Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 233)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
:) Τις απόψεις σου σε σχέση με το -νετ & τις συναντήσεις,τις εχω δεί & χαίρομαι που συμφωνούμε.Πολύ καλά κάνεις κι επιμένεις να μη μένεις στα απρόσωπα κειμενάκια & λογάκια του -νετ.

Εννοείς σε 'άλλα post. Και εγώ χαίρομαι

Αναρωτιέμαι όμως,πως σε αντιμετωπίζουν για την επιμονή σου αυτή & συμπληρώνωντας,θα πω οτι αυτή η αντιμετώπιση που λαμβάνεις συνήθως (απο προσωπικές εμπειρίες μιλάω),αυτή είναι η προκατάληψη !!!:) ;)
Στο πρώτο τμήμα της παράθεσης να απαντήσω ότι βασικά ψιλοπαρεξηγούνται ειδικότερα και όταν αρνούμε να πω το όνομα μου. Μου φαίνεται αδιανόητο να μιλάω με άτομα που η φυσική συνάντηση είναι δυνατή μέσω (σε κατά σειρά μειώμενης προτίμησης) μέσω φόρουμ,Instant Messangers (IM),κινητού,τηλεφώνου. Και αυτό όχι μόνο με άτομα που δεν ξέρω. Σε όλο και μικρότερες ηλικίες παρατηρώ συμπτώματα του να προτιμούν να κάτσουν να γράφουν 1.5-2 ώρες για θέματα και προβλήματα στο msn αντί στον ίδιο χρόνο να έχουν βρεθεί ή τουλάχιστον θα πει προφορικά αυτά και πολλά άλλα. Εγώ το θεωρώ κατάντια. (δεν μετράω τις περιπτώσεις μεγάλων αποστάσεων που ο αντίποδας είναι οικονομικός αλλά και χρονικής διάρκειας)

Και φυσικά επιμένω στο να συναντήσω τον άλλον. Πρακτικά θεωρώ πολλές δικαιολογίες που το καθυστερούν σαν απλά δικαιολογίες. Ίσως είναι εγωιστικό αλλά θέλω να ξέρω αν θα επενδύσω στην σχέση μου με κάποιον άλλον και απόλυτο κριτήριο είναι η προσωπική επαφή και φυσικά να θέλει ο άλλος και εγώ. Άρνηση στην προσωπική συνάντηση ή καθυστέρηση της, ειλικρινά δεν με ενδοιαφέρει το γιατί, την θεωρώ ώς πιθανότερη έκδοχη του δεν θέλει ή τουλάχιστον αδιαφορίας.

Στο έντονο τμήμα δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Μπορείς να εξηγήσεις?Please!!!!

Από εκεί και πέρα Isriel και ΚΟΥΕ δεν καταλαβαίνω που διαφωνείτε με την Wishfull. Εκτός και αν το έχω καταλάβει λάθος, η wishfull δεν καταδικάζει τις γνωριμίες μέσω ΝΕΤ αρκεί να μην μένουν μέσω ΝΕΤ, δηλαδή αυτό που λέω και εγώ. Καλώς να γίνει από όποιο μέσο θέλει, αλλά το ΝΕΤ είναι από τα μόνα μέσα που στερείται ένα βασικό στοιχείο,την προσωπική επαφή. Πιθανά να το θεωρώ τόσο σημαντικό γιατί το δικό μου ένστικτο αποδεδειγμένα κάνει τριπλοβάρδιες. Άλλοι που πχ κοιμάται ή δουλεύει λάθος να μην το θεωρούν τόσο σημαντικό καθώς δεν έχουν και τίποτα σημαντικό να κερδίσουν.

Σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να θεωρήσω το γραπτό λόγο ισάξιο ούτε με τον σκέτο φωνητικό αλλά κάι πόσο μάλλον με τον συδνυασμό φωνής και σώματος. Και μην μου πείτε ότι όταν γράφετε post δεν κάνετε καί ένα ψιλοτσακάρισμα του τι γράψατε ειδικότερα όταν σας έχει συγχύσει και κάποιος? Ο γραπτός λόγος είναι για να μένει αλλά είναι και πιο εύκολα μαγειρέψιμος και μάλιστα από τις δύο πλευρές όταν δεν είναι καλό γραμμένος. Σίγουρα μέχρι ενός βαθμού καταλαβαίνεις την αλήθεια στα γραφώμενα του άλλου καθώς σε ορισμένα πράγματα πολλοί αντιφάσκουν ή αντιδρούν σε μη αντιστοιχεία με άλλα θεωρητικά προλεγόμενα τους. Αλλά αν δεν έχεις τον άλλον μπροστά του, να ακούσεις και τον τόνο πχ της φωνής, τα μάτια και όλα τα παρελκόμενα τι να λέμε. Ο άλλος μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει. Όχι πως αυτό δεν μπορεί να το κάνει από κοντά αλλά τα πράγματα εκεί είναι πιο ξεκάθαρα. Η ειρωνία πχ πιο δύσκολα κρύβεται.

Προσωπικά ομολογώ και πείτε με κακό/ψωνάρα ότι για πολλά άτομα αυτά που γράφουν δεν τα πιστεύω ή ας πούμε έχω καταλάβει καλύτερα απο αυτούς κάποια πράγματα. (Και υπάρχει και έμπρακτη απόδειξη, ξέρει το Nick).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
όλα καλά κ όλα ωραία με το νετ βρε παιδιά, αλλά που πήγε η κοινωνικότητα; γιατί ψάχνουμε να βρούμε κάτι μέσα στο νετ αντί να βγούμε έξω κ να γνωρίσουμε κάποιον;
καλή φάση το νετ, δεν λέω, μιλάς κα ανταλάσσεις απόψεις, αλλά ενώ δεν έχω κάποια κακιά εμπειρια από το νετ (κ μπορώ να πώ ότι έχω γνωρίσει μερικά άτομα μέσω αυτού τα οποία θεωρώ αξιόλογα) θαλεγα 'οτι η οπτική επαφή (ίσωσ χωρίς να το καταλάβουμε) μπορεί να δώσει περισσότερα σε κ'αποια σχ'εση (ανεξ΄΄αρτητα αν είναι ερωτική ή φιλική).
μην το παίρνετε στραβά αλλά, ενώ συμπαθώ πολλά άτομα εδώ μέσα, δεν μπορώ να πω ότι τα ξέρω κιόλας...
όπως κ ναχει η φύση μας είναι να είμαστε κοινωνικά ζώα, κ όσο κ αν προχωρήσει η επιστήμη αυτό δεν αλλάζει. καλύτερα μια πραγματική αγκαλιά παρά μια εικονική.
κ επειδή νομίζω ότι είμαι λίγο off topic ζητώ συγγνώμη. απλά επειδή γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που θεωρούνται κοινωνικοί λέγοντας ότι έχουν 20 φίλους στο νετ και 2 έξω, διαφωνώ με την στάση αυτή.
απο εκει και πέρα, ποτέ μη λες ποτέ γιατί δεν ξέρεις πότε ούτε που ούτε με ποιον τρόπο θα γνωρίσεις τα άτομα που θα σου αλλάξουν τη ζωή...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειναι εκτος τοπικ αυτο που θα ρωτησω..αλλα θα το κανω ετσι και αλλιως!:)

να ρωτησω λοιπον, θεωρειτε πως ο αλλος στο νετ βγαζει αυτο που ειναι...ή απλα παιζει ενα ρολο κατα ενα μεγαλο ποσοστο...? (εγω την αποψη μου επ' αυτου την εχω σχηματισει....εσεις θελω να δω τι πιστευετε..:hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να ρωτησω λοιπον, θεωρειτε πως ο αλλος στο νετ βγαζει αυτο που ειναι...ή απλα παιζει ενα ρολο κατα ενα μεγαλο ποσοστο...? (εγω την αποψη μου επ' αυτου την εχω σχηματισει....εσεις θελω να δω τι πιστευετε..:hmm: )


εξαρτάται απ τις προθέσεις του ;)
αν κάποιος θέλει σώνει και ντε να σε κοροϊδέψει θα το κανει είτε στο νετ είτε εκτός ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Travel Lover, η κοινωνικότητα φαίνεται εκτός internet. Και τα άτομα που η κοινωνική τους δραστηριότητα είναι κυρίως διαδικτυακή με τρομάζουν. Άλλωστε "έξω" ψηνόμαστε, και τι πιο υπέροχο από την γλώσσα του σώματος;

Το να συνδυάζεις πάντως και το internet στην κοινωνικοποίησή σου είναι καταπληκτικό, γνωρίζεις άτομα που πιθανώς να μην σου δινόταν αλλιώς η ευκαιρία. Για ποιόν λόγο να την χάσεις; Και από την προσωπική μου εμπειρία μπορώ να πω ότι ελάχιστες φορές είχα σχηματίσει μια άποψη για άτομα που είχα μιλήσει μέσω internet και αποδείχτηκε ότι δεν ίσχυε. Οι περισσότεροι βγάζουν τον ίδιο εαυτό σε όλες τις περιπτώσεις και ακόμα και οι τάσεις εντυπωσιασμού είναι στα ίδια επίπεδα και μέσα κι έξω από το internet, κάτι που καταλαβαίνεις βέβαια όταν γνωρίσεις τον άλλον από κοντά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
αρκεί να μην μένουν μέσω ΝΕΤ
Γιατί να μείνουν μόνο μέσω νετ? Μα τότε δε μιλάμε για σχέση... :hmm:

Υπήρξε περίοδος που θέλοντας και μη δε μπορούσα να βγαίνω συχνά (έως καθόλου) γιατί είχα ένα μωρό και ήμουν χωρισμένη.
Το internet και άνθρωποι που γνώρισα σ'αυτό, μου κράτησαν καλή συντροφιά, ενώ σε αλλή περίπτωση, πιθανόν να είχα μαραζώσει.
Έχω κάνεις φίλους πλέον που βγαίνουμε και έχουμε "φυσιολογικές" επαφές.:)

να ρωτησω λοιπον, θεωρειτε πως ο αλλος στο νετ βγαζει αυτο που ειναι...ή απλα παιζει ενα ρολο κατα ενα μεγαλο ποσοστο...?
Επειδή ο καθένας μας συμπεραίνει από τις εμπειρίες του, στο chat τουλάχιστον που έκανα παλαιότερα, δεν έχεις χρόνο να μαγειρέψεις τις απαντήσεις σου, τόσο όσο σε ένα forum. Αλλά ακόμα κι αν τις μαγειρέψεις, μαγειρεύονται οι απόψεις? :hmm:
Επίσης μπορείς να δηλώσεις ψηλός και με πράσινα μάτια. Μπορείς όμως να δηλώσεις γιατρός? Αργά η γρήγορα θα αποκαλυφθείς. :) Μπορείς να δηλώσεις φιλότεχνος, η ποδοσφαιρόφιλος ή ...ή ..ή χωρίς να είσαι; Θα φανει σιγά-σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιατί να μείνουν μόνο μέσω νετ? Μα τότε δε μιλάμε για σχέση... :hmm:


Επειδή ο καθένας μας συμπεραίνει από τις εμπειρίες του, στο chat τουλάχιστον που έκανα παλαιότερα, δεν έχεις χρόνο να μαγειρέψεις τις απαντήσεις σου, τόσο όσο σε ένα forum. Αλλά ακόμα κι αν τις μαγειρέψεις, μαγειρεύονται οι απόψεις? :hmm:
Επίσης μπορείς να δηλώσεις ψηλός και με πράσινα μάτια. Μπορείς όμως να δηλώσεις γιατρός? Αργά η γρήγορα θα αποκαλυφθείς. :) Μπορείς να δηλώσεις φιλότεχνος, η ποδοσφαιρόφιλος ή ...ή ..ή χωρίς να είσαι; Θα φανει σιγά-σιγά.

μεσα απο αυτα που γραφει καποιος σκιαγραφειτε και ενας χαρακτηρας...εχω δει πολλες φορες να δειχνει εντος κατι και εκτος να ειναι ακριβως το αντιθετο....anyway...εχω περισσοτερη(οσο γινεται να εχει κανεις) εμπιστοσυνη στις γνωριμιες εκτος νετ παρα εντος αυτου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εξαρτάται απ τις προθέσεις του ;)
αν κάποιος θέλει σώνει και ντε να σε κοροϊδέψει θα το κανει είτε στο νετ είτε εκτός ;)

δε διαφωνω με αυτο...αλλα οπως και να το κανουμε..τα στοιχεια που εχεις εκτος νετ..ειναι σαφως περισσοτερα ωστε να εχεις καλυτερη κριση..

και για να μην παρεξηγηθω...δεν καταδικαζω τις γνωριμιες εντος νετ...απλα ειμαι πιο επιφυλακτικη με αυτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
τα στοιχεια που εχεις εκτος νετ..ειναι σαφως περισσοτερα ωστε να εχεις καλυτερη κριση..
για μένα αυτό είναι μονάχα μια ψευδαίσθηση.


anyway...εχω περισσοτερη(οσο γινεται να εχει κανεις) εμπιστοσυνη στις γνωριμιες εκτος νετ παρα εντος αυτου...
Σεβαστό! :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
για μένα αυτό είναι μονάχα μια ψευδαίσθηση.

χμ... :hmm:....θεωρεις δηλαδη οτι δεν θα εχεις καλυτερη κριση οταν τον αλλο τον εχεις απεναντι σου?? ..:worry:
με τη λεξη "ψευδαισθηση" μου θυμισες αυτο που ελεγα παλαιοτερα για το την επικοινωνια μεσω νετ... οτι ειναι μια ψευδαισθηση και τιποτα αλλο...:D :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θεωρώ πως και στις δύο περιπτώσεις έχεις τις ίδιες πιθανότητες να πέσεις μέσα ή έξω στην κρίση σου με τα στοιχεία που θα καταφέρεις να συλλέξεις.

Και τελικά αν κάποιος έχει αποφασίσει να σε κοροϊδέψει θα το κανει εντός ή εκτός internet.

με τη λεξη "ψευδαισθηση" μου θυμισες αυτο που ελεγα παλαιοτερα για το την επικοινωνια μεσω νετ... οτι ειναι μια ψευδαισθηση και τιποτα αλλο...
Αυτό το πίστευα κι εγώ παλαιότερα. Απλά μετά μέσα από τις εμπειρίες μου αναθεώρησα.

Μη με παρεξηγήσεις, δεν προτιμώ να γνωρίζω άτομα από το internet. Απλά είμαι ανοιχτή και σε αυτή την προοπτική παράλληλα με τη ζωή μου εκτος νετ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
δε διαφωνω με αυτο...αλλα οπως και να το κανουμε..τα στοιχεια που εχεις εκτος νετ..ειναι σαφως περισσοτερα ωστε να εχεις καλυτερη κριση..

και για να μην παρεξηγηθω...δεν καταδικαζω τις γνωριμιες εντος νετ...απλα ειμαι πιο επιφυλακτικη με αυτες...
Συμφωνώ και επαυξάνω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτό το πίστευα κι εγώ παλαιότερα. Απλά μετά μέσα από τις εμπειρίες μου αναθεώρησα.

Μη με παρεξηγήσεις, δεν προτιμώ να γνωρίζω άτομα από το internet. Απλά είμαι ανοιχτή και σε αυτή την προοπτική παράλληλα με τη ζωή μου εκτος νετ. :)

:)
σωστα...
γιατι πολλα ατομα εχουν εξισωσει τη ζωη τους με το νετ..και αυτο ειναι το ιδιαιτερα ανησυχητικο...αυτα τα ατομα ειναι που με "τρομαζουν"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
:)
σωστα...
γιατι πολλα ατομα εχουν εξισωσει τη ζωη τους με το νετ..και αυτο ειναι το ιδιαιτερα ανησυχητικο...αυτα τα ατομα ειναι που με "τρομαζουν"..
Όντως αυτό είναι τρομακτικό..Και σε τέτοιους ανθρπωπους κρύβονται άλλα ψυχολογικά συμπλέγματα όπως και να έχει:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Isiliel έτσι όπως τα γράφεις δεν έχεις άδικο, αλλά ειλικρινά έτσι όπως γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις ξεγελαστή μάλλον παρόλη την φυσική επαφή. Δεν το λέω για να σχολιάσω για σένα όσο ότι τελικά ίσως να έχει απίστευτη σημασία στο θέμα του πως δουλεύουμε στον πραγματικό κόσμο.

Δηλαδή στο τι πρώτη εντύπωση δίνουμε και στο τι εντύπωση αποκομίζουμε στην διαδικασία των πρώτων επαφών.
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το σκέφτομαι από τους γνωστούς μου, που έχουν όμως εμπειρία και από τα δύο (δλδ δεν αντιμετωπίζουν το νετ σαν τα μίντια) τα παιδιά που έχουν ανεπτυγμένη σωστή κρίση στους ανθρώπους επιδιώκουν την φυσική επαφή πολύ περισσότερο. Μεταξύ αυτών και εγώ.
Από την άλλη από παλαιότερα είχα παρατηρήσει ότι τα πιο ανασφαλή άτομα, αλλά και το πιο συχνά ξεγελασμένα παιδιά δεν επιδίωκαν τόσο την πραγματική επαφή, ίσως γιατί δεν έχει να τους προσφέρει αυτά των πρώτων.
Και σχεδόν όλοι παραδέχονται ότι ένα βασικό καλό που έχει, είναι ότι δίνει το δικαίωμα ίσως να σε κατανόησουν περισσότερο, πριν σε καταδικάσουν λόγω εμφάνισης ή λόγω "διαφορετικής"/"εξεζητημένης" συμπεριφοράς και απόψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όντως αυτό είναι τρομακτικό..Και σε τέτοιους ανθρπωπους κρύβονται άλλα ψυχολογικά συμπλέγματα όπως και να έχει:/:

καλυτερα δε θα μπορουσες να το εκφρασεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Ρε συ φίλε μου Δ Δεμελενε ! Οχι και τη wishful !!! Προς Θεου δηλαδη :D :D Για ξαναδές το !!! ...τη wishful...
Την τρέλλα μου γμτ !!!:fool: :bounce: :giveup: :knife:
Ακου....τη...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Isiliel έτσι όπως τα γράφεις δεν έχεις άδικο, αλλά ειλικρινά έτσι όπως γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις ξεγελαστή μάλλον παρόλη την φυσική επαφή. Δεν το λέω για να σχολιάσω για σένα όσο ότι τελικά ίσως να έχει απίστευτη σημασία στο θέμα του πως δουλεύουμε στον πραγματικό κόσμο.

Δηλαδή στο τι πρώτη εντύπωση δίνουμε και στο τι εντύπωση αποκομίζουμε στην διαδικασία των πρώτων επαφών.
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το σκέφτομαι από τους γνωστούς μου, που έχουν όμως εμπειρία και από τα δύο (δλδ δεν αντιμετωπίζουν το νετ σαν τα μίντια) τα παιδιά που έχουν ανεπτυγμένη σωστή κρίση στους ανθρώπους επιδιώκουν την φυσική επαφή πολύ περισσότερο. Μεταξύ αυτών και εγώ.
Από την άλλη από παλαιότερα είχα παρατηρήσει ότι τα πιο ανασφαλή άτομα, αλλά και το πιο συχνά ξεγελασμένα παιδιά δεν επιδίωκαν τόσο την πραγματική επαφή, ίσως γιατί δεν έχει να τους προσφέρει αυτά των πρώτων.
Και σχεδόν όλοι παραδέχονται ότι ένα βασικό καλό που έχει, είναι ότι δίνει το δικαίωμα ίσως να σε κατανόησουν περισσότερο, πριν σε καταδικάσουν λόγω εμφάνισης ή λόγω "διαφορετικής"/"εξεζητημένης" συμπεριφοράς και απόψεων.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Με μπερδεψες. :(
Από που βγάζεις το συμπέρασμα πως έχω λανθασμένη κρίση για τους ανθρώπους και πως δεν επιδιώκω τη φυσική επαφή? :hmm: :confused: Επίσης από που συμπεραίνεις ότι είμαι ανασφαλής ή έχω πέσει θύμα εξαπάτησης? :hmm: :confused:
Αν κατάλαβα λάθος συχώρεσε με.

Εμφανισιακά πάντως δε θεωρώ πως δε βλέπομαι... :worry: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εμφανισιακά πάντως δε θεωρώ πως δε βλέπομαι... :worry: :D
:D :) Ε τώρα ρε συ συγχώρα με,αλλά δεν το αμφισβητώ,όμως θα 'θελα να το δώ:D .Αλλωστε τα είπα πιο πρίν στο θέμα,οπότε καταλαβαίνεις το πνεύμα μου.:P :D Αλλά μου αρέσει που...δε ρώτησες κιόλας !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
όλα καλά κ όλα ωραία με το νετ βρε παιδιά, αλλά που πήγε η κοινωνικότητα; γιατί ψάχνουμε να βρούμε κάτι μέσα στο νετ αντί να βγούμε έξω κ να γνωρίσουμε κάποιον;

Μα, το οτι γνωριζεις καποιον μεσω νετ και "σου κανει" σαν ανθρωπος, δεν σημαινει οτι παυεις να λειτουργεις και να συναναστρεφεσαι με τον "εξω κοσμο". Και κανενας -απ'οσο εχω καταλαβει- εδω μεσα, δεν ειπε οτι επιδιωκει να κανει γνωριμιες -φιλικες/ερωτικες δεν εχει σημασια- μεσω νετ, απλως του προκυπτει!

καλύτερα μια πραγματική αγκαλιά παρά μια εικονική.

Νομιζω πως κανεις δεν εχει αντιθετη γνωμη πανω σε αυτο! :D




Απο εκει και περα η κοινωνικοτητα του καθενος δεν οριζεται απο το ποσους φιλους εχει.. αν δεν κανω λαθος! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top