• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

alex1395

Νεοφερμένος

Ο alex1395 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πηγα σε γιατρο και μ χωρηγησε τα a cnortren και μια κρεαμ καθαρισμου θα ηθελα σας παρκαλω να μ πειτε τα αποτελεσματα και αν θ φυγουν τ σημαδια απο την ακμη γιατι εχω αρκετα πολυ καιρο σασ παρακαλω απαντηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexkos

Νεοφερμένος

Ο alexkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα και παλι θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.. εχει περασει 1.5 μηνας τωρα που παιρνω τα χαπια reducar..μεχρι τωρα ολα καλα(γνωστες παρενέργειες εχω μονο). Σημερα το πρωι που ξυπνησα ειδα οτι η μικρη ελια την οπια εχω εδω και πολλα χρονια κατω απο το αυτι, να βγαινει ειναι σαν να ξεφλουδίζει όπως κανουν και τα σπυράκια που εχω στο πρόσωπό μου..τι ειναι αυτο? ειναι φυσιολογικό ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Έχει απαλλαχτεί κανένας σας από ήπια ακμή χωρίς χρήση χαπιών; Μόνο με κρέμες κτλ; Είναι αποτελεσματικό;
Τρελαίνομαι που θυμήθηκε ο οργανισμός μου στα 21 να γαμηθεί.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Αν εχετε ακμη ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αντιμετωπισθει χωρις χαπια. Εγω που βασανιζομουν χρονια με την ακμη και ειχα δοκιμασει τοσες κρεμες, εβλεπα μια μικρη μειωση αλλα το προβλημα παρεμενε. τελος, βλεποντας πως δεν υπαρχει αλλος δρομος, πηρα χαπια και καθαρισα! Δεν το μετανιωνω καθολου, ηταν η καλυτερη επιλογη. Με μονο μειονεκτημα την ξηροτητα σε χειλη και προσωπο (αντιμετωπιζοταν με ενυδατικη αλλα ηθελε να βαζεις συνεχεια), μπορεσα και αντιμετωπισα το προβλημα την ακμης που με ταλαιπωρουσε τοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά δε ξέρω καν αν αυτό που' χω είναι ακμή, απλά έχω κάποια σπυράκια στο μάγουλο το δεξί και δε φεύγουν με τίποτα και γενικά το δέρμα μου είναι πολύ ξηρό, αφυδατωμένο και έχω απελπιστεί μ' αυτή τη φάση, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω χάπια για κάτι τέτοιο, γι' αυτό είπα για ήπια ακμή, που μάλλον αυτό έχω.
Αύριο θα πάω στο δερματολόγο και ελπίζω να βοηθήσουν κάποια προιόντα, είναι τόσο σπαστικό, δεν είχα ποτέ σπυράκια, είχα καθαρό πρόσωπο, το τελευταίο διάστημα φούντωσα για κάποιο λόγο. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Βασικά δε ξέρω καν αν αυτό που' χω είναι ακμή, απλά έχω κάποια σπυράκια στο μάγουλο το δεξί και δε φεύγουν με τίποτα και γενικά το δέρμα μου είναι πολύ ξηρό, αφυδατωμένο και έχω απελπιστεί μ' αυτή τη φάση, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω χάπια για κάτι τέτοιο, γι' αυτό είπα για ήπια ακμή, που μάλλον αυτό έχω.
Αύριο θα πάω στο δερματολόγο και ελπίζω να βοηθήσουν κάποια προιόντα, είναι τόσο σπαστικό, δεν είχα ποτέ σπυράκια, είχα καθαρό πρόσωπο, το τελευταίο διάστημα φούντωσα για κάποιο λόγο. :'(

Κι εγω ετσι ελεγα.. ειχα τοσο ηπια ακμη που δεν δεχομουν με τιποτα να παρω χαπια για κατι τοσο απλο.. Κι εφτασα στα 20 να ντρεπομαι να φορεσω τιραντακι απο τα σημαδια, γιατι σπυρακια πολλα μπορει να μην ειχα αλλα εμεναν μετα σημαδια. Τελικα, τα πηρα και ηρεμησα.. Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα με τα χαπια..

Δες μηπως σου εχει κανει μολυνση ή αλλεργεια καποιο καλλυντικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία, παρατηρώ πως με τις γυναίκες κάτι συμβαίνει. Όλες μου οι συμφοιτήτριες όταν μπήκα στη σχολή (μαζί κι εγώ) είχαν τέλειο δέρμα, αψεγάδιαστο. Στα 21 μας σα να πήγε κάτι στραβά. Κι εγώ ξεκίνησα με 1-2 σπυράκια στο πηγούνι. Πήγα σε δερματολόγο, το αντιμετώπισα με αλοιφές και σημάδι δεν έμεινε κανένα. Παράλληλα έτρεχαν και ορμονικά τα οποία είχα ήδη ξεκινήσει να ρυθμίζω με χάπια. Έπειτα από 6 μήνες άρχισαν ξανά τα σπυράκια. Αυτή τη φορά εστιάζονταν στα μάγουλα. Ξεκίνησα μόνη μου (λάθος) τη θεραπεία που μου είχε δώσει και την προηγούμενη φορά η δερματολόγος δίχως αποτέλεσμα. Τελικά προέκυψαν σημάδια και το πρόβλημα δεν έδειχνε να καλυτερεύει. Τα σπυράκια δεν ήταν κάτι τραγικό. 5-6 σε όλο το πρόσωπο. Τα σημάδια όμως (κοκκινίλες και δυσχρωμίες, όχι ουλές) ήταν εμφανή. Ξεκίνησα εν τέλει θεραπεία με χάπια. Με πολύ φόβο βέβαια γιατί κλασικά ψάχνοντας στο ίντερνετ, είσαι ένα βήμα πριν το θάνατο. Με ο,τι κάνεις/πάρεις. Και κάτι για το τέλος, ο δερματολόγος μου είπε πως η ενήλικος ακμή δεν εμφανίζεται λόγω ορμονικών, αυτά κυρίως την προκαλούν σε ένα 30% των γυναικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά, στα χάπια δε φοβάμαι ότι είναι επικίνδυνο, άπειροι το' χουν κάνει, έχω και γνωστές που το' χουν κάνει και τώρα έχουν ΥΠΕΡΟΧΟ προσωπο.
Το πρόβλημά μου είναι οι παρενέργειές του, ειδικά το υπερ-φούντωμα που ακούω, που γεμίζεις πιο πολλά σπυράκια απ' ό,τι είχες, και εγώ αν το περάσω αυτό, θα πρέπει να κλειστώ στο σπίτι και να μην με βλέπω στον καθρέφτη, ούτε να με βλέπουν άλλοι, και είναι και μεγάλο διάστημα, δεν είναι 1 μήνας.

Τεςπα. Θα δούμε πώς θα πάει, έχω απελπιστεί, η ψυχολογία μου έχει πέσει άπειρα από αυτό. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Βασικά, στα χάπια δε φοβάμαι ότι είναι επικίνδυνο, άπειροι το' χουν κάνει, έχω και γνωστές που το' χουν κάνει και τώρα έχουν ΥΠΕΡΟΧΟ προσωπο.
Το πρόβλημά μου είναι οι παρενέργειές του, ειδικά το υπερ-φούντωμα που ακούω, που γεμίζεις πιο πολλά σπυράκια απ' ό,τι είχες, και εγώ αν το περάσω αυτό, θα πρέπει να κλειστώ στο σπίτι και να μην με βλέπω στον καθρέφτη, ούτε να με βλέπουν άλλοι, και είναι και μεγάλο διάστημα, δεν είναι 1 μήνας.

Τεςπα. Θα δούμε πώς θα πάει, έχω απελπιστεί, η ψυχολογία μου έχει πέσει άπειρα από αυτό. :(
Εγω και με σπυρουκλες θα σαγαπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Βασικά, στα χάπια δε φοβάμαι ότι είναι επικίνδυνο, άπειροι το' χουν κάνει, έχω και γνωστές που το' χουν κάνει και τώρα έχουν ΥΠΕΡΟΧΟ προσωπο.
Το πρόβλημά μου είναι οι παρενέργειές του, ειδικά το υπερ-φούντωμα που ακούω, που γεμίζεις πιο πολλά σπυράκια απ' ό,τι είχες, και εγώ αν το περάσω αυτό, θα πρέπει να κλειστώ στο σπίτι και να μην με βλέπω στον καθρέφτη, ούτε να με βλέπουν άλλοι, και είναι και μεγάλο διάστημα, δεν είναι 1 μήνας.

Τεςπα. Θα δούμε πώς θα πάει, έχω απελπιστεί, η ψυχολογία μου έχει πέσει άπειρα από αυτό. :(


Εγώ είμαι σε θεραπεία εδώ και 20 μέρες. Φούντωμα όχι μόνο δεν είδα, αλλά δε βγαίνει και κανένα νέο σπυράκι. Άντε 1-2. Η όψη μου έχει σαφώς βελτιωθεί. Τώρα βγαίνω έξω και δίχως make-up ενώ πριν δεν τολμούσα. Επίσης τα χάπια δεν είναι η πρώτη λύση. Σίγουρα πρέπει να περάσεις από τα προηγούμενα βήματα. Πήγες εν τέλει στον δερματολόγο; Έβγαλε πόρισμα;

(εγώ κάτι για τριχόπτωση και απώλεια μαλλιών φοβάμαι :'( τραβάω τα μαλλιά να δω πόσες τρίχες θα βγουν. Με βλέπω να τα μαδάω μόνη μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγω και με σπυρουκλες θα σαγαπω!
μπέιμπιιι :-*:-*
Εγώ είμαι σε θεραπεία εδώ και 20 μέρες. Φούντωμα όχι μόνο δεν είδα, αλλά δε βγαίνει και κανένα νέο σπυράκι. Άντε 1-2. Η όψη μου έχει σαφώς βελτιωθεί. Τώρα βγαίνω έξω και δίχως make-up ενώ πριν δεν τολμούσα. Επίσης τα χάπια δεν είναι η πρώτη λύση. Σίγουρα πρέπει να περάσεις από τα προηγούμενα βήματα. Πήγες εν τέλει στον δερματολόγο; Έβγαλε πόρισμα;

(εγώ κάτι για τριχόπτωση και απώλεια μαλλιών φοβάμαι :'( τραβάω τα μαλλιά να δω πόσες τρίχες θα βγουν. Με βλέπω να τα μαδάω μόνη μου)

Και για πόσο χρονικό διάστημα είναι η θεραπεία σου;;
Εγώ δεν έβαζα ποτέ μέικ απ και τελευταία έχω αρχίσει, γιατί δε παλεύεται αλλιώς.:(
Δε πήγα δυστυχώς, προέκυψαν κάποια ζητήματα, ευελπιστώ αύριο να τα καταφέρω.

Και τριχόπτωση λένε για τα χάπια; Άουτς, δε με παίρνει εμένα, έχω ήδη πολύ αδύναμο μαλλί. Καλή συνέχεια εύχομαι, να σκέφτεσαι τα καλά του τώρα ! ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
μπέιμπιιι :-*:-*


Και για πόσο χρονικό διάστημα είναι η θεραπεία σου;;
Εγώ δεν έβαζα ποτέ μέικ απ και τελευταία έχω αρχίσει, γιατί δε παλεύεται αλλιώς.:(
Δε πήγα δυστυχώς, προέκυψαν κάποια ζητήματα, ευελπιστώ αύριο να τα καταφέρω.

Και τριχόπτωση λένε για τα χάπια; Άουτς, δε με παίρνει εμένα, έχω ήδη πολύ αδύναμο μαλλί. Καλή συνέχεια εύχομαι, να σκέφτεσαι τα καλά του τώρα ! ^^

εμένα μου είπε 4 μήνες. την παίρνω κυρίως για πρόληψη νέων σημαδιών. πολλά λένε όσον αφορά τις παρενέργειες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Δε νομίζω πως θα σου προτείνει χάπια, ο,τι κι αν είναι.
Καλά νέα λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εγω οχι μονο δεν φουντωσα, μεσα σε 20 μερες δεν ξαναβγαλα τιποτα.. το φουντωμα αποτι εχω διαβασει γινεται σε βαρια ακμη. Ουτε με τα μαλλια μου ειχα θεμα, αν ειναι δυνατον :P
Το οτι γραφει τις παρενεργειες που μπορει να υπαρξουν δεν σημαινει οτι τα παθαινεις ολα ή καποια απο αυτα. Και σε ενα απλο ντεπον υπαρχουν παρενεργειες! Περα απο τη ξηροδερμια, δεν αντιμετωπισα κανενα αλλο θεμα και οι εξετασεις μου κομπλε. Αν χρειαζοταν θα το ξανακανα με χιλια!

Και ξαναλεω, ειχα πολυ ηπια ακμη, εβγαζα 1-2 το μηνα, παρολαυτα χρειαστηκε και τα πηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγω οχι μονο δεν φουντωσα, μεσα σε 20 μερες δεν ξαναβγαλα τιποτα.. το φουντωμα αποτι εχω διαβασει γινεται σε βαρια ακμη. Ουτε με τα μαλλια μου ειχα θεμα, αν ειναι δυνατον :P
Το οτι γραφει τις παρενεργειες που μπορει να υπαρξουν δεν σημαινει οτι τα παθαινεις ολα ή καποια απο αυτα. Και σε ενα απλο ντεπον υπαρχουν παρενεργειες! Περα απο τη ξηροδερμια, δεν αντιμετωπισα κανενα αλλο θεμα και οι εξετασεις μου κομπλε. Αν χρειαζοταν θα το ξανακανα με χιλια!

Και ξαναλεω, ειχα πολυ ηπια ακμη, εβγαζα 1-2 το μηνα, παρολαυτα χρειαστηκε και τα πηρα.

Με κάνεις πολύ χαρούμενη! :redface:
Εσύ για πόσο καιρό τα' παιρνες; Επίσης προκαλούν τίποτα στην περίοδο; Κι επίσης επιτρέπονται οι φακοί επαφής;
Τουλχ ξέρω ότι αν δε πετύχει τίποτα άλλο, έχω μια σίγουρη λύση. :P
Τρελοί μύθοι κυκλοφορούν πάντως με τα χάπια, κακό πράγμα το ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Τα επαιρνα 7 μηνες, κανονικα η θεραπεια για να θεωρηθει ολοκληρωμενη πρεπει να γινει για 6 μηνες (αποτι θυμαμαι).
Δεν ειχα κανενα θεμα με τη περιοδο, δεν ειχα κανενα συμπτωμα, περα απο την ξηροδερμια η οποια παλευοταν μια χαρα, αν φροντιζεις το δερμα σου. Εγω δεν φοραω γυαλια, φιλη μου ομως που επαιρνε και πιο δυνατα χαπια και μεγαλυτερη δοση απο εμενα μια χαρα τους φοραγε.

Αυτο ξαναπες το! Το παρουσιαζουν σαν κατι τραγικο, ενω δεν ειναι. Και οπως μου εξηγησε η δερματολογος μου ειναι σπανιο να εμφανιστουν ολα αυτα τα τερατα σε υγιη ατομα. Πριν μου τα ξεκινησει εκανα εξετασεις αιματος και υπερηχο απο γυναικολογο για να αποκλεισουμε τις πολυκυστικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ το πήρα για 4 μήνες, αρχικά νομίζω 60 mg για ένα μήνα, μετά 40, και μετά 10. Είχα ξηροδερμία, ειδικά στα χείλη και το πρόσωπο, αλλά οι εξετάσεις μου ήταν άψογες (άλλωστε πρόσεχα το αλκοόλ και τα κρέατα κάπως).
Για τα χείλη (ειδικά τη γωνία που σχιζόταν) με έσωσε το blistex, ειδικά το βαζάκι, και στο πρόσωπο σώθηκα με τη Clean-Ac της Avène.

Όπως είπαν κι άλλες, παρενέργειες έχουν όλα τα φάρμακα. Ναι, σαφώς, το συγκεκριμένο θέλει ειδική προσοχή, με τακτικές αιματολογικές, αποφυγή εγκυμοσύνης, και για τη μία στις χίλιες που κάποιος νιώθει κατάθλιψη, το διακόπτει πριν εξελιχθεί. :)
Τα αποτελέσματα είναι πολύ πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πριν μου τα ξεκινησει εκανα εξετασεις αιματος και υπερηχο απο γυναικολογο για να αποκλεισουμε τις πολυκυστικες.

Εκεί με έστειλε και μένα, χωρίς να μου πει κάτι για χάπια, απλά μου' πε μήπως είναι γυναικολογικής φύσεως.
Μοιάζει με μαρτύριο όλο αυτό. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Εγώ με αυξημένα ανδρογόνα και άρα πολυκυστικές (γιατί ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτα αλλά νομίζω υπάρχουν και άλλα κριτήρια για να ορίσεις τις πολυκυστικές ως υπαρκτές) κάνω θεραπεία με ισοτρετινοΐνη. Λίγο ανεύθυνο μου φάνηκε από τη μεριά του δερματολόγου :worry: το αστείο είναι πως η ακμή ξεκίνησε αφού ξεκίνησα χάπια για τη θεραπεία των ορμονικών μου (όχι αντισυλληπτικά). Ελπίζω να εξαφανιστεί για πάντα, να μην επιστρέψει :(


Εκεί με έστειλε και μένα, χωρίς να μου πει κάτι για χάπια, απλά μου' πε μήπως είναι γυναικολογικής φύσεως.
Μοιάζει με μαρτύριο όλο αυτό. :mad:

Βασικά αν δεν έχεις μπει προηγουμένως σε μια τέτοια διαδικασία, κακό δε θα σου κάνει. Σκέψου πως τουλάχιστον θα σου δοθεί μια θεραπεία για την περίπτωσή σου και δε σε βάζει ο δερματολόγος σε μια αγωγή με χάπια που εν τέλει μπορεί να μη φέρουν και κανένα αποτέλεσμα. Κοίτα να προλάβεις τυχόν σημάδια, είναι βασικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σημαντικό ειναι οτι τα χαπια ακμής βελτιώνουν την όψη του προσώπου όχι μόνο όσον αφορά τα σπυράκια και τα σημάδια αλλά και σε ενδεχόμενη τραχύτητα,ερυθροτητα κ.λ.π...προσδίδουν μια γενικότερη ομοιομορφία στο δέρμα...για εμάς τους ταλαιπωρημένους απο υπεραιμια καμμιά συμβουλή;:whistle::whistle: πραγματικά,το δικό μου δέρμα ειναι άξιο επιστημονικών μελετών :P καθώς εχει περάσει απο τη φάση της ξηροτητας,της(μόνιμης)ευαισθησίας,της ακμης(πήρα και χαπια γι'αυτο) και των μικροευρυαγγειων που συνεπάγεται η υπεραιμια...με εχει ταλαιπωρήσει όσο δεν παει!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Σημαντικό ειναι οτι τα χαπια ακμής βελτιώνουν την όψη του προσώπου όχι μόνο όσον αφορά τα σπυράκια και τα σημάδια αλλά και σε ενδεχόμενη τραχύτητα,ερυθροτητα κ.λ.π...προσδίδουν μια γενικότερη ομοιομορφία στο δέρμα...για εμάς τους ταλαιπωρημένους απο υπεραιμια καμμιά συμβουλή;:whistle::whistle: πραγματικά,το δικό μου δέρμα ειναι άξιο επιστημονικών μελετών :P καθώς εχει περάσει απο τη φάση της ξηροτητας,της(μόνιμης)ευαισθησίας,της ακμης(πήρα και χαπια γι'αυτο) και των μικροευρυαγγειων που συνεπάγεται η υπεραιμια...με εχει ταλαιπωρήσει όσο δεν παει!!!!!

Όντως βοηθούν στην εξαφάνιση ή στη μείωση σημαδιών (όχι ουλών); Μήπως απλά προλαμβάνουν την εμφάνιση νέων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top