Funny Games (US) (2007)

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καθώς έψαχνα να δω τι ταινία να δω, βλέπω ότι έχει γυριστεί αμερικάνικη έκδοση του Funny Games μια ταινία του Michael Haneke. Μάλιστα μου αρέσε που στα γυρίσματα συμμετείχε και ο ίδιος.
funny.jpg
Δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν οικτρό, ψεύτικοι διάλογοι και προβλέψιμοι. Σκηνοθεσία αδιάφορη.Η Naomi Watts αν και πανέμορφη γυναίκα, και στο The Ring είχε πολύ καλή ερμηνεία, δεν ήταν αρκετά να μου κρατήσουν το ενδιαφέρον. Ήταν να σαν να επανέλαβε απλά τον εαυτό της. Όσο για τους νεαρούς ψυχοβγάλτες της ιστορίας ,ναι μεν πίσω από το αγγελικά παρουσιαστικό τους κρύβεται κάτι το ανατριχιαστικό, όμως δεν είμαι σίγουρος αν με πείθουν ότι φτάνουν στα όρια της απόλυτης, παρανοϊκής βίας και συγχρόνως να είναι το ίδιο αδιάφοροι.Μέχρι στιγμής το μόνο που κατάφεραν είναι να μου σπάσουν τα νεύρα με το βλακώδες στυλάκι τους.

Γενικά ο τρόπος που γυρίστηκε η ταινία, μου θυμίζει απίστευτα το Sleuth (Παιχνίδια μυαλού). Μοιάζουν και στο σενάριο, ωστόσο μοιάζουν πολύ και στην σκηνοθεσία, έγινε που έγινε η "έμπνευση", γιατί δεν έγινε σωστά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top