[Symbian] Nokia Ν80

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eν αναμονη ειμαιστε για να δουμε το N80 στην αγορα.Θα ειναι μακραν το πιο ολοκληρωμνενο symbian και ενα απο τα πιο λοκληρωμενα κινητα τηλεφωνα στην αγορα-οταν βγει-.Η ΝΟΚΙΑ ειχε ανακοινωσει στην αρχη οτι θα το εβγαζε το πρωτο quarter του 2006 στην αγορα (δηλαδη τωρα Μαρτιο θα το ειχαμε στα χερια μας), αλλα μετα μετακινησε αυτην την ημερομηνια για το δευτερο quarter τoυ 2006.To κινητο εχει μια μοναδικη τοσο σε ποιοτητα οσο και σε αναλυση οθονη,ικανη να απεικονισει 262.144 χρωματα και με την αναλυση της να φτανει στα 416Χ352 pixels και 2.2 ιντσες διαγωνιο.Ειναι ενα slider με τις διαστασεις του να φτανουν τα 95 x 50 x 23 mm και το βαρος του τα 134 γραμμαρια.Στο πισω μερος της συσκευης δεσποζει η υψηλης αναλυσης καμερα του της ταξης των 3.2ΜΡ.
Τα χαρακτηριστικα της ειναι:
-Digital zoom
-Effects/camera settings
-Flash
-Quality settings
-Landscape mode
-Macro mode
-MultiShot
-Night mode
-Portrait mode
-Phone display used as a viewfinder
-Video recorder
-Self-timer
-Max. resolution: (camera) 2048 x 1536 pixels
Max. resolution: (video) 352 x 288 pixels
Resolutions: (camera 1) (2048 x 1536), (1600 x 1200), (1280 x 960)
Resolutions: (camera 2) (800 x 600), (640 x 480)
Resolutions: (video) (352 x 288), (176 x 144), (128 x 96)
Δυστυχως ομως ενω η camera διαθετει macro mode δεν εχει autofocus.

Η εσωτερικη μνημη του κινητου ειναι 40ΜΒ ενω εχει υποδοχη για εξτρα καρτες μνημης τυπου Mini-SD.Διαθετει Stereo - Visual FM Radio,POP3,SMTP,IMAP4, ενω μπορει να εκμεταλευτει στο επακρο και ολες τις υπηρεσιες των δικτυων τριτης γενιας (3G).
Οσον αφορα τον συγχρονισμο του:
Synchronisation:
SyncML
PC-Modem connection
Synchronisation via USB on PC
Synchronisation via RS232 on PC
Synchronisation via Bluetooth
Synchronisation via Infrared
Synchronisation via WLAN/Wifi
Πολυ σημαντικο πλεονεκτημα το ενσωματωμενο WiFi 802.11 b/g.
Το λειτουργικο του συστημα ειναι Symbian OS 9.1
Type: Series 60 Third Edition Developer Platform 3.0.
Σε αυτο το σημει να πουμε οτι με την συγκεκριμενη γενια series 60 μας τελειωσαν οι *****ers για τα οποια του προγραμματα, αφου θα θελουν να γινουν register...(οποτε παμε στα κeygen)
Ενα σημειο "προβληματισμου" ειναι το μικρο μεγεθος της μπαταριας του Ν80...Ειναι μια Li-Ion 820 mAh (BL-5B), αλλα τα 820mAh δειχνουν λιγα.Θα προτιμουσαμε μια 1000+ και ας εδινε λιγο βαρος παραπανω στην συσκευη.

Ακομα υποστηριζει και την αναβαθμιση λειτουργικου...over the air!!!
Που σημαινει οτι μπορεις να το αναβαθμισεις ειτε μεσω 3G ειτε gprs...ασυρματα τελος παντων!
Πλεονεκτημα αποτελει η ενσωματωσει νεου browser συμφνωνα με την νοκια:
the Nokia N80 supports the new Nokia Web Browser with Mini Map, featuring a semi-transparent zoomed-out overall view of the web page, enabling users to intuitively navigate to all corners as well as see the web site as it was originally designed.
Ο browser αυτός στηρίζεται στο Linux και τα κυριότερα πλεονεκτήματά του είναι τα ακόλουθα:
- Preservation of the original page layout, presented just as the Web site designers intended
- Easy navigation of Web pages through page miniatures, reducing the amount of scrolling
- Pop-up blocking, enhanced start page, and simplified menus
- Visual History, an easy-to-use back function, showing miniature views of previous pages
- Text Search, which works as you type, taking you directly to the interesting part of the page
- Web Feeds, providing easy access to RSS (Really Simple Syndication) feeds from Web sites, blogs, and news stories
- Dynamic HTML, supporting dynamic menus, rollovers, and scripted behavior such as AJAX applications;- Extensive support of industry standards including W3C's HTML, XHTML 1.0, DOM, CSS and SVG-Tiny; other Web standards such as SSL and ECMAScript; and Netscape style plug-ins including Flash Lite and audio.


Sales Package
Nokia N80- colours available: Smooth stainless, Pearl black Nokia
Charger (AC-4)
Nokia Charger Adapter (CA-44)
Nokia Battery (BL-5B)
Nokia Stereo Headset (HS-23)
Nokia Connectivity Cable (CA-53)
Wrist strap
128 MB miniSD memory card
Nokia Audio Adapter (AD-15)

Φωτογραφιες:




Mερικα Video του κινητου (δεξι "κλικ" και save as)
N80-1
N80-2
N80-3
N80-4
N80-5
N80-6
N80-7
N80-8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν λεω, πολυ δυνατό κινητό ... αλλά αυτό που με χαλάει ειναι για το πόσο ακόμη θα είναι δυνατό ... δλδ ... το κυριο θετικό για εμένα απο αυτή την συσκευή είναι το browser. Ομως ένας καλος browser θα μπορουσε να ειχε γινει και για τα προηγουμενα symbian.

Γενικά το μειωνεκτήμα για εμενα των symbian είναι το software, ποτε δεν βγαίνει κάποιο software που θα μπορεί να δώσει πραγματικά νέα χαρακτηριστικά στην συσκευη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Πραγματικά πολύ ολοκληρωμένο κινητό!Δαγκωτό με βλέπω να το αγοράζω!Και από εμφάνιση που είμαι πολύ περίεργη με ικανοποιεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Το κινητο ειναι απο ολες τις οπτικες γωνιες ενα απο τα πλεον ολοκληρωμενα κινητα της αγορας.Θα παραμεινει ενα απο τα πλεον δυνατα κινητα για πολυ καιρο ακομα.το μονο που πιθανοτατα να κανει η νοκια ειναι να βγαλει καποια αλλα μοντελα παραπλησια ή εξισου δυνατα αλλα με αλλο design.
Η κανενα νεο comunicator οπου εκει παμε σε αλλη κατηγορια.
Δεν κανουμε συγκριση του φυσικα με ppc.Προσωπικα που εχω ppc αυτο ειναι η καλλιτερη επιλογη (και λογικα το επομενο κινητο μου), για κινητο με λειτουργικο συστημα της "αντιπερα οχθης".;)
Οσον αφορα την κατασκεθη του, η NOKIA φαινεται να εχει κανει πολυ καλη δουλεια στο hardware ακι το πληκτρολογιο του ειναι αρκετα σταθερο.Ειδικα για ενα κινητο με κινουμενα μερη.
Το πληκτρολογιο κατεβαινει ομαλα και μαλλον δεν θα εχει τον μηχανισμο οπου αν το σπρωξεις λιγο θα κατεβαινει ολοκληρο.Αλλα, οσο το σπρωχνεις τοσο θα κατεβαινει.Αυτο ισχυε στο μοντελο δοκιμης και ισως το κανουν για να αποφυγουν τυχων βλαβες με την παροδο του χρονου.Αντιθετα καπου διαβασα οτι θα εχει εναν μηχανισμο που θα κανει το αντιθετο.Δηλαδη οταν το πληκτρολογιο ειναι κατεβασμενο, για να κλεισει δεν θα χρειστει να το σπρωξεις μεχρι πανω, αλλα λιγο και το υπολοιπο θα ανεβαινει αυτοματα.Τωρα εαν αυτα ειναι αληθεια θα περιμενουμε να τα δουμε στο τελικο μοντελο.
Δειτε ακομα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Ευχαριστώ Mario για την απάντησή σου. Τελικά, μετά από διάβασμα σε forum επικεντρωμένα στα κινητά, αποφάσισα να πάρω το Ν80, που είναι και δοκιμασμένο και "ανοιχτό".

Στο συστήνω ανεπιφύλακτα..Το έχω κανένα μήνα και αν εξαιρέσεις ότι είναι λίγο "παχύ" είμαι πολύ ικανοποιημένη..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Α ΕΣΕΙΣ ΠΗΓΑΤΕ ΣΤO ΒΑΡY ΠΥΡΟΒΟΛΙΚO ΕΤΣΙ;;;;;:clapup: :D
Ενταξει...πιο ανοιχτο "ανοιχτο" δεν γινεται και μια χαρα καλουδια εχει επανω.
Οταν με το καλο το παρεις πες μου αν θες να αλλαξω τον τιτλο σε κατι γυρω απο n80 οποτε αν εχεις καποια απορια και γνωριζουμε κατι, να βοηθησουμε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια ερωτήση. Το n80 δεν εχει symbian 9 3rd εκδοση ... σωστά;

[FONT=&quot][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μια ερωτήση. Το n80 δεν εχει symbian 9 3rd εκδοση ... σωστά;

[FONT=&quot][/FONT]

Ακριβως ετσι Πανο!;)
Exει Symbian OS v9.1 το οποιο ειναι βασισμενο στην πλατφόρμα S60 3rd Edition.;)

Operating System: Symbian OS v9.1
Developer Platform: S60 3rd Edition

Το μονο κακο με το συγκεκριμενο κινητο αλλα και με τα κινητα (οχι ολα) της σειρας Ε, ειναι οτι εχουν οθονη με αναλυση 416Χ352pixels, οθονες τις οποιες η nokia αποφασισε να "εγκαταληψει".
Πλεον δηλαδη δεν θα τις ενσωματωνει στα επομενα κινητα της.
Αυτο σαν αντικτυπο θα εχει σε προτη βαση τα διαφορα προγραμματα,αλλα δεν ειναι και να τρομερει κανει ιδιαιτερα μιας και τα νεα προγραμματα λογικα θα φτιαγνονται ετσι (οπως και τωρα) ωστε αναλογα την οθονη να γινονται fit.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ... πάντως την ανάλυση 416χ352 την βρίσκω υπερβολική ... εδώ με 320χ240 βλέπω γνωστούς μου να τους φαίνονται πολυ μικρά τα γράμματα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Χμμμ... πάντως την ανάλυση 416χ352 την βρίσκω υπερβολική ... εδώ με 320χ240 βλέπω γνωστούς μου να τους φαίνονται πολυ μικρά τα γράμματα :(

χμ...ναι...δεν εχεις αδικο Πανο!
Ειναι αξιοτιμη αναλυση και πραγματικα καλη αλλα αυτο που λες ισχυει και φυσικα ειναι κατι που ισχυει οσο μεγαλωνει η αναλυση και οχι η διαγωνιος της οθονης.
Π.Χ. ειναι πολυ προτιμοτερη για εμενα η αναλυση των 240Χ320 σε διαγωνιο 2.4 ιντσων στο Ν71 και οχι τα 416Χ352 σε 2.1 ιντσες-Ν80!
Για παραδειγμα η sharp εχει ηδη βγαλει σε 2.4 ιντσες οθονη αναλυση VGA και αν δεις τα γραμματα και τα επι μερους εικονιδια ειναι εξωφρενικα μικρα!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
omg! ... εδώ VGA σε 4" σε e-book με δυσκολεύουν ... δεν θελω να δω πως ειναι τα sms σε vga και 2.5" :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Ναι, το πήρα χθες σε μαύρο... Δεν ήξερα ποιο να πάρω, το ασημί ή το μαύρο... αλλά τελικά επειδή έχω ήδη ασημί επέλεξα το μαύρο.

Αν θέλετε αλλάξτε τον τίτλο του θέματος... αν και τις απορίες μου, μου τις λύνει ο φίλος μου, που το έχει και αυτός (σε μαύρο - θα τα μπερδεβουμε) :).

Ναι αυτό με την ανάλυση το ξέρω κι εγώ, αλλά έχω μάθει ότι οι παλιές εφαρμογές δε φαίνονται καλά. Οι νέες θα έχουν έλεγχο ανάλυσης (;) ή κάτι τέτοιο.

Σήμερα το πήγα και για αναβάθμιση, θέλω και μια ωραία θηκούλα να μη χτυπιέται... καμιά Νοkia μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top