίσω τα παιδιά μου ώστε να μην τα "φορτώσω" με μια θρησκεία που δεν έχουν επιλέξει.
Πλέον συνειδητοποιώ πως μια τέτοια κίνηση έτσι πως είναι δομημένη η ελληνική νοοτροπία μόνο προβλήματα μπορεί να φέρει, άσε που θα έπρεπε να δικαιολογήσω και τα χιλιάδες σταυρουδάκια και φυλαχτά που θα τους χαρίζουν φίλοι και συγγενείς, εξάλλου πάντα μπορούν να αλλάξουν θρησκεία μεγαλώνοντας.
Αυτά όσο αφορά το τυπικό μέρος της βάφτισης.

Ως διδαχή θα φροντίσω να τους περάσω αυτό που πιστεύω κι εγώ, πως ναι υπάρχει ένα ανώτερο απο τον άνθρωπο ον (διαφορετικά η μοναξιά της ύπαρξης θα γίνει αβάσταχτη).
Όμως αν αυτό λέγεται Θέος,Βούδας, Αλλάχ και μέσα απο ποια θρησκεία θα τον βρουν θα το αφήσω στην κρίση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ως διδαχή θα φροντίσω να τους περάσω αυτό που πιστεύω κι εγώ, πως ναι υπάρχει ένα ανώτερο απο τον άνθρωπο ον (διαφορετικά η μοναξιά της ύπαρξης θα γίνει αβάσταχτη).

θέλω να πω, επειδή αυτό που γράφεις το έχω ακούσει από πολλούς, ότι δεν είναι καθόλου αβάσταχτη, ειλικρινά. Εκτός αν εγώ είμαι τόσο αναίσθητη δηλαδή, που δεν νομίζω. Το παν είναι να είσαι σε ισορροπία, να τα βρεις με τον εαυτό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
θέλω να πω, επειδή αυτό που γράφεις το έχω ακούσει από πολλούς, ότι δεν είναι καθόλου αβάσταχτη, ειλικρινά. Εκτός αν εγώ είμαι τόσο αναίσθητη δηλαδή, που δεν νομίζω. Το παν είναι να είσαι σε ισορροπία, να τα βρεις με τον εαυτό σου


Eξαρτάται πως το εκλαμβάνεις την "μοναξιά της ύπαρξης".
Δεν μιλάω για την φυσική μοναξιά. Αυτή παλεύεται (τουλάχιστον όσο αφορά εμένα).
Όμως....... τη στιγμή που κάτι απρόσμενο και δύσκολο συμβαίνει (και δεν μιλάω με παράτησε ο γκόμενος μου δεν ξέρω τι θα κάνω) κάτι που είναι πάνω απο τις δυνάμεις και την επιρροή μου, τότε έχω την ανάγκη να εναποθέσω τις ελπίδες μου σε ένα "θαύμα".
Κι όσο κι αν η έκβαση του γεγονότος καλή ή κακή μπορεί να μην οφείλεται σε μια ανώτερη δύναμη εγώ έχω την ανάγκη να υποβάλλω τον εαυτό μου σε αυτό το ψυχολογικο τρικ για να μην τρελαθώ τις ώρες της προσμονής (μάλλον πλέον γίνεται ολοφάνερο ότι αναφέρομαι σε θέμα υγείας).
Κάποιες φορές το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ευχηθούμε, να προσευχηθούμε ή να παρακαλέσουμε κι αυτό σε όλες του τις μορφές ακόμη κι ως απλή θετική σκέψη είναι επίκληση σε κάτι ανώτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει συμβεί κάτι τόσο δυσάρεστο και δύσκολο μέχρι στιγμής (ευτυχώς), οπότε ίσως να έχεις και δίκιο απλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το φανταστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Για το θέμα της βάπτισης που κάπου πήρε το μάτι μου, ναι μεν μπορεί να μην πιστεύω στη θρησκεία ή τουλάχιστον στη Χριστιανική θρησκεία αλλά θα τα βάπτιζα για τον εξής λόγο. Δε θα ήθελα αύριο μεθαύριο να τα δακτυλοδείχνουν και να λένε "Να ο αβάπτιστος." όπως λένε τώρα για τους Ιαχωβάδες. Θα ήταν κάτι που θα τα στιγμάτιζε για όλη τους τη ζωή χωρίς αυτά να έχουν τη δυνατότητα να κάνουν τίποτα για αυτό. Και δε θα ήθελα να τα βάλω σε τόσο άβολη θέση. Βέβαια σε περίπτωση που δεν τα βάπτιζα θα είχα το λόγο μου και ούτε και τότε θεωρώ πως θα έκανα κάτι λάθος. Αλλά ο άνθρωπος είναι ον που κατακρίνει και δε δέχεται ο,τιδήποτε το διαφορετικό είναι μαθηματικά σίγουρο ότι όλο και κάποιος (βλάκα να τον πω?) θα βρεθεί να σε κρίνει για κάτι που δεν του πέφτει λόγος. Και μερικές φορές οι μειονότητες έχουν δίκιο κι όλοι εμείς που κατακρίνουμε άδικο.. αλλά τι να πει κανείς?

Όσον αφορά το αν θα τα διδάξω τη θρησκεία, η απάντησή μου είναι όχι. Μου τη σπάει κάθε φορά που βλέπω στο δρόμο μια γιαγιά να μαθαίνει το 3-χρονο παιδάκι να κάνει το σταυρό του χωρίς να ενδιαφέρεται καν να του εξηγήσει γιατί και πώς (όχι όταν είναι 3 αλλά ούτε και όταν αυτό μεγαλώσει). Προτιμώ να του δώσω μπροστά του 10 βιβλία για διαφορετικές θρησκείες και να του πω διάβασέ τα και διάλεξε ό,τι θες και ό,τι σε αντιπροσωπεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luferum

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όμως....... τη στιγμή που κάτι απρόσμενο και δύσκολο συμβαίνει (και δεν μιλάω με παράτησε ο γκόμενος μου δεν ξέρω τι θα κάνω) κάτι που είναι πάνω απο τις δυνάμεις και την επιρροή μου, τότε έχω την ανάγκη να εναποθέσω τις ελπίδες μου σε ένα "θαύμα".

Μα εκεί είναι που πρέπει να πιστέψεις στον εαυτό σου.. και μόνο σε αυτόν..
Αν πιστεύεις ότι εσύ ο ίδιος μπορείς να το αντιμετωπίσεις σίγουρα είναι καλύτερο από το να περιμένεις τον ''Θεό'' και τον κάθε ανύπαρκτο (κατά την γνώμη μου) ''Θεούλη'' να σε κάνει καλά..
Απλά οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν πραγματικά σε κάποια Θεότητα ή κάποιο ανώτερο ον κτλ. γιατί πολύ απλά όλη τους την ζωή τα συναντάνε μπροστά τους και μέσα σε αυτά τους βάζουν πολύ κοντινά και αγαπημένα πρόσωπα.. Αν θυμάμαι καλά..16 χρόνια που ζω παντού διαβάζω, βλέπω και ακούω (συγκεκριμένα) για την χριστιανική θρησκεία...Έλεος..

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει τα παιδιά από μικρή ηλικία, από την οικογένεια και το σχολείο να πληροφορούνται για όλες τις θρησκείες χωρίς να γίνεται υποβάθμιση σε κάποιες από αυτές ..όπως γίνεται στις μέρες μας.. Ειδικά στο σχολείο.. η κατάσταση είναι τραγική.. Καθηγητές με λόξα.. βιβλία για πλύση εγκεφάλου.. κτλ..
Παρόλο που γνωρίζω ότι ο καθένας επιλέγει για τον εαυτό του και μόνο και πως αυτό είναι το σωστό, για κάποιο λόγο δεν μπορώ να χωνέψω πως κάποιος μπορεί να πιστεύει σε κάτι που δεν έχει δει , ακούσει κτλ απλά και μόνο επειδή γράφτηκε κάπου και κάποιος του το έβαλε στο κεφάλι.. Και ακόμη περισσότερο όταν υπάρχουν αποδείξεις(ακόμα και μέσα στα ίδια τα ''ιερά'' βιβλία) ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει..(Λαμπρό παράδειγμα η χριστιανική θρησκεία..) Έτσι, δυστυχώς, πολλές φορές προσπαθώ να αλλάξω την γνώμη κάποιου.. Καμία συμβουλή? Πρέπει να το κόψω >_< Αν και είναι κάτι που πρέπει να λύσω μόνος με τον εαυτό μου.. :P


Και.. γιατί να εναποθέσεις τις ελπίδες σε ένα ''Θαύμα'' και όχι στην τύχη?


Φιλικά,
Λουφέρουμ
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luferum

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όσο για το βάπτισμα...πφφφφ...αίσχος.. !
Τουλάχιστον όχι σε τόσο μικρή ηλικία...
Το παιδί δεν γίνετε ελεύθερο και έχει δικαιώματα άποψη και γνώμη όταν γίνετε 18 ετών όπως πολλοί πιστεύουν και υποστηρίζουν ..Αλλά από την στιγμή που γεννιέται.. Ή μήπως κάνω κάποιο λάθος..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αν το θετεις από άποψη ελευθερίας, τότε βάφτισε το και αν δεν του αρέσει θα μπορεί απλά να το θεωρεί τυπικό και δεν άλλαξε τίποτα στην ζωή του.
Αν όμως θα ήθελε να βαφτιστεί τότε θα του έχεις θέσει πολλά εμπόδια στο να το κάνει αυτό καθώς δεν νομίζω να είναι εύκολο για κάποιον να βαφτιστεί στα 18+ χωρίς να προκαλέσει κοινωνική έκπληξη και μια ίσως απρόσμενη αντίδραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν το θετεις από άποψη ελευθερίας, τότε βάφτισε το και αν δεν του αρέσει θα μπορεί απλά να το θεωρεί τυπικό και δεν άλλαξε τίποτα στην ζωή του.
Αν όμως θα ήθελε να βαφτιστεί τότε θα του έχεις θέσει πολλά εμπόδια στο να το κάνει αυτό καθώς δεν νομίζω να είναι εύκολο για κάποιον να βαφτιστεί στα 18+ χωρίς να προκαλέσει κοινωνική έκπληξη και μια ίσως απρόσμενη αντίδραση.
Με την ίδια λογική, να του κάνω και περιτομή γιατί μπορεί να θέλει να γίνει εβραίος και θα είναι πιο δύσκολο να την κάνει μεγάλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αν νομίζεις πως αν δεν του κάνεις θα αντιμετωπίσει τον σύγχρονο κοινωνική ρατσισμό και ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να θέλει να γίνει Εβραίος κάντου.

Και τέλος πάντων, αναγνωρίζω πως δεν είναι επιχείρημα υπερ της βάφτισης αυτό, αλλά ούτε και το άλλο στο οποίο απάντησα κατά την γνώμη μου είναι επιχείρημα κατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν νομίζεις πως αν δεν του κάνεις θα αντιμετωπίσει τον σύγχρονο κοινωνική ρατσισμό και ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να θέλει να γίνει Εβραίος κάντου.

Και τέλος πάντων, αναγνωρίζω πως δεν είναι επιχείρημα υπερ της βάφτισης αυτό, αλλά ούτε και το άλλο στο οποίο απάντησα κατά την γνώμη μου είναι επιχείρημα κατά.
Άρα το πρόβλημα είναι η κοινωνία, όχι η υποτιθέμενη δυσκολία της βάπτισης, ε;

Όσο για την πιθανότητα να γίνει εβραίος, τη θεωρώ ίση με την πιθανότητα να γίνει χριστιανός, δεδομένου ότι θα μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον με άθεους γονείς (προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να μεγάλωσε με άθεους γονείς και να έγινε οπαδός οργανωμένης θρησκείας, το πολύ πολύ να γίνει απλά άθρησκος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλως η κακως, αφου θα πανε σε ελληνικο σχολειο με τα θρησκευτικα του και τους κολλημενους καθηγητες του, πιστευω πως μεχρι καποια ηλικια θα πρεπει να υποστηριξω -πολυ διακριτικα και μ'ενα τατς αμφισβητησης- ο,τι μαθαινουν. Το δημοτικο πχ ειναι μια ευαισθητη περιοδος, δεν σκοπευω να το παιξω επαναστατρια μαμα που σπρωχνει το παιδι στην αθεια λογω δικων της πιστευω, και να αγνοησω το οτι το παιδι μπορει να εχει προβληματα στον κυκλο του σχολειου του. Αφηστε που νομιζω οτι γενικα τα οσα μαθαινουν στο δημοτικο, ειναι χαριτωμενα παραμυθακια μ'ενα καλο συμπερασμα, δεν το βρισκω τοσο παραπλανητικο η κακο ενα 10χρονο να πιστευει πχ σε καποιον που σταυρωθηκε για να δειξει την αγαπη του. Αργοτερα θα ρθουν απο μονα τους τα χρονια της αμφισβητησης που τοτε θα αποφασισει μονο του το παιδι με ποιους θα παει και ποιους θα αφησει..οπως εκανα κι εγω, κι οι δικοι μου, κι ολα τα παιδια του κοοοσμου.

(Ιδανικα δε θα βαφτιζα-και αρα δε θα αναγκαζα το παιδι μου να ασπαστει μια θρησκεια πριν καλα καλα καταλαβει τι ειναι η εκκλησια, ομως δε ζουμε μονοι μας, και την προκαταληψη η τον ρατσισμο που μπορει να δεχθει ενα παιδακι λογω δικιας μου επιμονης δεν τη βρισκω ο,τι καλυτερο μπορει να του συμβει)

Θα συμφωνησω με Κορπς...ειδικα με την τελευταια παραγραφο που εχει σε παρενθεση...

Και μια σημειωση, περιτομη δεν κανουν μονο για θρησκευτικους λογους και οι Εβραιοι...στην Αμερικη ειναι συχνο το φαινομενο ασχετως θρησκειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Άρα το πρόβλημα είναι η κοινωνία, όχι η υποτιθέμενη δυσκολία της βάπτισης, ε;

Όχι, και τα δύο συνιστούν μέρος του προβλήματος.

Όσο για την πιθανότητα να γίνει εβραίος, τη θεωρώ ίση με την πιθανότητα να γίνει χριστιανός, δεδομένου ότι θα μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον με άθεους γονείς (προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να μεγάλωσε με άθεους γονείς και να έγινε οπαδός οργανωμένης θρησκείας, το πολύ πολύ να γίνει απλά άθρησκος).

Δεν είναι ίση εκτός και αν πάτε σε ένα κράτος που έχει την ίδια αντιμετώπιση ως προς τον Εβραϊσμό και ως προς Χριστιανισμό. Υπάρχουν και οι εξωγενείς παράγοντες στο περιβάλλον του παιδιού που επηρρεάζουν την διαπαιδαγώγηση του και όχι μόνο οι γονείς του.

Τέλος, θα συμφωνήσω με Νεράιδα που συμφωνεί με Κορπς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να μεγάλωσε με άθεους γονείς και να έγινε οπαδός οργανωμένης θρησκείας, το πολύ πολύ να γίνει απλά άθρησκος

Σε αυτό έχεις δίκιο. Συνήθως έτσι γίνεται...
Βέβαια, εγώ ξέρω κάποιον. Ο πρώην συγκάτοικός μου βαφτίστηκε Χριστιανός στα 35 του γιατί ερωτεύτηκε, διάβασε πολλά για τον Χριστιανισμό και ήθελε να βαφτιστεί και μετά να παντρευτεί με Ορθόδοξο γάμο την καλή του. Αυτός όμως ήταν μάλλον η εξαίρεση του κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Νομίζω πως την ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία θα προσπαθήσω κι εγώ να περάσω στα παιδιά μου...Συμφωνώ με το περιεχόμενό της όσον αφορά τα μηνύματα που θέλει να περάσει στους πιστούς της και στα μικρά παιδιά του δημοτικού τα μηνύματα αυτά περνιούνται με αρκετά όμορφο τρόπο μέσα από αλληγορικές ιστορίες...Δεν συμφωνώ καθόλου με την ιδέα ότι ο ιερέας είναι ο άνθρωπος του Θεού επάνω στη γη και με το φόβο ορισμένων ανθρώπων απέναντι στο Θεό οι οποίοι τρέχουνε κάθε τόσο στην εκκλησία...Θα πω στα παιδιά μου τις απόψεις μου αυτές και θα τους εξηγήσω τους λόγους για τους οποίους διαφωνώ όταν βέβαια θα βρίσκονται σε ηλικία που να μπορούν να καταλάβουν όσα θα τους πω...
Εάν θελήσουνε αργότερα να ανακαλύψουνε άλλες θρησκείες και να ασπαστούνε κάποια από αυτές είναι ελεύθερα να το κάνουνε...Θέλουνε να δήλωνουνε άθεοι;;;Οκ κανένα πρόβλημα...Άλλωστε η ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία σου δίνει το δικαίωμα της επιλογής...Είσαι ελεύθερος να επιλέξεις οτιδήποτε επιθυμείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είναι ίση εκτός και αν πάτε σε ένα κράτος που έχει την ίδια αντιμετώπιση ως προς τον Εβραϊσμό και ως προς Χριστιανισμό. Υπάρχουν και οι εξωγενείς παράγοντες στο περιβάλλον του παιδιού που επηρρεάζουν την διαπαιδαγώγηση του και όχι μόνο οι γονείς του.
Στο θέμα της θρησκείας πάντως, απ'όσο έχω παρατηρήσει, περισσότερο επηρεάζει η οικογένεια.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Συνήθως έτσι γίνεται...
Βέβαια, εγώ ξέρω κάποιον. Ο πρώην συγκάτοικός μου βαφτίστηκε Χριστιανός στα 35 του γιατί ερωτεύτηκε, διάβασε πολλά για τον Χριστιανισμό και ήθελε να βαφτιστεί και μετά να παντρευτεί με Ορθόδοξο γάμο την καλή του. Αυτός όμως ήταν μάλλον η εξαίρεση του κανόνα.
Απίστευτο!!
Πάντως αυτός έγινε πολύ αφότου είχε φύγει από την επιρροή της οικογένειας του, οπότε δεν αποτελεί αντιπαράδειγμα αν μέχρι τότε ήταν άθεος/άθρησκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top