Inception (2010)

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ωραία ταινία (ειδικά σε gold αίθουσα :P), αλλά δεν ήταν το τόσο φοβερό που λέτε όλοι εδώ μέσα. Επιπλέον η μουσική ήταν πολύ έντονη στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας, έχω πονοκέφαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συμφωνω κι εγω πως δεν προκειται για αριστουργημα της 7ης Τεχνης, οπως εχει υπονοηθει οτι ειναι...
Αλλα ηταν αρκετα καλη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Καταπληκτικά σκηνικά, ευρηματικό σενάριο, έξοχες ερμηνείες.

Απλά όσοι πάτε να το δείτε φροντίστε το σινεμά να έχει διάλειμα,
γιατί είναι κανά τρίωρο και θα σας πιαστεί ο πισινός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Το μόνο που με "πείραξε" σε αυτήν την ταινία ήταν οτι όλες οι πληροφορίες περνάνε πολύ γρήγορα και δεν προλάβαινα να τις κατανοήσω. Δηλαδή καταλάβαινα τι γινόταν αλλά δεν το ένιωθα. Νομίζω οτι τη δεύτερη φορά που θα τη δω θα είναι καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε μπορουμε να πουμε ευκολα αμεσως αριστουργημα μια ταινια, συνηθως περναει χρονος, αλλά σιγουρα ειναι πιθανοτατα η πιο πρωτοτυπη, διασκεδαστικη και μη ρηχη ταινια της χρονιας.

Ενδεικτικα, : (βαζω τις top 10 ταινιες βαση ψηφων του κοινου απο imdb)

το κοινο μιλησε : Inception ....4ο all time. Και με τοσες ψηφους που εχει, το πολυ πολυ να πεσει λιγο αλλά να μεινει στο top 15


[SIZE=-1]Rank[/SIZE][SIZE=-1]Rating[/SIZE][SIZE=-1]Title[/SIZE][SIZE=-1]Votes[/SIZE][SIZE=-1]
1.
[/SIZE][SIZE=-1]9.1[/SIZE][SIZE=-1]The Shawshank Redemption (1994)[/SIZE][SIZE=-1]519,960
[/SIZE][SIZE=-1]2.[/SIZE][SIZE=-1]9.1[/SIZE][SIZE=-1]The Godfather (1972)[/SIZE][SIZE=-1]411,379[/SIZE][SIZE=-1]
3.
[/SIZE][SIZE=-1]9.0[/SIZE][SIZE=-1]The Godfather: Part II (1974)[/SIZE][SIZE=-1]245,481[/SIZE][SIZE=-1]
4.
[/SIZE][SIZE=-1]9.0[/SIZE][SIZE=-1]Inception (2010)[/SIZE][SIZE=-1]189,418
[/SIZE][SIZE=-1]5.[/SIZE][SIZE=-1]8.9[/SIZE][SIZE=-1]The Good, the Bad and the Ugly (1966)[/SIZE][SIZE=-1]160,439
[/SIZE][SIZE=-1]6.[/SIZE][SIZE=-1]8.9[/SIZE][SIZE=-1]Pulp Fiction (1994)[/SIZE][SIZE=-1]418,000[/SIZE][SIZE=-1]
7.
[/SIZE][SIZE=-1]8.9[/SIZE][SIZE=-1]Schindler's List (1993)[/SIZE][SIZE=-1]276,471
[/SIZE][SIZE=-1]8.[/SIZE][SIZE=-1]8.8[/SIZE][SIZE=-1]12 Angry Men (1957)[/SIZE][SIZE=-1]119,241[/SIZE][SIZE=-1]
9.
[/SIZE][SIZE=-1]8.8[/SIZE][SIZE=-1]One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)[/SIZE][SIZE=-1]214,653
[/SIZE][SIZE=-1]10.[/SIZE][SIZE=-1]8.8[/SIZE][SIZE=-1]Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980)[/SIZE][SIZE=-1]277,971[/SIZE][SIZE=-1][/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Στην αρχη με μπερδεψε... μπηκε αποτομα στο θεμα και το χασα.
Αν δεν εισαι εξοικειωμενος με ταινιες επιστημονικης φαντασιας, αργεις να μπεις στο κλιμα.
Ευτυχως που ειχα διπλα μου... την επεξηγηση...:redface:
Μου αρεσε πολυ, ονειρο μεσα στο ονειρο μεσα στο ονειρο.
Οταν βγηκα απο την αιθουσα αναρωτηθηκα αν ολα αυτα τα αγνωστα σε μενα ατομα που βλεπω κατα καιρους στα ονειρα μου τα συναντησω ποτε η ταχω καπου ξαναδει, εκανα διαφορες σκεψεις. Εφτασα στο σημειο να αναρωτηθω μηπως ολα οσα ζουμε σημερα ειναι απλα ενα ονειρο..
Οκευ μετα εφαγα και μου φυγαν οι περιεργες σκεψεις.
Εκανε και κρυο...
Αυτα.:D
Πολυ καλη ταινια αν κι οπως εχω ξαναπει δεν ειμαι σινεφιλ, ειναι ''φιλομπυρ''.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ την είδα σε θερινό :(
Μεγάλη βλακεία μου γιατί η ταινία ήταν καταπληκτική και η εμπειρία μου έχασε σε εικόνα και ήχο λόγω του θερινού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Απογοητεύτηκα αρκετά μπορώ να πω. Την παρουσίαζαν σαν μια πολύ καλή ταινία αλλά εγώ την βρήκα απλά μέτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Απογοητεύτηκα αρκετά μπορώ να πω. Την παρουσίαζαν σαν μια πολύ καλή ταινία αλλά εγώ την βρήκα απλά μέτρια.
Γιατί; Τι δεν σου άρεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
:O

Το είδα. Λίγο αργά, αλλά δε βαριέσαι.
Ήταν πολύ ωραία. Είχα πωρωθεί απίστευτα, προσπαθούσα να καταλάβω όλα όσα έλεγαν. Έτρεχε συνέχεια, έπρεπε να κατανοήσεις στα πόσα επίπεδα ήταν, τι κάνουν, ποιος είναι πού, ντάξει ΤΕΛΕΙΟ =|

Επειδή είχα πολλές απορίες σχετικά με το τέλος και το τι έγινε τελικά, μου έστειλε ένας φίλος μου αυτό και πραγματικά τα εξηγεί ΤΟΣΟ ΓΑΜΑΤΑ. Σου λύνονται όλες οι απορίες.

Δηλαδή όλα αυτά τα είχε οργανώσει ο πατέρας του Κομπ, για να τον λυτρώσει, επειδή ο ίδιος νόμιζε ότι η πραγματική ζωή που ζει, είναι όνειρο. Αλλά δεν είναι, και όλο αυτό, και όλα τα άτομα αυτά ήταν εκεί για να τον βοηθήσουν να "ξυπνήσει" και να δει ότι είναι στο real world. Και η σβούρα που έλεγε ότι όταν γυρνάει σημαίνει ότι είναι σε όνειρο, ήταν ψεδαίσθησή του, γιατί δεν ήταν όνειρο όταν γύρναγε, ήταν στην πραγματικότητα. Με λίγα λόγια ήταν άρρωστος. Γι' αυτό και η σβούρα στο τέλος γυρνάει, γιατί είναι το ρίαλ λάιφ.

Και προσέξτε κι αυτό που λέει
Dom realized they planted the inception on him when he arrived back to find Saito sitting at the table an old man, the Dom says with a bewildered look on his face, Iʼve come to remind you something, that this world wasnʼt real. Thats when he realized he had the inception done to him. As he awoke on the plane you see everybody sitting there with a smile on their face knowing that they just did it to him, otherwise Fisher would have been like, you were in my dream and you and you were there and you were there! Right?
χα?
Μπερδεύτηκααααααααααα

.:redface:

Να το δείτε πάντως. Αξίζει.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε με πολυεπεισε, αλλά ειναι μια θεωρια κι αυτη. (στο λινκ που εδωσες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δε με πολυεπεισε, αλλά ειναι μια θεωρια κι αυτη. (στο λινκ που εδωσες).
Και εγώ μια από τα ίδια. Στο yahoo γενικά δίνουν μερικές φορές τόσο τρελές ερμηνείες που αναρωτιέμαι αν αναφέρεται στην ίδια ταινία ή αν είμαι τελείως βλήμα. Πάντως βοηθάει κάποιες φορές. Βασικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχουν διαφορετική εκδοχή στο μυαλό τους για το τι έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulitsa@xd

Νεοφερμένος

Η soulitsa@xd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Όσον αφορά το τέλος τα πάντα κρίνονται από την ''σβούρα''... Αν δηλαδή θα σταματούσε ή θα συνέχιζε να περιστρέφεται. Όταν είδα αυτό το σημείο της ταινίας για πρώτη φορά μου διέφυγαν οι ταλαντώσεις και κατάληξα πως ήταν όνειρο αλλά ξαναβλέποντας την είδα πως στο τέλος έχανε την ταχύτητα της.. Θέλω να είμαι αισιόδοξη αλλά κάνοντας ένα κολλάζ μέσα στο μυαλό μου καταλήγω πως είναι όνειρο αν και υποθέτω πιο περίπλοκες ''ιδέες'' όπως ότι μπορεί αυτός να ζούσε σε έναν ονειρικό κόσμο και η γυναίκα του αυτοκτονώντας επιστρέφει στον πραγματικό, δεν ξέρω τι να σκεφτώ.....
Μου την δίνουν πάρα πολύ οι ταινίες που δεν έχουν ξεκάθαρα τέλος και πρέπει να υποθέσεις, χάνω ώρες ολόκληρες προσπαθώντας να μαντέψω.. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ρε τι λετε

Το τελος ηταν μια χαρα φυσιολογικο οπως το παρουσιασαν.

Γιατι μπλεκεστε χωρις λογο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top