Απροσδόκητο restart!

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πριν από λίγο ο Η/Υ μου μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι σε 1 λεπτό θα κάνει restart και οτι πρέπει να σώσω όλες τις εργασίες μου. Παλαιότερα όταν μου είχε βγάλει ένα τέτοιο μήνυμα μου είπαν οτι είναι ιός. Αλλά τώρα το θεωρώ απίθανο να είναι ιός καθώς μόλις προχτές έκανα φορμάτ και γενικά δεν επισκέπτομαι "επικίνδυνα" sites.

Να φανταστείτε ούτε καν έχω P2P πρόγραμμα στημένο. To BitCommet έχω στήσει, αλλά δεν έχω κατεβάσει τίποτα (όχι μόνο από προχτές, αλλά εδώ και κανα μήνα). Γενικά είμαι προσεκτικός και δεν ξεσκίζομαι στο downloading...:worry:

Τι άλλο μπορεί να συμβαίνει; Αυτό το μήνυμα σε ποιες άλλες περιπτώσεις μπορεί να πεταχτεί; Τη στιγμή που πετάχτηκε είχα ανοιχτό τον brower στο steki, το skype και έπαιζε το winamp. :'(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αυτό μου θυμίζει ένα σκουλήκι πριν 2-3 χρόνια που αν δεν ήταν on το firewall σου κλεινέ το pc. Δοκίμασε να κάνεις ενα full scan με το antivirus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Θεωρώ πάντως πως είναι ίος. Ακόμα και εάν δεν επισκέπτεσαι "επικύνδινα" sites μπορείς να κολλήσεις πανέυκολα ίο. Βάλε αντιικό πρόγραμμα [εαν δεν έχεις] και κατέβασε όλα τα τελευταία updates. Επίσης κατέβασε το Spybot - Search & destroy όπως και το Ad-Aware και κάνε ένα σκαν το πισί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Έχω στημένο το NOD32 και στο full scan δεν βρήκε τιποτα. Ίσως να κατεβάσω και κάποιο adaware πρόγραμμα. Αλλά από τι άλλο παίζει να είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
adware ή κανένας καινούργιος προχωρημένος ιός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το σκαν που έκανες ήταν σε safe mode χωρίς ίντερνετ?
Δοκίμασε επίσης να το βγάλεις και να βάλεις κάποιο άλλοι αντιικό πρόγραμμα για να δεις εάν θα βρει τίποτα. Θυμίσου εάν μετά το φορμάτ έβαλες κάποιο σιντί στο πισί, ο ιός μπορεί να προέρχεται απο εκεί.

Τώρα δεν ξέρω τι άλλο παίζει να είναι. Εγώ σαν ιό το βλέπω πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μπορεις να μας πεις τι ακριβος βγαζει το μνμ; Οπως σου ειπε και ο Lost πριν 3 χρονια κυκλοφορουσε ενας ιος που σου εβγαζε ενα ταμπελακι. Να εχει βγει καινουργιος παρομιος λιγο δυσκολο, οποτε για σκεψου μηπος εβαλες κανενα παλιο προγραμμα;
Με τα αντιικα αδικα προσπαθεις μαλλον, μονη λυση πρεπει να ειναι το φορματ:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Νομίζω ο ιός λέγεται blaster ή λέω λαλακίες νομίζω υπάρχουν removers αν είναι αυτός ο παλιός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Στο έκανε μια φορά μόνο ή συνέχεια;
Αν το έκανε απλά μια φορά, τότε απλά για κάποιο λόγο crashαρε κάποιο/α από τα βασικά process των win... (δε θυμαμαι ακριβώς ποια είναι αυτά, αλλά είναι 4-5 που αν κλείσουν σου βγάζει αυτό το μήνυμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Στο έκανε μια φορά μόνο ή συνέχεια;
Αν το έκανε απλά μια φορά, τότε απλά για κάποιο λόγο crashαρε κάποιο/α από τα βασικά process των win... (δε θυμαμαι ακριβώς ποια είναι αυτά, αλλά είναι 4-5 που αν κλείσουν σου βγάζει αυτό το μήνυμα)
svchost.exe :P

Και ναι αν το εκανε μια φορα δεν υπαρχει προβλημα. Αν θες δοκιμασε να κλεισεις ενα απο το task manager να δεις παλι το μηνυμα:D

Αν και καποτε(επι εποχης blaster) ηξερα και την εντολη στο run για να σταματαει η διαδικασια...Δεν την θυμαμαι τωρα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
svchost.exe :P

Και ναι αν το εκανε μια φορα δεν υπαρχει προβλημα. Αν θες δοκιμασε να κλεισεις ενα απο το task manager να δεις παλι το μηνυμα:D

Αν και καποτε(επι εποχης blaster) ηξερα και την εντολη στο run για να σταματαει η διαδικασια...Δεν την θυμαμαι τωρα:redface:

Αυτό! ;)(είμαι με linux και δε μπορούσα να το θυμηθώ....)
Πρέπει να είναι και 1-2 ακόμα όμως...:hmm:

η εντολή πρέπει να είναι:
shutdown -a
αλλά δεν είμαι και σίγουρος...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Λοιπόν... Έκανα check σε safe mode με το NOD32 και δεν μου βρήκε απολύτως τίποτα. Με το Adware SE όταν είχα κάνει σε κανονικό mode μου βρήκε κάτι cookies μόνο, ενώ στο safe mode δεν μου έβγαλε πάλι τίποτα απολύτως...

Πείτε μου να μην ανησυχώ!!!

Δεν μου το έχει ξανκάνει. Μόνο μια φορά σήμερα. Ελπίζω να κράσαρε κάποια εφαρμογή... Την εντολή αυτή πότε να την χρησιμοποιήσω giostau; Όταν μου βγάλει το μήνυμα ή αν συνεχίσω να έχω πρόβλημα με restarts;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
H εντολή αυτή (υποτίθεται) οτι απενεργοποιεί το αυτόματο restart.
Δηλαδή τη δίνεις όταν σου βγάλει το μήνυμα του ενός λεπτού...

Αφού στο έκανε μια φορά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας...
Απλά τα windows θέλησαν να σε τρομάξουν λίγο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Mασάμε εμείς με τα κόλπα των windows;:baby:

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και για τις αναλύσεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν ήταν ιός θα ήταν συστηματικό! Μια στο τόσο crash λογικά πράγματα για Windows. ΧΕΧΕ.

Αν στο ξανακάνει τότε πάλι έτσι όπως το λες δεν θα το έβλεπα για ιο παρά για κάποιο software ή hardware πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtuosofriend

Νεοφερμένος

Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Το command einai /shutdown -a

Και ειναι το svchost.exe σιγουρα που κρασαρε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top