Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ουρανική προφορά φατνιακών συμφώνων

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dionusia 19
H Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Dionusia 19 έγραψε στις 17:17, 06-12-17:

Σας φαίνεται άσχημο αν ακούσετε κάποιον π.χ από την Πάτρα να μιλάει με νι και λι; Επίσης γνωρίζετε αν είναι κάτι που διορθώνεται π.χ με την επίσκεψη σε έναν λογοθεραπευτη;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 252 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 17:51, 06-12-17:

Γεια! Η διόρθωση του νι και λι είναι πάρα πολύ εύκολη διαδικασία. Αν κάποιος δεν μπορεί να το κάνει μόνος του, μπορεί να πάει σε λογοθεραπευτη, ή καθηγητή ορθοφωνιας. Το πρόβλημα είναι στην λάθος τοποθέτηση της γλώσσας. Όσοι μιλούν με νι, τοποθετούν το μέσο της γλώσσας ψηλά και μέσα μέσα στον ουρανισκο. Ενώ κανονικά η άκρη της γλώσσας πρέπει να ακουμπαει μπροστά μπροστά στον ουρανισκο. Δοκίμασε το λίγες φορές και να προσπαθεις να το έχεις στο μυαλό σου όταν μιλάς. Σε καμία βδομάδα θα γίνεται αυτόματα.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dionusia 19

Νεοφερμένος

H Dionusia 19 έγραψε στις 19:10, 06-12-17:

Τέλεια.. Σε ευχαριστώ παρα πολύ. Ειλικρινά! Αυτό που είχα απορία είναι το κατά πόσο αυτό είναι θέμα που όντως μπορεί να λύσει ένας λογοθεραπευτης. Το γκουκλαρα αλλά δεν βρήκα κάτι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dionusia 19

Νεοφερμένος

H Dionusia 19 έγραψε στις 17:18, 14-12-17:

Λοιπόν ρώτησα λογοθεραπευτη σε φιλικη κουβεντα κ το γράφω μήπως ενδιαφέρει κ κάποιον άλλον. Μου είπε αυτό που ανέφερε κ η κοπέλα πιο πάνω αλλά πρόσθεσε ότι για να μου είναι αυτό πιο εύκολο όταν προφέρω αυτές τις συλλαβες να μην ανοίγω πολύ το στόμα. Όντως βοηθάει!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:23, 14-12-17:

Διονυσία ο πατριός μου είναι Πατρινός και μού αρέσει τρομερά ο τρόπος που λέει το νι και το λι. Εγώ θα σου πρότεινα να μην μπαίνεις στη διαδικασία να διορθώσεις την προφορά σου. Ο άνθρωπος μετράει κι όχι το πώς μιλάει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 18:20, 14-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Διονυσία ο πατριός μου είναι Πατρινός και μού αρέσει τρομερά ο τρόπος που λέει το νι και το λι. Εγώ θα σου πρότεινα να μην μπαίνεις στη διαδικασία να διορθώσεις την προφορά σου. Ο άνθρωπος μετράει κι όχι το πώς μιλάει.
Ωραία αυτά τα ρομαντικά, αλλά...
Εγώ δε θα το σκεφτόμουν ούτε στιγμή να το αλλάξω. Ίσως είμαι κομπλεξικός με τις τοπικές διαλέκτους και προφορές.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:46, 14-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Stickerbush
Ωραία αυτά τα ρομαντικά, αλλά...
Εγώ δε θα το σκεφτόμουν ούτε στιγμή να το αλλάξω. Ίσως είμαι κομπλεξικός με τις τοπικές διαλέκτους και προφορές.
Εσύ θα άλλαζες οπότε οτιδήποτε με το οποίο οι γύρω σου έχουν κόμπλεξ ε;
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 19:28, 14-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εσύ θα άλλαζες οπότε οτιδήποτε με το οποίο οι γύρω σου έχουν κόμπλεξ ε;
Θα προσπαθούσα να αλλάξω κάτι στον εαυτό μου, που σε μένα δεν αρέσει. Δεν είναι το ίδιο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dionusia 19

Νεοφερμένος

H Dionusia 19 έγραψε στις 21:21, 14-12-17:

Παιδιά ήρθα Αθήνα τώρα 2 μήνες λόγω σπουδών κ όσοι με γνωρίζουν αμέσως μου το επισημαίνουν και με πειράζουν.. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι κάνεις δεν μου το έχει επισημάνει προσβλητικα. Τα αστειακια τους είναι τύπου "μιλάς σαν την Αμαλία από από Παρα 5" ή να επαναλαμβανουν αυτά που λέω τονίζοντας περιπαικτικα κ αυτοί το νι και το λι. Έχω αρχίσει και αισθάνομαι λίγο άσχημα δεν σας κρύβω. Δεν νιώθω καλά κ θέλω να προσπαθήσω να το αλλάξω. Το ζήτημα είναι ότι ενώ κάνω αυτό που μου πρότεινε η κοπέλα (δηλαδή να προσέχω μέχρι να το συνηθίσω όταν λέω το νι και το λι η γλώσσα ν ακουμπάει την φατνια και όχι τον ουρανισκο) το αποτέλεσμα απ' ότι μου λένε ακούγεται πολύ περίεργο κ χειρότερο..... Νομίζω πως δεν τον γλυτωσω τον λογοθεραπευτη! Εσείς μήπως ξέρετε κανένα άλλο "κολπάκι" γι να κάνω λίγη εξάσκηση;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,865 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:08, 14-12-17:

Οταν λεμε το νι...νιι...προσεξε οτι η ΟΛΗ η γλωσσα ακουμπαει στον ουρανισκο πολυ.Αντιθετα,οταν λεμε καθαρο το νι,μονο η ακρη της γλωσσας ακουμπαει στον ουρανισκο.Δηλαδη,κανε μια καμπυλη στην γλωσσα σου ,και ακουμπα μονο την ακρη της γλωσσας στον ουρανισκο..Κανε εξασκηση,,στανταρ αυτο που σου λεω.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 252 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 02:18, 15-12-17:

Λοιπόν, καταρχας το βρίσκω λάθος να κλεινεις παραπάνω το στόμα σου γιατί δεν θα ακούγεται φυσικά. Προσπάθησε να έχεις όσο πιο χαλαρο το σαγονι σου και τα χείλη λίγο τεντωμενα. Το άλλο που μπορείς να δοκιμασεις είναι να δαγκωσεις ένα στυλό και να διαβάζεις δυνατά ένα κείμενο έχοντας το στυλο οριζόντια δαγκωμενο (δηλαδή να ακουμπά από αριστερά μέχρι δεξιά πιεζοντας σου τη γλώσσα προς τα μέσα). Θα ακούγεται πολύ παράξενα αλλά μην σε νοιαζει. Κατόπιν βγαζεις το στυλό και ξαναδιαβαζεις το κείμενο ακουμπωντας την γλώσσα όπως σου είχα πει. Αν δεν καταλαβες, πες μου.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 04:11, 15-12-17:

Κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει με τον στυλό η Helium είχα κάνει κι εγώ κάποτε που είχα ασχοληθεί με ορθοφωνία.
Γενικά στην ορθοφωνία χρησιμοποιούμε διάφορα "καθημερινά εργαλεία" για να βοηθηθούμε.

Θυμάμαι ότι η άσκηση για τόνωση της δύναμης της γλώσσας ήταν η εξής: δαγκώνεις έναν φελλό με τα δόντια (στη μέση περίπου) και απαγγέλλεις τις σχετικές ορθοφωνητικές ασκήσεις προσπαθώντας να σπρώχνεις με τη γλώσσα τον φελλό, ο οποίος όμως κρατάει αντίσταση (υπάρχουν ορθοφωνικές ασκήσεις - στιχάκια που αφορούν συγκεκριμένους φθόγγους). Ξέρω ακούγεται γελοίο, αλλά έτσι είναι η άσκηση... για να μην πω και για τα σάλια.

Το έκανα μπροστά σε καθρέπτη καθώς με την τότε δασκάλα μου, κάναμε και "ανοίγματα" (του στόματος) και χρησιμοποιούσαμε καθρέπτη για όλες τις ασκήσεις.
Παράθεση

Dionusia 19

Νεοφερμένος

H Dionusia 19 έγραψε στις 10:44, 15-12-17:

Παιδιά ειλικρινά χίλια ευχαριστώ. Αυτό με το στυλό το δοκίμασα. Πρέπει να το επαναλαμβάνω κάθε μέρα;
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 13:35, 15-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dionusia 19
Παιδιά ειλικρινά χίλια ευχαριστώ. Αυτό με το στυλό το δοκίμασα. Πρέπει να το επαναλαμβάνω κάθε μέρα;
Ναι. Μέχρι να νιωσεις την γλώσσα σου ότι κινείται πιο άνετα προς τα πάνω. Ο,τι άλλο χρειαστεις, πες μας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Προφορά λέξεων - Από Vold
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αγγλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-10-14 στις 15:59.
    • Αγγλική Vs Αμερικάνικη προφορά - Από Λουκρητία
      Το θέμα έχει λάβει 143 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αγγλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-04-14 στις 19:44.
    • Γερμανική Προφορά - Από Deutsch... Lover
      Το θέμα έχει λάβει 67 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-08-13 στις 23:52.
    • Προφορά γαλλικών! - Από sudoku09
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-09 στις 17:29.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους