Επιλογή επεξεργαστή

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
σορρυ αλλα δεν αντεξα!Δεν θελω να πω παντως πως ο Q6600 θεωρειται ο καλυτερος CPU εδω και ΠΟΛΛΟΥΣ μηνες(απο τοτε που βγηκε το G0 stepping του) λογω των δυνατωτητων! που εχει! αλλα τι να πω τωρα.Επισεις νομιζεις πως ενας 8ΧΧΧ μπορει να συναγωνιστει ισαξια τον Q?Πιστευω πως δεν εχεις διαβασει πως ο 8500 σε καταστασεις EXTREME OC δεν φτανει τα επιπεδα του Q σε OC χαμηλου επιπεδου!Επισης αν νομιζεις οτι εγω ειμαι εντελος ασχετος και κτλπ οκ αλλα πηγαινε να ρωτησεις λιγο στο Λαμπιτη(the lab)να δεις τι να σου πουν.
Με πολυ αγαπη! Κοκος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όλα εξαρτώνται απο τη χρήση, υπάρχουν τόσες πολλές παράμετροι που καθορίζουν την απόδοση ενός επεξεργαστή για συγκεκριμένο φόρτο που δεν μπορείς σχεδόν ποτέ να πεις με ασφάλεια οτι ο τάδε επεξεργαστής είναι γενικά καλύτερος απο τον τάδε.
Οι επεξεργαστές των σημερινών υπολογιστών είναι γενικής χρήσης, κάθε μοντέλο είναι καλύτερο σε κάποιες εργασίες απο τα υπόλοιπα, σε άλλες πάλι είναι καλύτερος κάποιος άλλος.
Εκτός αν συγκρίνεις pentium 2 με core 2 :P

Τα διάφορα απλά benchmark που γίνονται (superPi και τα σχετικά) προσωπικά δεν μου λένε τίποτα, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική χρήση του υπολογιστή που κάνει ο μέσος χρήστης. Εγώ θέλω επεξεργαστή που κάνει το σύστημά μου αποκρίσιμο με τη χρήση που κάνω εγώ, δηλαδή κυρίως πολλά ταυτόχρονα προγράμματα ανοιχτά και οχι ένα πολύ βαρύ. Για αυτό μάλλον το πιο σημαντικό είναι, πέρα απο την μπόλικη μνήμη για να αποφύγεις προσβάσεις στο page file, η καλή υλοποίηση της cache του επεξεργαστή ώστε να αποφεύγεται όσο γίνεται ακόμα και η πρόσβαση στη μνήμη. Σωστή επικοινωνία μεταξύ των πυρήνων επίσης, οχι μέσω του καημένου του FSB όπως γίνεται στους Qxxxx της Intel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
δεν διαφωνω απλα η δικαι μουυ γνωμη ειναι οτι καλυτερα αν παει σε Q6600 εγω βλεποντας το απο τη μερια μου αυτη ειναι η καλυτερη λυση.

(κλα αυτο με τα ποστς ειναι φοβερο!!(χωρις κοροιδευτικο χαρακτηρα!!))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
(κλα αυτο με τα ποστς ειναι φοβερο!!(χωρις κοροιδευτικο χαρακτηρα!!))
Ποιό; :hmm:

Ας μας πει συγκεκριμένα το παιδί πόσο συχνά κάνει encode, τι διάρκειας video κάνει encode και τι codec/πρόγραμμα χρησιμοποιεί για να δούμε αν έχει νόημα ο 4πύρηνος.
Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα του κόσμου είναι οτι δεν ξέρει σωστά τις απαιτήσεις που έχει απο ένα μηχάνημα και κάνει άσκοπα έξοδα που δεν του επιφέρουν κανένα όφελος. Ειδικά αν πας σε μαγαζί και ζητήσεις να σου συνθέσουν σύστημα, εκεί πέφτει πολύ γέλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
οντως!!

(αυτο με τα ποστς ειναι το -100!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top