Αισθανθήκατε πότε αδικημένοι με απόφαση καθηγητή;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατά την φοίτηση σας σε κάποια βαθμίδα της μέσης αλλά και ανώτερης/ανώτατης εκπαίδευσης κυρίως αισθανθήκατε πότε αδικημένοι; Τι ακριβώς είχε γίνει τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χτύπησες φλέβα εδώ :P. θα σας τα πω άμα γυρίσω σώος απο την ποδηλατάδα και τη μπυροποσία :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
χτύπησες φλέβα εδώ :P. θα σας τα πω άμα γυρίσω σώος απο την ποδηλατάδα και τη μπυροποσία :D.
Περιμένουμε, εδώ θα είμαστε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
οταν ειμουν στην σχολη (ιδιωτικη ξενη) περναμε 2 βαθμολογιες, μια μαθηματων και μια συμπεριφορας, τα μαφηματα μου ηταν γυρω στο 8 αλλα η συμπεριφορα μου θα μπορουσε να ναι παραπανω γιατι λογο του οτι λατρευα το αντικειμενο της δουλειας περνουα σουπερ και ας ηταν οι συνθηκες πολυ σκληρες (ειχαμε μια αυτοκτονια και δεν μας δικαιολογισαν καν απουσιες για να παμε στην κηδεια! εκτος αυτου αποφητησαμε λιγοτεροι απο τους μισους!) Δεν ειχα καθηστερισει ποτε ουτε μια φορα, και στο punctuality ειχα 8.3, ειχα τρελα νευρα γιατι ηθελα να τελειωσω με honours και ολα επαιζαν ρολο, ειχα φτησει αιμα για να τα καταφερω εκει μεσα ρε γμτ και απλα μου εχωναν ενα 8.3 επειδη απ'την στιγμη που στα ματια τους εισουν μαθητης του 8-8.5 το πολυ μεχρι εκει θα πηγενες οτι και αν εκανες, απαισια νοοτροπια! Εκανα ολοκληρη συζητηση με την director of studies μπροστα σε ολο το τμημα μου και με αρκετη ψυχραιμια ωστε να μην αποβληθω (απο την στιγμη που τσακωνωσουν σε ηψυλους τονους, φωνες κτλ σε εδιωχναν απο την σχολη ή σου εβαζαν πολυ χαμηλους βαθμους) και τελικα καταφερα να αλλαξω οχι μονο την δικη μου βαθμολογια αλλα και την νοοτροπια πολλων καθηγητων τουλαχιστον απεναντυ στο δικο μου τμημα, αφου εγινε τοσο μεγαλο θεμα που δε μπορουσαν να κανουν αλλιως! Ειναι μια στιγμη στην ζωη μου για την οποια θα ειμαι παντα υπερυφανη γιατι ξεπερασα τον εαυτο μου σε ετιμολογια και ψυχραιμια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ναι αρκετές φορές. Απλώς δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία. Είναι ελάχιστοι οι καθηγητές που ασχολούμαι σοβαρά μαζί τους, άρα και με τις αποφάσεις τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Μου έχει τύχει με έναν καθηγητή στο λύκειο που αν μου έβαζε μεγαλύτερο βαθμό στο τετράμηνο(το άξιζα) θα ήμουν σε άλλη πολη που την έχασα γαι 10 μόρια


και μετά στην σχολή σε εναν μ###κα που με έκοβε συνέχεια με 4,5 ενώ περίμενα γύρω στο 9
το 1 του μάθημε το έδωσα 8 φορές και το άλλο 6
δεν άντεξα και πήγα και τον έπιασα και μου είπε καταμουτρα πως κανονικά περνούσα,αλλά με έκοψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ, ας μιλήσω μόνο για τη σχολή. πφφφφφ, πολλά είναι, θα γράψω το τοπ-5 :P.

πρώτο κρούσμα : εισαγωγή στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές το μάθημα, ένα θέμα με flip - flop, ένα με assembly κι ένα με μικροεντολές. το πρώτο το έκανα σωστό, στο τρίτο έκανα λάθος μεταφορά του αρχικού προγράμματος στην κόλλα και πήγε κατα διαόλου... το δεύτερο πήγα να το κάνω με έναν σχετικά εύκολο τρόπο, ρώτησα τον καθηγητή που μου έκανε μάθημα αν τους κάνει, απάντησε ναι και ο άλλος καθηγητής που διόρθωσε το θέμα το έκοψε όλο :D. τελικά πήρα 5 στο πρώτο μάθημα που μου άρεσε στη σχολή και δεν ακολούθησα τη σχετική ροή :|.

δεύτερο κρούσμα : πολιτική οικονομία το μάθημα, στην επαναληπτική εξεταστική. νόμιζα πως είχα γράψει 10, βγαίνουν οι βαθμοί... 7. πήγα να δω το γραπτό μου, μετά απο δυο ώρες αναμονή με δέχτηκε η καθηγήτρια. ξεκινάμε, πρώτο θέμα το είχαν διορθώσει λάθος (...), δεύτερο, τρίτο ολόσωστα κι αυτά, πάμε στο τέταρτο και τελευταίο... τα δύο πρώτα υποερωτήματα σωστά, στο τρίτο ζήταγε 4 πράγματα και είχα γράψει τα 3, η μοναδική έλλειψη στο διαγώνισμα. "ωραίο γραπτό" μου λέει (εν τω μεταξύ η κυρία πρώτη φορά το έβλεπε το γραπτό, άλλος το χε διορθώσει) θα σου βάλω... 8! γυρνάω και της λέω : έχει 4 ισόβαθμα θέματα, έχω τα τρία ολόσωστα και στο τέταρτο έχω χάσει το 1/12 και μου κόβετε δύο μονάδες; "ε ναι" μου λέει. άντε βγάλε άκρη :clapping:.

τρίτο κρούσμα : εργαστηριακή και βιομηχανική ηλεκτρονική το μάθημα (εδώ φάνηκε ότι μιλάμε για στόκους, με ευνόησαν τελικα :P). στο μισό μάθημα (εργαστηριακή) πήραμε 0 (!) στη προφορική εξέταση στο τέλος (όπως και όλες οι ομάδες που είχαν την ατυχία να πέσουν στον ίδιο βοηθό, μάλλον δεν του κάτσε η φάση το προηγούμενο βραδυ του τύπου...) με αποτέλεσμα να πάρουμε 8/10, δλδ 4 βαθμούς η συνεισφορά του στον τελικό βαθμό. στη εξέταση της βιομηχανικής πήρα 7 (3μισι η συνεισφορά του δλδ) και τελικό βαθμό 8 απο στρογγυλοποίηση. πάω στην επαναληπτική (μόνο για βιομηχανική, το άλλο μισό δεν είχε) με έναν φίλο που ήμασταν και στην ίδια ομάδα), γράφω 13 στις 14 ερωτήσεις (την άλλη δεν την απάντησα γιατί είχε αρνητική βαθμολόγηση το διαγώνισμα), δλδ περίμενα βαθμό 9 στο μισό μάθημα και άρα 8.5 -> 9 σαν τελικό βαθμό και μας έβαλε και στους δύο 10! πως τα κατάφεραν πάλι με το μισό μάθημα 8 να βγει μέσος όρος 10... :knife: άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :clapping:.

τέταρτο κρούσμα : ηλεκτρονική ΙΙ, με βαθμό 6 στην κανονική, κατεβαίνω για βελτίωση στην επαναληπτική. εν τω μεταξύ στην κανονική εξεταστική υπήρχε και μία συνεισφορά 3 μονάδων από το εργαστήριο (7 μονάδες το διαγώνισμα δλδ), η οποία δεν ίσχυε στην επαναληπτική γιατί (άκουσον άκουσον) βαριόταν το ρεμάλι ο "καθηγητής" να περάσει τους βαθμούς του εργαστηρίου στον υπολογιστή... :mad:. πάω, δίνω στην επαναληπτική, τα γράφω όλα εκτός από ένα θέμα που απλά... ξέχασε να το αναφέρει σε όλο το εξάμηνο. πήγα στο γραφείο του και του έκανα φασαρία γιατί έβαλε θέμα εκτός ύλης, τελικά μου έβαλε 9 (στους υπόλοιπους που πήγαν μετά από μένα να διαμαρτυρηθούν για το εν λόγω θέμα - αφού τους πληροφόρησα σχετικά - αρνήθηκε να αλλάξει βαθμό...).

πέμπτο κρούσμα : δίκτυα επικοινωνιών, με 4 μονάδες εργαστήριο, παίρνω 7 στην κανονική εξεταστική (δλδ βάση στο διαγώνισμα) ενώ έχω γράψει όλα τα θέματα... δεν πήγα να δω το γραπτό μου γιατί έκανα μπάνια όταν βγήκαν οι βαθμοί :P. πάω πάλι στην επαναληπτική, τα ίδια πάλι... 7. πάω στον έναν από τους δύο καθηγητές και αρνείται να μου δείξει το γραπτό με δικαιολογία κάτι τραμπουκισμούς που είχαν παιχτεί την περασμενη χρονιά από κάποιους φοιτητές. πάω στον άλλον, ο οποίος μου πούλαγε παραμύθι για δύο βδομάδες, τελικά τα πήρα μια μέρα και στήθηκα έξω από το γραφείο του για μια ώρα. μπαίνω σε κάποια φάση μεσα, ξεφύσαγε αυτός για την αγγαρεία στην οποία τον υποχρεώνω, του λέω όνομα και μάλιστα θυμήθηκε ότι είχα γράψει πολύ καλά το ένα από τα δύο δικά του θέματα που είχε πιθανότητες! μου δείχνει γραπτό, στα δύο θέματα του άλλου καθηγητή είχα πάει ενα 60κάτι %, σε αυτόν είχα γράψει το ένα θέμα άριστα (αυτό με τις πιθανότητες) και το άλλο υποτίθεται πως δεν το είχα γράψει καθόλου! πάω να δω το γραπτό, βλέπω θέμα 1ο, θέμα 2ο, θέμα 4ο, θέμα 3ο. εδώ του λέω είναι το τέταρτο θέμα (ολόσωστο φυσικά :mad:)! το κοιτάει και τι γυρνάει και μου λέει! "ε, δεν τα είχες γράψει με τη σειρά, το ξεκίνησες και στο κάτω μέρος της σελίδας, που να το δω!" :wall:. νταξ, τις γλίτωσε τις φάπες, μου έβαλε ένα 9 και σηκώθηκα κι έφυγα. από στόκους τίγκα το πολυτεχνείο πάντως... :kill: :stupid:

σας κούρασα :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι θυμήθηκα τώρα... Στην Α' λυκείου είχα γράψει αρκετά καλα στις εξετάσεις και περίμενα τουλάχιστον 19. Λογικό είναι λοιπόν να μου φανεί περίεργο όταν έμαθα ότι είχα βαθμολογηθεί με 17... Πήγα λοιπόν με τη μητέρα μου (δεν επιτρεπόταν μόνη μου) να δώ το γραπτό μου... Και τι βλέπω? Ότι ενώ σε ένα σχήμα και στην άσκηση απο κάτω είχα γράψει 2 γωνίες φ και ω αυτός επειδή δεν είδε που στο σχήμα είχα δηλώσει την ω όπου έβλεπε ω την θεωρούσε φ και έτσι διόρθωσε το γραπτό!! Όταν λοιπόν του έδειξα που είχα δείξει ποιά ειναι η ω αναγκάστηκε να το επαναβαθμολογήσει. Βέβαια στην αναβαθμολόηση όλα τα άλλα τα βαθμολόγησε ΠΟΛΥ πιο αυστηρά απ'οτι τα είχε κρίνει πριν για να μην ανέβει πολύ ο βαθμός και γίνει ρόμπα. Τουλάχιστον όμως ο βαθμός ανέβηκε κατα 1.4 (πήγε 18.4) και χάρη σε αυτή τη μικρή αλλάγή ο συνολικός βαθμός του έτους πήγε απο Λίαν Καλώς σε Άριστα :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω μπλέξει κυριολεκτικά....

Στατιστική:

Φλεβάρης του '05 -- 4 (δε τα χα πάει καλά)
Σεπτέμβρης του '05 -- 3,5 (και είχα γράψει πολύ περισσότερα σωστά από άλλους που περάσανε το μάθημα)
Φλεβάρης του '06 -- 4 (και στάνταρ είχα γράψει ενα 5-6)

Και τώρα τι κάνεις.... το δίνεις 4η φορά το Σεπτέμβρη του 2006 ή πας και μιλάς στον καθηγητή; (για αδικία πάντα, οχι να μου χαριστεί. Δε θέλω να κλέψω βαθμούς) Κι αν έχεις κανει μ@λ@κία στο γραπτό; Μα, λες, συνέχεια στο 4 να μ έχει; Και να πω οτι είχε και προσωπικά μαζί μου, πάει στην ευχή... δε με ξέρει όμως....

Ρε παιδιά είναι ψυχοφθόρο τρελά.... Τι λέτε να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Valder εγώ πιστεύω ότι δε χάνεις τίποτα να πας να το δεις.Εξαρτάται βέβαια κι από τον καθηγητή, αν είναι δηλαδή λογικός αρκετά για να δεχθεί ότι μπορεί να έκανε λάθος.
Στη δική μου σχολή πάντως, έχει νόημα να πας να δεις το γραπτό μόνο αν ο βαθμός από τη γραμματεία του μαθήματος δεν έχει πάει στην κεντρική.Γιατί ότι γράφει από την κεντρική δεν ξεγράφει μετά.Πρόσεξε αν ισχύει κάτι αντίστοιχο σε σένα.
Σχετικά με αυτό που λες για να το ξαναδώσεις Σεπτέμβρη, αν τελικά δε βγει και τώρα(που στο απεύχομαι),
είμαι κάθετα υπέρ να κατεβαίνεις σε κάθε ευκαιρία σε όσα περισσότερα μαθήματα μπορείς (ντάξει, δεν εννοώ να κατεβαίνεις συστηματικά και συνεχόμενα αδιάβαστος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel-Eyes

Νεοφερμένος

Η Angel-Eyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Valder δεν εχει να κανει αν εχει προσωπικά μαζί σου...ο τύπος μπορεί να είναι όπως οι δικοί μας που θέλουν να δώσουν κύρος στο μάθημα "και καλά" και κόβουν κόσμο αβέρτα(7 στους 75 περνάνε)...:mad:

Για να σου εξηγήσω έχω δώσει κβαντομηχανική πάνω από 7 φορές, μέχρι και ιδιαίτερα σε φροντιστήριο έκανα, έφτασα σε επίπεδο να τα εξηγώ σε άλλους και να το κατέχω όσο τπτ!! και κοβόμουν σταθερά με 4 ή 4.3... !!ενώ από φροντιστήριο με περιμεναν στο 7!!
Όταν έβλεπα το γραπτό μου, είχε κόψει μισή άσκηση για την τελευταία αριθμητική πράξη στην τελευταια σειρα..δε πα να χα γράψει 3 σελίδες όλη την υπόλοιπη σώστή...γιατι λέει ήθελε να βλέπει και τα μαθηματικά μας και μετρούσαν πιο πολύ οι πράξεις από την κατανόηση της θεωρίας του μαθήματος. λοιπόν τελευταίο μου εμεινε για πτυχίο!!με κράτησε πίσω 1 εξάμηνο και όταν το έδωσα πάλι με έκοψε μέχρι που τα πήρα και απαίτησα επανεξέταση.

Πήγαινα όμως κάθε φορά και του είπα οτι θεωρώ οτι δεν άξιζε να μου κόβει τόσους βαθμούς γιατι βαθμολογούσε απο τέλος προς αρχή... κατάλαβα και κανα 2 πράγματα , κόλπα που έβαζε και δεν τα έπιανα οτι τα ήθελε.Μέχρι που το κατάλαβε και όταν το πέρασα τελικά είπε και συγγνώμη που με αδίκησε και άρχισε τις δικαιολογίες...

Χαλαρά να πάς να τον βρείς...Είναι καλό να υπάρχει επαφή.θα καταλάβεις γιατι σε κόβει και θα του εξηγήσεις ευγενικά αν θεωρείς οτι σε αδικεί και εκεί που σου λέει οτι έχεις λάθος θα του εξηγείς το σώστό να καταλάβει δλδ οτι τα κσες καλά...Αν δεν το κάνεις δεν πρόκειται να καταλάβεις τι θέλει ο τύπος.Δεν είναι κακό να πάς αντιθέτα θα δει οτι ενδιαφέρεσαι και θα το εκτιμήσει, θα σε προσέξει τις άλλες φορές.Δεν σημαίνει οτι θα σου χαριστεί απλά θα δεί μήπως σε αδικεί ίσως και άθελα του.

Και στην τελική και λάθος να είχες κάποια, δεν υπάρχουν ντροπές, είναι δικαίωμα σου να καταλάβεις τι τρέχει. Και τα δικαιώματά μας οι φοιτήτες πρέπει να τα διεκδικούμε.

Αντε μη τα πάρω τώρα με όλους τους κομπλέξικους που κόβουν με 4.3!!(sorry δικό μου απωθημένο αυτό)
ΥΓ. Και ξές εε? σε μάς κάνουν το άλλο μπορει γραπτό να είναι στο 4.5 δλδ περνάει το κάνουν 4 ή 3.5 για να μην τους πιάνεις και ζητάς επανεξέτση και τέτοια.Δές το
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ακούστε τι είχε γίνει με αγόρι της αδερφής μου που πήγαινε σε ΙΕΚ πληροφορικής και είχαν ένα πολύ περίεργο καθηγητή.Αυτός κάθε φορά που παρέδιδε μάθημα έγραφε πάνω πάνω στον πίνακα T.G.I.F
όμως ποτέ δεν εξηγούσε τι σήμαινε κατα τα άλλα μια χαρά. Πάνε λοιπόν στην πιστοποίηση και τελευταία ερώτηση βάζει: "τι σημαίνει T.G.I.F'' και δεν το έγραψε κανένας. Πάνε μετά μόλις τελειώνουν τον ρώτανε και απαντάει με απόλυτη φυσικότητα:
Thank God It's Friday
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boxy

Νεοφερμένος

Ο Boxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πολλές φορές έχουμε ένα μάθημα ειδικά στο ΤΕΙ Σερρών Επικοινωνίες το οποίο έχει ποσοστό επιτυχίας 0% :worry: . Αφού λοιπόν έβαζε τα ίδια σε όλες τις εξεταστικές δίνω τις ασκήσεις σε ένα γνωστό καθηγητή να μου τις λύσει και στην επόμενη εξεταστική έχει βάλει το ίδιο θέμα. Γράφω τη λύση, όμως λάθος!! Ο συγκεκριμένος καθηγητής μάλλον δεν θέλει να περάσει κανένας. Ρίχνει τρελό κόξιμο :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μια ζωή!
Έχω πετύχει μια περιπτωσάρα φυτού απ'την Α Γυμνασίου και δε λένε οι καθηγητές να βάλουνε μυαλό... Με τσεκουρώνουν μανιωδώς μόνο και μόνο επειδή λέω τη γνώμη μου και διεκδικώ αυτό το δικαίωμα, με μοναδικό σκοπό να βγάλει το γλειφτράκι παραπάνω από μένα... λολ...

Ας πούμε, στη Β Γυμνασίου έγραφα ανεξαιρέτως σε όλα τα γραπτά 20 και είχα εκπλαγεί απ'τον ίδιο μου τον εαυτό, και η πλειοψηφία των καθηγητών να λένε στη μάνα μου "είναι μια χαρά" και τις λοιπές μ...κίες, και να μου βαράνε 17 το πολύ 18 στα τρίμηνα...

Οι καθηγητές δεν παίζονται... :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οι άνθρωποι έχουν κόμπλεξ. Αρκετά μάλιστα, τα περισσότερα κρυφά που βγαίνουν σε ανύποπτες στιγμές. Άνθρωποι είναι και οι καθηγητές μας λοιπόν και ώς φυσικό επακόλουθο κάποια από αυτά τα κόμπλεξ έχουν άσχημη επίδραση επάνω μας.

Άλλωστε το ίδιο κάνουμε κι εμείς κάποιες φορές ακόμα και χωρίς να το συνηδειτοποιήσουμε άμεσα, σε φίλους μας, στην οικογένεια μας κτλ..

Εδώ λοιπόν έρχεται η παιδεία, οι εμπειρίες του ατόμου, η ωριμότητα του και το ηθικό του υπόβαθρο. Έννοιες που περικλύουν η κάθε μια ξεχωριστά πολλές παραμέτρους που πρέπει να έχει ένα άτομο το οποίο κρίνεται ώριμο ώστε να διορθώνεται μετά από κάθε λάθος του και να προσπαθεί να μειώσει τα κόμπλεξ του.
Το κακό είναι ότι όσο μεγαλύτερη ιδέα έχουμε για τον εαυτό μας, τόσο δυσκολότερη γίνεται η υπόθεση.
Όταν λοιπόν ένας καθηγητής έχει σπουδάσει, έχει περάσει από μερικά πανεπιστήμια, έχει δεί πράγματα, έχει γνωρίσει αρκετά καλά την ζωή, αλλά ώς άνθρωπος κουβαλάει μαζί του τα δικά του προσωπικά "κόμπλεξ", είναι πολύ πιθανό να "χάσει" σε πολλές αποφάσεις του από την ιδέα για το άτομο του.
Συνήθως το συναντάμε σε καθηγητές πανεπιστημίου. Ύφος " Εγώ είμαι και κανένας άλλος ταπεινοί μαθητίσκοι και υπόλοιποι διοικητικοί υπάλληλοι" , στάση " Μην με κοιτάξεις στα μάτια..." και αγαπημένη ατάκα " Όπως κάποτε είπε και ο..."

Το χειρότερο όλων είναι να αδικηθείς για αντίθετη άποψη, ενώ έχεις κάνει καλή δουλειά και ότι σου έχει ζητηθεί. Πρόκειται για ηλίθια εκμετάλλευση της εξουσίας που παρέχεται για εκπαιδευτικούς και μόνο σκοπούς.
Γνώμη μου : Δεν αξίζει να ασχολούμαστε μιας και δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα.. Ειδικά αν πιστεύουμε ότι η δουλειά μας αξίζει περισσότερα, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να γράψουμε τον καθηγητή στα παλαιότερα των υποδημάτων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nicole!:
Ακούστε τι είχε γίνει με αγόρι της αδερφής μου που πήγαινε σε ΙΕΚ πληροφορικής και είχαν ένα πολύ περίεργο καθηγητή.Αυτός κάθε φορά που παρέδιδε μάθημα έγραφε πάνω πάνω στον πίνακα T.G.I.F
όμως ποτέ δεν εξηγούσε τι σήμαινε κατα τα άλλα μια χαρά. Πάνε λοιπόν στην πιστοποίηση και τελευταία ερώτηση βάζει: "τι σημαίνει T.G.I.F'' και δεν το έγραψε κανένας. Πάνε μετά μόλις τελειώνουν τον ρώτανε και απαντάει με απόλυτη φυσικότητα:
Thank God It's Friday
Λοιπόν εγώ είμαι μαζί του!!! [καταρχήν δεν ειναι τόόόόόσο άγνωστη ατάκα το TGIF, ακόμα και τα FRiday's το εστιατόριο αυτήν την ατάκα έχει παραφράσει!]
άμα λες ότι το έγραφε στον πίνακα ΚΑΘΕ φορά αυτό ακριβώς τέσταρε... Θα ενδιαφερθει/σκεφτεί το μάθημα κανείς περισσότερο από 1 sec έξω από την αίθουσα? (αν το σκεφτόταν και μέσα δλδ!)... Σορυ, αλλά εγώ τον πήγα τον τύπο... λογικής "πιάστο μόνος σου, πήγαινε λίγο παραπέρα μόνος σου, μην περιμένεις ότι θα στα πω όλα εγώ... " Πολλές φορές κάτι τόσο χαζό μπορεί να μας παιδέψει πολύ.

+1 απο μένα στον τύπο :)


εδιτ: με απλό search το "ΤGIF" στο wikipedia Πάντως όποιος είχε στα αλήθεια ενδιαφερθεί (άρα κανείς αφού δεν το απάντησε κανείς!) βγαίνει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top